Staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afgekondigd Hulp voor Hongaren in Joego-Slavië ,Prins der Nederlanden' te Rotterdam te water gelaten Russische „Walvis" compleet huis de gaat met lucht in Waterman had aanvaring op Atlantische Oceaan Blijkt Baare-Hertog Belgisch gebied? Eerste elektronische adminiestratiemachine Geen invoer beperkingen voor kleding en schoenen Bailonvaarders gaan de zon fotograferen DE KERK Japans protest tegen Sowjet-atoomproeven Zwitser niet eens met Euromarkt Vrijdag 15 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I Soekarno's dictatoriale macht President Soekarno heeft giste ren, overeenkomstig de verwach tingen, de staat van oorlog en be leg voor geheel Indonesië afgekon digd. De president heeft hierdoor als opperbevelhebber der strijd krachten practisch dictatoriale be voegdheden. Hij maakte de afkon diging van de staat van oorlog en beleg bekend na zijn onderhoud met premier Ali Sastroamidjojo die het ontslag van het kabinet aan de president had aangeboden. De president verklaarde, dat spoedig een nieuw kabinet zal worden gevormd. Verwacht wordt, dat Soekarno zal Instemmen met een compromis, dat voor een nieuwe regering tot stand kwam tussen de nationalistische partij en de Nahdatul Ulama, doch politieke waarnemers menen, dat zulk een ka binet niet door de gebieden buiten Java zal worden gesteun'd. De bepalingen omtrent de staat van oorlog en beleg dateren nog van de tijd van het Nederlandse bewind. Zij werden in 1939 vastgesteld en zijn sindsdien gewijzigd en aangevuld. Volgens terzake deskundige perso nen leggen zij de uiteindelijke macht in handen van de militaire leiding, zelfs in die mate dat de opperbevel hebber van de bestaande wetten kan afwijken, indien zulks noodzakelijk wordt geoordeeld. De documenten tot afkondiging van de staat van oorlog en beleg, welke aan Soekarno vrijwel dictatoriale be voegdheden verlenen, werden door 't hoofd van de staat en de minister van defensie ad interim Ali Sastroamidjojo ondertekend enkele minuten voordat Soekarno het ontslag van het kabinet had aanvaard. Vrijdagavond zal president Soekar no als gastheer optreden van de terri toriale commandanten van geheel In donesië, die onder leiding van de chef-staf van de landmacht zullen bij eenkomen ter bespreking van de mili- De gemeente-secretaris van Baarle- Hertog heeft in het gemeente-archief een stuk ontdekt, dat vermoedelijk een nieuw licht werpt op het onlangs aan het internationale gerechtshof voorge legde geschil tussen Nederland en Bel gië inzake het betwiste gebied in die gemeente, dat ondermeer eigendom is van Sooi van den Eijnden. Het betreft hier een verslag van de zitting van 24 mei 1893 van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, waarin is behandeld een ontwerp-overeenkomst tussen Nederland en België tot ophef fing van de Belgische enclave in Ne derlands gebied. In deze door de Ne derlandse en Belgische regeringen ge zamenlijk opgemaakte ontwerpover eenkomst wordt in artikel 9 van het standpunt uitgegaan, dat het gebied, hetwelk België en Nederland elkaar nu betwisten, en waarop de Nederlandse justitie meermalen invallen pleegde in speelzalen, Belgische was. Het betrok ken wetsontwerp is destijds door de Belgische volksvertegenwoordiging verworpen. Uit deze ontwerp-overeen komst zou onomstotelijk blijken, dat het betrokken gebied aan België toe behoort. Bij Ncd. Heide Mij. Op het hoofdkantoor van de Neder landse Heide maatschappij in Arnhem zal op 28 maart de nieuwste elektro nische administratiemachine door de directeur-generaal van de landbouw, Ir. A. W. van de Plassche, in gebruik worden gesteld. Dit is het eerste toe stel van deze aard In Nederland. Het is, zo werd van de zijde van de Ned. Heide mij meegedeeld, ongeveer gelijk aan de