Boekenweek met „De nacht Girondijnen" als geschenk der Overhemden worden bedreigd door deskundig wassen en reinigen niet Kamerleden bezorgd over stijging van bouwkosten en woninghuren C.N.V. besprak voorzieningen voor invaliden en weduwen K.L.M. tracht ongebreidelde reislust te bevredigen ZWITSIËI Vijftig inzendingen voor novelle Jaarlijks vijf miljard boeken Televisie is (in Amerika) geen concurrent van het boek Woningen worden duur Politieke tegenstellingen stonden oplossing huurbeleid in de weg PUZZLE S.E.R.-adviezerr verdedigd Na perfecte verzorging en opmaak Gebruik juiste hoeveelheid van goede wasmiddelen Hebben de dames voldoende ervaring? Typistes geen experts aan de wastobbe de betere pleister\ Wat voeren Russen uit in Zuidpoolgebied? Donderdag 14 maart 1957 ZF.F.l IWSCH DAGBLAD Pagina 7 (Van een onzer verslaggeefsters) De 22ste Boekenweek, die dit jaar van 30 maart tot 6 april ge houden wordt, heeft weer vele attracties. Voor het eerst sinds 1952 zal men bij aankoop van 4,50 weer een bekroonde novelle als geschenk ontvangen. De jury moest dit jaar 50 inzendingen beoor delen, waaronder zulke goede, dat ook reeds een novelle als Boeken weekgeschenk voor het volgende jaar kan worden aangewezen. De naam van de auteur van het werkje dat dit jaar werd bekroond, „De nacht der Girondijnen", moet door het publiek worden geraden. Het geschenk, dat in een oplage van ruim 150.000 exemplaren is gedrukt, wordt in het juryrapport „een voortreffelijk geschreven ver haal en een uitstekend voorbeeld van de hedendaagse Nederlandse novellekunst" genoemd. Voor de jeugd zijn 45.000 exempla ren van de negende bloemlezing in de Muze-reeks „De muze en het meisje" (samengesteld door Ad den Besten en Bert Vaeten), gedrukt. Zij zullen ver krijgbaar zijn voor 75 cent per stuk. Natuurlijk is er ook weer een Boe kengids met een groot aantal boek- Prof. dr. R. Casimir overleden In Voorburg is overleden prof. dr. R. Casimir, de grondlegger van het schooltype lyceum. Prof. Casimir, die 79 jaar is geworden, was geboren te Kollum. Van 1896 tot 1899 was hij on derwijzer te Groningen en Sappemeer. Hij promoveerde in 1910. In 1918 werd hij hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en in 1919 rector van het eerste lyceum hier te lande, het Ne derlands Lyceum te 's-Gravenhage. aankondigingen in de vorm van ge commentarieerde titellijsten. Het af fiche voor de Boekenweek is getekend door Henk Broer. De officiële openingsavond, die 29 maart in de Amsterdamse Stads schouwburg wordt gehouden, wordt voor de eerste maal bijgewoond door H.K.H. Prinses Beatrix. W ereldcatalogus Op de persconferentie ter inleiding van de Boekenweek, hoorden we, dat de Unesco in een rapport over de si tuatie van het boek, vermeldt dat er ieder jaar in de wereld vijf miljard boeken verschijnen, of wel 2 boeken per persoon Er komen echter maar 250.000 nieuwe titels per jaar uit; in dit opzicht staan Zwitserland, Noor wegen en Nederland bovenaan. Interessant was ook de medede ling, dat de bibliotheek een catalo gus gaat uitgeven van haar boeken bezit van 6 miljoen exemplaren uit de hele wereld. De catalogus zal uit 300 delen bestaan: zes jaar lang zal er iedere week een band verschij nen. Is de televisie geen concurrent van het boek? Deze vragen stellen velen zich, wellicht ook terecht. Wanneer men echter naar Amerika kijkt, constateert men, dat de televisie beslist geen concurrent is van het boek. Het lezen wordt in tegendeel door de televisie gestimuleerd. In de V.S. kan men een verbetering van de smaak van het lezerspu bliek constateren. Men verwacht dat de boekverkoop vergeleken bij 1955 in 1957 met 10 pet. zal stijgen. Door televisie-uitzendingen, die met het boek verband houden, krijgt ook de jeugd een grotere belang stelling voor boeken. Bovendien brengen pocket-edities alle soorten literatuur binnen het bereik van de grote massa. Onder invloed stadsbus