Indonesisch Kabinet legt het bijltje er bij neer Sedert standrecht 26 personen ter dood gebracht in Hongarije A.R.: Sanering kleine bedrijven is niet iets socialistisch Israel dringt aan op ingrijpen van Verenigde Staten in Gaza Na zitting van vijf uren Zal Soekarno staat van oorlog en beleg afkondigen? PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Rode Kruis hulpgoederen worden niet meer toegelaten in Boedapest Alle gezag verloren Yacuum Nederland- Indonesië blijft „Vredesfroni" in Azie slechts schijn Weinig animo in Tweede Kamer Duitse coaster op Westkappelse dijk Egyptische zelfmoordbrigades doen weer van zich spreken Brilse werven door slakingen bedreigd Beloging voor Nasser in Gaza Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adraj. Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad c DURE TANTE POS (zie pag. 3) 12c Jaargang No. 3652 Hoofdredacteur: R HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Donderdag 14 maart 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.55 u., onder 18.44 u. Maan op 18.27 u., onder 6.09 u. Hoogwater vrijdag 15 maart. Vlissingen: 1.00 u. 2.05 m., 13.32 u. 2.22 m. Terneuzen 1.30 u. 2.20 m., 13.59 u. 2.37 m. Wemeldinge: 2.49 u. 1.63 m., 15.17 u. 1.92 m. Zierikzee: 2.32 u. 1.38 m., 15.07 u. 1.66 m. HET INDONESISCHE KABINET heeft woensdagavond besloten zijn mandaat aan president Soekarno terug te geven. Na de speciale kabinetszitting, die vijf uur duurde, heeft het kabinet een communique uitgegeven, dat zegt: „alle pogingen tot uitvoering van een reorgani satie van het kabinet waren vergeefs". Het kabinet besloot zijn mandaat aan het staatshoofd terug te geven op donderdagochtend 10 uur plaatselijke tijd. De kleine Islamietische partij PSII heeft haar twee ministers uit het kabinet teruggetrokken twee uur voor de laatste kabinetszitting eindigde. Deze partij had „integrale reorganisatie van het kabinet" met inbegrip van de premier geëist. Het coalitiekabinet-Ali Sastroamidjojo is bijna twaalf maanden aan het bewind geweest. Het was het zestiende kabinet sedert de afkon diging van de Indonesische onafhankelijkheid in augustus 1945 en het zesde kabinet sedert Nederland de soevereiniteit in december 1949 overdroeg. dene partijen en organisaties met be trekking tot zijn plan gecoördineerd te hebben. Rechtvaardig De president zei, dat, hoe meer delegaties hem bezochten en uiting gaven aan hun steun, „hoe meer ik ervan overtuigd ben, dat mijn plan rechtvaardig en juist is". Het kabinet Ali Sastroamidjojo raak te geleidelijk op de achtergrond sedert december, toen officieren van het leger op Sumatra de macht in handen na men. De grote Islamietische partij Masjumi en twee kleine partijen tra den in januari uit het kabinet, omdat zij meenden, dat het alle gezag ver loren had. In maart werd het gezag ge trotseerd door Oost-Indonesië, Zuid- Sumafra en Borneo. Opnieuw Algerynse opstandelingen gedood Franse veiligheidstroepen hebben dinsdag in het gebied van Constantine 41 opstandelingen gedood of gevangen genomen, aldus berichten die woens dag in Algiers ontvangen zijn. De opstandelingen hebben in ver scheidene delen van het land boerde rijen in brand gestoken. Twee Europe anen en een Moahammedaan werden vermoord In Franse kringen is verklaard, dat op een bijeenkomst te Rovigo, 32 km ten zuiden van Algiers, 22.000 dorpe lingen uit het omliggende gebied hun trouw aan Frankrijk hebben betuigd. De minister van justitie in Honga rije, Ferenc Nezval, heeft bekendge maakt, dat er sedert de afkondiging van het standrecht 26 personen ter dood zijn gebracht, terwijl elf dood vonnissen in levenslange gevangenis straf zijn gewijzigd. President Soekarno zal waarschijn