"Wij willen Nasser!" riep men in koor Jhr. mr A. W. L. ïjarda van Starkenborgh Stachouwer ere-doctor Brug over Wester-Schelde zal 'buitensporig kostbaar' zijn Heethoofdige bevolking moest stoom afblazen RUSTIGE DENEN TEMIDDEN VAN WILD SCHREEUWENDE MENSENHORDEN Hei gevaar van de 'mob' Fedayeens ierug naar Israël!" Zonder enige voprbereiding Fransen moeten sober leven Wetsontwerp bijdrage kosten waterkeringen 't bette,/ Voorlopig geen onderzoek De weg vrij voor nieuwe vooruitgang Buiten bebouwde kom geen maximum snelheid Donderdag 21 maart 1957 ZEF.T IWSC.H DAGBLAD Pagina 3 BIJ HET V.N.-LEGER IN DE GAZASTROOK Ingezonden mededeling (adv.) (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) GAZA, maart. LAAT ze maar betijen", zei kolonel Carl Ingholm tegen me, toen ik op de trappen van zijn hoofdkwartier in Ga^a het aanrukken van een kolkende, deinende mensenmassa gadesloeg, die heftig gebarend om Nasser schreeuwde. „Ze moeten wat stoom afblazen ze zijn tenslotte meer dan vier maanden bezet geweest en ik ben er van overtuigd, dat ze ongevaarlijk zijnHoor maar, ze juichen niet alleen Nasser, maar ook de Verenigde Naties toe. En glimlachend, alsof hij temidden van de duiven op het Raadhuis plein in Kopenhagen stond, voegde de Deen er nog aan toe: „De een uit zijn vreugde zus, de andere zoIk geloof, dat ze de situatie volkomen meester zijn. Ik twqfelde niet aan de juistheid van de woorden van de kolonel, die door generaal Burns, de bevelhebber van do U(nlted) N(ations) E(mergency) F(orce), tot militair gouverneur van de Gaza-strlp werd benoemd. Boven dien had deze kleine, stevig gebouw de beroepsmilitair ai een macht van ervaring in Fort Said opgedaan, toen de laatste Engelse en Franse troepen Egypte verlieten. Tegelijkertijd was me echter bekend, dat er slechts een kleine vonk nodig was om de in ver voering gebrachte demonstranten tot een woeste, vijandige mensenhorde te transformeren. Kolonel Ingholm wist dit trouwens ook. Niet voor niets had hij Joegoslavische pantserwagens en Deense infanteristen in de hoofdstra ten opgesteld om bij het eerste alarm te kunnen ingrijpen. De golvende, luid joelende menigte was nu tot aan het bordes van het hoofd kwartier genaderd. Er werd met Egyptische vlaggen, portretten van Nasser en een veelheid van spandoe ken gezwaaid en „cheer"-leiders wer den op de schouders van hevig trans pirerende mannen meegedragen. „Weg met Ben Goerion!" werd er geschreeuwd, „Dood aan Israël!", „Lang leve Nasser!", „Lang leve Tito!", Lang leve Hammarskjoeld!" En op de spandoeken las ik dezelfde kreten en slagzinnen als: „Vergeet het Palestijn se probleem nooit!" of „We accepteren alleen een Egyptische regering!" AGITATOREN begonnen toen de men sen toe te spreken. Hees, de lippen droog en met schuim bedekt, eisten deze fanatici de eenheid van alle Ara bische volkeren, de terugkeer naar het Palestijnse land en de herinstelling van een Egyptisch bestuur in de Gaza- strip. In koor werden de slagzinnen op gedreund, die alle van e enanti-Israëll- sche en pro-Egyptisch karakter waren. Het was zo'n geraas, dat horen en zien verging, terwijl het gevaar van de „mob", de in extase gebrachte menigte, die men vooral bij licht ontvlambare volkeren aantreft, me steeds duidelijker voor ogen ging staan. Raakt men in een horde verzeild, die gramschap in plaats van vreugde uit, dan komt niemand, waarop men het voorzien heeft, er meer uit. Men wordt In stukken gescheurd, zoals dat her haaldelijk in Egypte is gebeurd, in Marokko, Algerije en Syrië. Geen van de betogers is meer in staat redelijk te denken. Men verkeert als bet ware in een emotionele roes, die eerst moet weg trekken om weer als een nuchter mens te kunnen reageren. Een jonge vrouw beklom nu het bordes om een petitie voor te lezen. „Broe ders, zusters en landgenoten", gilde ze met overslaande stem, „in naam van ons volk zijn we hier bijeengekomen om onze vreugde te uiten over de evacuatie van de Israëlische agressieve strijdkrachten uit onze geliefde land streekWe verheugen ons ook over de aankomst van de Verenigde Naties troepen, die wij als een eerste stap be schouwen tot de herinvoering van een Egyptische administratieWe ver klaren verder vast van wil te zijn om een oplossing voor het Palestijnse vluchtelingenprobleem