Frankrijk niet eens met aanspraak van Egypte op Suezkanaal Zal Franse regering vertrouwen houden? Begroting Economische Zaken door Eerste Kamer aanvaard Wie moet Eisenhower bij ziekte vervangen? Grotendeels aansluiting bij bestaande toestand PROJESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Engeland legen inmenging Internationaal Gerechtshof Onaanvaardbaar Vertrouwenskwestie Incidenten Grondwet noemt vice-premier niet Luchtvaaribesprekangen spoedig tot akkoord Golf van Akaba Geen mijnen Voedsel naar Gaza Vermindering van Poolse strijdkrachten Amerikanen in Perzie vermoord „Geen aioomproeven meer" vragen India en Polen Staatsbegrafenis voor Herriot Amendement Boekhoven heeft goede kans Britse staking breidt zich uit naar Londen Russisch voorsfel in commissie voor ontwapening Prof. De Zwaan niet herkiesbaar Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3664 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 28 maart 1957 vijf hongaarse paartjes in de huwelijksboot (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.23 u., onder 19.08 u. Maan op 5.18 u., onder 17.28 u. Hoogwater vrijdag 29 maart, Vlissingen: 1.07 u. 1.76 m., 13.33 u. 1.97 m. Terneuzen: 1.35 u. 1.92 m., 13.59 u. 2.12 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.34 m., 15.07 u. 1.61 m. Zierikzee: 2.26 u. 1.11 m., 14.55 u. 1.36 m. CHRISTIAAN PINEAU, de mi nister van buitenlandse zaken van Frankrijk, heeft gisteren in de Nationale Vergadering ver klaard, dat de Franse regering het niet eens is met de aanspraken, die Egypte maakt op het Suezkanaal. Hij noemde de positie van de V.N. ten aanzien van Israël onverde digbaar en de Franse regering heeft haar bondgenoten daarvan op de hoogte gebracht. De Franse premier Guy Mollet Zou gisteravond aan het eind van de besprekingen in de Nationale Vergadering over de binnen- en buitenlandse politiek de vertrou wenskwestie stellen. De verwach tingen zijn, dat de regering een overwinning zal behalen, zij het slechts met een geringe meerder heid. De belangrijkste kwestie waarover zal worden gestemd is de toestand in Algerije. Een Israëlische militaire stelling in de grenssector van het Hoela-meer heeft volgens een woordvoerder van het Syrische leger twee uur lang op een Syrische stelling gevuurd. Er werden echter geen doden of gewon den gemeld. Op weg naar Eliath, de Israëlische haven aan de Golf van Akaba, is eer gisteren een particuliere Israëlische auto in een hinderlaag gevallen. De wagen werd onverwachts van twee kanten beschoten, waardoor één der inzittenden werd gewond. Onderzoek naar de vraag „HET IS NOODZAKELIJK, dat duidelijk wordt gesteld, wie mij ingeval van ziekte zal moeten vervangen", aldus president Eisenhower tijdens zijn persconferentie. Het is nl. ni et in de Amerikaanse grond wet vastgesteld, dat de vice-president tijdelijk als president optreedt, wanneer het staatshoofd zijn functie niet kan uitoefenen. Daarom wordt een onderzoek ingesteld naar hetgeen volgens de grondwet van de Ver. Staten moei geschieden, wanneer hij door ziekte tijdelijk zijn ambt niet kan vervullen. „De resultaten hiervan zullen binnenkort ter kennis van het congres worden gebracht, dat dan eventueel zelf denkbeelden aan de hand kan doen", aldus de president. Het onderzoek geschiedt o.l.v. procureur-genaraal Brownell. Een Nederlandse journalist vroeg tijdens de persconferentie, of de pre sident van plan is iets te doen, nu de luchtvaartonderhandelingen met Ne derland niet schijnen op te schieten. Eisenhower antwoordde, dat hij niet de autoriteit is, die in dergelijke kwes ties een overeenkomst aangaat. Hij zei aan dr. Drees schriftelijk te hebben meegedeeld, dat hij alles zal doen om een welwillende bestudering van dit probleem te bespoedigen (zo als bekend, wenst Nederland meer landingsrechten in de V.S. en een ak koord met de V.S. over de burger luchtvaart). Eisenhower zei te geloven, dat de onderhandelaars spoedig tot een ak koord zullen komen. De leider van de Nederlandse dele gatie verklaarde kort daarna de mo gelijkheid van een compromis niet uit gesloten te achten. Hij sprak er echter zijn teleurstelling over uit dat men zo weinig tot de kern van de zaak is ge komen. Als het er naar uit zóu zien, dat men tot een akkoord kan komen, zou het overleg wellicht maandag of dinsdag