lijk de staat van oorlog en beleg voor heel Indonesië vandaag afkondigen, zo werd woensdagavond in politieke kringen meegedeeld. (De president is tevens opperbevelhebber van de Indo nesische strijdkrachten). Soekarno verklaarde woensdagavond dat hij zijn definitieve beslissing over zijn plan „tot redding van de natie" „binnen enkele dagen" zou bekendma ken na de standpunten van verschei- (Van onze parlementsredactie) Minister Luns heeft gistermorgen in de Eerste Kamer de verwachting uit gesproken, dat het vacuum in onze be trekkingen met Indonesië nog wel ge ruime Öjd zal blijven bestaan. Daar aan is weinig of niets te doen. De fundamentele moeilijkheden tussen beide landen beperken zich niet tot de kwestie Nieuw-Guinea, maar lig gen veel dieper, zo zeide de bewinds man. Aan een uitvoerig betoog over de kwestie Nieuw-Guinea had de be windsman geen behoefte. Hij beperkte zich dan ook tot een herhaling van het regeringsstandpunt, zoals dit door de minister-president bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer is uiteengezet. Ten overvloede wilde hij erop wijzen, dat overdracht van het beheer over Nieuw-Guinea aan de U.N.O. onze verhouding met Indonesië zou verbeteren, want een trusteeship van de V.N. zou voor In donesië nog minder aanvaardbaar zijn dan de handhaving van de status quo. Uitvoerig is de minister voorts in gegaan op de internationale politieke situatie. Ingezonden mededeling (adv.) De ministers van de acht Z.O.A.V.O.- landen, die te Canberra drie dagen in conferentie bijeen zijn geweest, heben woensdag in een slotcommuni qué gezegd, dat de militaire kracht van communistisch China en Noord- Vietnam voortdurend wordt uitge breid. Het zogenaamde „vredesSront" in Azië is in werkelijkheid een front van miljoenen gewapende mannen. Ook al hebben de communisten thans uit tactische redenen besloten druk uit te oefenen met andere dan militaire middelen, dit betekent niet, dat zij niet zullen proberen gebruik te maken van zwakke punten in de militaire paraatheid van de Z.O.A.V.O., aldus het communique. De regeringen van de landen van de Z.O.A.V.O. hebben thans overeen stemming bereikt over de aard van het communistische gevaar in het Z.O.A. V.O.-gebied en over de militaire maat regelen, die tot bezwering van dit ge vaar noodzakelijk zijn, aldus het com munique. Het opstellen van militaire plannen wordt voortgezet en zal worden be vorderd door de instelling van een permanent orgaan te Bangkok, waarin alle aangesloten landen vertegenwoor digd zjjn. (Van onze parlementaire redacteur) MET WEINIG ANIMO heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De room is er af, zo constateerde de heer Biesheuvel (AR) terecht. Inderdaad, want in de dagenlange debatten over de „bestedingsnota" is de positie van de landbouw een der hoofdpunten in het debat geweest Het wachten is nu op de wettelijke maatregelen om de structuur van de landbouw te verbeteren. Uit dit deel van het debat is echter reeds gebleken dat de A.R. fractie een milder standpunt inneemt tegen de plannen van minister Mansholt voor de sanering van de kleine bedrijven dan de fractie der K.V.P. Landbouwscholen De bewindsman van Landbouw wil de arbeidsproduktiviteit in de land bouw opvoeren door het treffen van voorzieningen voor een mïnimumbe- drijfsgrootte; door de geleidelijke op heffing van te kleine bedrijven; door splitsing van de bedrijven, verbetering van de kredietvoorziening en van de opleiding van de boer en de landarbei der. Nu heeft de heer Engelbertink (KV P) reeds verklaard dat hij niet zal kunnen meewerken aan de gedwongen opheffing van de kleine bedrijven. Tal loze worden uitgeoefend door rente niers. Deze zien de