te vinden, met de hulp van alle vredelievende mensen op de aardeDrie hoera's voor de Arabische eenheid!Drie hoera's voor Gamal Abdel Nasser!Drie hoera's voor vredelievende mensen, overal ter wereld! Het gebrul en het gejuich ebde langzaam weg. En de stroom van mensen keerde toen opgewonden huiswaarts, de vlag gen en spandoeken opgerold onder de arm en de portretten van Nasser voor de borst. Het betekende het einde van een (door Cairo georganiseerde) dag van demon straties, die na het gebedsuur in de moskee het was vrijdag zijn hoog tepunt had bereikt. Het luidde ook het begin van een periode van betrekkelijke kalmte in, die op het hoofdkwartier van de V.N.-troepenmacht een groot gevoel van verlichting en ontspanning teweeg bracht. REEDS in de vroege morgenuren had den de demonstranten zich in de hoofd straat verzameld. In volgepropte bussen zelfs op de daken stond het vol met mensen waren ze door de stad gere den, joelend, schreeuwend en luid jui chend. Uit zijstraten hadden zich steeds meer mannen, vrouwen en kinderen bij de hoofdgroep gevoegd. Sommigen hadden op stokken gestoken „vogel verschrikkers" die de gekruisigde Ben Goerion moesten voorstellen. 't Meest verbaasd was ik wel geweest door het plotseling verschijnen van een vijftal fedayeens: Egyptische „zelf moord-commando's", die raids op Isra ëlisch grondgebied uitvoeren en die als een van de oorzaken van de recente Inval golden. Niet omdat ze er nog waren velen hebben zich vier maan den lang goed verstopt weten te hou den maar omdat noch de politie, noch de UNEF ingreep, toen ze zich, luid knallend met hun „tommy-guns", tussen het volk verspreidden. Ze ont popten zich weldra als de gevaarlijkste „cheer"-leiders der demonstranten. Het waren zij, die de meeste mensen achter zich verzamelden, die het hardste brul den en die de ras overgenomen slagzin: Fedayeens, terug naar Israël!" door Gaza lieten galmen. Voor de gevangenis was ik ook nog even getuige geweest van een opstootje, dat door de plaatselijke Palestijnse politie de kop kon worden ingedrukt. Luid schreeuwend en heftig gesticulerend eisten daar een honderdtal Arabieren de vrijlating van familieleden en vrien den, die, zoals ze zeiden, door de Isra ëliërs als politieke gevangenen achter de tralies waren gezet. Het opgewonden groepje kon tot rust worden gebracht met de belofte, dat er een onderzoek zou worden ingesteld. En na een paar uur werden ook inderdaad enige tien tallen gevangenen vrijgelaten, die als helden naar hun woningen werden geëscorteerd. DE HOUDING, die de soldaten van de Verenigde Naties gedurende al dit rumoer hebben ingenomen, verdient alle lof. De Denen, de Noren en de Zweden, die in de Gaza-strip de spits hebben moeten afbijten, zijn onder de meest kritieke omstandigheden kalm gebleven en er is niemand geweest, die er zijn geduld bij verloren heeft. Hier en daar zag ik kleine eenheden Deense infanteristen grote groepen be togers opbreken, maar zo harmant en zo weinig aanstoot gevend, dat iedereen, Geen week-end- en avond retours Er is voor de minister van verkeer en waterstaat geen aanleiding tot wij ziging van zijn standpunt omtrent de herinvoering van goedkope weekend retours. Aldus heeft hij de Eerste Ka mer medegedeeld. De vraag of het niet mogelijk is het rendement van de Nederlandse Spoor wegen enigszins op te voeren door het wederinvoeren van goedkope avond retours, beantwoordt de minister ont kennend. De Franse minister van financiën, Paul Ramadier heeft in de nationale vergadering verklaard, dat het land zich in een economische crisis bevindt welke zeker 4 a 5 jaar zal duren. Minister Ramadier drong opnieuw aan op een periode van soberheid om ten einde te maken aan het tekort op de Franse begroting en inflationisti- sche druk tegen te gaan. Hij zeide, dat de wortel van het kwaad is, dat teveel van het nationale inkomen gebruikt wordt voor bevrediging van binnen landse behoeften. De minister ver klaarde: Wij moeten tot bezuinigingen overgaan en wij zullen ongetwijfeld een zekere mate van kredietbeperking moeten invoeren. Ik verwacht, dat uit eindelijk nieuwe belastingen zullen nodig zijn. o Het Westduitse en het Poolse Rode Kruis zijn overeengekomen, dat van één april af per maand twaalf tot vijf tien speciale treinen met