siïag Woningbouw in Goes ziet er momenteel vrij troosteloos uit Souburgse vader weigerde (na mislukte poging) zijn zoon aan te geven Scholier veroordeeld lol betaling van week zakgeld ROTTERDAM Is Zeeland voor Christelijke organisatie verloren? Donderdag 21 maart 1957 Pagina 2 Na gevoelsconflict bij Burgerlijke Stand Eindles cursus Uitstekende perspectieven Ambtenaren zijn er voor onze belangen en niet voor eigen plezier Uitvoering van Deltawerken zeer urgent (Zonneveld' te Oostkapelle kreeg mooi geschenk fruitteelt Agent onderhouden over gedrag Eén véilirigsdag op Zuid-Beveiand Voorlopig geen Chr. Ambachtsschool te Goes Iets voor onze Zeeuwse vissers De pittige C I Geen geëlectrificeerde spoorlijn op ,Miniatuur Walcheren' Levendige vergadering van C. M. B. bewees het tegendeel Sombere geluiden in gemeenteraad Dit jaar is nog geen enkele woning op stapel gezet Zal bouwcapaciteit straks verloren gaan? O 7'1f W T* ZEEUWSCH DAGBLAD f Babr^bütoG Aanleg bouwput in Zandkreek Directeur Prov. Zeeuwse V.V.V, begint vandaag Het maken van een bouwput voor ji uua a y? a m m de schutsluis en een gedeelte van de YY ddlOlTl 116011619 ZiCvUWCll afsluitdijk in de Zandkreek nabij Katseveer, is gisteren gegund aan D. I - a a jf Blankevoort N.V. te Bloemendaal Miafi fea ■ItlOSkTBAV r voor f2.55.000. Vandaag wordt met lllCaw I IV 1111 H Cl IIC* I het werk begonnen. U ET HEEFT niet veel gescheeld of Souburg was een krijsende en •I kraaiende inwoner rijker geworden, die door de burgerlijke stand niet werd erkend en dus officieel niet bestond, 't Kwam allemaal door een gevoelsconflict tussen de gelukkige vader, J. M. en de ambtenaren van de secretarie. De schrijvers wilden de vader even laten wach ten, maar papa had weinig tijd. De laatste liep met een boos gezicht het gemeentehuis uit, alle mensen in overheidsdienst grondig verwensend. En daar lag nu die kleine peuter in zijn wiegje Niet erkend, maar desondanks springlevend, met het prille brio van de pasgeborene. De natuur laat zich niet in een papieren dwangbuis wringen! 't Is later allemaal heerlijk voor el kaar gekomen. M.'s zoontje is opgeno men in het geboorteregister en het le ven in Souburg gaat weer rustig voort, de winden waaien er weer door de straten en men leeft er tevreden in de wetenschap: er is er weer één er kend. Er was alleen woensdagmorgen voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, nog een kleinigheid recht te zetten: M. had uiteraard niet voldaan aan dewettelijke verplichting, zijn nakomeling binnen drie dagen aan te geven. Hoe was dat allemaal gegaan, het blijde gebeuren vond op de avond van vrijdag de 14e december plaats. En zaterdagsmorgens al stond daar de trotse vader aan het loket, popelend van ongeduld om zijn nieuwe zoon aan het gemeentelijke papier toe te ver trouwen en ook popelend omdat hij nog verder moest, naar het nabije Vlissingen, waar hem enig geld wacht te. „Wacht maar even" zei de ambte naar achter het loketje; het bleek, dat de ambtenaar, belast met de be schrijving van de geboorten, juist voor een ogenblik in gesprek was. TROUWBOEKJE Dat ging M. te lang duren. Hij depo neerde z'n trouwboekje in de luwte van 't loketje, riep de tijd van de ge boorte en wilde wegrennen om in Vlissingen zijn financiën te gaan ver sterken. Toen moet er iemand geroe pen hebben „Wacht je beurt maar af", met de mededeling, dat de beschrijving zonder de aanwezigheid van de vader niet kon doorgaan. M. pakte zijn trouwboekje weer en ging heen. 