sa» /ppiiwcph llnifhlüfl i J D"t"'"t £j 0 V U W K& IJ II JU Cl U li 1 O U u!~on?„*?S Juichend Zeeland bracht hulde aan Vorstenpaar en aan Michiel V.S. sluiten zich (onder voor waarde) aan bij Pact van Bagdad Hervatten V.S. economische hulp aan Israël? Sfeervolle plechtigheid in St. Jacobskerk Wapperende vlaggen in kinderhanden en van Jakobstoren in Vlissingen Autoriteiten uit gehele land woonden bijeenkomst bij IN DIT NUMMERt Reportages Jeugdwedstrijd Sport Historische sfeer ZONDER WEERGA DAG VAN VREUGDE Britse scheepsbouwers weer aan het werk Guy Hollet stelt vertrouwenskwestie DE BILT MELDT: Oostelijke wind Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes J i Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 B 1 Bj 'W (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. f M B B B I GRATIS REIZEN VOOR DE I Oosterbaan Le Cointre N V., Goes. w WB ^^B .B^BmB B'B u. Maan op 3.14 u., onder 12.09 u. Abonnementsprijs 0,52 per week, Hoogwater zondag 24 maart, f 2.20 per maand, 6,50 per kwartaal. Vlissingen: 8.17 u. 1.41 m., 20.55 u. 1.18 Losse nummers 13 cent. P R O L ESTANTS' CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ifi u^fm* Advertentieprijs 24 cent per m.m. T T -ne„ 22.21 u. 1.04 m. Zierikzee: 9.23 u. l.lil Rubriek Kabouters 10 cent per woord. 12c Jaargang ^ÏO. 3660 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JAGQ. DE SMIT ZstcrOSQf 23 mSSTt 195/ m,, 22.00 u. 0.86 m. Koninklijke eer voor De Ruyter DE plechtige bijeenkomst in de Vlissingse St. Jacobskerk, ter herdenking van het feit, dat het morgen 350 jaar geleden zal zijn, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter in dr St. Jacobsstraat geboren werd en nog op diezelfde dag in die kerk gedoopt werd waarin hij ,ook later zijn belijdenis zou doen en op de toren waarvan hij zou klimmen, om vrij uitzicht te hebben over de zee, waar zijn hart zo sterk heentrok en die hem het terrein zou zijn, waar zijn grootheid zich kon ontplooien is een samenkomst van heel hoog allure ge worden. De prachtige gothische bogen van dit gelukkig zo goed bewaarde ge bouw harmonieerden geheel met het gezelschap, dat hier bijeen was. H. M. de Koningin en haar gemaal Prins VANDAAG kunnen wij onze lezers weer een bijzonder Weekendnummer aanbieden. Een krant waarmee U van daag en morgen menig ge noeglijk ogenblik zult beleven en waarvan TJ weer zult zeg gen: ,,'t Zeeuws Dagblad een gezellige krant!" Mogen wij U weer even weg wijs maken in de doolhof van artikelen, foto's, tekeningen? 0 KONINKLIJK BEZOEK aan Vlissingen. Daarover kunt U op de pag. 1 en 3 uitvoerig lezen, wat onze speciale reporters hoorden en zagen, geïllustreerd met een grote collec tie foto's. 0 WIST U, dat in september de Goese Televisietoren gaat werken? En dat binnenkort reeds proefuit- zendingen plaats hebben? Op pag. 5 kunt U daarover veel interessants lezen. 0 „IK DOOK naar de Edgar Bon net". Dat is de jongste avontuur lijke reportage van onze reiscorres- pondent Link van Bruggen in Suez (pag. 7). OP DE FRONTPAGINA van on ze Weekend-bijlage: Arnemuidse vissers verrichtten fantastische red ding. 0 DE REEDS AANGEKONDIGDE jeugdwedstrijden met enorme prij zen vindt U op pag. 10, tezamen met de speciale rubrieken „Voor de Vrouw". „EEN ZEEUWSE BOER, die blijft ploegen", is de titel van het artikel op pag. 11, het levensver haal van een Schouwenaar. PRECIES 300 JAAR geleden kwam de Goese bevolking in op stand? Waarom? Lees daarover op pag. 12. 