DE ROTTER een vriend van Jan de Witt, maar geen vijand van Oranje Eindelijk rust Geref. Maatschappelijk Verbond hield conferentie Tal van nieuwe artikelen voor huishouding en bedrijf Het gemak is nog steeds bezig met het dienen van de mens ÜDe Radio- Voorlopig nog geen volle melk Enkele bezwaren tegen de Europese integratie Intrede kandidaat v. d. Klaauw te Krabbendijke Wm Maandag 18 maart 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 5 Voorjaarsbeurs brengt (Van een onzer redacteuren) Tal van intensieve geesten zijn elke dag bezig met het uitvinden van nieuwe en het verbeteren van bestaande artikelen. Natuurlij^ be reiken alleen de werkelijk waardevolle nieuwe snufjes de industriële produktie op grote schaal. Op de komende Voorjaarsbeurs, die 2 april begint, zal de Nederlandse en de buitenlandse Industrie weer tal van deze nouveauté's aan de handel en aan het publiek presenteren. We geven u hierbij vast een kleine bloemlezing uit het vele nieuws, dat deze jaarbeurs weer brengen zal. Natuurlijk beginnen we weer met de gemakken, die speciaal de huisvrouw kunnen dienen. Heeft u zwakke zenuwen en wordt u op drukke dagen geïrriteerd door het schel geluid van de fluitketel? Geen nood, een Britse fabrikant brengt een fluitke tel aan de markt met een melodieus vier- tonig alarm: een compleet concert op uw gasfornuis. Over een gasfornuis gespro ken, West-Duitsland presenteert hier een nieuw exemplaar, waarbij de kranen met «en rolklep zijn afgedekt. Zodra de klep dicht is, kan geen kind meer met de kra nen spelen. Bovendien kan de klep alleen gesloten worden, als alle kranen werke lijk dicht zijn. De oliehaarden verslaan nog steeds hun duizenden. Er komen nu exemplaren aan de markt met een scharnierende brander- pot, die bij het aansteken en reinigen naar buiten gedraaid kan worden. Dat voorkomt vuile handen of verbrande vin gers. Van Nederlands fabrikaat is een complete keukenuitzet met bakelieten handvaten en stelen met een ijzeren kern. De oren blijven koud en breken niet af. Een andere Nederlandse fabrikant heeft gepoogd om de voordelen van de para plu en van het regenkapje te combineren. Het resultaat Is de Chapeau Nlcois, een kapje in de vorm van een paraplu com- Ïileet met baleinen. Het is in alle kleuren everbaar. Ook voor mannen zijn er diverse aar dige handigheden. Allereerst noemen we enkele snufjes voor autobezitters. Wie rijn wagen wil wassen ver van een kraan, kan nu een korte slang met borstel krij gen. De slang wordt in een emmer water Sehangen en door de heen en weer gaan- e beweging van de borstel wordt het water vanzelf omhoog gepompt. Voor op reis kan een speciale rubberzak worden bijgeleverd om de emmer onderweg te vervangen. Uit Japan wordt een stofzui- gertje geïmporteerd, dat niet groter is dan een grote staafbatterij. Ideaal om op reis auto-bekleding en kleren van tabak, as en kruimels te reinigen. Ook niet-au- tobezitters kunnen op reis veel gemak hebben van dit op batterijen werkende en Blechts enkele guldens kostende stofzui gert! e. Voor lieden, die vaak met een lege accu tobben, is thans een kleine accula der in de handel van Nederlands fabri kaat, die naast de accu in de auto wordt gemonteerd. Overal, waar een stopcontact in de buurt Is kan nu door het uitrollen van een snoer de accu worden opgeladen. Wek-horloge De Zwitserse horloge-industrie brengt op de Voorjaarsbeurs een fraai horloge met datum-aanwijzing en wek ker. Het polshorloge is speciaal bestemd voor vergeetachtige mannen, die aan een afspraak op een bepaald uur herin nerd willen worden. Als ze maar niet vergeten de wekker in te stellen, ge beurt dit prompt. Handig voor mannen is ook het kleine Amerikaanse appa- faenql oni DINSDAG 19 MAART 1957 HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Orgelconc. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Langs de Suinheuvels van Mesopotamië, door Prof. ir. A. M. Beek. Derde lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Disco-caus. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Der Vogel- hSndler, operette. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 22.20 Act. 22.30 Strijkkwart. en piano. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Plechtige Hoogmis. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.15 V. d. boeren. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen v. h. land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksde len Overzee: P. van der Hoeven: De or ganisatie van het onderwijs in de Neder landse Antillen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Cascade ork. en sol. 19.00 Nws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Sopr. en piano. 19.45 Act. 20.00 Lij densmeditatie. 21.00 Pianorecital. 21.35 „Perfiesja, vajer Bisjop", klankb. 21.50 L'Enfant et les Sortilèges, opera-ballet. 22.40 Voordr. en muz. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weerber. 21.00 22.25 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Gram. 16.55 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Ka- mermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Interv. 20.30 Gram. 21.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.11 Pianorecital. 22.5523.00 Nws. raatje, dat sleutelketting is, maar te vens een bierfles-opener, een mes en een nagelvijl bevat. Kinderen zullen „weg" zijn van de Duitse plastic auto, die een getrouwe imi tatie van de Mercedes 220 is. Het autootje loopt op een accu, heeft electrische lam pen, richtingaanwijzers en een claxon. Het heeft een vrijloop en één versnelling vooruit. Het weegt 22 kg. Bedrijfsleven Tenslotte nog enkele opvallende nieuw tjes voor het bedrijfsleven. In ziekenhui zen en andere grote instellingen kan het oproepen van ambulante personeelsleden via een omroepinstallatie zeer storend werken. Een fabriek in Emmen brengt nu een installatie in de handel, waarbij deze personeelsleden een draadloos ontvan- gertje van 150 gram, dat nog kleiner is dan een pakje sigaretten, in hun zak dra gen. Van een centrale zender uit kan nu ledereen op een voor anderen geruisloze wijze opgeroepen worden. Aardig is ook de „sprekende meter", een Zweedse vinding. In bepaalde bedrijven moeten regelmatig allerlei meterstanden worden opgenomen. Het is nu mogelijk om op een telefoontoestel de nummers van alle meters In het gebouw te draaien. Deze meters spreken dan de stand van hun telwerk uit. Veel is er de laatste jaren te doen ge weest over de onbevredigende hygiëni sche toestanden op de bouwplaatsen. Vooral bij bouwwerken van korte duur acht men het vaak te kostbaar om goede was- en toiletinrichtingen voor de arbei ders aan te brengen. Op de Jaarbeurs zal nu een fraaie toilet-waswagen worden geëxposeerd, die voldoet aan de eisen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en die als aanhangwagen gemakkelijk van de ene bouwplaats naar de andere versleept kan worden. Zomerconferentie C.H.U. De zomerconferentie der Chr. Hist. Unie is voor dit jaar vastgesteld op 1, 2 en 3 augustus en zal gehouden wor den in het conferentie-oord „Woud- schoten" te Zeist. Moeilijkheden in het bankbedrijf Komt de c.a.o. in