Chauffeur en politieman gedood bij botsing tussen twee auto's Amerika blijft billijk concurreren met landbouwoverschotten Tegen leden van inbrekersbende drie jaar cel geëist Moeilijkheden in Hongarenkamp Oosterland opgelost ?raó DOOR DE WERELD PetsU Petfo V'itotyO' oSlecht georganiseerd Suwirjo is klaar met zijn kabinet Toch fraude bij Kon. Landmacht Voor onze puzzelaars Prijs couponboekjes voor ziekenfonds premie omhoog Machinebankwerker dodelijk getroffen Geen ontwrichting van wereldmarkt Olifantje voor Ned. Jeugd onderweg Na lang beraad in gemeentehuis Drie waterstofbommen van Britten tot ontploffing EN Donderdag 28 maart 1957 ZEEIIWSCH DAGBLAD pagina 3 DE SECRETARIS van een neutrale kruideniersorganisatie is in Ame rika geweest en heeft daar ontdekt, dat de Amerikaanse kruideniersorga nisatie veel beter zou zijn opgebouwd dan de Nederlandse. Naar zijn mening is daar het Nederlandse „zuilen systeem" de oorzaak van. Wij zouden daar vrede mee hebben, als ieder, die zo klaagt over dit „zui lensysteem" nu eens begon, met zijn eigen „zuil" op te heffen. In Christe lijk Nederland zou bijv. de neutrale zuil rustig kunnen verdwijnen. Maar dat daargelaten in „De Christelijke Kruidenier" is het betoog van. deze secretaris nader onder de loupe genomen. Daarbij is gebleken, dat hij zichzelf nogal tegenspreekt. Allereerst is de Amerikaanse krui deniersorganisatie geen zuivere vak organisatie, maar een mengsel van vakorganisatie en commerciële orga nisatie. Hier in Nederland houden wij deze verhoudingen meer gescheiden, omdat de vakorganisatie nu eenmaal voor allerlei vragen komt met een principieel karakter. En voor de com merciële organisatie kennen wij geen „zuilensysteem". Maar ook verder staat het met die Amerikaanse kruideniersorganisatie niet zo best. Van de 279.500 kruide niers in engere zin, die er volgens de secretaris zijn, zijn er maar 75.000 lid. Dat is een heel aantal, maar verhou dingsgewijs zijn er in Nederland veel meer kruideniers, alleen in de vak organisatie, om dan maar van de com merciële organisatie te zwijgen. Wij zijn hier dus met „het zuilen systeem" verder gekomen dan Ame rika zonder dat. Wij zouden daarnaast durven stel len, dat in Nederland ook veel meer ten bate van de leden bereikt is. Want wel zijn er nog te velen, die niet georganiseerd zijn, maar de vak organisaties betekenen wat in ons land en kunnen invloed ten goede oefenen. En daarbij doet zich het merkwaardig verschijnsel voor, dat juist daar, waar drie organisaties wer ken, die voor de grote en algemene zaken samenwerking zoeken zoals bijv. de kruideniers in hun „vak centrale" de resultaten te spreken der zijn. Wij denken in dit verband wel eens aan het Bijbelwoord, dat een drie voudig snoer niet licht verbroken wordt. o Hardi Indonesisch premier? Naar de correspondent van het ANP in Djakarta gisteren van betrouwbare zijde heeft vernomen, zou kabinets formateur Suwirjo, de leider van de nationalistische fractie in het parle ment Hardi willen belasten met het premierschap. Suwirjo voltooide zijn ontwerp voor de samenstelling en personalia van het nieuwe kabinet, doch in politieke krin gen betwijfelt men het of hij erin zal kunnen slagen een groep bijeen te krijgen, die op een meerderheid in het parlement zal kunnen rekenen. Volgens ontvangen berichten zouden de Islamietische partijen een gemeen schappelijke verklaring over de vor ming van een nieuw kabinet voorbe reiden. Intussen heeft oud-vice-president Hatta de waarschuwing geuit, dat met het oog op de gespannen situa tie in het land, een spoedige oplos sing moet worden gevonden. Hij drong er opnieuw op aan, dat presi dent Soekarno een presidentieel ka binet zal vormen. Hongarije zendt Amerikaanse post terug De Hongaarse posterijen zenden brie ven afkomstig uit Amerika terug, waarop (in het Engels) het poststem pel „Steunt uw kruistocht voor de vrijheid" staat. De „kruistocht voor de vrijheid" is een Amerikaanse particuliere anti communistische vereniging, die be staat van vrijwillige bijdragen en die o.a. het radio-stal.on „Vrij-Europa" exploiteert. IN DE AFGELOPEN NACHT, omstreeks twaalf uur, is een 26- jarige vrachtautochauffeur uit Gorcum, vader van vier kinderen, ge dood, toen hij met zijn wagen met oplegger op de rijksweg onder de gemeente Woudenberg van achteren op een stilstaande vrachtauto, eveneens met oplegger botste. Tijdens het onderzoek, dat de Rijks politie nadien instelde is een van de agenten, die