machine, waarop in Pa rijs bij het begin van dit jaar de sala rissen van 70.000 Nederlandse ambte naren werden berekend. De machine zal bij de Ned. Heide mij voor de landelijke loonadministratie en voor vele andere administratieve werk- laamheden worden benut. Tot de vele mogelijkheden, die dit uit Amerika ge ïmporteerde apparaat heeft, behoort o.m. het kunnen opzoeken van 4000 getallen van 10 cijfers per seconde. Prijs voor baconvarkens gewijzigd Het bestuur van .het produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de prijs voor baconvarkens, waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 18 maart andermaal met 5 cent per kg koud ge slacht gewicht te verlagen. Deze zal dus voor de prijsklassen 1 tot en met 4 respectievelijk f 2.31, f 2.27, f 2.23 en f 2.19 bedragen. Dit betekent voor alle varkens van 63 tot en met 70 kg, die voor de baconbereiding worden be stemd, een doorsneeprijs van f 2.27 per kg koud geslacht gewicht. De gelden de regeling, waarbij voor de niet tot bacon verwerkte slachtvarkens van 63 tot en met 70 kg een toeslag van 15 cent per kg wordt verleend, blijft on gewijzigd van kracht. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaats examen voor metaalkundig ingenieur P. J. M. Beckers te Bergen op Zoom. taire aspecten van de huidige situatie. Al deze territoriale commandanten hebben verklaard trouw te blijven aan de president-opperbevelhebber. Soekarno heeft de ministers ver zocht aan te blijven totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Politieke waarnemers geloven niet, dat het nieuwe kabinet communisten zal bevatten. Leven of dood President Soekarno verklaarde dat de afkondiging van de noodtoestand voor geheel Indonesië „een kwestie van leven en dood voor het land be tekent". Nieuw werk van Orthel bij Brabants orkest Vandaag zal het Brabants orkest onder leiding van Hein Jordans in Den Bosch een nieuw werk ten doop hou den, dat door een Brabantse compo nist geschreven werd in opdracht van de stichting „Vrienden van het Bra bants orkest". Het is het Scherzo no. 2 van Leon Orthel, een componist, die thans compositieleer aan het Haagse conservatorium onderwijst. Hij is af komstig uit Roosendaal. Koningin verrichtte plechtigheid Bij de machinefabriek en scheeps werf P. Smit jr. N.V. te Rotter dam heeft koningin Juliana gister middag het motor- en vrachtpas- sagierschip „Prins der Nederlan den" te water gelaten. Onder de Betsy krijgt haar eerste artistieke opdracht Betsy, de chimpansee van de dierentuin van Baltimore, die met haar vingers schildert, heeft een hoogtepunt in haar kunstenaarsloopbaan bereikt. De directeur van de dieren tuin, Arthur Watson, heeft verklaard, dat de zevenjarige chimpansee, wier schilderijen als kunstwerken verkocht worden, haar eerste opdracht heeft gekregen. Het dagblad „Winnipeg Tribune" heeft Betsy opgedragen iets ab stracts te maken, getiteld Winnipeg in de winter" talrijke genodigden bevonden zich prins Bernhard, minister-president dr. W. Drees en de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders. Na de plechtigheid bood een der directeuren van de werf, ir. Giljam, de vorstin twee cheques aan, bestemd voor sociale instellingen, nader door de Koningin te bepalen. Als herinne ring bood hij haar een zilveren presse- papier aan, waarin de inscriptie stond: m.s. „Prins der Nederlanden", gedoopt op 14 maart 1957 door H. M. Koningin Juliana. Een der directeuren van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, jhr. H. van Lennep, bood de Koningin een oorkonde aan. Het schip, dat bestemd is voor de K.N.S.M., heeft een lengte van ruim 131 meter en is 17.20 breed. Het vaar tuig zal worden ingericht voor het vervoer van 116 passagiers in één klasse en 68 in groepsverband. De snelheid bedraagt ruim 15 mijl. De lading zal worden