Hu ook militaire machtsgreep in Zuid-Sumatra w In Zeeland bestaat grote behoefte aan visserij-onderwijs Kolonel Barlian: „Om provincie voor ontbinding te behoeden Gehandeld binnen bevoegdheden Zuidslavische troepen in Gaza weigerden dienst PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na Midden-Sumatra en Oost-lndonesie Rammelende portefeuilles Steun van 21 partijen en massaorganisaties er gevaar Liberiaans schip voer op Konijnenschor Woedende Hagenaar slak zijn zwager dood met dolkmes Middelburg schonk ruim 9 duizend gld. voor Hongarije Teruggetrokken naar Egypte „Voorlopige regering" in Gaza gevormd Tweede Visserijdag ie Vlissingen Plan-Colijnsplaat is niet van de baan KLM-vliegers eisen nog meer loon Evert Vermeer boos op prof. Zuidema (V.U.) Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 33. Tel. 2009 en S162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3649 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. DE Smit Maandag 11 maart 1957 c ERWTENSOEP IN. EGYPTE (zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan» Dinsdag: Zon op 7.02 u., onder 18.39 u. Maan op 14.16 u., onder 4.38 u. Hoogwater dinsdag 12 maart. Vlissingen: 10.42 u. 1.42 m. 23.18 u. 1.48 m. Terneuzen: 11.09 u. 1.60 m., 23.46 u. 1.65 m. Wemeldinge: 12.05 u. 1.33 m., u. m. Zierikzee: 11.51 u. 1.14 m., u. m. E HEBBEN EEN WEEKEND van rammelende portefeuilles doorleefd. Vrijdag heeft minoster Hofstra, na dat het kabinet 's morgens beraad slaagd had over zijn houding ten aan zien van de vier in de Tweede Kamer ingediende moties, tot twee maal toe, zij het met een verschillend accent, het „onaanvaardbaar" laten horen over een der moties. Voor de motie van de heer Roemers, om de schoolmelk vrij te stellen van de melkprijs verhoging, gold het niet. Dat is begrijpelijk. Want de P.v.d.A. moest toch iets doen, om te laten zien, dat zij naar de wens van het congres van vorige week opkomt ,,voor de massa der arbeiders" en dus vroeg de N.V.V.- secretaris in haar midden, om van de bestedingsbeperking 1% miljoen af te knabbelen, om de schoolmelk op ge lijke prijs te houden. Te gereder kon de P.v.d.A. dit doen, omdat de ver strekking van schoolmelk ligt in de lijn van de socialistische voorkeur om het kind op school te voeden. En te gemakkelijker kon de socialistische minister van financiën dit aanvaarden, omdat de gemeenten de schoolmelk susidiëren en dus de 1% miljoen niet op het rijksbudget drukken. Het voor stel paste dus geheel in het plan de nota over de bestedingsbeperking: an deren moeten dat doen en het rijk schuift zijn deel op die anderen af. Anders stond het met de beide an dere moties. De motie van de heer Janssen vraagt van de regering: zoek de 60 miljoen, die de kleinere verhoging van de melkprijs vraagt, niet in ver hoging van de belasting, maar in de rijksuitgaven. En die van de heer Bie- wenga: blokkeer de 50 miljoen, die aan de boeren toekomen hit hoofde van de vergoeding van de eigenaars- lasten, niet, maar betaal ze uit. Juist die twee voorstellen gaven aanleiding, om met de portefeuilles te rammelen. Wij krijgen de indruk: niet alleen om de bedragen, waarom het gaat, maar vooral, omdat ze de rege ring de eis stellen: geeft het voor beeld en beperk ook uw bestedingen. Ff NA MIDDEN-SUMATRA EN OOST-INDONESIE is ook in Zuid- Sumatra een machtsgreep gedaan. De militaire bevelhebber van Zuid-Sumatra, kolonel Barlian, heeft in een radiorede bekend ge maakt, dat hij de macht heeft overgenomen, „hangende een besluit van de centrale