KABOUTERS AZIATISCHE KERKEN BIJEEN ZONDER WAARDEBON OF WAT DAN OOK 't Zit v&st vaster met VELPAFÏM TWEE ZILVERZAKJES MAGGI TOMATENSOEP BURGERLIJKE STAND Christus als Eskimo Ik wens niet te wachten „Zeeuwsch Dagblad" Middelburg 7 erneuzen Sowjet-onderzeeërs beschikken over nieuwe mogelijkheden Perzie steunt leer van Eisenhower Goes DE KERK VANDAAG romaicf slechts korte tijd voor slechts DUS 18 CENT GOEDKOPER I SOEPEN ZIJN ÉCHTE SOEPEN! Donderdag 28 maart 1957 ZEF.l IWSCH DAGBLAD Pagina 4 OFFICIËLE BEKENDMAKING Herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen Burgemeester en wethouders van Vlissingen; brengen ter openbare kennis: dat voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen in 1957 in deze gemeente zitting zal worden gehouden in het handenarbeidlokaal van de r.k. St. Jozefschool voor gewoon lager onderwijs aan de Glacisstraat no. 109, alhier en wel als volgt: op dinsdag 2 april a.s. van 9%12 en van 1315% uur voor apothekers, apotheekhoudende geneeskundi gen, handelaren in edele metalen, parels, edelgesteen ten of munten; op dinsdag 2 april a.s. van 15%16% uur voor ver kopers van nieuwe maten, gewichten en meetwerk tuigen; op woensdag 3 april a.s. van 912 uur voor grote artijen, welker eigenaars van de zijde van het ijk- antoor schriftelijk worden opgeroepen; op woensdag 3 april a.s. van 1316% uur voor hen, wier naam of firma-naam begint met een der letters A, B, C en D; op donderdag 4 april a.s. van 912 en 1316% uur voor hen, wier naam of firma-naam begint met een der letters E, F, G, H, I, J, K en L; op vrijdag 5 april a.s. van 912 en van 1316% uur voor hen, wier naam of firma-naam begint met een der letters M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, IJ en Z; op maandag 8 april a.s. van 912 en van 1316 uur voor de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Voorts wordt er de herijkplichtigen op gewezen: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten af gewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren ge wichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moe ten zijn gemaakt en daama ingewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 oktober 1958 gestempeld moeten zijn met de letter x en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op de tweede donderdag en de daarop volgende vrijdag van elke maand; 3e. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4e. dat ten bate van 's rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeer- loon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige veri ficatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een bedrag, overeenkomende met de som van 40 cent, voor elk gewicht op postrekening no. 425038 van Ijkkantoor Middelburg moet worden gestort.) Vlissingen, 20 maart 1957. op hel radio-nieuws. 'k Wil kennis nemen van het nieuws op het ogenblik dat het me schikt. Daarom een krant. Daarom een abonnement op TE KOOP: Mangels. J. FLIPSE, Bigge- kerke. 5000 kg voederbieten. F. DINGEMANSE, Heulzicht, Grijpskerke. - Mangels. C. LANGEBEEKE „De grot Put", Gapinge. Een goede piano. Seisweg 218, Middelburg. Gebruikt puntdraad (prik keldraad). Noordweg 287, St. Laurens. PERSONEEL GEVRAAGD; Gevraagd: Bakkersbediende en leerling. Brood en banket bakkerij W. J. HAMENT, Wal- straat 121, Vlissingen. Landarbeider of paarde- knecht of aankomende jongen. S. WISSE, Krommehoeke 3, Biggekerke. Wegens dienstplicht der te genwoordige een aankomend magazijnbediende. Garage LOUISSE, Gortstraat 62, Mid delburg. DIVERSEN: Zondagschoolleid(st)ers op Z. en N. Beveland, bezoekt a.s. zaterdag 30 maart de „Voorjaarsconferentie" in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang 2.30 uur. „d'Oprechte Amateur". Be strijdt de Kinderverlamming! Uitvoering in het Schutters hof op 1 april om 8 uur. Kaar