bestuurd? Een maand gevangenisstraf, met in trekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar,' heeft de officier van jus titie bij de Maastrichtse rechtbank ge- eist tegen de 38-jarige chauffeur A. H. P., die op Nieuwjai rsdag met een volle gemeentebus in beschonken toestand zou hebben gereden. De politie was gewaarschuwd, en had, rijdende met een patrouillewagen achter de bus, een en ander geconstateerd. De officier van justitie vond het een schande, dat deze chauffeur dit had kunnen doen. De verdediger had een aantal in zittenden van de bewuste bus als ge tuigen a decharge opgeroepen, en die verklaarden allen niets bijzonders aan de chauffeur te hebben bemerkt. Het aantal der woningzoekenden, die zich de koop van een eigen wo ning kunnen permitteren, begint langzamerhand sterk af te nemen, zo dat juist voor de kapitaalkrachtige groep woningzoekenden verhoudings gewijs veel woningen beschikbaar zijn gekomen. Daarom meenden leden van de Eerste Kamer, dat de verkoop van met een premie gebouwde wo ningen thans als ongewenst moet worden beschouwd. Nu er bovendien een regeling tot stand is gekomen voor de bevordering van het eigen- woningbezit, waren zij van oordeel, dat de premiebouw beperkt moet worden tot de bouw van de wonin gen, waarop het besluit bevordering eigen-woningbezit betrekking heeft, en tot de bouw van woningen, be stemd voor de verhuur door de oor spronkelijke eigenaar. Ingezonden Mededeling (adv.) Met ingang van de zomerdienst die 14 april a.s. ingaat, krijgt de K.L.M. er een frequentie per week op de lijn naar Brazilië bij, zodat er dan drie- Diverse leden van de Eerste Kamer hebben met betrekking tot de begro ting van volkshuisvesting en weder opbouw de wens uitgesproken, dat de minister zal weten te bewerkstelligen, dat de huurprijzen voor nieuw te bouwen woningen niet meer zullen stijgen. Andere leden verzoeken om minder overheidsbemoeiing met de woningbouw. Ook is gevraagd of kan worden overgegaan tot vermindering van het aantal der bij de provinciale directies werkzame ambtenaren. Deze direc ties dreigen vaak haar betekenis te overschatten, zo merkten zij op. Sommige leden betwijfelden of de woningtelling wel zodanige resultaten voor de bevordering van de woning bouw heeft opgeleverd, dat de hoge kosten er door gemotiveerd zijn. Vele leden meenden dat men de gemeenten bij de financiering van de bouwkosten zal moeten helpen, indien door de toestand op da kapitaalmarkt op dit gebied stagnatie zou dreigen te ontstaan. Huurprijs Ook werd opgemerkt, dat, indien tengevolge van de stijging der bouw kosten de huurprijs van de nieuw te bouwen woningen zo hoog zou komen te liggen, dat de grote massa van het Nederlandse volk die prijs niet meer zou kunnen betalen, het resultaat van het op verhoging van het aantal per jaar gebouwde wonin gen gerichte streven huns inziens te leurstellend zou zijn. De ontwikkeling ter zake wijst h.i. op het gevaar, dat een en ander inderdaad aldus zou kunnen geschieden. Vele landen zagen voor wat de VANDAAG EENS HORIZONTAAL: 1 Ophoging, 4 uit gestrekt, 7 bestaat, 8 kogelvormig li chaam, 10 zangnoot, 1 uit de kluiten gewassen, 13 uitvoering van een cou rant of tijdschrift, 14 karakter, 15 kle dingstuk, 17 af en toe, 20 verdikking in een stengel, 22 vluchtig, 24 drank, 25 reeks, 26 vluchtige stof, 27 kledingstuk. VERTICAAL: 1 Ongebreideld, 2 spil, 3 dwaas, 5 maat, 6 zoom, 8 vis, 9 ver bintenis, 11 Chin, maat, 12 bevel, 15 takje, 16 klein persoon, 18 voorzetsel, 19 voedsel, 21 nazaat, 23 bergplaats, 25 rondhout. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 Plak, 3 snip, 5 aap, 6 welp, 8 kuip, 10 grijs, 12 pulp, 14 ooi, 15 staf, 16 kwal. VERTICAAL: 1 Pauw, 2 kamp, 3 spek, 4 prop, 7 eer, 9 iel, 10 gids, 11 slof, 12 puik, 13 pril. bouw van woningwetwoningen be treft, geen andere oplossing dan het verhogen van de jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort. Diverse leden gaven als hun mening te kennen, dat het huurbeleid de zwakke stee in het regeringsbeleid van de naoorlogse jaren is geweest. Huns inziens kan men er niet ge noeg de nadruk op leggen, dat het politieke tegenstellingen zijn geweest, welke aan de oplossing van dit vraag stuk in de weg hebben gestaan. (Van een onzer redacteuren) Nu er wat tijd is geweest voor bestudering van en bezinning op de S.E.R.- adviezen inzake de invaliditeitsvoorziening en de verzekering voor weduwen en wezen, komen ook allerlei vragen en bezwaren naar voren. Dit bleek duidelijk op de zeer druk bezochte conferentie, die het C.N.V. aan deze onder werpen wijdde. De inleider, de heer C. J. van Mastrigt, moest dan ook tegen over'tal van bestuurders het werk van de S.E.R.-commissie, waarvan ook hij deel uitmaakte, verdedigen en toelichten. *0 maart - aprH Groot-Brittannië heeft erin toege stemd het aantal van zijn soldaten op het schiereiland Malakka met de helft te beperken. Op het ogenblik zijn er 12.000 Britse soldaten in Malakka Er was kritiek op de kring der ver zekerden, zoals het advies 1 ze stelt. „Waarom moeten de ambtenaren en het onderwijzend personeel onder de wet vallen, terwijl ze al goede voor zieningen he iben en worden de kleine zelfstandigen buiten de nieuwe invali diteitswet gesloten?" zo werd ge vraagd De Inleider wees op de talrijke HET MODERNE HERENOVERHEMD is een perfect industrieel produkt. Veel ervaring en vakmanschap, in de loop van tientallen jaren opgedaan, is nodig om het produkt aantrekkelijk op de toonbank te leggen, schrijft „Textilia", het or gaan van de Ned. Bond van Chr. textielhandelaren. Het herenoverhemd is onder de textielprodukten een der best opgemaakte en verpakte. Nadat het gemakkelijk scheurende cellofaan was vervangen door het stevige en doorzichtige plastic, is een graad van perfectie bereikt, die haast niet meer kan wor den overtroffen. tische reinigingsmiddelen uitvoerige en nauwkeurige behandelingsvoorschriften daarbij wilden voegen. Dat zou best kunnen want de omslagen van de pakken plegen toch te worden be drukt. De toonaangevende fabrikanten van deze was middelen echter vrezen, en waarschijnlijk terecht, dat dit afschrikwekkend zou werken op de kopende da mes en dat, deden zij het toch, kleinere producenten, die niet die methode zou den volgen, de klandizie zouden krijgen. Dus zijn zij voorzichtig met het geven van voorschriften en waar schuwingen. Wenken NU DOEN DE WASSEN DE dames toch ervaring op, en de meest consciëntieuze onder hen zullen het wel goed doen, er zijn er even wel ook die, uit een over maat aan Hollandse zinde- lijkheidsdrang of misschien ook uit onachtzaamheid, het dubbele van de benodigde hoeveelheid wasmiddel ge bruiken. Dat kan bij de moderne synthetische was middelen zeer schadelijk zijn. Wil men het wasgoed niet beschadigen, dan mag in geen geval meer was- Tegen deze elementaire consument, bij de verkoop Een herenoverhemd schijnt aan een ingewikkelde me thode van vouwen en in- spelden te moeten vol doen, wil het verkoopbaar zijn. Wij herinneren ons dat vlak voor de laatste oorlog, tijdens de destijds door de Duitsers gevoerde export campagne, in Nederland zeer voordelige Duitse over hemden aan de markt kwa men, die, wat kwaliteit be trof voor het Nederlandse produkt niet hoefden onder te doen. Maar desondanks gingen ze er niet in want de opmaak was anders, én men slaagde er daar ook niet in, het verpakkende personeel de hier te lande gevolgde opmaakmethode te leren. Te royaal met wasmiddel Er mag dan ook wel ge zegd worden dat het goede Nederlandse overhemd van deze tijd er bijzonder aan lokkelijk uitziet. En dit hoogwaardige textielpro- dukt zou dan ook een beter lot verdienen dan dat wat het gewoonlijk ten deel valt. Want, zo klaagde een groot overhemdenfabrikant, de meeste overhemden wor den in de was eenvoudig mishandeld. Dat is juist