Thans hebben reeds 700.000 Britse arbeiders het werk neergelegd y Nieuw burgerlijk wetboek is zeer dringend gewenst Hammarskjoeld gaat na Egypte niet meer naar Israël PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Be/gie, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland nader tot elkaar Ondergrondse actie in Spanje Amerikaanse raketten naar Frankrijk? Reacties van de communisten Voetbalpool(s) kwam(en) weer Ier sprake Eisen blijven niet minder dan 7.5 pet, Saarlandse regering afgetreden NEDERLAND ZIET DE TOEKOMST MET MEER VERTROUWEN TEGEMOET MARINE-PARADE IN DFN HELDER Aanvaring tussen Italiaans en Noors schip Europa moet onafhankelijke positie blijven innemen Vrijbandelsgebied Totale kosten aan Suezkanaal 20 miljoen dollar Volledig Europa Vertrouwen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. fbonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3662 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. de smit Dinsdag 26 maart 1957 SPEURHOND HIELP COMM. DER KONINGIN Zie pagina 2. Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 6.27 u., onder 19.05 u. Maan op 4.37 u., onder 15.19 u. Hoogwater woensdag 27 maart. Vlissingen: 12.08 u. 1.62 m., u. m. Terneuzen: 0.05 u. 1.51 m., 12.36 u. 1.78 m. Wemeldinge: 1.03 u. 1.10 m., 13.31 u. 1.38 m. Zierikzee: 0.45 u. 0.92 m., 13.18 u. 1.18 m. Deze joto geejt een overzicht van de grote parade, de grootste die Nederland van de Koninklijke Marine ooit zag, welke de marine maan dag in Den Helder hield in het kader van de De Ruyter- herdenking. In de haven op de achtergrond Hr. Ms. krui ser „De Ruyter" EUROMARKT ER EURATOM EEN FEIT Wijziging inkomstenbelastings- en loonbelastingsvoorstel Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij met in gang van 1957 een verhoging wordt voorgesteld van de loon- en inkomen- grens, die mede beslissend is voor de vraag of aan hen, van wier inkomen reeds loonbelasting wordt ingehouden, nog een aanslag in de inkomstenbelas- moet worden opgelegd. Deze verho ging sluit aan bij de wijziging van de loongrens voor de sociale verzekerin gen, nl. van 6.000 tot f 6.900, waar voor een wetsontwerp bij de staten- generaal in behandeling is. Een overeenkomstige wijziging wordt voorgesteld voor de loongrens waarbeneden met bijzondere uitgaven (verwervingskosten, persoonlijke ver plichtingen, buitengewone lasten en aftrekbare giften) in de regel reeds rekening wordt gehouden bij de hef fing van de loonbelasting. Te Madrid zijn maandag pamfletten verspreid, waarin de Spanjaarden worden opgeroepen, niet deel te ne men aan de volgende week maandag te houden feestelijkheden ter herden king van de overwinning van de rechtsen onder Franco in de burger oorlog. Ook wordt een beroep' op de bevolking gedaan, de openbare trans portmiddelen die dag te boycotten en geen dagbladen te kopen. Naar verluidt wordt deze actie ge steund door linkse groepen van de ondergrondse oppositie. o De twaalfde internationale huis houdbeurs in het RAÏ-gebouw te Am sterdam heeft in vier dagen 35.500 be zoekers getrokken. Maandag lieten ruim tienduizend geïnteresseerden hun blikken gaan langs de vele stands. In Wenen is een eommissie van de Verenigde Naties aangekomen, die door ondervragingen van vluchtelin gen een beeld wil krijgen van de Hon gaarse oktoberopstand. We zien hier bjj de aankomst op het vliegveld van Wenen v.l.n.r.: M. Slim (Tunesië); B. Fabregat (üraguay); de voorzitter van de commissie; A. Andersen (Denemarken); K. C." O. Shann (Australië); R, S. S. Gunewar- dene (Ceylon) en de Uruguese zaak gelastigde In Wenen, N. I. Casas. President Eisenhower heeft maan dag met de leiders van het Amerikaan se congres gesproken over de moge lijkheid van het overbrengen van ra ketten naar Frankrijk. Radio Moskou heeft maan dagavond, na de onderteke ning van het Euromarkt- en het Euratom-verdrag gezegd, dat de verdragen nimmer ten uitvoer zullen worden ge