Ontgoocheld Israël overweegt weer tot actie over te gaan Achilles in kokende zee bij Westkapelle gekapseisd Suwirjo pleegt geen overleg met de partijen Philippijnse president verongelukt „Wij zullen nog twee dagen wachten' PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hef g/sf opnieuw in hei Midden-Oosten n Geschokt vertrouwen Gaaf Makarios naar Londen? Nagy overgebracht naar Odessa Bombardement op Kaoteng (China) Kabinetskandidaten zullen directworden aangezocht Verkeer eiste weer twee doden Landbouwschap heeif begrip voor lagere melkgarantieprijs Sowjets lanceren nieuw plan Nog 25 personen kwamen om Een ramp voltrok zich in enkele minuten Bergingsdeskundige van Van der Tak over boord geslagen en verdronken Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2488. Bij geen gehoor: 8(8? (red.) en 2070 (adöi.). Giro 874280. Kantoren: Middelburg: Korte Noora- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingenr Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzent bijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwscli Dagblad 12e Jaargang No. 3655 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Maandag 18 maart 1957 c rA.N.W.B. bezwaren (Zie pag. 4) Op- en ondergang van Zon en Maan» Dinsdag: Zon op 6.46 u., onder 18.51 u. Maan op 23.44 u., onder 8.01 u. Hoogwater dinsdag 19 maart. Vlissingen: 3.46 u. 2.55 m., 16.16 u. 2.43 m. Terneuzen: 4.17 u. 2.69 m., 16.47 tC, 2.67 m. Wemeldinge: 5.45 u. 1.83 m., i8.11 u. 1.87 m. Zierikzee: 5.28 u. 1.58 m., 17.58 u. 1.60 m. DE CRISIS in de strook van Gaza heeft opnieuw het Midden- Oosten in het centrum van de belangstelling geplaatst. Het Israëlische kabinet is gisteren bijeen geweest en naar uit door gaans betrouwbare bronnen wordt vernomen zou het kabinet van mening zijn dat andere dan diplomatieke maatregelen in het huidige stadium van de ontwikkeling overwogen moeten worden. Premier Ben Goerion en zijn kabinet zullen echter waarschijnlijk geen definitieve beslissingen nemen over een of andere verdere stap vóór de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, verslag heeft uitgebracht over haar besprekingen met ambte naren van de Ver. Staten en de Ver. Naties. In feite hebben volgens Israël de Egyptenaren het bestuur in de zone van Gaza op zich genomen. Van Egyptische zijde is dit eveneens te kennen gegeven. inmiddels te kennen gegeven het zen den van een Egyptisch burgerlijk be stuur naar Gaza een „overijlde" maat regel te vinden. Mevr. Meir heeft in Amerika giste ren verklaard, dat de aanwezigheid van een Egyptische militaire staf in de strook van Gaza „een gevaar voor de veiligheid van Israël betekent. Zij verklaarde dat Israël wel eens gedwongen kan worden om uit zelf verdediging tot een actie over te gaan. Zij gaf hierop geen verder commen taar. Dr. Ralph Bunche, plaatsvervangend secretaris-generaal der V.N., heeft te Cairo in antwoord op vragen, of de berichten dat de Egyptenaren het bur gerlijk bestuur iji de strook van Gaza hebben overgenomen, te bevestigen of tegen te spreken waren, verklaard: „U kunt niet zeggen, dat de Egyptenaren het burgerlijk bestuur over Gaza heb ben overgenomen, want dat zou vele dingen inhouden." In antwoord op een vraag, of het V. N.-leger naar de bestandslijnen was opgerukt, antwoordde Bunche: „Dit is gedeeltelijk reeds geschied.' Antwoord geweigerd De Amerikaanse ambassadeur in Is raël heeft aan Ben Goerion gevraagd, wat hij bedoelde toen hij verklaarde dat Israël zich volledige vrijheid van handelen voorbehoudt. De Israëlische premier heeft veelzeggend ge weigerd de vraag te beantwoorden. Mevr. Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken heeft, naar zij heeft medegedeeld, „zeer bevredigende besprekingen" gevoerd met Franse re geringsleiders. „Er bestaat tussen ons geen verschil van meningen", ver klaarde de minister. Amerikaanse functionarissen hebben De EOKA heeft als voorwaarde voor het staken van de ondergrondse activiteit gesteld, dat de aartsbisschop In vrijheid moet worden gesteld. Intussen hebben Engelse veiligheids troepen op Cyprus de huidige leider van de EOKA, Droushiotis, gearres teerd. Op zijn hoofd stond een prijs van 5000 pond sterling. In Griekenland heeft het Overheids personeel vrijdag drie uur gestaakt uit protest tegen de terechtstelling van de 19-jarige Cyprioot. De Griekse permanente afgevaardig de bij de V.N., Palamas, heeft de secretaris-generaal, Hammerskjoeld een nota gezonden, waarin Groot- Brittannië ervan wordt beschuldigd, „een politieke moord zonder weerga" gepleegd te hebben. Premier Kadar spoedig naar de Sowjet-llnie Volgens onbevestigde berichten zou de vroegere premier van Hongarije, Imre Nagij, van Boekarest naar Odes sa aan de Zwarte Zee zijn over gebracht. Enige tijd na de verrader lijke overval van de Kussen in Hon garije werd Nagy, toen hem een vrij geleide door de regering-Kadar uit de Zuidslavische ambassade was beloofd, gevangen genomen en naar Roemenië gebracht. Volgens berichten uit Moskou zal premier Kadar van Hongarije binnen kort een bezoek brengen aan de Rus sische hoofdstad. De Hongaarse onder-minister voor buitenlandse zaken, André Sik heeft zaterdag voor radio-Boedapest ver klaard, dat Hongarije dan pas weer in de V.N. zal terugkeren, wanneer- deze organisatie ophoudt zich te men gen in Hongarije's binnenlandse aan gelegenheden. Berichten uit Genève meldden eer gisteren, dat twee van de negen pre dikanten, die in de afgelopen tien dagen zijn gearresteerd, zlllen worden dagen zijn gearresteerd, zullen wor den vrijgelaten. DE BILT ZEGT: Minder somber Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige westelijke wind. Iets min der zacht. Op de vraag of Israël zich door de Ver. Naties .verraden' voelt, antwoord de mevrouw Meir: „Wij zullen nog een of twee dagen wachten. Wij zijn geen volk dat gemakkelijk het vertrouwen verliest." De Israëlische minister heeft bij haar besprekingen met Amerikaanse rege ringsleiders geëist, dat de politiemacht der V.N. de volledige en uitsluitende verantwoordelijkheid voor het bestuur in de zone van Gaza op zich neemt. Van Israëlische zijde is gisteravond te kennen gegeven, dat het vertrouwen in de V.N. is geschokt.- „Het hevigste artillerieduel van het jaar" tussen communistisch en natio nalistisch china is zaterdag begonnen, toen de communistische artillerie het eiland Kaoteng van de Matsoe-eilan- den, dat in handen van de nationa listen is, bombardeerden. In een communiqué van het nationa listische ministerie van defensie wordt gezegd, dat het tegenvuur van de na tionalisten de communistische kanon nen, die 645 salvo's vanaf het schier eiland Peiling, bijna 8 km ten noor den van Kaoteng gelegen, gaven, tot zwijgen bracht. Suwirjo, de nieuwe kabinetsformateur in Indonesië zal geen onderhande lingen voeren met de politieke partijen, die in het parlement zijn vertegen woordigd, maar direct contact opnemen met kandidaten voor kabinetsfunc ties. Hij zou, naar hij verklaarde, in moeilijkheden geraken, wanneer hij met de politieke partijen overleg zou plegen over een kabinet, dat in de geest van Soekarno's plannen zal zijn, daar een aantal partijen de conceptie van de president verwerpt. Masjumi wil Hatta De voorzitter van het „Volks-actie- comité, in MiÖden-Sumatra heeft Dja karta laten weten, dat als Soekarno werkelijk het land voor verdere ont binding wenst te behoeden, hij op nieuw moet samenwerken met Hatta en overleg plegen met de verschillende regionale radên over de samenstelling van het nieuwe kabinet. Nationalistisch en linkse politici in Djakarta heb ben hun instem ming betuigd met de benoeming van Suwirjo als kabi netsformateur. De rechts-Islamiti- sche leiders ech ter, alsook poli tieke - figuren uit de