VRIJHEID VOOR KERKDIEHSTEN Gevangenbewaarder kon „vlo' niet tijdig aan politie kwijt Pdsit P,tllt Aardschokken verschrikten de bewoners van San Francisco Vakschool voor kruideniers heeft leerlingen van 18-60 jaar Zes landen kampen om de beste televisie-reportage abdijsiroop/^ ZEF.ïJWSCH DAGBLAD Pagina 5 Grote gebouwen ontruimd Corso in bollen streek Protest tegen hoge tarieven N.S. Ontsnapt, gesignaleerd en weer verdwenen Sneeuwstormen in Amerika Zeeuwse Rode Kruis- successen in 1956 Eindles tuinbouwcursus ie Middelburg Agent geschopt: 250 gulden boete EN Dinsdag 26 maart 1957 in het gebied van San Francisco zijn vrijdag in vier-en-een-half uur tijds vier aardschokken gevoeld. Na de vierde beving riep de burgemeester van San Fransico de raad voor hulpverlening bij rampen bijeen. Dit orgaan is in het leven geroepen om op te treden bij atoomaanvallen. Alle scholen in het gebied van San Fransico werden ontruimd, evenals de zakenbanden te Dale City ,tien kilometer ten zuiden van San Fransico. De eerste en de derde schok waren licht. De tweede en de vierde beving hadden tot gevolg, dat gebouwen in de $tad stonden te schudden. De hevige Schokken gingen gepaard met gerom mel. Paniek De derde etage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting geraakten in pa niek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal ge sprekken. Er ontstonden breuken in gasleidin gen en er braken tientallen kleine branden uit. M er dan tien personen liepen verwon dingen op doordat zij getroffen werden door vallende voorwerpen of tegen een muur werden geworpen door de kracht van de beving. Het Centraal Comité Bloemencorso Ïiollenstreek deelt mede, dat het j aar- ij kse bloemencorso zal worden gehou den op zaterdag 27 april. De Vereniging van fabrieken van stalen meubelen en aanverwante be drijven heeft zich tot de minister van economische zaken gewend met het dringend verzoek te bevorderen dat de drastische verhogingen van de vrachttarieven van de Nederlandsche Spoorwegen, die per 1 april van kracht worden, ongedaan worden gemaakt. Berekeningen van de vereniging to nen aan dat de voorgenomen wijzigin gen van de tarieven voor de betrokken artikelen tot een stijging van ten min ste 80 percent en in sommige gevallen relfs tot verdubbeling van de ver voerskosten per rail zullen leiden. De vereniging protesteert hier ern stig tegen, mede omdat het spoorweg vervoer in het algemeen enige procen ten van de omzet van de desbetref fende fabrikanten bedraagt, zodat, in geval deze in verband met het prijssta- bilisatiebeleid niet tot doorberekening In de verhoogde kosten overgaan, de rentabiliteit ernstig in gevaar wordt gebracht. Verkleuring van Poolse en Britse communisten De leiders van de Britse en Poolse communistische partij hebben na be ëindiging van hun besprekingen in Warschau een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven. Beide partijen Spreken zich daarin uit tegen werk tuiglijke toepassing van ervaringen van de andere partijen en socialistische landen en tegen de herleving van het militarisme in West-Duitsland, met name tegen de uitrusting van het bondsleger met kernuwapens. Zij zijn van mening dat de gemeenschappe lijke markt en Euratoom gunstige om standigheden voor Duitse monopolies Icheppen. Meer dan 150 doden in Algerije De Franse troepen in Algerije heb ben zaterdag en zondag 270 rebellen en een bevelhebber gedood in een zwaar gevecht in de Kabylische heu vels. Nabij Affreville, ten zuidwesten van Algiers werden vijf Franse solda ten gedood en twee gewond. Dertien verzetsstrijders zijn zaterdag ter dood veroordeeld, terwijl drie an deren levenslange dwangarbeid kre gen. Deze aardschokken waren de hevig ste die in dertig jaar tijds in San Fran cisco zijn gevoeld. Later werden nog verscheidene schokken waargenomen, die echter veel minder krachtig waren dan die, welke zich in de middag hadden voor gedaan. In totaal werden vrijdag in Noord-Californië bijna vijftig schok ken waargenomen. Zendingsvakantieweken