I NEUROTONIC 4. Vormt ontwikkeling kernenergie gevaar voor de mensheid? Suwirjo heeft het met vorming SÜO DE KLERKeZN niet gemakkelijk van kabinet Waar mogelijk is samenwerking lussen prol. partijen gewenst Schoenpoetsertje ging op avontuur hij poetste alles, behalve de plaat - ZENUWEIK Adenauer in Perzië pagina 3 Twintig geleerden geven hun visie Een dode en twee zwaar gewonden bij auto-ongeluk Kapelle grootste NFO-afdeling Goedkoper (eest in Amsterdam Vijf zetels van eigen partij? W. H. Tilanus spreekt te Goes IN ONZE 98 ■a Klacht van Hongaarse communisten Wel eens gemerkt? Hoe beter een 6igaar is, hoe korter de kenner erover zal zijn. Neem Senator: de mooie witte as, de rijke en tóch zo zachte smaakhij vindt ze vanzelfsprekend. Hij zegt wat alle fijnproevers zeggen i Niets belangrijker dan hulp aan buitenland Burgemeester hoofd van politie bij handhaving orde niet verdovend maar genezend Donderdag 28 maart 1957 ZEF.ÏIWSCH DAGBLAD Deskundigen van de Wereldge zondheidsorganisatie hebben er in een rapport op gewezen, dat het welzijn van de komende geslach ten ernstig bedreigd wordt door de ontwikkeling van het gebruik van kernenergie. Het rapport geeft de mening weer van twintig geleerden uit ne gen landen, die in augustus 1956 te Kopenhagen hebben geconfereerd over de gevolgen van atoomstra ling. Naar aanleiding van deze publi- katie hebben wij ons te bevoegder plaatse laten voorlichten hoe het thans met het gevaar der atoom straling is gesteld. Bij een atoomoorlog zo ving de zegsman aan bestaat, behalve het gevaar, dat direct een aanzienlijk per centage van de wereldbevolking wordt gedood, een grote kans, dat over de gehele wereld een schadelijk dosis ra dio-actieve stof wordt verspreid. In hoe verre de mensheid dan In de een of andere vorm zou kunnen blijven voort bestaan, ls moeilijk te zeggen. Grote aantallen superbommen zijn reeds aan gemaakt. Gevaren Op de vraag naar het gevaar van de atoombomproeven, werd vernomen, dat de door deze experimenten In de at mosfeer veroorzaakte radio-activiteit nog betrekkelijk gering ls en dat de (stralingsdosis wegens „uitwendige stra ling" nog een eind beneden de „tole rantiedosis" ligt, zodat in dit opzicht rog geen akuut-gevaar bestaat over het gehele aardoppervlak. De vraag of het experimenteren met atoombommen schadelijk voor het men selijk organisme ls, ls om verschillende redenen moeilijk te beantwoorden. Op de weg van Geldem naar Keve laar ls gisteravond een auto, waarin de 30-jarige J. G., vader van 2 kinde ren, en twee personen, alle uit Sieben- wald, gezeten waren, in een bocht ge slipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. G. werd daarbij op slag gedood. De andere twee moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis ln Kevelaar vervoerd worden. De wagen werd open gescheurd. De afdeling Kapelle en omgeving van de N.F.O. is de grootste afdeling uit het land. Er zijn namelijk niet minder dan 250 leden, verspreid over de dorpen Kapelle, Biezelinge, Scho- re, Yerseke, Wemeldinge en Katten- dijke. Dit deelde de secretaris van deze afdeling, de heer L. Willeboer, mede in zijn jaarverslag op de deze week gehouden algemene jaarverga dering van de N.F.O. Kapelle. Voor de bijeenkomsten van deze afdeling bestaat steeds een zeer grote belangstelling. De leiding berustte bij de heer P. 3. J. Dekker uit Wemeldinge. Bij de bestuursverkiezing werden de voor zitter, de heer Dekker, en de secre taris, de heer L. Willeboer, herkozen, terwijl in plaats van de heer C. Traas Sr te Biezelinge werd gekozen de heer F. C. van der Vliet te Kapelle. Tot afgevaardigde naar de alge mene N.F.O.