Formateur voor nieuw Kabinet in Indonesië benoemd Ver. Naties en Egypte speelden onder één hoedje Structuurverbetering tast boeren niet in hun vrijheid aan Soekarno wenst er een dat „snel en beslissend kan optreden" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Om aan crisis in het land het hoofd te bieden" VANDAAG begint onze nieuwe teken strip voor de jeugd: „Petsie, Pelle en Pingo' '(zie pag 13). Wie deze avonturen een tijdje heeft gevolgd, zal tot de con clusie komen, dat zij door een man gete kend moeten zijn, die een echte dieren vriend is. Geen communisten? Treinbotsing in Finland: Spijtige verwondering in Antwerpen Mevr. Golda Meir naar New York Israel zal blokkade in Golf van Akaba met wapengeweld breken Berainq van het laatste obstakel Amerikaanse atoom reactor ontploft Na de ramo bii Manchester Hoop op voorkomen stakingen in Engeland opgegeven Minister Mansholt in Tweede Kamer Door bepaalde normen kleine bedrijven saneren Hoofdkantoor: L, Vorststraat 90, Goe* Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3654 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Zaterdag 16 maart 1957 VOOR DE PUZZELAARS (zie pag. 5) Cip- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.50 u., onder 18.48 u. Maan op 21.12 u., onder 1.01 u. Hoogwater zondag 17 maart. Vlissingen: 2.21 u. 2.42 m., 14.50 u. 2.55 m. Terneuzen: 2.55 u. 2.56 m., 15.19 u. 2.69 m. Wemeldinge: 4.20 u. 1.88 m., 16.45 u. 2.07 m. Zierikzee: 4.05 u. 1.60 m., 16.36 u. 1.78 m. IN DIT NUMMER: VANDAAG brengt het Zeeuwsch Dagblad weer een schat van interessant nieuws. „Voor elck wat wils". Een paar tips? Reportages Allereerst vragen wij Uw aan dacht voor onze Weekend-bijlage. Met o.a. een reportage van onze reiscorrespondent Link van Brug gen over de Nederlandse duikers in het Suezkanaal. (pag. 9) en het verhaal over de beeldsnijder Cor Wijker, die zich voelt „als een werktuig in Gods hand". Voor u mevrouw! Maar er zijn meer reportages in dit nummer te vinden. Over, .Drente in de olie" (pag. 3), over de problemen van de jubi lerende school in Zoutelande (pag. 2) en over de enorme wer ken op Schouwen (pag. 5). Voor liefhebbers van oude en nieuwe kunst brengen wij op pag. 5 een artikel met foto's over de expositie van oude en nieuwe Zeeuwse prenten te Middelburg. Speciaal voor de vrouwelijke lezeressen is pag. 10 met nieuws over Sadrach, over de moderne mogelijkheden met onze dekens, over menu's en de veelgelezen ru briek „Uit mijn klas". Sport Ook de sport is niet vergeten. Een onzer verslaggevers had een intervieuw met de nestor der Ar- nemuidse voetbalsterren, Hannes Grootjans (pag. 13). Op dezelfde pagina nieuws over de danswed strijd. #En, als we de denhsnor't ook onder de sport mogen rekenen, dan verwijzen we nog even naar de start van de grote Z.D. wed strijd van Piet Pluizer (pag. 5). En tenslotte, vergeet U vooral niet: de De Ruyterpagina (pag. 11). het nieuwe kinderverhaal Pet- ale (pag. 13). VILHELM HANSEN dierenvriend.... En terecht. De Deense tekenaar Vilhelm Hansen, de geestelijke vader van Petsie en z'n vriendjes brengt het grootste deel van zijn vrije tijd ln bos en veld door. En op deze zwerftochten ziet hij, wat slechts een enkeling beschoren is.de vos op het jachtpad, de adder tijdens zijn zonnebad en de haas, die uitgelaten in de avondschemering speelt. De indrukken van deze zwerftochten brengt hij in de vorm van een smalfilm mee naar huis, en het lijkt wel of die diertjes zo vanuit die film in de teken- strips zijn gesprongen. PRESIDENT SOEKARNO heeft gisteravond de voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, benoemd tot formateur van een nieuw kabinet om a«n de crisis in het land het hoofd te bieden. Soekarno zei, dat dit kabinet, na zijn totstandkoming de vorming van een nationale raad ter hand moet nemen binnen het kader van de presidentiële conceptie, die op 21 februari werd bekendgemaakt. Soekarno zei verder, dat hij wenste, dat Suwirjo een kabinet vormt, dat „snel en met beslistheid kan optreden" en dat hij 'n nationale raad kan instellen in overeenstemming met de presidentiële conceptie. De president verklaarde niet, dat hij Suwirjo gevraagd had een kabinet te vormen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, zoals Soekarno in zijn „plan tot redding van de natie" voor ogen had en dat deel neming van de communisten zou betekenen. In Djakarta dacht men gister avond aan de mogelijkheid, dat Su wirjo zou