buitengewes- niTTi ten waren teleur- gesteld. De Ma sjumi betreurt het, dat Soekarno voor de benfleming geen overleg heeft ge pleegd me? slatta, zoals door de op standige buitengewesten en de leger leiding was geëist. Ten aanzien hiervan heeft de „Dai ly Telegraph" in Londen in haar com mentaar gezegd, dat Hatta in feite de enige man is, die op de stseun van het leger kan vertrouwen. Het is daarom een stap achterwaarts, dat Suwirjo tot formateur is benoemd. Ook de „Washington Post" ver klaarde, dat de meest noodzakelijke Een ernstig verkeersongeluk bij Doetinchem heeft zaterdag het leven geëist van mevrouw Nacken, terwijl drie zwaar gewonden naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Een personenauto, met vier inzittenden, die van een familiefeest naar huis terugkeerden, slipte in de bocht van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De gewonden waren de heer Nacken en het echtpaar Bier man uit Arnhem. Vijf ernstig gewonden waren te betreuren bij een botsing tussen een kleine autobus en een personenwagen, op het kruispunt van de Aartsher togenlaan en de Orthenseweg in 's-Hertogenbosch. Het onderzoek naar de aanrijding was onmogelijk, omdat alle slachtoffers bewusteloos waren. Omstreeks één uur gistermiddag is het achtjarig jongetje Erederik van de Meij uit St. Anna-Parochi bij het spelen onder een achteruitrijdende locomotief geraakt. Hij werd over reden en was onmiddellijk dood. maatregel om in Indonesië verdere verstoring van rust en orde te voor komen, het terugroepen van Hatta is. De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta voorspelde, dat in geval de Masjumi zal worden gepasseerd, geen enkel kabinet, dat in staat is de huidige crisis te overwinnen, kan wor den gevormd, waarvan de nationalis ten en de Nahdatul TJlama de kern vormen. Meer vrijheid voor woning' bouwverenigingen Zolang de financiële verantwoorde lijkheid en het risico voor de woning bouwverenigingen door de rijksover heid wordt gedragen, moet deze een zekere zeggenschap hebben. Het zou daarom, volgens de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, voor de woning bouwverenigingen wenselijk zijn een beperkt eigen kapitaal te hebben in de orde van vijf procent van het to tale kapitaal, dat geïnvesteerd is. Dan schept men een gebied, waarop risi co kan worden gedragen, waardoor de woningbouwvereniging vrijheid ver krijgt. De bewindsman noemde in dit ver band de oudere woningbouwvereni gingen, wier woningblokken schulden vrij zijn en dit bezit zouden kunnen inbrengen bij het totaal benodigde kapitaal. De directie van de „British Euro pean Airways" (de „B.E.A.") heeft besloten de „Viscount"-lijnvliegtuigen voorlopig uit de dienst te nemen. Dit besluit is genomen nadat een dezer toestellen donderdag j.l. verongelukte, hetgeen de dood van alle inzittenden en van twee buitenstanders veroor zaakte. ue Kersteilan- dere een Britse atoombom tot ontplof fing gebracht worden. Het wapen zal afgeworpen worden door een valiant- bommenwerper, die voor deze gele genheid geheel wit geschilderd is dit, om de felle warmteuitstraling tij dens de ontploffing beter te kunnen weerstaan. Op de bovenste foto de Valiantbommenwerper bij een proef- opstijging ergens in Engeland. Op de onderste foto de officieren, die de „aanualsnlucht" zullen maken; v.l.n.r. D. W. Briggs, M. A. Pringle, R. Howard en R. L. Beeson. De hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap heeft in haar verf' gadering van 14 maart gesproken ovep de garantieprijzen voor de melk, zo als deze op 12 maart door de minis* ter van landbouw bekend zijn ge maakt. Men kan begrip hebben voor da noodzaak van de lagere garantieprijs voor de resterende hoeveelheid af te leveren melk. Gezien de huidige on gunstige financiële positie van zees vele veehoudersbedrijven meent da hoofdafdeling dat bij de minister van