LEXINGTON Kris ktas Hongaren herdachten de opstand van 1848 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Continuïteit LIMBURG BOEDAPEST Nieuwe arrestaties op Cuba Dr. W. A.Visser Hoof! bezocht Turkije NAVO-luchfmacht krijg! atoombommen DOOR DE WERELD Zaterdag 16 maart 1957 WE HEBBEN ER begrip en ook waardering voor, dat de naam van Colijn in ons politieke leven van deze tijd is teruggekeerd en dat men het van A.R. zijde heeft aangedurfd, om zijn naam en zijn werk voor ons volk te verdedigen, eerst door enkele arti kelen in het partijorgaan, daarna door de mond van de heer Hazenbosch in de Tweede Kamer. Begrip hebben wij daarvoor, omdat er een tijd was, dat velen meenden, dat in het raam van de zgn. nieuwere economie de naam Colijn, die in zijn politiek in de jaren dertig uit ging van de stelregel, dat men niet meer kan uitgeven, dan men ont vangt beter kon vergeten, terwijl men nu aanliep tegen de werkelijk heid, dat ook in de nieuwere economie die wet blijft gelden, zodat socialisti sche ministers nu gaan spreken van „bestedingsbeperking", waar Colijn eerlijk zei: bezuiniging. Waardering hebben we ervoor, om dat er inderdaad enige moed voor no dig was, om, na de verguizing, waar aan Colijn eerst in de jaren twintig (de Vlootwet) en daarna bij de eer ste aanloop van de crisis der dertiger jaren (niet mr - na 1933, want toen leunden ook de socialistien maar graag tegen hem aan) en vervolgens in de jaren na de oorlog (want toen meen den de socialisten, dat zij er verstan dig aan deden, de naam Colijn weg te vagen en daarmee de invloed der Christelijke partijen te breken) die naam weer met eer te noemen. WIJ ZOUDEN LIEVER gezien heb ben, dat dat eerherstel vroeger ge komen was. Dat zou, naar wij menen, ook in het belang van de Christelijke politiek in Nederland geweest zijn. Eén van de oorzaken waardoor de Christe lijke politieke partijen in ons land na de oorlog zulk een teruggang hadden te boeken een feit, volkomen in strijd met hun houding in de bezet tingstijd was, naar ons oordeel, dat men de continuïteit, de voortgaande lijn met het verleden verbrak, door over mannen als Colijn en bijv. ook Slotemaker de Bruine te zwijgen niet alleen, maar ook de verdediging ach terwege te laten, waar dit pas zou geven. Het was, naar onze mening, zeker mogelijk geweest, die verdediging te geven. Daarbij zou natuurlijk ook aan wezig geweest moeten zijn de bereid heid tot e. Kenning van fouten, die ook deze grote mannen door verkeerd in zicht, hebben gemaakt. Vrij zeker zou juist daarbij aan het licht gekomen zijn, dat zij een aantal dezer fouten moeilijk konden vermijden, omdat het inzicht, dat andere oplossingen mogelijk zou hebben gemaakt, pas ver worven is, nadat hun arbeid tot het verleden behoorde. Zomin als men Galileï verwijten kan, dat hij niet op de hoogte was van de inzichten in de sterrenkunde, die de geleerden van vandaag hebben, zomin kan men het staatslieden immers verwijten, dat zij niet handelen naar pas na hun tijd verworven wijsheid. Nu heeft het ontbreken van enige verdediging vele kiezers onzeker gemaakt en het stemmen op an dere partijen voor hen verge makkelijkt, omdat zjj hierdoor de kijk op de voortgaande ontwikkeling van de Christelijke politiek kwijt wa ren geraakt en die politiek als iets betrekkelijks en in sommige opzichten gevaarlijks leerden zien, omdat de te genstanders van die politiek dat uit droegen en er geen verweer kwam. WIJ HEBBEN die continuïteit in de Christelijke politiek altijd gezien als één der belangrijkste elementen er in. Wie de lijn der ontwikkeling nagaat sinds Groen van Prinsterer, via Kuy- per en Colijn tot op de dag van he den, zal als hij de feiten in zuiver verband stelt opmerken, dat de Christelijke politieke partijen altijd gezocht hebben naar het recht voor het gehele volk en voor ieder lid daar van. Daarbij zijn fouten gemaakt. Welk mens zou het kunnen ontkennen? Want het waren mensen, die de Christelijke politiek droegen. Mensen met zonden, zwakheden en tekortkomingen. Maar altijd weer was er in de kring der Christelijke partijen een appèl op het Woord. Daardoor was er