Titel naar Kieuwdorp of Arnemuiden? Nieuws uit de Provincie UIT ZEELANDS STEDEN Uit de w&teidu-an't Brnk Waar zijn onze schepen? PUZZLE Zaterdag valt beslissing in zaterdagcompetitie Gelijkspel of zege de voor .vissers Euwe verdedigt zijn kampioenschap niet Middelburg SPORTPROGRAMMA VOOR MORGEN Junioren Middelburg Goes Burgerlijke Stand Vlissingen Koninklijke Olie zeer vasi f R 'i E R 1 E R 4 E R 5 E R E R 1 E R Vrijdag 15 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 „ALLES OF NIETS" zal het devies zijn als de zaterdagelf tal len van Nieuwdorp en Arnemui den elkaar zaterdag in eerst ge noemde plaats gaan bekampen. En dat valt niet te verwonderen, want de inzet is hoog: zaterdag staat de titel op het spel. Vlotte start Reeds in het prille begin van deze competitie kwam aan het licht, dat Arnemuiden kam pioen 1955-56 weer een bij zonder belangrijke rol zou gaan spelen. De „vissers" voetbalden erg succesvol en het had er alle schijn van, dat zij rechtstreeks op de titel zouden afstevenen. Tweemaal werd hen echter de voet dwars gezet: de mannen van Marijs leden een keer een neder laag en moesten een keer met 'n gelijkspel genoegen nemen. Deze drie verliespunten hebben onge twijfeld inspirerend gewerkt op de Nieuwdorpenaars, die even eens alle andere clubs achter zich lieten en stukje voor beetje op de ranglijst in de nabijheid van Arnemuiden kwamen. De beslissing En zaterdag zal dus de beslis sing moeten vallen. Zoals de pa pieren thans liggen heeft Arne muiden aan een gelijkspel vol doende om de titel te prolonge ren; mits althans ook de laatste wedstrijd door de „vissers" in winst wordt omgezet. Verliezen de Arnemuidenaars dan is het bijna zeker, dat Nieuwdorp dit seizoen zal bekroond worden. Het is vooralsnog moeilijk een voor spelling in deze wedstrijd te doen en daarom gaat onze prognose uit naar een gelijkspel met een kleine winstkans voor de titel houders. Dr. Max Euwe zal niet deelnemen »an het toernooi om het Nederlands Schaakkampioenschap, dat aan 't eind van deze maand zal beginnen. Door Hiet deel te nemen aan het toernooi Staat dr. Euwe zijn kampioenschap tonder meer af aan de winnaar van de te houden veelkamp. Scholieren damkampioenschap De uitslagen van de wedstrijden om het scholierendamkampioenschap lui- oen als volgt: Schroevers (Nw. Haven)-Walraven Singelstr.) 02; Slootman (Dw. aai)-Lawalata (Chr. H.B.S.) 02; K. V. Eenennaam-N. v. Eenennaam (bei den Singelstr.) 20; N. v. Eenen- laam (Singelstr.)-Schroevers (Nw. taven) 20; J. Sinke (Chr. H.B.S.)- C. v. Eenennaam (Singelstr.) 02; )sté (Chr. H.B.S.)-v. Rijswijk (Dw. laai) 0—2; Lawalata (Chr. H.B.S.)- F. Sinke (Nw. Haven) 02; Walraven Singelstr.)-Slootman (Dw. kaai) 20. ifet nog twee ronden te spelen zijn eider Walraven en K. van Eenennaam de favorieten. Ds. C. Bruins overleden IN DE OUDERDOM van ruim 86 Jaar is te Soest overleden ds. C. Bruins, èm. predikant der Geref. kerken. Ds. Bruins werd geboren op 15 januari 1870 te Amsterdam en bezocht aldaar de Vrije Universiteit. Op 9 april 1899 Werd h(j te Nederhorst Den Berg- Nichteveld in zijn ambt bevestigd. Hij ging daarna voor in de gemeenten H. Ambacht, Axel (1900-1915) Winscho ten en Breukelen, alwaar hij 1 januari 1937 met emeritaat ging. Sindsdien Was ds. Bruins werkzaam als geeste lijk verzorger van het sanatorium Zonnegloren te Soest. Tijdens zijn ver blijf in Axel mocht