Communisten dreigen met staking geheel Indonesië ,Minister Staf luidt doodsklok over Nationale Reserve' Nederlandse visserij slaat goed figuur in West-Europa Rusland wil verbetering van de handel tussen de beide landen Vier Israëliërs doodgeschoten Makarios moet EOKA vragen strijd te staken Suezkanaal open voor schepen tot 2000 ton PROl ESTANTSCHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Als Sobsi niet in kabinet wordt opgenomen Sitdown-staking van 24 uur in het zuiden van Sumatra Eisenhower en Macmillan op Bermuda e landen Aansluiten bij B. B. en Luchtwachtdienst Meerdere stakingen bedreigen Groot-Brittannië Ministerieel overleg over Zeeuwsche oester- en mosseltelers Zal NAVO geschil oplossen Op 10 April zal Kanaal weer volledig bevaarbaar zijn, zegt Wheeler Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3658 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 21 maart 1957 c MET DE „DELTALIJN" (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.39 u., onder 18.58 u. Maan op 1.47 u, onder 10.14 u. h Hoogwater vrijdag 22 maart. Vlissingen: 6.12 u. 1.84 m., 18.41 u. 1.65 m. Terneuzen: 6.41 u. 2.02 m., 19.12 u. 1.83 m. Wemeldinge: 7.51 u. 1.53 m., 20.19 u. 1.39 m. Zierikzee: 7.32 u. 1.30 m., 19.59 u. .1.16 m. DE SOBSI, de machtige communistische federatie van vakbonden heeft gisteren gedreigd met een volledige staking in geheel In donesië, indien er een kabinet zou worden gevormd, waar wèl de Masjoemi, maar niet de communisten in worden opgenomen. Mocht deze federatie van vakbonden inderdaad besluiten, dat het werk wordt neergelegd, dan zal zo goed als zeker het gehele transport, alsmede de produktie van olie- en landbouwprodukten lam liggen. Nasution en Hatta De chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution heeft gis teren een bezoek gebracht aan dr. Hatta om hem in te lichten over de meningen van de regionale troepen commandanten in geheel Indonesië, die de laatste dagen in besloten zit tingen in de hoofdstad bijeen zijn ge weest. Nasution heeft geen enkele mededeling gedaan of het bezoek ver band hield met de pogingen van de legerleiding tot herstel van de samen werking tussen Soekarno en Hatta om de crisis te boven te komen. De communistische vakbonden In Zuid-Sumatra hebben maandag een situ /n-staking gehouden, die 24 uur duurde. Hierdoor werden oliebedrij- ven, ondernemingen, spoorwegen en havens getroffen. Het militair commando van Zuid- Sumatra beschouwt deze staking ech ter als onwettig en heeft nu de vak bondsleiders gevraagd verantwoor ding af te leggen. Tot op heden echter nog geen gevolg aan de op roep gegeven. Inmiddels wordt in deze provincie het aftreden geëist van luitenant kolonel Barlian, die tien dagen ge leden het burgerlijk bestuur overnam. Soewirjo en Hatta De kabinetsformateur, Soewirjo, heeft woensdagavond een onderhoud gehad met de voormalige vice-presi dent, dr. Mohammed Hatta. Het ge sprek, aat nderhalf uur duurde, had als voornamelijk resultaat, dat Soe wirjo vandaag overleg zou plegen met de communistische partij en een aantal kleinere partijen. De formateur heeft eveneens ge sproken met de voorzitter van de Masjoemi, Mohammed Natsir. Na afloop van het onderhoud verklaar de Natsir, dat de besprekingen niet zullen worden hervat, voordat de Masjoemi een duidelijk antwoord heeft gekregen op de vraag of deze partij zal worden uitgenodigd tot deelneming in het kabinet. Het Jordaanse leger heeft dinsdag bij een gevecht met een Jordaanse patrouille op Jordaans gebied vier Israëlische militairen gedood. Jorda nië heeft de gemengde bestands commissie gevraagd een onderzoek in te stellen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft woensdag in Tel Aviv verklaard, dat een Israëlische soldaat, die sinds begin februari wordt ver mist, door de Jordaanse autoriteiten wordt vastgehouden. De soldaat werd door een Jordaans