gevaar? Naar wij vernemen zijn de vakorga nisaties na langdurig onderhandelen met de werkgevers in het bankbedrijf niet tot overeenstemming gekomen omtrent wijziging van de c.a.o. Reeds jarenlang streven de organisaties naar verbetering van de salarisschalen, daar deze ten opzichte van andere bedrijfs takken een grote achterstand vertonen. Hoewel er enige geneigdheid bestaat, hieraan tegemoet te komen, dreigt an derzijds de achterstand groter te wor den, doordat men niet bereid is de 2 extra-vakantietoeslag op te nemen in de c.a.o. De gemeenteklasse-aftrek is aan merkelijk ongunstiger dan elders ge bruikelijk is. De vakorganisaties beleggen thans ledenvergaderingen, waarin de ont stane situatie zal worden besproken en de nodige beslissingen zullen worden genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt in de bedoeling om op de duur volle melk in de handel te bren gen. Daartoe kan thans nog niet wor den overgegaan, want de melk met een vetgehalte van 3% percent zou dan nog eens 6 a 7 cent duurder moe ten worden. Minister Mansholt ver klaarde gistermiddag in de Tweede Ka mer daarvoor niet veel te voelen. Te meer niet, daar deze de verstrekking van volle mek uit oogpunt van de volksgezondheid zeker niet nodig is. In totaal was er een overschot aan koelhuisboter van 14.500 ton. Daarvan is 8.000 ton in het binnenland ge plaatst tegen een prijs van 75 ct per pakje. De rest is geëxporteerd. Dat was noodzakelijk, aldus de bewinds man, omdat de exportprijs altijd nog hoger was dan de binnenlandse prijs. Duitse chauffeur wegens botsing met Ned. autobus veroordeeld De rechtbank van Neu-Ulm heeft vrijdag de 26-jarige Duitse vrachtauto chauffeur Herbert Mueller uit Mem- mingen tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat bewezen werd geacht dat hij door nalatigheid op 14 augustus van het vorige jaar de dood van zeven Nederlandse toeristen heeft veroorzaakt. Mueller was de bestuur der van een vrachtauto met oplegger, die bij Neu-Ulm in botsing kwam met een Nederlandse autobus met 42 inzit tenden, van wie er zeven werden ge dood en negentien ernstig gewond. De verdediging zal in hoger beroep gaan. Zij is van mening, dat de Ne derlandse chauffeur mede verantwoor delijk voor het ongeluk was. Ingezonden mededeling (adv.) (Van onze historische medewerker) 0| P DE VLOOT EISTE DE ^RUYTER onbeperkte ge hoorzaamheid van zijn on dergeschikten. Dat waren geen dictator-neigingen van een wreed despoot, maar dit was beslist nodig voor de goede gang van zaken tij dens de gevechten op zee. Maar zelf was hij ook gehoorzaam aan zijn lastgever, de Admiraliteit van Amsterdam in welks dienst hij stond, en daarboven de Staten- Generaal. Dat blijkt duidelijk uit het ge sprek dat de Heren van deze Ad miraliteit met hem voerden in 1675. Gehoorzaam tot het laatst MET ENGELAND hadden we 't vorig jaar vrede gesloten, maar met Frank rijk zetten we de strijd voort, zowel te land als ter zee. Vooral de Franse Middellandse Zeevloot veroorzaakte onze handelsschepen veel last. Daarom zou onze vloot onder De Ruyter daar heen gezonden worden. De nu 68-jarige zag er wel wat tegen op. Onze vloot verkeerde in geen beste conditie en was te zwak voor de sterke Franse vijand. Toen De Ruyter hierop wees, zei een der heren van de Admiraliteit tegen hem: „Ge zult in uw oude dagen toch niet bang worden en de moed laten zakken?" De grijze admiraal antwoordde kalm: „Neen, ik begin de moed niet te laten vallen. Ik heb mijn leven veil voor de Staat, maar ik ben verwon derd en het is mij leed, dat de Heren de vlag van