worden voortgezet. Russische nota Sprekende over de Sowjetrussische nota, waarin wordt verklaard, dat het Noorse volk „er duur voor zal beta len", wanneer het toestaat dat delen van zijn land worden gebruikt voor de aanleg van bases, die tegen Rusland zouden kunnen worden gebruikt, zei president Eisenhower, dat deze nota onverdedigbaar is. „Toen ik in 1951 als opperbevelhebber der NAVO-strijd- krachten naar Europa ging, uitte Rus land overeenkomstige bedreigingen", zo zei hij nog. President Eisenhower betwijfelt het, dat het zenden van Saoediarabische tx-oepen naar de Jordaanse haven Akaba van grote betekenis zou zijn voor wat het gebruik betreft van de Golf van Akaba. Een woordvoerder van het Britse ministerie heeft gisteren verklaard, dat zijn regering niet het Ameri kaanse standpunt deelt, dat aan het Internationaal Gerechtshof zou kun nen worden gevraagd om een uit spraak over de status van de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. Vol gens de Britten is de internationale status van die wateren een vaststaand feit. Egypte heeft tegengesproken, dat er mijnen zouden liggen in de Golf van Suez. Dergelijke geruchten waren nl. in Londen verspreid en daarom werd uit Cairo bericht, dat alle mijnen zijn verwijderd en reeds vele schepen zonder moeilijkheden door de Golf zijn gevaren. Niettemin heeft de Britse regering de Engelse reders gevraagd geen ge bruik te maken van het Suezkanaal voordat de situatie enigszins is opge helderd. Inmiddels neemt de scheepvaart door het Suezkanaal met de dag toe. Gisteren zijn vier schepen met een tonnage variërend van drie- tot vier duizend ton door de waterweg geva ren en thans liggen nog zeven schepen van vier- tot achtduizend ton te wach ten bij Suez op een vergunning. Voedingsmiddelen ter waarde van ongeveer een en een kwart miljoen dollar zullen in de komende dagen met vrachtauto's van Haifa naar de Strook van Gaza worden vervoerd. Het voedsel is bestemd voor de zich daar bevindende Arabische vluch telingen. In Tel Aviv werd gezegd, dat Dag Hammarskjoeld hiervoor een regeling heeft getroffen met de Egyptische regering. Aanvankelijk had men zich in Cairo tegen het vervoer van deze voorraden verzet. Grotere boterinvoer in W est-Duitsland. De Duitse bondsrepubliek zal meer boter, vooral uit Denemarken, Zweden en Nederland, invoeren. Een vermin dering van de Duitse produktie maakt een grotere invoer noodzakelijk. DE BILT ZEGT: Bijna overal droog Bijna overal droog weer met zonnige perioden maar plaatselijk ook wolken velden. In de ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind in hoofdzaak westelijk. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Op de komende grote tentoon stelling van foto-apparatuur, die in Londen zal worden gehouden is o. m. ook deze projectietafel voor kleinbehuisden te bewon deren. Het tafeltje heeft twee laatjes: één ervan dient om de projector in op te stellen, het andere biedt plaats aan de lan taarnplaatjes. Het tafelblad is gedeeltelijk opklapbaar; de binnenkant is smetteloos wit en geeft een helder beeld van vol doende grootte voor een duide lijke projectie. De Poolse regering heeft besloten de omvang van de strijdkrachten met nog eens 44.500 man te verminderen, zo meldt het officiële Poolse persbureau P.AP. Het besluit is ingegeven door de wens bij te dragen aan oplossing van de ont wapeningskwestie en de Poolse economie te ontlasten, aldus dit bericht. o De regering van Spanje heeft spe cialisten naar Andalusië gezonden om te onderzoeken of daar olie is gevon den. De olie zou ontdekt zijn bij Ube- da, dat ongeveer 50 km van Jaen ligt. De Perzische minister van buiten landse zaken heeft woensdag de Ame rikaanse ambassadeur in Teheran na mens zijn regering verontschuldigin gen aangeboden door de moord op twee Amerikanen, gepleegd door ban dieten uit Beloetsjistan in het grensge bied tussen Pakistan en Perzië. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de politie op 25 maart in de bergen van het gebied van Zahedan de ont hoofde lijken van twee Amerikanen en vijf Perzen heeft gevonden. De vrouw van een. der Amerikanen, die deel uitmaakte van de groep, is naar men aanneemt door de bandieten ont voerd. Militaire- en politie-eenheden, ge steund door de luchtmacht, zullen de bandieten trachten op te sporen. o Een Robbenploeg bestaande uit Judith de Nijs, Dicky van Ekris, Willy Vink, André Hermsen, Dick Pet en Dick Uitenthuis zullen zaterdag 30 maart a.s. deelnemen aan wedstrijden in Antwerpen, die door „Maccabi" zullen worden georganiseerd. De „voorjaarssneeuwstormen" in Amerika hebben al weer heel wat slachtoffers geëist voor namelijk automobilisten. Toch is ook een moderne trein soms machteloos tegenover het ge weld van de ontelbare sneeuw vlokken in Kansas kon een trein met 225 mensen er in het niet langer bolwerken tegen de koude massa en sneeuwde ln. De Indische en de Poolse minister president, Nehroe en Cyyrankiewicz, hebben woensdag na afloop van hun besprekingen te New Delhi in een ge meenschappelijke verklaring aange drongen op onmiddellijke beëindiging van proeven met atoom- en waterstof wapens. De beide premiers veroordeelden militaire bondgenootschappen en machtsblokken en zeiden oprecht te hopen, dat deze wijze van benadering van de veiligheid zal worden vervan gen door een collectieve vrede in overeenstemming met de beginselen van het handvest van de Verenigde Naties. De Franse staatsman en politicus Edouard Herriot, die dinsdag in de ouderdom van 84 jaar is overleden, zal zaterdag een staatsbegrafenis krijgen te Lyon. Herriot had de wens geuit in alle stilte begraven te worden in de plaats waar hij 52 jaar lang burgemeester is geweest. De openbare mening was evenwel zo stexk ten gunste van een staatsbegrafenis, dat president Coty het kabinet in bijzondere vergadering heeft bijeengeroepen om de kwestie te bespreken. De Franse nationale vergadering heeft met algemene stemmen een wetsontwerp voor een staatsbegrafenis voor Herriot goedgekeurd. Politiewet In Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Na jarenlange voorbereiding is dan gisteren in de Tweede Kamer de poli tiewet aan de orde gesteld. Een wet, die een eind moet maken aan een strijd van bijna een eeuw over de vraag on der welk departement de politie moet ressorteren: binnenlandse zaken of justitie. Volgens het wetsontwerp wordt nu bepaald dat gemeenten met meer dan 25.000 inwoners recht hebben op gemeentepolitie. Daarnaast is een lijst opgesteld van kleinere gemeenten die ook hun eigen politie mogen hebben. In de gemeenten met minder dan 10.000 inwoners komt de rijkspolitie. Ook hiervoor is weer een lijst met uit zonderingen opgesteld. Gemeenten, wier zielental na de inwerkingtreding van de wet daalt beneden 25.000 of stijgt boven de 10.000 behouden het politieapparaat dat zij momenteel heb ben. de Kamer met dit wetsontwerp in een Volgens de heer Oud (lib.) verkeert dwangpositie. AFWIJZEND Beter een tijdelijke regeling die niet voldoet dan het aanvaarden van een definitieve regeling, die ook niet goed is, zo zeide de heer Kodde (S.G.), die dus afwijzend tegenover dit wetsont werp stond. Naar zijn mening leidt deze middenweg niet tot een goed doel, omdat de positie van de burge meesters niet wordt versterkt. Over de positie van de burgemees ter in een kleine gemeente is deze middag veel te doen geweest. De al gemene leiding, de organisatie en het beheer van het korps rijkspolitie be rust bij de minister van justitie. De burgemeester van een kleine gemeen te is dus niet de baas van de politie. Nu heeft de heer Boekhoven (soc.) die overigens met het compromis in dit ontwerp akkoord gaat een amendement ingediend, waarin wordt bepaald dat de burgemeester als hoofd van de politie optreedt als het gaat om de handhaving van de open bare orde. Voor die handhaving van de orde staat dus de politie in de ge- (Van onze parlementsredactie) In een vlot voorgedragen betoog heeft de minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, de leden van de Eerste Kamer, die gisteren zijn be groting hebben besproken, van repliek gediend. Hij gaf eerst een kenschets van de economische toestand van het ogenblik, die te zien is als een tijdperk van overbesteding. Uitvoerig besprak hij de ten dienste staande middelen om te voorkomen dat in plaats van dat de bestedingen worden beperkt de beperkingen wor den besteed. Wat gaat er nu gebeuren? zo vroeg de minister zich af. Is het regerings programma voldoende? Prof. Zijlstra meende van wel, temeer daar er thans tekenen zijn die wijzen op een kente ring. Zoals de toestand zich thans ont wikkelt, is er op het ogenblik een evenredige verdeling van de lasten, hoewel natuurlijk wel eens voor een bepaalde groep van grotere moeilijk heden kan worden gesproken. Over het bedrijfsleven sprekend zei- de de bewindsman, dat dit er in be langrijke mate aan kan bijdragen dat het prijsbeleid zijn globale karakter zal behouden. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, sprak nog even over het middenstandsbeleid. Hij verzekerde dat dit de grootst mo gelijke aandacht heeft. Wat de reorga nisatie der kamers van koophandel be treft, deelde hij mede, dat aan de SER een advies is gevraagd over die wijzi ging is verband met de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Verder merkte prof. Zijlstra op, dat de uitwerking van het kernenergie programma niet moet worden over schat. In 1975 zal men met behulp van kernenergie de helft van de elektrische produktie kunnen verzorgen, wat neerkomt op de vervanging van twee miljoen ton kolen per jaar. Staatsbemoeiing met kerken in Hongarije Volgens een decreet van de Hon gaarse regering is voor de benoeming van de hoogste functionarissen in de rooms-katholieke, de protestantse en de joodse kerk vooraf de goedkeuring nodig van de presidentiële raad. Voor het benoemen van lagere kerkelijke functionarissen moet de minister van cultuur zijn toestemming geven. Het Nederlands jeugdelftal heeft woensdagavond in Haarlem een goede indruk achtergelaten en met 41 een ruime en zeer verdiende overwinning behaald op het westelijk amateur elf tal. De Franse autoriteiten in Algiers hebben woensdag bekend gemaakt dat Franse troepen bij acties in Algerië 75 rebellen hebben gedood en 75 bui ten gevecht hebben gesteld. meente (ook al is het rijkspolitie) on der zijn bevelen. Dit amendement is tevens ondertekend door de k. v. p.- fractie. Het maakt dus een goede kans om aangenomen te worden. Temeer daar ook prof. Oud wel iets voor dit amendement schijnt te voelen. De arbeiders in de machinebouw hebben besloten hun staking tot Londen uit te breiden. Aan een half miljoen arbeiders in de hoofd stad is verzocht zaterdag het werk neer te leggen. De vakverenigingsleiders zeggen dat zij tot deze maatregel gedwon gen zijn door de houding van do werkgevers, die weigeren te on derhandelen „en blijkbaar onver schillig staan tegenover de gevol gen daarvan". De Britse regering heeft woensdag avond een nieuwe poging gedaan om te voorkomen dat de staking van de arbeiders in de metaalindustrie de Britse industrie verlamt. De metaalbewerkers staken nu vijf dagen. Hierbij zijn een miljoen arbei ders betrokken. Zowel de scheeps- arbeiders als de metaalbewerkers ei sen een loonsverhoging van tien procent. De westelijke leden van de subcom missie der Verenigde Naties voor ontwapening zouden woensdag in Londen een Aussisch voorstel om ter stond de kwestie van proefnemingen met atoomwapens te behandelen aan vaard hebben. Zij stonden er aanvankelijk op, dat het eerste onderwerp van de uit zeven punten bestaande agenda de kwestie van beperking der conventionele be wapening zou zijn. Men zou thans overeenstemming bereikt hebben over de volgorde van behandeling van de agendapunten: 1. Proeven met kernwapens; 2. Be perking van de conventionele bewape ning; 3. beperking van de atoombewa pening; 4. internationale controleorga nisaties en inspectiestelsels; 5. raket ten; 6. de gebieden met beperkte be wapening; 7. overige ontwapenings vraagstukken. J.A.V. van de C.H.LL (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de Christelijk- Historische Unie heeft de agenda be kend gemaakt voor de jaarlijkse alge mene vergadering, die gehouden zal worden op woensdag 24 april a.s., in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Na de opening te 10.30 uur spreekt de Unie voorzitter, de heer H. W. Tilanus, zijn i aarrede uit, die ook over de radio te beluisteren zal zijn. Op het financieel verslag door de penningmeester, mr. dr. J. van Bruggen, volgt de verkiezing van drie leden voor het hoofdbestuur wegens periodiek aftreden van de he ren C. J. van Mastrigt, H. W. Tilanus en prof. dr. J. de Zwaan. Prof. De Zwaan, die nu vice-voorzitter van de CHU is, heeft medegedeeld zich niet herkiesbaar te stellen, zulks met het oog op zijn leeftijd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1