regering". Al eerder had het burgerlijk bestuur in Zuid-Sumatra geweigerd de overheidsinkomsten aan de centrale regering af te dragen. Ondanks de oppositie van enkele plaatselijke leiders, is de gouver neur van de provincie, Danuatmonjo, in functie gebleven. KOLONEL BARLIAN ZEI, dat hij de macht heeft overgenomen om de pro vincie voor ontbinding te behoeden. De maatregel was nodig met het oog op de politieke toestand in de provincie, die het bestuur en de ontwikkeling be lemmerde. Het provinciale bestuur had in feite het vertrouwen in de Javaanse gouverneur Danuatmonjo opgezegd, waardoor een „vacuum" in de regering was ontstaan. Barlian zei dat hij gehandeld heeft binnen de bevoegdheden die hem in december van het vorige jaar waren verleend toen de opperbevelhebber, pre sident Sukarno, de staat van oorlog en beleg over het gebied afkondigde. IS ER GEVAAR, dat we deze week een nieuwe regeringscrisis zullen be leven? We staan nu niet stil bij de vraag, of die wenselijk zou zijn. Sympathiek is dit kabinet ons niet. Het maakt geen sterke indruk. En de werkstukken, welke het totnogtoe afleverde, hebben die indruk niet kunnen wegnemen. De vraag echter, of dit kabinet maar liever moet verdwijnen, wordt be heerst door de vraag: hebben we zo gauw een ander en beter. De lange kabinetscrisis van deze zomer zal de beantwoording van deze vraag in po litieke kring en dus het standpunt t.a.v. beide „onaanvaardbare" moties beheersen. Daarbij komt dat de afwijzing van de motie-Biewenga niet gevolgd werd door een nadrukkelijk stellen van de kabinetskwestie. Dat werd slechts gedaan bij de mo- tie-Janssen. En toen dit geschiedde, werd tegelijk een reddingplank toege stoken: onaanvaardbaar deze tekst en in deze vorm. Met andere woorden: •rerander de tekst en de vorm, waar door het een vriendelijke vraag wordt en we hebben geen bezwaar. Als de motie maar dan in parlementaire vorm overgebracht zou zeggen: ach, lieve regering, bezuinig gij ook een beetje en beperk uw bestedingen een weinig, zou ze aanvaardbaar zijn. Want dan kan de regering haar rus tig laten rusten. Het zou ons niet verwonderen, als in deze richting de oplossing werd gevonden. Zodat we dan alleen de weekend-sensatie hebben gehad van een kabinet met rammelende porte feuilles. 'tl Avonds weer vlot ZATERDAGMORGEN is het Libe riaanse schip „El Cafetero" op de Ko- Mjn„nschor (in het verdronken land «an Saaftinge) in de Westerschelde aan de grond gelopen. Tegen half ze ven des avonds was het de vier Bel gische sleepboten gelukt, het schip, dut 2743 ton meet, vlot te trekken. Op eigen kracht is het naar de rede te Vlissingen gevaren. Het schip is op een niet erg gebruikelijke wijze weer in het vaarwater gekomen. Bij laag water gleed het namelijk van de steile rand van het schor, waarop het was vastgelopen. Experts onderzoeken nu Zaterdag ise en „orgaan ter verwe zenlijking van de wensen der Zuidsu- matraanse bevolking" opgericht. Dit orgaan heeft kolonel Barlian verzocht de macht over te nemen van gouver neur Winarno. Een motie van deze strekking Is zaterdag bij de provinciale raad ingediend. Deplorabele toestand Het zelfstandige orgaan beweert de steun te hebben van 21 partijen en massa-organisaties in de rijke olie-pro vincie (de Shell en de Standard Va cuum hebben raffinaderijen in Palem- bang). De centrale regering in Djakarta wordt verweten, dat zij niet de idea len verwezenlijkt heeft, die zijn neergelegd in de onafhankelijkheids verklaring. Gesproken wordt van de deplorabele toestand in de buiten ge bieden en het onrustbarende proces van ontbinding, die toegeschreven worden aan de onbekwaamheid van de regering. OP EEN BIJEENKOMST van de voormalige revolutionaire „Lambung Mangkurat"-divisie hebben verschil lende aanwezigen aangedrongen op de vorming van een „revolutionaire raad" om op Borneo radicale en revolutio naire wijzigingen aan te brengen in het bestuur. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Droog weer met zonnige perioden. Matige, nu en dan vrij krachtige zuid- of het schip schade heeft opgelopen oostelijke wind, ongeveer dezelfde en of het zijn reis kan vervolgen. middagtemperaturen als gisteren. IN DE NACHT van zaterdag op zondag, tegen één uur heeft de 26- jarige betonwerker H. J. T. te 's- Gravenhage, zijn zwager, de 29- jarige chauffeur H. T. in een vechtpartij met een dolkmes mid den in de borst gestoken, tenge volge waarvan deze enkele minu ten later is overleden. In het on derzoek dat de politie onmiddellijk na het misdrijf instelde, is geble ken dat er reeds lange tijd onenig heid in de familie heerste. Bekend bokser De chauffeur T., die met een zuster van de betonwerker was getrouwd, had die nacht in een dronken bui eni ge malen bij de betonwerker aange beld en gescholden. De betonwerker T. voelde er echter niets voor om naar buiten te gaan. temeer niet, omdat de ander een bekend bokser was. De vrouw van de chauffeur trachtte haai man mee te tronen en aanvankelijk gelukte het haar. Woedend De betonwerker, die uit het raam keek, zag dat zijn zwager zijn zuster hard sloeg. Hij ontstak in woede en rende zijn zuster te hulp. Onderweg greep hij uit een kast in de gang een dolkmes: In de vechtpartij zwaaide hij wild met dit mes om zich heen, ten einde de chauffeur die als een getrain de bokser om hem heen danste, van zich af te houden. T. werd midden in de borst gestoken. Deze revolutionaire raad zou onder leiding moeten staan van de militaire commandant in Borneo, overste Hasan Basry. De gouverneurs van de drie provincies in Borneo zouden in de raad zitting moeten hebben, tezamen met een aantal leiders van de revo lutie van 1945. ■I De Zweedse ertstanker „Vittangi", die bij Vlissingen aan de grond ilep, ligt nu in het dok te Rotterdam. Op deze foto, die de bddem van het schip toont, is duidelijk een deel van de veertig meter lange scheur te zien, die het schip bijna noodlottig werd. Het actie-comité „Middelburg voor Hongarije" heeft een inzameling ge houden, die totaal 9.172,82 heeft op gebracht. In december kon reeds 5000,aan het provinciaal comité worden overgefhaakt met speciale be stemming voor het kamp Biggekerke. Radio-Cairo heeft meegedeeld, dat de Zuidslavische troepen In heli V.N.-leger weigeren politiediensten in Gaza te verrichten, omdat dit naar hun mening het werk van de Egyptenaren is. Radio-Belgrado heeft zondag gemeld, dat op bevel van het hoofd kwartier van de Verenigde Naties de Zuidslavische compagnie te Gaza zich heeft teruggetrokken op El Arisj in Egypte. Aan de Zuidslaviërs was opgedragen te patrouilleren ter voorkoming van relletjes en huiszoekingen te verrichten. trouwen van de bevolking moeten ge nieten. Geweigerd Meer dan duizend bestuursambte naren hebben geweigerd met het voorlopige bestuur mee te werken, zo lang zij hiervoor niet de toestemming van de Egyptische regering hebben ge kregen. Deze regering heeft nog niet officieel op de instelling van het nieu we bewind gereageerd. Zoals bekend hebben de Israëliërs er steeds op aangedrongen, niet op nieuw Egyptenaren in de