-vergaderingen werd ge kozen de heer L. Willeboer en tot afgevaardigde naar de kring-vergade ringen de heer Joh. van Leeuwen te Kattendijke. Onlangs is in de Verenigde Staten een rapport gepubliceerd, waarin te le zen stond, dat de in de Stille Oceaan gedane atoomproeven in de Verenigde Staten nog geen bijzonder gevaar op leverden. Gebleken is echter, dat deze experimenten, evenals die van Sowjet- Rusland wel een vrij aanzienlijke radio activiteit, o.a. in de buurt van Japan, hadden teweeg gebracht. Proefneming bij Bikini Zo heeft een proefneming met een superbom in maart 1954 bij Bikini tot gevolg gehad, dat de bewoners van Rongelap een hoge stralingsdosis heb ben gekregen: huidkwetsuren, haaruit val en een te laag aantal witte bloed lichaampjes deden zich voor. Welis waar herstelden deze symptomen en deden zich geen directe sterfgevallen voor. Men moet echter vrezen, dat zich in de toekomst bij deze bevolking voor tijdige sterfgevallen zullen voordoen en dat ook ernstige gevaren voor het na geslacht bestaan, aldus de zegsman. Het grote gevaar bij de proeven met atoombommen ligt in de omstandigheid, zo vervolgde hij, dat men slechts bij benadering weet wélke stralingsdosis gevaarlijk is. Het traditionele vuurwerk, dat leder jaar duizenden Amsterdammers met Koninginnedag op de been brengt bij het Oosterdok, gaat dit jaar niet door. Vanwege de minder gunstige financiële positie van de gemeente heeft het stadsbestuur besloten de op de begro ting voorkomende post van f 20.000. voor de viering van de verjaardag der Koningin op 30 april a.s., terug te brengen tot de helft. Het Oranje-comité Amsterdam heeft toen besloten dit jaar het kostbare vuurwerk te laten verval len. Ook op de uitgaven voor de illumina tie van de stad tijdens de komende zo- mermaadnen zal worden bezuinigd. Bloemencorso 14 dagen vervroegd Het corso-comité te Hillegom heeft besloten het bloemencorso wegens de snelle bloei van de hyacinthen en eni ge andere bloemsoorten, veertien da gen eerder te doen houden dan was aangekondigd. Het corso wordt nu gehouden op 13 april. Druiven van 8.60 per kilo Aan de veiling te Huissen in de Betuwe zijn gistermorgen de eerste druiven aangevoerd. De prijs bedroeg f8.60 per kilo. De leider van de Islamietische partij Nahdatul Ulama, heeft gis teren de voorspelling geuit, dat kabinetsformateur Suwirjo er niet in zal slagen een kabinet te vor men zonder de Masjumi en de Communisten. Suwirjo, die na zijn mislukte po ging tot vorming van een coalitie kabinet, opdracht kreeg tot het for meren van een kabinet van deskun digen, zou, naar in Djakarta werd gemeld, vijf zetels hebben gereser veerd voor zijn eigen nationalistische partij. REGERINGSPROGRAM. Het door de formateur ontworpen re geringsprogram zou er als volgt uit zien: 1. de vorming van een nationale raad, onder leiding van president Soeltar- no; 2. handhaving van de discipline ln de staat; 3. bezuiniging op de staatsuitgaven; 4. voortzetting van de nationale strijd tot terugkeer van West-Irian; 5. het verlenen van autonomie aan de provincies; 0. uitvoering van het programma van de afgetreden coalitteregerlng-AU Sastroamidjojo. CORRUPTIE. De bekendmaking, dat zal worden opgetreden tegen ambtenaren, die zich Kamerkring Middelburg CHU Op 6 april a.s. zal in het Schutters hof te Goes de jaarvergadering wor den gehouden van de kamerkring Middelburg der Chr. Historische Unie. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte van deze vergadering zal om drie uur een rede worden gehouden door de heer H. W. Tilanus, de voor zitter van de C.H.U. over „De politieke gebeurtenissen van de laatste tijd". Dit gedeelte der vergadering is voor ieder een toegankelijk. Op de agenda voor de jaarvergade ring staat o.m. een voorstel om de afdracht van 5 pet. per uitgebrachte stem aan de Kamerkring te doen ver vallen en de afdracht te doen bepa len op f 1.25 per lid per jar. (Ingezonden mededeling) wmm. Tijdens onze Lenteshow als bijzondere attractie een aanbieding van 2 uitzonderlijk voordelige fabriekspartijen Zware kwaliteit VELOURS DAMAST voor overgordijnen, met prach tige Ingeweven bloemmotieven In 5 verschillende kleuren. Deze bekende velours-damast uitsluitend eerste keus» 120 breed, van 6,90 per meter, NU Zuiver wollen Wilton kar petten van zeer goede kwali teit, in warme Perzische dessins. Deze karpetten worden vèr beneden de waarde verkocht. 180 120 37.50 240 x 170 69.5<J 280 x 200 89.75 320 x 225 1 1 9.50 HH BELLAMY PARK VLISSINGEN aan corruptie hebben schuldig gemaakt, is met instemming door de grote dag bladen in Djakarta begroet. Een congres van Soendanezen, die de oorspronkelijke bevolking van West- Java uitmaken, heeft enkele resoluties aangenomen, waarin spoedig herstel van de veiligheid in de door benden ge terroriseerde gebieden van West-Java wordt geëist, alsmede vrijlating van de legerofficieren van Soendanese afkomst, die momenteel gevangen worden ge houden. Voorts eiste het congres autonomie voor hun provincie West-Java. Lasser bij explosie gedood De 68-jarige lasser A. R. te Zwolle is om het leven gekomen bij het las sen van een vat. In dit vat hebben zich vermoedelijk resten van een ex plosief cellulose verdunningsmiddel bevonden, tengevolge waarvan het ex plodeerde. Het ongeluk geschiedde in een kuiperij en vatenhandel, waar de heer R. werkzaam was. Werkhaven Breskens De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een aanleginrichting voor werkhaven Breskens. Ingeschre ven werd als volgt: A. Faas' N.V. Amsterdam 2.350.000; D. Verstoep, Den Haag f2.278.000; N.V. tot aanneming van werken v.h. H. J. Nederhorst, Gouda f2.299.000; Aan- nemings en handel mij. J. G. v. Oord N.V. Utrecht f2.274.000; Fa. A. Ver hagen, Breda f2.490.000; Aannemings bedrijf E. Blok, Rotterdam f 1.897.000; Kon. Ned. Mij. voor havenwerken N.V. Amsterdam en de N.V. A. v. d. Straa- ten, Hansweert, tevens laagste inschrij ving f 1.818.000; N.V. Ned. beton mij. Bato, Den Haag f 1.995.000; N.V. Aan nemingsbedrijf voorheen J. M. Strij- land, Uithoorn f 1.888.000; N.V. Ba taafse aan. mij v.h. J. v. d. Wal en zn., Den Haag f2.290.000; N.V. aanne mersbedrijf Van Dongen en Van Ho ven, Dordrecht f2.047.000. De Hongaarse communistische partij heeft haar Oostenrijkse zusterpartij een telegram gezonden, waarin zij het be treurt, dat „onvriendelijke maatregelen" van de Oostenrijkse regering bijwoning van het Oostenrijkse partijcongres in Wenen onmogelijk hadden gemaakt. Radio-Boedapest meldde donderdag, dat de Oostenrijkse regering afgevaar digden van de Hongaarse partij een inrelsvisie had geweigerd. Volgens de zender betekende dit, dat de Oosten rijkse weigering het afleggen van een verklaring over de werkelijke toestand in Hongarije wilde verhinderen. Te Wenen wordt verklaard, dat de Oostenrijkse regering de leden der de legatie geen visa had geweigerd, maar alleen de leider, de minister van Btaat Marosan. Ingezonden mededeling (adv.) Voorstellen Alg. vergadering C.H.U. (Van één onzer