Wie is hoogste" gezag in huis? Albert Heijn In kantine van Biggekerkse kamp was het feest voor de Hongaren Baarlandse wethouders wensen geen salarisverhoging nerveus g/kNATQG£|u ZIE VOOR UZELF Hichiel de Ruyters leven voor N.C.R.Y.-microfoon Woningvoorraad van Nederland niet voor 1970 op peil Albert Heijn maakt u het leven goedkoper! NIEUW! Havermout m gram 27 Vermicelli, grof S50 gram 15 Rundvet beker 500 gram 59 Tafelmargarine 3 Pay'eSIOÓ Grote ontbijtkoek per ituk 41 Kapucijners, prijsverlaging 500 gram 39 Erwten met wortelen literblik 59 AH-puddlng 2 pak voor 25 Boffie Koffie 250 gram ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Tussen verleden en toekomst d-eiefio-ktneeïde. Hand nerveus neem Iets betere stemming op fruitveilingen mmmheerlijk! CHOCOLADE BLOK ZWARE CHOC. REPEN 'W B00OSCHAPPFN VAN DE WEEK F 1 blikje leverpastei 39 m 1 pak lucifers 21 Al pakmaizenaiieMie») 19 li00 gram rumbonen 35 li grote rookworst 1250 pui 109 V 2 rol toiletpapier 27 150 gram ham 69 1 glas chocolade pasta 49 250 gram gedr. pruimen 35 1 pak Ie kwaliteit thee ibiameik) 84 1 rol Zaanse beschuit M4 k 100 gram volvette Goudse im 25 29 Jf 1 pak bakmeel wirn 3! 1 pakje dadels [zonder pitten) 25 250 gram kokosmeet 52 1 beker appelstroop 45 3 grote stukken badzeep 100 1 1 groot blik haring on tomatensaus) 69 Totaal 863 I Kortingen 1 Netto 863 de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel „Een leven begon bij veertig' klankbeeld op 20 maarf a.s. Donderdag 14 maart 1957 RONDOM BIGGEKERKE hangt de avond. Achter de verlichte ven sters de inwoners, vertrouwd met de streek. In het kamp de vluchte lingen, die uit het verre Hongarije kwamen. Veelal nog jongens, kin deren van de uitgestrekte poesta, kinderen van Boedapest. De inwo ners van Biggekerke hebben iets gevoeld van die verte, die deze mensen thans scheidt van hun ge boortegrond. Ze hebben het kamp gezellig gemaakt, er hangen gor dijntjes en in de cantine geurt het naar verse koffie. De grote kalen der in de cantine wijst dinsdag 12 maart. Het is avond en alle Hon gaarse mannen zijn tezamen geko men in de cantine. Het is feest voor de doorgangs-Hongaren, die binnenkort nog verder van hun geboortegrond zullen gaan, naar Canada. Het doek is nog dicht en op het podi um staat de heer J. Haveman, wnd. hoofd controleur van de dienst huisvesting <Ji- rectie voor de arbeidsvoorziening. Hü brengt dank aan allen, die iets voor de Hongaren in Zeeland hebben gedaan. Dank aan het Zeeuwse Comité, dank aan het Middelburgse Comité, dank aan de ingezetenen van Biggekerke, die goed vertegenwoordigd zijn. Onder leiding Van burgemeester J. L. Dregmans is er veel voor de Hongaren gedaan, zo zegt de heer Haveman en hij hoopt op die steun te kunnen blijven rekenen, totdat de laatste boot met Hongaren naar Cana da is vertrokken. Een tolk zet de toe spraak van de heer Haveman in het Hon gaars over. Op de eerste rijen treft men de geno digden, de gedeputeerde, de heer A. Schout (vice-voorzitter van het prov. co mité), mr. J. F. Hornstra, de heer L. On- derdijk, burgemeester Dregmans met zijn echtgenote, mevr. Bolkestein, de echtge note van de burgemeester van Middel burg. Het doek gaat open en „De witte kraai en" o.l.v. Han Krab, een groep, die een serie amusementsprogramma's voor de Hongaren in Nederland verzorgt, doen hun best iets te brengen, dat de Honga ren wat vrolijkheid bezorgt. Met muziek, zang, goocheltoeren en een muzikale keu ken. „I love the sunshine of your smile" klinkt uit de accordeon en uit de mond van het zangeresje en even later blijkt de bus van Bussum naar Naarden ook in Biggekerke te stoppen. Zuid-Amerikaan se klanken vervullen de Biggekerkse lucht met een voor deze contreien wat vreemd ritme, waar de Hongaren voor applaudiseren. Enthousiast zijn Honga ren en Hollanders over de prestaties van