Gezien de grote belangstelling van voorgaande jaren, organiseert het Zendingscentrum van de Gerefor meerde Kerken in Nederland ook dit jaar weer Zendingsvakantieweken en wel 3 in totaal, namelijk van 613 juli, van 1320 juli en van 2027 juli a.s. Overdag is men vrij om te doen wat men wil, terwijl 's avonds causerieën over het Zendingswerk zullen worden gehouden door zendingsarbeiders met verlof of door deskundigen. Eén avond zal worden gewijd aan het thuisfront, terwijl ook één avond zal worden ge vuld met hef vertonen van zendings films. De prijs bedraagt voor volwassenen f45.per week; voor kinderen bene den 8 jaar f 22.50. Nadere inlichtingen worden U gaar ne verstrekt door het Zendingscen trum, Wilhelminalaan 3, Baarn. Stradivarius bij gevonden voorwerpen In de afdeling gevonden voorwer pen van een Parijs politiebureau ligt een viool, waarvan men aanneemt, dat zij een Stradivarius is. Het instrument werd op een straatbank gevonden, na dat een onbekende vrouw had getracht het te belenen. Het bedrag, dat de bank van lening haar aanbood, was zo gering, dat de vrouw het instrument weer meenam. De naam van Stradivarius, de be roemde Italiaanse vioolbouwer uit de 18de eeuw, werd pas op het politie bureau ontdekt. Deze radiofoto uit San Fransisco, geeft een klein beeld van de schade, welke werd aangericht door de ergste aard beving sinds dertig jaar, welke San Francisco heeft getroffen. Duidelijk is te zien hoe het plaveisel van een druk ke straat door de werking in de aard kost van een scheurde. De ergste schok duurde dertig seconden. De vrijdagmiddag uit de Haar lemse gevangenis ontvluchte Am sterdammer F. W. is weliswaar na zijn ontsnapping in Haarlem ge signaleerd maar de pogingen van politiekorpsen uit alle delen van 't land hem te pakken te krijgen hebben nog geen succes opgele verd, „de vlo", zoals hij bij de po litie bekend staat, is nog steeds op vrije voeten. Vlak na zijn ontsnapping uit de ge vangenis werd deze W. toen hij in de omgeving van het gebouw De Waag in Haarolem rondwandelde, door een gevangenbewaker, die zijn vrije dag hgd, opgemerkt. Aangezien deze het enigszins eigenaardig vond dat W. zo maar op straat in het zonnetje fla neerde, terwijl hij z.i. toch eigenlijk achter de besloten muren van de ge vangenis moest zitten, vroeg hij daar om aan W. wat hij op straat deed. „Uitgebroken", antwoordde W. laco niek. De gevangenbewaker wist niet beter te doen dan W., die voor terug keer naar zijn voormalige verblijf plaats niets voelde, te volgen, totdat hij een politie-agent zou zien die zijn zorg zou kunnen overnemen. Een automobilist stopte voor het tweetal om de weg te vragen. „De vlo" wilde de man wel van dienst zijn als hij mee mocht rijden. Toen de be stuurder van de bewaker echter ver nam, dat hij met een ontvluchte ge vangene te doen had, reed hij snel Onbekend zware sneeuwstormen voor deze tijd van het jaar hebben in vijf Amerikaanse staten minstens vier mensenlevens geëist, verscheidene plaatsen van de buitenwereld afgesne den en het verkeer ontwricht. Een aantal mensen wordt vermist. (Van een onzer redacteuren) I N EEN GROOT I SCHOOLGEBOUW OUD aan de Minkade in Utrecht, is Nederlands enige kruide- "niersvakschool onderge bracht. De leerlingen ko men dan ook uit alle de len van ons land, uit Gro ningen en Terneuzen en uit Maastricht. Deze maand bestaat de school tien jaar. De leerlingen van deze cursus zowel als de oud leerlingen zullen dit op feestelijke wijze vieren. Gisteren was er bovendien een receptie, waarop de di recteur, de heer J. Th. Lemckert, met zijn staf en met het bestuur van de Stichting Kruideniersvak school gelukwensen ter ge legenheid van dit tweede lustrum in ontvangst na men. De leeftijden van de leer lingen variëren van 18 tot 60 jaar, alhoewel de groot ste groep natuurlijk uit jongens van zo om en na bij de 20 bestaat. Er zijn ook vaders van grote ge zinnen, die hier hun ken nis nog eens komen op frissen. Ieder die het diplo ma in zijn bezit