Davita Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! In mei a.s. beginnen rondvaarttochten langs eerste Delta-werken Zeeuwsch Dagblad puzzlewedstrijd Gemeenschappelijke markt wordt in drie etappen ingesteld Volgend jaar komt „Deltalijn" waarschijnlijk naar Zeeland Met als uitgangspunt havenplaats (Veere?) Minister Algera kondigt wetsontwerpen aan Het derde probleem„WOORDEN BREKEN" Achterstand in arbeiderslonen Parlementen kregen raadgevende vergadering Grondwet tegen regeling rijscholen PrijzenbaSeid van granen is apart besproken Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voor gezondheid hoge vjtamlnewaarde ORGANON OSS Donderdag 21 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Op hei sirand werd een goed idee geboren DE DELTAWERKEN als toeristisch object. Het klinkt wat eigen aardig, maar een feit is, dat reeds deze zomer een grote rondvaartboot (met een capaciteit van 175 personen) zes maal daags tochtjes organi seert langs datgene, wat dan reeds te zien is van de Deltawerken. De tocht zal ongeveer een uur duren en daar het Deltaplan nog maar in het eerste beginstadium verkeert, beperkt de ondernemer zich deze zomer nog tot het Haringvliet. WANNEER ER evenwel voldoende animo bij het publiek blijkt te bestaan en daar twijfelt men geen moment aan dan zal de rond vaartboot volgend jaar ook Zeeland in zijn vaarroete opnemen. Er is zelfs sprake van, dat een of meer Zeeuwse havenplaatsen als uitgangs punt daarvoor zullen worden uitgekozen. Hoewel nog geen namen van plaatsen zijn genoemd, ligt het voor de hand dat er in de allereerste plaats wordt gedacht aan toeristisch gunstig gelegen stadjes, zoals Veere. het strand van Rockanje, waar een van de Den Herders die meneer in het zand hoorde praten over de Delta werken. Enthousiasme Om te beginnen wordt in de maand mei waarschijnlijk reeds gestart. Het ligt in de bedoeling, dat Hellevoet- sluis, het oude marinestadje op Voorne voorlopig voor het komende seizoen Het plan werd vorig jaar op het strand van Rockanje geboren, toen een jonge man tijdens de weinige warme dagen een gesprek opving tussen een dame en een heer. „Snap je dat nou van die Deltawerken?" vroeg de man en toen ontstond een verhaal over dammen, wanden en sluizen, die er allemaal moesten komen. En dat in het water. „Een kunstwerk", vond de me neer, en zijn vrouw knikte vol bewon dering. Dat hoorde de 25-jarige R. E. den Herder, want zo heette de jonge man op het strand. „Dammen, wanden, sluizen, Delta.hij zag er wat in en onderweg naar huis, piekerde hij er lang en diep over na. Wekenlang bekeek hij de zaak aan alle kanten, tot hij besloot: ik doe het; ik ga rondvaarten organiseren naar de Deltawerken. Niet vreemd Het organiseren van rondvaarten was deze jongeman niet vreemd. Ja ren voor de oorlog was zijn vader er, eigenlijk voor de aardigheid, al mee begonnen. Met een in Duitsland op de kop getikte raderboot opende Den Herder Senior toen de bekende ple- zierdienst AmsterdamHarderwijk, die onder de naam „Holland-Veluwe- liln" in bij na het gehele land al spoe dig bekend werd. Het bedrijf breidde zich uit, en na de dood van de oude heer Den Herder zetten zijn zoons dit werk voort. Zo maakte men ook uit stapjes naar de Zuiderzeewerken, waaraan soms meer dan 15.000 mensen per dag deelnamen. Maar met die Zuiderzeewerken zal het zo lang niet meer duren, en zo on derhand moest naar nieuwe mogelijk heden worden omgezien. En de pers pectieven hiervoor openden zich op O.a. bijdragenwet Delta werken De minister van verkeer en water staat heeft de