altijd herstel van fouten mogelijk. En wie de ge hele ontwikkeling nagaat, sinds in 1887 het eerste Christelijke kabinet aan het bewind kwam, kan zien, hoe er steeds gewerkt is aan het herstel en de be vestiging van de rechten van het ge hele volk. WE WIJZEN op twee punten. Inzake de school is rechtsherstel verkregen, zodat alle groepen van ons volk op een redelijke wijze op gelijke behandeling door de overheid voor het onderwijs aan hun kinderen recht kunnen doen gelden. Inzake het sociale vraagstuk is on der de Christelijke ministers het over grote deel van de sociale wetten van onze tijd tot stand gebracht, waardoor r.an het sociale onrecht, dat in de li berale vorige eeuw heerste, een eind werd gemaakt. In onze tijd staan we nu voor het •evaar, dat, doordat de continuïteit is Verbroken en anderen voort moeten bouwen op wat de Christelijke minis teries in een halve eeuw tot stand brachten, er een andere lijn komt, waardoor alsnog het gebouw wordt scheef getrokken. Om dit te voorkomen, is versterking van de Christelijke politieke partijen h. onze tijd zo brood- en broodnodig. Maar daarvoor is het zozeer ge wenst, dat men in de kringen dier Ïiartijen oog houdt voor de continue "n, die hun optreden van vandaag erbindt met die uit de vorige eeuw en de eerste helft van deze eeuw. Dat een begin daarvan te zien is, geeft ons goede hoop. En dat de P.v.d.A. zich daar met fel heid tegen keert, is voor ons het be wijs, dat zij dat het meest vreest. Anna Kethly, voormalig minister hl de regering van premier Nagy, heeft donderdag de vorming van een natio nale vertegenwoordiging van vrij Hon garije bekend gemaakt, die de bevrij ding van het Hongaarse volk van de communistische dictatuur tot taak heeft. Mevr. Kethly zal presidente van de nieuwe organisatie zijn. Bijeenkomsten In den Haag en Valkenburg Ruim 200 Hongaarse vluchtelingen, velen met vrouwen en kinderen, die op het ogenblik in de grote steden in het westen des lands ver blijven, zijn gisteren in de Haagse dierentuin bijeen geweest ter her denking van de Hongaarse nationale feestdag. Op 15 maart immers wordt de strijd van 1848 herdacht. Enkele vrouwen hadden zich in de Hongaarse klederdracht gestoken. Een vijftiental leden van het voormalig Nederlands verzet woonde de bijeenkomst bij. Nadat het Hongaarse volkslied was gezongen, opende een gevlucht Hon gaars journalist de vergadering. De heer J. Drop, vice-voorzitter van het district Den Haag van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet, gaf een kort overzicht van de Nederlandse geschiedenis van het ver zet die aan het eind in het Hon gaars werd vertaald en op de band opgenomen waarna alle aanwezi gen naar de Waalsdorper vlakte gin gen. Op deze plaats, bijzonder bekend, omdat daar vele Nederlanders voor het fascistisch peloton zijn gevallen, werd door het organiserend comité een krans gelegd bij het gedenkteken op de fusilladeplaats. Op het ministerie van buitenlandse zaken werd vervolgens een petitie aangeboden, waarin aan de V.N. drin gend wordt gevraagd de Hongaarse zaak weer op de agenda te plaatsen, de Sowjet-Unle te verplichten Honga rije te verlaten, waarnemers van de V.N. in het land toe te laten en de deportaties stop te zetten. In afwachting van hun vertrek naar Canada hebben 250 Hongaarse vluch telingen in Valkenburg eveneens de opstand van 1848 herdacht. In een stille stoet trokken zij door de stra ten van het stadje en defileerden voor de burgemeester. Achter de vaandel drager met de Hongaarse vlag volg den drie kinderen in de nationale kle derdracht, die een grote bloemen krans droegen. In de loop van de middag hebben de Hongaren een bezoek gebracht aan het kerkhof te Margraten, waar op de graven een krans werd gelegd. De Hongaren in Maastricht hebben gisteravond in het parochiehuis aan de Heerderweg een bijeenkomst ge houden. De Hongaarse communistische lei ders hebben vrijdag op drie „ge heime" plaatsen de revolutie van 1848 herdacht. Terwijl sterke een heden politie en soldaten de wacht hielden, legden premier Kadar en anderen kransen bij de standbeel den van twee leiders van de op stand tegen de