Britse troepenvermindering op het continent Crisis van moraliteit en leiderschap Voorstel tot wijziging van winkelsluitingswet Geen differentiatie in de garantieprijzen Jód# Iccas Egypte zal Britse en Franse schepen toelaten in kanaal Voorstel aan de NAVO om studie te maken van militaire en economische hulpbronnen Afschaffing Nationale Reserve wekt teleurstelling PROTESJANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algehele overeenstemming in Londen Metaalbewerkers in Engeland gaan staken Bo-maans vliegtuig neergestort9 doden Landbouw wil een minimumgarantie DOOR DE WERELD Memorandum aan alle ambassades Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nnmmers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3657 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 20 maart 1957 woningnood in canada (Zie pag. 8) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.41 u., onder 18.54 u. Maan op 0.50 u., onder 9.24 u. Hoogwater donderdag 21 maart. Vlissingen: 5.22 u. 2.12 m., 17.54 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.54 u. 2.29 m., 18.24 u. 2.12 m. Wemeldinge: 7.08 u. 1.62 m., 19.37 u. 1.53 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.37 m., 19.18 u. 1.30 m. Proces-Adams in Londen voortgezet Op de tweede dag van het proces tegen de Engelse arts dr. Adams, die ervan beschuldigd wordt zijn patiën te, de rijke weduwe Morrell, door te zware veelvuldige inspuitingen om het leven gebracht te hebben, heeft één van de vier verpleegsters der wedu we, Helen Stronach, getuigd dat de dokter gewoon was de oude vrouw 's avonds te bezoeken en haar in half slapende toestand een inspuiting te geven. Volgens de verpleegster leed me vrouw Morrell aan aanvallen van grote prikkelbaarheid tegenover het verplegend personeel en anderen, die haar villa in Eastbourne bezochten. De verpleegster verklaarde deze prikkelbaarheid niet alleen toe te schrijven aan letsel van de hersen- aderen, zoals de verdediger vroeg, maar ook aan de grote hoeveelheid verdovende middelen, die zij gehad had. Het bestuur van het Engelse vak verbond van scheepsbouwers en me taalbewerkers (2.500.000 man) heeft dinsdag besloten tot het uitroepen van een nationale staking van alle metaal bewerkers. Van zaterdag af tot 6 april zullen gedeeltelijke stakingen, In zekere be drijven worden gehouden en daarna 'n algemene staking als aan de gestelde eisen niet is tegemoetgekomen. Gisteravond omstreeks half tien is op de Kruisberg te Maastricht de 70-jarige mevrouw M. L.K. uit Meerssen door een passerende auto gegrepen en zodanig gewond, dat zij vri'wel onmiddellijk overleed. DE ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie hebben in Londen algehele overeenstemming bereikt over een compromis over de Britse voorstellen tot beperking van de Britse strijdkrachten op het Europese vasteland. Engeland gaat voor maart 1958 zijn troepensterkte met 13.500 man verminderen, de rest ral later volgen. Volgens het compromis zal Groot-Brittannië een deel van zijn strijdkrachten op het vaste land elders mogen legeren, maar dit betreft voornamelijk andere dan gevechtseenheden. Voorts heeft men in Londen besloten aan de NAVO voor te stellen een nieu we studie te maken van de militaire en economische hulpbronnen en ver eisten van het westelijk bondgenoot schap. a. Militaire behoeften en defensie doelen. b. Het verband tussen gewone en atoomwapens en tussen troepen uit gerust met gewone en moderne wa pens. c. Het verband tussen de moderne bewapening en de economische en fi nanciële hulpbronnen. d. Gemeenschappelijke produktie van moderne wapens. e. Gemeenschappelijke oplossing van financiële problemen die het