indiening aangekondigd van een wetsontwerp op de gladheid bestrijding en van een wijziging van zeven artikelen van de wegenver keerswet. Voorts zal worden inge diend een ontwerp betreffende de vei ligheid in de binnenscheepvaart. De voorbereiding van een wetsontwerp op de waterverontreiniging kan evenwel nog niet worden afgesloten. Omtrent een wetsontwerp op de ontgrondingen worden thans adviezen ingewacht. Voorts zijn in staat van vergevorderde voorbereiding een wetsontwerp tot re geling van de toekenning van ver goedingen van rijkswege aan water schappen in de kosten van waterke ringen, een ontwerp bijdragenwet Del tawerken en een ontwerp tot wijziging van de wegenverkeerswet. Omtrent het tijdstip, waarop de indiening van een wetsontwerp betreffende de we genfinanciering kan worden verwacht, kunnen thans nog geen mededelingen worden gedaan wegens de moeilijke financiële omstandigheden op het hui dige ogenblik, aldus de minister. PIET PLUIZER PRESENTEERT: HONDERDEN INZENDINGEN zijn in de loop van de laatste dagen op onze eerste puzzel binnengekomen. Uw problemen- piekeraar is er beduust van. En ook wel een beetje moe. Niet, dat ik U vraag medelijden met mij te hebben, want door Uw verras send enthousiasme heeft U mij werkelijk aangestoken. Ijverig ben ik gisteren op zoek gegaan om U weer iets geheel nieuws voor te kunnen schotelen, en ik ben daar, dat hoop ik tenminste, in ge slaagd. Maar U wilt natuurlijk weten, hoe U het er met de eerste puzzel hebt afgebracht. Hier is dan de oplossing: 1. Regiment. 2. Vreselijk. Verschillende inzen ders hebben ook dreigend inge stuurd, wat wij eveneens met een punt gehonoreerd hebben. Natuur lijk is vreeslijk ook goed. Precair moest worden afgekeurd, daar dit betekent: onzeker, bedenkelijk. 3. Marentak. Vele puzzelaars hebben als oplossing gegeven be renoor. Na navraag bij experts is dit ook goedgekeurd. Varentje, va renmos en varenden is daarentegen niet goed. Dorenheg is fout. Pere laar kon ook onze goedkeuring niet wegdragen, d.i. immers hetzelfde als pereboom. Terebint is ook een (zeer) goede oplossing. 4. Gebreken. 5. Interest. 6. Passeren. Doortrek is niet goed, lezers. Uitdrukkelijk js toch gevraagd het werkwoord voorbij gaan. 7. Parterre. Vestiêre is een kle- dingbewaarplaats in schouwburgen e.d., dus hier niet goed. Portière is een zwaar gordijn voor deuren of ramen, wel een bekleding, maar niet een onderdeel van het huis zelf. (Correspondentie over deze ru briek is niet mogelijk). OPGAVE PUZZEL No. 3 DE VOLGENDE PUZZEL In iedere regel laten wij een paar woorden weg. Deze woor den hebben echter een nauwe betrekking met elkaar, want de letters ervan zijn precies dezelf de, staan allen in één volgorde, maar de scheidingen tussen de woorden lopen anders. Voorbeeld: Hier kan MEN U tweemaal roepen, voordat u mij het MENU overhandigt; dat is ME NU nog nooit overkomen. 1. Toen naar de stad ging, kocht de bekende koe ken, die hij later huis aan huis trachtte te verkopen. 2dat dicht en snuffel niet in mijn'papieren, anders schuif ik het zelf wel dicht. 3. Met toewijding werd het project voor de Amsterdam se samengesteld, maar men is nu bezig aan een tunnel. 4. dat boek voor vijf gulden?" zei Jan, „dan kom je er met een af". 5. je olienootjes?" vroeg hij. op!" was het brutale antwoord. 6. Hoe hij in het café ook rookte, werd hij niet. 7. De reed met wappe rende rokken op zijn fiets door de straat. Plotseling reed de geestelijke tegen zijn eigen 8. Nog steeds vloog de heli kopter maar de bemanning was aan het om de het station te passeren, waarna een noodlanding geprobeerd kon worden. 