Honderden afstammelingen van grote Michiel komen zijn 350e verjaardag vieren VAN NELLE Eindelijk rust K.L.M. doet al het mogelijke om toeristenbezoek te bevorderen ereptaatje in de krant voor zware shag Pe>tsie Pdit Twee reunieën in Vlissingen Tekort aan hotelruimte wordt urgent Verlichting van cle KCfÜ begint direct! \#ICKS Steeds meer vrouwenarbeid Kleiner tekort aan arbeidskrachten EN Voldoende bijdrage van loonsector in bestedingsbeperking Donderdag 21 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 ENKELE HONDERDEN na zaten van de 350 jaar geleden te Vlissingen geboren Michiel de Ruyter zullen zich in hun Zeeuwse vaderstad in een reünie verenigen tijdens de Vlissingse feestweek van 28 juli a.s. 'Drie De Ruyter-kindskinderen, de he ren De Ruyter de Wildt, De Ruy ter van Steveninck en Elias, zijn druk bezig daartoe een zo uitge breid mogelijke lijst van afstam melingen van de grote zeeheld samen te stellen. Al deze families zullen wofden uitgenodigd voor de grote reünie, i Daaraan voorafgaande is er een De Ruyterreunie in kleine kring, I waarbij men zich heeft beperkt I hebben aan het comité bericht gezonden, dat zij met vrouw en kroost naar Vlissingen zullen ko men voor de kleine reünie, ter tot de wapendragers, t.w. de De Ruyter de Wildts, de De Ruyter van Stevenincks en de Eliassen. Ruim dertig van deze nazaten gelegenheid van voorvader Mi- chiels 350e verjaardag. Wanneer straks op de grote reünie ook maar één echte De Ruyter rondloopt, dan zal dat zeer toevallig zijn. Want het merkwaardige is, dat van al die honderden afstammelingen niet een meer de naam De Ruyter draagt. En dat is begrijpelijk, als men weet, dat de mannelijke lijn na Michiel al vrij spoedig is uit gestorven. Slechts de vrouwelij ke tak heeft zich voortgezet. De enige nazaten, wier naam nog aan de grote voorvader her innert zijn de De Ruyter van Ste venincks en de De Ruyter de Wilds, die ook nog dragers van het oude familiewapen zijn. OP Schiphol wordt met man en macht gewerkt Wij rekenen er op dat, gezien de ervaring van het afgelopen jaar en in aan merking genomen de resultaten die de spanning in de wereld heeft opge leverd voor het luchtvervoer, de toeneming van het luchtverkeer zich in ver snelde mate zal voortzetten. De gehele accomodatie van het bedrijf der K.L.M., maar ook de onderbrenging van toeristen die per vliegtuig in ons land aan komen moet in snel tempo aan die te verwachten groei worden aangepast. Accijnsvrije winkel Aldus zeide dinsdag de heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM. In samenwerking met de directie van de luchthaven Schiphol, en met de dienst Invoerrechten en accijnzen van het Mi nisterie van Financiën, heeft de K.L.M. de concessie gekregen voor het exploi teren van een accijnsvrije winkel op Schiphol. Accijnsvrije winkel Uit reactels van luchtreizigers ls ge bleken dat er veel belangstelling voor bestaat. Dit is een maatregel om 't dienst betoon uit te breiden. De KLM zal ln de winkel op Schiphol, die op 5 april wordt geopend, voorlopig alleen rookartikelen, drank en eetwaren ac cijnsvrij verkopen slechts aan niet- ingezetenen van de drie Beneluxlan- den. De laatste beperking is, naar men bij de KLM hoopt, van tijdelijke aard. Een ander aspect van de bevordering van het luchtvervoer en daardoor van het toeristenbezoek is het eigen per soneel van de KLM steeds goed te in- stueren op zijn taken. Men blijft er met man en macht naar streven het bedrijf uit te breiden en om ook straks twee mlljoeD passagiers per jaar te kunnen vervoeren. In het afgelopen jaar is rond een derde gedeelte van het personeel van de KLM „door de molen gegaan", dwz. 6500 KLM-ers zijn op allerlei cursussen „bijgepunt". Hotelaccomodatic De heer Aier besprak vervolgens het tekort aan hotelruimte. Hij herinnerde eraan, dat in 1950 voor 330 miljoen gilden aan buitenlandse valuta in ons nd is binnengebracht door toeristen. In 1938 was dit slechts vijf miljoen en drie Jaar geleden nog maar plm. 50 miljoen. Een tekort aan hotelruimte in ons land begint zich af te tekenen en het ls een urgente zaak om dit probleem op te lossen. Wij zijn dan ook actief geïnteresseerd bfl de oplossing van dit vraagstuk, zo Zeide de heer Aler. Op dit ogenblik zijn Wij nog niet van plan eigen hotels ln Ons land te bouwen, maar wtj zijn wel betrokken bij de bouw van een hotel dat