bracht. Zij zullen eenzelfde einde vinden als het verdrag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap, dat drie jaar geleden door de Franse Nationale Vergadering werd verworpen. Tijdens de ondertekenings plechtigheid deelde een aan tal communistische studenten in Rome pamfletten rond, waarin tegen de onderteke ning werd geprotesteerd. Men dromde de Capitool-heuvel op, waar het door Michelan gelo ontworpen paleis staat, maar onderweg kwamen de betogers christen-democrati sche collega's tegen, die vlag gen en banieren met zich droegen. De communisten werden op de vlucht gejaagd. De politie greep niet in. De gezondheidstoestand van de 84-jarige Franse politicus Edouard Herriot gaat snel achteruit. Herriot wordt in een ziekenhuis te Lyon ver pleegd. Begroting justitie in Eerste Kamer Vele Eerste-Kamerleden vragen zich af, of het wetgevingsprogramma, dat minister Samkalden heeft opgesteld, niet te veelomvattend is om in zijn geheel te kunnen worden uitgevoerd. Zij zeggen dit in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van justitie. In dit verslag merkten zij op, dat een aantal van de onderwerpen, waaromtrent de minister een wettelijke rege ling gewenst acht, bijzondere moeilijkheden oplevert. Daarom drongen zij er op aan, voorrang te verlenen aan de voorbereiding van enkele zeer belangrijke wettelijke regelingen. De arbeid voor deze regelingen dient huns inziens niet door de controver sen, die zich kunnen voordoen bij de voorbereiding op ander gebied, te worden opgehouden. Zij achtten het van zeer groot belang dat aan het tot- standbrengen van een nieuw burger lijk wetboek een hoge graad van prio riteit wordt toegekend, omdat het om vangrijke daaraan verbonden werk nimmer tot een goed einde zal kunnen worden gebracht als het niet voort durend de volle aandacht heeft. Voorts zouden deze leden gaarne zien, dat een zekere prioriteit wordt toegekend aan de wetgeving inzake de volgende onderwerpen: de herziening van het vennootschapsrecht, de verho ging van de rechtsbescherming van de burger jegens de overheid, de ver plichte aansprakelijkheidsverzekering van automobilisten, bromfietssers en dergelijken, de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, het vraagstuk van de nationaliteit van de gehuwde Hoogtepunt op 6 aprjl Meer dan 700.000 arbeiders van de Britse scheepswerven waren maan dagmorgen al in staking gegaan en de stakingsbeweging zal zich vollgens een van te voren opgesteld plan regel matig uitbreiden met een hoogtepunt op 6 april, wanneer men voor die da tum niet tot een akkoord is gekomen. De eis van de vakbonden komt neer op een loonsverhoging van 7,5 pet. De onderhandelingen tussen werk- vers en vertegenwoordigers van de werknemers in de scheepsbouwindus- trie zijn maandag afgebroken, zonder dat er resultaten zijn bereikt. De werkgevers hebben een verhoging van vijf procent aangeboden, terwijl zij de voorwaarde stellen, dat de ar beiders gedurende een jaar niet meer om loonsverhoging zouden aanklop pen. Men weigerde het aanbod en besloot de staking voort te zetten. De Engelse minister van arbeid, Macleod heeft naar aanleiding van het mislukken van de onderhandelingen besloten een commissie van onderzoek en arbitrage in het geschil te benoe men. Voorts heeft hij de vakverenigin gen gevraagd, de staking, die nu al tien dagen duurt, af te gelasten. De „Queen Elizabeth" is gisteravond in Southampton voor anker gedgaan. Het meren verliep zonder moeilijkhe den, hoewel de gewoonlijk hiervoor bestemde arbeiders weigerden dit werk te doen. De Saarlandse regering van Dr. Ney bestaande uit christen-democraten en sociaal-democraten is maandag afge treden. De regering is vijftien maan den aan het bewind geweest. Dr. Ney is belast met de vorming van een nieuwe regering. Verwacht wordt, dat hij een nieuw kabinet op brede basis zal vormen. Reeds meer dan drie maanden be stond er in Saarland een sluimerende