A.N.W.B. heeft ernstige bezwaren tegen invoering maximum snelheden CREGHEL Van papieren leden tot actieve werkers Hm kvas ZEEUWSCH DAGBLAD Documentatierapport verschenen Veiligheid zal niet groter worden, de ongevallencijfers niet kleiner Zorin in Londen aangekomen K.L.M.grootste afnemer van Lockheed %2 m tfe ftut&HtfS SANOSTOL W.E.U. in beraad over Britse strijdmacht in West-Duitsland Luchivaartdelegatie naar V.S. vertrokken Hieuw tehuis voor invalide kinderen DE KERK VANDAAG Ongewoon transport naar jaarbeurs Prins Bernhard naar Geneve Gelezen in - ANDERE BLADEN Angst en lol Of te laat, of onjuist V.A. en T A Mallemolen Spanje kampioen rofhockey DOOR DE WERELD Kwestie huiddonors in Ziekenfondsraad PROFESSOR Maandag 18 maart 1957 Pagina 1 Het voornemen voor bebouwde m6t de groei van de bevolking en met de groei van het motorrijtuigenpark. kommen een maximumsnelheid van 50, bij uitzondering 60 kilo meter te gaan voorschrijven, heeft ernstig bezwaar ontmoet bij de A.N.W.B. en de andere verkeers- en vervoerorganisaties. Dit blijkt uit een documentatie- rapport van de A.N.W.B. over dit onderwerp, dat aan 3800 verkeers- deskundigen o.w. een groot aantal Kamerleden, in ons land is ver zonden. De minister van waterstaat heelt thans het advies van de meerderheid van de „commissie veiligheid wegver keer" aanvaard om de snelheid binnen bebouwde kommen aan een maximum te binden. Naar mening van de A.N. W.B. vervalt men daarmee weer in een oude, onbevredigende toestand, die psychologisch verkeerd zal werken. Naar mening van de heren A. Boost, directeur en ir. G. Kuysten, verkeers- technicus van de aid. wegen en ver keer dezer organisatie zal de automo bilist „automatisch tegen dit maximum aan gaan hangen" inplaats van zelf de verantwoordelijkheid voor zijn rijden met betrekking tot de veiligheid en vrijheid van de weg te aanvaarden. Bovendien zal hij op weggedeelten, waar hij naar zijn mening veilig har der kan rijden dan 50 km, in botsing komen met de politie, die zich een zeer omvangrijke nieuwe controlerende taak toebedeeld zal zien. Zulks, terwijl controle op zeer drukke wegen door gebrek aan aanhoudingsmogelijkheid vrijwel uitgesloten zal zijn. Veiligheid Het argument, dat het maximum moet worden gesteld omwille van de verkeersveiligheid achten de heren Boost en Kuysten onjuist. Hun docu- mentatierapport bevat statistieken, waaruit blijkt dat na afschaffing van de maximumsnelheid het dodencijfer in het verkeer in 1952 daalde en na dien de stijgende tendens had van de jaren voor 1951. Het aantal ongelukken met dodelijke afloop steeg regelmatig De ongevallen met letsel vertonen de zelfde Hjn. Van verschil met de stij ging tijdens de algemene maximum snelheid is volgens deze statistieken geen sprake. Ook tegen de bepaling ..bebouwde kom" heeft men bezwaar. Deze kom begint bij een blauw-wit plaatsnaam bord langs de weg. In vele gevallen staat dit plaatsnaambord vele kilome ters af van het begin van de bebou wing. Ongevallen Naar mening van de A.N.W.B. Is aangetoond, dat sedert de opheffing van de maximumsnelheid „de ver keersongevallen niet buiten verhou ding tot het aantal conflictmogelijk- aan de minister voor rijkswegen, de bevoegdheid te geven om op bepaalde straten in de bebouwde kom een in het wegenverkeers-reglement te noemen maximum snelheid vast te stellen. Het effect hiervan zou naar mening dezer deskundigen nuttiger zijn, dan van een algemene maximum snelheid. Het plaatsen van „snelheidsvallen" zou, in het