Eindelijk rust Drs. A. B. Speekenbrink benoemd tot gouverneur der Ned. Antillen 2),e Radio fakengt tl Zonen van Franse verzetsstrijders weigeren dienst onder gen. Speidel WIN ZO'N PRACHTIGE peisie PdU P,Ut£& ZEEUWSCH DAGBLAD Thans Ned. Gezant te Washington Swift wint belangrijk protest Zeeuwse kunsienaars exposeren in Overijsel Zo raakt U vlug uw hoofdpijn kwijt! Grote overschotten van koolsoorten Maak deze fimerick aft EN Woensdag 20 maart 1957 Pagina 4 BIJ KONINKLIJK BESLUIT van 18 maart is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaardt, benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen: Drs. A. B. Speekenbrink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd van de economische afdeling bij de Nederlandse ambassade te Washington. De heer Antonius Bernardus Spee- ker brink werd 10 september 1905 te Breda geboren. Zijn jeugd bracht hij door in Ned. Oost Indië. De heer Spee kenbrink studeerde aan de handels hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1933 voor het doctoraal examen slaag de. Een jaar later volgde zijn aanstel ling hij het departement van economi sche zaken. In 1940 werd bij aan dit departement bevorderd tot referenda ris. In 1940 werd de heer Speekenbrink naar Londen uitgezonden, waar hij door de minister tot vertegenwoordiger bij de Ned. Scheepvaart en handels- commissie werd benoemd. In 1944 trad hg op als wnd. secretaris-generaal bij het departement van scheepvaart en visserij. In dezelfde functie ging hij begin 1945 over naar het departement van handel, nijverheid en landbouw. Na de oorlog terug in Nederland werd de heer Speekenbrink directeur-gene raal van de buitenlandse economische betrekkingen. Als gedelegeerde woon de hij verschillende handelsconferen ties in het buitenland bij. INDONESIË Voor korte tijd verliet de heer Spee kenbrink de staatsdienst om het voor zitterschap van de Ned. Indon. Ver. voor de afzet van suiker (NIVAS) op zinh te nemen, doch op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming tot financieel- economiseh adviseur van het Neder landse Hoge Commissariaat in Indo- [nsezonclen Mededeling adv De Middelburgse korfbalvereniging Swift zag haar protest, ingediend na afloop van de wedstrijd tegen Mer- wede, toegekend. Daardoor wordt de Uitslag (3—2 in het voordeel van Mer- wede), gewijzigd in 2—2. Een belang rijk winstpunt voor de Middelburgers, die weliswaar nog steeds op de vijfde plaats staan, doch met het zelfde aan tal verliespunten als koploper Mer- wede, twee verliespunten minder dan Unicum, vijf minder dan Ons Huis en zeven minder dan Odo. De stand luidt nu als volgt: Merwede 1424; Ons Huis 1419; Unicum 1218: Odo 14-17; Swift 1(1-1 S; Charlois 11—10; Succes 118; Zwaluwen 02; Over- kanters 11 e2; T.O.V. 1122. Zeeland-Brabant op 4 mei Op zaterdag 4 mei speelt het ver tegenwoordigende zaterdagmiddag elftal van Zeeland een wedstrijd tegen dat van Brabant Het treffen vindt plaats op het nieuwe sportveld van Kapelle. o Scholieren-damcompetitie Voor de scholieren-damcompetitie te Middelburg werden de volgende par tijen gespeeld: Schroevers (ulo Nieuwe Haven)Walraven (chr. ulo Singelstraat) 02; Slootmans (ulo Bwarskaai)Lawalata (chr. HBS) 02; K. van Eenennaam (chr. ulo Singelstraat)N. van Eenennaam (chr. ulo Singelstraat) 20; Na van Eenennaam—Schroevers 20; J. Sin- ke (chr. HBS)K. van Eenennaam 0—2; L. Osté (chr. HBS)Van Rijs wijk (ulo Dwarskaai) 02; Lawalata F. Sinke (ulo Nieuwe Haven )02; Walraven—Slootmans 20. Amafeur-spelleiderscursus Voor de door de afdeling Zeeland van de K.N.VJ3. te organiseren ama teur-spelleiderscursus, die uiterlijk 15 april zal beginnen, hebben zich tot nu toe zeven cursisten aangemeld. De cursus zal vrij zeker in Goes wor den gehouden. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, die drie we ken te Washington heeft vertoefd voor Overleg met het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken is zon dagavond per vliegtuig naar zijin standplaats teruggekeerd. nesië, met de rang en titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister. In 1952 keerde hij voor een kort ver blijf in ons land terug om vervolgens zijn huidige functie in Washington te aanvaarden. De heer Speekenbrink is gehuwd en heeft vrer kinderen. Naar wij vernemen is de heer Spee kenbrink, die katholiek is, niet aan gesloten bij enige politieke partij. Op vrijdag 22 maart a.s. zal in het Hop manshuis te Zwolle een tentoonstelling worden gehouden van werk van een aan tal leden van de Zeeuwse Kunstenaars kring. In april a.s. zal een soortgelijke expositie worden gehouden in de Mun- tentoren te Deventer. Hiertegenover zal de Zeeuwse Kunste naarskring in de eerste helft van april een tentoonstelling organiseren van werk van Overijsselse beeldende kunstenaars in het Kunstmuseum, te Middelburg. De tentoonstelling zal op dinsdag 2 april worden geopend door het lid van Gede puteerde Staten Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. De Zeeuwse Kunstenaarskring en haar Overijsselse zusterorganisatie zijn hierbij uitgegaan van de gedachte, dat de be langstelling van het publiek in beide pro vincies door een uitwisseling, als hier wordt ondernomen, wellicht enigszins kan worden geactiveerd. Di de omgeving van. Kïtoelgala in een- fraai Ceylon heeft men een brug ge bouwd fer waarde van ongeveer een miljoen gulden alleen om hem weer fn Programma's C.J.M.V.- bondsdag Tijdens de gehouden vergadering van de regel ingscommissie voor de provinciale bondsdag der C.J.M.V., die dit jaar in Ronse te België wordt ge houden, is medegedeeld, dat thans het hele programma is samengesteld. Pij percorpsen uit Terneuzen en Kapelle- Biezelinge hebben hun medewerking toegezegd, evenals het muziekgezel schap Cadzand. Programma en bus- kaarten kunnen thans worden aange vraagd bij de heer Waverijn te Ter- neuzen. DONDERDAG 21 MAART 1957 HILVERSUM I (492 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.QQ Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus- 11-15 Omreepork. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel- speL 12.50 Dit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13-15 Meded. of gram. 13.25 Thea- terork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. met comm. 14.45 ClavecimbelrecitaL 15.15 V. d. zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Cuba, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 18.00 Nws. 18.15 Sportprohlemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00- V. d. kleuters. 19.05 Jazzmuz. 19.40 De peper- klip. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Schooi ertje en koningin, hoorsp. 22jQ0 Gram. 22.40 Act 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Onze bui tenlandse correspondenten melden. 2325 24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50' V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V. d, zieken. 11.45 Gram. 12.08 Middagklok-noodklok. 12.03 Pianospel. 12.20 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tirinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws: en kath. nw3. 13.20 Alt-mezzo en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Kamerork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Sopr. en piano. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Filh. sextet. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Negro-spïrituals. 18.05 Gram. 1830 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws: en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Soci aal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Oxgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Teledisco-parade. 20.25 Kunstkron. 20.45 L'Hïstoire de chiens, film. 21.00 Na tionale thee-duel Olympiade. 21.25 Enke le reis Rome, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL t324 m> 12.00 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 OrgélspeL (Intermezzo: Lichte muz.)-. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 1430 Fran se les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Jeugd en Mozart. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Mannenkoor. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz. progr. 2150 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Dubbel kwart. 22.55 23.00 Nws. de lucht te Laten vliegen. De brug, die speciaal werd gebouwd voor de film „The bridge om the kwai", werd met de trein in zicht door 100(1 pond dynamiet opgeblazen. Op de foto ho ven ziet men het begin van de explosie met de aankomende trein terwijl op de onderste foto het psendo-drama is voltrokken. HANSWEERT, gepasseerd voor 16 uur: Santmar, Libertê, Carïa, Birsfel- den, Grenat, Libia, Tïberia, Sicilia, Alge ria, EIwi, Rheïnunion 1, Butania 3, Stad Amsterdam 7, Citerna 15, Columbia, Rheïnunion 4, Simplon, Time is Money, L'Avenir, Res Nova, Tasmania, Nacre, Citerna 21, Storne, Annay, Gretha, Ma- thilde, August, Purfina 29, Voor den Tijd, Gerard Kremer, Alvracht 8, St. Joseph, Adja, Stella Regina, Express 3, Algarve, Corjo, Clemence, Onderneming 2, Viola, Geziena Harmanna, Diadem, Neska 4, Hillegersberg, Rommanee, Jean Goujon, Alïda, Thuringa, Express 51, Express 30, Express 34, Amstel 8, Sancerre, Graves, Riffelalp, Diana, Telegraaf 6, Rhenus 81, Navexmotor 1, Chablis, Delacroix, Tele graaf 14, Schokland, Onderneming, Hen ri, Seppia, Libertas, Liberty, Jacoba, Zee- lands Luister 2, Johannes, Madonna, Te- tras, Telegraaf 19 allen België; Elise Hee- renwaarde; Marïnus Tardé, Allegro, Jo hanna, Louis, Milo, Dranaco 1 allen- Kerk- driel; Risico Boxmeer; Altair Geertrui- denberg; Adcor Hellevoetsluis; Antoinet te Breskens; Alex, Piet, Gauguin allen Dordrecht; Stad Amsterdam 6, Julier, Jura, Onyx, Vivat, Amstel 9 allen Amster dam; Veldhoven, Koelie, Wandria, Ron- co, Tosti, Fendel 61, St. Joseph, Telegraaf 4, Telegraaf 12, Harma, Leonie, Neeltje, Elizabeth, Maris, Pam 23, Winschermann 35 allen Rotterdam; Salf 13, Gabrielle, Salf 19, Nassovia, Citerna 51, Goeland, Joseph, Adeline, Helsenhorn, Fendel 23, Lomaio, Moldau, Verwisseling, Emma van Hoboken, Salf 56, Fluviale 28, Halvo, Na vexmotor 5 allen Duitsland Straatsburg; Chat Yquem, Express 28, Gaia, Rhenus 38, Magiane, Rissa, Rijn Schelde 18 allen Basel .Moordenaar van onze vaders als aanvoerder" Vier en tachtig zonen van Franse oud-verzetsstrijders hebben de Franse pre sident een brief geschreven waarin zij verklaren niet te willen dienen „in een leger dat onder zijn aanvoerders een moordenaar van hun vaders telt. Dit is gericht tegen de benoeming van generaal Speidel tot bevelhebber van de NAVO-troepen in de sector-midden-Europa. Een der ondertekenaars van de brief, Claude Marty, is gearresteerd, daar hij geweigerd heeit aan een oproep voor de militaire dienst gevolg te geven. Zijn vader werd 27 juni 1944 te Lusignan door een nazipeloton ter dood ge bracht. Ingezonden mededeling (adv.) 0OO0OOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 900000000000008 U laat een a twee Aspirin tabletten in weinig water uiteenvallen en slikt dit in. Vervolgens drinkt U een flinke teug water na. Het Aspirin wordt dan zonder de maag te irri teren snel naar de darm gevoerd, vanwaar het in weinige minuten in het bloed wordt opgenomen en zijn krachtige, pijn stillende werking begint. Van 2530 maart Simavi-collecte in Zeeland VAN VERSCHILLENDE plaatselij ke comïté's ontvingen wij verzoeken onze lezers te willen attenderen op de SIMAVI-collecten, die in alle ge meenten. wordt gehouden, op ver schillende data Hoewel het Zeeuwsch Dagblad zeer sympathiek staat tegen over deze vereniging, die voor alle gezindten medische hulp aan tropen- land verleent, zou het te ver voeren voor elk der 101 Zeeuwse gemeenten een aankondiging te plaatsen. Daarom volstaan wij met de me dedeling, dat tussen 25 en 30 maart a.s. in Zeeland zal