de Staat zo veil hebben en wagen." Toen ze hem toch verzochten te gaan, sprak hij: „De Heren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden. Al werd mij bevolen 's Lands vlag op één enkel schip te voeren, ik zou daar mee in zee gaan. Waar de Heren Sta ten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen." Hij heeft zijn leven gewaagd: het is zijn laatste reis geworden. Vriendschap met De Witt ONZE RAADSPENSIONARIS Johan de Witt ging soms met de vloot mee, ook wel zijn broer Cornelis. Lag de vloot thuis in de havens dan had De Ruyter dikwijls besprekingen met hem over het herstel van de schepen en het verbeteren van de vloot. Zo is er een vriendschap ontsproten tussen beide mannen, die twintig jaar tot de moord op de gebroeders De Witt heeft geduurd. In de 4daagse zeeslag stuurde De Ruyter geregeld rapporten naar De Witt en de Staten-Generaal over het verloop en de vorderingen, zoals trou wens bij iedere grote onderneming. De Witt stuurde bij ieder bericht dat hij kreeg dadelijk een boodschap naar de vrouw van De Ruyter, die zodoende ook op de hoogte bleef. Voordien had den ze beiden al eens een paar dagen bij De Witt gelogeerd. Daarom werd van De Ruyter wel verteld dat hij anti-Oranje was. Zo was het nu ook weer niet, al was hij misschien wel wat minder Oranjegezind dan de beide Trompen, vader en zoon. Hij was een dienaar van het lieve Vader land en bemoeide zich niet met staatszaken. Want toen in 1672 de jonge Prins Willem als stadhouder werd uitgeroepen, volgde hij even goed diens bevelen op als vroeger die van Jan de Witt. Moeilijkheden Toch hebben die geruchten hem eens in moeilijkheden gebracht. De Prins was pas stadhouder gewor den, we waren met 4 landen in oor log en de slag bij Solebay tegen de verenigde Franse en Engelse vloten verliep niet zo gunstig. De Ruyter kreeg de schuld, hij wilde niet voor de Prins vechten, beweerde men. Hij had onze vloot verraden aan de vijand. (Van een onzer verslaggeefsters) Van 14 tot 16 maart werd op „De Witte Hei" te Huis ter Heide een congres gehouden, dat was ge organiseerd door het Geref. Soci aal Economisch Verband en het Geref. Maatschappelijk Verbond, uit de kring van de Gereformeerde Kerken (art. 31). De voorzitter van deze twee organisaties, de heer P. Groen, opende het congres met 'n beschouwing over de Europese in tegratie. De heer Groen bracht verschillende bezwaren tegen de komende intègratie naar voren, zowel op economisch als op sociaal gebied. De voorzitter sprak de vrees uit, dat de integratie voor ons grondstoffen- arm land een economische verslechte ring zal betekenen. Zo brengt b.v. de sociale harmonisatie vele problemen met zich mee. Wanneer over vier jaar in alle landen van klein-Europa de 40- urige werkweek verplicht wordt ge steld, en de volgende uren dus als overwerkuren zullen moeten worden uitbetaald, betekent dat een loonsver hoging van 2 Gemiddeld zullen de lonen ook ongeveer 3 stijgen bij ge lijke beloning van mannen en vrou wen. Daarbij komt nog weer eens 8 a 10 voor de invaliditeitsverzekering, de huurverhogingen en de weduwen- en wezenvoorziening. FEUILLETON Naar het Engels „Neen, ik wil je niet grieven. Dat is inderdaad mijn bedoeling niet; ik wil je alleen overtuigen, dat wat gebeurd is, voorbij is. Onherroepelijk! Denk je, dat ik die drie jaar steeds gejammerd heb als een sentimenteel bakvisje?" „Neen, maar ik had niet gedacht, dat je zo harteloos was geworden!" „Harteloos?" herhaalde zij. „Een bewijs, hoe weinig je mij begript! Ik heb altijd te veel hart getoond. Dat is mijn bitterste