Aartsbisschop Hakarios van Cyprus weer in vrijheid Suezkanaal 10 april open voor oroie schenen Vandaag kunnen door Suezkanaal schepen van 19.000 Ion Soewirjo tracht kabinet te vormen van P.N.I.-leden en partij-lozen Tweede Kamer aanvaardde landbouwwet Egype int alle tolgelden Vandaag zijn Engelsen en Grieken één" Vermoedelijk zullen in Londen besprekingen worden gevoerd met Turken, Grieken en Cyprioten Beroep op EOKA Vrijgeleide Naar Londen? Nieuwe burgemeester in Krahbendijke Proost Nieuwe 'Skippers' van de K LM. Mollet wint het vertrouwen van Nationale Vergadering Reacties Soekarno probeert met Gods Kuip problemen op te lossen Laatste obstakel verwijderd Grootste bergingsoperatie van alle tijden volbracht Ziekenfondsraad neemt maatregelen Eduard Flipse kreeg Franse onderscheiding Ruim 500 Hongaien naar Australië Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00. Gobi i l Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 H 1$^® B 1 V I In Heinkenszand Staat j Kantoren: ^didde'lburg: Korte S 11 f IT A 1% 1 I 4% Af BA I Atl CCU CJOudcn School Dijkstraat 26—28. J fl 1^ li If M tf 1 i 1 R I 1 fl I I I I I ft I Op- en ondergang van Zon en MaL Exploitatie: II If ■Lil fc K JJy tl M li' 4# M B «LB" B B I fl Zaterdag: Zon op 6.20 u., onder 19.10 Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. x-ü.zsa. iWrimV VB ™H 'v AL B'B u. Maan op 5.38 u., onder 18.35 u. Abonnementsprijs 0,52 per week, TSggy Hoogwater zaterdag 30 maart. 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. finArrm tlTP I i r> i r r r i lil/ n i n Vlissingen: 1.37 u. 1.90 m., 14.01 u. 2.10 Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZkTZlmeWngZ lil u.' l.llm"; Rubriek Kabouters^O^nt pe? woord! 12e Jaargang No. 3665 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 29 maart 1957 m lö'V u° L44^®nkzee- 303 u' U® De tijding, dat aartsbisschop Makarios van Cyprus door de Britse regering sou worden vrijgelaten, heeft in Griekenland en Turkije, maar vooral op Cyprus zelf zowel verbazing als grote blijdschap verwekt. Het bericht werd in Nicosia van balkons en daken en uit geopende ramen en deuren luidkeels naar een ieder, die het maar horen wilde, doorgegeven. In een ommezien van tijd wist de gehele bevolking van de hoofdstad en daarna het eiland, dat de Britse minister van koloniën Lennox Boyd in het Lagerhuis had bekend gemaakt, dat de aartsbisschop in vrijheid zou worden gesteld. „Hij zal zich, zo zei de minister, overal heen mogen begeven, behalve naar Cyprus zelf." Hij achtte de toestand daar nog te gevaarlijk voor en derhalve is met veldmaarschalk Sir John Harding overeengekomen, dat de noodtoestand nog niet is opgeheven. De Britse regering is tot deze maatregel overgegaan, nadat Makarios een verklaring heeft afgelegd, zoals Lennox Boyd verleden week had gevraagd. MAKARIOS (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. het ontwerp-landbouwwet aanvaard. Het enige amendement dat werd aangenomen was van Van Dijk (lib.), waardoor de minister van landbouw wordt verplicht een toelating aan de Staten-Generaal te Eenden op de algemene maatregelen van bestuur die hij uitvaardigt, op het gebied van het fokken, kweken, van gen en broeden van produkten. Bij zitten en opstaan bleek dat de c. h. en enkele k. v. p.-ers tegen dit voorstel waren. Het amendement van de heer Biesheuvel (a. r.) om de A. M. v. B. t>ij wet te laten bekrachtigen werd verworpen met 3669 stemmen. Voor waren a.r., v.v.d. (behalve de heer Cornelissen) en enkele k.v.p.-ers. Ook de amendementen van de heer Vondeling (soc.) werden verworpen. In zijn verklaring zegt Makarios: „Ik doe een beroep op de EOKA alle ope raties te staken, aangenomen, dat de Britse regering van begrip blijk geeft en de huidige noodtoestand opheft. Ik doe zowel een beroep op de onder grondse verzetsorganisatie als op de Britse regering. Ik hoop, dat de Engelse regering mijn welgemeende wens voor het her stel van de vrede op Cyprus zal begrij pen en waarderen. Ik wil ook de wens uitspreken, dat de weg, die thans wordt gevolgd, tot vrede zal leiden, dit in de geest van wederzijds vertrouwen en begrip", aldus de aartsbisschop. Tegelijkertijd deed Lennox Boyd mededeling van het feit, dat de drie andere Cyprioten, die eveneens op de drie Seychellen in ballingschap verkeren, ook in