0 ONZE SPECIALE SPORTPA GINA (pag. 13) brengt artikelen over onze damfinale en het Drie- lrndentoernooi, met tal van foto's. EEN GOEDE ZONDAG GEWENST Bernhard, waren hieronder uiteraard de eersten. Maar verder waren er vele groten uit den lande en vrijwel alle groten uit de provincie en de stad. Dan waren er velen uit de kringen van marine en koopvaardij. Daar wa ren heel wat ridders bij, de borst ge sierd met de vele medaljes, zowel van de militaire Willemsorde het ken teken van moed, beleid en trouw als met andere onderscheidingen voor kloeke daden in oorlog en in vrede, waarbij dan met name de drager van de De Ruytermedalje en de figuren van onze redders van schipbreukelin gen de aandacht vroegen. De vice-voorzitter van de Raad van State was er, dr. A. A. L. Rutgers. En de president van ons hoogste rechtscollege, mr. dr. J. Donner. En ook de minister van Waterstaat, mr. J. Algera en de voorzitter van onze senaat, mr. A. J. Jonkman, die men als het ware zou kunnen zien als de representanten van de vroegere raads pensionarissen en de heren hoog- mogenden der staten-generaal. Dan moeten we in elk geval nog noemen de gevolmachtigde minister van Su riname, mr. dr. R. H. Pos, die in zijn aanwezigheid tot uitdrukking bracht, dat De Ruyter ook voor onze over zeese rijksdelen grote betekenis had. Van waarde was ook, dat zo veel jongeren, vooral uit de marine-krin gen een plaats in de kerk hadden gekregen. En dan wc- er in het midden schip een groot aantal banken ge vuld door de nazaten van onze grote zeeheld, op wie veler oog een ogen blik bleef rusten. Om half twee ging de kerk open. Reeds spoedig begonnen de rijen banken zich te vullen. Alles verliep in volstrekte orde en rust. De wijding, die van dit gebouw uitging, bracht allen in de historische sfeer, die voor de herdenking nodig was. Het mooie orgelspel van Piet Broerse die de „Pièce héroïque" van Cesar Franck en 't „Nun danket allen Gott" van J. S. Bach ten gehore bracht, boeide aller aandacht. Precies op tijd, vijf minuten voor half drie, was bij het portaal tegen over de St. Jacobsstraat het voor rijden van de koninklijke auto's merk baar. Enkele minuten later werden de koninklijke gasten naar hun plaatsen geleid (H. M. door de president-kerk voogd, de heer J. Moll), in de bank vlak voor de preekstoel, tegenover 'n kleurrijk medaljon met het wapen van Zeeland. Met hen in de bank zat de heer G. Ritmeester, de voorzitter van het Nationaal Comité De Ruyter- herdenking, met zijn echtgenote. Burgemeester mr. B. Kolff sprak het welkomstwoord. (Vervolg op pag. 3) ..Waar bliift Michiel nou. pappie?", vroee de kleine Ko uit Krabbendijke, die gistermorgen, wiebelend op de arm van zijn vader, in Krab bendijke de weg aftuurde. Pappie, komt Michiel gauw? Kleine Kootje begreep niet alles van 't grootse gebeuren, dat zich gisteren in Zeeland afspeelde hij besefte het niet, dat Nederland en in het bijzonder Zeeland, de driehonderdvijftigste ge boortedag van de nationale zeeheld, Michiel de Ruyter herdacht, want Kootje had de klok horen luiden, maar wist niet, waar de klepel hing. Dat wisten al die andere mensen, langs de wegen in Krabbendijke, in Kruiningen, in Goes en in Middelburg wel: tenminste de ouderen. Alle Zeeuwse harten hebben gisteren sneller, veel sneller geklopt dan anders. Michiel de Ruyter de Zeeuwse Michiel stond gisteren in het centrum van de belangstelling en het is voor de bevolking van dit gewest een niet te beschrijven vreugde geweest, dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard naar Vlissin gen zijn gekomen om in en rond de oude Sint Jacobskerk de herdenking van de grote zoon van het Zeeuwse volk bij te wonen. Het is feest in Zeeland. Wie ooit heeft durven beweren, dat de Zeeuwen wel eens wat stug zijn, heeft gisteren het tegendeel bewezen ge zien. Tot een hoog oplaaiend enthousiasme is het gekomen, overal waar het Vorstelijk Paar zich vertoonde. In de plaatsen, die de koninklijke stoet van Woensdrecht naar Vlissingen passeerde, kende de spontane vreugde geen grenzen meer en be reikte bijwijlen een