bijzonder op royale en snelheids-uitnodigende uitvalswegen, weerstanden oproepen en spanningen wekken, die niet bevorderlijk zijn voor de geestelijke Instelling van de be stuurder. heden zijn gestegen" en de vraagstuk ken der excessieve snelheden gelocali- seerd kunnen worden geconcludeerd wordt, dat het heter is geen maximum snelheden voor bebouwde kommen in te stellen, doch aan Ged. Staten voor provinciale en gemeentelijke wegen en De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Zorin, Is zaterdagmor gen vroeg in Londen aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de ontwapenings besprekingen vanwege de Verenigde Naties, die vandaag beginnen. Zorin zei bi) zijn aankomst, dat de Sowjet-Unie kort geleden haar strijd macht aanmerkelijk Ingekrompen heeft, 0 De K.L.M, Is In 1956 de grootste bui tenlandse opdraohtgever van de Look- heed VUegtuigenfabrlek geweest. De fa briek heeft in dat jaar een record aan buitenlandse opdrachten voor verkeers vliegtuigen gehad. Tien buitenlandse maatschappijen bestelden samen 85 ma chines voor een totale waarde van T8 miljoen dollar. De K.L.M. nam veertig procent van deze buitenlandse orders voor haar rekening door de bestelling van vliegtuigen van het type Lookheed- electra en twee Super-constellations, Ingezonden mededeling (adv.) Bisschop Dibelius heeft in de temidden van ruïnes staande Marienkirche in Oost-Berlijn ge preekt. Als tekst had hij gekozen Ezechiël 33 11 „Waarom zoudt gij sterven, huis Israëls?" Dibe lius zei, dat men op dit ogenblik in O.-Duitsland getuige is van een ontwikkeling, waarbij men overging van papieren leden van een volkskerk tot actieve christelijke werkers. De inkomsten van de kerk zijn, o.a. door overheidsmaatregelen, enorm teruggelopen. De enige oplossing is, dat men niet langer volkskerk is, maar komt tot ge meenten van actieve „rentmeesters" Bisschop Dibelius zei hierover: „Het was een grote zegen, dat wij gedurende duizend jaar in ons land in staat zijn geweest om ieder kind te dopen, ieder kerkelijk huwelijk in te zegenen en onze doden te begraven met de troost van het woord van het God. Wij zijn daar dankbaar voor. Maar toch hebben wij nooit vergeten, dat Chris tus ons iets heel anders gezegd heeft: Smal is de weg en nauw de poort, die ten leven leidt. Wij zijn in Oost-Duitsland nu zo ver gekomen, dat zij die Christus belijden, tégenover anderen moe ten staan, zelfs als toe kinderen zijn; want deze moeten kiezen tussen catechisatie of voorberei ding op de „jeugdwijding". Als nu door de finan ciële nood onze kerk niet in staat is om iets te doen voor de velen, die gedoopt willen worden en christelijk begraven en die verder niets voor de kerk doen en niets voor haar arbeid willen betalen, beschouwen wij dit als een daad van God. Wij zijn overtuigd, dat wij in deze periode van kerkelijk leven dichter bij het nieuwe testa ment zullen zijn dan tot nu toe". De raad van de Westeuropese Unie (W.E.U.) heeft zich vrijdag te Londen beraden over het plan van Engeland om zijn strijdkrachten ln West-Duitsland te verminedren. DE NEDERLANDSE ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, stelde voor, dat Engeland de beoogde terug trekking opschort tot in de loop van 1959 en de vier divisies, die het volgens zijn NAVO—verplichtingen in de bonds republiek moet legeren, daar zo lang handhaaft. Dit plan komt het compro mis-voorstel van de opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten ln Europa, generaal Norstad, zeer nabij. De