c DREIGENDE KABINETSCRISIS DOOR ROOMSEN BEZWOREN Derde Zomershow te Vlissingen in teken van De Ruyter-herdenking r Bewindslieden kunnen weer vooruit Samenwerking tussen „regerings partijen" in de Kamer verslechterd Eerste Egyptische besluiten voor Gaza uitgevaardigd Aantrekkelijk programma met tal van evenementen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verschil van inzicht tussen A.R.-fractie en haar ministers Talrijke arrestaties in Boedapest Scholen in de lucht tegen demonstranten in Gaza Washington koesterde ijdele hoop! Officieel is het bestuur evenwel nog niet overgenomen V.N. in algemene vergadering bijeen? Soekarno akkoord met reorganisatie Kabinet Acht weken feest in de Scheldestad Heer ge'd voor Hongaarse vluchtelingen „Binnenlandse afreke ningen" in Gaza Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Temeuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Woensdag 13 maart 1957 WONINGEN IN DE ZAK (zie pag. 2) 12e Jaargang No. 3651 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.57 u., onder 18.43 u. Maan op 17.02 u., onder 5.41 u. Hoogwater donderdag 14 maat. Vlissingen: 0.15 u. 1.79 m., 12.46 u. 1.97 m. Terneuzen: 0.44 u. 1.95 m., 13.14 u. 2.13 m. Wemeldinge 1.58 u. 1.54 m., 14.26 u. 1.73 m. Zierikzee: 1.39 u. 1.23 m., 14.14 u. 1.48 m. (Van onze parlementaire redacteur) HET KABINET DREES IS GERED. En dat heeft het te danken aan de KVP-fractie, die de aanvankelijk onaanvaardbare motie Jansen over de melkprijs zo wijzigde dat zij acceptabel werd en die met over grote meerderheid stemde tegen de blokkeringsmotie van de heer Bie- wenga (AR). Van de zijde der AR-fractie is geen enkele poging gedaan het kabinet Drees te redden. De onaanvaardbare motie Biewenga werd gehandhaafd ook toen minister Mansholt aan het eind van de debatten verklaarde dat er geen voorwaarden gesteld zullen worden voor de deblokkering van de 50 miljoen. Daarmee was een der grote be zwaren (de bestedingsdwang) verdwenen. De belangstelling voor het slot van dit debat was overweldigend. Het pu bliek rook de kabinetscrisis, maar de spaning was na de redevoering van de heer Janssen (kath. v.) snel verdwe nen. De K.V.P.-afgevaardigde wijzig de zijn motie aldus, dat de regering „allereerst" moet „trachten" de 60 miljoen nodig als dekking voor de ge ringe melkprijsverhoging, te vinden in de overheidssector. De motie Janssen (kath. v.) werd aangenomen met 9148 stemmen. Te gen stemden alleen de socialisten en de communisten. De andere fracties waren voor. Motie Biewenga De andere „onaanvaardbare" motie werd verworpen. De heer Biewenga's poging om de blokkering niet te doen geschieden strandde omdat zij minder steun genoot dan de handtekeningen onder dit voorstel deden vermoeden. Het bleek nu wel dat de K.V.P.-fractie een andere opvatting had dan de A.R.- fractie. De heer Droessen (kath. v.) verklaarde reeds vrij spoedig deze mo tie niet te zullen steunen als de mi nisters maar zouden beloven geen voorwaarden voor de deblokkering te zullen stellen. Dat was ook het stand punt van de heer Tilanus. Deze frac ties waren echter verdeeld. Het eind resultaat was tenslotte dat de motie werd verworpen met 4890 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A., de K.V.P. (uitgezonderd zeven leden) en de he ren Diepenhorst en Tilanus (C.H.). De motie van de heer Roemers (P.v. d.A.) om de melkprijs voor de school- melk niet te verhogen werd met alge mene stemmen aangenomen. De motie Droessen (kath. v.) over de grond rente is bij zitten en opstaan aange nomen. Tegen waren alleen de socia listen en de communisten. De spanning was er dus vrij gauw uit, maar toch straalden de gezich ten van de bewindslieden van te vredenheid toen de stemming over de moties waren gehouden. Zij kun nen nu weer vooruit. Principieel verschil Het is echter wel duidelijk gewor den dat de samenwerking tussen de „regeringspartijen" in de Kamer er niet beter op is geworden. Zo heeft de A.R.-fractievoorzitter, de heer Bruins Slot, weer gewaagd van het principiële verschil met de socialisten. De A.R.