overvalcommando ontvoerd toen hij op weg was van zijn kamp naar een naburig dorp. Hongaren kunnen reisvoorschot krijgen voor repatrieëring Hongaarse vluchtelingen, die over wegen om naar hun land terug te keren, worden door het Vluchtelingen comité van de gemeente waar zij wo nen, gewezen op de risico's, die aan de terugkeer zijn verbonden, aldus 'n verklaring van de Federatie voor Vluchtelingen. Besluiten zij desalniet temin om te repatrië-en en zijn zij niet in staat om zelf de reis te beta len, dan kan de gemeentelijke sociale dienst een financieel voorschot ver strekken. De meeste van de 120 Hongaren, die tot maandag zijn teruggekeerd, wer den gekweld door heimwee en zorg om de achtergebleven verwanten. De Hongaarse legatie in Nederland neemt op het ogenblik ten onrechte het standpunt in. dat zij geen reis geld wil verstrekken voor Hongaren, die terug willen keren naar hun land. Wel verstrekt de legatie reispapieren. Nat. raad voor maatschappe lijk werk geïnstalleerd In de rolzaal te Den Haag is gis termorgen de nationale raad voor maatschappelijk werk geïnstalleerd. Voordat de minister van maatschap pelijk werk, mei. dr. M. Klompé, een rede hield, gaf jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford een schets van de his torische ontwikkeling van de samen werking in het maatschanneliik werk. Mej. mr. M. Tjeenk Willink gaf 'n overzicht van de recente werkzaam heden van de vereniging, waarin zij de taken van de onderscheidene af delingen, commissies en werkgrepen beschreef. Men verricht onder meer onderzoe kingen naar de levensomstandigheden i van de beiaarden en alleenstaande vrouwen in Nederland. President Eisenhower is gisteren aan boord van de kruiser „Canberra" in Hamilton op de Bermuda-eilanden aangekomen. De Britse premier Mac millan was enkele uren eerder reeds gearriveerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles is gisteren per vliegtuig uit Washing ton naar Bermuda vertrokken. De Engelse ambassadeur in de V.S., Cac- cia, reisde mee en ook hij zal de besprekingen van de vier volgende dagen volgen. Het lag in de bedoeling de conferen tie vandaag te beginnen. Luitenant-generaal Adolf Heusin- ger is woensdag benoemd tot voor zitter van de commissie van stafchefs van de Westduitse strijdkrachten. Heusinger is thans de hoogstgeplaatste officier in de bondsrepubliek. De heer Algra in Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) „De militaire taak van de Nationale Reserve loopt ten einde. Er komen straks jonge dienstplichtigen beschik baar, die geen mobilisatiebestemming hebben en die het werk, dat nu nog wordt gedaan door de Nationale Re serve, kunnen overnemen," zo ver klaarde gisteren de minister van de fensie, ir. Staf in de Eerste Kamer. Hij voegde er echter aan toe, dat de vrij willigers van de Nationale Reserve be langrijk werk zullen kunnen verrich ten op andere gebieden. Zij zouden 't beste kunnen overgaan naar de Lucht wachtdienst en de B.B. De leden van de reserve-grensbewaking zouden kunnen worden opgenomen in de re- serve-politie. De heer Algra (A.R.) constateerde bij de replieken, dat „de minister nu voorgoed de doodsklok heeft geluid over de Nationale Reserve". Hij wilde er intussen op wijzen, dat de bewinds man nu een geheel andere motivering voor de opheffing van het instituut heeft gegeven dan destijds in de me morie van antwoord. In dit stuk toch had hij geschreven, dat de Nat. Res. zal moeten verdwijnen, omdat ze niet leeft in ons volk. En nu betoogt hij, dat ze opgeheven zal worden, omdat haar taak ten einde en overgenomen zal worden door dienstplichtigen, die geen oorlogsbestemming hebben. Ook de heer Sassen (kath. v.) verwonderde zich over deze verschillende argumen tatie. Op het uitvoerig betoog van de heer Algra (A.R.) over de betekenis van het bewapend volksverzet is de minis ter niet bijzonder diep ingegaan. Veel