hij de samensmel ting tussen de A- en B-afd. der Ge ref. kerken bewerkstelligen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blauwkapel-Groenekan, 3. H. Cirkel te Woudenberg; te Re- tranchement, S. Tijmstra, kand. te Groningen; te Zaamslag, J. G. van ieperen te Wemeldinge. Bedankt voor het beroep van de P. K. van Friesland tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (diaconaal- tnaatschappelijk werk), J. Brouwer te Sexbierum. Beroepbaarstelling: A. J. Plus, vic. te Schiedam en W. R. van der Zee, vic. te Den Haag. Geref. Kerken Beroepen te Leidsendam, J. van geeven te Hardenberg; te Leiderdorp, van Benthem te Wieringerwerf. Aangenomen naar Dokkum, G. Op- pedijk te Appelscha. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Kampen, J. Vonkeman, kand. te Amersfoort. Ev. Lutherse Kerken Beroepen te Nijmegen, A. Stein- hart, kand. te Haarlem. 1 winst thuisclub; 2 winst bezoekers: 3 gelijkspel le klasse: Nieuwdorp IArnemuiden I 3 AZW I—Col. Boys I 1 Wemeldinge I—Rillandia I 1 VCK I—Tern. Boys I 2 2e klasse A: Col. Boys IISerooskerke II 1 's H. H. Kind. I—Kapelle II 1 Krabbend. IIWemeldinge II 2 Rillandia IIWissekerke n 1 2e klasse Bi Arnemuiden II—llieuwland I 1 Middelburg IV—VCK II1 RCS IVNieuwdorp II 2 Seroosk. IOostkapelle I1 Zeel. Sport VI—Veere I2 2e klasse C: Wissekerke I—Bevelanders I 1 Goes IVMevo I 2 Kloetinge IHeinkenszand I 1 Kapelle IYerseke III 1 SVD I—Wolfaartsdijk I 2 2e klasse D: Bruse Boys IIMevo III 1 Mevo Burgh III 1 2e klasse E: Tern. Boys IISpul I2 2e klasse F: Beren IHoek II 1 Groep A I: Vlissingen A I—Middelburg A I; Serooskerke A IMiddelburg A II; RCS A IZeeland Sport A I. Groep A II: i Goes A nGoes A I; Wolfaartsdijk A IPatrijzen A I. Groep B I: Arnemuiden B IZeel. Sport B I; Bevelanders B I—Vlissingen B I; Zeelandia B IMiddelburg B I; Walcheren B IPCS B I. Groep B II: Middelburg B II—Vlissingen B II; Zeel. Sport B II—RCS B II. Groep B III: Middelburg B IIIZeelandia B II; Vlissingen B IIIMiddelburg BIV; VCK B I—RCS B III. Groep B IV: Wolfaartsdijk B IGoes B I; Kruiningen B I—Kloetinge B I; Robur B I—Kapelle B I. Groep B V: Goes B II—Yerseke B I; Hansw. Boys B IWemeldinge B I; Rillandia B IKrabbendijke B I. Groep B VI: Patrijzen B ILewed. Boys B I; Luctor B I—SVD B I. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES Ned. 1953 Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 Ned. 1962-'64 Grootb. 1946 Cultuurb. N. Handelsb. N. Handel Mij AKU Calvé Delft Berkels Pat. Gelder Zonen K. Hoogov. Ned. Ford N. Kabelfabr. Philips Gloeil. 251:4 id. 6 pet. pref. 149!4 Unilever 35954 Wilton-Fijen. 211 Biliton II rubr. 239 Dordtse Petr. 825:4 id. 7 pet. pref. 825'/i Kon. Olie 170.40 id. 1000,—) 167.70 170.35 Moeara Enim 1401 1400 Amst. Rubber 79 78/ 92M 9254 90:4 93H 42H 107 166 19144 293 169 189:4 289 285 258 93 92:4 8974 94:4 92/ 4244 106 165 19144 299 168 293 250 148:4 36144 211 238 83744 83644 Bandar Rubber 125 De Oostkust 106:: H. Am. Lijn 16644 Kon. Boot 152:4 K. Paketv. 160 K. Rott. Lloyd 181 N. Schpv. Unie 173:4 Omm. Scheepv. 279:8 St. Mij Ned. 205 HVA Jav. Cultuur NISU Vorstenl. Ver. Deli Mij Senembah Müller Co. Amst. Bank Esc. Bank Rott. Bank Twentse Bank 177 Telev. Electr. 1244 K. Zwanenb. De Schelde R.S. Stokvis V. Machine!. Aniem Overz. Gas 93 55 80 27 J8 97 67,'4 306 206 17344 295;8 157 160 5644 157 125 106:4 16644 152i4 159 179:4 174-/4 279S4 206 93 55 80 2744 97Ü 6744 305 203-/4 172-/4 177 1274 298 157'A 160:4 157 Internatio Wilson Baltimore Ches. &Chio 6144 M. Kans. Texas 1054 N. Y. Central 3054 Pennsylv. 