een slangenmeisje, dat een prop elastiek gelijk is. Dan is het pauze en de heer Schout «egt, dat hij weet, namens de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die zeer tot zijn spijt is verhinderd te spreken, als hij allen dankt voor hetgeen hier voor de Honga ren gedaan is en gedaan wordt. In die dank betrekt hij in het bijzonder burge meester Dregmans van Biggekerke. Hij wenst de Hongaren toe, dat zij in Canada een goede toekomst mogen vinden en dan nog eens aan Bigekerke mogen terug denken. De tolk verklaart het weer. Na de pauze komen „De witte kraaien" weer met een kok, die aantoont, dat de struc tuur van potten, pannen en liflafjes zich buitengemeen leent voor het produceren van sonore klanken, die samen een melo die vormen. De avond draait verder en het is laat als de cantine leegstroomt. De lichten van het kamp doven één voor één en elke Hongaar is met zijn eigen gedachten. Alleen met het verleden: Hongarije, met de toekomst: Canada en de korte periode, die voor hen in het heden valt bigge kerke, de bewoners en de eomité's, die iets deden. Het kan nuttig zijn om te iezen hoe over bepaalde geestelijke stromingen door andersdenkenden wordt geoordeeld. Zo geeft de vrijzinnige prof. dr. J. Lin deboom in „Vrjje Geluiden" een portret van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, waaraan wij de volgende passage ontlenen: De Utrechtse Universiteit is hun bol werk; niet omdat de theologische fa culteit daar werkt volgens hun begin selen, maar zij hebben daar altijd een hoogleraar gehad, die op hun standpunt stond. Daar studeren ook hun aanstaan de predikanten, van wie men nu niet bepaald kan zeggen, dat zij als studen ten veel prijs stellen pp de volle om gang en het geestelijk verkeer met hun medestudenten. Maar ondertussen heeft de Gerefor meerde Bond de steun van duizenden in den lande. Hij bezet thans ongeveer 200 predikantsplaatsen en neemt bjj voortduring toe. Hij heeft een eigen weekblad: De Waarheidsvriend, een leerstoelenfonds, geeft geschriften uit, heeft een eigen kweekschool, een eigen studiefonds. En steeds vindt hij zjjn kracht in het afwijzende, negatieve standpunt, dat naar het verleden ge richt is; tegen de vroegere reorganisa tie-pogingen, tegen het streven van Ge meente-Opbouw, 'n nieuwe Bijbelver taling, tegen de nieuwe kerkorde, te gen het zingen van ook maar één ge zang. Altjjd neen het doet denken aan het eeuwige njet der Russen in de Verenigde Naties. Maar het éne, waar heen altjjd verwezen wordt en waar aan vóór alles voldaan moet worden, is de volstrekte geldigheid van de Belij denis, de oude confessie. En wij denken aan de ondeugende dichter uit de 17de eeuw, die in zuiver Amsterdams al klaagde: „Zij roepen al confessi, confes- si, eveneens of daarin d' onfaalbare waarheid bevat is". „Dan ook niei opstrijken" Dinsdagavond werd in de gemeenteraadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Van Liere, gesproken over de verhoging van het salaris van de wethouders. B. en w. waren bij het indienen van het voorstel wel van mening, dat de raad hierin zou toestaan, maar toch tekenden de beide wethouders aan, geen behoefte hieraan te hebben. Raadslid De Bruijne merkte op, dat als de heren geen behoefte hebben aan deze verhoging, zij het ook niet moeten opstrijken. Tenslotte werd besloten Ged. Staten te berichten, dat de raad tegen is, doch wanneer het opgelegd wordt, dan zullen de wethouders het wel aanvaarden. kering te verstrekken van 10 pet. der kindertoelage over het 4e kwartaal 1956. Bij de rondvraag zegt de heer J. Elenbaas dat hij ontslag als raadslid heeft genomen wegens vertrek naar de Quarlespolder zodat hij afscheid wenst te nemen van de raad. De voorzitter vond het jammer dat de heer Elenhaar als raadslid heen gaat, dankte voor de prettige samen werking en wenste hem in zijn nieuwe