MOET ER ANDERS GEPREEKT WORDEN? brRUÜ Wij kunnen niet om des gewetens wil Propaganda voor veilig verkeer werpt resultaten af .In Toogdag van Dienst der Kerk" Sigarenwinkeliers ontevreden over margebele'd Neem de scheerproef sham9 Veertig Indonesiërs verdronken Consumentenbond gevaar voor middenstanders Afscbe'd ds van Vliet van Haamstede Geen dominees in witte jassen Tweede gemeente in Ridderkerk? Nieuwe lichtmasten te Ellewoutsdijk Vrijdag 29 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Rede van prof. dr. E. L Smebk ie Amsterdam O, grote kerk van Apeldoorn! Dat de hervormde organisatie „In Dienst der Kerk" nu juist binnen jouw muren haar toogdag moest houden over de vraag: Moet er in Nederland anders gepreekt wor den? Toen de Rotterdamse bouw meester Jan Verheul, die met evenveel gemak kerken als schouwburgen bouwde, jou in de negentiger jaren ontwierp, maak te hij van jou een geweldige ruimte, volgestouwd met ban ken, allemaal bestemd om men sen te dragen, die naar de préék komen luisteren. O, grote kerk! En nu moest uitge rekend onder jouw dak de preek in Nederland in de waagschaal gegooid worden. De muren hebben oren, en jouw oren moesten op deze toogdag heel wat verwerken. WIJDINGSAVOND Nadat bijna alle banken gevuld waren ben je weer wat gerustgesteld. Want ds. M. A. Krop van Gronin gen, synodaal gedelegeerde voor het werk van „In dienst der Kerk" heeft in het wijdingswoord nadrukkelijk verklaard, dat er in Nederland in leder geval gepréékt moet worden. Jouw preekstoel werd dus nog niet aan de kant geschoven, o grote kerk. integendeel: prof. dr. E. L. Smelik van Amsterdam kwam er op staan. Wat hij zei was wel wat ver ontrus tender, vind je niet? Natuurlijk ant woordde hij de toogdagvraag beves tigend, maar hij deed het op een an dere manier dan jij en ik verwacht ten. Trouwens, hij sprak ook op een ongewone manier. Vertel eens eer lijk, grote kerk, wordt er dikwijls gelachen om het woord, dat uit jouw preekstoel klinkt? Heb je ze zien grinneken, soms schateren om wat die Amsterdamse prof stond te be weren? Heeft hij niet op een gees tige, maar ook geestelijke wijze ge zegd (en af en toe met gebalde vuist uitgebeeld) dat de preek vaak te eenzijdig is, in die zin dat zij van één zijde komt namelijk van de kansel terwijl de kerkgangers eigenlijk zitten mee te preken, maar geen kans krijgen om hun gedach ten hardop te zeggen. LEEUW EN KANARIE O, grote kerk, zag jij ook hoe som mige mensen zich ergerden toen de hooggeleerde spreker rondweg ver kondigde, dat de predikanten niet alleen met zalf moeten aankomen in hun preek, maar ook met een bijl; dat zij niet mogen vluchten in de historie, maar dat zij gehouden zijn om midden in de wereld van van daag te staan, en dat hun preek ook „een politieke preek" moet zijn? Nee, geen partijpolitieke preek, dat is iets anders, maar wel een preek die de dingen bjj de naam durft noemen. Wat zijn we daar dikwijls bang voor! Als de synode zich uitspreekt over Nieuw-Guinea staan we op onze achterste benen: hoe durft de •ynode! Maar hebben de profeten van Israël het soms anders gedaan? Zij lieten zich evenmin terugdringen in het (ongevaarlijke) hoekje van de historie, maar ze spraken hun „woord van de dag". Amos schrijft, dat de leeuw heeft gebruld. Jawel, maar vandaag lijkt menige preker niet op een leeuw maar meer op een kana riepiet in zijn kooi, zoals prof. Sme lik zei. En dit, nietwaar, grote kerk!, is niet het enige bezwaar van de he dendaagse preek; er wordt ook te „gladweg" gepreekt. Bij veel domi nees bestaan er geen problemen meer. Op alles weten zij een ant woord, en dat kan de kerkgangers grenzenloos irriteren. O, grote kerk. Wanneer sommige dominees zondags op jouw preekstoel komen en dat geldt in alle kerken hebben ze een zaterdag achter de rug. Een zaterdag zoals prof. Smelik niemand van de kerkgangers toe wenst. Dan hebben zij gevochten met zichzelf over hun preek, dan hebben zij zich feller geteisterd dan de