regeringscrisis. Deze toestand ontstond toen in december van vorig jaar de democratische partij van Dr. Sneider zich uit de coalitie terugtrok. Sedert dien steunde het kabinet Ney op 24 van de 50 leden van het parlement. vrouw en de modernisering van het burgerlijk procesrecht. Inzake de verkeersveiligheid vroegen sommige leden of de minis ter bereid is preventieve maatrege len op dit gebied zo krachtig moge lijk te bevorderen. Zij dachten on der meer aan de volgende maatre gelen: het bevorderen van verkeers- beschadiging, het onderwerpen van motorrijtuigen aan frequente keu ringen, een strenger optreden van de politie bij verkeersfouten ook al veroorzaken deze ge enongelukken en het vastsellen van maximumsnel heden voor bebouwde kommen en voor de buitenwegen. Enige leden vroegen een wettelijk voorsenrift, door strenge straffen te handhaven, dat de op het gebied van het rijonderwijs veelvuldig voorko mende beunhazerij onmogelijk maakt. Zij vestigden er de aandacht op, dat de opsporing en de berechting van de talrijKe verkeersdelinquenten voor de staat zeer duur is. Enige leden vroegen, of het alsnog niet mogelijk is een regeling voor te bereiden waarbij overtreders van ver keersregels verplicht worden gesteld zich te onderwerpen aan een bloed proef. VOETBALPOOL In het voorlopig verslag over de be groting van justitie staan de eerste kamerieden uitvoerig stil bij de voet balpools. Vele leden waren met de mi nister van mening, dat het aanbeve ling verdient een uitspraak van de reenter af te wachten over de vraag of voetbalpools, door verenigingen voor haar leden georganiseerd, in strijd zijn met de loterijwet. Anderen merkten op, dat nog geen einde is gemaakt aan de door de ver schillende verenigingen ingestelde pools. Sommige leden herinnerden aan de mededeling van de minister, dat hij van plan is een rechterlijke beslissing uit te lokken over de vraag of een door de K.N.V.B. georganiseerde voet balpool, waaraan uitsluitend leden van deze bond mogen deelnemen, in strijd is met de loterijwet. Zij zouden gaarne vernemen, of deze zaak reeds bij de rechter aanhangig is. Enige leden stelden, dat de minister volkomen in gebreke is gebleven om te voorkomen dat de loterijwet over treden wordt. o DE BILT ZEGT: Plaatselijk wat regen Vrij veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. MINISTER LUNS .eenheid. Het Italiaanse schip „Corallo (7215 ton) is maandagochtend bij Landsend Ir "anvaring gekomen met het Noorse 5055 ton metende s.s.'Nopal Branco'. Het Italiaanse schip werd aan bak boord ter hoogte van ruim vier, van het dek tot de waterlijn openge scheurd, waardoor het water maakte. Uit Falmouth zijn bergingsvaartui gen naar het Italiaanse schip vertrok ken. Ook de reddingboot van Saint Mary op de Scilly-eilanden is uitgeva ren. o Koningin naar Ilsy" H. M. de Koningin zal een bezoek brengen aan de zesde internationale luchtvaartshow „Ilsy", die Pinkster maandag op Ypenburg wordt gehou den. Prins Bernhard is voorzitter van het ere-comité van Ilsy. Terwijl geheel Italië Rome bij uitstek in een min of meer feestelijke stemming verkeerde, hebben de ministers van buiten landse zaken van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Neder land en de Westduitse bondskanselier maandagavond in het fraai ver sierde Capitool in Rome de ontwerpverdragen voor de Euromarkt en de Euratom ondertekend. Tijdens de plechtigheid werden de klokken in de Italiaanse hoofd stad geluid en gaf de Eurovisie in een speciale uitzending alle tele visiekijkers in West-Europa gelegenheid dit historische ogenblik met eigen ogen te aanschouwen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. 