2044 Can. Pacific 31?4 Am. Motors 754 Am. Radiator Am. Smelting Anac. Copper Bethl. Steel Curtiss Wright 42:4 Gen. Motors 3914 Int. Nickel 10314 Jones Steel 4744 Kenn. Copper 10954 Rep. Steel 5054 Stand. Brands 4144 1374 16-/4 53:4 6344 i7o:4 U.S. Steel Cities Serv. Cont. Oil Phillips Oil Shell Oil Sunray Oil Tide Water 59-8 6054 5654 8144 2554 35!4 9454 13:4 2054 3254 754 1644 53 64-/4 4374 40 10454 48-/8 112-/4 50!4 4114 60 62 56-/4 9254 8158 2554 's HEER HENDRIKSKINDEREN Jaarvergadering Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond Heinkenszand e.o. hield dinsdagavond in het ver.gebouw te 's Heer Hendrikskinderen haar jaar vergadering onder leiding van haar voor zitter F. v. d. Berge. In zijn openingswoord wees hij speciaal op de trouw aan de Chr. vakbeweging, ook als de omstandigheden moeilijker worden. De seer. P. Meulbroek memo reerde in zijn jaarverslag het werk van de C.B.B. Heinkenszand in het afgelopen jaar. Als spreker van het C.N.V. sprak de heer T. H. Krooshof over het grote be lang van Chr. georganiseerd zijn. Medewerking verleenden verder de accordeonclub „Animato" o.l.v. de heer P. v. Sprang met muziek en enkele schets jes en een amateur-goochelaar met enkele sterke staaltjes van de goochelkunst. KRABBENDIJKE Ongeluk. Gisteren had het dochter tje van de wed. Van Iwaarden-Paar- dekoper het ongeluk bij een gymna- stiekuitvoering in de school haar sleu telbeen te breken. KRUININGEN Jaarvergadering Geref. Jeugdvereni ging. Woensdagavond hield de Ger. jeugd vereniging te Kruiningen haar jaarver gadering onder leiding van de voorzitter de heer A. Jille. Na de jaarverslagen volgde een inleiding over art. 1 der Ned. geloofsbelijdenis en declamatie van enkele leden. Na de pauze werd opgevoerd het stuk „Verdronken land", dat op voortref felijke wijze gespeeld werd. Ds. J. Kool stra sprak het slotwoord van deze zeer geslaagde avond. Het verenigingsgebouw der Geref. kerk was tot de laatste plaats bezet. Ncd. Ver. van Huisvrouwen De plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen kwam gister middag in restaurant „Suisse" bijeen om te luisteren naar mr. M. R. de Vries van de Ned. Stichting voor Amateur fotografie, die in een onderhoudende causerie belichtte, welke fraaie resul taten er met de flitofotografie te berei ken zijn. Bij een doordacht gebruik van één of meer flitslampen en het kieezen van een goede achtergrond en het juiste moment zal men spoedig ont dekken, dat juist de flitsfotografie mo gelijkheden te over biedt om onge dwongen foto's te maken. De heer De Vries gaf de aanwezige dames tal van goede tips, waar zij stellig bij hun vol gende „flitsoperaties" profijt van zul len trekken. Deze vergadering stond onder leiding van mevr. Van den Boo- gert. V erkeers voorzieningen Groene Ring B. en w., daartoe gemachtigd door de raad, hebben i.v.m. de geringe breed te van de toegangen tot de Groene Ring de volgende verkeersvoorzienin- gen getroffen: De Nieuwe Wal zal in de richting van de Groene Ring naar de Nieuwe Burg in het vervolg taboe zijn voor al le voertuigen (behalve rijwielen op twee en drie wielen en handwagens) en voor rij- en trekdieren en vee; in de richting van de Groene Ring naar Onder de Toren