op de weg bezig was, door een militaire vrachtauto overreden en gedood. Een vrachtauto met trekker van een firma uit Amsterdam stond rechts van de weg in de richting Utrecht, met brandende achterlichten, geparkeerd. De „bemanning" van vier personen stond daar al van acht uur af op een reserveband te wachten, die uit Am sterdam voor de trekker werd gehaald. Circa 12 uur reed een truck met oplegger uit Gorcum, geladen met stalen buizen, op de stilstaande vrachtauto. Als gevolg van de hevi ge botsing schoten de buizen door de cabine, waardoor de bestuurder op slag werd gedood. Van de vier per sonen, die zich op de weg bevonden, werden er twee licht gewond en kwamen de andere met de schrik vrij. ONDER LEIDING van de officier van justitie te 's-Gravenhage, dr. mr. J. C. Maris, verricht de koninklijke marechaussee nog steeds een opspo ringsonderzoek in de zaak van de le veranties aan de koninklijke land macht door de N.V. „Europa op wie len" te 's-Gravenhage. In tegenstelling tot vroegere berichten, welke zonder medeweten van het parket van de of ficier van justitie zijn tot stand geko men, staat nog geenszins vast dat er bij de leveringen geen fraude is ge pleegd. Mr. Maris zal zeker een dagvaarding uitbrengen of een gerechtelijk voor onderzoek verzoeken. Hongaarse generaal gearresteerd De Hongaarse militaire autoriteiten hebben te Nagykoeroes generaal Fe- renc Pinter gearresteerd, die van plan was een contra-revolutionaire groep in de stad te vormen, zo meldt het Hon gaarse partijblad „Nepszabadsag". De generaal was op het ogenblik van zijn arrestatie in het bezit van 900 gram goud en veel buitenlands geld, aldus het blad. Spaak verwacht geen moeilijkheden bij ratificatie De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft in een vraaggesprek met een Belgische jour nalist verklaard, dat de ratificatie van de verdragen inzake de gemeenschap pelijke Europese markt en de Euratom door de nationale parlementen vrijwel zeker is. Hij verwacht nergens ernstige moei lijkheden, omdat overal de wens leeft de kwestie snel af te handelen. Naar aanleiding van onze vijfde puzzel ontvingen wij urm-mej. C. de Visser uit Middelburg de vol gende brief: „Puzzle no. 5 is volgens mij een aardige aprilgrap. Want het li chaamsgewicht van die man is zwaarder dan die emmer stenen. Dus bestaat het niet, dat die man, als hij het touw laat vieren, zelf naar boven gaat." Verder vervolgt ze: „Een em mer stenen kan toch nooit meer dan 70 kg. wegen?" Beste lezeres, ik ben diep ge schokt. Denkt U dan heus, dat ik dit verhaaltje zomaar gelogen heb. Mijn vriend O. N. Geluk heeft absoluut dit geval meege maakt. Voor alle zekerheid heb ik hem thuis eens opgebeld en ik kreeg ook van zijn vrouw de ver zekering dat zulks geschied is. En wat dat laatste betreft, ge trouwe puzzelaarster, misschien zijn het wel „zware" stenen ge weest. Nee, U blijft nog slechts een ding over: tellen, hoeveel maal naar boven en hoeveel maal naar beneden. Terwijl een verkeersgroep van de rijkspolitie bezig was met het onder zoek en het verkeer leidde, dat ge stremd werd, naderde een militaire auto en deze werd niet opgemerkt door een ongeveer 46-jarige opper wachtmeester uit Bilthoven. De man werd gegrepen en op slag gedood. Koks str den om inter nationale eer Een Engelse, een Franse, Bel gische en Nederlandse kok zullen op drie en vier april in Scarbo rough weer de jaarlijkse strijd leveren om het best bereide diner uit het land van herkomst van de kok. De kookmeesters krijgen hiervoor ingrediënten tot een be drag van 2,25. De kok, die Ne derland zal vertegenwoordigen is dit jaar afkomstig uit Rotterdam. De drie deelnemers van het vasteland reizen zaterdag van Rotterdam naar Huil, waar zij door de burgemeester van Huil en de president van de Britse hotelassociatie zulen worden be groet. Zij gaan vandaar naar de plaats van bestemming. Ambtenaren in Mcdan gemolesteerd In Medan is een aantal gemeente ambtenaren gemolesteerd door een groep van 45 invaliden, uit protest te gen een verordening van de burge meester tot het afbreken van hun ille gaal gebouwde woningen. MET INGANG van 1 april 1957 zullen de prijzen der couponboek jes voor ziekenfondspremie be halve van die, welke bestemd zijn ■voor de werkgevers van huisper soneel worden verhoogd. Dit betekent geen verhoging der pre mie. Voor de maandcouponboekjes bedraagt de verhoging circa 33 pet en voor de ove rige boekjes 40 pet. (hierdoor worden de prijzen der