Verdediger vraagt vrijspraak voor Hendrik de Braai Soekarno kiest voor het zitten op een hobbelpaard HcU Ucas Zeeuwsch Dagblad puzzlewedstrijd Tandartsen verbreken over eenkomst met ziekenfondsen Einde Britse staking in zicht Kabinet van deskundigen? Dinsdag 26 maart 1957 ZEEI1WSCH DAGBLAD pagina 3 Beschuldiging met feiten weersproken Getuigen logen Laboratorium kernreactor dit jaar in gebruik Verplicht verzekerden zullen dan zelf moeten betalen Werkgevers bieden loonsverhoging aan Sahara-olie naar Europa Mej. Lemaire lid Tweede kamer Geen breuk met Hatta Vrouw was haar geheugen kwijl DOOR DE WERELD „Edgar Bonnet" gelicht Het vijfde probleem: „Emmermisère" Discriminatie is rechtsbedeling Voor het landgerecht in Madja- lengka, West-Java, heeft de verde diger van de heer Hendrik de Braai, wien subversieve activiteit tegen de Indonesische republiek ten laste is gelegd, gistermorgen zijn pleidooi uitgesproken, aan het einde waarvan Mr. L. Lips uit Bandung vrijspraak voor beklaag de eiste. Mr. Lips begon zijn pleidooi met ver wijzing naar een brief van de Indone sische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, aan de voorzitter van de Ver. Naties, waarin hij positief verklaarde, dat in Indonesië geen sprake is van discriminatie tussen Indonesiërs en Nederlandse staatsburgers met betrek king tot de rechtsbedeling. Mede in verband met deze brief zei- de Mr. Lips diep geschokt te zijn door de eis van tien jaar gevangenisstraf te gen de heer De Braai. Als voorbeeld noemde de verdediger een getuige a charge in deze zaak, die volgens zijn eigen verklaring ruim drie jaar com pagniescommandant van de Darul Is lam is geweest, zonder daarvoor ooit gestraft te zijn. Beklaagde daarentegen, die volgens het requisitoir zes maanden actief bij de D.I. zou zijn geweest, en dan nog maar met de rang van pelotonscom mandant, zou naar de mening van de officier een straf moeten ondergaan van tien jaar. Hoe is dit te verklaren?, alsdus vroeg de verdediger zich af. Trouwens, geen van de andere tien getuigen charge, die allen tussen twee en vijf jaar lid van de Darul Is lam zijn geweest, zijn daarvoor ver oordeeld. Of er iets aan de hand was met de luchtverversing in Tucker's Town op Bermuda of dat de besprekingen, die president Eisenhower en premier Mac- Millan daar voeren over minder wel riekende onderwerpen handelden, we weten het niet, maar een feit is, dat een handige fotograaf eerst de Britse premier met de vingers aan zijn neus knipte en even later Amerika's eerste burger op de plaat vastlegde terwijl die stijf zijn neus dichtkneep. Het ver makelijke resultaat ziet u hierbij. „Getuigen" Met betrekking tot de tenlasteleg ging: het deelnemen door beklaagde aan drie gevechten, wees de verdediger op de tegenstrijdigheid tussen de ver klaringen van drie getuigen a charge tijdens het vooronderzoek voor de poli tie, toen zij geen datum wisten te noe men waarop deze gevechten zouden hebben plaats gehad, en hun verklarin gen ter terechtzitting, toen ze zeer po sitieve data wisten te noemen. Uitvoerig ging mr. Lips op de ver klaringen van de getuigen charge in, daarbij wijzend op de vele ongerijmd heden, welke in die verklaringen zijn op te merken, en ook op de tegenstrij digheden, welke zich bij de verklaringen tussen deze getuigen onderling voor doen Onprettige lucht op Bermuda In de loop van dit jaar zal het eer ste Nederlandse kernreactorlaborato rium, dat te Arnhem op het terrein der KEMA wordt opgericht, in ge bruik worden genomen, aldus