Britse staking uitgebreid met 500.000 arbeiders In dit nummer: Mevrouw Soekarno is bereid een nieuw kabinet te vormen Nieuwe politiewet met grote meerderheid aangenomen Turkije protesteert tegen Britse besprekingen met Makarios Ben Goerion ziet toekomst van Midden-Oosten somber in PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nadat onderhandelingen gisteren volledig zijn mislukt Hoogtepunt op 6 april Het laatste aanbod Huiszoekingen in Djakarta Wie volgt Ike op bij ziekte Luchivaarlbespreking me) V.S. nog steeds zonder resultaat Margarine een cent goedkoper Rusland be klaagt zich over Zweedse spionage Gezagspositie van burgemeesters wordt versterkt De aartsbisschop zal niet over toekomst van eiland praten als hij er niet heen mag Oliebuisleiding van Golf van Perzië naar Turkse kust Hoofdkantoor: l. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dij kstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3666 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 30 maart 1957 EEN MOTEL IN BIGGEKERKE (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maanl Zondag: Zon op 6.18 u., onder 19.11 u. Maan op 5.59 u., onder 19.42 u. Hoogwater zondag 31 maart. Vlissingen: 2.04 u. 2.02 ra., 14.29 u. 2.19 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.16 m., 14.52 u. 2.33 m. Wemeldinge: 3.50 u. 1.52 ra., 16.11 u. 1.71 m. Zierikzee: 3.34 u. 1.26 m., 16.01 u. 1.44 m. Als gevolg van de mislukte on derhandelingen tussen de werkge vers en de vakbonden zijn van daag in Londen opnieuw een half miljoen metaalarbeiders in staking gegaan. De vakbonden hebben reeds toegezegd, dat deze acties zich ongetwijfeld zullen uitbrei den, wanneer de werkgevers niet overgaan tot een loonsverhoging van tien procent. Men heeft in middels een aanbod van drie pro cent geweigerd. Gisteren zijn de besprekingen op nieuw op c„n grandioze mislukking uitgelopen en bet gaat erop lijken, dat beide partijen er voorlopig niet in zul len toestemmen dan ook maar iets van hun eisen te laten vallen. De vakbon den hebben toegezegd, dat de staking op 6 april haar hoogtepunt zal berei- -ken. Thans worden niet minder dan 4300 Engelse fabrieken door de staking ge troffen. De eis tot loonsverhoging zou de werkgevers op honderd miljoen pond extra komen te staan. De woordvoerder van de werkge versorganisaties Brady, verklaarde gis teren, dat de werkgevers hun laatste aanbod hadden gedaan. Hij wees erop, dat de metaalindustrie niet in zulk een welvarende situatie verkeert, als de scheepsbouwindustrie. Daarom zou be slist niet hetzelfde aanbod van vijf procent kunnen worden gedaan. De minister van arbeid in Engeland heeft vrijdagavond een dringend ver zoek gericht tot de vakbondsleiders de staking, die vandaag is begonnen af te gelasten. Hij zei erbij, dat er onmid dellijk een hof van onderzoek zou worden ingesteld. De vier vakvereni gingen van metaalarbeiders en scheepsbouwers zullen dinsdag a.s. in Londen een algemene vergadering houden. Politie en stakers bij de motorvoertuigenfabriek Massey Harris-Fer guson in Trafford Park bij Manchester geraakten slaags toen posters een vrachtwagen wilden verhinderen het fabrieksterrein op te rijden, terwijl de politie op haar beurt dat weer wilde verhinderen. Het ge lukte evenwel niet de bestormde wagen te ontzetten voordat er extra politie aan te pas gekomen was. Heer Twijnstra commandeur in Belgische kroonorde Gedurende een samenkomst in Brus sel van industriëlen uit België, Ne derland en Luxemburg is de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Ned. Werkgevers, benoemd tot Commandeur in de Belgische kroonorde. De onderscheiding werd aan de heer Twijnstra tijdens een di ner gisteravond uitgereikt door de Belgische minister van economische zaken Rey. Tijdens de Keukenhof-tentoonstel ling te Lisse zullen geen treinen van normale dienstregeling te Lisse stoppen. Wel zullen op de dag van het bloemencorso te Lisse, 13 april a.s. 12 extra treinen ingelegd worden op de spoorlijn Amsterdam C.S.