ge meenteleden het met hun (doorgaans beleefde) kritiek doen; dan zijn zij zaterdagnacht ingeslapen, of niet in geslapen, met de gedachte: als God er niet zou zijn komt er morgen niets van terecht. Dit moeten de critici, ook bij hun beleefde opmerkingen, bedenken. Zij dienen voorts te verstaan dat de preek niet vrijblijvend is. Prof. Sme lik noemt de gemeente „een stelle tje samenzweerders". Zij hebben hun geheim binnen de muren der kerk, zij smeden hun plannen, en de we reld zal straks eens zien waar ze mee voor de dag komen. Ook nu moet er van de kerk iets uitgaan. Maar dan zal er vaak anders ge preekt dienen te worden. Oppassen met het gescherm met grote woor den, waardoor dikwijls de „grote dingen Gods" getrokken worden in de sfeer van het gezanik. Vooropstellend, dat hij bleef bjj de calvinistische traditie „de preek in 't voornaamste onderdeel van de ere dienst" meende prof. Smelik, dat men veel meer de preek moest zien in samenhang met de hele kerk dienst. Nadat hij een aantal kleinere wen ken had gegeven, eindigde de pro fessor met zijn duidelijk antwoord op de vraag: moet er in Nederland an ders gepreekt worden? Ja, er moet anders gepreekt worden! Al onze preken hebben voor God geen be staansrecht. Zullen we het anders gaan doen? God geve het! „Ik wil mij ervoor openstellen het anders te doen. Niet zoals de mensen willen dat ik het doe, maar zoals God het wil. Waarbij ik er vast op vertrouw dat Hij de God is, die zijn dienaren niet alleen laat voorttobben. DE PREEK BLIJFT Tot jouw en veler geruststelling, o grote kerk, heeft een forum van bekwame vrouwen en mannen on der wie dr. A. A. Koolhaas, de prae- ses synodi verklaard, dat geen der vele vragenstellende bezoekers de preek als iets overbodigs terzijde ge schoven wilde hebben. Veel nieuws bracht dit forum an ders niet. Maar de vraag zelf was aantrek kelijk genoeg. En door haar te stel len heeft „In Dienst der Kerk" de kerk een dienst bewezen; er zal nu overal weer over gedacht worden. Minister Algera meent: „ZONDER MEZELF IN CIJFERS te be geven ben ik overigens geneigd te gelo ven, dat de verkeersveiligheidspropagan- da rijke vrucht begint te dragen. Ik acht dan ook een krachtige voortzetting van de propaganda zeer noodzakelijk." Deze woorden sprak mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, op een in te Rotterdam gehouden propaganda-avond van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Op de woensdag te Ermelo gehouden jaarvergadering van de Ned. Bond van Chr. Sigarenwinkeliers is langdurig ge discussieerd over de winstmarge, die naar het oordeel der leden onvoldoende is. Op de vorige jaarvergadering was besloten, dat het jaar 1956 zou staan in het teken van het streven naar marge-verbetering. Dit streven werd doorkruist door de prijs- stabilisatie. Het enige resultaat was nu, dat de marge op sigaren althans niet werd verlaagd en dat de winkeliers nog geen halve cent kregen van het dubbeltje, waarmee de slgarettenprijs werd ver hoogd. De voorzitter, de heer P. J. Dijk uit Den Haag, gaf een overzicht van de gang van zaken. Het algemene streven van het departement van Economische Zaken is thans om de geldmarge van de detaillis ten gelijk te houden, ook als de prijzen stijgen. In dit licht bezien, moet het feit dat de sigarenwinkelier 22 cent per 1000 sigaretten meer verdient na de prijsver hoging van 10 cent per pakje toch nog een succesje worden genoemd. Gezien het feit, dat de omzet een dalende ten dens vertoont na de prijsverhoging en na het rapport over het kankergevaar, is van een reële stijging der winst geen sprake. Zowel de heer Dijk als de heer De Mooy voorzitter van de chr. midden standsbond wezen er met nadruk op, dat er slechts één middel was om bij Ingezonden mededeling (adv./ Droogscheren met een Braun is een sensatie! Dat is overtuigender dan alle beweringen Braun scheert sneller. Dat con troleert U door aan één zijde 3 streken te doen met 'n willekeurig apparaat - daarna