-fractie is overtuigd van de noodzaak van bestedingsbeperking. Daarom gaat zij akkoord met het ne men van tal van onaangename maat regelen, maar zij betreurt het dat de overheid niet het goede voorbeeld geeft. De overheidsbezuinigingen moe ten groter zijn, aldus de heer Bruins Slot, die dit zedelijk oogpunt nood zakelijk vond. De regering wil boter bij de vis. Dat is een wezenlijk element van het be leid. En nu vond de heer Bruins Slot dat de socialisten gemakkelijk komen tot belastingverhoging. Als het gaat om goede doeleinden is het socialisme royaal. Liever dan dit royaliteit wat af te zwakken, draait men de belas- tingschroef wat sterker aan". In dit probleem speelt een verschil in staats- en maatschappij-opvatting, e en ver schil ook in waardering van wat in- dividue en groep in die maatschappij tot taak hebben". De heer Bruins Slot noemde de blokkering overbodig, on juist en onrechtvaardig. Zij is een dis criminatie van een bepaald soort kapi taalbezit. En daartegen heeft zijn frac tie overwegend bezwaar. De A.R.-fractievoorzitter vroeg zich af of een gemengd kabinet geen oog moet hebben voor de realiteit en 't gewicht van de A.R.-bezwaren. De A.R. staan vrij tegenover het kabinet en zij stuiten, aldus de heer Bruins Slot nu op een principieel verschil. Deze redevoering was vol komen duidelijk. De A.R.-fractie was bereid een kabinetscrisis te ris keren. Er was dus verschil van in zicht tussen de A.R.-fractie en de twee A.R.-ministers. De liberale af- miljoen. Het is de taak van de volks vertegenwoordiging en van het kabi net om beslissingen te nemen op grond van de feiten van vandaag. Als men die feiten niet wil zien, dan is dat een vlucht uit de verantwoorde- lijkheid of de angst voor het nemen van onaangename beslissingen. DE BÏLTZEGT: Kans op zeewind Droog en zonnig weer maar in de ochtend plaatseiyke mist. Aanvanke lijk zwakke tot matige zuidoostelijke wind, maar in de middag kans op in vallen van zeewind, gepaard gaande me't enige daling van temperatuur, vooral in de kustprovincies. Leider van „witte terreur" in Hongarije gearresteerd Volgens een mededeling van de Hon gaarse politie is een van de voornaam ste leiders van de „witte terreur" van 1919, Mihai Franczia-Kiss, die in 1944 bij verstek ter dood was Veroordeeld, in een dorp nabij Szabadszallas gear resteerd. Hij had zich daar onder een valse naam tot dusver verborgen we ten te houden. Toen hij werd aange houden, zou hij een poging hebben ge daan zich van het leven te beroven. In de Hongaarse hoofdstad heeft de politie dinsdag weer talrijke personen gearresteerd. Auto's, zelfs die van bui tenlanders, werden aangehouden en nauwkeurig onderzocht. In het hotel Duna, dat vrijwel uitsluitend door buitenlanders wordt bezocht, werd huiszoeking gedaan, waarbij twee jon ge echtparen werden meegenomen. De technische hogeschool te Boeda pest is tot 24 maart gesloten. Naar verluidt heeft premier Kadar twee dagen geleden een bezoek aan dit in stituut gebracht om een rede uit te spreken. Hy kon echter niet aan het woord komen, doordat de studenten niet ophielden met applaudiseren. gevaardigde de heer Korthals had daar al op gewezen. Zy die graag ministerszetels bezet ten zijn niet gemakkelijk te weerhou den. Daaruit is het conflict binnen het A.R.-partijverband te verklaren, zo meende de liberale afgevaardigde. Het is maar de vraag of de heer Zijlstra kan rekenen op de sympathie van zijn geestverwanten! De twee A.R.