gevolg zijn van het stationeren van troepen op het grondgebied' van andere leden der W.E.U. Hatta maakte concept bekend De afgetreden vice-president dr. mo hammed Hatta heeft dinsdagavond on der gelijktijdige verwerping van het plan van president Soekarno tot in stelling van een nationale adviserende raad, op zijn beurt zijn „conceptie" om de kwalen van de jonge Indonesische republiek te genezen, bekend gemaakt. „Onze crisis is er één van moraliteit en leiderschap. Zij kan alleen worden overwonnen door het terugvinden van de politieke moraliteit en door het ver krijgen van een leiderschap, dat uit eerlijke en gerespecteerde figuren be staat, die het vertrouwen van het volk kunnen behou- en," aldus dr. Hatta. SOEW1RJO NAVO-oefening tussen het Kanaal en Gibraltar Van 20 tot en met 25 maart zal tussen Gibraltar en het Kanaal de NAVO-oefening „Dawn Breeze 2" worden gehouden, waaraar zullen deel nemen Amerikaanse, Britse, Franse en Portugese oorlogsschepen en ma ritieme vliegtuigen. Van Nederlandse zijde is Hr. Ms. onderzeeboot Walrus hierbij betrokken. De oefening houdt o.m. in de ver dediging van een konvooi tegen onderzeeboten en oppervlakte-een heden, offensieve luchtoperaties tegen onderzeeboten, nachtaanvallen van snelvarende patrouillevaartuigen en maatregelen tegen aanvallen met kernwapens. DE BILT MELDT: Nog zacht Over het algemeen veel bewolking met hier of daar enige regen of mot regen, maar elders ook enkele op klaringen. Overwegend krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Wei nig verandering in temperatuur. De oud-vice-president gaf in zijn verklaring als zijn oordeel te kennen dat de oplossing van Indonesië's moeilijkheden van de volgende drie factoren afhankelijk is: 1. Wij moeten een bekwame re gering hebben, die gezag heeft en is samengesteld uit figuren, die de verloren gegane politieke moraliteit kunnen terugvinden. 2. De instelling van een doel treffend bestuur, zowel in Djakarta (het regeringscentrum) als in de provincies; dit betekent niet alleen het zetten van de juiste man op de juiste plaats, doch ook het afschaffen van overbodige diensten en ministe ries. 3. Een taakverdeling tussen het centrum en de andere gebieden op basis van democratische autonomie en een billijke en juiste toewijzing van gelden. Hierdoor zullen de bu reaucratie en het centralisme, die de voornaamste hinderpalen zijn ge weest in onze nationale ontwikke ling, verdwijnen. In een bergketen tussen Cochamam- ba en Oruro in West-Bolivia is maan dag een vliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschappij verongelukt. Hierbij kwamen negen mensen om het leven; drie bemanningsleden en 26 passagiers. Vandaag Britse verklaring over Cyprus De Britse regering zal vandaag de verklaring over Cyprus afleggen, zo werd gisteren in een speciale kabi netsvergadering besloten. Sir John Harding woonde de bijeenkomst bij. Intussen hebben gemaskerden een Griekse onderwijzer in het dorp Av- goroe doodgeschoten. Dit is de eerste aanslag sinds vier dagen geleden in de steden op Cyprus pamfletten wer den verspreid, waarin de verzetsorga nisatie een bestandsvoorstel deed. Internationale conferentie over atoomenergie in Parijs Ongeveer 400 industriëlen uit Euro pa en de V.S. zuilen deelnemen aan een vijfdaagse conferentie over atoom energie te Parijs, die op 1 april a.s. zal beginnen Het doel der conferen tie is de leiders van het bedrijfsleven op de hoogte te stellen van de hui dige stand dei atoomtechnieken en de mogelijkheden, die de atoomener gie voor de industrie opent. Er zul len lezingen worden gehouden door vooraanstaande deskundigen op het gebied der atoomenergie uit Frank- krijk, de