deelde de directeur dezer instelling, prof. dr. ir. J. C. van Staveren desgevraagd mede. Bedoeld laboratorium is de realisatie van een onderdeel van de plannen van het reactorcentrum Ne derland, dat de KEMA opdracht heeft gegeven te trachten een eigen Neder lands type reactor tot ontwikkeling te brengen. o Poging tot beroving „Geef nou maar op, ik heb een re volver", hoorde een agent van politie te Rotterdam gisternacht in het Mu seumpark boven veel lawaai uit roe pen. Even later zag hij twee jongens een oudere op de grond liggende man „bewerken". Het drietal werd mee genomen naar het politiebureau, waar de 19-jarige classificeerder P. van V. en de 21-jarige matroos J. K., beiden uit Rotterdam, toegaven, dat zij de andere man hadden willen beroven. Het was een 50-jarige koopman uit het oosten van het land, met wie de clas sificeerder die avond kennis gemaakt had. Wanneer binnenkort geen oplossing Zoals we gisteren reeds schreven, zullen, als er geen oplossing wordt ge vonden voor de moeilijkheden tussen de tandartsen en de ziekenfondsen de verplicht verzekerden per 1 april a.s. aan hun tandarts moeten betalen: voor b.v. het trekken 2 gld, een vulling 4,25 gld, half jaarlijkse controle 1 gld en voor een volledige protese 95 gld. Met eedwezen wordt deze ontwikkeling van de moeilijkheden door de Ned. Mij tot bevordering der Tandheelkunde zelf aangevoeld aldus het hoofd bestuur en men hoopt, dat de minister van sociale zaken en volksgezond heid in staat zal zijn zijn wegen aan te geven waarop overeenstemming kan worden bereikt tussen de partijen. Een verantwoorde honorering waarop goe de tandheelkundige verzorging kan worden gegeven is door de ziekenfondsen niet aanvaard evenmin als de door de Mij. voorgestelde arbitrage. Van de tandartsen ,die medewerking verlenen aan de ziekenfondsen heeft zich 97 pet uitgesproken, dat het zo niet langer voort kan gaan. De sehooltandverzorging wordt ook na 1 april normaal voortgezet. De grootste moeilijkheid lag op het gebied van de normatieve arbeidstijd, een belangrijke factor, die een directe invloed heeft op de wijze waarop de tandheelkundige verzorging wordt uitgeoefend. Tandarts is lichamelijk en geestelijk een zwaar beroep en aldus het hoofdbestuur er moet Naar in Londen verluidt zal de sta king van de Britse scheepsbouwarbei ders en metaalbewerkers waarschijnlijk nog deze week aflopen door het aan bod van de werkgevers voor een loons verhoging van vijf percent. Zoals bekend heeft het verbond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en metaalindustrie een verhoging van 10 percent geëist. Deze verhoging zou de werkgevers op 110 miljoen pond sterling per jaar komen te staan. De staking van de scheepsbouwar- beiders omvat 200.000 man van 70 werven. Ongeveer 600 schepen, die in aanbouw zijn of gerepareerd moeten worden, hebben hiervan de weerslag ondervonden. De staking van de metaalbewerkers omvat een miljoen man, werkzaam in tien centra van sleutelindustrieën. 9 Het Westduitse federale hof voor arbeidszaken heeft bepaald, dat vrou wen gelijke betaling als mannen moe ten krijgen, indien zij hetzelfde werk doen. Vanaf het volgende jaar zal de olie uit de Sahara naar Europa kunnen ge zonden worden. De werkzaamheden tot verbreding van de spoorweg van Toug- gourt naar Biskra, die het mogelijk zul len maken, dat de olie met tanksche pen naar de Middellandse Zee gebracht wordt, zijn reeds begonnen en zullen op 31 maart 1958 gereed zijn. Primeur voor P.T.T. Rotterdam zal de primeur krijgen van de adressering van postnummers met een zg. rayonnummer. Ten dienste van de posterijen is de Maasstad thans ingedeeld in negen bestelrayons, maar door de gestadige uitbreiding van de ïtad voldoet deze indeling niet meer. Overleg tussen de PTT en de gemeen te heeft nu geleid tot een nieuwe in deling van de stad in rayons, genum merd van 1 tot en met 26. Het zal nog wel enige tijd duren eer met de verwezenlijking van het plan voor Rotterdam een aanvang kan wor den gemaakt. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. C. J. A. M. Jen Hagen te Nijmegen, mejuffrouw mr. T. F. Lemaire te Amsterdam benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kmaer. Mejuffrouw mr. Therese Finette Le maire is 15 januari 1919 te Amsterdam geboren. Sinds 1945 is mej. mr. Lemai re werkzaam ter redactie van het dag blad „Het Parool". Lid van buitenlandse subver sieve beweging gearresteerd Het militair hoofdkwartier in Dja karta heeft bekend gemaakt, dat een van de personen, die tijdens de jong ste razzias in Djakarta werden aange houden, lid blijkt te zijn geweest van een buitenlandse subversieve bewe ging. Er zijn sterke bewijzen, aldus 't hoofdkwartier, dat S. Hassibuan be trokken is geweest in buitenlandse subversieve activiteit tegen de Indo nesische staat. Dacht ik het niet? Nou heeft me die slager alweer een paar gram te weinig gegeven Liever dan een paard met drie benen" President Soekarno heeft gisteren zijn opdracht aan kabinetsforma teur Suwirjo gewijzigd en hem thans belast met de vorming van een kabinet van deskundigen, dat krachtig en juist kan optreden en een nationale raad zal moeten vormen in overeenstemming met de presi dentiële conceptie. Suwirjo, formateur en voorzitter van de nationalistische P.N.I., had tevoren de president op de hoogte gebracht van zijn mislukte pogingen tot vorming van een coalitiekabinet, waarvan de P.N.I. en Nahdatul Ulama de kern zouden moeten hebben gevormd. Suwirjo heeft een week de tijd, te rekenen vanaf vandaag. Bij de bekendmaking van zijn nieu we opdracht, zeide president Soekarno nog, liever op een hobbelpaard te wil len zitten, dan op een paard met drie benen. Kennelijk doelde hij hierbij op de pogingen van Suwirjo tot vorming van een coalitiekabinet, bestaande uit twee van de vier grote politieke par tijen, en de eis van de Islamietische partijen tot opneming van de Masjumi in deze coalitie en uitsluiting van de communisten. Met een hobbelpaard zou hij nog wat vooruit kunnen komen door gebruik te maken van zijn eigen benen, doch dit zou niet mogelijk zijn met een paard met drie benen. „Vriend Hatta" President Soekarno herhaalde nog eens, dat er geen breuk is tussen hem en Hatta. Weliswaar zijn er verschillen van Inzicht tussen hem en Hatta over Een 35-jarige inwoonster van Zwolle, mevrouw A. G. van den B., moeder van vier kinderen, is van zaterdagmiddag tot zondag haar geheugen kwijt ge weest. Zaterdagmiddag klaagde zij thuis tegen haar man over hoofdpijn. Zij verliet haar woning maar kwam niet weer thuis. Zondag kwam het ge heugen plotseling terug. Concertgebouworkest naar Engeland Gistermorgen is het Amsterdams Concertgebouworkest vertrokken voor een tournee door Engeland, die tot 7 april a.s. zal duren. Het orkest zal concerten geven in Londen, Leeds, Huddersfield, Liverpool, Birmingham, Wolverhampton, Swansea en Bristol. enkele vraagstukken, doch dat is niets buitengewoons, aldus Soekarno, die de berichten en verklaringen over het be staan van een breuk zeide