enorme climax in een ovationele huldebetuiging aan Koningin en Prins. Het kleine Kootje in Krabbendijke begreep van de herdenking van de geboortedag van Michiel de Ruyter nog niet veel, maar toen uit de mensenmenigte, die langs de wegen stond, stemmen riepen: „Daar heb ie ze, daar heb ie ze", toen kende zelfs het enthousiasme van Kootje geen grenzen meer en toen de vorste lijke auto heel dicht zijn jolige gezichtje voor bijging, toen heeft Kootje de kans van zijn leven gegrepen en met beide handen heeft hij ge zwaaid tegen de Prins der Nederlanden: „Dag Michiel, daaag". Onder doodse stilte en in inten se spanning leggen Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans bij het monument van onze nationale zeeheld. Terwijl de juichende mensen menigte langs de straten van Vlissingen aan haar enthousiasme uiting geeft, wandelen Koningin en Prins, geflankeerd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland (rechts) en de burgemeester van Vlissingen, door de straten van de stad, waar eens Michiel de Ruyter woonde. JUICHENDE MENIGTE Nog nooit in de geschiedenis heeft Vlissingen zoveel mensen op haar straten gezien. Het was een deinende menigte, een juichende massa, een aan spontane vreugde in bruisend enthou siasme uiting gevend volk. En dat was het niet alleen in Vlis singen, waar het feest gisteren zijn hoogtepunt bereikte, het was het ook in Rilland, ook in Krabbendijke en in Middelburg en in Koudekerke. Om tien minuten over elf land de op Woensdrecht gisterochtend het vliegtuig met het Vorstelijk Paar, twintig minuten later dan was verwacht, gevolg van vertraging. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot was o.a. ter verwelkoming aanwezig. Om kwart over elf werd het terrein van het vliegveld verlaten en in snel tempo reed de stoet het vlag gende Zeeland binnen. In Rilland was veel publiek op de been: Har telijk werden Koningin en Prins hier toegejuicht. Weggebruikers zet ten, bij het passeren van de auto's van het Koninklijk Paar hun wa gens stil en wuifden uit alle macht. In Krabbendijke was de hulde, die men gisteren aan Koningin en Prins heeft bereid, in één woord fantastisch. Het is bijna niet ie schrijven, deze meer dan harte lijke, spontane f huldebetuiging Rijen dik stond het publiek langs de wegen, uit alle macht zwaaiden scholieren met hun vlaggetjes en Amerika is bereid zich aan te slui ten bij de militaire commissie van het Pact van Bagdad, maar dit houdt niet in, dat de V.S. volledig lid worden. Het totale lidmaatschap brengt we derzijdse steun tegen elke aanval met zich mee, terwijl de Eisenhower-leer slechts over bijstand spreekt over bij stand in geval van communistische agressie. Deze toezegging hebben de V.S. ge daan tijdens de Bermuda-conferentie, die eergisteren is begonnen. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, die deze mededelingen ver strekte, zei er evenwel bij, dat de Raad van het Pact van Bagdad de V.S. moet uitnodigen. De ministers van buitenlandse za ken van de V.S. en Engeland, Foster Dulles en Selwyn Lloyd hebben gis teren gesproken over de recente ver gaderingen in Londen van de W.E.U., de hereniging van Duitsland, de Euro- blijdschap en vreugde straalde van alle gezichten. Koningin Juliana was zozeer onder de indruk van de hulde van deKrab- bendijkers, dat op haar verzoek het tempo, waarmee de stoet reed, in Krabbendijke aanzienlijk werd ver laagd. Naderhand Is dit ook gebeurd bij de verpleeginrichting „Der Boede", waar vele oudjes het Vorstelijk Paar hulde brachten. In Kruiningen was het wat minder druk, in Goes daarentegen stond het publiek rijendik langs de grote ver keersweg. In Middelburg bereidde de bevolking Koningin en Prins een fees telijke ontvangst evenals in Koude kerke. In Middelburg