woonplaats veel goeds toe. Inzake de strook grond van mej. C. Elenbaas, gelegen in het uitbreidings plan en waarvoor tot nu toe geen overeenstemming is verkregen met de eigenaresse, stelden B. en W. voor tot onteigening te besluiten. De heer Drie- dijk merkte echter op, dat de gemeen te nog zoveel plaatsen waar gebouwd kan worden heeft, dat hij liever nog een paar jaar hiermede wilde wach ten. Ook de heer Beulens was het hiermede eens, temeer daar in de Zuid straat nog plaats is voor woningbouw. Zo leed het voorstel schipbreuk, om dat de drie raadsleden tegen waren. Alleen de wethouders stemden voor. De woning B 24 is door de gemeente gevorderd en de heer L. M. Harinck zal hierin trekken. Dit werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten tot de bouw van 2 wo ningwetwoningen in het uitbreidings plan naast de 4 in aanbouw zijnde woningen. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten tot garantieverlening voor een bedrag van f10000 de beta ling van rente en aflossing te garan deren in een door de N.V. Bouwkas Nederlandse Get..eenten op te nemen geldlening van f7.000.000. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten tot wijziging van de vergoeding voor het brandweerperso neel ingaande 1 juli 1956 en ingaande 1 januari 1957. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten inzake kindertoelage voor het gemeentepersoneel evenals voor het Rijkspersoneel geldt een uit- '--'°deling Zadv.) hei zenuwsterkend tonicum Op de Zeeuwse veilingen was deze week een iets betere stemming, spe ciaal voor de grote maten van de ras sen Goudreinette en Jonathan. Deze rassen waren ge /raagd voor de Franse markt en voor de goede partijen wer den bevredigende prijzen besteed wel ke gemiddeld ruim 5 ct. per kg. hoger lagen dan de prijzen welke in de voor gaande weken werden betaald. De grote maat goudreinette (75-85 mm doorsnede) kwamen op een prijs van rond 45 ct. per kg, met afwijkingen naar boven en naar beneden, al naar gelang de kwaliteit. Ook de Jonathan was goed gevraagd. De prijs van de Golden Delicious ver toonde weinig verschil in vergelijking met voorgaande weken maar hierbij moet gezegd worden, dat dit ras steeds zeer gevraagd is geweest, zowel voor export als voor de binnenlandse markt. Er was deze week op de Zeuw- se veilingen weer een behoorlijk aan bod. De meeste partijen uit de bewaar plaatsen van telers en veilingen zijn nu geruimd en er is een begin gemaakt met het ruimen uit de koelhuizen. De Golden Delicious zijn meest bewaard in de gascellen. De kwaliteit blijft overwegend zeer goed. Enkel sommige partijen goudreinetten beginnen ouder- domsverschijnselen te vertonen, maar dit is niet vreemd gezien de tijd van het jaar. De Zeeuwse goudreinette moet nu eenmaal in maart geruimd worden, wil men geen te groot per centage uitval krijgen. Natuurlijk, mevrouw I In huis houdelijke zaken bent u autori teit no. 1. Maar in deze tijd van prijsstijging-zus en beper king-zo moest u er tóch eens die andere expert bij roepen. Heer echtgenoot met zijn man nelijk talent voor kolommen- vol-cijfers... Klim samen in de pen! Ga samen bekijken hoe u minder kunt besteden zónder minder te kopen 1 Ontdek samen, dat het waar is: \l/ Vul iii de blanco kolom achter elk der neven- staande AH-prijzen bet /l bedrag in, dat u elders voor hetzelfde artikel betaalt. Tel dan op en vergelijk de beide sommen Dit zijn Albert Heijn'» normale prijzen, géén reclame-prijzen. MM met hele hazelnoten per blok 45 PRUS 611 AH BIJ ANDERE KRUIDENIERS rtMiiramii,» .wouoaMb .mmnaiBM „■■I.I. .imn.iin nnruiimffia - -- txtra bitter KWALITEITSGARANTIE Neem ie proef voor ónze rekening. Immers ieder artikel dat u niet voor 100% bevalt, vergoeden wij u direct voor het volle bedrag. amandel citroen - frambozen mokka - room - vanille DEZE WEEK beurre-biscuit