Britse ambassadeur in Bonn, Sir Christopher Steel, is vrijdag naar Mi laan gevlogen om bondskanselier Ade nauer op te zoeken, die met vakantie te Cadenabbia aan het Comomeer ver toeft. Diplomatieke waarnemers gelo ven, dat dit bezoek verband houdt met de Britse plannen voor vermindering van de Britse troepensterkte ln Duits land. Christelijk landbouwhuishoud- onderwijs biedt vele mogelijkheden Men schrijft ons: Naast de primaire opleiding die de meisjes ontvangen op de Chr. Land- bouwhuishoudscholen, welke 2 jaren uurt, biedt de Chr. Landbouwhuis- oudschool te Middelburg thans ook een 1-jarige vervolgopleiding aan. Deze opleiding is bedoeld voor huis- houdassistente. v Meisjes, die dus hun primaire op leiding achter de rug hebben en met goed resultaat gevolgd, kunnen door deze vervolgcursus hun inzicht, ge voelens en vaardigheden aankweken, die voor hun algemene vrouwelijke vorming in alle levensomstandig heden onmisbaar zijn en voorzover dit op deze leeftijd wenselijk en mogelijk is. Deze opleiding duurt 1 jaar, waar na een getuigschrift zal worden uit gereikt. Naast deze opleiding tot huishoud- assistente kan een opleiding gevolgd worden voor inrichtingsassistente. Deze zeer belangrijke opleiding heeft ten doel meisjes een opleiding en vorming te geven die haar in staat zal stellen verschillende functies in ziekenhuizen, inrichtingen, internaten e.d. te vervullen. Zij zal er in de eerste plaats op gericht moeten zijn de meisjes aansprakelijk te stellen voor persoonlijk gestelde opdrachten, opdat het verantwoordelijkheidsgevoel zoveel mogelijk gewekt wordt. Toegelaten kunnen worden zij, die in het bezit zijn van het getuigschrift huishoudassistente of een daarmee ge lijk te stellen opleiding. De opleiding duurt 2 jaren. Zij be staat uit 1 jaar onderwijs en 1 jaar praktisch werk in gezin, ziekenhuis en inrichting. De gehele opleiding is ais volgt ingedeeld: 9 maanden onder wijs; 2 maanden praktijk in gezin; 9 maanden praktijk in ziekenhuis en enkele daartoe goedgekeurde Inrich tingen; 1 maand vakantie; 8 maan den onderwijs. Het Chr. landbouwhuishoudonder- wljs biedt vele mogelijkheden. Telefoon voor moeilijkheden? Nadat men reeds enige tijd in Amerika, Zweden en Engeland de telefoon gebruikt voor persoonlijke zielszorg, is sinds kort ook in Duitsland bekend. Ds. IJ. K. Vel- lenga van Meppel, die er in het Gereformeerd Kerkblad voor Dren te en Overijssel een bericht over opneemt, voegt er aan toe: Voors hands lijkt het ons nog wel gemak kelijker per telefoon antwoord te ontvangen op de vragen: hoe laat is het? of wat voor weer is er op komst? dan op de vraag: wat moet ik doen ln mijn moeilijkheden? De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, ver klaarde vrijdagavond, voordat hij met de delegatie ln het vliegtuig naar New York stapte, dat aan het Nederlandse standpunt Inzake de wensen op lucht vaartgebied niets is veranderd. De on derhandelingen over een luchtvaartver drag met de V.S. lopen al enige jaren, maar het Is thans de bedoeling, dat er een definitieve regeling komt. Het ls de opzet, dat Nederland lijnen met Los Angeles en Houston en een verbinding tussen Curasao en New York gaat beginnen. Volgens drs. Van der Beugel hebben de Amerikanen waarschijnlijk hun standpunt enigszins gewijzigd, te meer daar minister-president Drees korte tijd geleden een brief over deze materie naar president Elsenhower heeft ge schreven. Schaarsbergen In opdracht van de Hendrik Willem Land-Stichting wordt op het ogenblik