V.S. GAAN NIET AKKOORD MET EGYPTISCH PLAN Zeeland krijgt vandaag voorproefje van elektrificatiefeest op 17 april r Officieren in Zuid-Sumalra in opstand? Nasser zal voorlopig geen schepen van Israël door kanaal laten In Denemarken geen V.S.- troepen met atoomwapens Limburgse mijnwerkers loonactie voeren gaan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika steunt Westelijke voorstellen Nieuw voorwoord voor Dulles' boek „Oorlog of Vrede" Israëlische diplomaat uit Tsjecho-Slowakije gewezen ZIERIKZEE Boelganin schrijft brief aan Hansen Zwaardere straffen voor corruptuurs Overgangs-examens R.L.W.S. le Goes Verkiezingen in Argentinië Politie trad op tegen voetbalpools Koudekerke had vorig jaar veel badgasien Prestatie naar loon" P.C.M.B.- eden b/ij ven aan het werk Gratis plaatsbewijzen op de stations Oudste locomotief van N.S. van Bergen op Zoom naar Vlissingen Buitenlandse gast Nederlands elftal voor woensdag Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goe* Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 200° en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan 8c Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3667 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMITMaandag 1 april 1957 r GEEN SPEELRUIMTE IN VLISSINGEN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.14 u., onder 19.15 u. Maan op 6.47 u., onder 21.58 u. Hoogwater dinsdag 2 april. Vlissingen: 3.04 u. 2.20 m., 15.23 u. 2.18 m. Terneuzen: 3.30 u. 2.34 m., 15.50 u. 2.30 m. Wemeldinge: 4.54 u. 1.61 m., 17.14 u. 1.72 m. Zierikzee: 4.40 u. 1.33 m., 17.02 u. 1.45 m. De V.S. hebben Egypte ervan op de hoogte gesteld, dat zij de wes telijke voorstellen voor een oplossing op korte termijn van het geschil om het Suezkanaal blijven steunen. In het Egyptische plan, neergelegd in een memorandum, wordt niet verwezen naar de zes beginselen voor het beheer van het kanaal, welke in oktober j.l. door de Veiligheidsraad der V.N. zijn goedge keurd. Amerika blijft bij het voorstel, volgens hetwelk de wereldbank de helft der tolgelden in bewaring houdt en de andere helft aan Egypte wordt gegeven ter dekking van de kosten van het beheer. Men verklaarde voorts in Washing ton, dat dit eerste Amerikaanse commentaar geen verwerping van pre sident Nassers memorandum is, daar dit als onderhandelingsbasis zou kun nen worden gebruikt. President Nasser heeft verklaard, dat Egypte zich er tegen zal verzetten, dat Israëlische schepen door het Suez kanaal varen, zolang het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen niet ls geregeld. De Israëëlische schepen zou den door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendom men, rechten en land terugkrijgen". Hij zei voorts, dat Egypte een krach tig leger moet opbouwen om het hoofd te bieden aan de Israëlische dreiging. „Het oorlogsgevaar zal blijven be staan, zolang geen instellingen voor 't handhaven van de vrede, zoals een doeltreffend organisme voor interna tionaal recht en een internationale po litiemacht, zijn ingesteld zolang men niet tot ontwapening overgaat", zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, ver klaard in een nieuw voorwoord voor zijn boek „Oorlog of Vrede", dat in 1950 voor het eerst gepubliceerd is. Ik vrees dat wij nog lang onder de schaduw van de oorlog zullen leven, aldus Dulles. „Het verlangen naar vre de is nooit voldoende geweest om oor log te verhinderen". Zelfs in de best georganiseerde samenleving slaagt de politie er niet in gewelddaden geheel te verhinderen. Het beginsel van een internationale politiemacht kan misschien toegepast wodren op de gemeenschap van vol ken. Een ander aspect van het vraag stuk is echter, dat er op de lange duur geen werkelijke vrede kan bestaan zonder recht en eerbied voor de wet, zo meent Dulles. Dulles heeft afstand gedaan van de auteursrechten op dit boek, om een zo groot mogelijke verspreiding tegen la ge prijs mogelijk te maken. 