uit dit betoog kon hij onderschrijven, maar tegenover de koppeling van be wapend volksverzet aan de militaire verdediging stond hij zeer sceptisch. De rede van de minister over de ci viele defensie bleek noch de heer Al gra (A.R.) noch de heer Sassen (Kath. V.) bevredigd te hebben. De eerste meende, dat de regering ernstig tekort schiet in haar taak, indien zij aan de civiele verdediging niet voldoende aan dacht schenkt. Het gaat hier om eer- primair levensbelang van ons volk. Overeenstemming De minister bevestigde dat met En geland op basis van de Parijse ak koorden overeenstemming is be reikt over de vermindering van de Britse troepensterkte op het Europese continent. De minister bekende overigens wel wat geschrokken te zijn door de mede delingen over de Britse bezuinigings plannen. Afgesproken was, dat ovef elke vermindering van de NAVO-bij- drage van tevoren overleg zou worden gepleegd. Het"1 overleg over de Britse plannen is eerst later op gang geko men. Hierna werden de begrotingen van de departementen van oorlog en mari ne zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De Britse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Enge land in de loop van de volgende twaalf maanden twee of drie leger eenheden uit Malakka zal terug trekken. Dinsdag zijn de Britse stakings leiders van de scheepsbouwindus- trie op het ministerie van arbeid geweest om de huidige stakingen te bespreken. Later op de dag werden de werkgevers op het mi nisterie ontvangen. De directie van de „British Overseas Airways Corporation" (BOAC) ea vertegenwoordigers van 2000 perso neelsleden op London Airport zullen vandaag een eis tot een loonsverho ging van tien procent bespreken. Vakbondsleiders van 20.000 arbei ders in de elektriciteitsbedrijven ko men ook vandaag bijeen om een loon eis te bespreken. De arbeiders wen sen een loonsverhoging van vier pen nies (6,5 cent) per uur. Een aanbod van de elektriciteitsmaatschappij, een staatsbedrijf, om het loon met 3,5 penny per uur te verhogen, is door de arbeiders van de hand gewezen. Ook de 370.000 spoorwegarbeiders in Engeland denken er over, het werk neer te leggen, nu de staatsspoor- wegen hun eis voor een loonsverho ging van tien procent hebben afge wezen. Een tegenvoorstel voor een loonsverhoging van drie procent werd door de desbetreffende vakbond een „belediging" genoemd. De werkgevers der metaalbewerkers hebben woensdagavond voorgesteld het geschil aan arbitrage te onder werpen. Ook de werkgevers in de scheeps bouw hadden toegestemd in arbitrage voordat de staking van scheepsbou wers uitbrak. De vakverenigingen weigerden evenwel en verlangden rechtstreekse onderhandelingen met de belofte van een geldelijk aanbod. (Van onze parlementaire redacteur) „Men moet niet de indruk wekken, dat de visserij alleen kan leven bij de gratie van overheidssteun. Het gaat in deze bedrijfstak over het algemeen be hoorlijk. De visserij is geen bedrijfstak die met veel financiële middelen ge holpen moet worden," zo zeidc minis ter Mansholt gistermiddag in de Twee de Kamer. Ook vond hij het onjuist om een vergelijking met het buitenland te maken, want verhoudingsgewijs wordt er in Nederland meer voor de visserij gedaan dan in andere landen van W.- Europa. Deze vergelijking kunnen we dus, volgens de bewindsman, met glans doorstaan. En hij concludeerde dan ook dat er in ons land een juist beleid wordt gevoerd. Ingezonden mededeling (adv.) Brits antwoord op Cyprisch voorstel Indien aartsbisschop Makarios in 'n duidelijke verklaring zal vragen om een staking van de activiteiten van de EOKA op Cyprus, is Groot-Brit tannië bereid een einde te maken aan de ballingschap van de aartsbisschop op de drie Seychellen in de Indische Oceaan. De minister van koloniën, Lennox Boyd zei er echter bij, dat er thans geen sprake is van terugkeer van Makarios. De verklaring van de Britse