REGERING GAAT HEEN, ALS MOTIES TOCH WORDEN AANGENOMEN Amerika kad bezetting van Gaza aangeboden Minister Suurhoff: „Jeugd moet worden weerhouden van het roken Israel leefde V.N.-resoluties na PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinetscrisis dreigt in de verte Motie-Jansen (overheidsbezuiniging) en motie-Biewenga (blokkering) zijn grootste struikelblokken Gaan de fracties aan het 'omvormen'? Zaterdag bezetting voltooid Kort vóór de Israëlische aanval Reaciie van V.S.-zijde: geheel onwaar" Hongaarse dominees gevangen genomen üris km-6 DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. BU geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3648 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 9 maart 1957 ALLE DRIE WEER VEILIG THUIS (Zie pag. 2) Op- en' ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 7.06 u., onder 18.35 u. Maan op 11.48 u., onder 3.11 u. Hoogwater zondag 10 maart. Vlissingen: 7.43 u. 1.46 m., 20.22 u. 1.20 m. Terneuzen: 8.07 u. 1.64 m., 20.51 u. 1.38 m. Wemeldinge: 9.07 u. 1.35 m., 21.48 u. 1.21 m. Zierikzee: 8.49 u. 1.16 m., 21.27 u. 1.03 m. IN DIT NUMMER t Onze reiscorrespondent Link van Bruggen stuurde ons een interessant verhaal over de Nederlanders aan het Suezkanaal (Weekend). In ons Weekend publice ren wij ook een interview, dat een onzer redacteuren had met twee schrijvers uit Se- rooskerke. Dit verhaal moet u zeker niet overslaan. Weet u, hoe televisiedomi nees over hun werk denken? Op pag. 11 kunt u het lezen. 0 Een van onze redacteuren is een dag boekverkoper geweest en hij deed belangwekkende er varingen op. „Ik had nooit ge dacht, dat boekverkoper zo'n mooi vak is" vertelde hij ons. Op pag. 5 kunt u zijn belevenissen vinden. Natuurlijk de damliefheb bers zoeken direct naar „hun" rubriek. Om het zoeken te verge makkelijken: pag. 11. Voor de vrouw 0 De rubrieken „Voor de vrouw" en „Uit mijn klas" kunt u weer op de vaste plaatsen vin den. Op pag. 2 van het Weekend ook de rubriek „Zeeuwse moe ders vragen raad". Moeders,, hebt u vragen, stuur ze ons gerust. Onze deskundige medewerkers trachten al uw problemen op te lossen en voor deze service be taalt u geen cent. Alleen 'n post zegel van 10 cent bijsluiten. Dit is maar een greep uit ons menu van vandaag. Wij wensen u enkele prettige uren. Verrassingen Wij hebben ook nog een paar verrassingen in petto: binnenkort starten wij met een puzzelwed strijd en een kleurwedstrijd voor de jeugd. U hoort hier meer over. Nu alleen dit: prachtige prijzen liggen al op de winnaars te wachten! Voor de redactie zit de week er weer op. Dank voor alle tips, die wij deze week van onze lezers kregen. Wij wensen U van harte een goede zondag! Redactie. (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER-PRESIDENT, Dr. DREES, heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om de wezenlijke elementen van het regeringsbeleid, wat betreft de bestedingsbeperking en het nieuwe landbouwprogram, te aanvaarden. Deze oproep was noodzakelijk, om dat minister Hofstra had verklaard dat het kabinet zal aftreden als de moties Janssen (K.V.P.) over de melkprijs en Biewenga (A.R.) over de blokkering zouden worden aangenomen. DE MOTIE JANSSENS „in deze vorm" is voor het kabinet onaanvaardbaar, aldus de minister van financiën. Deze beperking heeft de burger weer enige moed gegeven. Als dinsdag a.s. de Kamer de beraadslagingen voortzet, zal wel blijken of het overleg ln de binnenkamer geleid heeft tot een andere vorm van de gewraakte motie. Ook is het niet uitgesloten, dat er een zodanig inter pretatie aan wordt gegeven dat de regering toch kan rekenen op de steun van de meerderheid der Kamer. TWEE VAN DE VIER MOTIES zijn dus voor de regering niet te aanvaar den. De motie van de heer Janssen (K.V.P.) is ongetwijfeld het grootste struikelblok. Vandaar, dat men zo ijverig is gaan zoeken naar een tussen oplossing. Als dat niet zou lukken, be leven we dinsdag a.s. een kabinets crisis, maar vooralsnog nemen we aan, dat de kansen daarop niet bijzonder groot zijn. Verschillende standpunten Met de motie Biewenga (A.R.) ligt het wat anders. Deze is ook niet te slikken voor de regering. Zij is mede ondertekend door de C.H., V.V.D. en K.V.P., maar het valt niet te ontken nen, dat het standpunt van de onder tekenaars verschillend is. Zo heeft de heer Droesen (K.V.P.) gezegd, op dit moment tegen de blok kering te zijn. Als zou blijken, dat vol gend jaar als de gelden aan de boeren pas worden uitgekeerd de schatkist de 50 miljoen nog niet kan dragen, dan zal deze fractie niet ge heel afwijzend tegen de blokkering staan. Dat is een heel ander standpunt dan dat van de heer Biewenga, die prin cipiële bezwaren tegen de blokkering heeft gemaakt. Deze verdeeldheid zal waarschijnlijk door het kabinet nog wel zo uitgebuit kunnen worden, dat de K.V.P.