50.000 exx. van deze herdruk 25.000 in het Ja pans, 20.000 in het Turks en 5.000 in het Arabisch zullen in het buiten land voor 15 dollarcent te koop zijn. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben zaterdag de Israëlische diplo maat Sjatz op beschuldiging van spio nage uitgewezen. Volgens een verkla ring van het ministerie van binnen landse zaken te Praag werd Sjatz, die als secretaris-archivaris aan het Isra ëlische gezantschap was verbonden, op 25 maart betrapt, toen hij grote som men geld overhandigde aan personen, in ruil voor spionagediensten. Naar aanleiding hiervan is een „tamelijk groot" aantal personen op beschuldi ging van spionage aangehouden, aldus de verklaring. Het Tsjechische persbureau Ceteka heeft verklaard, dat de geheime dienst kortgeleden een groot aantal Ameri kaanse agenten heeft ontdekt, die naar Tsjecho-Slowakije waren gezonden om te spiop"r°n. Benoeming aan chr. nat. school Naar wij vernemen is tot onderwij zer aan de Chr. Nat .school benoemd de heer A. P. Meulenberg, thans te Aalten. Hij volgt mej. Hack, die naar Amersfoort vertrekt, op. Zijn benoe ming gaat per 1 juli in. Het Amerikaanse leger zal dit jaar ongeveer 4.400 Amerikaanse mi litairen uit Groot-Brittannië terugtrek ken. Akaba Bahat Talhoeni, de voornaamste ad viseur van Koning Hoessein van Jor danië, heeft tegenover journalisten bevestigd, dat Saoedi-Arabische en Sy rische troepen, die normaal in Jorda nië zijn gelegerd, het gebied van Aka ba zijn binnengetrokken, ter vervan ging van de Britse strijdkrachten, die zich van Jordaanse bases terugtrek ken. Jordanië vreest altijd een aanval van Israël en het leger wordt paraat gehouden. Veertig vermisten bij lawine in Japan Reddingsbrigaden zijn zondag op zoek gegaan naar veertig arbeiders, die na 'n lawine op 't Japanse eiland Hok kaido worden vermist. Dertig anderen, van wie er vijftien waren gewond, wis ten zich in veiligheid te brengen. Men vermoed, dat de lawine is ont staan door het doen springen van rot sen. De arbeiders waren namelijk bezig met de aanleg van een weg in een bergachtig gebied. Warmste maand maart sedert eeuwen De zojuist geëindigde maand maart is de warmste sedert het begin dei- waarnemingen in 1706. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt 8,4 graden Celsius, dit is 0,4 graden ho ger dan die van maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden genoemd. De afgelopen maand had een gemiddelde temperatuur, die ongeveer normaal is voor april. He: aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 tegen 133 normaal. De hoe veelheid regen was overal groter dan normaal, hier en daar is zelfs het dub bele van de normale maandsom geval len. Hogere produktie van Britse atoomkrachtcentrales In antwoord op een vraag In het Lager huis heeft de Paymaster General, de heer R. Maudling, verklaard: „De atoomkracht centrales die op het ogenblik voor de Elektriciteits-autoriteiten worden ge bouwd zullen naar verwachting vier keer zo veel elektriciteit produceren als de eerste centrale van Calder Hall. Men kan een verdere toeneming van de produktie verwachten als gevolg van de technische vooruitgang die steeds wordt gemaakt. In dien een aantal techische vraagstukken kan worden opgelost zal het mogelijk zijn een centrale te bouwen die tien keer zo veel elektrische energie produceert als Calder Hall. Een dergelijke centrale is echter nog niet ontworpen. 