's Zaterdagmiddags ging hij naar de politie. Ze wilden hem niet helpen en hij vertikte het om nog eens te gaan. Er waren grenzen. Als getuige werd door de kanton rechter gehoord de secretarie-ambte naar G.M.N.E. Deze bevestigde, dat de betrokken ambtenaar inderdaad in de spreekkamer vertoefde, dus dat M. even moest wachten, hetgeen hoog stens vijf minuten geweest kan zijn. M. moet toen kwaad zijn weggelopen met de woorden „Jullie willen me niet hel pen". Toen M. honderd meter *Van de secretarie verwijderd was, kwam de benodigde ambtenaar uit het spreek kamertje, aldus E. „Kan een andere ambtenaar dan niet vervangen?" vroeg de kanton rechter E. Alleen bij ziekte en afwe zigheid en met de spéciale opdracht van de gemeente-secretaris, was het antwoord. GEWICHTIG. De kantonrechter vond dit welis waar heel gewichtig klinken, maar vroeg zich af, of er geen eenvoudiger wegen waren geweest. „Waarom is de betrokken ambtenaar niet even ge waarschuwd?" „Is gebeurd," zei E. „Is hij dan niet direct gekomen?" De betrokkene wilde eerst het ge sprek afmaken. E. beweerde verder niets te hebben geweten van het trouwboekje, dat M. wilde achterlaten. Verdachte zei hieromtrent: „Als ik een getuige bij me had, zou ik hem Behalve direct economisch nut zijn er nog andere factoren die beslissend kunnen zijn voor het tot uitvoering brengen van werker De factor „veilig heid" is daaronder een zeer belang rijke. De Deltawerken en de overige werken op het gebied van de kustver dediging behoren naar het oordeel van de minister van verkeer en waterstaat tot die van de eerste urgentie. Dit deelt de minister mede in zijn memo rie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de be groting van zijn departement. De minister geeft een- inzicht van de globale bedragen die hij in de eer ste jaren meent nodig te hebben. Voor wat de waterstaat betreft kunnen de werken in vier grote groepen worden onderscheiden. Voor de groep afdamming zeegaten, verbetering zeeweringen en rivierdij ken, waterhuishouding en landaanwin ning is geraamd honderdveertig mil joen. De fondser zijn voor ongeveer 95 procent bestemd voor de ingevolge de Deltawet en in de overige kustge bieden uit te voeren werken. Voor de tweede groep, die betref fende de aanleg en verbetering van scheepvaartwegen, is globaal geraamd vijfenzeventig miljoen. Wegen en bruggen In de derde groep, die van wegen aanleg en bruggenbouw, is de globale raming honderdvijfenveertig miljoen. De minister merkt hierbij op, dat de voltooiing van het rijkswegennet, voor zover dat thans voor ogen staat, het zij in de vorm va.i het rijkswegenplan, hetzij in de vorm van aanvullingen die binnen afzienbare tijd nodig zul- len worden, ongeveer tweeduizend gehele verzoek voorlopig wordt inge- miljoen gulden zal vorderen, trokken. openlijk beschuldigen van meineed". E. moet gezegd hebben, aldus M., „stop het maai weg, daar doen we op het ogenblik niets mee." E. verklaarde hierna nogmaals, niets van een boekje te hebben gezien. „Jullie zitten daar toch niet voor jullie eigen pezier, toch voor onze be langen?" riep een geërgerde M. uit. Vervolgens werd als getuige gehoord de ambtenaar F. J. J. uit Biggekerke die M. als eerste aan 't loket te woord stond. Deze bevestigde, dat er inder daad vanachter hem, vanuit de secre tarie een stem was opgeklonken, die de onmogelijkheid van het opmaken van de akte zonder de aanwezigheid van de vader onderschreef. Hij kon echter niet zeggen, van welk bureau deze woorden kwamen. Het recht op onmiddellijke hulp was niet aanwezig, zei Co officier van ju stitie, rar. T. Lebret; hjj eiste een boe te van f 15.subs. 3 d. De kanton rechter zei, alvorens hij tot de uit spraak kwam, dat de secretarie nor maal heeft gefunktionneerd. De boete bepaalde hij op acht gulden subs, vier dagen hechtenis. Werkzaamheden Kanaal door Walcheren Wegens het uitvoeren van werk