V.S., Noorwegen, Zweden, West-Duitsland, Engeland en België. Roemeense regering ingrijpend gewijzigd De grote nationale vergadering van Roemenië heeft de regering ingrij pend gewijzigd Het aantal ministers is verlaagd van 26 tot 6. De meest vooraanstaande ministers, zoals pre mier Chivu Stoica en de minister van buitenlandse zaken, Grigore Preoteasa, hebben hun functie behouden. Westontwerp in Tweede Kamer Omdat de regering meent, dat de winkelsluitingswet gewijzigd moet worden, heeft zij bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. De voorgestelde veranderingen zijn meest van materiële, deels van technische aard. Men zou de koopavonden rond Sint-Nicolaas en de Kerstdagen willen verlengen. Inplaats van negen, zouden de winkels om tien uur mogen sluiten, terwijl er op 24 december geen koopavond meer is. Minister Mansholt: De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beraadslagingen over de be groting 1957 van het departement van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning en die van het landbouwegelisa- tiefonds waarbij tevens aan de orde is de motie van de heer Vondeling (Arb.) betreffende de verhuur van aan de staat toebehorende jachtvelden voortgezet. Minister Mansholt verklaarde, het program van de cultuurtechnische dienst nog eerst te zullen bezien om na te gaan of blijvende binnen het geraamde eindcijfer tegemoet kan worden gekomen aan wensen der Ka mer t.a.v. de boerenwerken. Hij geeft te kennen, dat hij de voorkeur geeft aan grote werken boven kleine, om dat de grote meer mogelijkheden bie den. Het vraagstuk der teeltregelingen voor de tuinbouw is een zorgenkind voor de minister en de produktschap- pen. Hij zal deze zaak aan de Produkt- schappen voorleggen. Over het vraagstuk van de huis vesting van landarbeiders zal de mi nister overleg plegen met zijn ambt genoot van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Hij geeft vervolgens een toelichting op de wijze van vaststelling der ga rantieprijzen. Voor de vaststelling der pachtprijzen en de blokkering van de 150 miljoen voor eigenaarslasten is een wettelijke regeling nodig, welke thans in voorbereiding is, zo deelde de minister tenslotte o.a. mede. De heer Den Hartog (V.V.D.) ver klaarde de voorkeur te geven aan glo bale maatregelen ter sanering van de landbouw. Over de opportuniteit van bepaalde maatregelen kan z.i. verschil van inzicht bestaan. Daarom moet om zichtig te werk worden gegaan. Spr. was van oordeel dat er van de rechten van de grondeigenaar op zijn eigendom maar weinig dreigt over te blijven. Hij merkt op, dat het niet alleen kleine bedrijven zijn, die ver beteringen behoeven. De middelgrote hebben die even hard nodig. De heer Kodde 'S.G.) merkte op, dat ten aanzien van de vestigings eisen de minister heeft verwezen naar de middenstand. Dat maakte niet veel indruk op spreker, want het stellen van vestigingseisen voor de midden stand acht hij niet juist. Spr. verklaart geen bezwaar te hebben tegen sanering maar tegen dwingende maatregelen ter zake. De heer Engelbertink (K.V.P.) ver klaarde het er mee eens te zijn, dat door ruilverkaveling men geen kleine bedrijven moet doen ontstaan. De be staande kleine bedrijven zullen ech ter moeten worden gehandhaafd. Als het niet strikt nodig is moet men volgens de minister niet over gaan tot differentiatie in de garantieprijzen. De georganiseerde landbouw heeft er zich voor uitgesproken, dat er geen differentiatie moet komen. De land bouw wil een minimumgarantie met een vrije uitloop. Voorts stelt men voor aan de markt- en straathandelaren en aan de handelaren te water toe te staan in juni, juli en augustus op werk dagen