grief. Toe, ga nu, voor ik dingen zeg, waarvan ik later berouw zal hebben!" Zijn kalmte keerde weer, naarmate zij haar zelfbeheersing verloor. „Vertel mij alles!" zei hij. „Laat er geen misverstand tussen ons heersen. Je bent mij verplicht, geheel uit te spreken." „Mijzelf ben ik het ook verplicht. Ik zal je alles vertellen. Waarom niet? Ik hoef er mij niet over te schamen! Je praat over het verleden? Heb je vergeten, dat je twee maal geweigerd hebt met mij te trouwen? Op Sutton- thorpe, omdat je arm was en die avond op de Hall, omdat ik rijk was? En nu is de toestand weer veranderd. Jij bent rijk en ik ben arm. En denk je nu, dat ik nederig bij je terug zal komen?Zou ik dan in het geheel geen trots; geen eerbied voor mijzelf mogen hebben?" „Je zou niets ten offer hoeven te brengen, als je er in toestemde met mij te trouwen, Jeanne. Ik ben niet rijk. Ik kan het goed doen, maar er komt nog heel wat kijken voor de op voeding van de jongens. Het is geen schitterende toekomst, die ik je bied. Bovendien, als je dat liever had, zou den jij en ik naar Suttonthorpe kun nen teruggaan en ik zou met genoe gen weer hard willen werken. De Hemel weet, dat ik mijn leven, zoals het nu is, wel bijzonder leeg vind. Ik heb geen enkele keer sinds ik op de Hall kwam, een echt gelukkige dag gekend door mijn voortdurend ver langen naar jou. Wil je met mij mee naar Suttonthorpe gaan, Jeanne?" „O, neen; duizendmaal neen! Wél vind ik het een mooi voorstel van je". Haar gezichtje was nu veel zachter van uitdrukking en de tranen ston den haar in de ogen. „Het doet mij denken aan hetgeen ik mij wel eens voorgesteld heb, eer tante stierf. Misschien zou je mij la ter, als je oud en eenzaam was, want de jonge vogels zouden wegge vlogen zijn uit het nest, vragen om bij je te komen. Ik zou dan ook oud en vergrijsd zijn en hét verplegen moe, en dan zouden wij nog een hele tijd gelukkig kunnen zijn." Keith voelde zich diep ontroerd. Zijn eigen liefde leek hem zelfzuchtig bij de trouw, waarop zij doelde. „Laat die droom zich dan nu ver wezenlijken, Jeanne!" smeekte hij. „Ik ben al oud; en eenzamer kan ik mij nooit voelen!" Maar zij schudde het hoofd. „Neen, nu kan ik niet komen. Dat heeft die arme tante onmogelijk ge maakt. Daarom bezorgde het mij zo'n schok, toen ik hoorde, dat ze jou de Hall had nagelaten; dat kan ik je nu wel vertellen. Ik geloof, dat ik bijna flauw viel, toen mr. Richardson het mij meedeelde. Ik weet, dat zij het gedaan heeft, om ons bij elkaar te brengen, om het jou mogelijk te ma ken met mij te trouwen. Hoe weinig kende zij mij eigenlijk." Ze keek naar hem, met een tedere glimlach, maar die wekte geen hoop in zijn hart: zij had immers gezegd, dat zij nu niet bij hem terug wilde komen! Roerloos bleef hij haar aan staren, als een man, die zijn dood vonnis heeft gehoord. „En nu zal ik je nog eens iets an ders vertellen", ging zij voort. „Mis schien dat ik nooit meer in de gelegen heid zal zijn, je dit mee te delen. En toch wil ik graag, dat je het weet; ik ben niet op Suttonthorpe gekomen als spionIkikvoelde toen alles voor je en kon de verzoeking niet weerstaan, om je te leren kennen. Herinner je je nog wel die avond, toen je Miss de Roseville kwam op zoekenIk zat aan het orgel, ach ter de gordijnen en ik heb je bespied en ieder woord verstaan. Ik vond je de beste man, die ik ooit gezien had, en daar ik wist, dat ik je op de ge wone wijze toch nooit ontmoeten zou, maakte ik gebruik van de gelegenheid, die zich voordeed; dus, zoals je ziet, ben ik er meer verantwoordelijk voor dat we