verslaggevers) HET IS BIJNA traditie geworden, dat er op de Alg. Vergadering van de Christelijk-Historische Unie een suggestie aan de orde komt om de samenwerking tussen de Prot. Christelijke partijen te bevorderen. Ook dit jaar is er temidden van de 34 voorstellen, die de c.h. kiesver enigingen hebben ingediend ter behandeling op de Alg. Vergadering van 24 april a.s., één die over genoemde materie handelt. De bestuurs leden van alle c.h. kiesverenigingen op Voorne en Putten komen nl. met een gemeenschappelijk voorstel om enkele vooraanstaande Unie leden, door het hoofdbestuur aan te wijzen, contact te doen opnemen met ARP, SGP en GPV teneinde de mogelijkheden te onderzoeken van een praktische samenwerking tussen deze vier partijen. In het prae- advies gaat het H.B. der C.H.U. niet in op het concrete plan voor een college van vertrouwensmannen, maar wel wordt gesteld, dat met be houd van de nodige zelfstandigheid toenadering of samenwerking, waar mogelijk, gewenst is. Dat de CHU veelal slecht vertegen woordigd ls op het gebied van de pu bliciteit, blijkt tal van kiesverenigingen ernstig te verontrusten. Zeist komt daarbij wel met de meest radicale oplos sing: aanstelling van een bekwame pu blic relations officer, die vooral aan dacht zal dienen te besteden aan de dagbladpers. Maar ook radio en televi sie dienen betrokken te worden in de verbreiding der c.h.-beginselen. Dordrecht meent zelfs te moeten aan bevelen, dat de belde c.h.-ministers uit het kabinet moeten treden bij bestendi ging van de huidige onbevredigende situ atie, waarbij de CHU zich niet voor de microfoon kan doen horen. Arnhem dringt aan op een diepgaande bestudering van het vraagstuk van radio- en tlevisiebestel. Op korte termijn dient de CHU hierover 'n welomlijnde uit spraak te doen, zo meent men. Een me ning, die althans schijnbaar niet gedeeld wordt door het HB, omdat dit feitelijk geen concreet antwoord geeft in het ge stelde prae-advies. Toen de rivierpolitie gisteren aan boord van het in Rotterdam aan gekomen Duitse m.s. „Heinrich Honold" stapte, trof zij daar een der tienjarige verstekeling aan, het schoenpoetsertje Ali Ben Abdellah Belyazide uit Cassablanca. Hij was op 22 maart aan boord van het schip gestapt om schoenen voor de opvarenden te poetsen en toen het vaartuig goed en wel de haven van Casablanca had verlaten, bleek, dat de knaap alles had gepoetst, behalve de plaat. Hij ging dus mee naar Rotterdam en toen de mannen van de vreemdelingendienst hem kwa men halen, zagen zij een joch in een veel te grote vieze lange broek en een dito hemd. Hoewel hij tegensputterde moest hij eerst in bad. Twee bemanningsleden hadden Intussen kleren voor hem gekocht en weldra liep hij trots als een pauw rond in een nieuwe trui, Amerikaanse spijkerbroek, skipetje en nieuwe schoenen en om zijn pols een horloge. Het donkere ventje met zijn pikzwarte kijkers en zwart krulhaar lachte maar wat. Gistermorgen zat hij al gauw in de kantine van de vreemdelingenpolitie achter een groot glas limonade. Een ander trac- teerde hem weer op chocolade en pepermunt, dat in de broekzak ver dween. Vannacht is hij weer aan boord gebracht, want dan vertrekt de „Heinrich Honold" weer naar Casablanca. De Kamerkring 's-Gravenhage vraagt met name aandacht voor een betere orga nisatie van de c.h.