inkomsten uit dit bedrijf als een soort bijverdienste. Het zou dus onjuist zijn om bijv. alle be drijven beneden de 5 ha te laten ver dwijnen. Daar was de heer Biesheuvel (AR) het wel mee eens. Maar verder was hij op dit punt minder afwijzend dan de heer Engelbertink. De sanering van de kleine bedrijven zag hij niet bij voorbaat als iets socialistisch. De AuR. fractie zal dit voorstel op objec tieve en constructieve wijze bekijken. Landbouwschap Voorts was het grootste bezwaar van de heer Biesheuvel tegen de socialisten dat zij meer uit de voorstellen van het landbouwschap willen halen dan er in zit. In deze voorstellen werd alleen ge pleit voor een nieuwe kostprijsbereke ning voor het garantieprijs- en pacht- prijsbeleid. Nimmer is officieel het bedrag van 350 miljoen genoemd. Dat heeft alleen de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, ge daan, die vermoedelijk een voorstan der is van de „shock-therapiemethode". Het was dus een theoretische bedrag en er is wel degelijk aandacht geschon ken aan de gevolgen voor de pacht bedrijven. Wat de nieuwe melkgarantieprijs betreft zeide de heer Biesheuvel dat de provincies Drenthe en Overijssel er weer betrekkelijk slecht afkomen. En juist in deze provincies wordt men het slachtoffer van de blokke ring. De veehouders en de roggeboe- ren zullen worden getroffen. De heer Biewenga (AR) was ver heugd dat de interimregeling bouw kosten land- en tuinbouwscholen is af gekomen. Deze regeling is echter niet voldoende. Waar zullen de nieuwe winter- en middelbare scholen wor den gevestigd en gooit de bestedings beperking geen roet in het eten?, zo vroeg hij. De heer Biewenga betreurde het dat er aanmerkelijk lagere bedragen zijn geraamd voor de uitvoering van cul tuurtechnische werken. Vooral op boe renwerken is bezuigingd. Kan dat ook door bestedingsbeperking of door het feit dat de minister nooit veel voor deze zaken heeft gevoeld? Sleepboot ter assistentie uitgevaren Omstreeks kwart over twaalf gister avond, tijdens het plotseling opkomen van mist, Is de Duitse .coaster „Agil- lis" op de Westkappelse zeedijk, ter hoogte van het Noorderhoofd gevaren. Het schip liep, schnin op de dijk op de basaltglooiing. Er was een Belgische loods aan boord en men had Antwer pen tot bestemming. Het schip, dat 499 brt meet en eigen dom is van Fritz von Busch te Ham burg, heeft onmiddellijk sleepbootas- sistentie ingeroepen, waarop de „Scal- dis" uit Vlissingen is vertrokken. De „Agiliis" is vastgelopen juist op het kenteren van het tij, zodat ver wacht wordt, dat het eerst donderdag morgen vlot zal komen. Het zal onge twijfeld schade hebben aangebracht aan deze belangrijke zeewering, zodat tot cautiestoj;ting zal moeten worden overgegaan. Deskundigen van de polder „Walche ren" hebben zich gisteravond nog naar het vastgelopen schip begeven, tenein de zich persoonlijk op de hoogte te kunnen stellen. Groot ia het offer, aan mensenlevens, dat het moderne verkeer dagelijks eist, groot en eveneens zeer betreurens waardig is het offer aan natuurschoon, dat jaarlijks en vooral in Nederland wordt gevraagd. Aan de weg Amersfoort-Apeldoorn onder Voort huizen, is op het ogenblik, juist in de tijd van het ontluikend groen, een droef voorbeeld te zien van het ver slinden van natuurschoon door de verkeersmoloch; een van de mooiste beukenlanen van Nederland, naar men zegt aangeplant in de tijd van Napo leon, valt hier onder de bijlslagen van de houthakkers, omdat de weg moet worden verbreed. De fotograaf, die een kijkje nam op deze weg, waar langs per dag een 7.000 a 8.000 auto's razen, had op deze tragedie zo zijn eigen kijk, Egyptische gouverneur vandaag naar Gaza Generaal Hassan Abdoel