te betreu ren. Soekarno zeide verder het plan te koesteren zijn „vriend Hatta" de hem toekomende plaats te geven in het lei den van land en volk naar bloei en welvaart. De president ging evenwel niet dieper in op de toekomstige posi tie van Hata. 9 De officier van de Britse lucht macht, Raymond Kenyon, is in Nico sia veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en ontslag uit militaire dienst. Hij is ervan beschuldigd dat hij zijn straalbommenwerper met opzet on klaar heeft gemaakt om niet deel te hoeven nemen aan de Brits-Franse actie tegen Egypte. 9 Omdat hjj door het gezang van een krekel werd gehinderd, heeft de violist Isaac Stern een door hem gegeven openluchtconcert in Miami onderbro ken. Hij ging pas verder nadat men het palmboompje, waarin de krekel zat, had weggehaald. 9 De vliegtuigen van de Zuidafri- kaanse luchtmacht zullen binnenkort een nieuw internationaal herkennings teken krijgen. Inplaats van de cirkel met de springbok zal het herkennings teken de vijfpuntige omtrek van het historisch kasteel te Kaapstad verto nen. 9 Tengevolge van het overlijden van mr. D. G. W. Spitzen, in leven secre taris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, is de functie van voorzitter van de in 1954 opge richte adviescommissie voor de doel matige organisatie in de rijksdienst vakant gekomen. De regering heeft nu dr. L. Neher bereid gevonden het voor zitterschap van deze adviescommissie te aanvaarden. 9 Het Deense vrachtschip „Brigitta Toft" is gisteren zonder moeilijkheden te ondervinden, de Straat van Tiran gepasseerd, zo is uit officieuze bron in Tel Aviv vernomen. De vorige week heeft Suwirjo ge zegd Hatta te willen belasten met de leiding van een staatsplanraad, waar op Hatta reageerde met de opmerking dat Indonesië een eerlijke en kundige regering moet hebben, en geen super organisaties zoals een nationale raad en een staatsplanraad, om de huidige problemen tot oplossing te brengen. Het wrak van de sleepboot „Ed gar Bonnet" is maandagochtend door Nederlandse bergingsvaartui gen in het Suezkanaal gelicht. De secretris der V.N., Dag Hammars- kjoeld, sloeg de operatie gade. Het Suezkanaal is hiermee van gis teravond af vrijgemaakt voor sche pen tot 20.000 ton en een diepgang van 9 meter. Generaal Wheeler zei, dat het wrak van de „Aboekir", dat bij Suez ligt tegen het einde van de week zal wor den verwijderd. Hammarskjoelds besprekingen met Nasser Het officieuze Egyptische persbureau Mena heeft maandag bekendgemaakt, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld zondag bij zijn besprekingen met pre sident Nasser verklaarde dat volgens hem de bestandsovereenkomst van 1949 nog van kracht is en dat Egypte en Israël zich aan die overeenkomst moeten houden. In Egyptische politieke kringen hecht men veel betekenis aan deze verklaring van Hammarskjoeld. Ook Egypte staat op het standpunt dat het bestand nog geldt. De Israëlische pre mier, Ben Goerion, echter, heeft ver scheidene malen verklaard dat de be standsovereenkomst door de vijande lijkheden van oktober teniet is gedaan. 9 In Den Haag is een 42-jarige man levenloos in bed aangetroffen. Hij was door gasverstopping om het leven ge komen. De slang was van het kraantje gesprongen. 9 Het Tsjechische persbureau meldt de arestatie van Jan Marek, een ge wezen secretaris van de Tsjechische boerenpartij. Volgens het persbureau is Mark de auteur van staatsvijandigen en dreigbrieven, gericht tot vele poli tici en schrijvers. 