met elkaar in aanraking ge komen zijn, dan je zeker wel dacht. Maar ik heb er zwaar voor moeten boeten." Er ging een bel. Ineens hield zij op met spreken en zei: „Dat is mijn patiënt. Nu moet ik gaan. Ik ben toch al veel langer weg gebleven, dan ik gezegd had." Keith vatte haar hand en sloot die in de zijne. (Wordt vervolgd) Het grote bezwaar tegen het inte gratie-project noemde de heer Groen, dat het feitelijk alleen rust op een po litieke doelstelling. Spreker voorzag grote moeilijkheden in de sociale ver houding tussen werkgevers en werk nemers, daar b.v. de loonkwesties op internationaal niveau zullen worden beslist door landen, die voor het groot ste deel links-georiënteerde vakorga nisaties bezitten. Ook vreesde de heer Groen een overwegende invloed van het rooms-katholicisme, daar in Bel gië, Frankrijk en Italië de meerder heid der bevolking r.k. is. CONCLUSIE Spr. kwam tot de conclusie, dat de opstellers van het project niet voor zichtig genoeg zijn geweest en niet ge noeg aandacht hebben besteed aan alle moeilijkheden en problemen die de uitvoering van het plan met zich mee zal brengen. Volgens de heer Groen zou een veel langzamer procedure ge- Na de inleiding van de voorzitter volgd moeten worden, werd het woord gevoerd door drs. H. W. de Jong over: „Gereformeerd so ciaal en economisch denken in histo risch perspectief". Drs. De Jong stond achtereenvolgens stil bij Calvijns ge dachten over de rente, de opvattingen der 17e eeuwse Nederlandse Gerefor meerden t.a.v. beroep en arbeid, Kuyper en het sociale vraagstuk en Colijn en de internationale economi sche betrekkingen. Drs. De Jong concludeerde, dat deze Gereformeerden meestal niet duidelijk de veranderingen in het maatschappe lijk bestel hebben onderkend evenals hun invloed op het individueel hande len en de overheidstaak. Hun gedach ten misten echter de wetenschappe lijke uitwerking en de precisie. Dit is volgens spr. een van de redenen van de betrekkelijke ineffectiviteit van het gereformeerd maatschappelijk denken. Hij achtte echter voortgaande bestude ring van de door deze Gereformeerden gelegde grondslagen dringend nood zakelijk. De derde spr. op het congres was drs, J. L. J. Lamet, die het onderwerp „Is vandaag een positieve houding in het maatschappelijk leven mogèlijk?" behandelde. Spr. wees er o.a. op, dat aan vele overheidsmaatregelen een aantasting van eigendom en gezag ten grondslag ligt en een verkeerd gebruik van het woord gemeenschap. Drs. La- met vestigde ook de aandacht op de volgens hem verkeerde achtergrond die uit de instelling van een algemene spreiding, en vooral ook uit de belas ouderdomsvoorziening, P.B.O., bezits- tingpolitiek spreekt. In deze tijd van welvaart en bestaanszekerheid is het toenemende afgodische verering van nodig een profetisch getuigenis te la ten horen. Spr. wekte op tot een te rugkeer naar de schriftuurlijke begin selen die aan het sociaal economisch bestel ten grondslag moeten liggen. Amerikaans beroep op de V.N. Israël en Egypte Het verluidt te Londen, dat de Ver enigde Staten in de afgelopen dagen een beroep op de Verenigde Naties, Is raël en Egypte hebben gedaan om zich te onthouden van elk overijld optre den, dat afbreuk zou doen aan de vor deringen, die zijn gemaakt met het herstel van de vrede in Gaza. - Terwijl hij nog op de vloot was wer den zijn huisgenoten in Amsterdam bedreigd. Door het optreden van een kapitein van de schutterij die da schutters liet aanrukken, werd het op stootje bedwongen. Toen De Ruyter thuis kwam bezocht hij de Prins in zijn legerkamp te