zal voor de Wal gang een verbod gaan gelden voor alle BINNENVAART GROTE VAART HANSWEERT gepasseerd voor 16.00 uur. Syria, Leen, Julier, Vinotra 2, Henri, To ny, Tanja, Frisia, Rupel, Dory, Catharina, Niedersachsen 8, Pam 14, Ed. Siquet, Co- bag 10, Hansa 3, Spandau, Albert Scherer, Leentje, Alioth, Diekiersch, Litina, Adcor, Marguerithe, Euphrate, Romanie Brandt, Beranger, Rival, Res Nova, Esso Neder land 63, Mevo, Express 42, Ambulant, Zeel. Luister, Java, Merak, Fiat, Catha- lina, Amja, Telegraaf 4, Crigee, Over- gchie, Pieternella, Gilbert, Allegro, Am- pilo, Hollandia, Gabrielle, Coöperatieve 8, Coöperatieve 2, Sancta Maria, Johan, Hardy, Louis, Robert, Adriana, Purfina 29, Salf 3 allen België; Mitropa, Vistulia, Westfriesland, Simplon, Caria, Emma, Soroan, Brunhilde, Ruysdael, Fortuna, Antonia 2, Trudi allen Rotterdam; Ha ringvliet, Ena Amsterdam; Emanuel, Dordrecht 7, Dordrecht 5, Harpen 55 al len Dordrecht; Chrisima, Palma, Schelde- zonen, Johanna, Fata Morgana, Adja, Marinus Tarde, Paula Jean allen Kerk- driel; Excelsior Vlissingen; Andrea Hee rewaarden; Time is Money Zwijndrecht; Marty Zwolle; Cornells Katwijk; Haja Raamsdonkveer; Energie Den Haag; Ri val Bolsward; Alida Sneek; Bertha Har- culo; Anna Mathilde 4 Enschede; Janny Willeskop; Mare Dordrecht; Pax Den Bosch; Haupassant, Mercurey, Barres, Le Notre, Sanara 117 allen Straatsburg; Rijn Schelde 6, Nelly, Stad Lier, Damco 105, Appolinaris, Johanna, San Antonio 1, Anthemael, Monique, Rufine, Bianca, Gino, Salf XI allen Duitsland; Han. Ku- *ler 35, Sonvico, Diamant allen Basel. AKKRUMDIJK, 13 vn Montevideo nr Paranagua. AARDIJK, 13 bij Keywest. ANNENKERK, 13 vn Dakar nr Las Palmas. BANKA, 12 te Belawan. DELFSHAVEN, 12 te Colombo. GROOTE BEER, 13 vn Halifax nr N. York. HERA, 13 vn Hamburg nr Antwerpen. HELICON, 14 te Emden. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 14 te Fremantle. KATELYSIA, 11 te New York. MAASDAM, 13 vn Havanna nr New York. MATARAM, pas. 13 Beira nr Napels. NOORDAM, 13 bij Azoren. ORANJE, 13 vn Kaapstad nr Colom bo. P. G. THULIN, 13 vn Kaapstad nr Durban. PEPERKUST, pas. 14 St. Thomas Eil. nr Pt. Noire. RIJNKERK, 13 bij Dakar. RIDDERKERK, pas. 13 Finisterre nr Vlissingen. SOESTDIJK, 13 bij Bahama's. SCHIE, 13 bij Fayal. SOLON, 13 vn Aux Cayes nr King ston. TJIPONDOK, 14 te Soerabaja. WILLEM RUYS, 14 vn Las Palmas nr Southampton. voertuigen, rij- en trekdieren en vee; voorts zal er voor de Stroopoortgang, lopende van de Lange Delft naar de Groene Ring een verbod gaan gelden tot het plaatsen van rijwielen. Woensdag vergadert de raad Op woensdag 20 maart, des avonds om acht uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. voorstellen tot het in be heer en exploitatie geven van de 72 woningen in Goes-west aan de woning bouwvereniging „Nieuw-Goes"; tot het onbewoonbaar verklaren van de wo ningen Ossenhoofdstraat 23 en 29 en 's H. H. kinderendijk 10 en 12; tot het verstrekken van een garantie aan de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten; tot het garanderen van de rente en aflossing van de door enkele bouwspaarders aan te gane hypothecaire leningen en tot 't verkopen van bouwgrond aan de Witte de Withstraat-hoek Jan van Riebeek- straat aan de Bouwkas voor de bouw van een tweetal woningen. Verder stellen b. en w. voor een ge meenschappelijke regeling inzake de verdeling van de kosten van