«- Kerk groeit, maar wordt kleiner.... Hannes Grootmans, 41 jaar en nog steeds een speler van formaat ffe Experimentele jeugddienst zonder toga en preekstoel Regering - Mol?et op de proef Journalist kiekte te veel Kamerleden naar de Anti len i béT Onder Waar ligt de relatie Handelsakkoord lussen Benelux en Oostenrijk? DE KERK VANDAAG Een voetballer, waarop Arnemuiden trots kan bogen Heeft ruim 600 wedstrijden op zijn actief staan Vriendschap met roofdieren mM Veisic PM& EN mmw wm wf' wfrn Bm 'wF'm ill Tornado behield de leiding Zaterdag 16 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 13 Mijn beste nichtjes en neven. Nu heb ik zoveel op mijn hart, dat ik maar direct zaken ga doen. Dat wil zeg gen, dat ik eerst de gelukkigen ga op noemen, die een prijs in de wedstrijd ver wierven. Dat zijn voor de opstellen: Blauwvos te Veere, Micky Mouse te Serooskerke, Adrie de G. te St. Maartens dijk. Voor de Kleurwedstrijd komen er twee prijzen los en wel voor: Arnold W. te Oostkapelle en Chris de G. te St. Maartensdijk. Zo nu heb ik er vijf blij gemaakt, maar mijn prijzenhoekje heeft een lege plek gekregen. Daarover zullen we toch maar geen zorgen maken. Voor de nieuwe wed strijd zal ik wel proberen, dat lege hoek je weer goed gevuld te krijgen. Voor de nieuwe wedstrijd vragen jullie? Ja zeker en ik loop maar ineens van stapel door te zeggen, dat we opnieuw een Opstellenwedstrijd en een Tekenwed strijd geven en volgende week nog een verrassing voor de kleintjes. Maar ik moet er nu iets bijzonders bij vertellen. Misschien hebben jullie al gehoord, dat er in april, vooral in Goes, een groot feest wordt gevierd. Dat gaan we doen, omdat op die tijd er hier electrische treinen gaan rijden. Dat zal vlug gaan. Eventjes roets, roets en je bent in Middelburg, of als je de andere kant uit gaat, in Bergen op Zoom. Omdat we dan een Spoorweg- feest vieren, moeten we dat ook in onze wedstrijd laten zien. In de Opstellenwedstrijd, mag je alleen iets schrijven, dat met reizen of met trei nen of ook maar iets met de spoorweg te maken heeft. Hetzelfde geldt voor de Tekenwedstrijd. Je kunt daarvoor een trein, een locomotief, een station, of ook de chef in zijn mooie pakje tekenen. Er zijn nog genoeg andere dingen, die je op een station, of langs de spoorweg ziet, die je daarvoor kiezen kunt. Alle inzendingen moeten op zaterdag S april bij mij binnen zijn. Of ik tegen die tijd mijn prijzenhoekje alweer ge vuld zal hebben? En of en ik zal zorgen, dat er mooie prijzen zijn, dat beloof ik jullie. En gaan jullie nu allemaal heel gauw aan de slag. Ik ben nog nooit zo benieuwd geweest naar jullie werk als nu met deze wed strijd. Werk pleizierig! Veel groeten van jullie tante Truus. Arnold W. te Oostkapelle. Jij bent be slist de jongste inzender voor de kleur wedstrijd geweest. Doe je nu aan de wed strijd, die volgende week komt ook weer mee? Ik geloof vast, dat je dat kunt. Doe je moeder de hartelijke groeten terug. Doornroosje te Oostkapelle. Ik ben blij dat het koken zo goed gelukt is, want voor de leraressen kokenIk zou er nog zorg voor hebben. Jammer dat je de cijfers niet hebt opgetekend. Denk er de volgende keer om, dan kom ik ook te weten, hoe je er voor staat. Mag je dat kleine pyamatje net versieren zo je zelf wilt? Wat zal dat kleintje trots zijn als ze die aan mag hebben. Schrijf je me of je maaksel leuk staat? Sneeuwklokje te Aagtekerke. Wat lijkt me dat kleedje mooi te worden. Het is toch wel een heel werkje. Zakdoekjes versieren is altijd leuk en zulke aardige doekjes zijn ook nog een aardig cadeau tje, dat verzeker ik je. Heb je