heeft, kan zich als kruidenier vesti gen, omdat hij dan tevens zijn middenstandsexamen heeft gehaald en boven dien aan de eisen van de vestigingswet voldoet. De cursus duurt vier maanden. In die tijd wor den de leerlingen onderge bracht in kosthuizen, die onder toezicht van de school staan. Het school programma is zeer uitge breid. Het omvat o.a. de vakken warenkennis en menuleer, theoretische en praktische verkoopkunde. theoretisch m praktisch, etaleren, administratie en statistiek, bedrijfsleer, han- Winkel Pakhuis Keuken delsrekenen en rechts- en wetkennis. Eén lokaal van hel schoolgebouw is ingericht als een winkel. Het wordt gebruikt voor de lessen in winkelinrichting. In een ander lokaal oefenen de jongens (en enkele meis jes) zich in het zo aanlok kelijk mogelijk etaleren van de diverse artikelen, die de Nederlandse fabri kanten voor dit doel be schikbaar hebben gesteld. Al deze dozen, bussen, blik ken en zakken zijn opge slagen in weer een ander lokaal dat als pakhuis dienst doet. Keuken In een grote keuken worden de heerlijkste me nu's samengesteld, zodat de toekomstige kruideniers, chefs en winkelbedienden hun klanten goede advie zen zullen kunnen geven. De kruideniersvakschool gaat met de tijd mee. Zo wordt bij het onderwijs volop aandacht geschonken aan de moderne verkoop methoden in supermarkets en zelfbedieningswinkels De Stichting Kruideniers- vakschool is in het leven geroepen door de drie kruideniersbonden, de drie werknemersorganisaties en de grootwinkelbedrijven. Subsidies worden er echter noch door de overheid noch door de organisaties verstrekt: de school be druipt zichzelf. Dit is o.a. mogelijk doordat de grote fabrieken van levensmidde len e.d. in de school ruim te huren om reclamebiljet ten op te hangen en vitri nes neer te zetten. weg en weer liepen gevangenbewaar der en uitbreker broederlijk naast el kaar, de eerste rusteloos speurend naar een agent, die maar niet op kwam da gen. Totdat de vlo blijkbaar het ogen blik gekomen vond om „een sprong" te nemen, voordat hij opnieuw gepakt werd. De bewaker kon hem niet n.eer achterhalen. (Ingezonden mededeling) panlmtutanden en een frisse adem Feiten, die spreken DE JAARLIJKSE inzameling voor het Rode Kruis bracht in 1956 f53.011 op; dit is 78.5 pet. van het streefbe drag, hetgeen een record betekent. Overijsel was nummer twee met 67.4 pet. Zeeland veroverde daarmee voor de vierde maal het campagne-her inneringsbord voor de kring. De afdeling St. Philipsland werd op nieuw landskampioene, omdat zij f2303 bijeen bracht. Deze afdeling mocht daardoor de zijden ere-wim- pel nogmaals een jaar behouden. Op merkelijk is, dat in Zeeland 8 van de 25 afdelingen, dus ongeveer een der de, over 1956 boven 100 pet. van het streefbedrag uitkwamen. Het aantal leden, dat in Zeeland op 1 jan. 1954 geregistreerd stond op 13.000, werd tot 1956 verhoogd tot 16.000 en bereikte per 1 jan. 1957 een aantal van 20.000 leden. In een jaar tijd dus een vermeerdering van 4000 leden. Dit betekent, dat onge veer 30 pet. der Zeeuwse gezinnen thans lid is van het Ned. Rode Kruis. Met een formatiesterkte van ruim 400 mannelijke en 300 vrouwelijke le den van het Rode Kruiscorps in Zee land bezet deze kring, met betrek king tot het zielental, procentsgewij ze van alle provincies de eerste plaats. IN DE CHR. lagere landbouwschool is de eindles van de tweejarige tuin bouwcursus gehouden, georganiseerd door de Z.L.M. Het hoofd van de cur sus, de heer J. de Jong, en de vak leraren M. Wattel en A. de Jager, stelden allerlei vragen. De rij kstuin- bouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, reikte de diploma's uit. Geslaagd zijn; M. van Belzen, Ritthem, A. van de Bosse, J. W. Maljers, Veere; K. Cijvat, Zoutelande; P. C. Flipse, M.ddelburg; L. Jongepier, A. C. Joziasse, Seroos- kerke; P. J. Lourense, J. Roelse, J. de Schipper, C. van Sluys, H. M. de Wit te, Koudekerke; P. Luteyn, Grijpsker- ke; J. C. Luyk, J. W. C. van de Lijcke, P. Marinisse, Vlissingen. KLOETINGE