Prettig door 't leven zonder maagklachten wetenschap een stap vooruit... leeuwsch Dagblad puzzlewedstrijd Frankrijk is belangrijke afnemer van Zeeuws fruit Indonesische legerleiding gaat corruptie intensief bestrijden F „De Ruyter", een man naar ons Britse hart Een rij schitterend witte tanden IVOROL ÏÜTfto'f, Het zesde probleemplaatsen-raadsel' Prijzen zijn zeer bevredigend Nieuwe emigratieover eenkomst met Australië de betere pleister Opbrengst kijkgeldeu valt mee Grole ledenaanwas bij S. D. K. B. Wereld kan de inflatie overwinnen Donderdag 28 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBT.AD Pagina PIET PLUIZER PRESENTEERT: Heeft U wel eens bemerkt, dat de Zeeuwse steden en dorpen eigenlijk grappige namen hebben? Let U maar eens op. Zo kan men uit de plaats MIDDELBURG het woord GROOT STE HUIS halen. Grootste in een (kleine) tegenstelling van mid del en een huis is niet hetzelfde als een burg (kasteel). Uit ZON- NEMAIRE haal ik MAANBURGEMEESTER. Maire is immers het Franse woord voor burgemeester en maan is weer een con trast met zon. Begrijpt U, ik heb enkele woorden samengesteld en U moet dan als volgende Pluizer-probleem, contrasten zoeken en zodoende een plaats in Zeeland vinden. Puzzel nummer 5 (oplossingen inzenden voor maandagmiddag 1 april) 1 Tweelanen 2 Vrouwenrecht 3 Zwart was-ie 4 Oudezee 5 Ooststad 6 Geennut 7 Hondenpolder 8 Limonadestroom 9 Niemandsland 10 Knapkasteel Nog steeds geldt voor ieder goed ingevuld woord een punt. Veel succes. De Pluizer-Pieker-Pot brengt U als gewoonlijk weer de stand in de kopgroep. Laten zij, die niet vermeld worden, zich niet ont moedigen, want misschien hebben ze maar één ol twee puntjes achterstand, die spoedig weer Ui te halen zijn. En dan, er zijn zoveel prijzen. Voor U valt er ook nog wel wat af. Het hoogst aantal te .ehalen pun ten was 40. De volgende personen zijn de gelukkigen. Te Aagtekerke: A. Ver- hage; Amsterdam: mevr. M. Domini- cus; Biezelinge: J. de Jager; Colflns- plaat: P. van Gilst en P. Goulooze; Ellewoutsdijk: Clasien Stoutkamer; Goes; J. van der Dool; mevr. C. Wil- sing-Veldhuizen, J. Buijse en Adri Verburg; Koudekerke: M. J. Besuijen; Kruiningen: J. Minnaar en H. C. Maat; St. Laurens: mej. M. P. Boon en L. Koole; Meliskerke: C. Wisse; Middel burg: A. Tevel; mej. T. Simonse, K. J. de Koeijer en B. Bosch; Nieuwdorp: W. Vreke en P. Deurloo; Oostkapelle: mej. N. Francke en S. Verhage; Oud- Vossemeer: Zr. J. de Noijer; Schore: Chiel in 't Anker; Wemeldinge: mevr. J. A. Stomp-Beeftink; Yerseke; P. J. de Kam en Zierlkzee: L. Davidse. Oplossing vorige puzzel De oplossing van de vierde puzzel ls als volgt: 1 Wijnhandelaar, 2 Verpleegster, 3 Straaljagerpiloot, 4 Orgeldraaier, 5 Hoofdinspecteur, 0 Verslaggever, 7 Schoenmaker, 8 Glazenwasser, 9 Grenskommies, 10 Onderwijzeres. Zij die bij no. 10 ingevuld hebben onder wijzer of onderwijzers hebben ook een goede oplossing gegeven. Wilt U op Uw briefkaart duidelijk vermelden PUZZLEWEDSTRIJD. Ook Uw naam niet vergeten, s.v.p. En dit was het dan weer voor van daag. Tot zaterdag dan, Uw (niet protesterende) PIET PLUIZER HOEWEL DEZE WEEK de stemming op de Zeeuwse fruitveiling iets zwakker was dan in de voorgaande weken, kan toch worden ge zegd dat er op het ogenblik behoorlijke prijzen worden betaald voor het goede fruit. Speciaal het ras Goudreinette is de laatste weken erg gevraagd en de prijzen voor de groots te maten liggen thans weer boven 50 ct. per kg. De gewone huishoudmaat (6575 mm doorsnede) noteerde deze week rond 32 ct. per kg. Van dit ras was er weer een zeer behoorlijk aanbod. Alleen de veiling in Goes had een kwantum export geschikte goudreinette van 34 ton. Vooral voor Franse rekening worden op het ogenblik weer heel wat appels gekocht en dan in het bijzonder de Goudreinette. Daarnaast vraagt ook België naar