'A. H. Luns verklaarde, dat Europa geen andere keus heeft dan grotere economise he en politieke eenheden te vormen, wil het een onaf hankelijke positie in de wereld blijven innemen. Wil Europa in staat blijven zich te ontwikkelen en zijn levensstandaard te verhogen of zelfs maar te handhaven, dan wordt het tijd zo spoedig mogelijk de slagbomen tussen onze landen neer te halen. Ook de ontwikkeling van de kernenergie vergt volgens minister Luns een krachtsinspanning, die de krachten der Europese landen af zonderlijk te boven zou gaan. ven ontwikkelen en hun maatschappe lijk peil verhogen", aldus dr. Aden- De Bondskanselier van W,-Duits- land zei„Wij hebben voor landen, die menen niet als volledig lid te kun nen toetreden, de mogelijkheid ge schapen tot nauwe samenwerking. In de eerste plaats door het in het leven roepen van een vrijhandelsge- bied. Adenauer zei, dat men het niet over alle onderdelen der verdragen eens was, maar dat nam niet weg, dat er een gemeenschappelijk besluit is ge nomen. „Onze zes staten kunnen zich slechts staande houden door steeds nauwere samenwerking en zij kunnen zich ook slechts op deze manier in vrijheid blij- DE SECRETARIS-GENERAAL van de V.N., Dag Hammarskjoeld, vertrekt Uiterlijk vrijdag naar Amerika en zal na de besprekingen met president Nasser van Egypte geen bezoek meer aan Israël brengen. In diplomatieke kringen acht men dit tekenend voor de spanning die er heerst tussen de V.N. en Israël. Schade In kringen, die nauw betrokken zijn bij de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal, wordt vernomen dat de kosten van deze werkzaamheden de 20 miljoen dollar niet zullen overschrij den. Het totale verlies, dat de ver- «chilllende landen en maatschappijen sinds de sluiting van het kanaal per maand hebben geleden, zou 70 miljoen dollar bedragen. Hiervan komt 20 mil joen dollar voor rekening van Europa, 80 miljoen voor rekening van de lan den van het Midden-Oosten, tien mil joen ten laste van de landen ten oos ten van het Suezkanaal gelegen en 10 miljoen voor rekening van de olie maatschappijen tengevolge van de in krimping der produktie. 4000 of 7000 ton Nadat het wrak van de „Edgar Bon net" was gelicht deelde de Egyptische kanaalmaatschappij mee, dat van maandag af schepen niet zwaarder dan 4000 ton door het Suezkanaal mo gen varen. Volgens generaal Wheeler zou het kanaal „binnen tien minuten" voor de scheepvaart kunnen worden open ge steld. Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van de verklaring van de kanaalmaatschappij, dat de scheep vaartmaatschappijen twee weken van te voren van de heropening op de hoogte zullen worden gesteld. De Egyptische radio heeft verklaard dat van woensdag af schepen tot 7000 ton door het kanaal mogen varen. Vermoedelijk zal het Egyptische schip „Loeksor" het eerste vaartuig zijn van die tonnage, dat doorgelaten zal wor den. Christian Pineau, de Franse mi nister van buitenlandse zaken sprak als zijn speciale wens uit, dat de zes aangesloten naties nauw zouden sa menwerken met Engeland. „Zonder het Verenigd Koninkrijk is het Eu ropa, dat wjj willen bouwen, niet volledig", zo verklaarde Pineau. Hij betoogde, dat het in de eerste plaats noodzakelijk was bepaalde bestaande verdragen te veranderen en dat men er rekening mee moet houden, dat zekere Westeuropese landen nog een neutraliteitspolitiek voeren. De „vader" van de twee verdragen, Paul Henri Spaak, de Belgische minis ter, verklaarde dat deze gebeurtenis een ingrijpende wijziging in de Euro pese manier van denken teweeg zal brengen, die zal leiden tot het prijs geven van verouderde denkbeelden. „Nederland ziet de toekomst weer met vertrouwen tegemoet", zo zei mi nister Luns, „een toekomst, die zijn burgers groter stoffelijk welzijn zal brengen en tevens een grotere bloei van geestelijke en culturele waarden mogelijk zal maken". Nadat mr. Luns de wens had uitge sproken, dat het „Nieuwe Europa" waarvoor thans het fundament is ge legd verenigd, sterk en welvarend zal worden, vervolgde hij: „De onder tekening van deze twee verdragen is een grote stap in de richting van de Europese eenwording".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1