worden gecollec teerd voor SIMAVI. „Geeft U op als collectant en geeft Uw bijdrage met gulle hand". Aan het begin van de bestuurs vergadering van het Produktscbap voor Groenten en Fruit werd door de voorzitter mededeling gedaan van een overschot van 20.000 ton witte, 8.000 ton rode en 4.000 geie kooL Hiervoor zijn geen afzetmogelijkheden, behou dens voor een geringe hoeveelheid witte kool naai- de Ver. Staten. Ge vreesd wordt, dat de rest vernietigd moet worden. De zachte winter werkte de afzet van grove wintergroenten in binnen- en buitenland tegen. Tegen standers van de koolteelt menen thans het bewijs te zien, dat het uit moet zijn met de teelt van deze grove win tergroenten, omdat er geen behoefte aan zou zijn. De voorzitter bracht het verzoek van de centrale overheid in het vorige voorjaar in herinnering om de uitvoer van kool af te remmen. De jaarlijkse afzetverschillen zijn nu een maal groot. De afzet van andere wintergroen ten in binnen- en buitenland loopt vlot. De aanvoer uit Italië en Frankrijk is groot, o.m. een half miljoen bloem kolen per week. Vanwege de lage vei- lingsprijs van witlof is op grond der mimmumprijsafspraken onze grens voor Belgisch witlof tot 1 april ge sloten. Veel verwachting heeft men dit jaar van de afzet hier en elders van vroege sla. Het Produktschapsbestuur verwierp met stakende stemmen een raambepa- ling inzake veilingsvoorwaarden waar in de voorzitter werd gemachtigd in zaken, niet geregeld bij de ontwerp- tuinbouwafzefregeling, verboden uit te vaardigen met nadere goedkeuring van het bestuur. De tuïnbouwafzetregeling zal thans in concept de voorzitter be voegdheid geven in daarin geregelde zaken nadere voorschriften en onthef fingen te geven. Niet geregelde zaken zullen bij nadere verordeningen door het bestuur moeten worden vastge steld. In bestuurskringen van het Pro- d'uktschap werd heden niet verheeld, dat de thans ontworpen tuinbouwafzet regeling in verordeningsvorm de ver eiste meerderheid vermoedelijk niet zal halen. De Amerikaanse admiraal Arleigh A. Burke, chef van de afdeling „Na val Operations" zal op 2 en 3 april een bezoek aan Nederland brengen voor het houden van besprekingen met Ne derlandse Marine-autoriteiten. FEUILLETON Naar hef Engels 38) „Zeg, Jeanne, ik vertelde dokter Forbes, dat je na de vakantie niet meer terug komt en je had eens moe ten zien: de arme man zag groen en geel van teleurstelling! Ik had waar lijk met hem te doen!" Een tijdlang werkten de vriendin nen zwijgend voort. Toen vouwde zus ter Montrose het schort op en zette Jeanne de toque op de knie. „Hoor eens, ik vind 't zonde en jam mer, dat mijn lelijk gezicht zich daar onder zou vertonen. Aan mij is. toch geen eer te behalen! Zet ze liever op je eigen, lieve toet, of heb je een ge lofte afgelegd, om nooit je uniform uit te laten?" „O, wat zou ik je toch graag eens in wit zienf Toe, neem je witte japon mee en doe die brf ons aan op Kerst mis!'" „Tante Lorraine zag mij altijd zo graag in het wit en die heb ik bij haar wel eens een enkele keer gedragen." „Hoor eens, Jeanne, ik geloof, dat je lang geleden een droevige geschie denis hebt gehad en dat je nog al tijd" „....dit verdriet koestert?" vroeg Jeanne luchtig. Maar zij legde haar wang tegen die van haar vriendin en ging peinzend voort: „Mensen met ongelukkige liefdesgeschiedenissen doen dat altijd, heb ik wel eens op gemerkt. Ze schijnen grote voldoening te vinden in het koesteren van hun leed." „Ja, of je mij nu al van het onder weg wilt afleidenMaar hoe komt het toch, dat je zo geheel in je Ingezonden mededeling (adv.) Nescafé geeft U weer een kans op zo'rr sierlijke, handige Nescafé kan T De prijswinnaars op onze tweede limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Was U wéér niet bij de gelukkigen 7 Ziehier dan Uw derde kans! Doe ais volgt: Charlotte, een schoonheid in Rijen, houdt dolveel van baktekkernijen. Voor Nescafê-crème kent zij haast geen rem Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toeUw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 28 maart 1957. Alléén prijs winnaars krijgen vóór 12 april a.s. bericht. Gaaf i.v.p. (fa naam van Uw wlnkallar op. 