minis ter vormt een antwoord op een aan- ood van de EOKA om de ondergrond- je activiteiten tijdelijk te staken op voorwaarde, dat aartsbisschop Maka- ios terug zou komen naar Cyprus. De secretaris-generaal van de NAVO heeft Engeland aangeboden bemiddeling te willen verlenen om naar een aanvaardbare oplossing van de kwestie Cyprus te zoeken. In principe is Engeland bereid dit MAKARIOS Onderzoek naar vliegongeluk by Manchester Te Manchester is gisteren een on derzoek begonnen naar aanleiding van het verongelukken van een „Viscount" op donderdag j.l. Het schijnt dat er geen brand in de stuurhut is geweest en niets wijst er op dat de piloot onwel zou zijn geworden. De 22 slachtoffers zijn allen vrijwel terstond dood geweest. DE BILTMËLDT: Lagere temperaturen Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend krach tige wind tussen zuidwest en west. Vooral in het binnenland lagere tem peraturen. aanbod te aanvaarden. Lord Ismay heeft verleden week aan de vaste vertegenwoordigers van Engeland, Griekenland en Turkije zijn dien sten aangeboden om tot de oplos sing van het geschil te komen. Griekenland heeft inmiddels het voorstel van Ismay verworpen, ——o Koninklijk Paar bij promotic jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwcr Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gistermiddag in Groningen op hun tocht naar de A-kerk voor het bijwonen van de ere-promotie van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwex hartelijk toegejuicht door de duizenden Groningers, die zich langs de route hadden opgesteld. Na afloop van de plechtigheid feliciteer den Koningin en Prins de nieuwe ere doctor en diens echtgenote. Nadien verliet het koninklijk paar de kerk, om naar het vliegveld te rijden. In het algemeen was minister Mans- holt van oordeel dat niet de overheid de initiatieven moet nemen om de vis serij te ontwikkelen. Het is juist de taak van de overheid om de initiatie ven van het bedrijfsleven te steunen. De minister was 't eens met de meer derheid van de Kamer, dat er geen behoefte is aan een staatssecretaris voor de visserij. Wel zal een goede coördinatie in het overheidsbeleid no dig zijn. Het personeelstekort op de vloot wordt veroorzaakt door de over spannen arbeidsmarkt op de wal en door de omstandigheid dat een aantal schepen een te slechte accomodatie heeft. Op verzoek van het bedrijfsleven heeft de bewindsman overleg gepleegd met minister Hofstra of het mogelijk zou zijn premie te geven voor het slo pen van oude schepen. Beide bewinds lieden zijn echter van mgning dat niet tot het uitkeren van deze slooppremie moet worden overgegaan. Het is de taak van minister Algera (Verkeer en Waterstaat) om een be slissing te nemen over de aanleg van een visserijhaven te Katwijk. Minister Mansholt zeide niets anders te kunnen doen dan deze kwestie naar zijn col- lega te verwijzen. Wat de verbetering van de Scheveningse haven betreft: hij geloofde dat er reeds een principiële beslissing in gunstige zin is genomen. Ook wordt met het departement van Verkeer en Waterschap overleg gc- pleed over de belangen van de Zeeuw se oester- en mosseltelers. Sinds 1958 worden hun belangen met voorrang behandeld. Minister Mansholt kon nog niet zeggen wat er gaat gebeuren in het Veerse Gat. Meet deze ministeriële redevoering werd dan de laatste begrotingsbehan deling afgesloten. Op voorstel van voorzitter Kortenhorst zag de Kamer maar van de replieken af. De behan deling van de afdeling visserij van deze begroting was er dan ook naar. De landbouwproblemen zijn echter nog niet uitgeput, want vandaag is de Ka mer met frisse moed begonnen aan de behandeling van de Landbouwwet. Vermeld moet nog worden, dat da Tweede Kamer bij de aanvang van de vergadering met 7510 stemmen ^n motie van de heer Vondeling (soc.) heeft aangenomen, waarin zij als haar mening uitspreekt „dat da verhuur