vervoerd in vijf ruimen. De „Prins der Nederlan den" wordt uitgerust met de modern ste navigatiemiddelen, zes lichtmetalen reddingboten. Paascongres geref. (art. 31 academici Het Paascongres van de Verenigin gen van Gereformeerde studenten en van het Kamper studentencorps Fides Quadrat Intellectum, binnen de kring dus der Gereformeerde Kerken (ond. art. 31), wordt van 23 tot 27 april ge houden in het Maarten Maartenshuis te Doorn. Sprekers zijn mevrouw L. B. Ub- bens-Van der Hoogt uit Huisduinen, ds. C. P. Plooy te Heemstede, G. J. Idema te Ede, mr. W. M. Westerhuls te Goes, dr. C. Smits te Laren, ds. J. Aber, dr. A. J. Verburgh te Dordrecht. Ook oud-leden en academici in het algemeen hebben toegang tot het con gres. Met ingang van gisteren heeft West- Duitsland alle invoerbeperkingen voor kleding, schoenen en synthetische stof fen tijdelijk opgeheven. De minister van economische zaken, Erhard, heeft deze maatregel aangekondigd om een einde te maken aan voortdurende prijsstijgingen. Hy wil namelijk al het mogelijke proberen de prijzen stabiel te houden. o Op 6000 meter hoogte De Britse Royal Society en het Franse nationale centrum voor onderzoek bekostigen een ballon vaart die de volgende week by gunstige weersomstandigheden zal worden gemaakt. De bailon vaarders zijn Adouin Dollfuss, de zoon van een Franse pionier op dit gebied, en de Britse sterren kundige Bernard Blackwell van de universiteit van Cambridge. Dollfuss verklaarde te hopen, vier of vijf uur lang foto's te kun nen maken van de zon van een hoogte van ongeveer 6000 meter. De ballon zal van een weide by het observatorium van Meudon, in de omgeving van Parijs, op stijgen. Tengevolge van stakingen zyn woensdag de postbestellingen in Frankrijk vertraagd en de diensten van en naar het Parijse vliegveld Or- ly gestagneerd. 800 passagiers buiten gevaar Ruim 500 mijl van de Scilly- eilanden in de Atlantische Oceaan heeft het 9177 brt metende Neder landse emigrantenschip „Water man" een aanvaring gehad met 't Italiaanse stoomschip „Merit". De schade is niet zodanig, dat er onmiddellijk gevaar is. Boven dien is de zee kalm. Het schip was op weg van Rotterdam naar Hali fax, maar zal nu weer terugkeren naar de plaats van vertrek. De „Waterman", die eigendom is van van de Rotterdamse Lloyd, heeft 800 passagiers aan boord. Onder hen be vinden zich 312 Hongaren, 200 Neder landers, die naar Canada emigreren en voorts nog 250 Nederlandse emigran ten, die in Amerika een nieuw bestaan willen vinden. De aanvaring gebeurde in dikke mist. Het Italiaanse stoomschip (7175 brt) stootte een groot gat in het ach terschip van de „Waterman". De scha de aan de „Merit" bleek ook mee te vallen, want direct gevaar was er niet. Nicolaas Havenga, gewezen Zuid afrikaans ministers van financiën, is woensdagavond, in de leeftijd van 74 de Nederlandse regering en in beheer jaar, te Kaapstad overleden. Een vijftal leden van de staf van de Wereldraad van Ker ken, die in Genève zijn zetel heeft, is naar Joego-Slavië ver trokken om hulp te bieden aan de 17.000 Hongaarse vluchtelin gen, die in dat land vertoeven. De Wereldraad heeft de aan dacht van de kerken op deze vluchtelingen gevestigd, omdat zij evengoed hulp behoeven als hun gevluchte landgenoten in Oostenrijk. Van de 17.000 vluchtelingen zijn er 4.000 protestant. De Wereldraad tracht zijn bemiddeling te verlenen, dat deze mensen kunnen emigreren. Een deel ervan wil naar Scandinavië, een an dere groep zoekt net liever in West- Europa, terwijl een derde gedeelte naar Amerika zou willen. De Verenig de Staten verlenen op dit moment al leen faciliteiten aan in Oostenrijk ver toevende Hongaren. De vluchtelingen in Joego-Slavië verblijven in kampen of in voor dit doel gecharterde hulzen en hotels, door heel het land ver spreid. Zij mogen