-pers. De reeds inge stelde perscommissie, nog aan te vullen met enkele deskundige personen, zal hier nagaan wat de Unie te doen staat. AMSTERDAM EN UTRECHT Voor een bijeenkomst op zaterdag (Marken) blijkt het H.B. niets te voelen, wél echter voor de suggestie van Harme ien om naast Amsterdam ook Utrecht als vergaderplaats te nemen. Dat wordt een jaarlijkse toerbeurt, wanneer het praeadvies van het H.B. wordt aangeno men. Enkele suggesties om de Alg. Vergade ring het karakter van een toogdag te ge ven, vinden geen enthousiast onthaal bij het D.B. Het voorstel van Deventer om de con tributieafdracht aan het H.B. te verho gen van ƒ0,75 tot ƒ1,— per jaar, krijgt een gunstig advies mee. Deventer be doelde het meer-bedrag te besteden voor propaganda en kaderscholing. Heemstede tenslotte stelt voor om in de statuten en reglementen van alle c.h.- organisaties de bepaling te doen opnemen, dat bestuursleden bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd hun bestuursfuncties verliezen. Het H.B. verklaart zich hier mede accoord in zoverre, dat bij perio dieke aftreding met dit voorstel rekening gehouden dient te worden. Eisenhower: President Eisenhower heeft te Was hington verklaard tegen de voorstel len tot besnoeiing van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland ge kant te zijn. Niets is belangrijker dan de hulp aan het buitenland, die hij liever wederzijdse hulp noemt. De president wilde niet voorspellen hoe lang het zal duren voordat Groot- Brittannië geleide projectielen van de Verenigde Staten zal ontvangen. Eisenhower zei, dat de bondgenoten van de Verenigde Staten recht hebben op de dingen, die hen op eigen gebied in staat zullen stellen zich te verdedi gen. Bondskanselier Adenauer ls gisteren met een speciaal vliegtuig van de West» duitse Lufthansa in Teheran aangeko men voor een offlciëel bezoek aan Per zië. Hjj werd op het vliegveld begroet door de Perzische premier. Zijn bezoek ls de jongste van een. aantal reizen van Westduitse minister» en zakenlieden naar Aziatische landen, waaruit de groeiende belangstelling van de Bondsrepubliek voor nauwere poli tieke en economische betrekkingen met de Aziatische lande i blijkt. Men verwacht, dat Adenauer met de Perzische autoriteiten zal spreken over de Eisenhower-leer en mogelijke Duitse steun voor de sociale en economische ontwikkeling van Perzië. Adenauers bezoek aan Perzië zal vjjf dagen duren. In het belang van de politiedienst moeten we van dit slepende vraagstuk af. Dit kabinet heeft de praktische oplossing van de voormalige ministers Beel en Donker aanvaard, omdat dit beter is dan nu weer eigen verlangens te laten zegevieren, zo zeide minister Samkalden gistermiddag in de Twee de Kamer bij de verdediging van het ontwerp-politiewet. Zowel deze bewindsman als minis ter Struycken hebben dit zakelijke compromis voortreffelijk verdedigd. Amendementen die een verschuiving van de bevoegdheden betekenden tus sen gemeente- en rijkspolitie werden echter door de twee ministers afge wezen. Het amendement van de heer Boek hoven (soc.) ontmoette bij minister Struycken geen bezwaar. Daarin wordt bepaald, dat de burgemeester optreedt als hoofd van de plaatselijke politie, als het gaat om de handhaving van de openbare orde. En dat vond minister Samkalden uitstekend. Ook ging hij akkoord met het amendement Van Doorn (kath. v.), waarin werd gezegd, dat de burgemeester door het Openbaar Ministerie gehoord moet worden als het gaat om aanwijzingen in het opsporingsbeleid, die plaatselijk de handhaving van de openbare orde raken. Deze beide amendementen, die zijn ondertekend door socialisten en k.v.p.-ers, zullen dus stellig in de wet worden opgenomen. Ingezonden mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3