te Schaarsbergen bi) Arnhem een te- huls voor tijdelijke verzorging van In valide kinderen gebouwd. In de Inrich ting zullen ernstig gebrekkige kinde ren uit het gehele land en ongeacht godsdienstige overtuiging of levensbe schouwing, ln groepen van 25, voor een periode van zes weken worden opgeno men om hen lichamelijk en geestelijk te ontspannen en te sterken. De kosten zullen drie ton bedragen. Men denkt het tehuis nog deze zomer te kunnen openen. Chinese pelgrimsreis Het blad der vrije evangelische gemeenten Ons Orgaan, weet mee te delen, dat de regering van China bezig is „De Pelgrimsreis" van Bunyan in het onderwijs te doen opnemen. Men doet dit omdat „De Pelgrimsreis" als een klassiek En gels werk wordt beschouwd, waar van de scholieren profijt kunnen trekken. Het centrale punt van de inzending der Vereniging Nederlands Fabrikaat op de aanstaande voorjaarsbeurs zal een scheepsschroef zijn met een door snee van 6.50 meter. Door haar stand wil de vereniging belangstelling vra gen voor het Nederlandse vakman schap op basis van de redenering, dat door waardering van dat vakmanschap blijvende welvaart mogelijk is. De scheepsschroef belichaamt de vier voornaamste facetten van het Nederlandse vakmanschap namelijk: fantasie, durf, precisie en betrouw baarheid. Maandag 18 maart zal de schroef van de fabriek in Drunen naar Utrecht 131 De volgende morgen vroeg ging Créghel en Sniffel weer op pad. Er dre ven weinig wolken aan de hemel en het beloofde een prachtige dag te worden. Toen het tweetal op het veld kwam zei Créghel: „Stop!" Hij haalde een dikke worst te voorschijn van onder zijn jasje en vervolgde toen: Sniffel, hier heb ik een worgt", „oef, waf, woef", blafte Snif- Preek-automaat In sommige speeltuinen kunnen de kinderen door een dubbeltje in een kijk-automaat te gooien, een kort filmpje afdraaien. De nieuwste vinding op dit gebied staat echter niet in een speeltuin, maar in een kerk. De St. Marychurch te South ampton, die door velen wordt be zichtigd, bevat een telefoontoestel. Draait men nummer nul, dan kan men door de hoorn een preek van drie minuten beluisteren. Deze preek is op de band opgenomen, precies als het weerbericht. Jodenpredikant De Christ, gereformeerde predi kant ds. M. Boertien, die als mis sionair dienaar des Woords aan de gemeente van Groningen is ver bonden, maar die zijn arbeidsveld heeft bij de Jerusalemkirche in Hamburg, komt in Nederland enige spreekbeurten vervullen. Ds. Boer tien werkt onder de Joden in Ham burg. Hij zal o.a. enkele colleges geven aan de Theologische School van de chr. geref. kerken te Apel doorn over onderwerpen betreffen de het hedendaagse jodendom. worden vervoerd. Het transport zal rond 12 uur het viaduct bij het ver keersplein Ouderijn passeren. Aan de opstelling van de schroef op de Jaarbeurs (Croeselaan) moet ten slotte de grootste mobiele kraan van Nederland te pas komen, welke de 25 ton kan tillen. Prins Bernhard is per vliegtuig in Genève gearriveerd om de algemene vergadering van gouverneurs van de Europese Cultuurstichting bij te wonen. Maandag zal de prins de 27ste Inter nationale autotentoonstelling bezoeken. Vermoedelijk zal de prins vandaag of morgen weer ln Nederland terug zijn. fel luid en ging al mooi zitten. „Nee, ho maar", lachte Créghel, „je krijgt hem pas ale je goed je best hebt gedaan. Want weet je wat wij nu gaan doen? Ik ga je een beetje oefenen voor de hardloopwed strijd." Dat vond Sniffel jammer. Die worst zag er zo lekker uit en