Zeeuwse stations doffen zich op voor de komende elektrificatiefeesten Woningbouw voor „De Schelde" in Zak van Zuid-Beveland Gestolen autoband bracht drie verdachten voor de balie Zeeuwse seinhuiswachters door automaat verdrongen Kon. Paar viaM'burg en Koudekerke naar Vlissingen Plaats voor visserijcursus in Schotse Huizen te Veere Woensdag 13 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Goes: nieuwe wachtzaal en fietsenstalling Begrafenis J. Rooze Ambonezen in West- e gaven verzet op kapel! Feest voor Hongaren in Biggekerke Vernuftig en veilig systeem Nai. Vrouwenraad te Goes bijeen 't helpt en't is lekker! Borssele behoudt zijn „vierkante aanleg" Relatie met bouw voor grote helling op Zuid-Sloedam Weer strenge straf voor dronken chauffeur Veiling B. op Zoom bereikte record-omzet De 17e April nadert met rasse schreden MET MAN EN MACHT wordt in Zeeland gewerkt om de Zeeuwse spoorlijn in haar feestkleed te steken voor de grote dag: 17 april, a.s., wanneer de geëlektrificeerde lijn officieel in gebruik zal worden ge nomen. In de luttele weken, die ons nog van dit festijn scheiden zal er nog heel wat gebeuren. Maar als dan de feesttrein met dr. ir. F. Q. den Hollander en vele andere autoriteiten ons gewest binnenrolt, zal alles tot in de puntjes zijn verzorgd. Dan zal het nieuwe beveiligingssysteem werken (lees daarover el ders in ons blad), dan staat het station Goes te pronken met een geheel gemoderniseerd parkeerterrein, een nieuwe fietsenstalling en een fraaie wachtkamer, dan heeft Middelburg zijn tweede verhoogde per ron, kortom: dan zal de gehele Zeeuwse lijn er als nieuw uitzien, en een waardig decor vormen voor de elektrificatiefeesten. dige stalling konden ruim 300). Ven sters zijn overbodig, daar het dak uit doorzichtig materiaal zal be staan. Het dak loopt door tot aan het stations gebouw, zodat er een welkome overkap ping ontstaat voor degenen, die reizigers willen afhalen. Aan de voorkant van de nieuwe stalling zijn, naast het kantoor tje, de publieke toiletten ondergebracht. Tenslotte wordt het station zelf nog onder handen genomen met hamer en verfkwast. Ook de dakgoten worden vernieuwd. Middelburg: 2e perron Het tweede perron in Middelburg, waar m.i.v. de nieuwe dienstregeling de treinen uit Vlissingen komende zullen stoppen, zal deze week gereed komen. Het is de bedoeling, dat aan de zuidoostzijde een gehele glazen wand ter beschutting komt. Vóór de De grootste revolutie voltrekt zich te Goes, waar momenteel tientallen arbeids krachten een gevecht tegen de klok le veren. De kinkers zijn losgewrikt, en worden naar België getransporteerd, om plaats te maken vor een nieuw en Bllpvrij wegdek. Het plan, dat reeds ge ruime tijd op papier gereed was, zal nog vóór 17 april zijn verwezenlijkt, compleet met parkeerterreinen, busplaatsen, taxi- ruimte en beplanting. Maar ook het station wordt grondig onderhanden genomen. De 2e klas restau ratiezaal wordt geheel verbouwd en krijgt een ruim en modern interieur. Aan de andere zijde van het station (de west kant) is reeds een uitbouw gemaakt vor de ladingmeester, die daar zijn bagage kan onderbrengen. Nog deze maand hoopt men de nieu we fietsenstalling gereed te hebben. Het stenen gebouw prijkt naast de oude, houten stalling en zal plaats bieden aan een kleine 500 fietsen. (In de hui- Maandagmiddag werd op de algemene begraafplaats te Kruiningen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer J. Rooze, gepensioneerd adjudant bij de Rijkspolitie te Kruiningen. Een viertal leden van de Rijkspolitie van de groep Kruiningen, waarvan de overledene commandant is geweest fungeerden als dragers. De tegenwoordige groepscom mandant, adjudant J. Buscop, sprak een kort woord namens de oud-collega's van de overledene. Ds. W. C. van Burgeier sprak woorden van troost tot de familie en eindigde met het uitspreken van de apostolische ge loofsbelijdenis en het Onze Vader. De oudste zoon van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. HET VERZET, dat de P.N.M.S.