Oostenrijkse over heersing. Het is steeds rustig gebleven in de Hongaarse hoofdstad. De minister van defensie van West- Duitsland, Strauss, is gistermorgen voor een tweedaags bezoek in Neder land aangekomen. De Cubaanse politie heeft na de inci denten van eergisteren opnieuw een aan tal arrestaties verricht. Men wil op deze wijze een volgende opstand voorkomen. Bovendien zijn de gebouwen van de kweekschool en het Cubaanse vakver bond door de politie bezet. Het is eerst nu gebleken, dat er bij de betogingen 28 personen om het leven zijn gekomen en vijftig gewond. De regering van Cuba heeft besloten de verkiezingen, die in november zouden worden gehouden, niet door te laten gaan. De seismografen van het K.N.M.I. hebben donderdagmiddag een zeer sterke aardbeving en vrijdagochtend een sterke aardbeving opgetekend. Beide aardbevingen hadden hun haard in de Stille Oceaan nabij de Aleoeten. In de eerste week van maart heeft de secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, met sir Kenneth Grubb en dr. O. Frederick Nolde, die verbonden zijn aan de Commissie van de Kerken voor Internationale Aangelegenheden, een bezoek gebracht aan Istanbul, waar zij een onderhoud hadden met regerings personen en met de oecumenische pa triarch. Op weg naar Turkije brachten dr. Visser 't Hooft en zijn reisgenoten twee dagen in Athene door, waar zij bespre kingen voerden met de aartsbisschop van Athene en andere vooraanstaande personen in de Griekse kerk over de voorbereidingen voor de vergadering van het centrale comité van de wereld raad van kerken, die in 1958 op het eiland Rhodos gehouden zal worden. Ingezonden mededeling (adv.) from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET! Met een snelheid van ongeveer 17 mijl per uur koerste de „Waterman" zonder geëscorteerd te worden, naar Brest, waar het vanmorgen vroeg werd verwacht. DRENT MIJN TANTE AGAATH is wat je noemt een wonderlijk type. Ze houdt er gezonde ideeën op na, hoor, en ondernemend dat ze is! Maar juist daar zit 'em de kneep: tante Agaath durft alles. Het kan zo gek niet lopen of ze zegt: „Laat mij dat karweitje maar opknappen!" En zo jong is ze toch heus niet meer. Mid den veertig, een „slanke gestalte" zoals dat in de boeken heet, altijd met een zwart petje op haar hoofd, een grijze swagger, een onafschei delijke boodschappentas ziedaar tante Agaath. Vergeet alleen haar pientere ogen niet. Ze ziet alles, maar ze wil ook alles zien. En weten. Tja, wat doet men in zo'n geval? Tante Agaath neemt een spoorkaartje, dan naar de Wieringermeerpolder, de Zeeuw se eilanden, Drente ja heus, dat doet ze. ZOJUIST IS ZE teruggekomen van een tocht naar Drente, naar de omgeving van Nieuw en Oud Schoonebeek. Wat ze daar doen moest? Een bezoek brengen aan de boortorens van de N.A.M. Per maand kan Drente 67200 ton olie leve ren. Nog niet veel, zegt u? Misschien heeft u gelijk, maar denkt u nu ook eens aan onze deviezen! Door de oliewinning is ons dierbare Nederland niet geheel van het buitenland afhankelijk. Boven dien krijgt het voorheen eenzame Dren te hierdoor een industriegebied en in de derde plaats is er mede de gelegenheid een aantal N.A.M.-employé's op te lei den Romantiektaboe! JAZEKER, TANTE AGAATH had wel eens iets over olieboringen gelezen. En romantisch als ze is, dacht ze direct aan roals dat toegaat in de jungle van Me xico, en de heuvels van Texas. Tante gnuifde bij de gedachte aan het aanleg gen van kostbare pijpleidingen, militai ren te paard, enz. Eigenlijk viel de wer kelijkheid haar eerst een beetje tegen. Maar kom, laat ik bij 't begin beginnen. Het was een prachtige lentedag, zonnig en blij. De vogels kwetterden in de bo men dat het een lust was, je zag zowaar al een heel teer waas groen, in ae wei speelde moeder schaap met een paar lieve lammetjes.... Hier en daar ston den wat oude Saksische boerderijen tante Agaath vond ze prachtig en er liepen wat blonde kindertjes met een bokkewagen. „Wat aardig", zei tante Agaath tegen de mijnheer die haar in z'n auto naar de plaats van bestemming bracht „Ja", glimlachte de mijnheer, „en nu komen we vlak bij de boortorens. Kijk, daar