9 De Amerikaanse regering zal, naar men verwacht, waarschijnlijk vol gende week besluiten, Polen economi sche hulp ter waarde van 75 miljoen dollar aan te bieden. Dit zou ongeveer een kwart zijn van hetgeen de Polen hebben gevraagd. Nadat de premier van de Sowjet-Unie, Boelganin onlangs een brief heeft geschreven aan Noorwegen, heeft hij vrijdag jl. een schrijven gericht aan de Deense premier, Hansen. Boelganin waarschuwde Denemarken geen toestemming te verlenen voor de legering van met atoomwapens uitgeruste Amerikaanse troepen. Weliswaar is de laatste brief korter en zeker ook minder dreigend, maar de Russische premier wjjst erop, dat Nu de nieuwe polder Oostelijk Flevo land verder en verder droog komt be reidt de A.N.W.B. de aanvulling voor van het wegwijzersysteem rondom dit nieuwe stuk Nederland. Deze foto, ge maakt in een atelier in Den Haag laat zien hoe de opschriften op de borden voor het eerst volgens een nieuw pro cédé worden aangebracht. De militaire commandant van Zuid- Sumatra heeft zondagavond bekend gemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren om tegen de militaire hiërarchie in te gaan had verijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Palem- baug, de hoofdstad van de provincie Zuid-Sumatra, waren gevlucht. De vluchten van de Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garoeda" naar de Zuidsumatraanse hoofdstad werden zondag gestaakt, nadat in Dja karta berichten waren ontvangen, dat militairen van de Sridjawa-divisie van het leger in gevechtsformatie door Pa- lembang gingen. Politieke waarnemers te Djakarta zeiden, dat de ontwikkeling in Palem- bang schijnt overeen te komen met de Na gehouden examen zijn bevor derd tot de 2e klasse van de Rijks- landbouwwinterschool te Goes: J. W. Allaart, Serooskerke (W.); H. Ardon, Dirksland; J. A. Boonman, Nisse; M. Burgers, Poortvliet; C. Buys- rogge, Kloetinge; F. M. K. Dominicus, Wemeldinge; P. J. Flikweert, Nieu- werkerk; A. J. op 'tHof, Wolphaarts- dijk; M. G. Hoveijn, Wissenkerke; J. S. Janse, Heinkenszand; A. Jansen, Kruiningen; P. A. de Jonge, 's-Heer Abtskerke; W. J. de Keyzer, Schudde- beurs; J. A. Klompe, Wolphaartsdijk; Anth. Komejan, Kruiningen; M. Koop man, Zierikzee; G. S. v. d. Made, Heinkenszand; D. Manneke, Kruinin gen; J. van Nieuwenhuyzen, Oaltgens- plaat; J. van Poortvliet, Oud-Vosse- meer; M. J. de Regt, Colijnsplaat; B. Rijk, Schore; C. Rijk, Wolphaartsdijk; M. B. Rijk, 's-Gravenpolder; D. Steen- dijk, Stavenisse; Anth. C. Verburg, Colijnsplaat; P. M. Verwijs, Yerseke; M. J. der Weduwen, Kerkwerve; L. de Winter, 's Heerenhoek; J. P. Wirtz, Heinkenszand; H. J. Zweemer, Yerse ke; H. P. Zweemer, Krabbendijke. Herexamen: 1. Niet bevorderd: 1. President Aramburu van Argentinië heeft bekendgemaakt, dat er op 28 juli a.s. verkiezingen zullen worden ge houden voor een grondwetgevende vergadering. Op 23 februari van het volgende jaar zullen er algemene ver kiezingen worden gehouden voor het presidentschap, het vice-president- schap, het huis van afgevaardigden en de senaat. De minister van luchtvaart, Krausse, heeft president Aramburu zijn ontslag aangeboden. Tot opvolger van Krausse is be noemd de opperbevelhebber van de Argentijnse luchtmacht, generaal Guil- lermo Zinny. Nagekomen Advertentiën De spreekuren van Zr. W. KLOP gaan maandag en dinsdag op de normale tijd DOOR. „contrarevolutie" in Noord-Sumatra, in december, welke het gezag van de centrale regering na het optreden van de militaire commandant van de pro vincie herstelde. President Soekarno heeft als opper bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten alle regeringsinstanties en veiligheidsdiensten opgedragen zwaardere straffen op te leggen aan corrupteurs, profiteurs en bedrijvers van misdaden tegen de staat. Bij de invallen in de banken in Dja karta, die ook vrijdag werden uitge voerd, werden pornografische tijd schriften en foto's, alsmede enige vuurwapens in beslag genomen. Botsing. Bij het Lage Weegje te Oudelande is zaterdagmiddag een bromfietstandem in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door M. uit Oudelande. De bromfietser Z. uit 's-Heer Arendskerke liep een ge broken been op, mej. Z. uit Terneuzen, die eveneens op de tandem reed, liep vleeswonden op. Beide zijn naar een ziekenhuis in Goes vervoerd. Het