van jachtvelden, mede in het belang van een goede uitvoering van de Jachtwet, publiek en onder verantwoordelijkheid van één minis ter dient te geschieden." De tien tegenstemmers waren afkomstig van de c.h. en de s.g.p. Deze motie wal op 10 juni 1954 ingediend! Egypte heeft het Suezkanaal gisteren opengesteld voor schepen tot 2000 ton. Morgen zal een Duitse bergingsploeg beginnen met het lichten van het Egypti sche fregat „Aboekir". Aan de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" wordt nog steeds gewerkt, maar vóór maandag hoopt men dit obstakel uit de weg geruimd te hebben. Daarna zal het kanaal vrij zijn voor schepen tot 10.000 ton. Generaal Wheeler heeft verklaard, dat hij verwacht, dat het kanaal vóór 10 april weer bevaarbaar zal zijn voor alle schepen. Dit is een maand vóór da oorspronkelijke schatting. Overleg met V.N. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren gezegd, dat het Egyptische memorandum over het beheer van het Suezkanaal en het gebruik ervan een voorlopig karakter heeft en vatbaar is voor overleg met de V.N. De Franse regering heeft geweigerd coenmentaar te leveren op het memo randum. Men wacht in feite nog steeds op het Egyptische antwoord omtrent het westelijke voorstel, waarin wordt gevraagd de helft van de kanaalgelden aan Egypte en de andere helft aan een speciaal fonds te geven. In de Nationale Vergadering in Frankrijk is gisteren een wetsontwerp Nieuw voorstel van Boelganin aan Adenauer De Russische ambassadeur in West- Duitsland, Smirnof, heeft gisteren op nieuw een brief van maarschalk Boel ganin ran bondskanselier Adenauer overhandigd, waarin wordt voor gesteld de betrekkingen tussen West- Duitsland en de Sowjet-ünie te ver beteren door vergroting van de han del tussen de beide landen. In diplomatieke kringen in Bonn is men echter van mening, dat Aden auer weinig voelt voor een officieel handelsverdrag. Nadat Smirnof bij Adenauer was geweest verklaarde hij, dat er een be zoek van de Russische minister Miko- jan aan West-Duitsland te verwach ten is. „Wij gaan ervan uit", aldus Smir nof, „dat spoedig vriendschappelijke betrekkingen tussen Rusland en West- Duitsland kunnen worden ontwikkeld. Om alle bi staande moeilijkheden op te lossen is tijd en geduld nodig." Smirnof zei voorts, dat hij de Brit se troepenvermindering in Duitsland met 13.500 man onvoldoende vond. Rusland heeft voorgesteld tot een vermindering van een derde over te gaan. goedgekeurd waarin staat, dat men de naasting van het Suezkanaal door Egypte onwettig verklaart. De Israëlische ambassadeur in Washington, Abba Eban, heeft eer gisteren een gesprek gehad met de Amerikaanse minister Herter. Eban heeft verklaart, dat het optreden van Israël niet alleen zou afhangen van wat er was besproken, maar ook van de omstandigheden. Israël en de V.S. achtten de V.N. verantwoordelijk voor Gaza. De Egyptische bestuurder van Ga za heeft woensdag een uitgaansver bod in de stad Gaza afgekondigd van 10 uur' 's avonds tot 4 uur 's mor gens. Generaal Latif heeft de bevol king verboden binnen 300 meter van de bestandsgrens te komen. Nixon by de Tunesische onafhankelijkheidsfeesten Duizenden mensen vulden woens dag de dag waarop in Tunesië het feit herdacht werd dat het land een jaar geleden zijn onafhankelijkheid kreeg, de straten van Tunis toen soldaten en studenten defileerden voor de Bey en premier Habib Boerguiba. Onder de gasten die de feestelijk heden bijwoondei bevond zich de Amerikaanse vice-president Nixon. Het Tunesische ministerie van ju stitie heeft meegedeeld, dat meer dan 100 gevangr ïen zullen worden vrij gelaten. Ook zijn de straffen van een aantal andere gevangenel. verminderd. De „Vierdaagse" wandeltochten van de Ned. Wandelsportbond zullen dit jaar van 23 t/m 26 juli in de om geving van Apeldoorn worden ge houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1