dit ras. Ook de binnenlandse handel is een afnemer van grote betekenis. Verwacht mag worden dat de grootste weekaan- voeren van goudreinette nu praktisch voorbij zijn. In Zeeland wordt het na melijk tijd dat de koelhuis goudreinet te geruimd wordt. Over het algemeen is de kwaliteit goed gebleven maar nu begint het uitvalpercentage toch gro ter te worden. De twee andere hoofdrassen zijn mo menteel de Jonathan en de Golden Deli cious, beiden ook afkomstig uit de koel huizen of de Golden Delicious eventueel uit de gascellen. Jonathan De prijs van de Jonathan is de laatste weken ook aangetrokken. Voor de Blijkens een brief van de minister van buitenlandse zaken aan de voor zitter van de Tweede Kamer is met Australië een nieuwe overeenkomst gesloten betreffende gesteunde migra tie tussen de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de rege ring van het gemenebest van Austra lië. In de toelichtende nota wordt medegedeeld, dat in de komende ja ren iedere Nederlander, die aan de algemene toelatingsvereisten voldoet, ongeacht zijn beroep, onder de bepa lingen van de overeenkomst naar Australië zal kunnen emigreren en dat Australië deze emigratie zal steu nen met een bedrag gelijk aan 100 Amerikaanse dollars per persoon. Voorts is de vorige overeenkomst, die op i maart 1956 was afgelopen, nog op enige andere punten gewijizgd. Onder meer is getraqht deze een meer overzichtelijke vorm te geven. Ingezonden mededeling (adv.) Zuiveringen in Sofia Volgens te Belgrado ontvangen be richten worden er weer op grote schaal mensen uit oourgeoiskringen en onbe trouwbare elementen uit Sofia gewe zen. Tegen het einde van de vorige zegging hebben gekregen, de stad te week zouden honderden personen aan- verlaten. Sommigen zouden slechts vier uur de tijd hebben gekregen. Het is niet bekend, waarheen de betrokkenen worden gestuurd. o De Zuidslavisehe nationale verga dering heeft Petar Stambolic tot haar voorzitter gekozen, als opvolger van Mosje Pijade, die 15 maart jj. onver wachts in Parijs overleed. grootste maten wordt rond 50 ct per kg betaald. Onder invloed van het vrij ruime aanbod liep deze week de prijs van de Golden Delicious iets terug en kwam voor de grootste maten op plm 80 ct per kg. Vorige week werd voor deze maten tussen 80 en 90 ct per kg betaald. Vooral België heeft iedere week grote belang stelling voor deze prachtige goudgele ap pels. Dit jaar blijkt opnieuw, dat er vooi de Golden Delicious wel een flinke markl is, als ze maar mooi goudgeel gekleurd zijn. Flink aanbod Het aanbod op de Zeeuwse fruitvei lingen was deze week ook weer zeer ruim. Onder invloed van de goede prij zen hebben de meeste kwekers wel be- langsteling om te gaan verkopen. De kwaliteit van het aangevoerde fruit is de laatste weken belangrijk beter ge worden. Gedurende de maanden januari en fe bruari was er steeds een groot aanbod van appels afkomstig uit de bewaarplaatsen van de telers. Dat was lang niet altijd de beste kwaliteit. Nu is dat verkocht Verwacht mag worden dat er zeker nog de gehele maand apTil op de Zeeuwse veilingen volop fruit te koop zal zijn. Met name geldt dit voor Goes en Kapelle- Biezelinge. Grotere export De export van fruit is de laatste weken ook groter geworden. Lang lag het kwan tum dat wekelijks werd geëxporteerd tussen 1 en l'/a miljoen kg. In de week van 1016 maart bedroeg de totale ap pelexport 1844 ton. Hiervan was West Duitsland de grootste afnemer. Voor de Zeeuwse veilingen was België de voornaamste afnemer met daarnaast Frankrijk als goede tweede. Naar West Duitsland werden vanuit Zeeland prak tisch geen appels verzonden. Dit land koopt meer in de Betuwe en in Limburg De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen meent, zc deelt hij de Eerste Kamer mee, dat verhoging van de luisterbijdragen achterwege zou kunnen blijven