vrijheid zullen worden gesteld. Voorts zei de mi nister van koloniën, dat aan de dige leider van de EOKA Grivas een vrijgeleide zal worden toege staan voor het vertrek van het eiland om te helpen bevorderen, dat de vreedzame toestand snel zal te rugkeren. Dit aanbod zal worden uitgebreid tot Britse onderdanen, die bij de EOKA zijn aangesloten, indien zij be loven niet naar Engels gebied te zullen gaan, totdat de noodtoestand is opge heven. De voornaamste woordvoerder van de socialistische oppositie in het Brit se Lagerhuis verklaarde, dat de vol gende voor de hand liggende stap is, de aartsbisschop en andere leiders van de Griekse Cyprioten uit te nodigen Geen animo in Siaie Department" Deskundigen van het „State Depart ment" in Washington bestuderen op het ogenblik met een duidelijk gebrek aan enthousiasme de Egyptische voor stellen betreffende de exploitatie van het Suezkanaal. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat met ingang van vandaag schepen kunnen passeren met een tonnage tot omstreeks 19.000 ton. De Israëlische regering heeft beslo ten een „proefschip" door het kanaal te laten gaan, dit echter niet voordat Engeland en Frankrijk pogingen in het werk gesteld zullen hebben het geschil met Egypte over de vaargelden te re gelen. Te zijner tijd zal het vaartuig onder Israëlische vlag uit Haifa ver trekken. De Egyptische kanaalautoriteiten hebben gisteren aan de scheepvaart maatschappijen meegedeeld, dat met BIJ KON. BESLUIT van 27 maart is de heer L. Cnossen te Nederhorst den Berg, per 16 april benoemd tot burge meester van Krabbendijke. De heer Cnossen is thans werkzaam als com mies ter secretarie en tevens waarne mend secretaris-ontvanger. De nieuw benoemde burgemeester is op 17 ok tober 1921 in Friesland geboren, is ge huwd en heeft vier kinderen. Hij is een actief lid van de Chr. Hist. Unie en behoort tot de Ned. Hervormde kerk. Enkele uren na zijn benoeming had een onzer redacteuren een exclusief onderhoud met de heer Cnossen in diens woning te Nederhorst den Berg. Op pag. 2 kan men daarover uitvoerig lezen. ingang van heden een konvooierings- stelsel aan beide zijden van het kanaal zal worden ingevoerd. Bovendien is de toegang tot de waterweg slechts van 5 tot 8 uur mogelijk. Vrachtauto op mijn Een vrachtauto van het Zuidslavi- sche contingent van het politieleger van de V.N. is woensdag in de buurt van Rafah op een mijn gereden. Vol gens de tot nu toe binnen gekomen be richten is er niemand gewond. naar Londen te komen om daar met vertegenwoordigers van de Turkse ge meenschap op Cyprus te onderhande len. Lennox Boyd zei later nog, dat er geen sprake is van een scheidsrechter lijke uitspraak van de NAVO in het geschil. Deze organisatie verleent slechts goede diensten van een bemid- De vreugde op het eiland kende geen grenzen. Britse militairen werden gisteravond in de straten van Nicosia toegejuicht. Terwijl tal loze handdrukken werden gewis seld, klonken uitroepen als: ^Van avond zijn Engelsen en Grieken één" en „Laten we morgen op onze gezondheid drinken". Men acht het in de hoofdstad waarschijnlijk, dat de Engelse veilig- De regering Mollet heeft gisteravond iaat het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen bij een stem ming over een motie inzake het bin nen- en buitenlandse beleid van het kabinet. Het was de 33ste maai, dat het kabinet, dat veertien maanden ge leden aan het bewind kwam, een ver trouwensvotum won. Volgens de onofficiële uitslag was de stemverhouding 221 tegen 186 stemmen. Onder de conservatieven en andere centrumgroepen onthielden ongeveer 160 afgevaardigden zich van stemming om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de financiële po litiek van de regering. Zij lieten ech ter weten, dat zij de regeringspolitieic ten aanzien van Algerië zullen blijven steunen. Donderdag zijn Prins Bernhard en minister Algera tijdens een korte plechtigheid in Den Haag tot „skippers" van de K. L. M. We zien ze hier met links de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, ter wijl zij na de uitreiking van de diploma's het bij het „skipper schap" behorende glaasje be kijken. de EOKA met ingang van heden morgen staken. Gisteravond echter zette een Engelse patrouille een grootscheepse actie door en trok een ring om een groep verzetsstrijders. In