-Den Haag H.S. Zij zullen ook stoppen te Lisse en Hillegom. Open brief aan president van Indonesië Mevrouw Fatmawati Soekarno, (eerste) echtgenote van de Indonesi sche president, heeft aan hem en aan de voormalige vice-president, drs. schreven, waarin zij de vraag stelt Mohammed Hatta, een open brief ge- waarom een vrouw niet zou kunnen worden belast met de vorming van een nieuw Indonesisch kabinet. Isa Anshary, een der leidende figu ren van de Masjumi, heeft vrijdag de waarschuwing geuit niet te trachten de Masjumi buiten de nieuwe rege ring te houden. Een dergelijke poging zou volgens hem gelijk staan met „spelen met vuur". Staking De secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij, Aidit, VANDAAG start het Zeeuwsch Dagblad met een nieuwe rubriek VOOR, maar ook DOOR de leer lingen van Chr. middelbare scholen in Zeeland. „Het jonge geluid" luidt deze rubriek, die om de veertien dagen open staat voor de Zeeuwse jeugd. Vandaag opent het Chr. Lyceum (Goes) de rij. Op pag. 15. Dan nog enkele tips voor arti kelen, die U beslist niet moet overslaan: Koperen Ko pag. 2 ONZE NIEUWE LUDLOW pag. 3 SPAART de oren van Uw buren pag. 4 LINK VAN BRUGGEN: „Wij slaan ze er weer uit" pag. 5 In onze Weekendbijlage: WERELDREIS voor ƒ25,— pag. 9 Vrouwenpagina pag. 10 0 HOLLANDSE nieuwe pag. 11 Woninginrichting pag. 12 en 13 Platenpraat ^ag. 14 Voor de jeugd! pag. 15 heeft gisteren verklaard, dat de arbei ders in het gehele land erop voorbe reid zijn om op elk ogenblik tot een algehele staking over te gaan, als for mateur Soewirjo een nieuw kabinet mocht samenstellen, dat niet in over eenstemming zou zijn met zijn op dracht om een zakenkabinet te vor men. Troepen van het plaatselijk militair commando van Djakarta hebben vrij dag alle bankgebouwen in de zaken wijk van Djakarta doorzocht, zowel die van de Indonesische nationale ban ken als van de buitenlandse bankon dernemingen. Deze invallen hielden verband met het opsporen van mogelijke documen ten, verband houdend met „buiten landse subversieve activiteit" en het overtreden van de deviezenvoorschrif- ten. Tevens hadden zij ten doel het op sporen van eventueel in de bankge bouwen verborgen illegale wapens. o Nog steeds in debat President Eisenhower heeft vrijdag voorgesteld, dat het kabinet gemach tigd wordt vast te stellen of de Ame rikaanse president tijdelijk niet in staat is zijn taak uit te oefenen en de vice-president als president moet op treden. Volgens Eisenhowers voorstel zal het kabinet mogen optreden indien de president zelf niet wil of kan beslissen zijn taak tijdelijk neer te leggen. Eisenhower stelde voor dit te rege len in een amendement op de grond wet. Een aantal leiders uit het con gres, met wie de president over het amendement had gesproken, zeiden dat een dergelijk amendement niet no dig is. Een gewone wet is volgens hen voldoende. o Baron Snoy, de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van eco nomische zaken, is vrijdag benoemd tot voorzitter van de tijdelijke com missie voor de gemeenschappelijke Europese markt en de Euratom. Snoy was een van de voornaamste medewerkers van Spaak bij het ont werpen van de verdragen, die maan dag in Rome zijn ondertekend. Staatssecretaris Van der Beugel, die hoofd Is van de Nederlandse delegatie voor de luchtvaartonderhandelingen met de V.S., neemt aan, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zich het komen de weekeinde persoonlijk zal gaan be moeien met de besprekingen. Dulles heeft over deze onderhandelingen, die tot vandaag toe geen enkel resultaat hebben opgeleverd, nauw contact met president Eisenhower. De heer Van der Beugel gaf te ken nen, dat de nu reeds anderhalve week durende onderhandelingen volledig in een impasse zijn geraakt. Niettemin hoopte hjj, dat het beraad aan Ame rikaanse zijde de komende dagen als nog tot gevolg zal hebben, dat een compromis kan worden bereikt. Waarnemers in Washington nemen aan, dat de onderhandelingen ernstig worden bemoeilijkt door pogingen van Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen om te voorkomen, dat de K.L.M. nieuwe landingsrechten