on een groot deel van Groenland Deens gebied al een militaire ba sis van de V.S. is. Door het statione ren van atoomwapens in Denemar ken zelf zou het land grote kans lo pen in een oorlog, waarin vanzelf sprekend ook door de tegenpartij atoomwapens zullen worden ge bruikt, volkomen te worden vernie tigd. De Deense regering is zaterdag in spoedvergadering bijeen gekomen om de brief te bespreken. Na deze debat ten zal de commissie van buitenlandse zaken zich met het schrijven bezig houden. Hoogstwaarschijnlijk zal het antwoord van de Deense regering in de loop van vandaag bekend worden gemaakt. Om vier uur zaterdagmiddag is de Haagse politie opgetreden tegen de Benelux-voetbalpool. Tegelijkertijd werd bij een dertigtal sigarenwinke liers en bij de vijf organisatoren een inval gedaan. De gehele administratie werd in beslog genomen, alsmede en kele honderden guldens. Op hetzelfde tijdstip dat de Haagse politie haar ac tie begon, is ook in een twintigtal an dere gemeenten in ons land tegen deze Benelux-pool opgetreden. De elfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik (wit) en Smyslov is na 23 zetten remise geworden. De stand is thans: Smyslov 6 pnt, Botwinnik 5 pnt. Onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans kwam de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Koudekerke bjjeen. Uit het jaarverslag bleek, dat 1956 een goed jaar geweest ls. Het be zoek van dagjesmensen liep terug door het minder goede weer. Daardoor ble ven de bedrijfsresultaten van de con sumptietenten beneden het normale. De aanmelding van badgasten overtrof daarentegen de voorradige ruimte. Het aantal zomerwoningen bleek gestegen van 32 tot 51. De penningmeester kon een batig sal do van ruim f 700 melden. De begroting voor 1957 werd vastgesteld op een be drag van f 7335. De aftredende be stuursleden J. L. Dregmans en F. B. J. Ohristlaanse werden herkozen. Het voorstel van het bestuur om een tegelpad aan te leggen op de duinen vanaf de grote overgang bij Dishoek ln Noordelijke richting ontmoette bezwa ren. De voorkeur werd gegeven aan de aanleg van een soortgelijk pad ln de geluk vond plaats op een gevaarlijk buurt van de Galgeweg of de kampeer- kruispunt. boerderij. Aanvankelijk werd zelfs gesproken van een „sit-down-staking", waarbij dus geen kolen meer naar boven zouden worden gestuurd. Doch dit bericht werd later weersproken. Verwacht wordt intussen, dat, in dien deze actie, waarbij zich de leden van de zgn. Neutrale Bond van wer- DE FEESTELIJKHEDEN, verbonden aan de elektrificatie van de Zeeuwse lijn zijn niet alleen in Goes, Middelburg, Vlissingen en tal van andere plaatsen onderwerp van gesprek, ook op het hoofdbureau van de Ned. Spoorwegen te Utrecht is men reeds maandenlang bezig met het voorbereiden van dit grote feest. In Goes zal, zoals wij reeds hebben bericht, een groots opgezette tentoonstelling worden gehouden, geheel gewijd aan de spoorwegen. Op de diverse stations zullen op 17 april feestelijke ontvangsten plaats vinden van tal van autoriteiten op spoorweggebied. Een speciale feesttrein zal op die dag namelijk van Bergen op Zoom naar Vlissingen rijden. Naar ons van de zijde van de Persdienst van de Ned. Spoorwegen wordt medegedeeld ligt het in de bedoeling de ontwikkeling van het spoorwegvervoer op 17 april zelfs tot uitdrukking te brengen in het doen rijden van twee treinen. Enkele uren voor de moderne elektri sche trein uit Bergen op Zoom zal ver trekken, zal een hakkepuffend locomo tiefje, waaraan twee rijtuigen zijn gekop peld het station Bergen op Zoom verla ten in de richting Vlissingen. Dit zal een van de oudste locomotieven van de N.S. zijn, de bekende „Arend". Deze locomo tief zal twee rijtuigen, daterend uit de prille beginjaren van het spoorwegbedrijf in Nederland trekken. Hoewel de elektrische trein meer dan een uur later uit Bergen op Zoom zal vertrekken, zullen