zaamheden ten behoeve van het leg gen van een zinker en een kabel in het Kanaal door Walcheren op 175 m. ten noorden van de draaibrug te Oost en West-Souburg zal de doorvaart- breedte ter plaatse zijn beperkt: van 20 maart 1957 te 12 uur tot 29 maart 1957 te 7 uur tot 18 m., van 29 maart 1957 te 7 uur tot 30 maart 1957 te 7 uur tot 12 i.en van 30 maart 1957 te 7 uur tot 31 maart 1957 te 19 uur zal de doorvaart volledig zijn gestremd. „Sport Steunt Zonneveld" heeft gister avond op het Zeehospitium te Oostka pelle het vierde geschenk van de Zeeuwse sportwereld voor de kinde ren van Zonneveld overgedragen. Het is een bijzonder fraai en welkom ge schenk: een instrumentarium voor de revalidatie van polio-patiëntjes, dat 'n waarde van ruim f 4000 vertegenwoor digt. Morgen hopen wij uitvoerig op deze overdracht terug te komen. Eindles Chr, Landbouwschool 's-Heer Arendskerke De openbare eindles van de Chr. lagere landbouwschool te 's-Heer Arendhkerke zal worden gehouden op donderdag 28 maart in het Ver enigingsgebouw te 's-Heer Arends kerke. Naweeën van Famosrelletjes De politierechter te Amsterdam heeft vanochtend hü de behandeling van de zaak van de 19-j. A'damse scholier, die op 2 jan. j.L bij Famousrelletjes in de hoofd stad een agent had beledigd, deze agent over zijn gedrag ter plaatse onderhou den. De ambtenaar had namelijk het toestel van een student in beslag genomen, om dat deze een foto maakte van een inspecteur van politie, die van zijn gummistok gebruik maakte. De scholier ontstak daarover in woede en noemde de agent een „schoft". De politierechter veroordeelde hem daarvoor tot een geldboete van 5 gulden, zijnde één week zakgeld. Politierechter; „Ja, ja, maar u zegt; geef dat toestel eens hier. Het lijkt me niet verstandig om dat te doen. U ziet het, zo'ri jongen maakt er uch kwaad óver en noemt u een schoft. Ènfin, zo iets doe je maar een keer". De agent vertelde, dat hij later het fo totoestel met excuses aan de student had teruggegeven. Over de inbeslagneming was hij reeds door een van zijn superi euren onderhouden. De officier van justitie, mr. W. Ton- ckens, eiste tegen de scholier 20 gulden boete. De jongen had spijt, zo redeneerde hij. Hij gaf de jongeman als raad mee, zich bij eventuele klachten over de politie in het vervolg tot de bevoegde instanties te wenden. „Daar bestaat geen enkel be zwaar tegen." Aan de agent vroeg de politierechter: .Waarom "nam u dat toestel eigenlijk in beslag?" Agent: „Er had nogal een roerig en on aangenaam stuk in een van de Amster damse kranten gestaan over Famosrel letjes. Wij wensten geen verdere publici teit". Politierechter: „Over mij wordt ook wel eens niet zo vriendelijk geschreven, en dan wens ik ook geen publiciteit. Maar er moet toch een reden voor inbeslagne ming zijn?" Niet verstandig Agent: „Maar de man gaf mij het toe stel vrijwillig af, toen ik het hem vroeg. Ik wilde het feitelijk in bewaring nemen". Tot het nieuwe seizoen voor het fruit weer begint zal er maar eenmaal per week veiling meer worden gehou den op de drie Zuid-Bevelandse fruit veilingen en wel steeds op dinsdag. Hiertoe is besloten om de kopers in de gelegenheid te stellen op één dag alle drie de veilingen te bezoeken. Op dinsdag zal voortaan worden geveild om tien uur in Krabbendijke. Om één uur 's middags volgt dan Goes en Kapelle-Biezelinge sluit de rij om drie uur. Vooral voor de kopers uit andere delen van het land is dit een groot gemak. Verzoek ingetrokken VOORLOPIG ZAL ER in Goes nog geen Christelijke ambachts school komen. Niet, omdat het af wijzende advies van B. en W. op het verzoek van de Stichting voor Prot. Chr. Technisch Onderwijs in Zeeland door de raad