-Am- boneen in het woonoord Westkapelle pleegden tegen de Nederlandse rege ring en Nederlandse wetten is sinds vorige week als een kaartenhuis in eengestort. Vorige week onderteken den zij op aandringen van hun leider S. Siwalette een verklaring, waarin zij zich onderwierpen aan de onder steuningsregeling. Vorige week werden zij op bepaalde dagen in het bezit gesteld van bewe gingsvrijheid en de Ambonezen heb ben zich dusdanig gedragen, dat met ingang van maandag hun algehele be wegingsvrijheid werd hergeven. De politiebewaking rond het kamp werd opgeheven, waardoor de sterkte van het detachement Rijkspolitie gehal veerd kon worden. Thans wordt nog door de Rijkspolitie in de gemeente Westkapelle en in de omgeving van het woonoord gepatrouilleerd. De vuilnishopen, die sinds bijna een jaar in het kamp werden opgeworpen, zijn thans grotendeels opgeruimd. De bewoners besloten met ingang van maandag hun kinderen die sinds mei vorig jaar werden thuis gehouden, weer naar school te zenden. Daar de gemeente Westkapelle door deze spon tane medewerking werd overrompeld was er niet gezorgd voor het in orde maken van schoollokalen, het plaat sen van scnoolbanken en het aanstel len van een aanvullende leerkracht, zodat de Ambonese kinderen thans eerst morgen weer naar school zullen gaan. Met vreugde zijn gistermiddag in het woonoord de 11 Ambonezen be groet, die enkele weken geleden voor internering werden overgebracht naar Scheveninpen en De Kruisberg. GISTERAVOND zijn de Hongaren in het kamp Biggekerke 'n feestavond aangeboden die werd vearzorgd door 'n gezelschap dat een serie amusements programma's voor Hongaren in Neder land brengt. Namens de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die zeer tot zijn spijt ver hinderd was, heeft de Ged., de heer A. Schout dank gebracht aan de inwoners van Biggekerke, het Zeeuwse Comité, het Middelburgse Comité, kortom aan allen die voor de Hongaren iets heb ben gedaan. Hij wenste de vluchtelin gen toe, dat zij in Canada een goede toekomst moge vinden en nog eens aan Biggekerke mogen rugdenken. Mor gen hopen wij op deze feestavond na der terug te komen. KRABBEN DUKE Dammen. Voor de onderlinge compe titie van de damclubcombinatie werden de volgende partijen gespeeld: Jac. van IwaardenM. Sinke 11; Jan van TwaardenE. Hennekij 20, L. Nieuwen- huizeG. Hollestelle 20. feesten zullen de reizigers daar nog niet van kannen profiteren, maar op 2 juni a.s. is alles in kannen en krui ken. Het wordt een hele wandeling van het tweede perron naar de uitgang, daar de „overloop" over de rails aan de uiterste oostkant van het station is aangebracht, maar men is al blij, dat er eindelijk weer een tweede spoor en een tweede perron in gebruik zal worden gesteld. Verder wordt het sta tion door de schilder flink onder han den genomen. Verhoogde perrons Zojuist is men te Rilland gereedge komen met de verhoging van de per rons. De nieuwe automatische beveili ging van de overweg (lees hierover elders in dit nummer) is bij Rilland al vanaf 14 februari in gebruik en vol doet uitstekend. Thans is men bezig een en ander af te werken. Ook in Arnemuiden wordt het per ron verhoogd. De werkzaamheden hier zijn