pogen een kabinet te vor men, dat gebaseerd is op de twee grote Islamietische partijen, de Ma- sjumi en de Nahdatul Ulama, en de P.N.I., met uitsluiting van de com munisten. Soekarno legde zijn verklaring af nadat hij overleg gepleegd had met leiders van de P.n.I. Kabinetsformateur Suwirjo weiger de zich uit te laten over het kabinet, dat hij voor ogen had. Hij verklaarde alleen, dat hij zou beginnen met het plegen van overleg. Geen communisten? Suwirjo is waarnemend premier ge weest in het kabinet onder dr. Suki- man van de Masjumi in 1951. Het invloedrijke nationalistische blad „Merdeka" uitte gisteren voor keur voor de vorming van een nieuw coalitie-kabinet. 24 doden en 51 gewonden In Zuid-West-Finland zijn gisteren twee exprestreinen op elkaar ingere den, waardoor 24 personen het leven verloren en 51 werden gewond. De twee treinen, die beide een snel heid van ongeveer tachtig km hadden, kwamen met elkaar in botsing op een traject met enkel spoor. Volgens oog getuigen „steigerden de twee treinen als verschrikte paarden". Er bleef slechts een hoop verwrongen staal en ijzer over. Onder de doden bevinden zich de twee machinisten. Van dertig der ge wonden is de toestand ernstig. Ook De Ruyter-herdenking in Hilversum Het feit, dat 350 jaar geleden Miehiel Adriaanszoon de Ruyter te Vlissingen geboren werd, zal op maandag 25 maart door het Hilversumse comité voor nationale volksfeesten in samen werking met de commandant van het marine opleidingskamp Hilversum enigszins feestelijk worden herdacht. Des ochtends zullen de marine-troepen een mars door de gemeente maken en 's avonds zal er een taptoe worden ge houden voor het raadhuis door de ma rinekapel en het tamboer- en pijper korps „Beatrix". Om de rijpere jeugd in de herden king te betrekken zullen er roeiwed- strijden worden gehouden in marine- sloepen door leerlingen der middelbare en soortgelijke scholen. Het kabinet van de burgemeester van Antwerpen heeft medegedeeld, dat het volgende telegram is gezonden aan de Belgische minister van buiten landse zaken, de heer Spaak: „Het college van burgemeester en schepenen van de stad Antwerpen, kennis genomen hebbend van de be richten omtrent de verklaringen van de Nederlandse minister Luns aan gaande het Moerdijkkanaal, drukt zijn spijtige verwondering hierover uit en verzoekt de heer minister van buiten landse zaken dienaangaande ophelde ring te brengen. Het college consta teert dat het Moerdijkkanaal een drin gende noodzakelijkheid blijft voor de ontwikkeling der Belgische economie en dringt bij de regering aan" op een krachtdadig ijveren ten gunste van de verwezenlijking van deze eis. DE HANDTEKENING hierbo ven afgedrukt is van Miehiel de Ruyter. Over Vlissinger Miehiel kunt u uitvoerig lezen op pag. 11. Zeeuwsch Dagblad van vandaag brengt weer een keur van interes sante artikelen. In ons rubriekje „In dit nummer" op deze pagina geven wij een uiteraard onvol- ledige opsomming van de in houd. Om deze krant U te kunnen aanbieden hebben vannacht zet ters en opmakers het uiterste van hun krachten gegeven. Probeert u eens de letters van deze krant te tellenEen eresaluut aan de ty pografen! T roepencommandanten bijeen Gistermorgen zijn de regionale troe pencommandanten van geheel Indone sië in Djakarta bijeengekomen ter be spreking volgens officiële kringen van de militaire aspecten van de talloze problemen, welke zich op het ogenblik in Indonesië voordoen. Alle regionale eommandanten heb ben gevolg gegeven aan de uitnodiging om de conferentie bij te wonen, met uitzondering van luitenant-kolonel Ahmad Hussein, de commandant van Midden-Sumatra, die in december de macht in dit gebied in handen nam. Hij heeft meegedeeld ziek te Triomfale intocht! Luitenant-kolonel Ventje Sumual, die de macht in Oost-Indonesië in handen nam kreeg donderdag bij zijn aankomst op het vliegveld in Djakar ta een triomfale ontvangst. Terwijl de commandanten in con ferentie bijeen waren, verklaarde de woordvoerder van de landmacht, dati de staat van oorlog en beleg zal worden opgeheven, zodra de toestan den in het land weer normaal zullen zijn. Indiase ambassade in Djakarta aangevallen Een menigte van ongeveer 200 Indo- siërs heeft vrijdag de mess van de staf van de Ambassade van India in Dja karta aangevallen en geplunderd. Volgens een woordvoerder van de ambassade werd een lid van de staf door een aantal van de aanvallers vast gehouden, terwijl de overigen alles