9. Hij opmerkelijke suc cessen, toen de Lutjewier dreigde te mislukken. Oplossingen moeten uiterlijk maandagmorgen 25 maart in ons bezit zijn. Per briefkaart aan Red. Zeeuwsch Dagblad te Goes. Zaterdag maken wq de kopgroep van onze ladderwedstrijd bekend, wanneer ook de tweede inzending in ons bezit is. Dus, tot zaterdag. Uw uitgeplozen puzzelaar, PIET PLUIZER. als uitgangspunt voor de rondvaarten zal dienen. De burgemeester van deze gemeente was direct zeer enthousiast en verleende alle medewerking. Ook de streek-V.V.V. stimuleert deze nieu we ideeën van harte. Want dit is een nieuwe attractie voor het eiland, dat ongetwijfeld vele duizenden toeristen zal trekken. Plannen voor Zeeland Hebt U al plannen voor Zeeland, vroegen wij de ondernemende heer Den Herder gisteren, toen wij hem in Harderwijk thuistroffen. Toen ontvouwde hij zijn plan nen voor ons. Deze zomer, nu er van de Deltawer ken nog niet zoveel is te zien, wil hij wat dicht bij huis blijven. Te beginnen in mei zal het rondvaartschip „Zuider zee", dat ongeveer 175 personen aan boord kan hebben, vanuit Hellevoet- sluis zes maal per dag een tripje ma ken door het Haringvliet, waar met de eerste bouwput is begonnen. Ongeveer anderhalf uur duurt de tocht. Het ligt voor de hand, dat in dat tijdsbestek niet naar Zeeland wordt gevaren. Maar er openen zich andere pers pectieven. Wanneer er van publieke zijde vol doende belangstelling blijkt te zijn voor deze „Deltalijn", en daaraan twijfelen noch de ondernemer, noch de betreffende VW's zullen waar schijnlijk in 1958 soortgelijke rond vaarten worden georganiseerd langs de projecten van het Drei-Eilanden- plan. Inmiddels is daar dan al heel wat te zien, met name bij Katseveer en Veere, waar de afsluitdammen zullen komen. Het is voor minister Suurhof nog geen uitgemaakte zaak, dat er na de aan merkelijke loonsverhoging welke voor de landarbeiders in februari 1956, dus nog juist voordat de gedifferentieerde loonpolitis op 19 maart 1956 werd in geluid, tot stand kwam, van een ach terstand in de landarbeidersionen moest worden gesproken. Het bestaan van deze achterstand wordt gemoti veerd met een werkclassificatierapport van 1951. Dit rapport is thans bij de Stichting van de Arbeid in behandeling. Uit een studie, welke de arbeidsinspectie op verzoek van de Stichting van dit rap port maakte, is de minister bekend, dat er zeker kritiek op de uitkomsten van dit rapport mogelijk is. Met betrekking tot de toepassing van werkclassificatie op landarbeid merkt minister Suurhoff in de eerste plaats in het algemeen op, dat de be staande werkclassificatiemethoden zijn afgestemd op de industrie. Het is dus de vraag of, en zo ja in hoeverre, deze methoden op een, naar haar aard zo van de andere verschillende bedrijfs tak als de landbouw, kunnen worden toegepast. Maar zelfs indien wordt aangenomen, dat de uit werkclassifica tie blijkende punten tallen onaan vechtbaar zijn dan dient allereerst re kening te worden gehouden met de moeilijkheid, dat werkclassificatie aan leiding kan geven zowel tot correcties naar boven, als naar beneden. Wetsontwerp op doodstraf in Engeland goedgekeurd Het Britse Hogerhuis heeft het wets ontwerp van de regering tot beperking van de doodstraf in Gr.