ten a 1,Voorverkoop 1 april tussen 2 en 3 uur Schut tershof te Middelburg. Trouw- en verlovingsringen. Levenslange schriftelijke ga rantie. Lange Vorststraat 87, tel. 3280, Goes. Nylons naar maat, de beken de Dubarry nylons, het zijn pracht nylons 3,50. De Goed kope Simon, Klokstr., Goes. Enkalon nylons 1,98, zeer mooie Enkalon nylons ladder- stopboord enz. 2,49. De Goed kope Simon, Klokstr., Goes. Leuke poplin dames petty- coats met broderiekant voor ƒ4,39, ƒ4,98 bij De Goedkope Simon, Klokstr., Goes. Vergeet vooral niet de boe kenmarkt op 30 maart bij Boekhandel Van Benthem en Jutting te Middelburg te be zoeken. Zie advertentie van 29 maart a.s. Jasperse In de leer! Specialis ten tn autorijles, motorrijles en verkeerseursus Autorij school JASPERSE erkend en gediplomeerd door de F.N O. P., Vlissingsestraat 1. Koude- kerke. Tel K 1185—343. Te Siantar op Oost-Sumatra wordt momen teel een conferentie van kerken in Zuid- Oost Azië gehouden. Acht verschillende lan den zijn er vertegenwoordigd. De Nationale Raad van Kerken in Indonesië en de Wereld raad van Kerken hebben deze conferentie be legd. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad, behoort tot de aanwe zigen. Men komt samen in de Nommensen-Uni- versiteit der Batakkerk. De bedoeling van de conferentie is: bezin ning op de vraagstukken, waarmee de Aziati sche kerken worstelen, nu er sprake is van een snelle sociale ontwikkeling. Conferentie-secre taris M. M. Thomas uit India deed een beroep op de aanwezigen om zich niet door de gebeur tenissen van de dag van de hoofdzaak te laten afleiden. Prof. T. S. G. Mulia, voorzitter van de Nationale Raad van Kerken noemde Oost- Sumatra een bij uitstek geschikte plek voor de conferentie, omdat men hier kan zien hoe oude en nieuwe bewegingen op elkander stoten. Al le problemen van de ontwikkelingsgebieden in Afrika en Azië vindt men in Oost-Sumatra op kleiner schaal terug. Het geld van de zending HET ZENDINGSBUREAU der Ned. Herv. kerk te Oegstgeest heeft bekend gemaakt, dat de kosten van de evan- gelisatorische arbeid in Indonesië dit jaar een bedrag van 1.056.000 vraagt. Het betreft hier de arbeid van 61 zen dingsmensen met inbegrip van hun uitzendings- en verlofkosten, de beur zen voor 66 studenten in Indonesië, de opleiding van voorgangers in Nieuw- Guinea e.d. De medische zendingsarbeid in In donesië (er zijn 34 artsen en verpleeg sters) komt slechts gedeeltelijk voor rekening van de zending. In Nieuw- Joden in Amsterdam Een nieuw belijdenisboek Met het oog op de a.s. belijdenistijd zal, naar wij vernemen, een speciaal boek verschijnen, getiteld „Wij, in Gods grote leger". Het bevat Brieven aan jonge belijdende leden, waarin al lerlei vragen en moeilijkheden op het gebied van de Kerk op begrijpelijke wijze worden besproken. En juist de briefvorm leent zich zo goed om har telijk en direct op de dingen in te Guinea zijn 45 in Oegstgeest opgelei de artsen en verpleegsters werkzaam. Op een enkele uitzondering na wordt hun salaris geheel door het gouver nement betaald. In totaal kost de me dische zending aan Oegstgeest 226.000,—. Het zendingsonderwijs wordt geheel bekostigd door het gouvernement. Er zijn in Nieuw-Guinea 77 zendingson derwijzers en -onderwijzeressen, op geleid door Oegstgeest, werkzaam. Maar hun opleiding en huisvesting komt voor rekening van het Zen dingsbureau: ƒ98.000. Voorts vraagt de algemene leiding, het binnenlandse werk en het bureau nog een bedrag van 420.000. Men hoopt dat de voor gaan. Tussen de brieven door zijn een aantal opmerkelijke foto's, alsmede toepasselijke gedichten, o.a. van Okke Jager, en citaten uit bekende boeken geplaatst. Aan het boek werken mee: Ds. G. Lugtigheid (redacteur), Prof. Dr. J. H. Bavinck, Prof. Dr. K. Dijk, Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortman en Dr. J. M. van Minnen. jaarszendingsweek (gehouden van 24 februari tot 3 maart) een bedrag van 190.000 heeft opgebracht, zodat de onmiddellijke behoeften vervuld kun nen worden. Zij hebben wat te doen De 64 evangelische kerken in het gebied van de stad Bremen hebben onlangs hun jaarlijkse gezamenlijke vergadering gehouden. Uit de statis tiek bleek, dat elke predikant acht duizend zielen voor zijn rekening heeft. Er werd dan ook een dringend beroep op de vergadering gedaan om de vestiging van nieuwe predikants plaatsen niet uit te stellen. Hoewel een deel van de bij de kerk ingeschre- Het parlement van Cambodja heeft gisteren de regering van pre mier San Joen ten val gebracht door een motie van afkeuring te aanvaar den, die was ingediend na een debat over de economische politiek. Er is een wetsontwerp in concept gereed om de belemmeringen op te heffen, die de lager-onderwijswet van 1920 in de weg legt aan de onder wijsvernieuwing. Geboren: Pieter M., z.v. C. Wagenaar en P. Riemens; Jaeomina M., d.v. M. Paar- dekoper en T. Zeeveld; Harm J., z.v. H. Mooibroek en C. M. Kurpershoek; Fran- siscus, z.v. J. van Oorschoten en P. van Huffel; Maatje, d.v. P. Duvekot en L. Boone; Veronica I. R., d.v. G. Westenberg en E. M. Frankevijlle; Dignate S., d.v. J. A. Blanker en S. Grims; Frans K. P., z.v. F. Verhage en M. M. Hollebrandse; Jan netje, d.v. C. Jobse en M. den Hollander; Cornelis F., z.v. J. Halawane en W. Hu- wae; Karei A., z.v. K. J. de Koeijer en P. E. de Rijke; Rolf R„ z.v. T. J. Westerhout en M. van Sparrentak; Jan, z.v. W. G. van der Werf en J. Kolk; Josephus H., z.v. F. J. Schouten en S. M. Vevswijveren; Dina J. S., d.v. J. Davidse en J. S. K. Wage; Jan, z.v. T. Turubasa en L. Kip- puw; Leonard J., z.v. A. Colijn en M. C. Heijdens; Adriaan P., z.v. C. Sanderse en A. van Tuinen. Ondertr.: C. A. J. Pullens, 32 j. en M. I. A. v. Schijndel, 34 j.; J. Steenaard, 27 j. en W. Hardon, 21 j.; J. Bruge, 20 j. en C. J. de Wolff, 19 j.; J. J. de Waele, 21 j. en N. Bortier, 19 j.; C. de Wolf, 28 j. en N. M. Dekker, 21 j.; A. L. Kerkhove, 32 j. en A. de Vos, 23 j.; M. L. de Witte, 25 j. en M. E. Wolf, 21 j. Gehuwd: E. Ringelerg, 34 j. en J. C. Scherp, 24 j.; A. H. S. Commelin, 24 j. en W. de Bruijn, 22 j.; F. Buitelaar, 23 j. en J. B. van Kamer, 24 j.; G. van Boven, 25 j. en A. M. Fiegen, 22 j.; M. A. Kol- denhof, 28 j. en M. B. Bolier, 31 j.; C. van Belzen, 25 j. en E. C. Batus, 20 j. Overleden: J. de Vos, 61 j., m.v. P. Kerkhove; H. Hulskers, 24 j.; T. Staat, 46 j., m.v. P. Melis; A. Poppe, 74 j., v.v. L. Dingemanse; E. M. J. van den Elshout, 68 j., v.v. T. A. Piaizier; L. Bliek, 78 j., wed. v. P. Mulder; K. C. de Baare, 83 j„ m.v. J. de Klerck; J. J. Holthuizen, 84 j., wedn. v. A. de Wolf; W. J. Heencamp, 78 j., m.v. M. Molhoek; G. Dingemanse, 93 j., wed. v. L. P. de Rijke; W. Klinken berg, 71 j., v.v. J. Prins; C. Brasser, 57 j.; J. Baart, 78 j., v.v. J. Janse; G. van de Kreke, 69 j., m.v. G. W. van der Plank. Overleden: C. Blok, 73 J., wedn. v. M. Boot te Yerseke. Geboren: Werner P. P., z.v. W. G. Rijckaert en J. Y. de Nijs; Levina W.,. d.v. G. A. van de Wege en A. Hamelink; Jacob A., z.v. M. E. Wijdeveld en A. C. Leunis; Jan z.v. J. Gout en J. van Stee; Peter E„ z.v. J. van de Wege en J. C. de Feber, Silvia F., d.v. J. Riekwel en C. J. Meesen; Cornelis A., z.v. A. Geensen en H. van der Meulen. Ondertrouwd: M. de Pooter, 24 j. te Hoek en A. Wisse, 20 j.; C. van Dode- waard, 20 j. te Maasbracht en M. Scheele, 20 j.; R. A. van Oppen, 23 j. te Oost- en West Souburg en E. S. T. Kaan, 23 j.; A. A. M. Bockstael, 32 j. te Sas van Gent en G. C. M. van Leeuwe, 22 j. Overleden: M. Dees, 84 j., geh. gew. met J. van Hoorn; P. V. A. Galle, e.v. P. H. M. Arentz; J. Raas, 72 j., e.v. M. Moerings. De bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, admiraal Wright, heeft te Washington verklaard dat de Russische onderzeeërs over nieuwe mogelijkheden beschikken om de Amerikaanse kust met bestuurbare projectielen aan te vallen. De duik boten waren volgens de admiraal dicht genoeg bij onze kusten waargenomen om ons te verontrusten. Hij is van mening dat het oogmerk van het Sow- jet-bouwprogramma voor een onder- zeevloot duidelijk is ons van onze bongenoten overzee te scheiden, maar in geval van oorlog zouden de Ver. Staten de bedreiging afweren „door de duikbotenproduktie bij de bron te ver nietigen". Diaconale conferentie Chr. Geref, Kerk De diaconale conferentie van da Christelijke Gereformeerde kerken zal op 11 april te Utrecht worden gehou den. Als referenten zullen optreden de predikanten ds. J. de Vuyst van Am sterdam-Oost, voorheen te Vlissingen, met het onderwerp: „De taak van de diaken in de maatschappij van van daag" en ds. C. Noordegraaf van 's- Gravendeel over het onderwerp: „Be waar het mysterie des geloofs". Gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft meegedeeld, dat een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur gereed is ge komen, dat voorziet in vergoeding door de overheid van de zogenaamde kapi taalsuitgaven, van die bijzondere scho len over buitengewoon lager onder wijs, die niet onder de reeds geldende bepalingen vallen. Voor de subsidiëring van bijzondere universiteiten en hoge scholen meent de minister geen nieu we maatregelen te moeten bevorderen voordat hij de voorstellen daarover van de commissie 's Jacob heeft ont vangen. Schoolgeld voor kweekscholen blijft De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld dat de regering de schoolgelden voor leerlingen van kweekscholen niet wil afschaffen. Het gemiddelde ligt nu beneden de f25.— en als dit nog een belemmering vormt voor het bezoeken van een kweek school dan kan een beurs worden toe gekend. In een gemeenschappelijk commu niqué dat gisteren in Teheran is uit gegeven na besprekingen die de spe ciale afgezant van president Eisen hower, James Richards, met de Perzi sche premier, Hoessein Ala, heeft ge voerd, wordt opnieuw verklaard, dat Perzië het plan van president Eisen hower voor het Midden-Oosten steunt. Amerika en Perzië zijn vastbesloten samen te werken bij het nemen van beschermende maatregelen, in over eenstemming met 't V.N.-handvest, te gen aanvallen van welke zijde ook, aldus het communiqué. Voorts wordt verklaard, dat de hulp die de Ver. Staten via het Pact van Bagdad levert een aanvulling zal zijn op de aanzienlijke economische bij stand die Perzië reeds van de Ver. Staten ontvangt. De Ver. Staten geloven, aldus het communiqué, dat een machtsvacuüm in het Midden-Oosten door verster king van de landen in dat gebied on- gedaan gemaakt moet worden. Geboren: Hendrik M., z.v. J. Guiljam en J. v. d. Slikke te Borssele; Jacoba M., d.v. J. W. Moeleker en D. v. d. Berge te 's Gravenpolder: Alexander C., z.v. H. Rol en A. E. Tazelaar; Erick C. A., z.v. M. Oudeman en J. N. Corstanje; Cornelia H. S„ d.v. G. Rejack en S. Kraak; Igna tius, z.v. D. Spruit en M. Y. Postma; Jo- han A., z.v, P. J. Liplijn en E. C. Jap- Tjong. Ondertrouwd: P. Jonkhof, 22 j. en W. v. d. Jagt, 23 j.; J. Louwerse, 27 j. en A. Flipse, 20 j. Gehuwd: C. v. d. Guehte, 23 j. en J. P. v. d. Weele, 19 j.; H. Capello, 25 j. en H. P. Schrier, 19 j.; H. M. Does, 49 j. en A. W. Schrijver, 37 j.; H. C. den Butter, 28 j. en J. H. Bruins, 27 j.; C. Caljouw, 28 j. en L. W. M. Becude, 21 j. Conflict tussen Zuid-Slavië en Albanië Volgens het Zuidslavische blad „Borba" zijn alle oude Servische mi litaire kerkhoven in Albanië uit 1912 1913 en 19151918 volkomen ver woest. Men zou daarmee in 1950 be gonnen zijn en de Servische kerkhoven volledig hebben