nou kreeg ie hem niet eens. Maar ja, de baas had altijd het beste met hem voor, dus zou In „Bjj stukkenzak en theeblik" in Pa trimonium, schrijft N. Baas over Angst en Lol als twee onafscheidelijke kameraden van menig mens. Om van de angst af te komen wenden velen zich tot de lol. Maar de lol is holl De lol moeten wij de laan uitsturen, zij vernietigt de be schaving, bederft het karakter, legt ieder idealistisch streven lam en weerhoudt ons er van de ware blijdschap te Ieren kennen. Ik meen, dat wij tegenwoordig op een zogenaamd schritelijke wijze aan het rock and rollen zijn en hoe eerder hier een eind aan komt des te beter! Een film is nog niet goed, omdat er geen blote da mes ln voorkomen. Een hoorspel zonder echtbreuk ls daarom nog geen opbou wend hoorspel. Het is óók een sociale taak ons volk te wennen aan een goede ont spanning, die niet slap maakt, maar sterk. Overwin de angst, draal de lol de nek om en geef u ten vollevoorhet ker kelijke, politieke en sociale leven. Laat dit zo vlammend en bezield zijn, dat ook de jeugd op onze vergaderingen komt. Als jonge mensen maar werkelijk een doel zien, een gróóts ideaal en als men hun dit weet voor te schilderen, dan worden zij wel finders. Onder de dappere strijders van Hongarije zijn, naar Ik vermoed, óók de nozems van Boedapest geweest. Toen zij het ideaal voor hun ogen zagen wap peren in de kleuren van de oude Hon gaarse vlag, hielden zij opeens op met rook-and-rollen en besprongen met hun blote handen een tank. Zó moeten wij het vaandel van onze ohristelijk-sociale be weging weten te ontplooien. Als het ven del gezwaaid en de klaroen gestoken wordt, zullen de strijders zich weer ver zamelen. Er is wat gróóts te doen in de wereld en het leven is waérlijk de moei te waard. Elsevier schrijft: Het rapport inzake de relatie tussen roken en longkanker is on juist of juist. In het eerste geval had men het niet moeten publiceren; in het tweede geval is het bijna misdadig te noemen dat men met de publicatie een jaar heeft gewacht. Het rapport is namelijk in het voorjaar 1950 ingediend. Onze overheid, die terecht zo bang is voor bos- en heide brand, schijnt de gevolgen van het vuur op ander terein minder te duchten. Als een troost voor onze tabaksindu strie, de handel in rookartikelen en de rokers, nemen we het eerste deel van een artikel „Roken" over uit de toch niet luchthartige Nieuwe Rotterdamse Cou rant. Een grappenmaker heeft de leden van de medische stand eens verdeeld in v.a. en t.a., dat zijn: verbiedende en toestaan de artsen. In de wachtkamer van eerst- genoemden vindt men talrijke bordjes, waarop „Voeten vegen", „Ziekenfonds- kaarten gereed houden" en „Verboden te roken" staat. De tafeltjes wankelen er en de tijdschriften, die er liggen, zijn oud. Bij de anderen daarentegen liggen de nieuw ste tijdschriften, die bovendien aardig om te lezen zijn; er hangen geen bordjes en er staan zelfs asbakken op tafel. Het heeft er veel van, dat de leden van de Ge zondheidsraad de tafels en tijdschrif ten laten we nu maar buiten beschouwing, om ons geheel op het roken te concentre ren tot de verbiedende categorie beho ren. Zij hebben ons jongstleden zaterdag aardig laten schrikken. Longkanker direct verband met roken weliswaar geen absolute bewijzen zware rokers leven stellig korter bezorgdheid waarschuwing. Het was geen bijster op wekkende lectuur. Maar de statistieken wijzen het uit, en aan de uitslag van sta tistieken valt niet te tornen. De commissie van onderzoek