nog in volle gang, maar wanneer de feesttrein in aantocht is, is alles gereed en op zijn paasbest. KRABBENDIJKE: Daar zijn de per rons eveneens op de gewenste hoogte gebracht. Het interieur van het sta tionsgebouw is van een fris verfje voorzien en op het gehele emplace ment zijn borden met verwijzing naar de perrons en de treinen aangebracht. Alle werkzaamheden zijn daar achter de rug en geduldig wordt gewacht op de feesttrein. Trein doet het nu zelf DINSDAGMORGEN, ENKELE UREN voordat de speciale trein uit Utrecht voor de jaarlijkse inspectie Zeeland binnenrolde, is men op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn begonnen met de werkzaamheden aan de automatische overwegbeveiligingen. Een nieuw, Amerikaans systeem, dat zeer ingrijpende veranderingen te weeg brengt. Niet alleen voor het weg- en railverkeer, maar ook voor de betrokken seinhuiswachters, die door de automatisering in hun huidige functie overcompleet zijn geworden. Een. vernuftig systeem, dat deze week in werking wordt gesteld, en dat om in Spoorweg stijl te blijven veiliger, vlugger en voordeliger werkt. De diverse beveiligingen lopen nogal uiteen. Zoals eerder gemeld, komen er automatische knipperlichten of auto matische halve overwegbomen met wisselende rode lichten. Volledigheids halve drukken wij het overzichtje van Krabbendijke, Kruiningen, Kapelle en 's-Heer Arendskerke hiernaast nog maals af. Zeer eenvoudig Het systeem werkt als principe zeer eenvoudig. In eenvoudige tekentaal uitgedrukt, komt het erop neer, dat op bepaalde afstanden van de overwegen contactjes in de rails zijn aangebracht, die in werking treden, zodra het trein stel dit punt passeert. Op dat moment wordt de beveiliging van de komende overweg in werking gesteld. Er begint een bel te rinkelen en daarna gaan de halve spoorbomen naar beneden en floepen de rode lich ten aan of bij de boomloze over wegen gaan de lichten knipperen. Op deze wijze wordt de gehele lijn Vlissingen-Amsterdam met' automati sche lichten beveiligd. Wel veilig? Allemaal goed en wel, maar wordt het niet veel gevaarlijker, nu de bo men door lichtjes of halve bomen wor den vervangen? Deze veronderstelling, die momenteel in Zeeland dikwijls wordt geuit, kan zeer beslist van de hand worden gewezen. Gebeurde het wel eens een heel en kele keer, dat vergeten werd de boom te sluiten, die mogelijkheid is voortaan uitgesloten. Het Amerikaanse systeem werkt feilloos. En raakt een contactje defect, dan treedt direct de alarmin stallatie in werking, zodat de overweg juist beveiligd is. We hebben ons licht eens te Rilland opgestoken, waar de halve bomen en de rode lichten al vanaf 14 februari in gebruik zijn. ,,'t Werkt voortreffe lijk", aldus de betrokken mensen van het station, „en van gevaar voor de kinderen is geen sprake, want zij blijven angstvallig op de nodige af stand staan." Het blijkt juist, dat het de volwassenen zijn, die nog wel eens proberen tussen de bomen door te glippen, of die al willen doorrijden, als het licht nog op onveilig staat. Maar ook dat zal wel leren. De eer ste weken blijven de spoormannen op hun post, om te waarschuwen wanneer een trein nadert, zodat men rustig aan de veranderde beveiliging kan wennen. Nieuw seinhuis te Goes In Goes, bij de overweg ter hoogte van hotel Nieuw-Goes, is een nieuw seinhuis verrezen, naast het oude. Van uit dit gebouwtje zal het gehele baan vak van Kapelle tot en met Lewedorp worden geregeld. De doorgewinterde seinhuiswachters, zes man sterk, ver laten hun post en zullen met andere werkzaamheden worden belast of wor den overgeplaatst. In het nieuwe sein