als de Wereldomroep uit de staatskas zou worden bekostigd, tenminste voor wat de naaste toekomst betreft Men moet op de duur echter met stijging van de exploitatielasten rekening houden. Over de kijkgelden merkt de minister op, dat deze in 1957 met een totaal van f 4.500.000 (waar van f 250.000 inningskosten voor de PTT) een flink eind boven de geraam de f 3.900 000 zullen uitkomen. Overi gens bedragen de uitgaven voor de televisie nog het dubbele van de in komsten en het zal niet mogelijk zijn voor de beeldomroep meer geld be schikbaar te stellen dan op de begro ting uitgetrokken is. 1 Alleen zl| die gebukt gaan onder maagklachten kunnen weten hoezeer lichaam en humeur lijden onder deze kwaal. Maar al te vaak zijn de stemmingen een rem in de dagelijkse omgang met mensen. Hoe oorzaken, aard, hevigheid en duur on derling ook afwijken, de genezing was tot dusverre dikwijls een probleem. Na langdurig en diepgaand onderzoek is men gekomen tot de samenstelling van RABRO tabletten, waarvan de gunstige werking in de gehele wereld ls beproefd. RABRO tabletten betekenen een omwenteling in de behandeling van maagaandoeningen. Het ls Juist de RABRO combinatie die door een uitgebalanceerde dosering bij maagaandoeningen zulke frappante resultaten geeft. RABRO doet de verschijnselen verdwijnen, zoals krampen, drukkend gevoel, gastritis, maagzuur, oprispingen, e.d. Voor velen, die lijden aan de maagzal RABRO verlichting brengen. Rabro Company N.V. Nijmegen - Holland Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten «1 Bijna 200.000 Nederlanders verlieten Indonesië VOOR 1940 BEDROEG het aantal Nederlanders in Indonesië ongeveer 250.000. Na het einde van de tweede wereldoorlog werd dit aantal geschat op 220.000. Op 1 maart j.l. waren sinds het einde van de oorlog uit Indonesië gekomen ongeveer 165.000 personen. Op 55.000 wordt het aantal geschat, dat op dat moment nog in Indonesië vertoefde. In 1956 zijn 18.500 personen gerepatrieerd. Op 1 maart 1957 bedroeg het aantal opvangcentra in Nederland 285, het aantal gezinnen en personen in con tractpensions resp. 2504 en 10853. Het aantal woningen, dat ter beschikking is gekomen van gerepatrieerden sedert 1945 bedraagt ruw geschat 32.500, waarvan 17.500 ten behoeve van gezin nen, aangekomen na de souvereini- teitsoverdracht. o Tunesië en Libanon hebben beslo ten spoedig diplomatieke vertegen woordigers uit te wisselen, als Ara bische landen en leden der V.N. nauw samen te werken op politiek, commer cieel en cultureel gebied en die lan den te steunen, welke naar onafhan kelijkheid streven. Vooraansfaande politici ontboden NAAR DE CORRESPONDENT van het ANP in Djakarta van be trouwbare zijde heeft vernomen, heeft de militaire politie in Ban dung een aantal vooraanstaande Indonesische politici van verschil lende partijen, waaronder ex-mi nisters en ex-parlementsleden voor een ondervraging ontboden. Dinsdag heeft de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution bekend gemaakt, dat te gen corruptors strenge maatrege len zullen worden getroffen. De woordvoerder van het plaatselijk militair commando in Djakarta, wei gerde te bevestigen of te ontkennen, dat de betrokkenen door de militaire autoriteiten in Bandoeng waren opge- Het Engelse dagblad „The Times" heeft in zijn nummer van 26 maart aan dacht gewijd aan het feit dat Admiraal de Ruyter 350 jaar geleden in Vlissin- gen werd geboren. „De Nederlanders hebben kransen gelegd aan de voet van het standbeeld van De Ruyter in Vlissingen, aldus het blad. En zij deden er goed aan de oude zeeman eer te bewijzen, want hij was ongetwijfeld een stoer Hollander. Tussen het bevrijden van Christenslaven en het afranselen van Algerijnse zeerovers door, trad hij in de (Engelse) rivier de Medway op alsof ze zijn per soonlijk eigendom was en behandelde hij