landbouw bepleit moet worden hef doen van een spoedige voorschotuitf kering (uit het Zuivelfonds) op da definitieve verrekening van het vert schil tussen de garantieprijzen en d«j gemiddelde opbrengstprijs van da melk in Nederland. Dit acht zij té' meer gewenst omdat een deel van d«j garantiegelden voor de melkveehou* ders voorlopig geblokkeerd zal worden. Europese economische samenwerking De Sowj et-Unie heeft voorgesteld een Europese organisatie voor econo mische samenwerking, waaronder ook vraagstukken op het gebied van dq atoomenergie, op te richten. Dit iq plaats van de gemeenschappelijks markt en euratoom. Afschriften van de Sowjet-verkla» ring zijn verzonden naar de ambas sades van alle Europese landen, waar mee de Sowjet-Unie diplomatieke be trekkingen onderhoudt en ook naar de Amerikaanse ambassade in Moskou. Amerikaanse functionarissen waren eerder een diplomatieke manoeuvre» is dan een ernstig voorstel tot onder handelingen, Franse en Duitse rege ringsleiders delen deze mening. o Gisteravond zes uur is de „Zuider kruis" uit de haven van Brest naar Amerika vertrokken en twintig mi nuten later, te 18.20 uur, ging dg „Waterman" op weg naar Rotterdam. President Ramon Magsaysay van de Philippijnen is zondag door een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Het toestel, waarmee hij naar Manil la vloog, had nog 26 personen aan boord, waarvan er slechts één de ramp overleefde. Carlos Garcia, die onmiddellijk uit OCanberra, waar hij de conferentie van de ZOAVO-raad bijwoonde, is teruggekeerd, zal Magsaysay opvolgen. ZATERDAGMORGEN, om ongeveer één uur is tijdens zwaar stormweer en dikke mist de Duitse coaster Achilles die kort te voren van de Westkappelse zeedijk was vlotgetrokkken gekapseisd en gezonken. De bergingsdeskundige M. J. N. van der Hidde, chef bergingsdienst en procuratiehouder van Van der Tak's Bergingsbe drijf te Rotterdam, kwam hierbij om het leven. De ramp voltrok zich in een dusdanig snel tempo, dat de beman ningsleden alles verloren hebben. Slechts de kapitein slaagde erin de allerbelangrijkste papieren in veiligheid te brengen. Een kleine groep, waaronder een onzer verslaggevers, heeft de ondergang mee gemaakt. Vrijdag j.l. zocht kapitein Hermann Off contact met het bergingsbedrijf van Leen Smit, nadat de derde poging van vlottrekken door het bergingsbe drijf Van den Akker wederom was mislukt. Het enige, dat Van den Akker bereikte, was, dat het scheepje steeds hoger op de Westkappelse Zeedijk kwam te zitten. Om half één begon de Scaldis van Van der Tak uit Vlaardingen te trek ken en vijftien minuten later was het scheepje vlot. Ruimen vol Nauwelijks was de Achilles van de djjk afgegleden of de ruimen lie pen vol water en langzaam aan be gon het slagzij te maken. Een zware zee belette het bergingsvaartuig Dol fijn langszij vast te maken maar het bergingsschip bleef zo dicht moge lijk naast de in nood verkerende coaster. Het bleek binnen enkele minuten dat de coaster niet meer te redden was. Om één uur kapseisde de „Achilles" en kwam op zijn sstuurboordzijde op het strand tussen Westkapelle en Zou- telande te liggen. Vier man trachtten over te springen op de bergingsboot „Dolfijn". Twee van hen, waaronder de Duitse kok en een bergingsman, slaagden er in. Twee andere bergers sprongen naast de veilige „Dolfijn" en vielen in het kolgende water. Een van hen greep zich nog bijtijds vast aan een langszijhangend touw en kon aan boord worden getrokken. De andere, de heer Van der Hidde, die op de railing moet zijn gevallen, werd door de woeste zee weggevoerd. Drie uur later spoelde het stoffelijk overschot aan op het strand bij Westkappelle. Door de zware mist was er slechts een zicht van nog geen honderd meter bemoeilijkt werden. Zodra de Achilles waardoor de reddingspogingen uiterst in nood kwam te verkeren werden echter noodseinen de lucht in