alles wit gehouden of met kleurtjes gewerkt? Boerinnetje te Domburg. Fijn, dat je alle cijfers voor me opschreef. Je rapport ziet er best uit. Vader en moeder waren zeker wel tevreden. Tussen al dat leren door is het maar goed, dat er een uurtje gymnastiek komt, want dan kom je weer eens in beweging. Ik heb het ook altijd een kostelijk vak gevonden. Je kunt wel zien, dat het lente is bij jullie, want je versierde je brief met zoveel leuke bloempjes. Zilvervos te Veere. Bij jou staan de zelfde bloemen in bloei als in mijn tuin. Wat feestelijk hé, zoveel bloemen al! Ik moet er telkens naar kijken. Een bof als meester uit zo'n mooi boek over onze Mi- chiel de Ruyter voorleest. Ik weet niets af van wat er op die pakken staat, want lk gebruik die zeep niet. Leuk dat jij dat pak won. Maar je bent toch niet aan de was gegaan is het wel? Regina te Goes. Ach, wat kwam ik er slecht af, met zo'n kort briefje. Gelukkig dat er toch nog de goede belofte in sond dat ik volgende keer weer een echte brief krijg. Zo druk gehad? Kan ik me wel be grijpen hoor, want het overkomt mij ook wel eens. Blauwvos te Veere. Wat heb jij te doen In dat prinsessespel? Ik zou het best eens wilen zien. Maar daarvoor woon je te ver uit mijn buurt. Ben je al gewend aan de nieuwe mijnheer op school? Mees- In de laaste nummers van Diakonie, het maandblad voor het diakonaat in de hervormde ke k, schrijft een medewerker een serie korte, opwekkende en bemoedi gende overdenkingen over het Onze Va der, vanuit diakonaal oogpunt bezien, voor allen, die geroepen zijn in het barm- hartigheidswerk der kerk te arbeiden. Als de schrijver gekomen is aan de tweede bede: „Uw Koninkrijk kome", stelt hij de vraag; „Waar ligt de relatie tussen de diakonieguldens en het over winnende Koninkrijk Gods?" In de Franse Nationale Vergadering is donderdag het debat over de situatie, waarin Frankrijk zich bevindt, begonnen. Acht dagen lang zal de politiek van de regering-Mollet, in het bijzonder inzake Algerië en de economische toestand van het land, onder vuur worden genomen. Tien leden van de vergadering- hebben gevraagd te mogen interpelleren en 31 sprekers zullen het woord voeren. Mollet is gemachtigd de vertrouwens kwestie te stellen. Bij het begii van het debat werd door handopsteken een communistische po ging verijdeld om de benoeming van de Westduitse generaal Speidel tot bevel hebber van de NAVO-landstrijdkrachten ln Centraal-Europa tot een onderwerp van discussie te maken. ter zal ook wel blij zijn, dat jullie alle- haal „uitgeboft" zijn, want nu kan er weer gewoon gewerkt worden. Micky Mouse te Serooskerke. Eén keer moet toch de eerste keer zijn, anders zou je nooit aan opstellen maken toe komen. Hoe is het met de verkoudheid? Ik houd ook zo van de zondag. Als het knikker tijd is, moet je toch ergens knikkeren, waar knikkeren jullie dan als het niet op het plein kan en in het plantsoen zeker niet. Dat kan ik best begrijpen. Hoeveel knikkers heb jij? Madeliefje te Serooskerke. Je opstel ontvangen, maar daaraan heb je zeker al je tijd besteed, want ik keek de couvert eens goen na om te zien of er toch ook nog een paar regeltjes voor mij bij wa ren, doch nee hoor. Geen nieuws voor mij. Een volgende keer verwen je me maar een beetje met een extra lange brief. Mary J. te Kortgene. Ik weet er nog alles van, wat het betekent examen in het vooruitzicht te hebben. Dan is het ploeteren. Maar daarna is het feest, dat verzeker ik je. Natuurlijk is het feest, want aan zakken gaan we niet denken. Van dan ongeluk had ik niets gelezen. Nu moet jij tussen al je leren door, toch dubel