huis komt een jonge stationsassistent te zitten, die slechts een eenvoudig ta bleau met knoppen behoeft te bedie nen. (Op de werkwijze hiervan komen wij in ons blad van morgen terug). Seinhuiswachters vertrekken Wat gebeurt er met het tiental sein huiswachters, dat door de automati sering eigenlijk overcompleet wordt? De respectieve stationschefs hebben reeds pogingen in het werk gesteld, deze fnensen op het eigen station te mogen houden, zij het dan in een an dere functie. Hierbij rijst echter een moeilijkheid: in welke functie? Het meest voor de hand ligt die van ran geerder. Maar het salaris van de seinhuiswachter ligt hoger en dus Overplaatsen is ook een mogelijk heid. Maar daarvoor voelen velen, en met name de ouderen maar heel weinig. Vol spanning wachten de wachters af, hoe over hun bestemming ui n- delijk zal worden beslist, door de di rectie te Utrecht. Zeeuwse visvangst 1956 De totale vangst in Zeeland van al lerlei soorten vis, schaal- en schelp dieren bedraagt in 1956 35.480.433 kg, vertegenwoordigende een waarde van f 13.192.171. In 1955 waren deze cij fers resp. 47.498.606 en f 13.312.688. De cijfers van de vier belangrijkste aanvoerhavens zijn als volgt: Yerseke 15.017.128 kg, waarde f5.208.777; Bres- kens 13.355.776 kg, waarde f4.301.709; Veere 2.469.928 kg, waarde f 1.335.967; Tholen 2.157.560 kg, waarde f7242.302. DE GEWESTELIJKE Nationale Vrouwenraad hield gistermiddag in de Prins van Oranje een vergadering, waar afgevaardigden en leden van di verse vrouwenverenigingen welkom waren. De presidente, mevr. Van den Broecke uit Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf eerst in het kort weer, wat doel en werkwijze van de Nationale Vrouwen raad is: een overkoepelende organisa tie, die vrouwenverenigingen wil bij eenbrengen om samen te spreken over die onderwerpen, welke alle vrouwen gezamenlijk aangaan. Daarna kreeg mevr. Van der Have uit Kloetinge het woord, om iets te vertellen over de Nationale Unie van Nederlandse Soroptimistenclubs. Dit is een organisatie van werkende vrou wen. Doel is vrouwen uit verschillen de beroepen bijeen te brengen, opdat op deze wijze waardering voor elkan ders werk groeit en vriendenbandén kunnen ontstaan. In elke club kan slechts van elk beroep één vrouw lid zijn. Ook Zeeland heeft twee clubs. Doel is ook om in dienend verband veel voor anderen te doen. Na de pauze nam mevr. Van den Broecke het woord om te spreken over: „Moeder worden in de schaduw". Mevr. sprak hier als hoofdbestuurslid van de organisatie „Onderlinge Vrou wenbescherming". De activiteiten van „O.V." strekken zich over menig ter rein uit, doch deze middag sprak me vrouw Van den Broecke voornamelijk over al hetgeen voor de ongehuwde moeder moet worden gedaan in haar nood. Ook in Zeeland is er werk te over voor „O.V." Wie gevallen weet, waar in eigen omgeving of door geen kerk hulp wordt geboden, kan men zich wenden in Goes tot mevr. Griep-Duin- ker of mevr. Dorst-Vos. Ook mevr. Grippeling te Vlissingen is steeds be reid raad en hulp te geven. NIEUWE BEVEILIGING Automatische knipperlichten Vandaag 13 maart: 's-Heer Arendskerke bij Postweg- Bergweg; bij Zandweg en bij Hof- steedseweg. Morgen, 14 maart: Krabbendijke: bij Kruisweg. Vrijdag, 15 maart: Kapelle: bij Breedeweg en 't Ver loren Wegje. 