Latif, die maandag door de Egyptische regering tot burgerlijk gouverneur van Gaza werd benoemd, zal vandaag naar dit gebied vertrekken. Belgische reactie op verklaring Mr. Luns Met betrekking tot de verklaring van minister Luns in de eerste kamer over het Moerdijkkanaal is op het mi nisterie van buitenlandse zaken te Brussel vernomen dat de verklaring nog niet officieel is gepubliceerd en dat er bijgevolg nog geen commentaar kan worden op uitgebracht. In bevoegde kringen wordt er aan toegevoegd dat het onjuist is, dat Bel gië van zijn aanspraken op een Moer dijkkanaal voorlopig heeft afgezien. AL VROEG IN HET WATER HET MOOIE WEER van de laatste dagen heeft op Walcheren verschil lende jongelui aangezet om gister middag de eerste duik in het nog koude water te nemen. In Middel burg zwom een dozijn jongelui in het Kanaal; ook in Vlissingen had een aantal vroege baders zich in zee ge waagd. De Israëlische regering heeft er bij de Amerikaanse autoriteiten op aan gedrongen onverwijld drastische stap pen te doen, om een einde te maken aan de huidige ontwikkelingen in Ga za, aldus is woensdag te Jeruzalem in oficiële Israëlische kringen verno men. Een hoge Israëlische ambtenaar ver klaarde: „Dit zijn zeer kritieke dagen. Indien de Verenigde Staten thans niet ingrijpen, zal dit door Nasser wor den uitgelegd als een vrijbrief voor een terugkeer der Egyptenaren naar de strook van Gaza en een doen her leven van de omstandigheden, die al daar voor oktober 1956 heersten". De ambtenaar verklaarde ook nog dat communisten, die in Gaza in de gevangenis zaten, doch na vertrek der Israëlische troepen op vrije voeten werden gesteld, de leiding hebben van de in dit gebied tegen de Verenigde Naties ontketende actie. „De communisten werken nauw sa men met de ultra-nationalisten, in de hoop populair te worden onder de noodlijdende Palestijnse vluchtelingen, die twee derde van de bevolking van Gaza uitmaken. Zij gaan hierbij te werk volgens Sowjetrussische richtlijnen", aldus de ze hoge Israëlische ambtenaar. Weer zelfmoordbrigades Israël heeft zich woensdag bij de Veiligheidsraad beklaagd over her leving der aanvallen, die Egyptische zelfmoordbrigades indertijd vanuit Gaza op zijn gebied uitvoerden. De permanente Israëlische verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, Abba Eban, heeft in een nota, verklaard dat de „herleving dezer aanvallen door Israël buitengewoon ernstig wordt opgevat, daar hier door een toestand van groot gevaar wordt geschapen! o De leiders van de vakverenigingen van arbeiders op Britse scheepswer ven heben woensdag het bemiddelings aanbod van de regering verworpen, zo is officieel vernomen na een bijeen komst van de minister van arbeid met vakbondsafgevaardigden in Londen. De vakbondsleiders handhaven de oproep aan de circa 200.000 georgani seerde arbeiders om zaterdag in sta king te gaan. Afgevaardigden van 61.000 vrouwe lijke leden van de „Amalgamated Engineering Union" hebben woensdag op een bijeenkomst in Eastbourne met een eigen staking gedreigd, als de vrööwelijke arbeiders niet dezelfde lo nen alsde mannen krijgen. Een functionaris van de federatie van scheepsbouwers heeft verklaard, dat niet geraamd kan worden hoe groot de schade als gevolg van een staking kan zijn. De minister zei, dat de veroordeel den geen „patriotten" zijn, zoals van westelijke zijde wordt gezegd. Vol gens zijn zeggen was 79 procent van de veroordeelden al eerder met de justitie in aanraking geweest, doch hij vermeldde niet, of dit wegens poli tieke of strafrechterlijke vergrijpen was geweest. Volgens doorgaans betrouwbare kringen heeft de Hongaarse politie de afgelopen twee dagen nog vier Cal vinistische predikanten