hartelijk zijn hoor, want al kan dit niet vergoeden, toch helpt het. Sterkte met je studie, maar vergeet me niet hoor. Je schreef niet over mijn brief. Toch wel ontvangen? In Den Haag worden op 21 maart be sprekingen geopend tussen een gemeen schappelijke delegatie van Nederland, België en Luxemburg en een Oostenrijk se delegatie. Het doel dezer besprekingen is te komen tot een gemeenschappelijk handelsakkoord, dat in de plaats zal tre den van de tot dusverre geldende afzon derlijke handelsakkoorden tussen Neder land, resp. de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Oostenrijk. De Helderse journalist G. Bergers, wiens fototoestel bij het fotograferen van de beide mijnenvegers, die op 18 februari in de haven van Nieuwediep met elkaar in invaring waren gekomen, door de maréchaussée in beslag werd genomen, heeft een dagvaarding ont vangen om op 26 Maart voor de kan tonrechter te verschijnen. Blijkens dfe dagvaarding wordt hem ten laste ge legd, dat hij van de kade af de buiten haven, ter hoogte van de bewapenings werkplaats, zonder verlof van het be voegde gezag foto-opnamen heeft ge maakt van het gedeelte van het mili tair haventerrein. Het fototoestel van deze verslaggever bevindt zich nog ter griffie van het kantongerecht. T E TWISK BIJ ME- DEMBLIK heeft men onlangs een „experimentele jeugddienst" gehouden. De samenkomst droeg een „gemoedelijk" karakter Naast de predikant, die niet in toga was gekleed en die niet op de preekstoel kwam, hadden jonge ge meenteleden een taak: schriftlezing, sociodrama, openings- en slotwoord, in zameling der gaven, enz. De jeugddienstcommis sie der hervormde gemeen te reikte na afloop enquê teformulieren uit aan de bezoekers. Uit de antwoor den kon duidelijk worden afgeleid, dat men deze vorm prefereert boven de gebruikelijke methode van jeugddienst-houden. Daar- sntegen meenden de meeste ondervraagden, dat de ge wone kerkdienst niet van karakter mag veranderen, ofschoon iemand als com mentaar op het formulier schreef: „Toga en preek stoel naar het museum!" De predikant was zelf ook gunstig gestemd over het resultaat van deze jeugddienst, al voelde hij het ontbreken van de ze gen aan het eind van de dienst als een gemis en als een principieel bezwaar. De jeugddienstcommissie zal zich bezinnen over de vraag of ook na een bijeen komst in deze „losse" vorm de zegen een plaats kan krijgen. TERWIJL DE BEVOLKING van de wereld voortdurend toeneemt, in welke groei ook het christendom deelt, wordt de kerk nochtans steeds kleiner. Naar verhouding houdt de groei der kerk geen gelijke tred met de bevolkings aanwas. Er zijn 14 miljoen christenen meer dan in 1917; hun getal bedraagt thans 770 miljoen. De relatieve teruggang van het christendom be loopt bij het snel groeiende bevolkingsgetal de laatste jaren echter 5 procent. Achter iedere christelijke Indiër staan 97, achter iedere christelijke Japanner zelfs 99,5 niet-christenen, in China 99, in Afrika 85. De mensheid vermeerdert ieder jaar met 200 miljoen. Deze toename is vooral waar te nemen in de z.g. onderontwikkelde gebieden. In 1955 waren er reeds 2,5 miljard mensen op de wereld en men heeft berekend, dat er in 1980 vier miljard zullen zijn. Zo wordt de taak van de kerk voortdurend groter inplaats van kleiner. Humorprijs voor predikant EEN KRANT IN STUTTGART heeft een „humorprijs" uitgekeerd aan de evangelische predikant van Bitten- feld. Deze dominee had in zijn ge meenteblaadje de volgende „hartelijke uitnodiging" geplaatst: „Aansluitend op de kerkdienst wordt zondag katechisatie gehouden voor de heren Zoontjes. Vermoedelijk