sprak zelf van een „tam me inhoud", maar dat is voor leder, die oren heeft om te horen, een eufemisme. Het is de taal van de principiële verbie der, van de afschaffer, die hier klinkt. Eerlijk gezegd, heb ik het op die af schaffing niet erg begrepen. Hij zal ove rigens wel gelijk hebben. Afschaffers heb ben altijd gelijk. De oproep tot „vivere pericolosamente" van Mussolini was daar om al zo'n nonsens, omdat hij volkomen overbodig was: het leven is opziehzelf ge vaarlijk genoeg. Daarom ook vinden wij telkens weer van die apostelen op onze weg, die ons komen vertellen, dat wij ver keerd eten, verkeerd drinken, niet hy giënisch genoeg of (want dat komt ook voor) té hygiënisch zijn. Zo heb ik eens gelezen, hoe gevaarlijk het is in een stad te leven, waar chloor in het drinkwater wordt gedaan, om enige tyd later te horen te krijgen, dat het juist zo gevaarlijk is ergens te wonen, waar géén chloor in het drinkwater wordt gedaan. Dezelfde ver deeldheid heerst er t.a.v. het stof. Zeer gevaarlijk volgens de een: denk maar aan al die bacteriën. Niet ongezond volgens de ander; penicilline is tenslotte ook maar een schimmel. Intussen spitsen wij, die geen van allen dood willen, elke keer, dat zo'n proffeet opstaat, weer onze oren. Da longkanker neemt toe, en in tabaksrook zitten carcinogene stofffen. De rokers van hij maar doen wat Créghel wilde. En zo gebeurde het, dat Sniffel rende, sprong, buitelde en nog veel meer deed, terwijl Créghel hem luid en enthousiast stond aan te moedigen. Hierdoor kwam het dan ook, dat ze niets bemerkten van Heer Moetwinnik, die steeds achter een boom naar ze had staan kijken. reeds gevorderde leeftfijd kunnen hun kans op longkanker verlagen door het ro ken te staken. Alle roken is verkeerd, maar sigaretten zijn erger dan een pijp. Het is ons allemaal heel duidelijk. Dit knipten wij uit Algemeen Dagblad. Op een militair bureau kwamen onlangs tien onderdeeltjes aan, bestemd voor een mitrailleur. Hele kleine onderdeeltjes; met zijn tienen namen zij nog niet de palm van een manshand in beslag. De partij was begeleid door een bon, zoals te doen gebruikelijk. Na verloop van tijd moest dit tiental terug naar het magazijn. Er werd een bon ingevuld en daar gingen zeMaar ze bleven niet! Een paar dagen later be landde hetzelfde tiental weer op de afde ling, begeleid door de mededeling dat het militaire magazijn de onderdelen in groe pen verdeelde en of men nu, bijaldien deze tien (petieterige) onderdeeltjes tot vier verschillende onderdelengroepen be hoorden, voor elk van deze groepen een bon in viervoud wilde uitschrijven. Nog mooier zou het zijn, zo werd medegedeeld, als ter wille van een richtige administra tie voor elk der tien (ik herhaal: onoog lijke onderdeeltjes) een bon ln viervoud zou worden uitgeschreven. Maar dat was een verzoek, geen voorschrift. Vier keer een bon in viervoud was evenwel wél het voorschrift. Men schudde het hoofd, maar deed het Begeleid door zestien bonnetjes gingen de tien onderdeeltjes weer de weg naar het magazijn. Daar werden zij genadiglijk geaccepteerd. Ik weet wel, dat dit een paar centen aan man-uren en administratiekosten heeft geëist. Maar ik ben toch blij, dat mede dank zij deze consciëntieuze admi nistratie het vaderland een zo degelijke bescherming geniet Het Spaanse jeugdteam heeft vrij dag te Lissabon het Europese kam pioenschap rolhockey voor juniores behaald door de laatste wedstrijd tegen de jeugdploeg van Portugal met 20 te winnen. De Nederlandse junio