Griekse regeringskringen be schouwt men de vrijlating van Maka rios als het eerste bewijs van goede wil der Britse regering. Men noemde het einde van de ballingschap een be slissende stap in de richting van de oplossing van het geschil. Uit Istanbul kwamen berichten, dat men zich in Turkse politieke krin gen verbaasd toonde over de vrijla ting. Iemand die in nauw verband staat met het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, vertelde, dat de Britse beslissingen geheel in strijd wa ren met de verklaringen, die de mi nister van koloniën. Lennox Boyd, heidstroepen hun activiteiten tegen verleden week heeft afgelegd. Indien Nahdatul Ulama niet wil meewerken Volgens politieke kringen heeft de Indonesische kabinetsformateur, Su- wirjo, besloten te pogen een kabinet van deskundigen samen te stellen, dat geheel bestaat uit leden van zijn eigen partij (P.NJ.) en partijlozen, indien de Islamietische Nahdatul Ulama niet be reid zou blijven tot deelneming. Men was van mening, dat een kabi net van Nationalistische en partijloze politici geen parlementaire meerder heid zou kunnen verkrijgen, zelfs in dien de communisten dit zouden steu nen. Maar men voegde eraan toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat het parle ment niet zal bijeenkomen, zolang de staat van oorlog en beleg voor heel In donesië van kracht blijft. Vanaf /iet dek van cLe Nederlandse sleepboot „Atlas" volgden (v.l.n.r. foto links) de plaatsvervangend secretaris van de Verenigde Naties, Ralph Bun- che, de secretaris-generaal van de Vrenigde Naties Dag Hammarskjoeld en de commandant van de politiestrijd- krachten generaal majoor Edson Burns (geheel rechtshet optakelen van de „Edgar Bonnet", het laatste opstakel in het Suezkanaal (Foto rechts). Als op 10 april het Suezkanaal weer open is, is de grootste bergingsoperatie van alle tijden volbracht. Meer dan 40 ob stakels sleepboten, veerboten, baggermolens, kranen, met cement geladen landingsvaartuigen en een spoorbrug zijn dan verwijderd. Het werk is gedaan door een 450 mannen uit zeven landen: België, Denemarken, de Duitse bondsrepubliek, Italië, Neder land, Zuid-Slavië en Zweden. De vrijmaking van de 180 km lange waterweg is veel eerder klaar gekomen dan men had verwacht. Generaal Wheeler, die door de Ver. Naties belast is met de leiding van het bergingswerk, heeft gezegd: „We hebben" een prachtige ploeg, het beste materiaal en de beste men sen die er te krijgen waren. Er is schitterend samenkewerkt. Het was een echte V.N.-ploeg". Het feit dat er zeven verschillende nationaliteiten en technieken waren, is eerder een voor- dan een nadeel gebleken. De bergers vinden, dat men veel van elkaar heeft geleerd. Het is meer dan eens gebeurd, dat een ploeg 24 uur achtereen werkte. Op 8 november 1956 begon de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, onderhandelingen met L. Smit en Co uit Rotterdam en Svitser uit Kopenhagen, twee van de oudste bergingsmaatschap pijen ter wereld. Zij verzamelden uit zeven landen een vloot van 32 bergingsvaartuigen. Op 28 december werd met het werk begonnen. Op 4 maart waren alle wrakken uit de weg geruimd op de sleepboot „Edgar Bonnet" en het fregat „Aboekir" na, waaruit de Egyptenaren eerst de springstof moesten verwijderen voordat de berging kon be ginnen. De politieke adviseur van presi dent Nasser heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen openge steld zal worden. De Egyptische regering erkent de Vereniging van Kanaalgebruikers niet. Zij zal jelf alle tolgelden innen en een deel ervan opzij leggen voor onderhoud en ontwikkeling van het Suezkanaal. Ook Britse en Franse schepen zul len gebruik mogen maken van het kanaal, aldus de verklaring. De Vereniging van gebruikers van het Suezkanaal is vorig jaar in Lon den opgericht, nadat Egypte voorstel len van 18 landen voor internationaal beheer van het kanaal had verworpen. Op twee na zijn nu alle wrakken uit het Suezkanaal verwijderd. De twee wrakken die nog over zijn be lemmeren de scheepvaart niet. DE BILT ZEGT: Opklaringen Droog weer met nu en dan opklarin gen maar in het oosten van het land aanvankelijk hier en daar enige regen. Overwegend matige wind voorname lijk tussen noordwest en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Twee straaljagers van de Britse