een Amerikaanse onderneming ln ons land zal stichten. Een andere belangrijke maatregel tot Youth for Christ Terneuzen Youth for Christ Terneuzen hoopt op zaterdag 23 maart a.s. een grote rally te hebben met medewerking van een groot Rotterdams team, waaronder Arie Visscher spreker, het trompet- en trombone-trio Jaap van Haften, Kees en Jan Brederveld, zangleider Johny Buurman, pianist Óswin Ramaker en vele andere. Verder werken mee Youth for Christ-medewerkers uit Middelburg, Vlissingen, Breskens, Goes en Terneu zen. Aanvang van de rally 's avonds 8 uur in het N.H. Jeugdgebouw, Kerk hoflaan, terwijl 's middags een open luchtsamenkomst op de Markt wordt gehouden om 16.30 uur. vergroting van het luchtvervoer is de, vandaag over een jaar, in te voeren derde klasse in het luchtverkeer. Deze klasse zal een verlaging van het tarief met vijftien tot twintig procent moge lijk maken. Deze zgn. „Economy Class" zal nog wel enig overleg van de maat schappijen noodzakelijk maken. Ingezonden mededeling (adv.) 'ein ma°'- tflWry W VapoRus Minister Suurhoff treedt op tegen zwarte lonen Naar aanleiding van de opmerkin gen van vele Eerste Kamerleden over de bestrijding van het euvel der zwar te lonen merkt minister Suurhoff in zijn memorie van antwoord aan de Kamer op, dat hij hiertegen optreedt, voor zo ver hem dit met de hem ten dienste staande machtsmiddelen nodig is. Quirvn in Flevoland DE RADIO BRENGT U VKIJDAG 22 MAAKT 1957 HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Orgel en zang. 10.50 V. d. kleuters. 11.10 Gram. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Rep. 13.30 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.25 Herdenking Michiel Adriaansz. de Ruyter. 15.45 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muzikale caus. 16.50 V. d. jeugd. 17.20 Amus. muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: Kennen jullie Nieuw-Guinea?, door W. A. L. van Doorenmaalen. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Verz. progr. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Pro testanten?, gesprek. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Toneelbeschouwing. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Ronde van België, caus. 20.45 Het gezin als levenscentrum, caus. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.30 Ether forum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Lichte muz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM U (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Franse muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Ondes Martenot en piano. 12.00 Middag- Duizenden stukken drameerbuis zijn met laadkisten aangevoerd op Flevo land, bestemd voor de drainering. Zeer binnenkort zullen de grondwerkzaam heden een aanvang nemen, waarmee dan een van de eerste stappen wordt gezet op de weg naar de cultivering van het nieuw verworven land. klok-noodklok. 12.03 Piano, tenor en vi ool. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes.- 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Ierse volksliede ren. 14.30 Metropole ork. 15.00 SchQOlra- dio. 15.30 Pianoduo. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Hobo en fluit. 18.05 Amus. muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek „Verkla ring en toelichting. 19.20 Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. KRO: 19.30 Verz. progr. v. d. strijd krachten. 20.30 Act. 20.45 Een moment voor de kardinaal. 20.50 De springplank. 21.15 „Het klooster", hoorsp. 22.10 Kamer- ork. en solist. 22.40 Mijn zoonpries ter?, caus. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. 23.5524.00 Gram. BRUSSEL (324 m) 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Omr. ork. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Symf. ork. 20.30 Vocaal en instr. ens. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Vocaal- en instr. ens. 22.00 Nws. 22.11 Volksmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws: In zijn antwoord aan de Eerste Ka mer constateert minister Suurhof dat ook in ons land de vrouwenarbeid een steeds grotere plaats inneemt in het maatschappelijk bestel. Veelal is het grotere aanbod niet toereikend om te beantwoorden aan d( jaarlijkse toene mende vraag. Een voorbeeld hiervan vormen de verpleegsters. Hier zowel als elders moet worden getracht, een zo doeltreffend mogelijk gebruik te maken van de aanwezige krachten. Een latent aanbod vormen uiteraard de gehuwde vrouwen, die tengevolge van wijzigingen in de maatschappelijke structuur' en de ver wachte demografische ontwikkeling ook in ons land waarschijnlijk een grotere plaats zullen innemen bij de samenstelling van de beroepsbevol king. Deze ontwikkeling kan in de hand worden gewerkt door bij de vast stelling van de werktijd rekening te houden met de dubbele taak van de gehuwde vrouw. De emancipatie van de vrouw heeft haar thans gebracht op posten waar van men voorheen veelal placht aan te nemen, dat zij beter (of uitsluitend) voor de man geschikt waren. De over heid heeft deze ontwikkeling gevolgd, zoals onder meer blijkt uit de benoe ming van vrouwen in ambtelijke be trekkingen op hoog niveau. Ofschoon minister Suurhoff persoonlijk sommige beroepen inderdaad liever niet door vrouwen zou zien uitoefenen, zo zou hem toch het opleggen van verboden of beperkingen van overheidswege in het algemeen te ver gaan. In een en kel- geval echter, zoals bijvoorbeeld voor ondergrondse mijnarbeid, acht de minister een verbod of sterke beper king in het belang der vrouwen zelve, wel op zijn plaats. Ingezonden mededeling (adv.) In het desbetreffende SER-advies wordt gezegd, dat bij realisatie van de aanbevolen maatregelen ter beperking van de bestedingen de werkloosheid van 1956 op 1957 met circa 2000 perso nen zal toenemen, maar dit betekent in feite slechts, dat het grote tekort aan arbeidskrachten iets kleiner zal worden, aldus minister Suurhoff in zijn antwoord aan de Eerste Kamer. Voorzover de rijksoverheid daarop invloed heeft, zal zoveel mogelijk moeten worden voorkomen, dat juist FEUILLETON Naar het Engels 39) HOOFDSTUK XIII Het was negen uur, toen Jeanne Woodcote bereikte. Zij was de enige, die daar aan het station afstapte. Herbert Scott stond op haar te wach ten. Ze herkende zijn gestalte, of schoon zijn gezicht te zeer in een boufante gewikkeld was, om het te kunnen zien. Hij trad op haar toe, nam haar va lies en zonder een woord te zeggen, ging hij haar voor naar de plaats, waar zijn armoedig wagentje stond met een nog armzaliger paardje. Wat een verschil met het keurige dogcar- tje en het vurige hitje, dat hij als rentmeester altijd tot zijn beschik king had! Hijzelf was ook armoedig in de kleren; zijn uiterlijk was niet bepaald om vertrouwen te wekken. Zo aanvaardde ze de ijskoude rit in het open wagentje en ze deed hern twee vragen, de één naar zijn gezond heid, die hij niet scheen te horen, en de ander naar die van zijn vrouw, die hij negeerde. In de trein was het al koud geweest, maar deze rit was verstijvend!.Ten slotte was zij zeker half ingeslapen van de koude, toen ze ineens zijn stem hoorde, die ruw sprak: „Dit is Hangman's Hollow!" Hij stapte uit om de pony in de schuur te zetten en Jeanne keek om zich heen. In het half-duister zag zij een laag gebouwtje, geheel met klim op begroeid. Ze herinnerde zich, dat het in vroegere dagen aan Miss de Roseville had behoord, die er dikwijls over had gedacht het te laten afbre ken, daar het door zijn vervallen toe stand en zijn weinig uitnodigende naam niet mogelijk was geweest het De vrolijke avonturen van pLtoCj'G' Wat is er nu weer, Pingo? Het ging toch zo goed. Gaan we niet verder fietsen? Heb je er geen zin meer in? Er klopt iets niet met de fiets. Petsie.... er moet op de een of andere manier iets aan ontbreken. Iets, maar wat. Ik weet, wat eraan ontbreekt, Pingo een bel! Natuurlijk met een bel is een fiets pas echt com pleet. te verhuren. Was het nu eigendom van Keith Walden en verhuurde die het aan Scott? Zij wist, dat deze nooit een eigen woning had bezeten, tot hij getrouwd was. Eén van tante's grieven tegen haar rentmeester was juist geweest, dat hij altijd in een lo gement verbleef, maar nooit ergens kamers had genomen of een eigen woning gehuurd. Maar hoofdzakelijk dacht Jeanne aan Alice, het aardige, knappe, leven dige kameniertje, beschaafd en inne mend als haar verschijning was ge weest. Het moest nu twee jaar geleden zijn, dat haar man haar daarheen had gebracht en steeds waren ze in groter armoede vervallen. Jeanne was zodanig verstijfd, dat hij haar helpen moest met uitstijgen en dat ze even een minuut lang moest stilstaan, eer ze in staat was haar lede maten te gebruiken. Er brandde geen licht