in de V. S. krijgt, daar zij daardoor hun belangen bedreigd achten. De Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten heeft na overleg met de minister van economische zaken be sloten de prijs van het pakje marga rine met ingang van 8 april met een cent te verlagen. Deze prijsverlaging is mogelijk door de daling van enkele grondstoffenprjj- zen. De verlaagde prijs geldt echter niet voor plantaardige margarine. De regering van de Sow jet-Unie heeft Vrijdag in een nota aan Zweden zich nogmaals beklaagd over Zweedse spionage in de Sowjet-Unie en Zwe den verzocht er een einde aan te ma ken. De nota ls aan de Zweedse ambas sadeur in Moskou overhandigd. Tweede Kamer kwam eindelijk lot bestuif Eindelijk dan is de nieuwe Politie wet aangenomen. In de vergadering van de Tweede Kamer, die gistermid dag is gehouden, heeft men haar zij het enigszins door amendementen ge wijzigd, met 106 tegen 4 stemmen aan vaard. Het eerste amendement van de heer Calmeyer (c.h.) c.s. werd verworpen met 71 tegen 27 stemmen. Ertegen waren de fracties van P.v.d.A., K.V.P. en C.P.N. De andere amendementen van de heer Calmeyer, eveneens ten doel hebbend ee positie van de ma rechaussee ais politieel orgaan veilig te stellen, werden ingetrokken. Uiigaandsverbod afgekondigd op Cyprus Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat Turkije bij Engeland zal protesteren als dat land besprekingen begint met Makarios. Turkije beschouwt de aartsbisschop verantwoordelijk voor het ter rorisme op Cyprus. Ook vrijdag gaf men op Cyprus nog uiting aan de vreugde en meermalen kregen joelende massa's aan de stok met de Britse veiligheidspolitie. Met be hulp van traangas werd een menigte in Famagusta verspreid. In Nicosia is gisteravond een uitgaansverbod afgekondigd voor personen be neden de 27 jaar. De aartsbisschop, die vermoedelijk door een Grieks schip van de drie Seychellen gehaald zal worden, heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat hij niet bereid is over de politieke toe komst van Cyprus te onderhandelen, als hij niet naar het eiland zelf mag terugkeren. Tenslotte deelde Makarios mee, dat hij eerst naar Griekenland en daarna naar Londen zou gaan. Het eerste lijn schip passeert eerst op 12 april de drie Seychellen. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding heeft vrijdag in een radio-rede gezegd, dat het zeer be vorderlijk voor het bereiken van het doel zou zijn, wanneer kolonel Gri- vas, de leider van de EOKA, en an dere leden van de organisatie Cy prus zouden verlaten. Zolang zij zich nog op het eiland bevinden, zien de 0 De Russische ambassadeur in Ko penhagen heeft premier Hansen vrij dag een briefvan maarschalk Boelga- nin overhandigd. De commissie voor buitenlandse zaken uit het Deense parlement zal de brief zaterdag be spreken. Britse veiligheidstroepen zich ge noodzaakt hen op te sporen. Naar aanleiding van de vrijlating van Makarios heeft de voorzitter van de Britse Kroonraad, de markies van Salisbury zijn ontslag genomen. De Graaf van Home, staatssecretaris voor Gemenebestkringen, zal zijn functies overnemen. Salisbury achtte de vrijlating van de aartsbisschop slechts gerechtvaardigd, indien Makarios had voldaan aan de noodzakelijkhe voorwaarde die Enge land had gesteld. Het amendement van de heer Van Doorn (kath. v.) verging het beter. Het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zodat het ontwerp-wet werd aangevuld met de bepaling, dat bij de wet kan worden bepaald dat twee of meer gemeenten een gemeen schappelijk korps van gemeente politie hebben. Een amendement van de heer Boek hoven (soc.) c.s., met de strekking de lijst met gemeenten die gemeente politie zullen hebben en in welke rijkspolitie zal optreden te wijzigen, werd ingetrokken. Het amendement Boekhoven c.s. waarmee de gezagspositie van de bur gemeester werd versterkt, verkreeg de instemming der ministers en die der Kamer. Dat van de heer Oud (lib.) om de burgemeesters hoofd van de politie te noemen, verkreeg alleen de medewerking van V.V.D., A.R.P, C.H.U., S.G.P. en