-minis ters hebben zich van deze tegenstel ling niets aangetrokken. Terecht, want zij zitten in een extra-parlementair kabinet. De fracties staan vrij tegen over dit kabinet en de bewindslieden staan geheel vry tegenover de minis ters. Praktisch Noch de socialist Roemers noch mi nister Hofstra hebben kunnen inzien dat de blokkering een principiële zaak is. De vraag hoeveel de overheid kan bezuinigen vond de minister van fi nanciën een praktische zaak. Voor de landbouw wordt 20 mil joen uitgetrokken. Daarvan kan 50 miljoen niet gedekt worden. Dus moet er geblokkeerd worden Wij kunnen niet in de toekomst zien, aldus minis ter Hofstra. Alle gegevens wijzen er nu op dat we in 1958 niet kunnen overgaan tot de uitbetaling van 50 Reeds herhaalde malen hebben de pro- Egyptische demonstraties in het gebied van Gaza, dat door de V.N. strijdkrach ten is overgenomen van de terug ge trokken Israëliërs, een zeer dreigend karakter aangenomen. Kort na de aan komst van generaal Edson Burns, op perbevelhebber van het politieleger in het V.N. hoofdkwartier te Gaza, werd daar door een grote menigte, waaron der veel kinderen, een wilde demon stratie gehouden, waarbij schreeuwend werd geëist Gaza en omgeving weer onder Egyptisch beheer te stellen. Toen de hartstochten te fel opvlamden en de menigte teveel opdrong, dreven le den van het Deens-Noorse bataljon dat hier is gelegerd, de demonstranten te rug, waarbij zij zelfs schoten in de lucht moesten lossen. De foto's laten dat zien. DE EERSTE EGYPTISCHE besluiten voor het gebied van Gaza zyn dinsdag uitgevaardigd, hoewel officieel nog niet is meegedeeld, wanneer Egypte het bestuur over het gebied op zich zal nemen. Het ministerie van bevoorrading gaf opdracht de gehele fruitoogst van Gaza naar Egypte te vervoeren. De opperbevelhebber van de strydkrachten, gene raal Amer, gelastte, dat achtrstallig salaris van Egyptische bestuursambtenaren te Gaza onmiddeliyk moet worden uitbetaald. De commentator van radio-Cairo verklaarde dinsdag, dat de regering be sloten heeft het bestuur van Gaza in handen te nemen, nadat zij "kennis had gekregen van een imperialistische samenzwering om de strook van Gaza defi nitief van Egypte te scheiden". Dit alles is in strijd met de overeen komst die tussen Egypte en secretaris generaal Hammarskjoeld is gesloten inzake de rol van het V.N.-leger en het is ook in strijd met de bestandsover eenkomst. Egypte heeft nu besloten snel een einde te maken aan deze onregelma tigheden door tesrugtrekking van het V.N.-leger uit de strook van Gaza en de gehele Sinai te eisen, zo besloot de commentator van radio-Cairo. Toerisme! Het semi-officiële blad „Al Gom- hoeria" schreef dinsdag, dat „de Ca nadese militairen niet het feit aan vaarden, dat zij niet de bijzondere gevoelens van hun land vertegen woordigen, doch onder het gezag van de Ver. Naties staan. Wij kunnen niet toestaan, dat het V.N.-leger een werktuig voor massamoord en ter rorisme op burgers wordt", aldus het blad. In buitenlandse diplomatieke krin gen te Cairo is dinsdag verklaard, dat 1100 Canadese militairen voor de V.N.- troepen, die vorige week zaterdag uit Napels in Egypte verwacht werden, nog steeds niet zijn aangekomen. De Canadezen zouden wachten op vergun ning van de Egyptische autoriteiten om in Egypte aan land te gaan. De regering heeft ontdekt, aldus de commentator, dat het Canadese contin gent van de V.N.-troepen met leveran ciers in het gebied van Gaza contracten voor een jaar had gesloten. Een Cana dese militair heeft geschoten op een in woner van Gaza die de Egyptische vlag wilde hijsen. Er is voorts in het gebied van Gaza, zonder toestemming van Ca iro, een voorlopige regering ingesteld. Deel van Egypte Het werd steeds duidelijker, aldus de commentator, dat de V.N.-troepen zich opmaakten om zich definitief te installeren in een gebied dat een in tegrerend deel van Egypte is. President Soekarno heeft dinsdag verklaard, dat hij instemt met inte grale reorganisatie van het kabinet van premier Ali Sastroamidjojo. De president legde zqn verklaring af, toen hij een delegatie van de klei ne Islamietische regeringsparty P.S.I.I. ontving, die hem bezocht om het standpunt van de party inzake de hui dige toestand mee te delen. De president zei, dat integrale reor ganisatie kan worden uitgevoerd, in dien het kabinet zelf in staat is dit te doen. In politieke kringen te Djakarta was men verrast over deze verklaring van president Soekarno. Toen de vijf overgebleven regerings partijen vorige maand Soekarno be zochten om zijn bijstand te vragen voor een volledige reorganisatie van het kabinet, zei hij, dat de