de laatste jaren, na het in zwang komen van nieuwe, synthetische wasmiddelen, veel erger geworden dan voorheen. De confectioneurs zouden daarom wel graag zien dat de fabrikanten van synthe- wasregels wordt veel ge zondigd, waardoor perfecte overhemden in minder dan geen tijd tot ontoonbare kledingstukken verworden. De resultaten daarvan zien we dagelijks. Want het is een feit dat hoeveel zorg moeite de confectioneur zich ook getroost om de heren perfect te kleden, de mees te heren een er allesbehal ve perfect uitziend over hemd dragen. Een droevig resultaat, na de aanwending van zoveel ijver en kundig heid. en een resultaat dat gewoonlijk veel beter had kunnen zijn. Bovendien is verkeerde wasbehandeling een bron van klachten. Het kan dus nuttig zijn wanneer de detaillist, die immers de man is die recht streeks contact- heeft met de hieraan meer aandacht gaat besteden. Dan mag hij er ook nog wel op bedacht zijn dat het niet alleen de zelf wassende dames zijn die uit nonchalance of onwetend heid zijn beste produkten kunnen mishandelen. Ook in wasserijen gebeurt dat, en daar niet uit onwetend heid maar omdat er veelal zeer sterk werkende was middelen worden gebezigd. „Die zijn helemaal funest", zei een fabrikant. ZO WORDT DUS onze textiel van alle kanten be dreigd, en worden handel en industrie overstelpt door een klachtenregen waaraan zij geen schuld hebben. Want niet alleen overhem den worden zo bij massa's vernield, met lingerie, en speciaal met tricotages, gaat het net zo. middel worden gebruikt bezorgen. HOE KOMT HET dat textiel dikwijls verkeerd wordt gewassen, vraagt „Textilia"? Het blad schrijft dat hier zeker ook mee weegt de om standigheid dat een groot deel van onze dames- cliëntele thans bij lange na niet zo ervaren is in huishoudelijk werk als vorige generaties. Meisjes die jarenlang kantoorwerk hebben verricht, kunnen stellig prima secretaressen zijn geweest, maar van het gewone huishoudelijke werk hebben zij vaak weinig verstand. Het behoeft niet zo te zijn, want zij kunnen zich op cursussen alles laten bijbrengen wat ze nodig hebben. En er zullen dus loffelijke uitzonde ringen zijn, maar over het algemeen begint de moderne huisvrouw met een aanzienlijk geringer kennis op dit gebied dan haar voorgangster, en vrijwel zonder erva ring, haar huishoudelijke bezigheden. Met het gevolg, dat zij enerzijds meer dan haar voorgangsters gevoe lig voor, men kan ook wel zeggen, afhankelijk is van de al dan niet geheel betrouwbare voorlichting door de moderne propagandamedia, en anderzijds een manco heeft aan know-how, dat ons vaak last kan overgangen van het particulier be drijfsleven naar de overheidsdienst en omgekeerd. Ook de werknemers in overheidsdienst behoren mee de ver antwoordelijkheid voor de gehele groep werknemers te dragen. Er blijft ruimte over voor aanvullende regelingen ten bate van het overheidspersoneel. Wat de kleine zelfstandigen betreft, deze categorie is wel jaloers op de werknemers vanwege de sociale voor zieningen, maar is niet breid hiervoor te betalen. Het brengen van deze groep onder de wet, zou zeker op groot verzet hebben gestuit. Zeker 80 pct.van de kleine zelfstandigen begint zijn loopbaan echter als werknemer. Zoals bekend opent het S.E.R.-advies de mogelijkheid voor deze categorie om vrijwillig verzekerd te blijver, te gen invaliditeit. Waarom 70 procent? „Waarom geeft de ziektewet et... uit kering van 80 pet., terwijl de volledig invalide na ziekte slechts 70 pet. uit kering krijgt?" zo werd gevraagd. De inleider verklaarde, dat men hier had aangesloten op de Ongevallenwet en niet op de Ziektewet. Komt het in de toekomst tot één verzekering tegen arbeidsongeschiktheid, dan kan men nog altijd de 80 pct.