dagcouponboekjes onderschei denlijk ƒ7,— en ƒ35,—, die der week- couponboekjes 17,50, 70,175,en 700,en die der maandcouponboekjes 80,—, ƒ400,— en ƒ800,—). De verhoging heeft tot gevolg, dat het voorschot op de premie, die de werkge vers aan de bedrijfsvereniging waarbij zij zijn aangesloten verschuldigd zijn, gro ter wordt, waardoor de gelden, benodigd voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring vlotter ter beschikking komen. Drieduizend flessen whisky wer den dezer dagen door de douane van Colombo op de rotsen in zee stuk gegooid: het betrof hier een zending uit Nederland, die door de geadresseerde om onbekende ree- nen werd geweigerd. Hoe de vis sen op deze daad reageerden ver meldt de historie niet In de afgelopen nacht is in een zie kenhuis te Haarlem de 50-jarige ma chinebankwerker J. C. Boeree uit Haarlem aan de gevolgen van een hem overkomen bedrijfsongeval over leden. In de machinefabriek aan het Spaarne, waar de heer Boeree werk zaam was, stond een timmerman op een 15 meter hoge steiger een balk door te zagen. De timmerman verloor het evenwicht, waardoor de balk viel, omsloeg, en tegen het hoofd van de met het genoemde noodlottige gevolg, machine-bankwerker terecht kwam, Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft mede namens het ministerie van landbouw bekend gemaakt dat de Verenigde Staten op de wereld markt op billijke wijze zullen blijven concurreren en daarbij alles zullen ver mijden, dat tot een ontwrichting van de wereldmarkt zou kunnen leiden. Bij de tenuitvoerlegging van de bijzon dere programma's, die de afzet van de overschotten ten doel hebben, waarbij de normale economische beperkingen althans ten dele ontbreken, zullen de Verenigde Staten zich beperking blijven opleggen. Zodra het moeilijke probleem van de overschotten is opgelost zijn de Verenig de Staten voornemens een eind te maken aan de thans in uitvoering zijnde nood- programma's tot afzet van overschotten. Voorts wordt er op gewezen dat, of schoon het zogenaamde „cultuurgrond bank" programma in de Verenigde Sta ten nog maar sinds kort bestaat, per 15 maart reeds 8,12«miljoen ha in de cul tuurgrond bank is opgenomen. Dit be tekent, dat dit uitgestrekte areaal niet voor de voortbrenging van marktproduc- ten zal worden gebruikt. Heropvoeding nodig De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage mr. J. Zaaijer heeft gistermorgen tegen de 21-jarige kantoorbediende Ro- kus N. en de 21-jarige scheepstui- ger Johan M. S. beiden uit Rotter dam, ieder een gevangenisstraf van drie jaren, door te brengén in een jeugdgevangenis gerequireerd, omdat zij inbraken hadden ge pleegd en bij een van deze inbra ken een nachtwaker hadden mis handeld. De jongeman behoorden tot een bende van negen leden, die in de af gelopen jaren een zeer groot aantal inbraken hadden gepleegd. Al de leden van deze bende waren door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld, alleen deze twee jonge mannen waren van hun vonis drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest in beroep gekomen. Dameshorloges De jeugdige bendeleden gingen er vaak per scooter of bromfiets op uit. Zij namen weg wat zij konden vinden. Zo stalen zij bijvoorbeeld bij een inbraak in een woning te Wassenaar tien gouden dameshorlo ges, die de bewoonster op zicht had. Deze horloges werden later aan de Dpitse grens achterhaald. Men had getracht ze naar Duitsland te smok kelen. Een passagiersvliegtuig van de „Canadian Pacific Airways", die van Amsterdam via de Noordpool op weg was naar Vancouver, heeft tengevolge van motorstoring te Edmonton in Ca nada een landing moeten maken. Het De negende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Smyslov, waarin Botwinnik de witte stukken had, is bij de 40e zet remise gegeven. De stand is thans Smyslov 5 punten, Botwinnik 4 punten. De Jordaanse minister van finan ciën heeft bekend gemaakt, dat Egyp te, Syrië en Saoedi-Arabië het geld, dat zij Jordanië hadden toegezegd ter compensatie van de tot dusver uit En geland ontvangen steun, inmiddels hebben overgemaakt. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature ont staan door het overlijden van de heer J. Brandenburg (C.P.N.) te Amster dam, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer mevr. H. J. van Ommeren-Averink te Amsterdam. De volgende zitting der raadgeven de vergadering van de raad van Euro pa van 29 april tot 4 mei zal in het Europahuis te Straatsburg worden ge houden. 