9 De Japanse premier heeft in het parlement gezegd, dat de Japanse re gering hoegenaamd niet voornemens is tot de ZOAVO toe te treden. 9 In Damascus is maandag een over eenkomst voor een culturele unie tus sen Syrië, Egypte en Jordanië gete kend. 9 3000 arbeiders op de scheepswer ven van Duinkerken, die de vorige week door de werkgevers waren uit gesloten, zijn maandag weer aan het werk gegaan. Ondcrwatertelevisie op „Het Atoom" Op de tentoonstelling „Het Atoom", die deze zomer op Schiphol wordt ge houden, zal ook een onderwatertele visietoestel in bedrijf zijn, Dit appa raat geschikt om desnoods 150 m. onder water te werken wordt ge monteerd op de bodem van de kuip van de Swimmingpoolreactor en zal de bezoekers in staat stellen op scher men, die op verschillende plaatsen van de tentoonstelling zichtbaar zijn, het proces dat zich in de kernreactor af speelt, gade te slaan. Dit zal de eerste maal zijn, dat de mens een blik ge gund wordt op het binnenste van een kernreactor in volle werking. Nieuw lid Grondkamer Bij K.B. is benoemd tot lid van de Grondkamer voor Zeeland de heer A. J. Groenewege te St. Maartensdijk. een limiet aan de prestatiemogelijk heid zijn. De Mij. is belangrijk tege moet gekomen aan de wensen van da ziekenfondsen. Wel werd overeenstemming tus sen partijen bereikt over de nor matieve netto-honorering van 18.500 gld per jaar, bij een volledige zie kenfondspraktijk (dit komt prak tisch echter niet voor), doch niet t.a.v. het aantal verrichtingsuren. De ziekenfondsen stelden voor 1890 uur per jaar met 25 cent per ver richtingsminuut en de maatschap pij 1728 uur per jaar met 27,64 cent per verrichtingsminuut, Tc snel werken Nadat in 1955 een commissie van overleg was ingesteld na het toen ge rezen conflict duurde het overleg een paar jaar waarbij men praktisch tot overeenstemming kwam t.a.v. een kleine uitbreiding van de tandheel kundige zorg. Bij een te lage honorering aldus het hoofdbestuur bestaat het ge vaar, dat men te snel moet gaan wer ken met alle gevolgen van dien. In het laatste voorstel van de zieken fondsen was voor het trekken een bedrag van f 1,27, vullen f 3,55 en voor een zenuwbehandeling f 11,en voor een protese f 36,84 gesteld. Voor de tandheelkundige verzorging al9 onderdeel van de ziekenfondsverstrek kingen wordt per jaar ca. 30 miljoen gld uitgegeven. PIET PLUIZER PRESENTEERT: Overal in Zeeland praat men over de Zeeuwsch Dagblad puzzelwedstrijd. Op knapenverenigingen houdt men uit gebreide discussies over wat dat nou wel kan zijn, op ver gaderingen piekeren vele aanwezigen stiékum door en ga zo maar voort. Het doet mij werkelijk goed. Men een gnuivend ge zicht wacht ik iedere dag de post af, bij voorbaat genietend van ie vaak komische onderschriften, die de puzzelaars erbijvoegen. Zoals mevrouw Adriaanse uit Middelburg die een briefkaart in stuurt, waarop te lezen valt: Ik begrijp er niks van, het is mij werkelijk een raadsel. Of een andere lezer, die besluit met een Uw (inmiddels ook punthoofdige) heer Louwerse. En hier is dan: De Pluizer-Pieker-Pot De stand in de Pluizer- Pieker- Pot is thans als volgt: Het hoogst aantal te behalen punten (30) heb ben: te Aagtekerke: A. Verhage; Amsterdam: mevr. M. Dominicus; Biezelinge: J. de Jager; Colijns- plaat: P. van Gilst en P. Goulooze; Ellewoutsdijk: Clasien Stoutkamer; Goes: J. van der Dool, mevr. C. Wilsing-Veldhuizen, J. Buijse, Adri Verburg; Koudekerke: M. J. Be- suijen; Kruiningen: H. C. Maat; Sint Laurens: mej. M. P. Boon en L. Koole; Meliskerke: C. Wisse; Middelburg: A. Tevel, mej. T. Si- monse, K. J. de Koeijer, B. Bosch; Nieuwdorp: W. Vi-eke, C. Melse en P. Deurloo; Oostkapelle: mej. N. Francke en S. Verhage; Oud-Vos- semeer: Zr. J. de Noijer; Schore: Chiel in 't Anker; Wemeldinge: mevr. J. A. Stomp-Beeftink; Wol- phaartsdijk: David Goetheer; Yer- seke: P. J. de Kam; Zierikzee: L. Davidse. Oplossing vorige puzzel (Correspondentie over deze rubriek is niet mogelijk.) De oplossing van probleem num mer drie luidt als volgt: (Weer laat ik gemakshalve de gehele zin weg) 1. De venter, Deventer, de vent er; 2. Laat je, laatje (ook schuif je, schuifje); 3. ijver en, IJ veren; 4. Koop je, koopje; 5. Hoe pel, hoepel; 6. dronk en, dronken; 7. Kapelaan, kapel aan; 8. over wegen, overwegen, overweg en; 9. oogstte, oogst te. Fout In puzzel no. 5 is een fout ge slopen. Bij regel 10 is de letter e weggevallen. Er moet dan ook 10. Zr. S. E. Wijnor, Ede. Puzzel nummer 5 Als vijfde probleem, van onze ladderwedstrijd wilde ik U het ver aal vertellen van een drama, dat zich afspeelde rondom de in som mige kringen haast legendarisch ge worden figuur van mijn vriend O. N. Geluk, die er zich altijd voor beijvert anderen te helpen, maar daarin zelden slaagt. Mijn vriend woont namelijk sinds kort in een grote flat onder de rook van Rot terdam. Deze mensenpakhuizen be zitten de eigenaardige ei. typische trappenhuizen, die U naar de 10e of 11e verdieping moeten leiden. En daar gebeurde het dan. Enkele weken geleden waren werklui bezig een nieuw muurtje, als versiering van het geheel, te metselen. Daartoe hadden zij van af de negende etage met behulp van een katrol, een touw en een emmer de nodige communicatie met de began grond geschapen. Op 't nnenblik dat O. N. Geluk fluitend van zijn dagtaak terug kwam, was de toestand als volgt: de emmer hing op de negende verdieping en het touw was beneden aan de trap- balustrade vastgemaakt. De emmer was gevuld met stenen, die naar beneden getransporteerd moesten worden. Hulpvaardig als altijd maakte onze vriend het touw los, met de goede bedoeling het zachtjes te laten vieren. Hij had evenwel buiten de waard gerekend. De em mer was te zwaar voor zijn ove rigens niet geringe) gewicht. Met een ruk werd hij naar boven ge hesen en de emmer plofte met een enorme klap tegen de grond, waar door de bodem plus steenen weg geslingerd werden. Jjuist, V voelt het al aankomen. O. N. Geluk roet- ste, bungelend aan het touw, de negen etages langs, omdat de em mer nu veel lichter was. Verdoofd door de schok liet hij het touw uit zijn handen slippen en dat was O. N. Geluk's ongeluk: voor hij weer op kon krabbalen zwiepte de bo demloze emmer op zijn hoofd en dook hij onder in een eveneens bo demloze duisternis. DE VRAAG IS NU ALS VOLGT: Hoeveel maal stond de emmer be neden en hoeveeel malen hing hij boven. Hoeveel maal was mijn vriend beneden en hoeveel maal spartelde hij op étage 9. (Let U goed op: alles gerekend vanaf het begin van mijn verhaal.) Zo op het oog lijkt het een ge makkelijke opgaaf, maar U ver gist U o zo gemakkelijk. Laat U daar m niet in de (Pluizer)-boot nemen. Wilt U de oplossingen insturen uiterlijk vrijdag 29 maart, vóór 12 uur. Elke goede oplossing wordt ge honoreerd met 5 punten. U begrijpt het wel: voor deze puzzel geldt alles of niets. Eventueel kunt U bij het insturen de beredenering over het verloop van het drama ver- meluen. Prettige puzzeluurtjes zijn U toe gewenst door U piekerende PIET PLUIZER.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3