-norm van de Ziek tewet hier invoeren. De heer Van Mastrigt ging ook nog even in op de leeftijdskwetie bij de weduwen (45 of 50 jaar). Hij beves tigde hierbij de waarheid van het ar tikel over het N.V.V. en de weduwen, dat we destijds publiceerden. De voor zitter, de heer M. Ruppert, trok aan het slot van de conferentie nog de vol gende conclusie: 1. Ook bij de invoering van deze in validiteitsvoorziening blijft er een taak voor het bedrijsfleven: her plaatsing van invaliden, die na re validatie nog werken kunnen. 2. Wat de weduwenvoorziening be treft moeten we geen noodregeling hebben. Dan krijgen we dezelfde lijdensweg als met de Noodwet Ouderdomsvoorziening destijds. Aan de definitieve regeling moet alle prioriteit worden verleend. 3. Ook bij deze toekomstige wetten gaat het om bodemvoorzieningen, waarnaast ruimte blijft voor ver dergaande regelingen in de be drijfstak. 4. Vertrouwelijk georganiseerd over leg is alleen mogelijk, wanneer men bereid is afstand te doen van de propagandistische elementen, die kunnen liggen in het al dan niet correct weergeven van bij dat overleg ingenomen standpunten. maal per week op die lijn wordt ge vlogen. In het hoogseizoen zal de K.L.M. dit jaar driemaal per dag van Schip hol naar New York een eveneens drie maal per dag van New York naar Schiphol vliegtuigen laten gaan, waarbij op sommige dagen nog een aantal diensten op dit traject komen tot een totaal van vierentwintig in de week. Over de ontwikkeling van het lucht verkeer na de gebeurtenissen in het Midden-Oosten heeft de heer Aler, pres.-dir. van de K.L.M., medegedeeld, dat de K.L.M. in de laatste driemaan den van 1956 op haar diensten in dat gebied .geveer vijf procent meer vervoer heeft gehad dan de vrij hoog gestemde verwachtingen die waren gebaseerd op het vliegen in normale omstandigheden. De heer Aler herinnerde er aan, dat Charles Lindberg in 1927 in ruim drie- en-dertig uur van de V.S. naar Frank rijk vloog; thans neemt een vlucht met een verkeersvliegtuig nog slechts de helft van die tijd in beslag en in 1960 zal een vlucht met een DC 8 van Schip hol naar New York nog maar acht en een half uur duren. Er is in de wereld een grote be hoefte aan contact; een ongebreidelde reislust zal zich nog verder manifes teren en die zal in de jaren omstreeks 1960 door het luchtverkeer bevredigd kunnen worden tegen aanvankelijk dezelfde prijs als die van thans. Ingezonden mededeling (adv.) C7^t5ÖTpröduct_ De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft te Can berra verklaard, dat de Amerikaanse regering bezorgd is over de aanwezig heid van Russen in het Zuidpoolge bied in het internationale geofysische jaar. Hij zei deze kwestie besproken te hebben met de Australische minister president, Menzie. „Wij zullen er scherp op letten, dat de Sowjets onder dekmantel van het geofisische jaar niet zullen over gaan tot een activiteit, die de geleerden die het onderzoek hebben georganiseerd, niet hebben beoogd", aldus Dulles. Gisterochtend is de 54-jarige leer- bewerker A. de K., wonende te Ois- terwijk (N.B.) bij het passeren van de spoorlijn Tilburg-Eindhoven door een trein gegrepen en op slag gedood. dan is voorgeschreven. Goed oplossen van het wasmiddel is ook beslist nodig. Absoluut fout is, het wasmiddel in droge toe stand op de kledingstukken strooien en toevoegen. Het lijkt dus gewenst dat de detaillisten zich meer dan tot nu toe bewust worden van de voorlichtende taak die zij hebben, ook waar het de behandeling van textiel betreft. En zou er met een gemeenschappelijke voorlichtings actie, bijv. eens per jaar gedurende een week, van daarna water wasmiddelen handelaars, wasmachineleveranciers en textielhandelaren ook niets te bereiken zijn? De statige zwanen op de Theems vol gen zoals de foto toont, met grote be langstelling de verrichtingen van de roeiploeg van de universiteit van Ox ford, welke zich bij Putney ernstig voorbereid op de grote jaarlijkse strijd tegen de ploeg van Cambridge, welke dit jaar op 30 maart zal worden ge streden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7