de Zeeuwse Muziekschool vast te stellen; tot het afwijzend beschikken op het verzoek van de Stichting voor prot. chr. technisch onderwijs in Zeeland om de noodzakelijkheid te verklaren van de oprichting en instandhouding van een chr. lagere technische school; tot het uitbreiden van de burgemeester van Dusseldorpschool met drie lokalen; tot aankoop van gronden ten noorden van de Heernisseweg en ten oosten van de Oude Singel. Ncd, Chr. Reisvereniging De leden van de Ned. Chr. reisver eniging kregen gisteravond In het Slot Ostende door de filmdienst van de Esso een avond aangeboden, waarop zij via het witte doek verschillende reizen naar romantische plekken op onze aardbol maakten. Nadat de heer H. C. van Donk, als voorzitter van de Goese afdeling, het openingswoord had gesproken, vertoonde de heer Brok achtereenvolgens een levensbeschrij ving van kolonel Drake, de eerste per soon, die met behulp van een boor toren olie won, een reisbeschrijving van Florida en een film, onder water opgenomen: „Rendez-vous in the Reef". Hierna zocht men het hoge Noorden op: de reis ging naar Noor wegen. Als toegift werd een film over verschillende Amerikaanse sporten vertoond. Filmavond zwembond De zwemvereniging Sas en Ganse hielden een propaganda- en trainings avond waarbij verschillende films ver toond werden. De training van de Olympische en de Hongaarse polo- ploeg werd zodoende toegelicht, ter wijl tot slot een film over het schoon- springen tijdens de Olympische spelen van 1948 werd vertoond. Chr. Metaalbedrijfsbond De afdeling Goes van de Chr. Me taalbedrijfsbond in Nederland belegt voor haar leden een filmavond op maandag a.s. in „De Prins van Oran je" te Goes. Voor de pauze zullen o.m. vertoond worden een kleurenflim over oude en nieuwe Engelse tuinen „Gar dens of England" en een geestig teken filmpje „Cat Concerto". Hierna zal de districtsbestuurder, de heer J. Lodder, spreken. Na de pauze zal de prachtige film van de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de West wor den vertoond. Aanwinsten O.L.B. Binder, H, Muiterij op het vrouwen schip- Bordewijk, F., Bloesemtak; Col lins, N., Het verzengende vuur; Eem- land, W. H. van, Duister duel; Löhn- dorff, E., Koud, whisky en vrouwen; Mankowitz, W., Het geitje; Tau, M., Want boven ons is de hemel; Vries, J. de, De jeugd vliegt uit, dl 2; Aafjes, B., Logboek voor „Dolle Dinsdag"; Melchior, A, Gekluisterd Kongo?; Constandse, A. L., Mexico en Midden- Amerika; Morus, Achter de schermen; Vink, A. K., Onze zangvogels; Hanne- ma, D., Meesterwerken uit de verza meling D. G. van Beuningen; Anres, S., Der Mann von Asteri; Hume, D., Heads you live; Lorac, E. C. R., Death came softly; Shute, N., Landfal; Slaugh ter, F. G., The song of Ruth. Geboren: Yolanda D. C. d.v. A. W. Jan sen en C. P. Focke; Helena M., d.v. L. Jan sen en K. P. Brand; Karei A., dv.. H. v. Beek en E. G. v. Weisenbroeck; Adriaan A. V„ z.v. M. J. Moelaert en J. C. Jobse; Marinus, z.v. M. Weijermans en C. Stroo; Hendrik G., z.v. E. Kiewiet en C. A. Schot; Paul W., z.v. A. A. Polderman en M. C. v. d. Broeck; Jan, z.v. R. Blokland en F. M. Gazan; Ronald, z.v. C. D. v. Nop pen en J. P. Kloet; Sylvia A., d.v. I. de Vlieger en J. A. Brands; Marlena, d.v. C. v. d. Hoek en B. v. d. Zwan; Maria A., d.v. J. Bimmel en A. A. Berger; Maartje, d.v. B. Sinay en M. Commas; Pieternella F. M„ d.v. P. J. H. Seijbel