Bazar. De V.V. „Kloetinge", die finan cieel enigszins in nood verkeert, hield zaterdag een bazar in „Amicitia". Reeds in de middaguren, maar vooral des avonds trok de bazar veel belangstelling, zodat Kloetinge" ongetwijfeld niet van de re gentin de drop gekomen is. DE ITALIAANSE „HOGE RAAD" heeft thans aan de protestanten in dit land het reqht verleend om gods dienstoefeningen te houden zonder dat hiervoor eerst toe stemming bij de politie is gevraagd. Jarenlang was het voor de protestanten een vervelende zaak, dat de grondwet blijkbaar geen duidelijke aanwijzingen hieromtrent gaf. Er was een bepaling uit de fascistische tijd (1931) volgens welke de protestanten meldingsplicht hadden voor hun diensten. In 1948 werden de bepalingen uit 1931 opgeheven, maar desondanks beriep de overheid in tal van plaatsen zich op de voorschriften van 1931. Nederland ook van de partij Camera-Heden van de televisie-journaals uit zes Europese landen gaan in mei ieder een fïlmreportage van 6 minuten maken over Ber lijn, aldus vernemen wij van de Nederlandse Televisie Stichting. Deze reportage, welke door iedere cameraman naar eigen inzicht en geheel zelfstandig kan worden opgenomen, vormt de opgave van een wed strijd, die door de zender: „Vrij Berlijn" wordt georganiseerd onder de titel „Trefpunt Berlijn". De deelnemende landen zijn: Italië, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, Engeland en Nederland. Het NTS-journaal zal zijn vertegenwoordigd door cameraman Piet Kaart van Multifilm. en alles wat daarmee samenhangt, de Duitse kijker niet bijster meer tn- terésseert. Zelf beoordelen Anderzijds blijkt een groot aantal kijkers toch belangstelling te UebbeD voor de opbouw en de ontwikkeling, de economie, de industrie en het culturele leven van de voormalige Duitse hoofd stad. Op de vraag, wat de kijker pre cies van Berlijn wil zien, hoopt men nu een antwoord te krijgen door het pu bliek de zes reportages tijdens de uit zending op donderdagavond 9 mei zelf te laten beoordelen. Men heeft gemeend de reportages te moeten laten samenstellen door buiten landers, in de verwachting, dat een vreemdeling meer ziet dan de Duitser zelf. De Idee voor deze uitzending is afkomstig van Herbert Viktor, die voor de Duitse televisie indertijd ook een do cumentaire maakte over de televisie in Nederland. De prijs voor de winnaar is een week vakantie ln Duitsland. Onder het motto: ,,Treipunt Berl in" De idee van deze wedstrijd vindt haar oorsprong ln het feit, dat de documentaires en reportages over Berlijn in het Duitse televisiepro gramma bij het grootste deel van het Duitse publiek een enthousiast ont haal vinden. Bij een opinie-onderzoek is gebleken, dat de actuele aspecten van Berlijn, zoals de zone-verdeling Niet lang geleden werd ds. Umberto Lasco te Rome tot vijftien dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat bij zon der toestemming van de politie te hebben gevraagd een kerkdienst had geléid. Op grond van dit vonnis ging men zijn recht hogerop zoeken. En nu is dan nadrukkelijk uit gesproken, dat toestemming van de politie niet meer geëist wordt. Elke Italiaanse, staatsburger heeft blijkens de arti kelen 17 en 19 van de grondwet het recht tot vrije uitoefe ning van zijn godsdienst, wanneer althans de gebruiken van zijn geloofsgemeenschap niet in strijd zijn met de moraal. Ds. Wo Wens berger vast praeses NU DS J. H .H. VAN BEEM eme ritaat krijgt, heeft de centrale kerke- raad der hervormde gemeente van Amsterdam m zijn plaats ds. J. R. Wolf ens berger tot vast praeses van de kerkeraad benoemd. De vaste praeses is geheel vrijgesteld van wijkwerk, daar de werkzaamheden, verbonden aan het praesidiaat „de hele man" op eisen. Ds. Woifensberger, die bijzondere gaven voor de kerkregering heeft ont vangen (hij is ook praeses van de ge nerale synode geweest), is 56 jaar. Zijn vader was eveneens predikant in de hervormde kerk en twee van zijn zoons ti eden in de sporen van het voorgeslacht. Niettemin hebben de Wolfensbergers