zou zijn aan vaard. Maar omdat deze stichting haar verzoek, de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting van een Christelijke lagere techni sche school in Goes, te elfder ure weer heeft ingetrokken. Vlak voordat de raadszitting gister avond begon bereikte de raad een te legram van genoemd stichtingsbestuur, waarin werd verzocht de behandeling van dit agendapunt uit te stellen, daar het bestuur nader overleg wenst te plegen. Even later kwam een telefoon tje binnen van burgemeester J. D. Jansen van 's-Heer Abtskerke, voor zitter van het stichtingsbestuur tij dens waarin werd meegedeeld, dat het In hotel „De Zwaan" te Kapelle is de eindles gehouden van de deze win ter gehouden cursus in de teelt van kleinfruit. De leiding op deze bijeen komst berustte bij de heer L. Wille- boer van de commissie van toezicht. Na diens openingswoord sprak de heer M. J. Goud over „Aardbeienteelt in de volle grond". De heer J. Meulpol- der behandelde „Aardbeienteelt onder platglas" en de heer J. van Leeuwen besprak de teelt van zwarte bessen. Na deze inleidingen werd het woord gevoerd door de rijkstuinbouwconsu- lent ir. J. J. van Hennik, die wees op het grote belang van dergelijke cursussen. Vervolgens ging hij over tot de uit reiking van de getuigschriften aan de volgende personen: A. Burger, A. Dommisse, M. Eversdijk, N. Eversdijk, K. J. van Galen, P. M. Ganseman, D. Mallekote, C. C. Moeliker, H. C. Pol derman, M. C. Slootmaker, J. Q. Wal- rave, allen te Kapelle. M. J. Goud, J. Meulpolder, A. v. d. Meule en M. Nieuwenhuyze te Bie- zelinge; J. van Leeuwen en J. Wisse te Kattendijke en A. E. Slabbekoorn te Zaamslag. WAT VINDT de Zeeuwse V.V.V. van de grootse plannen voor rond- vaarttochten langs de Deltawerken, zoals die momenteel door de heer R. E. den Herder uit Harderwijk worden uitgewerkt? Die vraag heb ben we aan de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. te Middelburg voorgelegd. „Ik zie daar enorme mogelijkheden in", aldus de heer Oskamp, „niet alleen voor de ondernemer, maar ook voor Zeeland als toeristen trekpleister. Ik geloof stellig, dat deze tochten minstens zo druk be zocht zullen worden, als destijds de Zuiderzeewerken, en dat waren er in het drukke seizoen vele tienduizenden per dag". De heer Oskamp, die onlangs reeds overleg had gepleegd met de Harder- wijkse onderneming, zei het alleen te betreuren, dat een dergelijk initiatief niet uit Zeeland is voortgekomen. En met hem stellen wfj de vraag: waar blijft de Zeeuwse man, die nu de Harderwijkse firma nog uitsluitend in het Haringvliet opereert een „Del- talijn" op touw zet? Nu ligt die kans er nog. Volgend jaar zal de Veluwse onderneming haar blik verder zuid waarts richten en zich in Zeeland in- (Xngezonden mededeling) „niet te" zware shag! I DE ERKENDE VAN ROSSEM'S KWALITEIT stalleren, tenzij een Zeeuwse firma die eerste stap doet. De V.V.V. directeur zou zo'n initia tief van harte toejuichen „Aan succes behoeft zo'n onderneming niet te twij felen", aldus de heer Oskamp, die grote stromen toeristen voorzag, met name uit de zuidelijke provincies en België. Bovendien zou de excursie worden uitgebreid tot andere delen van Zuid-Beveland. „Wat ook een idee zou zijn", zo deelde de heer Oskamp ons mede, „wanneer de vissers een en ander nu eens zouden combineren. Stel je voor: zou het voor toeristen niet geweldig zijn met een vissersboot de Schelde op te varen, onderweg te vissen, aan boordde verse garnalen op te peuze len en onderwijl spelevarend langs de gigantische Delta-projecten te gaan? De kansen liggen er. Wie grijpt zeT Het lag in de bedoeling om op „Mi niatuur Walcheren" (zoals bekend gaan de poorten op 18 april