-Brittanië tot gevallen van moord, die de openbare orde kunnen verstoren, goedgekeurd. Daar het ontwerp reeds door 't Lagerhuis is aan vaard, behoeft het thans nog slechts de goedkeuring van Koningin Elizabeth om tot wet te worden verheven. Dames van de zwemvereniging „Het Gooi" hebben in het overdekte zwem bad van Naarden een goede gooi ge daan naar diverse records. Ada den Haan vestigde een wereldrecord op de 220 yards schoolslag door de limiettijd van 2.50 te evenarenJans Koster ver beterde het Nederlands record 500 m. vrije slag, dat met 6.30.3 op naam stond van Mary Kok van de Robben en bracht dat op 6.20.6 en Tineke Lager- berg verbrijzelde twee wereldrecords, n.l. dat op de 220 yards vlinderslag dat met 2.44.4 op naam stond uan Shelly Mann en dat zij op 2.38.1 bracht en dat op de 200 meter vlinderslag, dat op 2.42.3 stond. Corrie Schimmel slaagde er niet in het Nederlands record 200 m. vrije slag scherper te stellen. Foto boven: Felicitaties voor Ada den Haan. Op de achtergrond haar vader. Foto Meer dan 100 opstandelingen gedood 'in Algerië In de afgelopen 24 uur zijn in Alge rië meer dan 100 opstandelingen ge dood, aldus is woensdag door de Fran se autoriteiten meegedeeld. Drie Franse soldaten zijn in een hin derlaag bij Orleansville gedood. Nieuwe burgemeester voor Finsterwolde Tot burgemeester van Finsterwolde is benoemd mr. G. Loopstra te Oosterwolde, adjunct-commies eerste klasse ter secre tarie van de gemeente Ooststellingwerf. De heer Loopstra is te Leeuwarden ge boren en lid van de V.V.D. Hij behoort tot de Ned. Hervormde kerk. o 6 Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot overbrenging van de kraamgelduitkering van ziek tewet naar ziekenfondsenbesluit. onder: Na de recordprestaties v.l.n.r.: Ada den Haan, Tineke Lagerberg, trainster Wil van Breukelen en Jans Koster. Ondertekening verdrag op 25 maart Het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt, dat op 25 maart te Rome zal worden getekend, bepaalt onder meer, dat de gemeenschappelijke markt geleidelijk in drie etappen, die in beginsel elk vier jaren zullen duren, zal worden in gesteld. De regeringen der zes deelnemende landen kunnen evenwel tijdens de laatste etappen besluiten de overgangs periode met 1 3 jaar te verlengen. Bovendien bevat het verdrag bepaalde voorwaarden voor de overgang van de eer ste naar de tweede etappe. Deze overgang kan een of twee jaar worden uitgesteld, indien de doeleinden van de eerste etappe nog niet zijn bereikt. De overgangsperiode heeft dus minstens een duur van 12 jaar, maar kan tot 17 jaar worden verlengd. Zij kan zelfs nog langer worden, indien zulks wordt beslist door een scheidsgerecht. Wat de instellingen van de gemeenschappelijke markt be treft bepaalt het verdrag, dat er een raad van ministers van de deelnemende landen zal zijn, die zijn beslissingen al naar de aard van het geval met algemene stemmen of met een eenvoudige of een gekwalificeerde meerder heid neemt. In deze raad heb ben Frankrijk, West-Duitsland en Italië elk 4 stemmen, België en Nederland elk 2 stemmen en Het gesprek van de dag Luxemburg 1 stem. De gekwa lificeerde meerderheid is 12 st. Op voordracht van de regerin gen benoemt de raad van minis ters een Europese commissie van negen leden, die voorname lijk tot taak zal hebben voor stellen tot verwezenlijking van de doelstellingen van het ver drag aan de raad van ministers ter goedkeuring voor te leggen. De nationale parlementen zullen een raadgevende vergadering kiezen, waarvan het ledental nog moet worden vastgesteld. Deze raadgevende vergadering zal zowel voor de gemeenschappe lijke markt als voor Euratom dienen en waarschijnlijk ook voor de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal. Verder zal er een gemeenschappelijk Hof van Justitie voor de gemeen schappelijke markt en