Rusland is bereid proeven met kernwapens (tijdelijk) stop te zetten Noorse volk moet duur betalen, indien NAVO-landen Rusland aanvallen Geschil Siraat Internationaal van Tiran voor Gerechtshof? College van beroep zal worden ingeschakeld Rusland is het er mee eens dat kernproeven schadelijk zijn voor de mens Minister Staf naar de V.S. PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wanneer westerse atoommogendheden er ook me'e ophouden Groiere rechtszekerheid voor bedrijfsleven Abonnementsprijs Japans verzoek aan Rusland Polen repairieren uit de Sowjet-Unie Besprekingen over wapenhu p aan Nederland Hammarskjoeld terug naar V.S. BOELGANIN BEDREIGT NOORWEGEN Vernietigende slag in vooruitzicht gesteld Arts zou geschrapt zijn uit testament Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingent Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad c VEERTIG jaar ECHTGENOOT, BAKKER EN MUZIKANT (Zie pag. 2) 12c Jaargang No. 3663 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Woensdag 27 maart 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 6.25 u., onder 19.07 u. Maan op 4.58 u., onder 16.24 u. Hoogwater donderdag 28 maart. Vlissingen: 0.27 u. 1.55 m., 12.55 u. 1.81 m. Terneuzen: 0.55 u. 1.71 m,, 13.21 u. 1.97 m. Wemeldinge: 1.59 u. 1.23 m-, 14.25 u. 1.51 m. Zierikzee: 1.40 u. 1.02 m., 14.10 u. 1.29 m. Tij l«ns "en partij van een olle- maaiscnappij fungeerden enige Jantjes als oppas, hetgeen hen, zo te zien, voortreffelijk afging. Ontwerp-landbouwwet In Tweede Kamer ,(Van onze parlementaire redacteur). De spanning in de debatten over het ontwerp-landbouwwet van minister Mansholt was spoedig verdwenen toen de bewindsman reeds aan het begin van de middag met een nota van wij ziging kwam, waarin aan vele wensen van de Kamerleden werd voldaan. On getwijfeld is het niet zonder belang, dat de minister bereid was het college van beroep voor het bedrijfsleven in te schakelen. Daardoor werd tegemoet gekomen aan de wens van de Kamer om grotere rechtzekerheid voor het bedrijfsleven te garanderen. Dat is ook wel nodig, gezien de grote be voegdheden die de minister, in deze wet, in handen wordt gelegd. Lijn doorgetrokken De Tweede Kamer heeft de lijn dus doorgetrokken. Minister Zijlstra moest destijds deze beroepsinstantie aanvaarden voor de uitvoering van de wet op de economische mededinging. Voor minister ^Mansholt wordt geen uitzondering gemaakt. Twee belangrijke punten zijn in het debat van donderdag jl. naar voren gekomende rechtszekerheid en de controle op het beleid door de Staten- Generaal. De bewindsman van land bouw was deze middag de soepelheid zelve. Het waarborgen van rechtsze kerheid werd bevredigd geregeld. En over de controle was ook in principe geen verschil van mening. De vraag was en daarover heeft de Tweede Kamer geruime tijd ge sproken op welke wijze deze con trole het best geregeld kan worden. Minister Mansholt wil gedragingen die verband houden met het telen, kwe ken, vangen, fokken en broeden re gelen bij algemene maatregelen van bestuur. Nu heeft de heer Biesheuvel (a.r.) een amendement ingediend, waarin wordt bepaald dat deze alge mene maatregel van bestuur onver wijld bij de wet moet worden bekrach tigd. Als dit wetsvoorstel door de Ka mers zou worden verworpen zou na tuurlijk de algemene maatregel van bestuur moeten worden ingetrokken. Zo'n maatregel aldus het amende ment wordt eveneens ingetrokken, indien een Produkt- of Bedrijfschap dezelfde 'materie bij verordening gaat regelen. Ook hier geldt dus weer dat de bedrijfsorganen autonoom zijn en dat de staat niet moet doen wat de organen van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie tot stand kunnen brengen. De liberale afgevaardigde, de heer Van Dijk, kwam met een ander amen dement. Hij wil dat minister Mansholt tegelijk met de afkondiging van de A.M.v.B. in het staatsblad een toe lichting stuurt aan de Staten-Gene- raal. Na enig heen en weer gepraat verklaarde minister Mansholt tegen geen der twee amendementen over wegende bezwaren te hebben. Als hij een voorkeur zou moeten uitspreken zou deze in de richting gaan van het amendement-Van Dijk. Maar eigenlijk vond hij beide amendementen over