kuststrook toe te laten om nieuwe aanvallen op Israël van dit gebied uit te voor komen. Frankrijk en Engeland steu nen het Israëlische standpunt en zij staan een internationalisering van het gebied onder beheer van- het politieleger der V.N. voor. Het internationale politieleger van de V.N. heeft zondag in Gaza een „voorlopige regering" ingesteld en de Deense kolonel Carl Ingholm tot mi litair gouverneur benoemd. Deze krijgt, althans voorlopig, de leiding over het bestuur en de rechtspraak In de kuststrook. Ter vervanging van het oude bestuur bestaande uit bur gemeesters en raden, krijgt kolonel Ingholm een commissie van vijf leden naast zich. De commandant van de politie-een- heden in de kuststrook, de Zweedse kolonel Walter Lundquist, heeft tien vooraanstaande personen uit het ge bied verzocht de vijf leden van deze commissie aan te wijzen, die het ver- De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, Dr. S. L. Hansholt, heeft in de tweede kamer een rede uit gesproken in verband met de beste dingsbeperking. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de minister van economische zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, de minister van financiën, de heer H. J. Hofstra en Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de tweede kamer, die de rede van mi nister Mansholt bespreken. DAT ER IN ZEELAND een zéér grote behoefte bestaat aan visserij- onderwijs bleek overduidelijk op de tweede Zeeuwse Visserijdag te Vlissingen, die geheel aan dit onderwerp was gewijd. Doch niet alleen het onderwijs werd in den brede besproken, óók de zaken, die nauw verband houden met de visserij, zoals kredieten voor nieuwe, grotere schepen, kostprijs, etc. Aan het eind der conferentie gaf de wnd. ge spreksleider, Drs. M. C. Verburg aan het bestuur der ZEVIBEL in overweging te komen tot een Ontwikkelingsplan voor de Zeeuwse Visserij. De eerste spreker, die de noodzaak van het visserij onderwijs belichtte, was de inspecteur der Visserijen in het Eerste District, de heer H. S. Drost. Zijn inziens is het gebrek aan scho ling er de oorzaak van, dat de visserij in Nederland weinig in tel is. Andere koers Hoewel het visserijbedrijf in Neder land verre van rooskleurig is, behoeft de regering nog steeds niet in te grij pen. De visserij moet echter een andere koers gaan varen, omdat een tijd van grote depressie voor de deur staat. Het initiatief dient uit te gaan van de vissers zelf Wanneer zij tonen een levenskrachtig bedrijf te hebben, móet de regering steun verlenen. Om te bewijzen dat de visserij le venskrachtig is moet men dit bewijzen door: a. visserij-onderwijs; b. één grote krachtige eenheid van vissers; o. vorming van een research fonds voor de technische visserij en d. coöperatieve samenwerking. Het visserij-onderwfjs moet gezien worden als de basis der gehele toe komst. Binnenkort zal in Vlissingen gestart te geven onderwijs toejuichen. De vis sers van Arnemuiden stonden aanvan kelijk wat sceptisch tegenover dit on derwijs. Twee jaar geleden gaven zich 43 belangstellenden op voor een cursus die in Veere zou worden gehouden. De cursus en besprekingen konden geen doorgang vinden omdat men in Veere geen zaal ter beschikking wilde stellen op het motief dat er geen kachel was Wel juiste plaats? De locoburgemeester van Vlissingen, de heer M. A. v. Popering merkte op dat hjj nog steeds niet overtuigd was, dat de Visserijschool, die in Vlissingen komt, op de juiste plaats staat. In ver band hiermee doelde hjj op de moge lijkheid