ma- rineluchtvaartdienst zijn donderdag middag niet teruggekeerd van een oefenvlucht boven de Engelse zuid oostkust. De Ziekenfondsraad heeft zich in een gisteren gehouden vergadering beraden over de situatie, die van 1 april 1957 af ten aanzien van de tand heelkundige hulp aan ziekenfondsver zekerden kan ontstaan als gevolg van het afbreken der onderhandelingen tussen de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de Organisatie van Ziekenfondsen Gelet op de mogelijkheid, dat tand artsen van 1 april 1957 af zich niet meer op de tot dusverre geldende voorwaarden aan de algemene zieken fondsen verbonden zullen achten, heeft de raad geconstateerd dat: 1) de ziekenfondsen aan vorenbe doelde tandarten geen betalingen meer kunnen doen; 2) De wettelijke en reglementaire voorschriften niet toelaten, dat aan ziekenfondsverzekerden, die na 31 maart 1957 hulp van een tandarts als vorenbedoeld ontvangen, een tege moetkoming in de kosten wordt ver strekt. Inmiddels heeft president Soekarno via de radio een beroep op de leden van de strijdkrachten gedaan om do discipline te handhaven of de dienst te verlaten, indien zij zich niet in staat: voelen zich aan de militaire eed to houden. De president, die opperbevelhebber van de strijdkrachten is, legde er do nadruk op, dat het militair gezag da bevoegdheden van de staat had over genomen sedert hij veertien dagen ge leden de staat van oorlog en beleg had afgekondigd. Hij zei, dat hij de militaire comman danten, die kortgeleden de conferentie van hoogste legerleiders hadden bijge woond, had opgedragen „de proble men, waarvoor wij gesteld zijn, meer malen te bespreken, teneinde de best mogelijke oplossingen te bereiken". Hij had hun ook de opdracht gegeven als echte soldaten de bevelen te gehoor zamen, zelfs indien na vele discussies geen overeenkomst kon worden be reikt en ik als opperbevelhebber een beslissing genomen heb. Hij zei, dat deze boodschap niet danten, maar aan alle militairen, van slechts gericht was aan de comman- de leden van de gezamenlijke stafchefs tot de soldaten van de laagste rang. Hjj deed ook een beroep op de strijdkrach ten, niet betrokken te raken in poli tieke of. handelsaangelegenheden. In dien U optreedt als echte soldaten, zul len wij met Gods hulp al onze vraag stukken kunnen oplossen en het gezag en de eenheid van de strijdkrachten en die wij in 1945 hebben afgekondigd, het gezag en de eenheid van de staat, eerbiedigen. De president van de Franse repu bliek heeft Eduard Flipse benoemd tot officier in het legioen van eer. Dit is de Rotterdamse dirigent gisteren officieel meegedeeld op een ontvangst te zijner ere ten huize van de Franse consul-generaal. Rusland waarschuwt Frankrijk en Israël Rusland heeft donderdag „extremis tische kringen" in Israël en Frankrijk ervoor gewaarschuwd geen geweld te gebruiken tegen de landen van het Na bije en het Midden-Oosten. Volgens het persbureau Tass bereid- dden „extremistische kringen" in Is raël en Frankrijk een nieuw en ge vaarlijk militair avontuur voor. „Israëlische politici en Franse bladen hebben onlangs steeds meer medede lingen gegeven over de voorbereiding van een nieuwe aanval van Israël op Egypte. Israëlische politici hebben on omwonden bedreigingen geuit aan het adres van Egypte", aldus Tass. Ook maakte Tass melding van be richten volgens welke vertegenwoor digers van de Franse regering Israël verzekerd hebben van Franse steun voor het geval de Israëlische regering zou besluiten tot een nieuwe aanval op Egypte. De Fransen zouden met vlieg tuigen aan de strijd deelnemen. Uit Salzburg zijn gistermorgen 510 Hongaren per trein naar Rotterdam vertrokken en daar aan boord van het s.s. Waterman gegaan. Met nog 320 Nederlandse emigranten zijn zij gis termiddag naar Australië vertrokken. Onder de Hongaren bevinden zich meer dan honderd orthodoxe Joden. De gehele organisatie van het kamp in Salzburg is in Hongaarse handen. Naar schatting bevinden er zich daar nog ongeveer 7000 vluchtelingen, die allen te zijner tijd naar een ander werelddeel zullen vertrekken. De meeste vluchtelingen stellen zich veel voor van hun nieuwe vader land, dat zij tegemoet gaan. Verschil lende onder hen hebben nog familie leden in Australië, die zij hopen weer te zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1