zal tegen die tijd de mist wel zover opgetrokken zijn, dat de heren zonder moeilijkheden de kerk kunnen vin den". De dominee had met dit bericht als resultaat; 1 hij won de „humorprijs" (waarvan hij het bestaan niet eens af wist), 2 zijn katechisatie was beter bezocht dan ooit tevoren. Een vrouw voor de microfoon VROUWELIJKE PREDIKANTEN kunnen in Duitsland slechts een on dergeschikte taak verrichten. Zo wer den zij totnogtoe nooit uitgenodigd om een godsdienstige uitzending voor de radio te verzorgen. De Norddeut- sche Rundfunk heeft voor de week van 18 tot 23 maart echter een vrouw geïnviteerd voor de dagelijkse mor genwijding. Het is de hulppredikster mej. Griesang, leidster van het vrou wenwerk der evangelische kerk in Hannover. Uitnodiging via de bioscoop OM HEN, DIE VAN DE KERK ver vreemd zijn, op de gemeente op merkzaam te maken, heeft de evange lische gemeente van Auerbach in het Ertsgebergte, een stadje van 4000 in woners, in de bioscoop de volgende uitnodiging op het scherm laten ver tonen: „Ook u wordt uitgenodigd deel te nemen aan de diensten in onze kerk en aan de activiteiten in de gemeen tezaal! Wat daar gebeurt, gaat ook u aan, al behoort u niet tot de kerk. Laat het belangrijkste voor uw leven, u niet ontgaan. De predikant wil een ieder graag inlichtingen verschaffen". Een andere keer staat er op het scherm: „Hebt u het weer vergeten? U wilde toch alle verouderde veroor delingen en remmingen terzijde stel len en weer eens aan een kerkdienst deelnemen. De plaatselijke predikant is gaarne bereid met u over uw vra gen en bezwaren te spreken". Een derde uitnodiging luidde: „De mensen, die zo hard naar de kerk lo pen zijn niet beter dan de anderen, zo wordt wel gezegd. Maar ten eerste lopen zij niet hard en ten tweede be weert niemand, dat mensen, die naar de kerk gaan beter zijn. Maar zij zijn er wel beter aan toe! Hoezo? Dat zoudt ge merken, als ge het eindelijk eens wilde proberen". Een parlementaire delegatie, bestaan de uit leden van de eerste en tweede ka mer is donderdagmiddag met het K.L.M.- toestel „Abel Tasman" naar de Neder landse Antillen vertrokken. De reis ging via Lissabon naar Paramaribo. Tijdens het veertien-daagse bezoek zullen de kamerleden van alle onderdelen van het „Tienjarenplan" kennis kunnen nemen. Ook het „Brokopondoplan" zal uitgebreid in discussie komen. Ernest Nobs, die in 1949 en 1951 pre sident van Zwitserland is geweest, is woensdagavond in Zurich op 71-jarige leeftijd overleden. BIJNA 41 JAAR oud en nog steeds actief speler. Na een loop baan van 27 jaar, fit en wel als een dartel veulen achter het „bruine monster" hollen en er voorlopig niet aan denken de voet balschoenen aan de wilgen te hangen, kijk dat is nu iets waar we onze hoed of pet voor lichten. En dit doen we dan voor Hannes Grootjans, de bekwame en populaire rechtsbuiten van „Arnemui den", die vooral bij vele huismoeders in het dagelijkse leven geen onbekende is, omdat hij zorgt dat zij van tijd tot tijd een lekker visje in de pan krijgen. Deze visventer, die als we goed zijn ingelicht, de oudste speler is in ons zaterdagvoetbal mogen we met een gerust hart als voor beeld stellen voor vele jeugdige sportbeoefenaars. Want als men zo'n circa 600 wedstrijden heeft gespeeld, zoals Grootjans, heeft men een record bereikt dat niet al te snel verbeterd wordt. Welnu Hannes Grootjans deed dit reeds toen hij als schooljongen tegen een voetbal van papier trapte en heeft de animo, ook nu de grijze haren de jeugd hebben verdreven, zeker nog niet verloren. Een gezond leven, harde training en een zeer matig gebruik van alcohol