van vestiging der vissers in Colijnsplaat, waar een vissershaven werd gedacht voor de gedupeerde vis sers van Arnemuiden en Veere na het Drie Eilandenplan. Ir. M. de Vink, directeur der P.P.D. merkte in dit verband op, dat het plan-Colijnsplaat nog geenszins van de baan is. Het vormt nog één der belangrijkste uitwijkmogelijkheden voor de Zeeuwse vissers. Bij overplaatsing van de vloot uit Arnemuiden en Veere naar Breskens bestaat zeer grote kans op overbevis- sing der gronden, zodat praktisch als enigste mogelijkheid Colijnsplaat over blijft. Door allerlei belangrijke facto ren o.a. onderwijzers moet de plaats van vestiging der Zeeuwse Vis serijschool te allen tijde op Walcheren zijn. N oodschoolgebouw Met de Visserijschoo] zal eenvoudig worden gestart. Men begint in bestaan de lokaliteiten en het ligt in de be doeling, bij gebleken levensvatbaar heid een houten noodschoolgehouw te Uit de intense discussie bleek over- plaatsen dicht bij de haven, ter hoogte duidelijk, dat de Zeeuwse vissers het van het Witte Huis der Rijkswaterstaat worden met de Zeeuwse Visserijschool. De Zeeuwse vissers zullen er nauwlet tend zorg voor moeten dragen, dat de leerlingen naar deze plaats toe worden gestuurd! Oudere vissers De directeur der Visserijschool te Katwijk aan Zee gaf vervolgens een minutieuse beschrijving van hoe een visserijschool werkt en welke oplei- dingen er zijn. Voor Vlissingen is de doorlopende opleidingscursus van Re- lang, voor jongens van 1214 jaar. Om echter zo spoedig mogelijk een tastbaar resultaat te krijgen met de Zeeuwse Visserijschool raadde de heer Varkevisser aan te beginnen met een cursus Bepalingen van Aanvaringen op Zee, die oudere vissers binnen en kele maanden in het bezit stelt van een certificaat. Vijftig procent gevraagd DE K.L.M.-VLIEGERS, wier salaris sen liggen tussen de 11.000,en 48.500,per jaar, zijn van mening, dat ze te weinig verdienen. Zij eisen salarisverhoging van50 pCt(!) van het netto-loon. Is de directie daartoe niet bereid, dan zullen de piloten sanc ties nemen. Men denkt daarbij aan het vliegen in burgerkleding, het zich strikt houden aan de voorschriften etc. Intussen heeft de voorzitter van de Ver. v. K.L.M.-vIiegers, de heer Peet oom, die van mening is dat zijn col lega's te ver gaan, zijn voorzitterschap neergelegd en ook als lid bedankt. De K.L.M. heeft momenteel ruim 600 vlie gers in dienst. 25 pet buitenlanders Wat de salarissen van de K.L.M.- vliegers betreft, vernemen wij het volgende: Voor de jongste Neder landse vliegers bij de K.L.M. wordt in totaal bruto 11.664,per jaar betaald en voor de jongste buiten landers in totaal bruto 13.536, Voor de Nederlandse gezagvoerder wordt in totaal 44.580,en voor de buitenlandse 48.500,betaald. De K.L.M. heeft op het ogenblik in dienst, namelijk 168 buitenlanders en 458 Nederlanders. De buitenlandse K. L.M.-vliegers zijn in hoofdzaak Engel sen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Amerikanen. P.v.d.A.-congres (Van een onzer verslaggevers) OP DE LAATSTE DAG van het P.v.d.A.-congres in de;Haagse Die rentuin heeft zaterdag voorzitter Evert Vermeer in zijn slotspeech zijn verontwaardiging uitgespro ken over de rede, die Prof. Zuide ma, hoogleraar aan de V.U. op het 71ste landelijke congres van S.S.R. heeft gehouden, waar in deze uiteenzette dat er een te genstelling bestaat tussen socia lisme en democratie en dat het neo-socialisme er in wezen niet anders over denkt dan het commu nisme.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1