en J. H. de Smit; Jan Leendert, z.v. I. J. Verduijn en J. S. Bruijnooge; Sytske E., d.v. H. H. de Vries en C. J. A. Stevense; Wilhelmina P., d.v. M. C. Louws en A. J. Munter; Raymond A. L., z.v. B. T. Kreefft en C. A. Beer; Jacobus A., z.v. G. C. Meeuse en S. M. C. Boom; Frieda, d.v. F. Kas en H. F. Mulder; Henriëtte, d.v. J. H. Quaad- vlieg en L. H. M. Teeling; Pieter A., z.v. L. A. v. Driel en G. F. Roodbol. Ondertrouwd; J. T. de Kam, 24 j. en C. M. Minderhoud, 21 j.; I. J. F. van Over- beeke, 22 j. en I. M. E. van Vlaanderen, 26 j. Overleden; L. J. Poerstamper, 72 j., e.v. M. Bok; C. B. v. Kaam, 37 j., e.v. M. J. Maas; C. Buisman, 81 j., -vedn. v. A. Gunst. Generaal Hassan Abdoel Latif, die door de Egyptische regering tot bur gerlijk gouverneur van de strook van Gaza is benoemd, is donderdag van Cairo naar zijn ambtsgebied vertrok- N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. vrouwenbond hield haar 18e jaarvergadering in een feestelijke stem ming onder leiding van mevrouw A. Ligthart Schenk-Van Zijtveld. De secre taresse en penningmeesteresse brachten hun jaarverslagen in de vorm van een samenspraak. Een bijbelinleiding werd verzorgd door mej. B. van der Velde. Mevrouw De Kamer uit Middelburg wist de aanwezigen in hoge mate te boeien met declamatie. Een koortje met eigen leden bracht enkele liederen ten gehore, terwijl mevrouw Koolstra deze mooie avond sloot. OOSTKAPELLE Stierenkeuring. Alhier had de jaarlijkse stierenkeuring plaats. Van de 7 aange voerde dieren werden er 3 goedgekeurd n.l. van J. Coppoolse, van J. Maljaars Jzn en van Adr. Geldof. 3 werden er afge keurd en van 1 uitgesteld. 25 jaar N.CX.B. De afdeling Oostka pelle van de Chr. Ned. Landarbeiders- bond kwam in feestvergadering bijeen ter herdenking van het 25-jarig bestaan van deze afdeling. Naast de jaarverslagen gaf de secr. de heer J. Wondergem Szn een overzicht over deze 25 jaar. Begon nen met 9 leden telt de afdeling er nu 50. Aan 5 leden werd het gouden C.N.V.-in- signe uitgereikt wegens hun 25-jarig lid maatschap. De voorzitter de heer J. Spruyt, die de afdeling 10 jaar als voorz. heeft gediend droeg deze avond de hamer over aan zijn opvolger de heer W. Gel dof Jzn. De heer Spruyt werd als waar dering een boekenbon aangeboden. Na mens het hoofdbestuur bracht de heer Slager de gelukwensen over, terwijl ook door de eerste voorz. vanaf de oprichting de heer P. Wattel het woord werd ge voerd. De avond werd verder gezellig ge vuld met voordrachten, schetsjes e.d. Ds. De Groot sloot deze jubileumavond. RETRANCHEMENT Groene Kruis. De afdeling Retranche- ment van het Groene Kruis hield een al gemene vergadering in café De Voldere. De voorzitter, de heer J. A. Hennekeij, sprak er zijn voldoening over uit, dat voor deze vergadering zo'n goede belangstel ling bestond. Hij hoopte, dat dit ook in de toekomst zo zal blijven, zodat het niet meer zal voorkomen, dat algemene ver gaderingen achterwege moeten blijven. De heer H. I. Brakman, bracht als se cretaris-penningmeester verslag uit van de financiële verwikkelingen in de laats te jaren. Hieruit bleek duidelijk, dat de wijk Sluis-Retranchement het na de oor log niet gemakkelijk heeft gehad, en slechts met hulp van buiten kon blijven bestaan. De toestand blijft evenwel zor gelijk, temeer, daar enkele subsidies niet langer verstrekt worden. Derhalve kwam het bestuur met