en tabak legden de basis voor de mijlpaal, welke Grootjans nu heeft bereikt. En dit alles uit zuiver amateurisme. Grootjans vindt het bepaald jam mer dat men tegenwoordig bij vele jongeren de grote animo mist en de opoffering, om tot een goed speler uit te groeien. In het eerste Hannes die uit een vissersfamilie stamt, meldde zich als 14-jarige aan bij het toen pas opgerichte „A.S.C.", wat betekende Arnemuidense sport club. Toen hij 18 jaar was werd hij op verzoek van Verhulst, de bekende oud- Middelburg-speler die, in die tijd als trainer voor A.S.C. fungeerde, opge steld in het eerste elftal. Hij maakte ook daarin spoedig furore wat hieruit bleek, dat enkele clubs, die op zondag speelden, naar hem gingen lonken. Om principiële redenen sloeg hij die aanbiedingen echter alle af. Zijn Kwaliteiten Drachten hem urie maal in een Zeeuws-selectie-elftal en tweemaal in het Zeeuws elftal, dat in Ridderkerk en Dordrecht speelde. On vergetelijk zijn voor hem de duels, die zijn club uitvocht met Nieuwdorp en Krabbendijke, evenals het kampioen schap van het 2e elftal, wat hij enkele malen mocht meemaken. Dit zijn De oorlog maakte een einde aan het bestaan van A.S.C. en toen ging Groot jans korfballen. Weer rechtsbuiten Toen in 1945 de voetbalclub „Arne muiden" werd opgericht, was Hannes één van de eerste leden en kwam evenals voor de oorlog weer op zijn vertrouwde rechtsbuitenplaats terecht, bladzijden uit het levensboek van Hannes geworden die hij niet graag wil missen en als ik hier aan denk, zegt hij, dan kan ik doodeenvoudig niet stoppen met voetballen. „Rondje of vijf" Het eerste elftal had mij dit seizoen verschillende malen nodig en het ging nog best. Als ik merk dat ik stoom te kort kom ga ik 's avonds een „rondje of vijf" over het veld, soms in don ker en dan komt de forme gauw terug. Opvallend is het verder nog te we ten dat Grootjans het beste spel ver toont als hem vele malen de bal wordt toegespeeld. Hij kan beslist niet wer keloos zijn op de rechtervleugel want dan is de kans op falen groot. Hij houdt van spel, open spel en be schikt over een hard en zuiver schot. De vele fraaie doelpunten, die hij hier mede heeft gescoord zijn daarvan het bewijs. Zijn mooiste wedstrijd speelde hij :egen Krabbendijke toen deze club on getwijfeld de sterkste was in het veld, maar niet tot scoren k-vam. Met een bijzonder hard en fraai schot sleepte Grootjans toen de overwinning voor Arnemuiden uit het vuur. Hij maakte echter ook wel eens een desillusie mee en wel voor de oorlog toen „A.S.C." een beslissingswedstrijd moest spelen voor het kampioenschap tegen „Vlissingen" (veteranen). Drie minuten voor het einde gaf Grootjans zijn club de leiding en men dacht dat dit de beslissende goal was. Het werd echter toch nog gelijk en in de ver lenging sneuvelde „A.S.C." Hannes was toen 23 jaar, maar huilde. Zo zijn er ups en downs in de sport. Een simpel feit waarop niet elke voetballer kan bogen hebben wij voor het laatst bewaard. Hannes Grootjans heeft in zijn langdurige loopbaan nim mer een waarschuwing ontvangen wegens onsportief gedrag, en hiervoor zelfs nimmer een waarschuwing ont vangen van een arbiter. Dit siert hem eigenlijk nog meer dan de niet gerin ge capaciteiten welke hij in de loop der jaren op de grasmat heeft ten toon gespreidt. Ingezonden mededeling (adv.) wlik V V-> **-• ♦IW - 'WÉ Met zo'n grenzeloze liefde en geduld werkte de dompteur Sawade, dat hij in honden zelfs werd benoemd tot erelid van de Dierenbescherming. De levensloop van beroemde dierentemmers en andere circusfiguren kunt u lezen in het circusboek „De bonte