wegnamen wat zij maar konden dra gen. Vervolgens trachtten zij het ge bouw te vernielen. Het dak werd er afgerukt. Geen vrije vaart voor Israël Radio-Cairo heeft vrijdagavond om geroepen, dat de regering van Saoedi- Arabië heeft meegedeeld niet te kun nen instemmen met het verlenen van vrije vaart aan Israëlische schepen, wier route door de Golf van Akaba voert. Saoedi-Arabië heeft de Ver. Staten van zijn standpunt in kennis gesteld. „ALS t>E EGYPTENAREN de Golf van Akaba weer blokkeren zullen wij de blokkade met alle kracht van onze wapens breken", zo heeft de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, donderdag voor het centrale comité van de socialisti sche Mapai-partij verklaard. Met het oog op de ernstige toestand in Gaza is mevr. Golda Meir gister- avond van Jeruzalem naar New York vertrokken, aldus is officieel in Jeru- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft vrijdag te Los Ala mos (Nieuw Mexico) bekendgemaakt, dat op 12 februari de kern van een proefreactor is ontploft. Niemand werd gewond, doch de reactor is verwoest. Het gebouw waar de ontploffing zich voordeed, is niet beschadigd. Het gevaar voor besmetting door straling is met het gebruikelijke reinigings middelen opgeheven, aldus de verkil ring van de commissie. Men heeft gisteravond in Engeland de hoop opgegeven dat de staking van de arbeiders in de Britse scheepsbouw- industrie, die vandaag zal uitbreken, voorkomen kan worden. Ongeveer 200.000 arbeiders zullen het werk neer leggen. Dit gebeurt op een tijdstip waarop Groot-Brittannië op het gebied van scheepsbouw aan een hevige bui tenlandse concurrentie het hoofd moet bieden. Tegelijkertijd wordt de Britse in dustrie en economie bedreigd door een nog ernstiger slag. Het vakverbond van metaalarbeiders heeft besloten tot een algemene staking, die zaterdagmiddag 23 maart zal uitbreken. Het conflict wordt zo hoog opgeno men door de Britse regering dat pre mier MacMillan vrijdagavond zijn mi nister van arbeid heeft ontboden voor besprekingen. Tengevolge van beide stakingsparo len zullen meer dan drie miljoen ar beiders het werk neerleggen. Het conflict in beide bedrijfstakken gaat om een loonsverhoging van 10 Politiemannen en brandweerlieden zoeken in de puinhopen van getroffen huizen en het neergestorte Viscount- vliegtuig naar slachtoffers. Minstens 20 personen de inzittenden van het toestel kwamen bij dit ongeval, dat vlak bij het vliegveld van Manchester gebeurde, om het leven. (Telefoto). DE BILT ZEGT: Veel bewolking Veel bewolking met enige regen of motregen. Overwegend krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. De „Achilles" zinkende In aansluiting op ons artikel (pag. 2) over het vlottrekken door de Scal- dis van de Duitse coaster „Achilles" vernamen wij in de loop van de nacht van een onzer verslaggevers, die de pogingen tot het vlottrekken heeft bij gewoond, dat de „Achilles" zinkende is en ter hoogte van Zoutelande nood seinen heeft uitgezonden. De redding boot „Pres. Wierdsma" van Breskens is ter assistentie uitgevaren. Op het moment van het vlottrekken, om streeks één uur, raasde een zuidwester- storm over het water. De gehele bemanning was nog aan boord alsmede een agent van Smit en Co. en de echtgenote van de kapitein. Op 10 april zal het Suezkanaal voor alle scheepvaart kunnen worden her opend alstenminste het bergen van het laatste obstakel, het wrak van de sleepboot „Edgar Bonnet", verloopt zoals men zich dit voorstelt. Zoals de foto Iaat zien is deze berging, in de buurt van Ismailia, voorshands nog weinig spectaculair: van de sleepboot steekt alleen de mast boven water en hoven het wrak dobbert nog maar één bergingsvaartuig. zalem bekendgemaakt. Een hooggeplaatste functionaris van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken noemde de zending van mevr. Meir een „poging om het vraag stuk „Gaza" met diplomatieke mid delen op te lossen voor men zijn toe vlucht tot andere middelen neemt". Volgens door radiostations van New York omgeroepen berichten zou me vrouw Meir voornemens zijn opnieuw een beroep op de Amerikaanse rege ring te doen, om Israël te steunen in zijn pogingen om te verhinderen, dat Egypte het bestuur over' Gaza weer gaat uitoefenen. Verbazing De eerder genoemde functonaris van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat Israël met verbazing heeft opgemerkt, dat de we reld niets hoort over het resultaat der besprekingen, die