het voorstel, over te gaan tot een combinatie in groter verband. Het betreft een combinatie van de gemeenten Zuidzande, Cadzand, Sluis en Retranche- ment. Eerstgenoemde drie verenigingen spraken zich hierover reeds in gunstige zin uit. Het voorstel werd breedvoerig besproken en tenslotte met bijna algeme ne stemmen aanvaard. Een voorstel tot verhoging van de con tributie met ƒ2,50 per lid werd aange nomen. Het bestuurslid A. Kotvis werd bij ac clamatie herkozen. ST. ANNALAND Demonstratie P.Z.E.M. Woensdagavond werd door de P.Z.E.M. een demonstratie gegeven in de zaal van de heer Iman Rijnberg te Sint-Annaland. De aanwezige huisvrouwen uit Sint-Annaland kregen een duidelijk beeld van het bereiden van de diverse gerechten en tractaties, terwijl ze tevens een boekje met feestrecepten in ontvangst mochten nemen. In de pauze volgde een tractatie, waarna de bijzonder leuke film „Hocus Pocus In de keuken" bijzonder in de smaak viel. Nieuw meubilair. Het catechisatielo kaal der Ned. Herv. kerk heeft thans de beschikking over nieuw meubilair en wel in de vorm van tafeltjes en stoeltjes, die het bijzonder goed doen. Speciaal voor de Het was vandaag alles Koninklijke olie wat de klok sloeg. Terwijl in de overige marktsectoren weinig te doen was, bestond er voor aandelen Ko ninklijke olie flinke belangstelling zo wel van publieke als van arbitrage zijde. Het buitenland was opnieuw in dc markt, speciaal Parijs en Londen. De vaste tendens in Wallstreet voor Koninklijke olies spruit voort in hoofdzaak uit de notering (gisteren voor het eerst) en de vaste koers van de Shell Transport and Trading Com pany in New York. De verwachtingen zijn, dat dit fonds nog aanzienlijk zal stijgen en gezien het grote belang dat de Koninklijke olie in de Shell trans port heeft is men ter beurze vast ge stemd voor de aandelen. De hoge koers van de morgenuren van f 171,50 kon vanmiddag niet bereikt worden. De handel werd ingezet op f 170,60, waarna de koers inzakte tot f 170,30, hetgeen toch altijd nog circa 3 gul den hoger is dan gisteren. Aku en Philips vrijwel onveran derd, Unilever iets beter op 361 (359%). De cultuurwaarden iets vriendelijker, Deli 97% (96%), Am sterdam rubber 79% (78%). Scheepvaartfondsen verdeeld, met koerswijzigingen van 1 procent naar beide zijden. Staatsfondsen zonder af faire met onveranderde koersen. Claims Nederlandse overzeebank wer den geadviseerd op 20 gulden. Pro longatie 3% pet. VANDAAG EENS fi. Onderstaande lettergrepen zó in het diagram plaatsen dat van links naar rechts gelezen 7 woorden ontstaan s Boek, boot, der, er, gis, ka, ke, mer, on, par, re, ren, ring, ste, ter, ton, va, veer, werk. Oplossing vorige puzzel HORITONTAAL1 Wal, 4 ver, 7 ls, 8 bol, 10 la, 11 potig, 13 druk, 14 aard, 15 trui, 17 soms, 20 knoop, 22 ijl, 24 gin, 25 rij, 26 gas, 27 jas. Verticaal: 1 Wild, 2 as, 3 zot, 5 el, 6 rand, 8 bokking, 9 Liaison, 1 pu, 12 ga, 15 twijg, 16 uk, 18 op, 19 spijs, 21 oir, 23 la, 25 ra. verenigingen is dit een zeer grote ver betering. Op 1 april en op 1 september. De beide lagere scholen te Sint-Annaland hebben hun aanvangsdatum van de nieuwe cur sus verzet van 1 april naar 1 september. Om misverstand te voorkomen, zij hier meegedeeld, dat dit jaar zowel op 1 april als op 1 september leerlingen tot beide scholen kunnen worden toegelaten. Deze moeten respestievelijk voor 1 april en voor 1 oktober zes jaar oud zijn. ST. LAURENS Jaarvergadering N.C.B.W.H.B. Onder leiding van de heer P. Polderman kwam de afdeling van de Nederl. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijver heid in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester resp. de heren J. Wille- boordse en J. Christiaanse, bleek o.a. een ledental van 21 en een batig saldo van ƒ41,38. De districtsbestuurder de heer Zuide- ma uit Bergen op Zoom hield een toe spraak die een propagandistisch karakter droeg. De avond werd verder gevuld met mastkimmen en het vertonen van enkele filmpjes. KAPELLE Contactavond CJMV-jongensclub. In het CJMV-gebouw is een goed bezochts ouderavond gehouden van de CJMV jon gensclub „Samuël". In zijn openings woord kon de voorzitter dhr P. Oele vertellen dat er op 't ogenblik een zeer goed clubleven is. Er zijn 45 leden, ver deeld over 3 clubs. Door de CJMV dis trictssecretaris de heer Jac. Sinke te Sou burg werd gesproken over Gezin en club en de ouders kregen hierin vele goede aanwijzingen. Er volgde een beste bespre king. Na de pauze was er een hersengym- nastiekwedstrijd welke werd gewonnen door de herenploeg. DE HEERSCHAPPIJ VAN HET BEELD, door Leo Schevenhels. Uit gave van J. B. Wolters, Groningen. Deze brochure is een extra nummer van „Volksopvoeding" en bespreekt het probleem van de z.g, „beeldroman". Een zeer instructieve brochure, uitnemend ge- dokumenteerd en van veel feitenmateriaal voorzien. Voorts met een gezond en nuch ter oordeel geschreven, waarmede wij ons goeddeels wel verenigen kunnen. Het beeldverhaal is een teken des tijds. We kwamen in deze brochure een enkele maal de typering „kijkvoeder" tegen. Juistere benaming is moeilijk te geven. Besproken worden de „morele invloed" van.de beeldroman, die veelszins funest geacht wordt, gewezen wordt op het „taal bederf" van de bijschriften, de geweldi ge omvang, die het product in alle landen der wereld genomen heeft, zodat het zich tot een „internationale industrie" ont wikkelde, terwij] eveneens in zeer afkeu rende zin geschreven wordt over de on derneming, ook door een bona fide Ne derlandse uitgeverij, om de z.g. „Illustra ted Classics" in de beeldroman onder te teur van deze brochure zou willen, dat alle opvoeders de apodictisch geformu leerde beweringen van de copy-writers op hun intrinsieke waarde gingen toet sen. Ze zouden zich bestendig ergeren en niet het minst aan de arrogantie van de uitgevers, die zich blijkbaar als cultuur- bevorderaars willen opwerpen door de mythe te scheppen dat de „Classics" zijn „lezers"aanzet de volledige tekst te gaan lezen, alsof ze niet weten dat zulks niet gebeuren zal, alsof ze niet weten dat deze „Classics" op afschuwelijke wijze ver-beeld en ver-woord zijn, alsof ze niet weten dat, met zuiver commerciële over wegingen voor ogen, een klimaat gescha pen wordt waarin de „underdogs" rijke lijk kunnen gedijen". Gaarne aanbevolen, speciaal voor ieder die met de opvoeding van de jeugd te maken heeft. Premier Nehroe van India is don derdag herkozen als lid van de Volks kamer (de tweede kamer in India) in het kiesdistrict Phulpur, waar hij zich kandidaat had gesteld, versloeg hij brengen. Niets is er veilig voor deze „in- zijn drie concurrenten met grote meer- ken om het bestuur over te nemen, dustrie", zelfs Shakespeare niet. De au- derheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5