hun verblijfplaatsen niet verlaten, zodat er vrijwel geen sprake is van contact met de plaatse lijke kerken. Onder de vluchtelingen zitten een vijftal theologische studen ten van het seminarie der gerefor meerde kerk te Boedapest. Bouwdooskerk in Tilburg DE 25STE R.K. PAROCHIEKERK te Tilburg, die jl. zondag in gebruik werd genomen, is een grote noodkerk, die ruimte heeft voor achthonderd kerkgangers. Zij lijkt van buiten meer op een landbouwschuur dan op een godshuis, maar zij zal slechts vijf jaar staan. Men heeft haar gehuurd van het bisdom. Alleen de betonnen fundering moest door het kerkbestuur betaald worden. Deze kerk is binnen de tijd van een maand verrezen. Zij bestaat uit onder delen, die als een bouwdoos ter plaatse ariveerden, uitgepakt en opgezet wer den. VANDAAG Evangelisatie op kampeerterreinen Deze zomer zal de evangelische kerk in Duitsland voor het eerst gaan evangeliseren op de grote kampeer terreinen (campings), waar elk week end duizenden mensen hun zondag doorbrengen. De noodzakelijkheid voor deze vorm van evangelisatie spreekt duidelijk wanneer men weet, Gedachleniskerk voor Kaj-Munk Er bestaan plannen om een kerk te bouwen ter gedachtenis aan Kaj Munk, de Deense schrijver-predikant, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers werd vermoord, maar wiens bekendheid sindsdien sterk is ge groeid. Het ligt in de bedoeling de kerk te bouwen in een nieuwe stadswijk van Kopenhagen. Het kerkgebouw krijgt ook een toneel, zodat godsdienstige spelen in een passende omgeving op gevoerd kunnen worden. „Kristeligt Dagblad", een Deense krant, heeft zich tegen dit plan ver klaard, omdat het een radicale breuk zou betekenen met alle kerkelijke tra dities. Hoewel het blad verheugd is, dat de kerkgebouwen op veel plaatsen gebruikt zijn voor het opvoeren van kerkelijke spelen, vindt het toch, dat de kerk een gewijde plaats moet zijn, slechts bestemd voor de bediening van Woord en Sacrament. Daarentegen heeft een ander blad „Berlingske Aftenavis" zijn instem ming met het plan te kennen gegeven. „Reeds lange tijd is de dienst zo be ïnvloed door de dramatische kunst, dat altaar en toneel in elkaar grijpen en niemand beter een toneel in een altaar en een preekstoel weten te ver anderen, dan Kaj Munk. Men moet niet van tevoren de poging van de kerk afwijzen, als zij probeert het cul turele leven te beïnvloeden door an deren dar. die gewoonlijk aan de dienst deelnemen, daarbij uit te nodigen". dat steeds meer bedrijven ertoe over gaan de vijfdaagse werkweek in te voeren. Alsgevolg daarvan zullen meer mensen dan vroeger hun lange weekend in tenten doorbrengen. Liefdebeurten DS. W. MEYNHOUT VAN FRANE- KER wijst er in het christelijk gere formeerd Kerkblad voor het Noorden op, dat de aanduiding „liefdebeurten" eigenlijk een zonderling woord is. Een predikant vervult een liefdebeurt, wanneer hij een in financiële nood verkerende gemeente een zondag in de prediking helpt zonder dat hij daarvoor honorarium ontvangt. Vol gens ds. Meynhout lijkt het erop, „als of de vervulling van andere predik diensten, waarvoor de dienaar des Woords wèl een honorarium krijgt, geen liefdebeurten zouden zijn, maar zaken doen, handeldrijven met het evangelie, dat toch geen koopwaar is!" In dit verband herinnert ds. Meyn hout eraan, dat de generale synode der chr. geref. kerken zich met de liefdebeurten heeft bezig gehouden Zij deed dit om te voorkomen, dat de gemeenten misbruik gaan maken van de liefdebeurt, namelijk door te trach ten op een goedkope manier voorzie ning in de prediking te krijgen. Daar om heeft de synode als eis gesteld, dal een verzoek van een gemeente om liefdebeurten, gericht tot kerkeraden of predikanten, vergezeld moet gaan van een duidelijke uiteenzetting waar om de liefdebeurt wordt gevraagd, alsmede van