df ...met roomboter gebakken pak 250 gram van 49 voor Gemengde toffeé's zak 200 gram m q vanille-hatelnóot-chocolade: f- Cacaopoeder «0 gram 01 - h Gekookte m zolang de voorraad strekt 150 gram t&lp ■■lïiïïia--TJilUi i iiiu Groenmerk 196 Bruinmerk IS5 Extra kwaliteit Oranjemerk) 131 Huishoudkwaliteit I5-99 Boffie Koffie en Thee 10% voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk. OOK DE N.C.R.V. gaat nu reeds aandacht schen ken aan de De Ruyter- herdenking. Omroeper Jan de Visser heeft een kort klankbeeld samen gesteld over het leven van Mtchiel Adr.zn. de Ruyter, die 350 jaar ge leden in Vlissingen werd geboren. „Een leven be gon bij veertig" is de ti tel van het klankbeeld, dat op woensdagavond 20 maart zal worden uitge- de herdenkingsdag vier zonden. (Zoals bekendis dagen later). O WAT ER ALLEMAAL kan gebeuren, wanneen één vrouw als tromboniste haar partijtje gaat meeblazen in een plaatselijk harmoniege- zelsehap, kunt U beluiste ren in het hoorspel „Dear Deputy" van Stafford Byr ne. Jan Borkus heeft er voor de N.C.R.V. een Nederland se bewerking en vertaling van geschreven. Onder de titel „Rumoer om Gayston" wordt dit hoorspel uitge zonden op maandagavond, 18 maart. IN ZEIST STAAN donder dag, 21 maart de beste „thee- zetsters" van ons land aan getreden in de nationale thee-duel-olympiade. De N. CRV-televisie zendt dan een wedstrijd uit in theezet ten tussen huisvrouwen uit verschillende delen van Ne derland. Er is een „Thee- Ievisie-trio" bij om de wed strijd op te luisteren. B GEDEELTEN UIT Benja min Britten's „Let's make an opera" worden in het N.C.R.V.-programma uitge zonden van maandag, 18 maart om kwart over elf 's avonds. De uitvoering ge schiedt door solisten, koor van de Alleyn's School en het English Opera Group Orkest onder leiding van Benjamin Britten. 0 EVANGELIEVERKONDI GING in een heel bijzonde re vorm. De gelijkenis van de verloren zoon wordt in het N.C.R.V.-televisiepro- gramma voor de jeugd op woensdag, 20 maart „ver teld" in een marionettenspel op film. 9 EEN REPORTAGE van de opening van de school voor vormingsonderwijs aan jon ge fabrieksarbeiders „Het Anker" in Eindhoven wordt uitgezonden in het Spec trum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigings leven van woensdag, 20 maart a.s. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, zal de regering van India binnenkort onderzoeken of buit en- landse scheepsbouwwerven bereid zouden zijn voor India schepen op ba sis van kredietverlening op lange ter mijn te bouwen. De rechtbank van het Zuidfranse Grasse heeft een onderzoek gelast naar de omstandigheden waarin twee klein kinderen van Picasso door hun moe der worden grootgebracht. Dit op ver zoek van de schilder die een aanklacht heeft mgediend, waarin wordt gezegd dat Emihenne Lotte de moeder van de kinderen niet geschikt is voor de kinderen te zorgen. Volgens Picas so wordt hun gezondheid en zedelijk heid in gevaar gebracht zolang zij onder haar hoede blijven. KAPELLE Pakketaktie Hongarije. De plaatselijke afdeling van de bond van oudstrijders heeft haar eerste pakketaktie voor Hon garije gesloten. Er werden niet minder dan 70 pakketten verzonden, allen met een inhoud van 70 kg. Voor vrachtkosten moest 490,worden betaald. TT I is nodig meer aandacht te schen- Het zal niet mogelijk zijn de jcen aan (je mogelijkheden van woningvoorraad van Nederland nieuwe, industriële bouwmetho- voor 1970 op peil te brengen. Hetden. Dit heeft prof. dr. ir. H. G. van Beu- sekom, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en raadadviseur inzake stedebouwkundige projecten aan het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid in een voor dracht voor het departement Limburg der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han- lel medegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4