's-Heer Arendskerke: bij Kerkweg. Maandag, 18 maart: Kruiningen: bij Capelleweg. Automatische halve bomen met rode lichten Maandag, 18 maart: Kruiningen: bij Zanddijk. Automatische bomen met rode lichten: Maandag, 18 maart: Kapelle: bij Dijkwelseweg. Ingezonden mededeling (adv.) De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" beijvert zich, zoals bekend, om de huisvesting van haar personeel tot een goed sociaal peil op te voeren. Dit geldt zowel voor het personeel, dat reeds bij haar werkzaam is als met het oog op personeel, dat zij graag zou aantrekken en dat bereid zou zijn, in Zeeland te komen werken, mits het daar ook zou kunnen wonen. Bij deze arbeid kan de directie zich niet alleen beperken tot Vlis singen en ook niet tot de directe omgeving daarvan, doch heeft zij mede onderhandelingen aangeknoopt met gemeenten buiten Wal cheren en in de Zak van Zuid-Beveland, waar vandaan reeds jaren arbeiders bij „De Schelde" werkzaam zijn. Wij hoorden in dit verband o.m. noemen de gemeenten Borssele, 's Heerenhoek en Heinkenszand. Voor beide laatstgenoemde gemeen ten zijn de besprekingen nog in een begintijdperk. In eerstgenoemde gemeente, Bors sele dus, zijn de onderhandelingen al in een verdergevorderd stadium geko men. Het gemeentebestuur is daar be zig met de verwerving van een ter rein van 5 hectare, dat voor deze wo ningbouw bestemd zou kunnen wor den. In verband met de bijzondere aan leg van dit dorp, dat in zijn gehele opzet in een vierkant is gehouden, OP DE PLECHTIGE herdenkingsdag van de 350ste geboortedag van M. A. de Ruyter zal de speciaal gecompo neerde „De Ruyter"-cantate niet wor den opgevoerd, daar de dirigent en componist Jan Kuiler een ongeval is overkomen. De opvoering is naar later datum verschoven. Het Kon. Paar, dat een gedeelte van de dag zal bijwonen, zal na afloop van de herdenkingsbijeenkomst een krans leggen bü het De Ruytermonu- ment op de Boulevard. Koningin en Prins rijden via Middelburg en Kou dekerke naar Vlissingen. Door de nieu we buitenwijken rijdt men naar Bri tannia (aankomst 12 uur), waar de lunch wordt gebruikt. Vandaar wordt vertrokken naar de St. Jacobskerk. plaatst dit de gemeente voor bijzon dere moeilijkheden. Deze aanleg is uniek in Nederland en de Planologi sche Dienst stelt er terecht prijs op, dat deze figuur gehandhaafd blijft, ook bij dé uitbreiding. Door het nu ont worpen plan, zal dit het geval zijn. Op het terrein, waarvoor hu dc voor lopige plannen gemaakt zijn, zouden op de duur 150 woningen gebouwd kunnen worden. Uiteraard wordt dit plan niet direct in zijn geheel uitge voerd. Waarschijnlijk wordt echter dit jaar nog met de bouw van een 20-tal woningen begonnen, die, als alles gun- stik verloopt, ook nog dit jaar gereed zouden kunnen komen. Het zou in de bedoeling van „De Schelde" liggen, de helft van deze wo ningen te bestemmen voor arbeiders, die reeds jaren bij haar werkzaam zijn en de andere helft voor het aantrek ken van arbeiders van elders. Onwillekeurig denkt men bij het ho ren over deze plannen aan het feit dat „de Schelde" plannen zou hebben, om op de Sloedam de accomodatie te zoeken voor de aanleg van de nieuwe grote helling, die geschikt zou zijn voor de bouw van het grootste type schepen, dat op dit ogenblik gevraagd wordt, immers de Sloedam ligt juist tussen de Zak van Zuid-Beveland en Vlissingen. Deze plannen zijn echter nog steeds in zeer embrionale vorm, zodat ons daar geen mededelingen over gedaan konden worden. Maar we leven tegenwoordig snel. Wie weet, hoe spoedig de nadere me dedelingen toch kunnen volgen. Dat de plannen in die richting gaai., is o.i. ontwijfelbaar. Al het mogelijke werd gedaan IN DE VISSERIJCONFERENTIE, die vorige week in Vlissingen ge houden werd, is een mededeling gedaan, die een allerwonderlijkste indruk van Veere zou kunnen ge ven. Ons verslag vermeldde, ge heel overeenkomstig de waarheid, dat één der deelnemers