bodig. Toelichting Minister Mansholt, die begreep dat er op dit punt iets moest gebeuren, kwam met een andere gedachtede algemene maatregel van bestuur zal ln het staatsblad worden gepubliceerd voorzien van een toelichting. De Ka mers weten dan precies waar zij aan toe zijn en zij kunnen eventueel direct een interpellatie aanvragen. Het hoofdbezwaar van de minister tegen het amendement Biesheuvel was dat daarmede de rechtszekerheid niet wordt gediend. Hoewel er een A.M.v. B. is uitgevaardigd zal men blijven wachten op een wettelijke bekrachti ging van deze maatregel. Het amende ment Van Dijk (lib.) vond de minister niet doelmatig. Door het zend envan een aparte toelichting aan de Staten-Generaal gaat deze achter de zaak aanlopen. La ter kwam de heer Mansholt op deze redenering terug. Als deze toelichting maar niet „gepromoveerd" wordt tot een officieel kamerstuk dat persé op de agenda moet prijken had hij vrede met het voorstel van de heer Van Dijk. De socialistische afgevaardigde, de heer Vondeling, die zeide de controle bevoegdheid van de Kamers zeer be langrijk te vinden, vond beide amen dementen overbodig. De Kamer heeft naar zijn mening middelen genoeg om de minister te controleren. Donderdag a.s. zal over deze amen dementen worden gestemd. Door de nota van wijziging zijn reeds enige andere amendementen door de minis ter overgenomen. De voorstellen tot wetswijziging meestal van techni sche aard die zijn overgebleven ko men eveneens a.s. donderdag in stem ming. o Met goedkeuring van de minister van Economische Zaken zal de abonne mentsprijs op het „Zeeuwsch Dagblad" met ingang van 1 april a.s. worden ver hoogd met 4 cent per week. Tot deze geringe verhoging hebben wij moeten besluiten, omdat het courantenpapier wederom per 1 april a.s. in prijs zal worden verhoogd, terwijl andere voor het dagbladbedrijf belangrijke kosten stijgingen (o.a. die van vrachtvervoer) mede in aanmerking zijn genomen. De abonnementsprijs wordt nu 56 cent per week, 2,40 per maand en 7,per kwartaal. Deze verhoging, die zo laag mogelijk is gehouden, voorziet slechts in een deel van de belangrijke kosten stijgingen in het dagbladbedrijf. De stijging van de uitgaven in de loonsec- tor is hier niet in doorberekend. De directie. DE SOWJET-UNIE is voorstander van volledige stopzetting van kernproeven. Rusland is zelfs bereid tot een schikking te komen met de westelijke atoommogendheden over een tijdelijke, onmiddellijke staking van dergelijke activiteiten. Dit deelde Iliytsjef, een woordvoer der van het Russische ministerie van buitenlandse zaken gisteren mee, waarna hij eraan toevoegde, dat de Sowj et-Unie reeds een voorstel heeft gedaan om tot een algeheel verbod van kernproeven te komen. Als het Westen het onmogelijk acht deze voorstellen te aanvaarden, zou de Russische regering wel een overeenkomst willen sluiten waar bij voorlopig proeven met atoom- en waterstofwapens worden ge schorst. Hiyfsjef zei, dat Japan een verzoek o.a. aan de Sowjet-ünie had gericht om verdere kernproeven te staken. „Men kan zich trouwens de Japanse bezorgdheid zeer goed indenken", zo verklaarde de woordvoerder. Het Russische standpunt inzake de kernproeven is, volgens Iliytsjef, dat de proeven schadelijk zijn voor de mensen, of. ze nu worden gadegesla gen of van tevoren worden bekend gemaakt. Op een vraag of de Sowj et-Unie zal afzien van het nemen .van enige genomen proeven op de Christmas- verdere proef als Engeland de voor eilanden zal afgelasten, zei Iliytsjef: „Ik zou U willen adviseren deze vraag aan de Britse regering voor te leggen en daarna weer aan ons". Chroestsjef heeft onlangs gezegd, dat Rusland niet eenzijdig tot sta king van de proeven kan overgaan als de westelijke mogendheden dat ook niet doen. Japan heeft gisteren aan de Verenig de Naties verzocht doeltreffende maat regelen te nemen om het gebruik van atoomenergie te beperken tot vreed zame doeleinden. Men deed het advies erbij, over te gaan tot een totaal ver bod van atoom- en waterstofbom- proeven. Op een vraag van een Labour-afge- vaardigde in het Britse Lagerhuis heeft de regering geantwoord, dat zij niet de verzekering kan geven, dat er na de eerstkomende proef in de