Duitsers uit de voormalige Duitse gebieden ten oos ten van de Oder en de Neisse naar West-Duitsland zullen gaan. In voorbereiding zelfs de demonstranten, er respekt voor hadden. Met het geweer gekruist voor de borst en met een allervriendelijkste glimlach op het gelaat drongen de blon de Noorderlingen langzaam naar voren, vermanend, argumenterend, doch eigen lijk nergens ingrijpend. De inwoners van Gaza waren de UNEF- troepen weliswaar niet vijandig gezind de sinaasappelen, die ze aangeboden kregen en die hier bij honderden tege lijk aan de bomen hangen, waren ten minste niet te tellen maar één ver keerde handeling had toch tot ernstige incidenten kunnen uitgroeien. Opluchting Geen wonder dan ook, dat na afloop van de eerste, kritieke achtenveertig uur het aanvankelijke gevoel van onzeker heid voor een gevoel van opluchting had plaats gemaakt. Want het binnen- treken van de UNEF-troepen in de Gaza-strlp Is zonder behoorlijke voor bereidingen begonnen. Op de avond van de zesde maart, in een druilige regen, die de intocht bijna somber maak te, was een eerste kolonne van hon derdenvijftig voertuigen naar Gaza op gerukt, in de verwachting, dat de Israëliërs zich in fasen zouden terug trekken. De volgende morgen om vier uur echter was er geen Israëliër meer op de landtong over. In grote haast moesten toen alle strategische punten worden bezet de demarcatie-lijn, die de Gaza-strip van Israël scheidt wel op de eerste plaats omdat er rekening moest worden gehouden met de om standigheid, dat het onder de bijna 250.000 Palestijnse vluchtelingen en negentigduizend inheemsen, die op de veertig kilometer lange en twaalf kilo meter brede strook grond wonen, wel eens tot ongeregeldheden kon komen. Met Inspanning van alle krachten is dit gelukt. Hoofdkwartieren werden binnen een half uur ingericht, tentenkampen werden haastig uit de grond gestampt en toen de morgen aangloorde stond het merendeel van de bijna vijftien honderd UNEF-militairen met het ge weer aan de voet op hun post. „We hebben eerst wel even in grote spanning gezeten", zei een Amerikaan tegen me, die bij de staf van generaal Burns werk zaam is. „We wisten niets en we moesten binnen een paar uur een gezagsvacuüm opvullen, terwijl op de achtergrond dreigende wol ken van emotionele uitbarstingen hingenDe bewoners van Ga za hebben er tot nog toe echter een bevrijdingsfeest van gemaakt en ik geloof, dat we nu, na twee dagen, kunnen zeggen, dat we de zaak stevig in handen hebben. 't WW Minister Algera heeft op vragen van leden der Eerste Kamer omtrent de kosten van een tunnel of brug ter ver binding van Zeeuwsch-Vlaanderen met de rest van Nederland medegedeeld het antwoord schuldig te moeten blij ven. Eerst jen verder gaande, zeer om vangrijke studie zou het mogelijk ma- £EN groep betogers (foto bo ven links) is op de banken geklommen, die als een soort borstwering op het bordes van het stafkwartier van de strijd krachten van de Verenigde Na ties in Gaza zijn geplaatst. Op de voorgrond staat een Deens soldaat, die zich blijkbaar niet bijzonder op zijn gemak voelt. Niet ver bij hem vandaan rijden talrijke demonstranten in en op grote bussen door de stad (boven rechts) die zich wild schreeuwend aansluiten bij een luid joelende mensenmassa (midden). „Lang leve de Arabi sche eenheid", staat er in het Arabisch en in het Engels op een enorm spandoek, dat de be togers door de straten van Gaza dragen. Ook de commandotroe pen, die voorheen overvallen op Israëlisch gebied deden, zijn uit hun schuilplaatsen tevoorschijn gekomen. Hier is er een (bene den links), die zijn tommygun herhaaldelijk afvuurt en als „cheer"-leider van een grote groep betogers optreedt. Wat de Deense kolonel Carl Ingholm (beneden rechts), die door gene raal Burns is benoemd tot mili tair gouverneur van de Ver. Naties voor de Gazastrook, er van zegt? „Laat ze maar betijen, ze moeten wat stoom afblazen ken hierover enig inzicht te verschaf fen. Tn antwoord op de vraag of afge zien van een tunnelverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen vaste verbin dingsmogelijkheden over de Wester- schelde denkbaar worden geacht, deelt de minister mede, dat de bouw van een brug over deze rivier, uit zuiver constructief oogpunt bezien, wel mo gelijk is. Daar zij echter