aan de dis cussie op zaterdag had verteld, dat een visserijcursus aldaar geen doorgang kon vinden, omdat men in Veere geen zal ter beschikking wilde stellen onder het motief, dat er geen kachel was. Bij een con tact met de burgemeester van Vee re, Jhr. I. F. den Beer Poortugael, is ons gebleken, dat dit geheel be zijden de waarheid is en dat inte gendeel in Veere alles is gedaan, Politierechter Middelburg WAT KAN een buitenband een boel narigheid veroorzaken! In september van het vorig jaar, zo bleek voor de politierechter te Middelburg, had de chauffeur N. A. M. uit Zierikzee de band, een stevig exemplaar, dat in staat van nieuw verkeerde, bij zijn patroon weggeno men. M. versjacherde de band, die 'n waarde van f230,vertegenwoordig de, voor een dikke honderd gulden aan de chauffeur-monteur A. M. K. uit Renesse. Tenminste, voor dit be drag zou K. de band van de hand proberen te doen. Hij verkocht de band evenwel aan de expediteur J. v. d. S. uit Renesse voor f 135,f 25, stak hij, zonder hiervan M. in kennis te stellen, in eigen zak. „SCHULDHELING" In beide laatste gevallen sprak de officier, mr. J. L. Andreae, over „schuldheffing"; de politierechter, mr. P. v. Empel, noemde de bemoeienis sen van K. een mengeling van vrien dendienst en winstbejag. Zowel K. als v. d. S. betoogden niet te hebben ge weten, dat de band van diefstal af komstig- was. De bestolene zelf verklaarde in 'n brief tot de politierechter, dat N. een bijzonder braaf en hardwerkend chauffeur is. N. kreeg, conform de eis, een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Tegen K. eiste de officier een boete van f 50,subs. 10 d. en 1 mnd. voorw. met 3 j. proeft.; ook v. d. S. hoorde een hoge boete tegen zich eisen: f 150,subs. 1 mnd en terug gave van de inbeslaggenomen band aan de eigenaar. K. werd een boete opgelegd van f40,subs. 8 d.! dat v. d. S. de band zo vlot had gekocht noemde de politierechter een „stom miteit" en „op het randje van straf baar". De expediteur zal een boete van f 15,(subs. 3 d.) moeten be talen. MISHANDELING Drie getuigen, die „zwart" zeiden en twee verdachten, die „wit" vol hielden dit patroon leverde een mishandelingszaak op, stammende uit het goede Hontenisse. Wat daar op de avond van de 3e febr. j.l. nu eigenlijk precies allemaal gebeurd is, zal wel altijd verhuld blijven in een alcoho lisch waas; er waren echter drie ge tuigenverklaringen, die de 20-j. chauf feur R.. F. P. van K. uit Hontenisse en de 31-j. berenleider A. J. C. uit dezelfde plaats op genoemde schone avond achter een tweetal bomen lie ten staan. Toen daar nu een machinebank werker, zekere J. J. B., passeerde, schoot Van K. te voorschijn en gaf hem een trap tegen de borst. E. A., een polderwerker, heeft dit gezien, B. heeft het gevoeld, zo kwam dinsdag morgen vast te staan. Zekere J. A. P., ook al passerend, incasseerde een schop van C. Als men echter de verdachten hoor de, dan hadden zij hoegenaamd niets gedaan Beslist onplezierig was het voor verdachten, dat zij dergelijke brute handelingen al eens eerder hebben gepleegd. Dit is een kwajongens mentaliteit, zoals de officier het zei, die te ver gaat. Hij eiste tegen beide verdachten f 50,subs. 10 d. Het vonnis was conform. SLINGEREND Een anoniem telefoontje maakte de rijkspolitie te Axel attent op de na dering van een personenauto, onder invloed bestuurd door de handelaar W. D. uit genoemde plaats. Inderdaad was de nadering van deze auto, op 23 jan. j.l, een weinig slingerend. Toen D. uitstapte moest hij zich aan de bovenkant van het portier vast houden, hij sprak onsamenhangend en zijn gang was