a.s. weer open) de spoorlijn te electrificeren. De Ned. Spoorwegen zien door drukke werkzaamheden echter geen kans om dit voor elkaar te krijgen. Althans niet vóór de opening. Volgend jaar zullen de electrische treinen op Miniatuur wel kunnen rijden. Ned, Fruittelers-Organisatie Onder voorzitterschap van de heer J. Q. C. Lenshoek hield de Neder landse fruittelersorganisatie haar jaar vergadering. Voornamelijk werd ge sproken over de balans, verlies- en winstrekeningen van deze vereniging. Na de pauze werd de film „Rapsodie in fruit" vertoond. De bijeenkomst werd gehouden in de „Prins van Oranje". BERGEN OP ZOOM Jobannes Passion. Op donderdag 11 april a.s. zal in de Ned. Herv. kerk te Bergen op Zoom uitgevoerd worden door de Chr. Oratorium Vereniging, de Jo hannes Passion van Joh. Seb. Bach. Het geheel staat onder leiding va nde heer Jaap Hillen. Medewerkenden zijn Dora Lindeman sopraan; Sibylle Raaphorst alt; Gerard Hoving evangelist; Paul Hof stede Christus partij; Willem van der Sluis tenor; Peter de Vos bas; Jaap Speijk clavecimbel en het Rotterdams Kamer Orkest. Door een opmerking van de se cretaris, de heer J. Boer (Goes), in zijn jaarverslag, kwam een merk waardige uitlating in het middel- HET ZIET ER MET de woningbouw in de gemeente Goes momen teel vrij troosteloos uit. Dat is gisteravond tijdens de raadszitting duidelijk aan het licht gekomen, toen de heer J. S. Visscher (P.v.d.A.) dit punt aansneed en zijn ongerustheid omtrent de trage vorderingen uitsprak. „We schrijven vandaag al de 20e maart, maar nog is er dit jaar geen enkele woning op stapel gezet," aldus de socialistische nestor, „en het is zelfs zo erg, dat niet eens gezegd kan worden, wanneer een begin zal worden gemaakt." Wanneer hierin niet spoedig verandering komt, aldus concludeerden verschillende raadsleden, dan zullen de bouwvakarbeiders naar elders trekken en gaat voor Goes bouwcapaciteit, die toch zo dringend moet worden benut, verloren. een kink in de kabel zal komen, al gezonden en niets wijst erop, dat er dus de wethouder. Wat de rest betreft: er staan 120 woningen in zuidoost-Góes op stapel en 52 in Goes-west. Voor deze laatste zijn de plannen al ingediend bij de Provincie en doorgezonden naar Den Haag. Het wachten is nu op de goed keuring. Hoe lang die zal uitblijven is moei lijk te zeggen, aldus de wethouder, maar binnen redelijke tijd kunnen we deze toch tegemoet zien. Bouwcapaciteit Ten aanzien van mogelijk verlies van bouwcapaciteit, merkt mr. Bou- man op, dat de fa Priem Van de Poel voorlopig nog wel aan het werk zijn en dat het de bedoeling is, dat dit continu zal doorgaan. De heer E. N. C. van Riesen (V.V.D.) meende, dat b. en w. heel veel kun nen doen door de Provincie erop at tent te maken, dat er bouwcapaciteit De heer Visscher zei te hebben vernomen, dat er nogal wat stag natie is bij de bouw van Goese wo ningen, o.a. bij de werken van de fa Janse v. d. Broek en ook bij de zestig zgn. „dure" woningen (f95,per maand), die op „Valcke- slot" zullen worden gebouwd. „Ik zou graag van b. en w. willen vernemen, of deze geruchten juist zijn", aldus de heer Visscher, „en zo ja, wat het college eraan denkt te doen." Wachten op goedkeuring Wethouder mr. H. B. Bouman zei het pessimisme van zijn fractiegenoot niet direct te kunnen delen. Van enige stagnatie met de bouw van de zestig „dure" woningen was hem niets be kend. Middelburg heeft de plannen met instemming naar Den Haag door- verloren dreigt te gaan. Ais Middel burg geen urgentie afgeeft aan Den Haag, dan zullen vele arbeiders weg trekken. Weth. Bouman merkte op, dat het heel erg moeilijk Is urgentie te krij gen voor bepaalde plannen. Die en kele keer dat het gelukt is, heeft het nogal wat deining veroorzaakt. Kwalijke invloed Wethouder J. H. Roose meende te weten, dat ditmaal de financiële ca paciteit een rol schijnt te spelen. Niet wat de gemeenteleningen betreft, maar m.b.t. de totale kosten van de premies van het departement van Wederopbouw. „Deze zachte winter is eigenlijk te voorspoedig geweest", aldus de K.V.P.