Stille Oceaan geen nieuwe proeven meer zullen worden genomen. Men wil voorts de besprekingen van de ontwapeningscommissie in de V.N. afwachten. Volgens minister Butler is de beveiliging van de vrije wereld voor een groot deel afhankelijk van het bezit van kernwapens. „Daarom moeten de proeven met dergelijke wa pens althans voorlopig voortduren", zo zei Butler. Britse stakers stellen voorlopige verhoging van vijf procent voor De afgevaardigden van de Britse ar beiders in scheepsbouw en constructie werkplaatsen hebben de minister van arbeid voorgesteld dat er gedurende de periode, dat het arbeidsconflict door een commissie van arbitrage wordt onderzocht, een loonsverhoging van vijf procent wordt gegeven. MINISTER stap o Vertegenwoordigers van de Russei- sche en Poolse regering hebben maan dag in Moskou een overeenkomst ge tekend over de repatriëring van per sonen met de Poolse nationaliteit die in de Sowjet-Unie verblijven, aldus heeft Tass meegedeeld. De repatriëring is toegestaan aan mensen van Poolse afkomst, die tot 17 september 1939 de Poolse nationa liteit hadden. Tot 31 december 1958 zullen deze mensen naar Polen terug kunnen gaan. o Bij een hevig vuurgevecht in een voorstad van Palermo op Sicilië zijn maandagavond twee personen gedood en vier ernstig gewond. Het zou hier een geval van bloedwraak betreffen. Ir. C. Staf, de minister van defensie, Is gisteravond per vliegtuig naar do V. S. vertrokken om met de Ameri kaanse defensie-autoriteiten te onder handelen over de wapenhulp aan Ne derland. De besprekingen gaan hoofdzakelijk over de levering van conventionela wapens voor leger en luchtmacht, als ook voor de marine, waarvoor de le veranties reeds worden verscheept. Het is de bedoeling, zo zei minister Staf voor zijn vertrek, dat Nederland zijn begroting sluitend krijgt. Voorts achtte de minister het van belang, dat er gestreefd dient te wor den naar een verdere integratie op het gebied van wapens voor de luchtver dediging. Hij zal zich op diverse bases in de V.S. op de hoogte stellen van do gemaakte vorderingen ten opzichte van de geleide projectielen. Wat de marine betreft, zei ir. Staf, dat zijn interesse uitging naar een ra ket voor de bestrijding van onderzee boten en naar andere meer een voudige middelen voor dit onder deel van de defensie. Volgens hem was de uitrusting van onze marine met geleide projectielen niet geschikt. Tenslotte zegde de minister van de fensie toe ook nog te zullen spreken over de atoomaandrijving van sche pen. „Maar hieraan kunnen wij zelf ook iets doen. Wij moeten in ons land deskundigen zien te krijgen, die hier mee op de hoogte zijn", aldus minister Staf. Voorstel V.S. via V.N. De Amerikaanse minister van bui' tenlandse zaken Dulles heeft dinsdag verklaard dat de V.S. overwegen om via de V.N. aan het internationale ge rechtshof een advies te vragen over de kwestie of Egypte de rechten van een oorlogvoerend land kan uitoefenen in de Straat van Tiran. In een brief van maarschalk Boel- ganin aan de Noorse premier Einar Gerhardsen waarschuwt de Sowjet- Unie voor het gevaar dat Noorwegen bedreigt, nn er op Noors gebied bases worden gebouwd, die eventueel tegen Rusland zouden kunnen worden ge bruikt. De nieuwe aspecten, zo schrijft Boelganin, van de Amerikaanse poli tiek, speciaal wat betreft het leveren van atoomwapens aan de NAVO-lan- den, houden een onmetelijk gevaar voor Noorwegen in. Indien de plannen van de NAVO-strategen ten uitvoer worden gebracht, zal het Noorse volk hier duur voor betalen. De Russische regering verzoekt de Noorse autoriteiten echter niet hun land uit de NAVO te laten treden. In het schrijven merkt de Russische premier op, dat verscheidene landen thans de koude oorlog krachtiger voe ren. In dit verband maakt hij speciaal gewag van het Amerikaanse voorne men om militaire eenheden in het Na bije Oosten te gebruiken, met atoom wapens uitgeruste Amerikaanse troe pen in NAVO-landen te stationeren en atoomwapens aan o.a. West-Duitsland te leveren. „Een dergelijk optreden brengt slechts het gevaar van een nieuwe oorlog naderbij en dit is blijkbaar ook de bedoeling, want een op vreedzame samenwerking en inter nationale ontspanning gerichte