onzeker. „Ik voelde me bekwaam om naar huis te rijden, anders had ik een taxi genomen", zo verdedigde de handelaar zich, hetgeen voor de po litierechter aanleiding was te infor meren, of dit zo zijn gewoonte was. Dat vasthouden aan het portier was een gevolg van een vroegere kwaal, ischias, beweerde verdachte. „Daardoor ruikt U ook naar de drank, daardoor gaat U ook wartaal praten?" vroeg de politierechter. „Verdachte was behoorlijk be schonken", zei de officier in zijn re quisitoir de bloedproef gaf een promillage van rond twee promille. Verder maakte verdachte in '52 de zelfde fout, in '54 was er een ern stige verdenking. Dit gemis aan ver antwoordelijkheidsgevoel wilde de of ficier honoreren met 1 maand gevang en 1 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De raadsman, mr. C. C. Wabeke uit Terneuzen, noemde het jammer, dat de politie-agenten, die in het café, waar zijn cliënt, voor de aan houding het laatst vertoefde, D. hebben laten vertrekken. Pleiter suggereerde de mogelijkheid dat zijn cliënt door een ontwennings kuur in betere banen wordt geleid. D. kreeg drie weken gevangenis straf en één jaar ontzegging, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van. 3 jaar. wat mogelijk was, om deze cursus doorgang te doen vinden. Het initiatief om in Veere een der gelijke cursus te geven, ging uit van het Kon. Onderwijzersfonds voor de Scheepvaart. De directeur dezer in stelling, de heer A. A. Kleijn, is in gezelschap van de heer W. Poppe, wet houder van Vlissingen, in Veere ge weest, om een gelegenheid voor het houden van deze cursus te bezoeken. Men was daarvoor in contact met het bestuur van de Stichting „De Schotse Huizen", waarin ook de bur gemeester zitting heeft. Veere wilde de cursus graag huis vesten en stelde daarvoor de ruimte boven de tentoonstellingszaal be schikbaar. De zaal leek de heren voor het doel zeer geschikt. Alleen was het nodig, dat de zaal in tweeën ge splitst werd en dat in beide lokalen dan gelegenheid voor het plaatsen van een kachel zou gemaakt wor den. De enige voorwaarde, welke het be stuur van de Stichting toen stelde, was, dat de kosten van de kachels en het optrekken van de scheidingswand als huur zouden opgebracht worden in de tijd, dat de lokalen gebruikt werden. Daarna heeft men in Veere niets meer van deze zaak gehoord. Van de bant van het Kon. Onder wijsfonds voor de Scheepvaart verne men wij in dit verband nog, dat over de vestiging van deze cursus nog geen beslissing genomen is. Twee cursussen bonden door gebreb aan deelname niet doorgaan. Het wil ons voorkomen, dat het enige middel hiertegen zou zijn, dat uit de visserijkringen in Zeeland duidelijk blijk wordt gegeven, dat men deze cursussen wèl op prijs stelt. Dan zal ongetwijfeld de aarze ling, die er thans bij het Onderwijs fonds heerst, overwonnen worden. Veere kan dan met bekwame spoed de lokalen, de kachels incluis, ge reed maken en komt dan, als stad met een geslaagde visserijcursus, ten volle aan zijn ere. DE BERGEN OP ZOOMSE groen ten- en fruitveiling heeft dit jaar een record-omzet geboekt en we) een totaalbedrag van 3.840.019,(vorig jaar 2.955.066,—). Aan fruit bedroeg dit 1.594.209, (v.j. 1.317.990,en aan groenten 2.082.093,— (v.j. 1.502.056,— en aan aardappelen afwijkende produk- ten, diversen en handelaren f 163.727, (v.j. 135.560,—). Wat het fruit betreft vormden de omzetten van appelen, peren, aardbeien rode bessen, zwarte bessen en kersen de voornaamste produkten. Bij de groenten vormden natuurlijk weer de asperges de doorslaggevende groente.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2