gestuurd en uit Breskens kwam de reddings boot Pres. Jan Wierdsma. De zee was echter zo hol, dat ook deze boot niet langszij de gekapseisde Achilles kon komen. De sleepboot Scaldis, het bergings vaartuig Dolfijn en de reddingsboot zochten langdurig de zee af omdat men bleef hopen dat Van der Hidde niet verdronken was. Spookachtig tastten de zoeklichten het waterop pervlak af, maartevergeefs. Van der Hidde was omgekomen. Intussen was een kleine, wakkere groep vrijwilligers uit Westkapelle vertrokken in de richting waar de Achilles gezonken moest zijn. Zij vormden onder aanvoering van de op zichter der Polder Walcheren, S. W. Postma, de reddingsploeg en voerden eenWippertoestel mee. Het merendeel van hen had zich niet meer voldoende kunnen kleden en waren in colbertjas jes en op klompen. Het deerde hen niet. s De negen man, die zich nog aan boord van de Achilles bevonden, toen het schip kapseisde, wisten zich in veiligheid te stellen op de bakboord kant van het schip en wilden aanvan kelijk de dag afwachten. Zware bre kers beukten echter het schip en al over. spoedig kwam het lichtsignaal: lijn Het dappere ploegje Westkappelaars had intussen met veel en hard zwoe gen het wippertoestel klaar gemaakt en alle benodigde lijnen en de „broek" uitgelegd. De eerste lijn werd overge schoten en kwam op het achterdek te- Het persoonlijke toestel van de pre sident is op de berg Pinatubo, dicht bij het dorp Tapywan, 32 kilometer ten noorden van de stad Cebu, neer gestort. Twee uur na het vertrek uit Cebu had het vliegtuig in Manilla moe ten aankomen. Toen men echter geen radioberichten meer van da marconist ontving, zijn direct Phi lippijnse en Amerikaanse vliegtui gen opgestegen, om naar het ver miste toestel te zoeken. Onder de slachtoffers bevonden; zich o.a. Gregorio Hernandez, dé staatssecretaris van onderwijs, Pa- terno Magsaysay, een familielid van, de overleden president, oud-senator Tomas Cabilli en de afgevaardigde Pedro Lopez. De enig overlevende is Nestor Mata, een medewerker van de „Phi lippine Herald", die In een ziekenhuis is opgenomen. Ramon Magsaysay werd in 1906 ge boren als zoon van een boer. Na een snelle carrière werd hij op 47-jarige leeftijd tot president gekozen. Hij is bijzonder beroemd geworden door zijn optreden tegen de Japanse bezetting tijdens de twee wereldoorlog. recht. Niemand der bemanningsleden durfde zijn schuilplaats te verlaten, bang om van boord weggespoeld te worden. Kort daarna veegde een hui zenhoge golf de reddiingslijn van het schip Opnieuw werd het toestel gereedge maakt en afgeschoten: precies midden tussen de mensen aan boord van hei scheepje kwam de lijn terecht. Toen begon het moeizame en zware werk, waarbij geen ttoeschouwers no dig waren en iedere man van het zeer kleine groepje op het strand zijn plicht moest doen: zware, loodzawre en natte kabels sjouwen, tot aan het middel het ijskoude, woeste water in, totdat da lijnen aan boord goed bevestigd wa ren, de katrollen aangebracht en de broek voor zijn dienst gereed lag. Halen Opnieuw een lichtsein: Halen. Voor de doorweekte mannen op het strand brak opnieuw een tijd van zwaar inspannend werk aan: de broek naar het schip trekken en daarna weer terug trekken naar het strand. Slechts wanneer een schipbreuke ling veilig aan land was gebracht was er een korte minuut tijd om de man geluk te wensen en dan ging het weer voort: in het koude water, onvoldoende gekleed maar allen met het besef: er staan men senlevens op het spel. Bernard Wiessner, 16 jaar oud, dek jongen, die zijn eerste zeereis maak te, kwam het eerst aan land. Hij huil de van dankbaarheid. Tot de laatsten die het schip verlieten behoorden de bergingsman A. Rijnders uit Vlissin gen, de Belgische zeeloods R. Leijns uit Oostende en kapitein Herman Off. (Vervolg op pag. 2)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1