poli tiek valt blijkbaar niet in de smaak van alle landen", zo schrijft Boelga nin. Boelganin besluit de brief, dat de Sowjet-Unie op de krachtigst moge lijke wijze zal reageren, indien agres sieve handelingen jegens haar zullen worden ondernomen. Rusland zal haar aanvallers een vernietigende slag toe brengen en zij zal desgelijks handelen met de bases, die dichtbij de grens van de Sowjet-Unie liggen. Geheel onverwacht heeft Koningin Juliana dinsdagmiddag in Rotter dam een bezoek gebracht aan de repatriërenden aan boord van de „Sibajak", ook al omdat dit schip terugkeerde van zijn laatste char- terreis voor de Nederlandse regering. Bedrijfschap Detailhandel in Melk tegen verlaging van melkprijs Het bestuur van het Bedrijfschap Detailhandel in Melk en Zuivelpro- dukten heeft in zijn te Utrecht gehou den vergadering besloten aan de mi nisters van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning te verzoeken of prijspolitieke en psychologische redenen te overwegen de voor enkele gebieden des lands door de ministers verlangde prijsverlaging voor de melk met één cent per liter, ingaande 1 april, niet door te voeren. President Eisenhower heeft gene raal Nathan Twining van de lucht macht benoemd tot voorzitter van de commissie van stafchef' als opvolger van admiraal Arthur Radford. Dulles zei voorts dat men op de Brits-Amerikaanse besprekingen te Bermuda overwogen beeft om aan de oliebuisleiding, die door Turkije zal worden aangelegd om de olielevering internationale status te geven, bevei- aan West-Europa te verzekeren, een ligd door verdragen. In Cairo is bekendgemaakt, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld woensdagochtend naar New York zal vertrekken. Een woordvoerder der V. N. zei, dat het overleg tussen Ham marskjoeld en de Egyptische regering nuttig is geweest. Het is niet uitgeslo ten, dat hij binnenkort weer een be zoek aan het Midden-Oosten zal bren gen. Wat het vraagstuk van het Suezka- naal verder betreft, heeft Egypte laten weten, dat het er op staat van alle schepen, die het kanaal willen passe ren, rechtstreeks de tolgelden te krij gen. Een kwart van de bruto-inkom- sten zal dan worden apart gehouden voor het onderhouden en verbeteren van het kanaal. Ten aanzien van de positie van het politieleger in Gaza zou over het alge meen ook aanzienlijke voortgang zijn geboekt. Egypte zou niet van plan zijn, leger- of politie-eenheden naar de kuststrook te zenden. Het politieleger van de V.N. heeft zich intussen uit de bewoonde plaatsen van de strook van Gaza teruggetrok ken met uitzondering van een Brazi liaans bataljon, dat zich nog in de stad Gaza bevindt. Volgens radio-Cairo zou een overeen komst gesloten zijn tussen Egypte, Jor danië en Saoedi-Arabië tot het zenden van Saoediarabische strijdkrachten naar de Jordaanse haven Akaba, nadat de Britse strijdkrachten zijn terugge trokken. In het proces tegen de huisarts dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne, die er van wordt beschuldigd de rijke mevrouw Edith Morrell, door het op zettelijk toedienen van de grote doses verdovende middelen om het leven te hebben gebracht, heeft maandag een rechtsgeleerde verklaard, dat dr. Adams twee maanden voor het over lijden van de patiënt door haar als legataris uit haar testament was ge schrapt. Hierdoor was hij niet meer te beschouwen als iemand, die belang bij haar dood had. De betrokken jurist, Hubert Sogno, deelde mee, dat hij zesmaal een tes tament voor mevrouw Morrell had ge maakt. Volgens het laatste stuk zou dr. Adams een kist met zilver, een kast en haar Rolls Royce erven. Deze bepaling herriep zij evenwel later, toen de arts met vakantie was gegaan zonder haar te waarschuwen. Het stuk waarin zij het legaat herriep, werd na na de dood van mevrouw Morrell door haar zoon verscheurd. Hierdoor had dr. Adams toch de auto en het zilver gekregen, niet zozeer op grond van het testament als wel op verzoek van de zoon van mevrouw Morrell. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen Vrij veel bewolking met plaatselijk regen of regenbuien. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. Onge veer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1