onze oorlogsbodems alsof zij in de Britse territoriale wateren van de Theems op strooptocht waren. Zo iemand is een man naar ons Britse hart. Wij herdenken een bevelhebber die ons versloeg met evenveel liefde als een van onze eigen bevelhebbers, die vocht en verloor". (Ingezonden mededeling) roepen in verband met het zgn. „Hong kong-Barter"-schandaal. In Djakarta hebben echter nog geen verhoren of arrestaties plaats gehad. Aanleiding tot de verhoren zouden zijn de verklaringen van de gearres teerde directeur van een Chinese han delszaak in Djakarta, die mede be trokken was in de „Hongkong Barter", zaak, waarmede een bedrag van hon derden miljoenen rupiahs gemoeid zou zijn geweest. De Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond kwam te Zierikzee in jaarver gadering bijeen. Voorzitter Brouwer kon in zijn openingswoord gewagen van een gunstig jaar, waarin de bond zich aansloot bij de KNKB en het ver tegenwoordigende twaalftal drie wed strijd speelde, namelijk tegen het Zeeuwse twaalftal, het Dordtse twaalf tal en Swift uit Middelburg. De competitihad ondanks de on gunstige weersomstandigheden een vlot verloop. De trainingscursus on der leiding van de heer Zwaansdijk werd te Burgh door 43 en te Zierikzee door 30 deelnemers gevolgd. Het le dental steeg met 191 van 591 tot 782, voornamelijk dank zij de grote toe name bij de junioren, die van 77 op 205 kwamen. Het komende seizoen zal het vertegenwoordigende twaalftal waarschijnlijk uitkomen tegen het Dordtse en het Brabantse twaalftal. De aftredende bestuursleden J. Th. Brouwer en K. B. Hogerland werden herkozen. In de plaats van J. Buysse en J. A. v. d. Weele, die zich hadden teruggetrokken, koos de vergadering de heren L. van Popering uit Nieu- werkerk en Th. Speelman uit Burgh. Ook dit jaar zal weer getracht wor den een schoolkorfbaldag te organise ren. De jaarlijkse seriewedstrijden zul len ditmaal worden georganiseerd door DSS te Nieuwe.'kerk, dat binnenkort het 25-jarig bestaan hoopt te herden ken. De competitie zal op 13 april begin- Nederlands melkvee in Brazilië De Braziliaanse vereniging van fok kers van Nederl. melkvee, welke haar zetel heeft te Sao Paulo, heeft ons da volgende gegevens verstrekt: er zijn 20.818 dieren van zuiver ras en 9820 dieren van gekruist ras. Ongeveer 34 pet. wordt in de staat Sao Paulo aan getroffen. Krupp vestigt zich in Brazilië Tijdens een bijeenkomst in Sao Paulo te Brazilië is dezer dagen een overeenkomst getekent, volgens welka Brazilië aan de industriële groep Krupp uit Duitsland de terreinen en opslagplaatsen afstaat van een gewe zen koffie-instituut. Op het nieuwa terrein zullen locomotieven, spoorweg materiaal, landbouwwerktuigen en vrachtwagens worden gefabriceerd. Brazilië en anti-communisme Volgens een woordvoerder van da Braziliaanse regering zou de Ameri kaanse vice-president Richard Nixon aan de president van Brazilië, Kubit- schek, hebben medegedeeld, dat de V. S. bereid zouden zijn, belangrijke eco nomische hulp aan Brazilië te verle nen. Als voorwaarde werd gesteld, dat de regering van dit land een uitge sproken anti-communistische politiek zou gaan volgen. De Zweed Jacobssen: De voorzitter van de raad van be stuur van het internationale monetaire fonds, de Zweed Per Jacobsson, heeft verklaard, dat naar zijn mening er goede kans bestaat, dat de wereld de inflatie zal overwinnen. Hij is in dit opzicht optimistisch, omdat de wereld een gezond respect heeft voor het ge vaar van inflatie. Als men dit gevaar inziet, is men al een heel eind op weg naar de overwinning ervan, zo zeide hij tijdens een maaltijd van de Zweed se kamer van koophandel in de ver enigde Staten. In een interview ver klaarde hij later een nivellering van de prijzen te verwachten in groot en kleinhandel.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7