Bo degraven. Die ontving hem vriendelijk en zorgde er voor dat hem niets over kwam. Toch wilde een onbekende indringer hem in zijn eigen huis nog eens met een mes te lijf. Door een klein keu kenladdertje voor zijn voeten te wer pen kon de man niets uitvoeren en vluchtte. Wel hadden de Engelsen getracht hem over te halen verraad te plegen, maar dat voorstel had hij verontwaar digd afgewezen. Ook had hij eens een bijzonder vriendelijke brief geschreven over de houding van Cornelis de Witt op de vloot, waarover hij in de Sta ten-Generaal werd aangevallen. Goed Zeeuws goed rond antwoordde hij: „Indien het hier in 't vaderland zo ge legen is, dat men de waarheid niet mag spreken, zo is het er ellendig ge steld. Nochtans zal ik die spreken zo lang mijn ogen open staan". Conflict met Corn. Tromp EEN ONVERKWIKKELIJKE ge schiedenis is zijn onenigheid met Cor nelis Tromp, de zoon van Bestevaar Maarten Harpertsz., die in 1653 bij Terheide was gesneuveld. In het belang van de oorlogvoering moest De Ruyter wel onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid eisen. Wanneer iemand zich niet aan de instructies hield en op eigen houtje wat ging vechten, kon hij ongenadig te keer gaan. Dan ontglipte er wel eens een onparlementaire woord aan zijn lippen en was hij met scheldwoorden niet zuinig. Zo had Tromp hem in de 2-daagse zeeslag (1666) ln de steek gelaten. Niet met opzet, hij had de Engelse achterhoede te ver en te lang ach tervolgd, terwijl hij de voorhoede van De Ruyter had moeten helpen. Hierdoor was De Ruyter genood zaakt terug te trekken. Hij ontbood hem op het admiraals schip, blafte hem verschrikkelijk aan en schold hem uit voor schelm. Dan joeg hij hem van „De zeven provin ciën" weg en verbood hem op dit schip te komen. Tromp werd ontslagen uit 's Lands dienst. Hij beklaagde zich hierover bij De Witt en de Staten-Generaal. Te vens beloofde hij De Ruyter trouw te zullen dienen en hem nooit meer te verlaten. Ook De Ruyter maakte zijn verontschuldiging over zijn gemis aan zelfbedwang. Maar het ontslag bleef gehandhaafd. Ruim 6 jaar later volgde door tus senkomst van de Prins de verzoening „om al het voorgaande te vergeten en voortaan in broederlijke en trouwe vriendschap te zullen leven." Geen wrok Wrok koesterde De Ruyter niet. In de slag bij Schooneveld zat Tromp in de knel en De Ruyter ging hem helpen. „Jongens, daar is "Bestevaer, die komt ons helpen" riep Tromp verheugd uit. Vergeten en vergeven, ook dat kon De Ruyter. L. v. W. Toen de negenjarige scholier G. van de L. uit Doom per fiets naar zijn huis terugkeerde, reed hij, komend op de Rijksstraatweg pardoes tegen een vrachtauto. Hij overleed onmiddellijk. Lord Ismay, de aftredende secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, zal op 14 mei zijn post opgeven. Hammarskjoeld niet naar Cairo Een woordvoerder van het secretarl- raal Hammarskjoeld vandaag niet naar aat van de Ver. Naties heeft gisteren bekendgemaakt, dat secretaris-gene- Cairo zal vertrekken. Hij heeft het vertrek uitgesteld, vermoedelijk tot begin volgende week. fill Zoals we reeus eerder schreven hoopt kand. J. v. d. Klaauw te Noord- wijk aan Zee zondag 14 april a.s. zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te Krabbendijke. In de morgendienst (aanvang tien uur) zal hij bevestigd worden door zijn schoonvader ds. H. Post te Rijnsburg. In de middagdienst, die om vijf uur beegint, zal hij dan zijn intrede doen. Kand. v. d. Klaauw, die 26 jaar is, heeft gestudeerd aan de V. U. te Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5