aangehouden. Vorige week waren er al vier predi kanten gearresteerd /an deze kerk, die de grootste Protestantse kerk in Hongarije is. Naar verluidt zijn da acht predikanten aanhangers van da zgn. „verjongingsbeweging", die tij dens de opstand aan het eind van het vorige jaar in de Calvinistische kerk begon, maar die sindsdien door de re- gering-Kadar als „tegenrevolutionair" is veroordeeld. Geen goederen meer De Hongaarse regering heeft woensdag aan het internationale Ro de Kruis meegedeeld, dat geen Ro de Kruis-auto's met hulpgoederen meer toegelaten zullen worden, zo is in Wenen vernomen. De vorige week is gemeld, dat een Rode Kruis-konvooi uit Zwitserland niet de Oostenrijks-Hongaarse grens mocht passeren. De hulpgoederen zijn toen per trein naar Boedapest gezon den. Parade Voor het eerst sinds de Hongaarse regering met haar voorzorgsmaatrege len is begonnen, zijn woensdag ook Russische militairen te voet en ge motoriseerd door de hoofdstad getrok ken. Aan de parade namen ongeveer 500 man deel. Voorzorg Uit voorzorg tegen een eventuela volksactie op vrijdag, de jaardag van de Hongaarse revolutie van 1848, ver richt de Hongaarse politie op grota schaal huiszoekingen, waarbij velen worden aangehouden. Ook talrijke eenheden van het leger en de militie patrouilleren door de straten. Ongeveer 7.000 Arabieren hebben woensdag in Gaza onder leiding van de nieuwe burgemeester van de stad, Moenier el Rajes, betoogd voor terug keer van het Egyptische bestuur. Ep deden zich geen incidenten voor. Da V.N.-troepen hieven achter hun prik keldraadversperringen en hielden hun wapens, uit het gezicht. De betoging eindigde na twee uur. De betogers riepen leuzen als „Leve Nasser", „Wij willen Egypte" en „Weg met de Èisenhowerleer". Dit heeft een V.N.-woordvoerder verklaard. Het was een vreedzame be toging, zo zei hij. Toen hem gevraagd werd, wat er gedaan wordt met mensen die in het bezit van wapens betrapt worden, ant woordde hij: „De wapens worden, te gen ontvangstbewijs, in beslag geno men. Er worden geen arrestaties ver richt". De woordvoerder bevestigde, dat da spoorlijn tussen Gaza en Israël ten. noorden van Gaza is opgeblazen, ver moedelijk door verzetsstrijders die willen verhinderen dat voorraden voor de V.N.-troepen en de Arabische vluchtelingen langs deze weg naar Gaza worden vervoerd. Het uitgaansverbod in Gaza is ver zacht. Het geldt nu van 10 uur des avonds tot 6 uur des morgens. Hammarskjoeld naar Cairo Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft woensdag bekendgemaakt, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld van plan is zaterdag a.s. uit New York naar Cairo te vertrekken. Het is echter mogelijk, dat de reis met het oog op eventuele gebeurtenissen wordt ver vroegd of uitgesteld. Mollet kan vertrouwens kwestie stellen Het Franse kabinet heeft woensdag ochtend premier Mollet gemachtigd da vertrouwenskwestie te stellen tijdens het debat over de algemene politiek van de regering, dat donderdag in de nationale vergadering begint. De minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft op de kabinets-vergade- ring van woensdagochtend verslag uit gebracht van de recente Brits-Franse besprekingen. Door het naar beneden storten van ongeveer twintig kubieke meter grond is in de Grinthoeve „De Salse- berg", nabij Garderen de 64-jarige J. P. uit Garderen om het leven geko men. DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Tijdelijk overdrijvende wolkenvel den, maar droog weer. Matige, in da kustprovincies krachtige, wind tussen zuidwest en west. Overdag belangrijk lagere, maar toch nog boven het nor male peil liggende temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1