tot 's avonds negen uur zacht fruit te verkopen. Op het ogenblik mag dat tot zeven uur. Wat betreft de broodbezorging heeft men be paald, dat deze op werkdagen ge heel vrij zal zijn. Naar aanleiding van het verbod om lezingen in boekwinkels te houden, is thans voorgesteld dit soort gebeurte nissen toch mogelijk te maken door aan B. en W. de bevoegdheid te geven, ontheffing op het winkelsluitingsver bod te verlenen. De regeling sluiting van winkels ge durende een halve dag per week, heeft niet overal bevredigend gewerkt. De memorie van toelichting aan de twee de kamer vermeldt, dat een winkel- Diplomatieke kringen te Brussel verklaarden gisteren, dat de officiële naam van de Europese gemeenschap pelijke markt zal zijn „Europese Eco nomische Gemeenschap". De Franse afkorting zal zijn „C.E.E." (Commu- naute Economique Europeenne). De atoomgemeenschap zal officieel be kend staan als „Euratom". Quy Mollet, de Franse minister president, Christian Pineau, minister van buitenlandse zaken, en Maurice Faure, staatssecretaris van buiten landse zaken, zullen zaterdag naar Brussel gaan. 9 Te Eibergen is gistermiddag om streeks één uur op de weg Eibergen- Haaksbergen de 37-jarige koopman F. H. .uit Stadlohn (Duitsland) met zijn bestelauto dodelijk verongelukt. sluiting onjuist zou zijn, wanneer deze niet op prijs zou worden gesteld in een bepaalde bedrijfstak. Het nieuwe voorstel omtrent deze materie behelst nu, dat dergelijke slui tingsregelingen uitsluitend op verzoek van de kamer van koophandel kunnen worden vastgesteld. Tenslotte wordt voorgesteld het bij vullen van automaten dat tot nu toe alleen tot het sluitingsuur van de win kel is geoorloofd te verlengen tot een half uur na sluitingstijd. Dinsdagocntencl is het emigranten- schip „Waterman" de haven van Rotterdam binnengevaren, nadat passagiers en bagage te Brest in Frankrijk zaterdag en zondag wa ren overgeladen. De foto geeft een beeld van de scheur in de achterzijde van het schip van binnenuit gezien. Agnes Simon, de Hongaarse tafel tennisspeelster, die enkele dagen ge leden heeft aangekondigd, dat zij niet naar Boedapest zal terugkeren, heeft aan de Zweedse autoriteiten asyl ge vraagd. Het officiële partijorgaan van da Indische congrespartij „The Economia Review" heeft dinsdag zijn veront schuldigingen gepubliceerd voor da „heftige taal" die het heeft gebruikt ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elisabeth van Groot-Brit tannië aan Portugal. 9 President Eisenhower heeft Philip Young, gewezen voorzitter van de commissie voor personeel in over heidsdienst, tot ambassadeur der Ver enigde Staten te Den Haag benoemd. Hij volgt als zodanig Freeman Mat thews op. Begroting van Oorlog in Eerste Kamer „Vele leden van de Nationale Re serve voelen zich teleurgesteld en ver ongelijkt door de afschaffing van dit instituut. De minister is hier schul dig," aldus de heer Algra (A.R.) tij dens de behandeling van de begroting van oorlog in de openbare vergadering van de Eerste Kamer. Ook de heer De Rijk (soc.) drong er bij de minister van oorlog op aan, mede te delen wat er gaat gebeuren met de Nationale Reserve. De heer De Rijk was verder van oordeel, dat bezuinigingen bij de Nederlandse strijdkrachten heel wel mogelijk zijn. De samenvoeging van de luchtmacht en marinevliegdienst zou tot de bestedingsbeperking bij dragen. Mr. Vixseboxse (C.H.) verklaar de dat Nederland thans .6 van zijn nationale inkomen besteedt aan de defensie. Voor Duitsland en Bel gië bedraagt het 5 en spreker is van oordeel dat dit aan de lage kant Hammarskjoeld naar Midden-Oosten De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, is dinsdagavond per