droom van het Circus waaruit de hier afgedrukte foto is overgenomen. U kunt dit album voor slechts f 2,50 kopen bij uw roomboterleverancier of bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus Jpt, Den Haag. De plaatjes ont vangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pak je roomboter treft u er een aan. Neem een pakje extra voor de zondag DINSDAG zullen dus de finalisten van de tweede Zeeuwsch Dag blad-oploswedstrijd elkaar bekampen. Dat de zestien overgeble venen hun beste beentje zullen voorzetten, behoeft geen twijfel.; En niet in het minst, omdat er een wisselbeker op het spel staat Wat gaat er dinsdagavond in „De Een dracht" te Middelburg voor diegenen, die de finale willen bijwonen: om half acht wordt begonnen zoal gebeuren? Wel, alle finalisten ontvangen voor de aanvang van deze „herkamp" een na tuurlijk niet te gemakkelijk probleem. Zodra dan de wedstrijdleider het start sein heeft gegeven worden de enveloppes geopend en wordt het probleem „opge zet". Diegene, die er in slaagt het eerst het probleem op te lossen, wordt titel houder en ontvangt de wisselbeker. Ook voor de tweede en derde „aankomenden" hebben we een fraaie prijs. Dit wat de A-oplossers (de gevorderden) betreft. Eenzelfde systeem wordt toegepast bij de B-deelnemers met dit verschil echter, dat de snelste oplossers wel een fraaie eerste prijs, maar geen wisselbeker ont vangt. Evenals vorig jaar zal de directeur van het „Zeeuwsch Dagblad" persoonlijk de prijzen uitreiken „Een voorproef" We willen niet nalaten onze „finalisten" een kleine voorproef te geven van wat hun te wachten staat. Onderstaand fan tasieprobleem zal enkele hoofdbrekens kosten en zal ongetwijfeld kunnen dienen om als „trainingsobject" voor de grote strijd. De oplossing hoeft niet ingezonden te worden. Evenwel bestaat er geen enkel bezwaar tegen, indien U de „uitkomst" opzendt De vrolijke avonturen van 1. O kijk-es, dat is een grappig wiel! Dag Pingo, kijk eens hier. Heb ik niet 'n prachtig wiel gevonden? Hé? Wat wil je daar dan van maken, Petsie? Tja, dat weet ik niet. Maar als wij allebei eens goed nadenken, Pingo, dan krijgen we vast wel een goed idee. Ik weet het, Petsie, ik weet de oplossingWij gaan er een fiets van maken! Een fiets? Een echte fie-ie-iets hoeraaa een pracht idee, Pingo, je bent een reuze kerel! Stand zwart is: 6 dammen op: 8, 9, 10, 13, 14 en 18. Wit 6 schijven op: 29, 33, 34, 40, 41 en 49. Wit begint en wint! m m mm H ü1 Volleybal In de zuidelijke hoofdklasse A van de volleybalcompetitie behield Tornado uit Tilburg de leiding door een 30-. overwinning op hekkesluiter VCT uit Den Bosch. De VC Den Bosch bleef de leiders echter dicht op de hielen door achtereenvolgens te winnen van Odol- phus uit Tilburg met 31 en van VCT met 30. PSV veroverde eveneens de volle buit uit twee wedstrijden. Door een 30 zege op HBS uit Breda en een 3I overwinning op het Bredase Velo- citas gehield de club uit Eindhoven de nog perspectief biedende derde plaats. Madjoe uit Eindhoven zorgde er ook al voor niet verder op de koplopers ach ter te raken. Men stuurde Velocitas met een 30 nederlaag naar huis om vervolgens met 31 de baas te blijven over het bezoekende HMS. Door deze uitslagen luidt de stand nu als volgt: Tornado 1220; VC Den Bosch 11— 18; PSV 11—16; Madjoe 12—16, Odol- phus 12—14; EWC 10—8; HBS 13—6; Velocitas 12—4; VCT 11—2. De Hongaarse mijnwerkers, werk zaam bij de staatsmijnen in Limburg, zullen vandaag in Sittard de 109e ver jaardag vieren van de Hongaarse vrij heidsstrijd, die in 1848 begon.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 13