gezagsdragers der Verenigde Naties met de Egyptische dictator Nasser hebben gevoerd, om een einde te maken aan het optreden van Egypte als oorlogvoerende staat en aan de schending van de grondsla gen van het handvest en het naast zich neerleggen van door de algemene ver gadering aanvaarde resoluties, waar aan dit land zich schuldig maakt". De Israëlische woordvoerder ver volgde: „Het schijnt, dat de Egyp tische dictator er een volkomen eigen uitlegging van het internatio nale recht op na mag houden, waar bij hem, terwijl hij een eenzijdige oorlog tegen Israël voert, de bescher ming der Verenigde Naties wordt geboden. Onder één hoedje! Uit Jeruzalem wordt nog gemeld, dat Israëlische waarnemers aldaar van mening zijn, dat het feit van de aan komst van generaal Latif in Gaza aan toont, dat hij zich daar met toestem ming van de Verenigde Naties be vindt. „Gezagsdragers der V.N. en Egypti sche functionarissen hebben onder één hoedje gespeeld, om de terugkeer van de Egyptenaren naar de strooK van de Egyptenaren naar de strook en de stad Gaza, onder bescherming van het internationale politieleger, mogelijk te maken", aldus luidde het commentaar van een hoge ambtenaar van het Is raëlische ministerie van buitenlandse zaken. (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat het treffen van directe maatregelen om de structuur van de landbouw te verbeteren voor hem geen zaak is van socialistische principes, maar van op portuniteit. Met veel nadruk stelde hij, geen socialistische stokpaardjes te wil len berijden. Het structuurbeleid zal zodanig worden gevoerd dat de boer in zijn eigen verantwoordelijkheid zal worden gesterkt en dat hij zijn werk in vrijheid kan verrichten. We moeten duidelijk weten wat we aan elkaar hebben. Dan alleen kan een constructief beleid worden gevoerd, zo zeide de bewindsman van landbouw hij de verdediging van zijn begroting. De middelen, die gebruikt moeten worden om de structuur van de land bouw te verbeteren, moeten aan twee eisen voldoen. Ten eerste zullen de maatregelen door de boeren begrepen moeten worden. Zij mogen niet kop schuw gemaakt worden. Hier ligt, vol gens de minister, een taak voor de landbouworganisaties en de P.B.-or- ganen. Bovendien moeten de maatre gelen aangepast zijn aan de aard van de werkgevers in de landbouw. Maar dit alles wil niet zeggen dat er geen doelbewust beleid gevoerd mag worden. Er zullen globale maat regelen genomen moeten worden, die de boeren hun volledige vrijheid la ten. Ook zijn echter direct gerichte maatregelen noodzakelijk. Bedrijfsgrootte Hoe groot moet een sociaal en eco nomisch verantwoord bedrijf zijn? Op deze vraag kon minister Mansholt geen antwoord geven. Het gaat niet om een aantal ha., er zullen bepaalde normen aangelegd moeten worden. Door het scheppen van een bepaald landbouwklimaat kunnen de kleine on rendabele bedrijven reeds verdwijnen. Dat is de laats'e tijd reeds het geval. De minister meende echter dat er daarnaast nog aanvullende maatrege len nodig kunnen zijn. He' wachten is op het rapport va- de commissie- Hofstee. De bewindsman was ver heugd dat de Kamer niet bij voorbaat afwijzend staat tegen de gedachte van een sanering der kleine bedrijven. Waarom wel vestigingseisen voor een kruidenier en niet voor een landbouwer? De redelijkheid daar van kon de minister niet inzien. Ook aan de landbouwer moeten eisen worden gesteld, want hij is de ge bruiker van zeer dure grond. De bewindsman van landbouw hoopt omstreeks september met een wets ontwerp te komen, waarin het land en tuinbouwonderwijs wordt geregeld. De interimregeling voor de bouwkos ten ten behoeve va> dit onderwijs is onvoldoende. Binnenkort za. de com missie, die deze moeilijke zaak in stu die heeft, met haar werk gereed ko men. Zodra het rapport is verschenen zal begonnen worden aan de voorbe reiding van het wetsontwerp. De ontvolking van het platteland houdt minister Mansholt ernstig bezig. Een oplossing daarv >r ziet hij nog niet. Dit probleem zal worden bespro ken met de ministers Witte en Struy- cken. Op deze wijze hoopt de bewinds man van landbouw te komen tot een doelbewust beleid. Minister Mansholt zal dinsdag a.s. zijn rede voortzetten. Ingezonden mededeling (adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Mosjé Pijade, voorzitter van de Zuidslavische nationale vergadering, is vrijdag in Parijs na een hartaanval overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1