vraagstuk ken, waarvoor het land geplaatst was, niet overwonnen zouden kunnen wor den door reorganisatie van het kabi net. Amerika erkent rood-China niet Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op de Zoavo-conferentie in Canberra verklaard, dat Amerika vasthoudt aan zijn politiek van niet-erkenning van communistisch China. Twee van de acht Zoavo-landen, Pa kistan en Engeland, erkennen commu nistisch China wel. „VLISSINGEN: DE RUYTERSTAD". Met deze zin wordt de pro paganda ingeluid voor de Vlissirtgse Zomershow 1957, die dit jaar (aanvang op woensdag 5 juni) gedurende een achttal weken in Vlis singen wordt gehouden. Voor de derde maal wordt deze grootse mid denstandsactie die ieder jaar tal van bezoekers uit binnen- en bui tenland trok door de plaatselijke middenstandsorganen en de V.V.V. in de Scheldestad gehouden. Daar de beide vorige Zomershow's op zeer hoog peil stonden moest er angstvallig voor gezorgd worden, dat deze derde Zomershow aan de gestelde hoge verwachtingen zou voldoen. Welnu, het actieve comité is hierin ten volle geslaagd. Uit de mededelingen, die het comité gistermiddag tijdens een persconferentie verstrekte, zal de Zomershow 1957 in vele opzichten de beide voor gaande Shows met stukken overtreffen. Woensdag 5 juni start de Zomer show 1957 met een buitengewoon originele koopactie, die zal duren tot en met 6 juli. Huis aan huis, ook in randgemeenten worden opplakvellen verspreid voor het samenstellen van een leg-puzzel. In de deelnemende middenstandszaken wordt bij iedere bestede gulden één deeltje van een Legpuzzel uitgereikt. Het gaat er nu om uit deze deeltjes het complete Admiraalschip van Michiel Adriaans- zoon De Ruyter, „De Zeven Provin ciën" samen te stellen. Geen moeizaam werk, want de leg plaat van „De Zeven Provinciën" be staat slechts uit twintig verschillende deeltjes. De „clou" van deze legpuzzel is, dat er een aantal „misdrukken" tussen de vele honderden deeltjes zijn gevoegd. Het is echter onmogelijk deze „mis drukken" op zich zelf te herkennen. Dat blijkt eerst, wanneer men het com plete schip heeft samengesteld. Zij, die dus een compleet schip inleveren en waarin geen „misdrukje' voorkomt, dingen mee naar de hoofdprijs. Naast de gebruikelijke prijzen voor deze koopactie wordt er wekeiyks een prijs beschikbaar gesteld. Op de gratis te verstrekken opplakvellen komen nummers voor. Iedere week zal een nummer bekend worden gemaakt, waarop een prijs is gevallen. Men dient dus angstvallig het formulier met het nummer te bewaren, zelfs al doet men niet aan de koop-actie mee. Officiële opening Spectaculair zal de officiële evening van de Zomershow op zaterdag acht juni zijn door het optreden van de „Trommelaere van Roeselaere", het hoornblazers en tamboerskorps compleet met bok. Vorig jaar viel het optreden van dit gezelschap let terlijk in het water door de vele stortbuien. Gedurende de show, die zal eindigen op 24 augustus, worden tal van evene menten georganiseerd. OP ZATERDAG 29 JUNI wordt de landelijke demonstratie „Redden uit Zee" waarbij zelf- helikopters te pas komen, in Vlissingen gehouden. Een bijzonder groots gebeuren, dat vele duizenden kijklustigen naar de bou levards zal doen stromen. OP 24 JULI EN 10 AUGUSTUS zal het ballet Soesman en het Zomer show Comité, een openluchtopvoe ring geven. Men zal dit jaar de uit voeringen verzorgen op een groot vlot, dat ligplaats zal nemen in de Vissershaven aan de Nieuwedijk. Het vlot zal van passende decors worden voorzien en schijnwerpers zullen 't geheel „in het zonnetje" zetten. OP ZATERDAG 17 AUGUSTUS wordt in Vlissingen „de ring gestoken" waaraan vele Zeeuwse ringrijders zullen deelnemen. Tot slot staan de volgende evene menten op het programma: Zevenhandbal-toernooi; openlucht schaakspel met levende figuren, ge stoken in kledij uit de tijd van De Ruyter. Fotograferen Het vele publiek, dat deze Zomer show zal bezoeken, kan ook dit jaar weer actief aan de festiviteiten deel nemen. Het gelukte de organisatoren dit jaar het landelijke evenement van „WEEK DER