de Zwitserse nationa liteit! Kerk voor allen EEN GROTE ANGLIKAANSE ge meente in West-Australië heeft be sloten haar kerkgebouw als „kerk voor allen" te bestemmen. Zestig pro cent van de anglikanen ter plaatse is getrouwd met leden van een andere kerkgemeenschap. Daarom zullen nu de congregationalisten, de methodisten en de rooms-katholieken het recht op medegebruik van de anglikaanse kerk krijgen. DE KERK VANDAAG Preken in dialoogvorm? OP DE PREDIKANTENCONFE RENTIE TE Korbach in Duitsland heeft ds. Reber gepleit voor invoe ring van het preken in dialoog vorm. Dat zou aldus moeten toe gaan: na voorlezing van de bijbel tekst zouden gemeenteleden vragen aan de predikant mogen stellen, die ze vooraf hebben geformuleerd (ook de tekst is natuurlijk van te voren bekend); de dominee geeft dan aan de hand van de tekst ant woord. Op die manier, aldtw ds Reber, zou de eredienst aan leven digheid winnen en stellig zou de be langstelling voor het kerkgaan toe nemen. Ook ontpopte ds. Reber zich als voorstander van het lezen der liturgie door gemeenteleden inplaats van door de predikant. Paul Gerhardf-zondag OP 12 MAART was het 350 jaar ge leden. dat Paul Gerhardt, dichter van. een menigte kerkliederen, bij Witten berg werd geboren. Tot zijn bekend ste gezangen behoren „Hoe zal ik U ontvangen" en „Beveel gerust uw we gen". De evangelische kerk in Duitsland bepaalde, dat zondag 19 mei (in het kerkelijk jaar zondag „Cantate" ge heten) gevierd zal worden als de Paul Gerhardt-zondag. De posterijen zullen tegen 19 mei een Paul Gerhardtpost- zegel uitgeven. Bonder" op vrijzinnige kansel TE UTRECHT BESTAAT, zoals in verschillende Nederlandse steden, een Waalse gemeente. Met dit Frans sprekend deel van de Ned, Herv. kerk hebben de hervormden echter weinig contact, vermoedelijk ook om dat de kansel ln de Waalse kerk te Utrecht al vele jaren bezet wordt door uitgesproken vrijzinnige predi kanten (de meeste Waalse predikan ten in Nederland zjjn echter rechtzin nig). Onlangs is dr. H. Bout, hervormd pre dikant te Utrecht, Naar Aix-en-Pro- venee geweest om daar colleges te geven aan de theologische faculteit der Franse gereformeerde kerken. En via deze omweg heeft ds. Bout de weg gevonden naar de preekstoel van de Pieterskerk in Utrecht, waar hij zon dag in de dienst des Woords voorging, uiteraard in de Franse taal. Het opmerkelijke hiervan is, dat dr. Bout hoofdbestuurslid van de Ge- ref. Bond behoort tot wat men pleegt te noemen de „zwaarste" her vormde predikanten, terwijl zijn Waalse collega in Utrecht juist be hoort tot de uiterst linkse vrijzinnig heid. Ingezonden mededeling (adv.) t&WAlZ- (Lotft neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- '\x zacht en geneest /AKKER SIROOP Een hotelhouder uit de Amsterdamse Warmoesstraat, P. T,, sloot op 14 de cember van het vorige jaar zijn „dag- gie-uit" af met een schop hl het gezicht van een agent van politie. Gistermor gen veroordeelde de politierechter hem deswege tot het betalen van een geld boete van f250, ongeveer hetzelfde be drag, dat de hotelhouder op zjjn fees telijke ronde door Amsterdam had ver teerd. Voorts legde mr. De Blecourt hem een voorwaardelijke gevangenis straf op van 14 dagen. De hotelhouder had een „dranktocht" gemaakt langs een aantal Amsterdam se café's. Hij wilde zich met een taxi thuis laten brengen, doch had geen cent meer op zak. Toen de taxichauf feur een agent had geroepen, die de hotelhouder uit de auto wilde verwijde ren, kreeg deze een schop in het ge zicht. De vrolijke avonfuren van 13. Bravo, Pelle, nu kunnen we beginnen met de bouw van het schip. Waar heb je het gereed schap, dan kunnen we meteen aan de gang gaan. Ho-ho, Petsie, een beetje ge duld. Zo vlug gaat het heus niet. Jij loopt altijd zo hard van stapel Luister eens goed, Petsie. Eerst moeten we een tekening ma ken en naar dat voorbeeld gaan we dan het schip bouwen. Een tekening? Wat zeg je daar, Pelle? Een tekening?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5