vliegtuig uit New York naar Cairo vertrokken. Hij zal met president Nas ser van Egypte besprekingen voeren over de toestand in 't Midden-Oosten. Hammarskjoeld verklaarde, dat zijn besprekingen er misschien toe zouden kunnen leiden, dat een toestand in Gaza wordt geschapen, die voor alle partijen en ook Israël bevredigend is. De Egyptische regering heeft giste ren aan alle buitenlandse ambassades in Cairo een memorandum gestuurd, waarin Egypte zijn voorwaarden heeft geformuleerd voor de heropening van het Suezkanaal. Hoewel de tekst van dit memorandum nog niet vrijgegeven is, verluidt in gewoonlijk betrouwbare kringen dat Egypte er in volledige be taling van de doorvaartgelden aan het Egyptische gezagsorgaan voor 't Suez kanaal eist.Er zou geen discriminatie jegens de Brits-Franse scheepvaart zijn en Egypte zou opnieuw loyaliteit betuigen tegenover de conventie van 1888, waarbij de vrije doorvaart werd gewaarborgd'. Heet Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft bekend gemaakt, dat schepen tot 1000 ton thans bij dag door het kanaal kunnen varen. Tot nu toe was de vaart beperkt tot schepen tot 500 ton. Incident Een Israëlische patrouille heeft dins dag een vuurgevecht van een uur ge leverd met een bende Jordaniërs. De Jordaniërs waren in het gebied van de berg Hebron, ten zuiden van Jeruzalem met vee op Israëlisch ge bied gekomen, waar zij door een Is raëlische patrouille verrast werden. Toen de Israëliërs probeerden het vee over de grens terug te drijven, openden de Jordaniërs het vuur. Er vielen geen slachtoffers. is voor deze landen. Het is de taak van de NAVO, ervoor te zorgen dat de verdediging van het westen niet verzwakt en de inspanningen der leden-staten niet verminderen. Sprekende over de Nederlandss strijdkrachten verklaarde de heer Vixseboxse dat de Nederlandss strijdmacht de vergelijking met die van de andere landen glansrijk kan doorstaan en hij bracht minister Sstaf hulde. De heer Algra (A.R.) legde er da nadruk op, dat een totale oorlog een oorlog zonder toeschouwers zal zijn en een ieder zal meestrijden. Deze oorlog zal totaal zijn wanneer de aan valler buiten ons land zal staan, maar hij zal ook totaal zijn wanneer wij onverhoopt bezet worden, want dan zal door middel van collaborateurs, pers en radio een aanval worden ge daan op geest en ziel van ons volk, en deze zal misschien gepaard gaan van deportaties. Het is daarom zaak de civiele verdediging grondig ter hand te nemen, waarbij in het bij zonder gelet moet worden op trans portproblemen en op de levensmidde lenvoorziening ten bate van de bur gerbevolking. Ook zal het vraagstuk van evacuaties op grote schaal bestu deerd moeten worden. Voorts zou de heer Algra het niet juist vinden indien naast de geeste lijke verzorgers der kerken ook leden van het Humanistisch Verbond geeste lijke steun zouden gaan verlenen aan militairen. Wat zal de taak van deze leden van het Humanistisch Verbond zijn op het slagveld of in de hospi talen wanneer zij soldaten zullen moe ten bijstaan in hun laatste uren? Het is onaanvaardbaar dat men de bren gers van de boodschap van het evan gelie en de vertegenwoordigers van het Humanistisch Verbond op één lijn stelt. Ook Deense troepen De Deense premier en minister van buitenlandse zaken, Hansen, heeft verklaard dat Denemarken het stand punt van Noorwegen deelt en zijn troepen u:t het Midden-Oosten zal terugtrekken, als het tot een openlijke strijd tussen Israël en Egypte mocht komen. Hansen was van oordeel, dat alle landen, die eenheden hebben bij gedragen tot het internationale politie- leger, een zelfde opvatting huldigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1