de andere zijde van het gelaat met de Braun. Braun scheert gladder. Doe bijv. de ion (moeilijke plaats) met een ander goed apparaat, daarna dezelf de plaats nog eens met een Braun. Trek Uw conclusie en kies de beste. Dit Is het geheim van de Braun Shaver. Alleen Braun heeft een scheerolad - zo dun zo flexibel - zo vernuftig, gesteund door de razendsnelle halfronde messenkop. Braun Standaard f 3(1.75 Braun Speciaal f 69 75 - f 59.75 Fraaie etuis in de prijzen begrepen Uitvoerige folder tn scheeroroef bij Uw handelaar scheert 3X sneller en HUiQlMi schoon 'm(x N.V. Hap6. Nieuwe Herengracht 11. Amsterdam-C. telefoen 40321 «8881 Het is de taak van de rijksoverheid er voor te zorgen, dat wetten en maatrege len tot stand komen, die gericht zijn op het zo harmonisch mogelijk verwerken van de verkeerstromen om ongelukken te voorkomen. Het naleven is evenwel een andere zaak: de beste wet werkt niets uit, als de weggebruikers er zich niet aan houden. Voorkomen, zo zeide de be windsman, is beter dan genezen en in dit voorkomen zag hij de belangrijkste taak van de vereniging. Als sprekend voor beeld van samenwerking van ambtenaren van zijn departement, autoriteiten van po litie en justitie en onderwijskringen zag spr de schoolverkeersexamens, die thans in volle gang zijn en waaraan niet min der dan 190.000 scholieren deelnemen. Als gevolg van hot omslaan van een 7 In de Tjitarum-rlvler, in West-, gisteren veertig personeh prauw Java, zijn verdronken. De v(Jftig inzittenden van de prauw waren op weg naar hun shawa's nabij de desa Wedang. Economische Zaken met succes te pro testeren tegen wat men als onrecht ziet: Er moeten door het bedrijfsleven cijfers worden overgelegd, die onaan tastbaar zijn en die gebaseerd zijn op voldoende bedrijven. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond 136 leden telt. (Van een onzer verslaggeefsters) „De consument ontwaakt, hij ziet mo menteel met argusogen toe op de prijzen die hij moet betalen. Het gevaar bestaat echter, dat het Consumenten Contact Or gaan (waarin de drie grote vakcentrales, de coöperatie, de Ned. Huishoudraad en de Consumentenbond samenwerken) zich in eerste instantie tegen de middenstand gaat keren". Aldus mr. M. van de Kaa, secretaris van de Chr. Middenstandsbond, op de bondsdag van de Chr. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, die woensdag in Den Haag werd gehouden. Het C.C.O. wil eigenlijk terug naar de prijzencommissie van vlak na de oorlog, Gelukkig heeft minister Zijlstra zich ver zet tegen prijsbeheersing. „Ook de mid denstanders zien de noodzaak van stabie le prijzen in", aldus mr. V. d. Kaa, „maar een organisatie als het C.C.O. moet geen dwaze maatregelen b.v. kopersstakin gen nemen tegen de politiek van be drijven, waar zij volkomen buiten staat en waar zij dus ook niet over kan oor delen". Door de bestedingsbeperking is de mogelijkheid ontstaan, dat de omzetten van de detailhandel in 1957 kleiner zullen zijn dan in voorgaande jaren. „We moeten op onze hoede zijn, want de welvaart van Nederland Is in ge ding", zo zei spr., „maar de onderne mers mogen hun vrijheid nooit opof feren voor een welvaartsverhoging". Daarom ook heeft de middenstand slechts voor dé duur van één jaar me dewerking aan het prfjsstabilisatiebe- leid toegezegd. De voorzitter, de heer J. H. van Er ven, werd overstelpt met loftuitingen voor de wijze waarop hij de Bond nu al weer meer dan tien jaar heeft geleid. Tevens werden al voorbereidende maat regelen getroffen voor het 25-jarig jubi leum van de Bond, dat in 1959 zal worden gehouden. In 1958 zal de jaar vergadering in Haarlem plaats vinden. De Bond heeft momenteel 38 afdelingen met 1175 leden. Paasveetentoonstelling in Den Bosch De jaarlijkse Paasveetentoonstelling te 's-Hertogenbosch wordt dit jaar ge houden op donderdag 4 april. IN EEN GOED bezet kerkgebouw nam ds. J. van Vliet, Ned. Herv. predi kant te Haamstede dinsdagavond af scheid van zijn gemeente wegens ver