C.P.N., zodat het werd verworpen. Weer beter verging het het amendement van de heer Van Doorn, dat bedoelde te regelen dat het Openbaar ministerie met betrekking tot het opsporingsbeleid als dit plaat selijk de handhaving der openbars orde raakt, tevoren het gevoelen van de burgemeester inwint. De regering nam het namelijk over. Voordat men tot stemming over ging legde de heer Gerbrandy (a.r.) nog een korte verklaring af. Hij zeide niet heen te kunnen komen over het bezwaar tegen de gedachte, die aan het ontwerp ten grondslag ligt, dat de politie zowel onder justitie als onder binnenlandse zaken ressorteert. Naar zijn mening behoort zij uitsluitend tot de justitie. Met de stemmen van de heren Gerbrandy (a.r.), Beernink (c.h.), Schmal (c.h.) en Kodde (s.g.p.) tegen werd de wet aangenomen. Ingezonden mededeling (adv.) Illlllllllllllll HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Premier David Ben-Goerion van Is raël heeft volgens een in Parijs gepu- De vijfde nationale A.N.W.B.- kampeertentoonstelling „Goed Kamp", die van 12 tot en met 15 april te Den Haag in de Houtrusthallen en op het bijbehorende buitenterrein wordt ge houden, zal op vrijdagmorgen 12 april, te tien uur, geopend worden door de directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, Deze foto geeft een overzicht van de werkzaamheden aan de Veiser-Tunnel, gezien van de kanaalzijde af. Links loopt de spoorwegtunnel, Diagonaal de veel brede auto-tunnel, welke op het ogenblik met waterdicht ma teriaal wordt afgedekt. Op de achtergrond verrijzen de venti latiegebouwen en aan de horizon zijn de contouren van Beverwijk te zien. De bedrijfsleider van een matrassen- fabriek te Drachten heeft een merk waardige vonds gedaan. Bij het repa reren van een oude veren matras vond hij een portefeuille met ruim 1500,— aan bankbiljetten. Deze schat zat ver borgen in een linnen schortzak, zoals de Friese vrouwen die vroeger onder de bevolking plachten te dragen met een band om het middenl vast ge bonden. bliceerd interview verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten „zeer ernstig" zou worden ais de verzeke ringen, die aan Israël waren gegeven ten aanzien van de Golf van Akaba niet beter werden nagekomen dan die aangaande het bestuur van de Strook van Gaza. Inmiddels heeft de president van de Standard Oil Company of New Jersey, Monroe Rathbone, medege deeld, dat tegen het einde van dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van een buisleiding van de Golf van Perzië naar de Turkse kust. Hij zeide, dat de buis leiding, die 800 miljoen dollar zal kosten, in drie vier jaar gereed zal komen. SUEZKANAAL Ofschoon in technisch opzicht het Suezkanaal weer bevaarbaar is voor schepen tot 20.000 ton, en de voor naamste bergingswerkzaamheden dus achter de rug zijn, moeten er toch nog zes wrakken worden opgeruimd. Op het ogenblik bestaat de bergings- vloot van de V.N. nog uit 22 vaartui gen. Er bevinden zich van Nederland se zijde nog in het Suezkanaal de kustsleepboot „Atlas", de bokken „Arend" en „Condor", de bergings vaartuigen „Bruinvisch", „Walrus" en „Zeehond", alsmede de heftanks, pom pen en compressoren. TREIN BESCHOTEN Van Jordaanse zijde is donderdag middag nabij de bestandsgrens te Toelkarem geschoten op een Israëli sche goederentrein. Hoewel de trein getroffen werd, vielen er geen slacht offers. o DE BILT ZEGT: Droog weer Opklaringen maar plaatselijk ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets ho gere middagtemperaturen. Engeland zal voor het eerst het volgend jaar twee voetbalwedstrijden spelen tegen Rusland. De eerste ont moeting zal plaats vinden op 18 mei 1958 in Moskou en de returnwedstrijd staat voor 22 oktober 1958 te Londen op het programma. 0 De tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik (zwart) en Smyslov (wit), welke daags te voren na 40 zet ten was afgebroken, is verder gespeeld en bij de 47e zet in remise geëindigd. Smyslov leidt thans met 5% punt. Bot winnik heeft 4% punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1