is de eerste al". Vlak bij een boerderij, eigenlijk boven de kleine bos jes daaromheen, stak een lange, smalle toren naar omhoog. „Is dat een boorto ren?" vroeg tante Agaath onthutst. Ach nee, zo had zij het zich niet voorgesteld. Zo.ja, zó vredig in dit rustige land schap. „Zullen we uitstappen?", vroeg tante Agaath's begeleider. Eenmaal buitengekomen, kwam tante Agaath's tong weer los. Hoe wisten de ingenieurs nu dat hier olie in de bo dem was? Dat hadden proefboringen uitgewezen, werd haar verteld. Die had den plaatsgehad op 53 Nederlandse plek jes, b.v. de Zuidhollandse eilanden en op Texel, en hier in Drente was de proef uitstekend geslaagd! In 1955 zijn de boringen gunstig verlopen. Nieuwe vondsten bleken Pijnacker en de Lier, terwijl Noordwijk een zekere hoeveel heid gas kon opbrengen. De grootste diepte werd bereikt in Dwingeloo en wel 3797,2 meter en hiermede was een vroe ger record geslagen. Olieof niet! VOOR EEN PROEFBORING komt nóg wel het een en ander kijken. Als je ze vroeger bezig zag! Motoren ronkten, een lange buis werd in de grond gebracht en na twaalf weken, let wel: weken, was men dan op de vereiste diepte, 860 me ter, aangekomen. En dankon het best zijn dat er geen olie in de grond zat! Dat is geen tien maal, maar 53 keer gebeurd. Tante Agaath schudde haar hoofd. Hielden ze toch steeds de moed erin? In Drente waren de proefnemin gen goed gelukt en werden spuitbron- nen aangeboord. De kracht van de „spui ter" is niet sterk genoeg om zonder hulp een fontein van olie te geven, daarom pómpt men de olie met een extra pomp naar omhoog. In de omgeving van Schoonebeek staan tientallen boorto rens. De volksmond heeft er een grap pige naam voor: Ja-knikkers. Tante Agaath hoorde er van op, dat de boor- en adspirant-boormeester die allen bij boe ren in de omtrek ingekwartierd zijn, dit werk voor hun opleiding dóen om naar de B.P.M.-terrelnen in Afrika of Ame rika uitgezonden te worden. Verder hel pen de jonge Drentenaren een handje mee met het grondwerk Iets waar ze toch een behoorlijke boterham mee ver dienen. Is het niet bijzonder, dat juist deze streek, die vroeger tot het meest onont wikkelde gebied van Drente behoorde, het begin is geworden van een industrie voor heel de provincie? Tante Agaath stond even stil na te denken bij dez$ opmerking. Tja, hóe was het vroeger"? Een slechte verbinding, geen industrie- mogelijkheden, en dan de Drentse boer, die zich liever terugtrok op de boerderij en alles bij het oude wilde houden! Kom dan nu eens kijken: Een kwart van de in ons land benodigde olie komt uit het oord rondom Schoonebeek. Dagelijks rijden twee zware olietreinen 2240 ton olie van Nieuw Schoonebeek naar de raffinaderij in Pernis. Zo'n trein is meel dan 500 meter lang! Dag en nacht wordt er op het booi> terrein gewerkt. Pompen bewegen rus teloos op en neer. Vrachtauto's met ma teriaal rijden af en aan. Schoonebeek groeit! De café-houder, annex sigaren winkelier, kruidenier en.... olieman, komt steeds meer handen tekort! De produktie is wel zodanig gestegen, dat men voor het eerst in de geschie denis van de N.A.M. de 1 miljoen kgton overschreed. Alleen Schoonebeek gaf 864.000 kgton, terwijl in het Westland 58.000 kgton kon worden gewonnen. Ook de gasproduktie is toegenomen, en wel van 252.000 m3 per dag tot 340.000 m3 per dag in 1955. In totaal le verde de N.A.M. in het afgelopen jaar 94 miljoen m3 aardgas aan Nederland. Een prachtig resultaat! Schuitje varen over de zee TANTE AGAATH, die het trein-trans- port een prachtig middel vond, vroeg Of dit altijd zo geweest was. Haar begelei der dook even in de historie en beleef de in gedachten weer de smalle Drentse kanalen, en telde de bruggen, bruggetjes, en sluizen, die de schepen moesten passeren. Het waren er 48. Om nog niet eens van de bevroren vaarten 's winters te spreken. Inderdaad, de trein is hét vervoermiddel gebleken Of het nu allemaal van een leien dak je gaat? Nee, de Drentse olie is van een apart genre: ze bezit een hoog paraffine- gehalte en deze paraffine is een veelbe geerde stof, die echter een onaangename eigenschap bezit, n.L dat zij