pauzeerden Konin gin Juliana en Prins Bernhard een kwartier in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. In Vlissingen was de ontvangst van Koningin en Prins buitengewoon har telijk. Het leek, alsof heel de stad was uitgelopen om de Vorstelijke gas ten welkom te heten. Het is voor Vlissingen en voor Zeeland een dag van grote vreug de geworden. De straten in Neder lands derde zeehaven blonken als nooit tevoren, de zon overglansde de feestende menigte en van de toren van de St. Jacobskerk, de toren, waarin Michiel in zijn jon gensjaren zijn dadendrang botvier de, wapperde in de zeewind de na tionale driekleur, symbool van de band, die al het volk, beneden aan de torenvoet en tot in verre, verre omtrek bijeen houdt. Slaking ten einde De 200.000 arbeiders op de Britse scheepswerven zullen het werk weer hervatten. De vakverenigingsleiders en werkgevers zijn tot overeenstem ming gekomen, zodat thans aan de reeds zes dagen durende staking een einde is gekomen. Hoewel de staking van de metaal arbeiders officieel niet voor vandaag zou beginnen, hebben enkele bedrij ven gistermiddag al hun deuren ge sloten. Gisteravond hebben ongeveer 100.000 metaalbewerkers het werls neergelegd. Wat de loonregeling van het spoor wegpersoneel betreft, is men gisteren bij de onderhandelingen tot een basis voor een regeling gekomen. Het Poolse parlement heeft alle wettelijke maatregelen, die na de relletjes in Poznan van november '56 waren genomen om tegemoet te ko men aan de looneisen van de arbei ders, ongedaan gemaakt. Besprekingen begonnen In Washington en Tel Aviv zijn in leidende besprekingen begonnen over de hervatting van Amerikaanse eco nomische hulp aan Israël. De hulp aan Israël bedroeg jaarlijks ongeveer 25 miljoen dollar per jaar, maar deze zijn vorig jaar oktober gestaakt, ten gevolge van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. Een hoge ambtenaar van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard, dat wat zich in de strook van Gaza af speelt een „internationale mystifica tie" is. Het bleek, dat raen in New York niet wist in hoeverre de Egyptenaren het bestuur van het gebied overgeno men hadden. In tegenstelling tot Hammarskjoelds verklaring van 22 februari had het politieleger van de V.N. „nog geen uur de volledige verantwoordelijkheid voor de veiligheid of het burgerlijke bestuur van Gaza" gehad. Onmiddellijk na de Israëlische terug tocht op 7 maart, begonnen de plaat selijke autoriteiten zelf op te treden waarbij zij hun gezag ontleenden aan Egyptische autoriteiten. Blijkens in lichtingen in handen van de Israëli sche autoriteiten was het duidelijk, dat het gehele bestuur van Gaza goed en wel in Egyptische handen is en dat het politieleger zich in feite slechts langs de bestandsgrens bevindt. De stoffelijke overschotten van de markt, de Euratom, de Vrijhandels zone. Voorts kwamen nog in discussie het voorstel van Lloyd om een enkele Europese assemblee in te stellen en de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de toestand in Oost-Europa. Besluiten zijn vrijdag niet gevallen, omdat er geen besluiten nodig „waren", zei een woordvoerder in Bermuda. vier Israëlische jongemannen, die dinsdag op Jordaans gebied in een hinderlaag vielen en om het leven kwamen, zijn donderdag aan Israël uitgeleverd. Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft vrijdag bekend gemaakt, dat hij woensdag, aan het einde van het lo pende debat in de Nationale Vergade ring over de regeringspolitiek om een vertrouwensvotum vragen zal. In de noordelijke helft van het land tamelijk zonnig weer, elders bewolkt, maar overwegend droog. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind. (Ingezonden mededeling) HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1