0 Bij K.B. is mr. J. Klaasesz, Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, benoemd tot voorzitter van de Brandweerraad. Mr. Klaasesz was reeds lid van de Brandweerraad. 9 Volgens het Braziliaans Econo misch Bulletin, een uitgave van 'net ministerie van Arbeid, Indus trie en Handel, exporteert Ne derland grote hoeveelheden pootaard- ppelen, papier en carton, kunstmest n aniline-verven naar dit land. Op zaterdag 23 maart is het olifantje, dat door de Pakistaanse jeugd aan de jeugd van Nederland geschonken zal worden in Chittagong scheep gegaan op de „Maaskerk", die omstreeks Pasen in Nederland zal arriveren. Het is no:g een geheim, welke klas van de Nederlandse scholen het olifantje namens de schooljeugd zal aanvaarden. Dit zal bekend wor den gemaakt, wanneer de „Maaskerk" de evenaar is gepasseerd. De ambassadeur van Pakistan in Nederland, Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan zal het Pakistaanse geschenk een week na aankomst aanbie den, waarna het olifantje een plaats zal krijgen in een dierenpark (Ouwehand) te Rhenen, dat dit jaar zijn 25-jarig bestaan viert. Ter gelegenheid van de overdracht, die naar het zich laat aanzien door Prinses Marijke bijgewoond zal worden, wordt in de restaurants van het dierenpark een tentoonstelling gehouden van Pakistaanse kunst. Na fwee dagen hongerstaking ONGEVEER 90, tijdelijk in het woonoord „Oosterland" op Schouwen- Duiveland verblijvende Hongaren zijn maandag en dinsdag in hongerstaking gegaan. De moeilijkheden zijn ont staan doordat de speciaal aangestelde Hongaarse kok er niet in geslaagd zou zijn het eten naar de smaak van zijn landgenoten te bereiden. Maandag heeft men de gehele dag niet gegeten. Honderd liter erwtensoep, die op die dag was ge kookt, moest als spoeling voor het vee worden verkocht. In de nacht van maandag op dins dag hebben opposanten de nationale Hongaarse vlag halfstok gehesen. De klepel uit de bel, waarmee het etens- sein wordt gegeven, is twee dagen zoek geweest. Overeenstemming Dinsdagmiddag is men tot een ver gelijk gekomen. Tijdens een vergade ring in het gemeentehuis te Ooster land, waarbij de opposanten aanwezig waren, heeft men nog eens uitdrukke lijk verklaard, dat de in Nederland verblijvende Hongaren slechts gasten zijn, die wachten op doorreis naar Canada. Volgens het hoofd van het district Zeeland van het ministerie van sociale zaken, de heer J. Have- man, moet de oorzaak gedeeltelijk ge zocht worden in het ontbreken van gemeenschapszin. De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, die, zoals bekend, een industriële missie naar Zuid-Afrika zal leiden, zal reeds op 3 april daarheen vertrekken. Bij een inbraak in Rotterdam lie pen de jongens tegen de lamp, i.c. tegen de nachtwaker. Zij wilden er dolkmessen, slaapzakken en truien meenemen. De nachtwaker, die de die ven betrapte, trachtte ze aan te hou den. S. heeft toen, volgens de ten lastelegging, de waker geslagen en gestompt. Zelf verklaarde hij dat hij alleen maar heeft geprobeerd Is wa kers mond dicht te houden om te voorkomen dat deze om hulp zou roe pen. N. ging er toen met de buit vandoor. Requisitoir De advocaat-generaal vond in zijn requisitoir dat de daden van de jongelingen alle perken te bui ten gingen. Hij zag echter nog wel enige lichtpunten voor de jongens, nl. een flinke heropvoeding. Daar om meende hij dat zij dezelfde straf moeten behouden, maar deze moe ten uitzitten in een jeugdgevange nis. o Volgens een bericht in de „Manchester Guardian" van woensdag zullen bij de komende Britse proeven op Christmasis- land drie waterstofbommen tot ontplof fing worden gebracht. De eerste proef zal in mei genomen worden, de latere in juni aldus de weten schappelijke medewerker van het blad. (De regering heeft de vorige week ge weigerd bekend te maken, hoeveel bom men tot ontploffing zullen worden ge bracht). Ingezonden mededeling (adv.) Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doel rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 De vrolijke avonturen van 15. Kijk eens hier. Uit diewe er dan maar meteen op afgaan, boom daarginds gaan we de kiel Geef mij een bijl, Pelle, dan 1 van het schip maken. Een praeht-idee, Pelle, laten zal het niet lang duren, of de hele zaak is pico-bello voor elkaar. Hier, bewaar jij de tekening maar goed, Pelle. Intussen gaan wij dan die boom even omkappen. Dat is zo gebeurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3