-wethouder, „de ge bruikelijke vorststagnatie waarmee was gerekend, is uitgebleven, waar door de bouwcapaciteit werd bevor derd. Dit kan een kwalijke invloed uitoefenen". De heer Visscher zei allerminst te zijn gerustgesteld. „Integendeel door de uitlatingen van b. en w. is nu wel vast komen te staan, dat er dit jaar nog met geen enkele woning is be gonnen en dat er voorlopig niet veel hoop is. Weth. Roose: „En het is helemaal niet uitgesloten, dat er van hogerop nieuwe stagnering za! komen...." Beveland en 6 op Noord-Beveland, belangrijk groter zijn. De midden standscursus telde 60 deelnemers. Blijkens het verslag van de pen ningmeester, de heer W. Brouwer (Kapelle) was er een saldo van f423. Het laatste deel van de avond werd in gezellige kring doorgebracht. De heer P. de Kam vertoonde hierin en kele prachtige films. punt te staan van de redevoering en de discussie in de jaarvergade ring van de Christelijke Middden- standsvereniging Zuid- en Noord- Beveland. Het was een woord, dat later afkomstig bleek van een pro pagandist van een neutrale organi satie: Zeeland is voor de Christe lijke organisatie verloren. De spreker, de heer W. P. Holle- brands (Rijswijk), oud-secretaris van de Christelijke Middenstandsbond, sprak ook hierover als over een nieu we lente.... een oud geluid. Hij schetste allereerst de grote plaats, die ook vandaag nog de mid denstand (detailhandel, ambachten en vervoersbedrijf) in het economisch leven inneemt, om daarna in verband daarmee duidelijk aa.i te wijzen, dat in het huidig maatschappelijk leven de enkeling bitter weinig in de melk te brokkelen heeft. De organisaties spreken. Het gaat er in deze tijd om: hoe gaat het huis van het maatschap pelijk leven, waarin wij wonen en onze kinderen zullen wonen, er uit zien. Wij hebben tot taak, het zodanig in te richten, dat het overeenkomt met onze opvattingen. Wat zullen er voor bepalingen, wetten, verordeningen, voorschriften zijn? Wij hebben tot taak, daar invloed op uit te oefenen, opdat ze overeenkomen met wat wij principieel als juist zien. Spr. zette uiteen, dat de Christelijke Middenstandsbond hier op menig ge bied in de juiste weg is gegaan. Dat heeft met name waarde, nu de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie al voortschrijdt. De organen daarvoor zullen worden samengesteld uit de organisaties. Sterke Christelijke orga nisaties zijn nodig, om daarin mee te spreken. Men maakt propaganda voor kleur loze bonden. Maar in wezen zijn die liberaal of socialistisch. Wij worden gezien als het lelijke eendje in de bijt. Die schande zullen we rustig moeten dragen. Er zo nodig zelfs een eer in moeten stellen. Wij zeggen met onze keus voor Christelijke organisatie niet, dat wij beter zijn dan anderen. Wij willen alleen anders zijn, omdat wij ons laten richten door het licht van Gods Woord, ook in ons organisatiewerk. Tenslotte is dat in Nederland niet ab normaal, maar normaal. Deze rede vond grote bijval in de goedbezochte vergadering, die onder leiding stond van de heer C. J. Huis- soon (Kapelle). De secretaris kon in zijn verslag gewagen van goede acti viteit, al kan het ledental, 99 in totaal, waarvan 47 in de Goesse Christelijk Middenstandsvereniging, 46 op Zuid- (Zie vervolg kolom hiernaast)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2