res verloren met 32 van België, na een 20 achterstand bij rust. Duits land speelde gelijk tegen Frankrijk (1—I). De eindstand werd: 1. Spanje, 10 puntenj 2. Portugal 8 punten; 8. Bel gië 5 punten; 4. Nederland 3 punten; 5. Duitsland 8 punten; 6. Frankrijk 1 punt. ——o Het voorlopig onderzoek naar het vliegongeval op 14 februari j.l. nabij Wassenaar, waarbij een „Firefly" trai ningsvliegtuig van het Marinevlieg kamp Valkenburg neerstortte en de vlieger werd gedood, heeft naar de Marïnevoorlichtingsdienst mededeelt, aan het licht gebracht dat dit vlieg tuig een motorstoring ondervond ten gevolge van een defect, dat bij de M.L.D. nog niet eerder was voorgeko men. In Parijs is vrijdag de conferentie over de Euratom en Euromarkt, die georganiseerd is door de beweging van Europese Federalisten, begonnen. Bjarne Braatoy, die sinds mei van het vorige jaar secretaris-generaal van de „Socialistische Internationale" was, is vrijdag op 57-jarige leeftijd overleden. Braatoy had de Ameri kaanse nationaliteit. Zijn vader was een predikant van Noorse afkomst. Japan is van plan delegaties naar Amerika, Rusland en Engeland te zenden om te praten over het staken van kemproeven of het oprichten van een internationaal orgaan van toe zicht op zulke proefnemingen. De 17-jarige wereldkampioene in het kunstrijden Carol Heiss heeft te Berkeley in Californië ook beslag ge legd op de Amerikaanse titel. Het is voor de eerste maal, dat zij dit kam pioenschap op haar naam brengt. Zaterdagmorgen hebben de seis- mografen van het K.N.M.I. een zeer sterke aardbeving opgetekend waar van de haard vermoedelijk weer was gelegen in de omgeving van de Ale- oeten. De magnitude van deze aard beving bedroeg 7%. Op het kruispunt Torenlaan (Brink )- Naarderstraat te Laren zijn de motor rijder A. M. uit Hilversum en de wielrijdster mevrouw T. Post uit Laren, zodanig met elkaar in botsing gekomen, dat mevrouw Post een uur na aankomst in het Sint Janszieken huis te Laren is overleden. Vermoe delijk is het ongeluk ontstaan door dat de tassen, die zich op beide voer tuigen bevonden, elkaar bij het pas seren hebben geraakt. Op de negende Roka-levensmidde- lenbeurs, die vrijdagavond is geslo ten, zijn ruim 38.500 bezoekers geno teerd, onder wie zeer veel buiten landers. Op de laatste dag heeft de commissaris-generaal voor de midden stand, dr. W. L. Groeneveld Meijer, in gezelschap van mr. Van Oers van het ministerie van economische za ken een bezoek aan de beurs gebracht. De Ziekenfondsraad heeft besloten, dSt een algemeen ziekenfonds, waarbij een verplicht-verzekerde, die voor een huid transplantatie in een ziekenhuis moet worden opgenomen, is aangesloten, ook de verpleging en behandeling va nde huid donor voor zyii rekening kan nemen, on geacht of deze verzekerd is of niet. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft het besluit van de raad ter kennis van de fondsen gebracht en deze voorts medegedeeld het op prijs te zullen stellen, indien de regeling ook voor de vrijwillig- verzekerden wordt toegepast. Weer een r.k. noodkerk voor de Calvinisten Hebben onlangs de gereformeerden te Enschede een r.k. nood kerk aangekocht, thans verwierven de christelijke gereformeerden te Amsterdam-west een noodkerk in bezit. Dit gebouw diende de r.k. parochie te Marknesse in de N.O.P., maar zal worden ver voerd naar de hoofdstad om er in een der nieuwe stadsdelen als chr. geref. preek- en werkcentrum te worden opgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4