in huis en er was ook niemand aan de deur om haar te verwelkomen. Ze zonk neer in een stoel en bleef met gesloten ogen zitten, terwijl hij naar de pony ging. Geen geluid verbrak de stilte. Mis schien sliep Alice of was zij bewuste loos? Mogelijk ook durfde de vrouw die bij haar waakte, haar niet alleen laten. Herbert Scott keerde terug, toen Jeanne juist wat rondkeek. Jaren ge leden was zij wijkverpleegster geweest en had toen gewerkt in gezinnen, waar niet zelden de grootste armoede en onzindelijkheid heersten; maar zo als het er hier uitzag, had zij het nog nooit meegemaakt! Het ontbreken van ieder doodgewoon keukengereedschap deed haar denken, dat misschien pas alles bij hem verkocht was. Met een huivering stond zij op en ontdeed zich van hoed en mantel, die zij zolang op tafel legde. Toen sprak zij tot de man, die haar steeds bleef aanstaren: „Ik zal eerst naar boven, naar Alice gaan en dan zal ik terugkomen en hier wat orde scheppen. Zie dan, dat je in die tijd het vuur wat oprakelt!" Hij gaf haar een kandelaar met kaars en stond haar na te kijken, ter wijl zij zich een uitgesleten trap op sleepte. In de slaapkamer, die hij had aan - geduid als die van zijn vrouw, was geen vuur of licht en ook bevond er zich niemand buiten de zieke. Ze ver schilde daarin van die beneden, dat er alles netjes en zindelijk uitzag; maar het was er ook vreselijk koud! Verontwaardigd en teleurgesteld zette ze de kandelaar neer en ging naar het bed. „Alice! Hier ben ik, lieve!" Er kwam geen beweging in het ge laat; de ogen gingen niet open. Jean ne legde de hand op een arm van de in de z.g. overschotgebieden een ver- minderingf van werkgelegenheid op treedt. In het kader van de bestedings beperking zal het bedrag, dat voor het creëren van aanvullende werkgelegen heid is begroot, worden verlaagd. Aan minister Suurhof's memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ontle nen we o.m. het volgende: Zoals uit de bestedingsnota is geble ken, is het de bedoeling der regering, dat in 1957 geen verdere loonsverho gingen optreden dan die voor de land arbeiders en een compensatieloonsver hoging om de gevolgen van de huur verhoging op te vangen. Het zou een misverstand zijn te veronderstellen dat op dit wijze de loonsector geen voldoende bijdrage in het geheel del te brengen offers zou leveren. Integen. deel zal de verhoging van de kosten van levensonderhoud, welke als ge volg van het opgestelde program in de loop van 1957 zal optreden en waarvoor geen looncompensatie zal worden toegestaan, onmiskenbaar lei-- den tot een verlaging van het reële loon, die voor de loontrekkers een we zenlijk offer zal betekenen. Een looncompensatie voor de ko mende huurverhoging ligt in de lijn der verwachtingen. Zou te zijner tijd de economische toestand een verdere consumptiebeperking noodzakelijk doen zijn, dan staat nog geenszins vast, dat deze bereikt zou moeten worden door een onvolledige compensatie voor de huurverhoging: voorlopig is echter op volledige compensatie, overeenkom stig het S.E.R.-advies op dit punt, ge rekend. Geen toeslag voor Canada voor emigranten Het overleg tussen minister Suurhoff en de minister van Citizenship and Im migration van Canada over de -tot standkoming van een financieringsre geling voor de emigratie naar Canada heeft niet het gewenste resultaat op geleverd. Het lijkt minister Suurhoff onwaarschijnlijk, dat de Canadese re gering tot deelneming in de financie ring van het Nederlandse bijslagstelsel zal besluiten. In de ogen van deze re gering zou dit namelijk tot een voor keursbehandeling van de Nederlandss emigranten leiden, welke om migratie- politieke redenen onaanvaardbaar is, terwijl Canada een soortgelijke steun zeker niet ten behoeve van emigranten van andere landaar'd wenst tn te voe ren. zieke en deinsde terug. Zij nam de kaarsboog zich over de slapende enwerd gewaar, dat zij dood was. Een ogenblik stond zij als verlamd. Dat arme vrouwtje, dat zeker nie mand anders op de wereld had, tot wie ze zich kon wenden dan haar, had alléén moeten sterven! Toen keerde ze zich om, om de man te roepen; maar die stond reeds ach ter haar. „Scott", zei ze hees, „je vrouw is dood; is al urenlang dood. Ze was ze ker al overleden, toen je mij van het station ging halen. Waarom heb je mij dat niet gezegd?"

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7