Euratom komen, terwijl er tenslotte een economisch en sociaal comité met een raadgevende functie zal worden ingesteld. Dit comité zal samengesteld worden uit ver tegenwoordigers van de organi satie der producenten, arbeiders enz. De gemeenschappelijke markt zal verder een monetaire com missie hebben, die eveneens een adviserende taak heeft en die belast zal worden met het coör dineren van de monetaire poli tiek der deelnemende landen. Het verdrag voorziet voorts in de instelling van een Europese investeringsbank en een Euro pees fonds voor de beroepsop leiding en de verplaatsing van arbeiders. Inkomsten De gemeenschap zal haar in komsten verkrijgen uit jaarlijk se bijdragen van de regeringen. Aan het einde van de over gangsperiode zullen de deelne mende landen een gemeenschap pelijk douanetarief hebben voor hun handel met derde landen. Beloning De deelnemende landen zul len tijdens de eerste etappe moe ten overgaan tot de daadwerke lijke toepassing van de overeen komst inzake de gelijke belo ning van mannelijke en vrou welijke arbeiders, zomede tot 't eenmaken van de betalingen voor overuren. De regels van de gemeen schappelijke markt zullen van toepassing zijn op het vervoer per spoor, per auto en per schip. Ten aanzien van de vraag of de grondwet, die de vrjjheid van onder wijs waarborgt, zich verzet tegen een regeling waarby het geven van rijles sen aan bepaalde voorwaarden wordt gebonden, hebben twee hoogleraren in het staatsrecht op verzoek van de mi nister een rapport uitgebracht. Daarin komen zij tot de conclusie dat deze vraag bevestigend moet worden beant woord. Overeenkomstig een dóór dezé hoog leraren gedane suggestie zal de minis ter trachten de bedoelde vraag aan het oordeel van de rechter te onder werpen. De minister is voornemens door raiddel van een proefproces een rechterlijke uitspraak omtrent de ver bindbaarheid van die verordening uit te lokken. Mocht de Hoge Raad beslis sen dat de grondwet aan de verbin dendheid van zodanige verordening niet ln de weg staat, dan zal de minister zo spoedig mogelijk een wetsvoorstel tot regeling van het autorijschoolwezen aanhangig maken. Gouverneur van Cairo in Boekarest Generaal Abdel Fattah el Bindary, de gouverneur van Cairo, is te Boekarest aangekomen, zo heeft het Roemeense persbureau Agerpress bekendgemaakt. De generaal was voor dit bezoek uitge nodigd door het dagelijks bestuur van de stedelijke volksraad. Zendingspredikanten naar Indonesië Met het m.s. „Willem Ruys" ver trekken maandag a.s. o.m. naar In donesië de predikanten ds. J. Koper uit Holwierda en ds. F. van Nieuw- poort uit Katwijk aan Zee, beiden met hun gezin. Zij worden uitgezonden door het Zendingsbureau van de Ned. Herv. Kerk. Het bestuur van het Landbouwschap dat gistermorgen ln openbare vergade ring bijeen is geweest, heeft zijn ge dachten nog eens laten gaan over het landbouwbeleid. Dé voorzitter, de heer H. D. Louwes, stelde voor een nota te laten samenstellen, waarin een over zicht wordt gegeven van al hetgeen er tot nu toe ls bereikt en de wensen naar voren worden gebracht, die noodzakelijk zijn voor een evenwichtige behartiging van de belangen van de landbouw. Op voorstel van de voorzitter zal op 3 april a.s. een extra vergadering wor den gehouden, waarin het prijsbeleid voor de voergranen van de oogst 1957 zal worden besproken. Dit punt is van daag aangehouden, omdat, naar de heer Louwes mededeelde, het bestuur van het Landbouwschap nog niet vol doende was voorgelicht over deze ma terie. (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5