trek naar Ommeren. Ds. van Vliet had zijn afscheidstekst gekozen uit Han delingen 20 vers 27 en 32. Na de 'preek sprak ouderling Krij ger uit Bruinisse namens de classis; ds. van Wijk uit Zonnemaire, namens de ring, ouderling H. Zijt namens de kerkeraad, de heer D. J. Braai namens de kerkvoogdij, ds. J. Meyer, namens de andere kerken, die daarbij o.m. wees op de goede samenwerking waar door interkerkelijk werk mogelijk was, burgemeester Roëll namens het ge meentebestuur en tot slot ds. van de Grift uit Serooskerke. Op verzoek van ouderling Zijt zong de gemeente daar na ds. van Vliet Psalm 79 vers 4 en 7 toe. Van de gelegenheid om ds. en mevr. van Vliet in de consistorie de hand te drukken maakten velen gebruik. Ds. van Vliet heeft negen jaar de Herv. gemeente van Haamstede gediend. (Ingezonden mededeling) Trein in botsing met auto Op de door knipperlichten beveilig de overweg in de Zwolseweg te Raalte in het baanvak Zwolle-Almelo is gis termorgen een „Blauwe Engel", af komstig uit Zwolle, op een truck met oplegger uit Weerden gereden. De trein is ontspoord en er werd grote mate riële schade aangericht, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oplegger was geladen met boomstammen. DE kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Voorburg heeft de Herv. Geref. Evangeli satie twaalf godsdienstoefeningen per jaar aangeboden. Dit aanbod gebeurde op voorwaar de, dat de evangelisatie haar eigen kerkdiensten zou staken; de evangelisatie houdt namelijk elke zondag twee kerkdiensten. In antwoord hierop berichtte het bestuur van de evangelisatie dat men graag op het aanbod zou ingaan, mits de genoemde voorwaarde er niet bij was. Het bestuur acht het om zijns ge wetens wil onmogelijk de andere honderd kerk diensten te staken, en de bezoekers te verwijzen naar de gewone godsdienstoefeningen te Voor burg. Volgens het bestuur wordt daarin een prediking gehoord, die niet is naar „Schrift en Belijdenis", al zijn ook alle hervormde predi kanten van Voorburg rechtzinnig. DE ZWEEDSE minister van binnenlandse zaken heeft in de vergadering van rijksdag in Zweden verklaard, dat predikanten, zonder toestemming van zieken, niet mogen deelnemen aan de doktersvisite in de ziekenhuizen. De minister deed deze nogal vreemd lijkende verklaring omdat de zieken huispredikant van de stad Lulea de gewoonte had om (in witte jas) met de dokter mee te wandelen wanneer deze zijn dagelijks bezoek aan de bedden aflegde. „Op die manier kom ik beter op de hoogte met de toestand van de zie ken," zei de dominee, „en dit helpt mij wanneer ik later een pastoraal ge sprek met hen voer". Maar nu heeft de minister er een stokje voorgestoken. In Nederland zouden de dokters ver moedelijk al bezwaar gemaakt hebben tegen deze pastorale „meeloper" op hun rondgang langs de zieken! Hulp voor Griekenland AAN DE HULPVERLENING voor slachtoffers van de jongste aardbeving in Griekenland neemt ook de Wereld raad van Kerken deel. De „vluchte- lingenafdeling" van de Wereldraad bezat sedert de tweede wereldoorlog reeds depots voor hulpverlening in Griekenland. In de voorbije jaren is daaruit vele malen geput ten gerieve van slachtoffers bij katastrofale ge beurtenissen. Geregeld worden de voorraden aangevuld door schenkingen der kerken, zodat men voortdurend ln de gelegenheid is om de bevolking te helpen. Dubbel offer DE PREDIKANTEN van de evan gelische kerk in Wurttemberg hebben besloten om een deel van hun salaris af te staan aan noodlijdende collega's ln Oost-Duitsland. Een ander deel van hun traktement gaat naar onderbe taalde predikanten in Oostenrijk. In dit laatste offer dragen ook de domi nees in Beieren een steentje bij. Lege kerken TENGEVOLGE van het verplaatsen der woonwijken en ook van de trek uit platteland naar de stad, zit de Anglikaanse kerk in Engeland thans met vierhonderd overbodig geworden kerkgebouwen. Het gezamenlijk aan tal leegstaande godshuizen van de an dere kerkgemeenschappen is nog ho