FOTOGRAFIE" in Vlis singen te doen houden. Iedere ama teur-fotograaf kan aan deze wedstrijd deelnemen. Drie foto's, gemaakt in de De Ruyterweek (van 28 juli) moeten worden ingeleverd en de bekende fa milie Kiekes zal persoonlijk de prijzen komen uitreiken. Bovendien zal men in de De Ruyter week óók de traditionele De Ruyter- spelen houden met als inzet de grote zilveren wisselbeker en de blauwe kiel van De Ruyter. Daar in deze De Ruyterweek een zeer groot deel der Marinevloot in Vlissingen ligplaats zal nemen, tracht men te komen tot wedstrijden voor de schepelingen der marineboten met als inzet: „Kampioen der Vloot" die eveneens een blauwe kiel de zijne mag noe men. Inhaken op De Ruyter De middenstand van Vlissingen heeft in belangrijke mate ingehaakt op de festiviteiten. Zij stelde niet alleen een komende De Ruyterherdenkingen en veel hoger subsidiebedrag voor deze derde Zomershow ter beschikking doch is zelfs op vele andere manieren actief. De koopactie werd reeds ge noemd, maar daarnaast zal men in de week van 26 juli een etalagewed strijd houden. In de etalage's der deel nemende middenstandszaken worden foto's tentoongesteld van afbeeldingen, die op de De Ruytertentoonstelling te zien zijn. Om juist te kunnen raden, wat dé foto's voorstellen, zal men dus deze tentoonstelling moeten bezoeken, waardoor een wisselwerking tussen de vele De Ruyterfestiviteiten en deze Zo- mrshow is ontstaan. IJdele hoop Te Washington is men algemeen van mening, dat de westelijke mogendhe den met elkander in overleg zullen treden naar aanleiding van de Egypti sche aankondiging over het weer in handen nemen van het bestuur over het gebied van Gaza. Men geeft inmiddels toe, dat Egypte volgens de bepalingen van de wa penstilstandovereenkomst het recht heeft dit gebied te besturen maar had gehoopt dat Egypte hier niet toe zou willen overgaan voordat de toe stand gestabiliseerd zou zijn. De mogelijkheid van bijeenroeping van de algemene vergadering der Ver enigde Naties wordt niet uitgesloten. De secretaris generaal van de Ver. Naties Hammarskjoeld, en de hoge commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen, Lindt, hebben dinsdag de leden der Ver. Naties opnieuw op geroepen geld beschikbaar te stellen voor hervestiging van de Hongaarse vluchtelingen die nog in Oostenryk en Zuid-SIavië verbleven. Van de 170.743 Hongaren die tot 1 maart 1957 naar Oostenrijk zijn ge vlucht, zijn er 117.394 naar elders ver trokken. 2 tot 3.000 vluchtelingen zijn uit Oostenrijk naar Hongarije terug gekeerd. Men verwacht, dat er aan het eind van dit jaar nog een 20.000 vluch telingen in Oostenrijk zullen zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat enige dui zenden vluchtelingen voor onbepaalde tijd in Oostenrijk zullen blijven. Naar Zuid-SIavië zijn bij elkaar ruim 17.000 Hongaren uitgeweken. Slechts 237 van hen zijn naar andere landen gereist en 976 keerden naar Hongarije terug. De resterende vluch telingen in Zuid-SIavië zijn in nood kampen ondergebracht. Er zullen ten minste twee nieuwe grote kampen ge bouwd moeten worden met een aceo- modatie van in totaal 10.000 mensen. Het onderhoud van deze grote aan tallen vluchtelingen kan niet alleen door de Oostenrijkse en de Zuid-Sla vische regering gedragen worden, al dus de oproep van Hammarskjoeld en Lindt. Te Gaza is van diplomatieke zijde vernomen, dat zich dinsdag aldaar het volgende incident heeft voorgedaan: Leden van Egyptische zelfmoordbri gades poogden zich meester te maken van een Arabische vrouw, die, naar hun zeggen, „betrekkingen had onder houden met Israëlische militairen". Een Noorse officier van het politie leger der V.N., die de kreten van de aangevallene hoorde, poogde haar te ontzetten. Daarom werd ook hij door de Egyptische „commando's" aange vallen. Een patrouille van het internationale politieleger wist de gewonde Noorse officier te ontzetten. Zijn aanvallers riepen hem nog toe, dat hij zich niet moest bemoeien met „binnenlandse af rekeningen".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1