een belang rijke zeevaartweg zou kruisen, zou zij aan buitengewone en zeer hoge eisen moeten voldoen en daardoor buiten sporig kostbaar worden. De minister meent dat de tijd voor een nader onderzoek daarvan nog niet rijp is. o Minister Suurhoff is van mening, dat de zorg voor de toekomstige werkge legenheid en de totstandkoming van een wettelijke regeling van het wedu wen- en wezenpensioen een hoge prio riteit behoren te hebben. Hij deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan di Eerste Kamer over de egroting 195-7 van sociale zaken en volksgezondheid. Of de thans noodzakelijke beste dingsbeperking vertraging zou kunnen brengen in de totstandkoming van en kele grote ontwerpen op het gebied van de sociale verzekering en het zie kenfondswezen, valt niet te voorspel len. De meeste der hier bedoelde maat regelen zullen grotere of kleinere over heidsuitgaven vergen en bovendien lasten op het bedrijfsleven leggen. Wanneer de thans getroffen beper kingsmaatregelen op het gebied van de bestedingen hun doel niet missen, dan zullen zij de overspanning in onze economie opheffen en zo de weg vrij maken voor nieuwe vooruitgang, ook op sociaal terrein. Zou dit evenwel niet lukken binnen afzienbare tijd, dan is het denkbaar, dat bij de invoering van nieuwe wettelijke maatregelen op het gebied der sociale zekerheid enige vertraging onvermijdelijk wordt. Toeslagen melkprijs Binnenkort zullen de melkprijzen- toeslagen 1955-56 worden uitbetaald. De volledige toeslag is vastgesteld op f 1 70 per 100 kg melk. Dit komt over een met f45.94 per 100 kg melkvet en met fl.70 per 100 liter in consumptie gebrachte volle melw (In Zeeland en op Goeree-Overflakkee). De eerste betalingen van de toeslagen zullen be gin april plaats vinden. De betaling van het verschil tussen algemene garantieprijs en netto-op brengst van de melk zal waarschijnlijk eveneens in de loop van april 1957 ge schieden door verrekening via de melk- en zuivelfabriek dan wel rechtstreeks door het produktschap voor zuivel aan de zelfkazer en vee houders in Zeeland en op Goeree- Overflakkee. Invoering van een maximumsnel heid buiten de bebouwde kom ligt voorshands niet in het voornemen, zo deelt de minister van verkeer en wa terstaat mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Proefondervindelijk is aangetoond dat infileverkeer de doorstroomsnelheid het grootst is en dus de capaciteit van de weg het beste wordt benut bij een snelheid van 40 fi 45 km per uur. De Ruyter-herdenking ter koopvaardij Ook aan boord der koopvaardijsche pen zal het feit worden herdacht dat het op 24 maart a.s. 350 jaar geleden is dat Michiel Adriaansz. de Ruyter ta Vlissingen werd geboren. Marine herdenkt De Ruyter Op maandag 25 maart zal aan boord van Hr. Ms. schepen van oorlog en in de walinrichtingen der Koninklijke Marine op plechtige wijze het feit worden herdacht dat luitenant-admi raal M. A. de Ruyter 350 jaar geleden te Vlissingen werd geboren. De minister van staat, oud-gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer is gisteren in aan wezigheid van H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in een plechtige zitting van de senaat der Rijksuniversiteit te Groningen gepro moveerd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. In gezelschap van II. M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins bevond zich als Minister Algera heeft medegedeeld dat het onderzoek naar de wenselijk heid van de waterstaatswetgeving in verband met de ramp van 1953 nog niet is afgesloten. Met betrekking tot het oppertoe zicht en toezicht in normale omstan digheden is de indiening van een wets ontwerp binnen afzienbare tijd te ver wachten. Ditzelfde geldt, zij het dat het ontwerp pas in een later stadium te verwachten is, van een bijdragere geling in de kosten van waterkerin gen. speciale vertegenwoordiger van H.K. H. Prinses Wilhelmina prof. mr. dr. C. J. V. van der Pot. Vele autoriteiten woonden de pro motie bij. Onder hen waren de minis ter-president dr. W. Drees, de minis ter van defensie ir. C .Staf, de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen mr. J. M. L. Th. Cals, de ministers van staat prof. mr. P. S. Gerbrandy en prof. dr. L. J. M. Beei.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3