beide treinen tege lijk in Vlissingen arriveren, aldus be wijzend de groei in de ontwikkeling van het personenvervoer. Proef De directie van de N.S. gaat echter niet over ijs van een nacht en men wil, voor op 17 april de Arend „met aanhang" gaat rijden een proef nemen met dit oude' treinstel. Dit zal maandag (vandaag) plaats vinden. (Van één onzer redacteuren) In een zaterdag te Heerlen gehouden vergadering van de afdelingen van de Ned. R.K. Mijnwerkersbond Is met algemene stemimen het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard, om met ingang van vandaag een actie te voeren, door „prestatie naar loon" te leveren. Deze actie, die gezamenlijk wordt ge voerd met de R.K. Veren, van Mijnbeambten, zal duren tot de mijndirecties een bevredigend antwoord hebben gegeven op de in januari en februari inge diende voorstellen tot verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden. kers in het mijnbedrijf en de socialisti sche bond zullen aansluiten, hoewel de R.K. bond, die verreweg de meeste mijnwerkers als leden heeft, de aan bieding tot samenwerking niet aan vaard heeft de kolenproduktie met 40 a 50% zal doen dalen. Van de zijde van de Prot. Chr. Mijn werkersbond vernemen wij, dat zater dag in een vergadering van de Mijn- industrieraad (het bedrijfschap voor de mijnindustrie) door de directie is mee gedeeld, dat zij voor verbetering van de positie der bovengrondse mijnwer kers is, indien een commissie de wen selijkheid daarvan vaststelt. Ook de P.C.M.B. staat volkomen achter de voorstellen tot verbetering, die omvatten: 1. Invoering van een aanwezigheids- premie voor alle boven- en onder grondse arbeiders; 2. Diensttijdtoeslagverbetering; 3. Vakantietoeslag van vier procent van het jaarloon; 4. Verkorting van de werktijd zonder loonderving, ook voor bovengron- ders. De P.C.M.B. acht echter de door de R.K. bond toegepaste methode onjuist, dit te meer, omdat de vertegenwoordi gers van de mijnwerkersbonden tegen dinsdag naar Den Haag zijn genodigd voor een bespreking met de ministers Zijlstra en Suurhoff. De R.K. bond wilde deze uitnodiging aanvankelijk zelfs niet aanvaarden. De P.C.M.B. heeft onder deze om standigheden gemeend, zijn leden te moeten opwekken, gewoon aan het werk te blijven. De persdienst van de N.S. deelde ons mede dat „De Arend" zal worden „be mand" met een machinist en een stoker ln klassieke kledij. Ook de conducteurs zullen de uniformen dragen, die ruim een eeuw geleden bij de spoorwegen in gebruik waren. Deze trein zal ongetwij feld veel belangstelling trekken. Zoals men weet, staat bij „De Arend" de ma chinist en de stoker boven op de locomo tief. De rijtuigen vertonen eveneens veel verschil met de huidige comfortabele reis- gelegenheden van de spoorwegen. Maandag zal deze oude trein proefrij den op de Zeeuwse lijn. Speciale plechtig heden zijn hieraan niet verbonden, hoe wel uiteraard op de diverse stations de trein wel grote belangstelling zal trekken. De proefrit begint om drie minuten over tien in Bergen op Zoom, aankomst Rilland 10 u 35, Krabbendijke plm. 11 u, Kruiningen-Yerseke 11 u 18, Kapeile- Biezelinge 11 u 40, Goes 12 u 25, Mid delburg 13 u 15 en Vlissingen 13 u 40. Uiteraard kunnen deze tijden slechts bij benadering worden aangegeven. (vervolg op pag. 2) DE BILT ZEGT: Droog weer Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Het Nederlands elftal, dat woensdag in het Olympisch Stadion tegen Duits land speelt, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54), ach ter: Wiersma (P.S.V. en Kuys (NA.C.). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (V.V.V.). Voor: Bosselaar (Sparta), Wilkes (V. V.V.), Appel (Fortuna '54), Timmer mans (A.D.O.) en C. van der Gijp (Feyenoord). Reserves: Pieters Graafland (Ajax, Walhout (N.O.A.D.), Van Wissen (M. V.V.) en Clavan (A.D.O.).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1