omgeploegd. Ook het monument voor de Servische soldaten te Valona zou geheel verwoest zijn. Het communistische partijblad van Albanië „Zeri Ipopulit" maakt mel ding van deportatie op grote schaal van Mohammedaanse Albanezen naar Turkije. Volgens het blad zijn reeds ongeveer 30.000 Mohammedaanse Al banezen uit Kossova en Macedonië (Zuid-Slavië) naar Turkije gedepor teerd. Ingezonden mededeling (adv.) vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Voor de tweede wereldoorlog woon den er in Amsterdam 78.000 Joden. Hiervan waren er bij de bevrijding nog 18.000 over; de rest was door de Duitsers vermoord. Van deze 18.000 zijn er velen geëmigreerd naar Israël. Momenteel telt Amsterdam nog 15.000 Joden. Hun geestelijke verzorging be rustte in handen van opperrabijn A. Schuster. Naast hem zijn thans twee rabbijnen benoemd, namelijk Ch. Co- hen uit Israël en B. Pels uit Londen. De laatstgenoemde geen Zionist, de anderen wel, d.w.z. zij menen, dat alle Joden naar Israël behoren terug te ke ren omdat dkar hun taak ligt. Van de 15.000 Amsterdamse Joden leven er slechts 5000 „kerkelijk" mee. Speciaal onder de talrijke niet mee- levenden werkt de gereformeerde zen ding onder de Joden, die het blad „Licht en Leven" verspreidt. Bij on derzoek bleek, dat tien procent van de lezers prijs stellen op toezending van het orgaan. Bij deze mensen, ongeveer 720, brengt ds. C. Kapteyn, missionair predikant onder de Joden zijn bezoe ken. Het is een groot arbeidsveld want hij moet het allemaal in de avond uren doen. ven leden, zich weinig of niets van de kerk aantrekken, hebben in 1956 toch maar 17 personen hun lidmaatschap opgezegd. In 1955 waren het er 537. Van al deze mensen was bekend, dat zij zich bij geen enkele andere ge meenschap wensten aan te sluiten. IN KANAK, een dorpje in het noorden van Groenland, wonen de laatste „echte" Eskimo's, 360 in getal. Zij leven van de zeehondenvangst. Het dorpje Kanak wordt door de Deense regering beschermd tegen de vestiging van in dustrie of een vliegtuigbasis, daar zeehonden alleen maar blijven in een om geving van rust. Voortdurend motorgeronk zou hen verjagen en dit zou tevens een eind maken aan het bestaansmiddel der Eskimo's. De lutherse dominee van Kanak is een Groenlander, die in Denemarken heeft gestudeerd en vandaar zijn vrouw meenam. De lutherse zending heeft veel Eskimo's tot het evangelie gebracht, ofschoon hun heidense inslag (bijge loof!) nog duidelijk te bespeuren is. In het houten kerkje van- Kanak vindt men een afbeelding van Christus, maar dan als Eskimo. Hij draagt de kleding der jagers: een sneeuwwitte anorak reikt over de broek van berenvel en Hij draagt hoge laarzen van zeehondenleer. Er staat een moderne school in Kanak, voorzien van Deense meubelen. De dominee is tevens onderwijzer; zijn vrouw en een hulponderwijzer staan hem bij. Hoewel er geen leerplicht bestaat, sturen de Eskimo's hun kinderen trouw naar school. Het is namelijk de trots van elk Eskimogezin, dat men er het psalmboek kan lezen! WÈÈm® AOVltt AUCH van I. 1.16 98 Profiteer en profiteer nog eens ven dit speciale aanbod. Twee Zilverzakjes kostelijke Maggi Tomatensoep maar liefst 18 cent voordeliger I Neem ze in huis, deze voedzame, gezonde en zo lekkere soep! Doe U tegoed aan die heerlijk-frisse smaak van louter zongerijpte tomaten I Achttien cent voordeel elke keer dat U Maggi Tomatensoep haalt Maar denk eraan... *t ie tijdelijkl MAGGI Verras Uw kinderen met het leuke wed- strijdboek „ALICE IN SOEPENLAND". Zend slechts 50 cent in postzegels en 3 balken uit willekeurige Zilverzakjes Maggi Soep aan SpeelgoedlandPostbus 8007, Amsterdam en U krijgt hei boek franco thuis. Wanneer U van bovenstaande tomatensoep-aanbieding profiteert, hebt U al 2 balken I

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2