ger. Maar behalve deze in onbruik ge raakte gebouwen zijn er vele honder den protestantse bedehuizen, die nage noeg geen bezoek meer trekken en waar de predikant op zondag voor en kele mensen de dienst leidt. Het niet- kerkgaan is in Engeland bij velen een vaste gewoonte geworden. De angli kaanse kerk, die miljoenen leden teli ieder die zich echt Engelsman voelt stelt prijs op het lidmaatschap ziet op zondag over het hele land maai één miljoen mensen naar de kerk gaan. In het begin van deze eeuw, toen de bevolking kleiner was, gingen elke zondag nog drie miljoen anglikanen de eredienst bijwonen. TE RIDDERKERK worden alle pre dikantsplaatsen in de hervormde kerk bezet door predikanten van de gere formeerde bondsrichting. Al vele ja ren bestaat in deze gemeente (en de daarbij aangrenzende dorpen Bolnes, Oostendam en Slikkerveer) een vrij zinnige minderheidsgroep. Deze vrij zinnigen behoeven uiteraard niet te rekenen op enige tegemoetkoming van de zijde der officiële kerkelijke ge meente. Men is dus verstoken van de bediening der sacramenten. Op grond van deze omstandigheid heeft de minderheidsgroep zich ge wend tot de Provinciale Kerkverga kan een oplossing verkregen worden in de geest vaD Ede, waar onlangs de- evangelisatie (confessioneel getint) toen zij geen voet aan de grond kreeg bfj de gereformeerd georiënteerde kerkeraad, als een zelfstandige ge meente werd erkend door de Prov Kerkvergadering van Gelderland. De raad van de gemeente Ellewouts dijk kwam in voltallige vergadering bijeen. Op een verzoek van de heer S. Platschorre werd besloten een premie te verlenen in de kosten van woning verbetering. Naar aanleiding van een verzoek van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging, ring Borssele, om een subsi die van 10 cent per inwoner naast de bijdrage van 25 in de verzorgings- kosten, werd besloten de gevraagde subsidie niet te verlenen. Met het voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de bezoldiging der wethouders werd akkoord gegaan. Na wijziging van de begroting voor de dienst 1956 en 1957 werd in be spreking genomen de verlichting van de gemeente. Besloten werd op drie kruispunten nieuwe lichtmasten te plaatsen met H.P.L.-verlichting. De kosten bedragen f 1140, Vervolgens werden benoemd tot leden Commissie tot wering van schoolverzuim de heren J. Remijnse, A. de Reijger, J. Smallegange, J. C. Paulusse, C. P. de Waai en C. van Liere en het hoofd der school H. J. Pauw. In verband met de bouw van de kleuterschool werd besloten hierin een vloerverwarming aan te brengen. De heer Oele vroeg bij de Herver kaveling op schadevergoeding aan te dringen wegens derving van haven gelden nu de haven geheel in beslag is genomen voor de uitvoering van werken. Voorts zal met de eigenaars van het haventerrein contact worden opgenomen om tot aankoop hiervan te komen. De heer Spruijt wees op de onge wenst toestand bij de stortplaats van vuil. De heer Stouthamer vroeg tenslotte de trottoirs in de Langeviele te her- bestraten. Twintig jaar Herv, vrouwen vereniging Kapelle Op feestelijke wijze heeft de Herv. vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde' haar twintig jarig be staan gevierd. De leiding berustte bij mevr. Jebbink-Paap, die in haar ope ningswoord iets vertelde over de ge schiedenis der vereniging. Uit het verslag van de secretaresse, mevr. Sinke-Baas, bleek dat er een opgewekt verenigingsleven is. Er zijn 65 leden. Met dankbaarheid werd ver teld van het goede werk dat de zie kenkas in het afgelopen jaar mocht doen. De leiding van dit werk heeft m.'vr. De Dreu-Van Sabben. Het pro gramma na de pauze werd geheel ge vuld door eigen leden, die hiervoor verschillende trneelstukjes en schets je^ hadden ingestudeerd. Namens de Herv. vrouwenvereni ging van Schore werd het woord ge voerd door mevr. Mooy-Van Seben en mevr. Verhulst sprak eveneens. Ds Jebbink bracht de felicitaties over van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5