reeds gaat stollen bij een temperatuur van 56 gra den Celcius. Om het stollen te voorko men wordt de Olie verwarmd en wan neer zij in tankwagens wordt geladen, opnieuw verwarmd. Tante Agaath knikte. Zij vond deze redenering best te volgen en daardoor aangemoedigd vertelde haar begeleider verder. In Pernis (bij Vlaardingen) wordt de zwarte olie (zwarte, blubbe- rige vloeistof, die sterk naar petroleum ruikt) verder gescheiden in waardevol le stoffen als benzine, paraffine, kero sine enz. Toekomstmuziek ACH JA, al het vervoer blijft nog moeizaam. Dat kunnen we o.a. consta teren aan de winter die achter ons ligt Door het intensieve kolenvervoer was het niet mogelijk alle gewonnen olie te transporteren. Een honderdtal pompen kon daardoor geen dienst doen! „U moest eigenlijk een eigen pijplei ding hebben, van hier naar Pernis", riep tante Agaath ineens enthousiast uit. Ja, dat was nog niet zo dom bedacht van haar, maar wanneer het plan verwezen lijkt zal worden? In ieder geval werd tante Agaath bedankt voor de suggestie, En Nederland zou zeer gebaat zijn met deze oplossing, die echter voorlopig. toekomstmuziek blijftl Toch daagt er licht; want nieuwe boor- lokaties voor diepteverkenning worden opgebouwd, in Wassenaar, Almelo, en Schoonebeek, terwijl regelmatige voor uitgang geconstateerd wordt in de be drijven in de lier, Pijnacker en Rijs wijk. En dan.muziek houdt fit, ook toekomstmuziek! De V.S. zullen binnenkort atoom bommen beschikbaar stellen voor het squadron Canberra-bommen- werpers, dat deel uitmaakt van da in München-Gladbach gestatio neerde luchtstrijdkrachten van da N.A.V.O. Ook de Thunderstreak- vliegtuigen van de op deze basis aanwezige Nederlandse no. 2 group zijn geschikt om bedoelde atoombommen te vervoeren. Deze mededelingen deed de com mandant van de tweede geallieerds tactische luchtmucht in genoemde stad, de Engelse luchtmaarschalk, de Earl of Bandon. Hij verklaarde verder aan een aantal Nederlandse journalisten, dat het Nederlandse verkennings- squadron no. 306, dat te Laarbruck in West-Duitsland is gestationeerd, naar Nederland zal .worden overgeplaatst Naar zijn mening zullen de straalja gers na verloop van tijd geheel wor den vervangen door geleide projectie len, hoewel de overgang echter gelei delijk aan zal gebeuren. Tenslotte verklaarde de Earl of Ban don ,dat er binnenkort talrijke oefe ningen zullen worden gehouden tussen de München-Gladbach gelegerde twee de tactische luchtmacht en nabij Fon- tainebleau gestationeerde vierde tac tische luchtmacht om het systeem van de verbindingen te beproeven. De Nederlands-Duitse besprekin gen over de hangende bilaterale kwestie tussen beide landen beginnen op zeer korte termijn .De eerste infor mele ontmoeting tussen de leiders der delegaties vindt reeds begin volgende week plaats. De Duitse delegatieleider professor Dr. Erich Kaufmann zal daartoe maandag naar Nederland ko men. 0 De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" wil met medewerking van mevrouw M. S. Bouman-v. d. Berg een folder verspreiden in een oplage van 600.000 exemplaren om de hulp bij re patriëring uit Indonesië zoveel mogelijk in versneld tempo toe te passen. 0 De 64-jarige gehuwde landarbei der H. van der L. uit Blokzijl is eer gisteren op de weg van de Buurtschap Hogeweg naar Scheerwolde door een autobus overreden en gedood. 0 De Sowjet-Unie zal Egypte in ruil voor Egyptische goederen 500.000 ton olie leveren, zo maakt het Sowjet- Russische nieuwsbureau Tass bekend. Volgens het bureau werd de desbe treffende overeenkomst gisteren te Cairo ondertekend. 0 De 47-jarige landbouwer J. Claris- se uit Ens (NOP) is gistermorgen tij dens het eggen op zijn land onder de trekker terecht gekomen en op slag gedood. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de trekker achteruit schoot. Bij een botsing tussen twee snel treinen bij Kuurila en Iitala In Fin land zijn vrijdag zeker tien personen omgekomen en velen gewond. Hier vraag ik patent op aan, Kees. Met die boom erin? Dat is juist de uitvinding: 'n inge bouwd toilet uoor Fikkie.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3