'Nescafé it het gedeponeerde merk oploibare koffie, waarvoor de kan li ontworom Junior but f I.4J - Normaal f 2:55 Familie bu* f 9.20 Coffelnevrij Normaal f 2.90 Familie hut 1 10-43 De vrolijke avonturen van Zo, ik geloof dat de fiets nu toch wel helemaal klaar is. Pro beer er maar eens op te rijden, Petsie. Het zal vast wel fijn gaan. Hm. Zeg, PIngo, ik vind, dat- ie niet meer zo goed loopt als eerstHij wil eigenlijk hele maal niet meer.. Ik weet daar wel raad op. Kijk, dat doen we zo. Ik til de stang op en hupdaar gaat-ie. Bravo, Pingo! O, wat gaat dat vreemdhoe-oe-oehet krie-ie-belt zo in mijn maag en alles gaat op en nee-ee-eer. werk opgaat en zo totaal onverschil lig bent voor mannen?Nu, goed ik zie wel, kind; het is beter dat ik hier niet op doorga. Het was niet lou ter nieuwsgierigheid en dat weet ja ook wel!" Toch was het een grote verlichting voor Jeanne, toen er werd geklopt en het meisje haar een brief overhandig de, die zo juist met dë middagbestel ling was gekomen. Zuster Montrose knipte het licht aan en schoof de gordijnen, dicht, ter wijl ze in de grootste spanning naar de uitdrukking op Jeanne's gezicht keek. „O, hoop toch maar, dat het met een geval is voor jou'..... Mocht hot zo wezen, neem het dan, als-je-blïeft, niet aan! Je moet eens een paar da gen vakantie hebben. Nu moet je mij niet weer vertellen, dat iemand je nodig heeft!" „Toch vrees ik, dat het zo is, Meg- igiel" „Ga je dan al onze plannen in de war sturen? Ik had er mij zo op ver heugd, dat je het Kerstfeest bij ons zou vieren!" Dat kan altijd nog; zo tang zal ik niet nodig zijn. Het arme schepsel is stervende en ik hoef haar niet meer te verplegen. Ze wil enkel afscheid van me nemen." „Wie is het Jeanne? Iemand, die ik ken? En heeft ze dan zelf kunnen schrijven?" „O, neen, dat heeft haar man ge daan. Een verschrikkelijk mens! Ze hadden eerder om mij moeten zen den, maar dat is zeker zijn schuld. Ik heb daar eenmaal beloofd, dat ik haar nog zou komen opzoeken, voor ze stierf, als ze mij liet balen. Ik heb haar sinds haar huwelijk niet meer gezien, maar we hebben elkaar nu en dan eens geschreven." „Och, als je nu volstrekt gaan moetEn wanneer vertrek je dan?" „Zo gauw ik kan; binnen een uur. En ik geloof vast, dat ik dan nog op Kerstdag bij je zal zijn. Dan ga ik regelrecht door naar Londen en ik zal je wel schrijven, wanneer je mij ver wachten kunt. Arme Alice, het was zo'n aardig beschaafd meisje!' Ze was kamenier bij tante Lorraine, zie je!" „Dus dan is ze niet rijk?" „O, neen, volstrekt niet! Heel arm, vrees ik. Toe, help me even klaar te komen. Ik zal dan wel een telegram zenden, als wij aan het station zijn. Dat heeft haar man gevraagd." Zuster Montrose voelde zich vrees lijk terneergeslagen, toen ze haar vriendin zag wegrijden. Ze hadden zich nog geweldig moeten haasten, om de trein te halen; dus hadden ze niet veel tijd tot praten gehad. 't Was weer echt iets voor Jeanne, om in het geheel niet aan zichzelf te denken, en onmiddellijk de bittere koude in te gaan, om die kamenier van baar tante bij te staan in haar laatste uur! Ineens bedacht zij met schrik dat ze vergeten had, Jeanne te vragen naar de naam van de mensen, naar v/ie ze ging. Meggie had wel het kaartje voor haar genomen, maar de trein ging maar tot Leicester. Laat ik mij eens goed bezinnen, hoe het adres op het telegram luidde. Dovecote?O, neen, daar heb ik het: Woodcote, Hangman's Hollow. (Beulengrot). Ba, wat een naam! Een prettige plaats om er je Kerstfeest door te brengen!Nu, maar als ik niet gauw wat vin haar hoor, dan ga ik haar halen, al zou het mij ook mijn laatste cent kosten!" (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4