een advies, gegeven door de consulent der vragende gemeente. .ngezonden mededeling (adv.) IN DE SOWJET-PERS is melding gemaakt van de werkzaamheden van een groep vliegtuig bouwkundigen, die on der leiding van de vliegtuigconstructeur Antonio bezig is vlieg tuigen te ontwerpen. Een van die toestellen, dat de bijnaam „Vlie gende Walvis" heeft gekregen, kan geassem bleerde auto's, bulldo zers en zelfs een klein huis vervoeren. De auto's en het huis kun nen kant en klaar wor den vervoerd. Een autobus kan door de grote laaddeur aan het achtereinde van het vliegtuig naar bin nenrijden. De „Vlie gende Walvis"- heeft Elke automobilist kan piloot zijn maar de helft van de brandstof van het tot dusverre gebruikelijk vrachtvliegtuig nodig. Veel moeite De groep is ook be zig met het ontwerpen van een klein vlieg tuig, de „Bij". Het heeft vael moeite gekost de ideeën in de praktijk te verwerkelijken. De taak was een vliegtuig te ontwerpen, dat be ter zou zijn dan heli kopters met behoud van de start- en lan dingseigenschappen van hefschroefvliegtui- gen. Aan zulk een vliegtuig is behoefte voor het onderhoud van verbindingen over kor te afstanden, b.v. voor het vervoer van post en vracht, voor het vervoeren van zieken of voor landbouwdoel einden. De minimum snelheid van dit toestel zal 35.4 km. per uur zijn, de maximum-snel heid is meer dan 200 km. per uur. Het toestel kan lan den op een klein veld, op een weg. Het heeft slechts 40.6 meter nodig voor een landing of een opstijging. Het ontwerp van dit vliegtuig gaat er van uit ,dat iedere autobestuurder in staat moet zijn het te bestu ren. Een aantal Japanse socialisten heeft gisteren op de Russische ambassade in Tokio een verzoek aan de Sowjet- regering overhandigd om geen atoom- proeven meer te nemen. Het verzoek zal worden doorgezonden naar Mos kou, maar volgens een der functio narissen van de ambassade zou Rus land geen buitenlandse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden toe laten. Benvenuti wordt secretaris generaal Raad van Europa Lodovico Benvenuti, de vroegere Italiaanse staatssecretaris van buiten landse zaken, zal binnenkort worden benoemd tot secretaris-generaal van de Raad van Europa. Hy is de op volger van de onlangs overleden Leon Marchal. Op het ogenblik vertegenwoordigt Benvenuti zijn land op de besprekin gen over de Euromarkt en de Euratom te Brussel. Van 26 maart tot 5 april zal, op uitnodiging van de Amerikaanse mi nister van defensie, de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman in de Verenigde Staten van Amerika een aantal researchinstituten van de Amerikaanse strijdkrachten bezoeken. Zes maanden geëist Voor de rechtbank te Amsterdam is tegen de 42-jarige melkboer J. D. F. K. zes maanden gevangenisstraf ge- eist. Hij had verleden jaar van een Amsterdamse flessengroothandel 4200 ongemerkte melkflessen gekocht, waarvan hij er 3000 geleidelijk hij zyn melkleverancier inleverde. De melk boer had ze gekocht voor 17 cent, ter wijl hij er bij zijn leverancier 20 tot 25 cent voor ontving. K. verklaarde voor de rechtbank, dat hij de flessen had gekocht om zijn verlies door breuk, 80 tot 100 per week waarvoor hij dus geen statiegeld terugkreeg te compenseren. Aanvankelijk had hy de directie aangeboden, de schade te vergoeden, maar zy wilde daar niet op ingaan. De directeur van de handelsafde ling van het Zwitserse Federale mi nisterie van economische zaken, Hans Schaffner, heeft zich op een bijeen komst van de kamer van koophandel in Düsseldorf gekant tegen de voor gestelde gemeenschappelijke Europese markt. Volgens hem is het gevaar niet denkbeeldig, dat de 17 landen van de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking worden gesplitst in een groep van zes van de Euro-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3