-fractie wordt bevredigd, waardoor een ruime rooms-rode meer derheid het voorstel Biewenga kan Ia- ten sneuvelen. Schoolmelk De „schoolmelkmotie" van heet In ...cu nebben veertien over levenden van de ramp met het nieuwe luxe passagiersschip „Ti tanic" dat in de nacht van 14 op 15 april 1912 bij Kaap Race op een ijsberg voer en zonk, waardoor 1517 opvarenden omkwamen, el kaar weergezien toen zij hier bij een kwamen voor besprekingen met Walter Lord, de schrijver van een boek over deze ramp „A night to remember". De foto toont mej. Edith Russell uit Ohio, in gesprek met William Macquitty, die in de hand het speelgoedvarkentje heeft, waar mee mej. Russell in die barre nacht de kinderen bij haar in de reddingsboot zoet hield. 0 HET STANDBEELD van Stalin, dat tijdens de Hongaarse opstand in Boedapest door studenten werd om vergehaald, zal vanavond in een Deen se televisie-uitzending worden geveild, ten bate van de Hongaarse vluchtelin gen. Roemers (P.v.d.A.) is ook niet enthou siast begroet. Minister Suurhoff noem de haar bezwaarlijk. Dit voorstel zou de schatkist anderhalf miljoen gulden kosten. De bewindsman van sociale zaken vond het laag houden van de schoolmelkprijs in de eerste plaats een taak van de gemeenten. Het onaan vaardbaar voor zover dat bij een motie gebruikelijk is klonk echter niet. Dan was er tenslotte de motie Droe sen (K.V.P.) over de grondrente. Deze bleek tenslotte voor de heer Mansholt wel te aanvaarden, als het totaal de grondrente en eigenaarslasten maar geen hogere minimum garantieprijzen Ingezonden mededeling (adv.) IIISIIIIIIIIIIII HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN ten gevolge heeft. Over deze kwestie zal nog nader overleg worden gevoerd. Zakelijke argumenten MINISTER HOFSTRA maakte de Kamer aan de hand van zakelijke ar gumenten spoedig duidelijk, dat het kabinet niet van plan was, zonder meer onder de vier moties door te gaan. Hij kon er op wijzen, dat ver schillende fracties in dit grootste de bat meer dan één standpunt hebben laten horen. Zo waren er bij de K.V.P. en C.H. sprekers, die pleitten voor grotere be zuiniging in het overheidsapparaat, terwijl anderen weer aandrongen op meer overheidsuitgaven ter wille van de landbouw. Naar de mening van de minister van financiën moet ook de Kamer bij het uiten van wensen er re kening mee houden, dat de maatrege len evenwichtig verdeeld moeten wor den. Zo zullen de gevolgen van het nieu we landbouwprijsbeleid volledig ge dekt moeten worden. En hetzelfde geldt voor de maatregelen tot beste dingsbeperking. De SER heeft dat in zijn advies trouwens ook geadviseerd. Juist die druppel Nu gaat het niet aan, aldus minister Hofstra, om te zeggen: kan er op een budget van f7 miljard niet f100 min worden bezuinigd. Want bij over heidsbezuinigingen moet men ook let ten op de monetaire situatie. Er moet een evenwicht zijn tussen ontvangsten en uitgaven. En enige miljoenen gulden kunnen dit evenwicht juist verstoren. Zij kun nen de druppel zijn, die de emmer doet overlopen. Bovendien kan de regering terwille van de woningbouw op dit moment geen beroep doen op de kapi taalmarkt. Dit te doen moet voor de gemeenten mogelijk blijven. Snijden in eigen vlees Bezuinigingen in de overheidssfeer betekent, zo vervolgde minister Hof stra, het snijden in eigen vlees. Als voorbeeld noemde hij de bezuinigin gen van het departement van O. K. en De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft vrijdag te New York verklaard, dat Israël thans volledig ge hoor heeft gegeven" aan de door de algemene vergadering aanvaarde resoluties, waarin het werd verzocht zijn troepen uit Gaza en het ge bied langs de Golf van Akaba terug te trekken. De V. N.-troepen zullen de bezetting zaterdag hebben voltooid. W. Het gevolg daarvan is o.a., dat de subsidies voor de paedagogische cen tra worden verminderd, dat het sub sidie voor de opleiding van kleuter leidsters wordt uitgesteld. Zowel minister Drees als minister Hofstra beloofden echter, dat de even tuele resultaten van de bezuinigingen in de overheidssector op langere ter mijn (daaraan worfdt gewerkt, o.a. wordt de efficiency verbeterd) verre kend zullen worden met de komende belastingverhogingen. Maar zij von den het onmogelijk, reeds nu verder te gaan dan in de bestedingsnota is be paald, omdat het nu eenmaal niet ze ker is met welk bedrag de overheids bezuinigingen nog toenemen. Ook 1958 zorgelijk Het argument van vele Kamerleden, dat de situatie in 1958 wel weer opge klaard kan zijn, maakte op de be windslieden ook niet veel indruk. Zij gaven toe, dat de toeslagen op de land- bouwprodukten eerst in 1958 zullen worden uitgekeerd. Maar dat is nog geen reden, om nu het blokkerings plan te laten vallen. Minister Hofstra zeide, dat het nog wel even zal duren, voordat dit gehele regeringsprogram wettelijk bekrach tigd is. Maar bovendien blijft de pre caire kassituatie bestaan. De regering kan geen enkel risico nemen met in flatoire financieringen, omdat de wo ningbouw daarvan de dupe kan wor den. Geen illusies Maakt u zich niet teveel illusies over het budget van 1958, zo zeide min. Hofstra tegen de Tweede Kamerleden. De invoering van de gemeenschappelijke markt zal ons honderd miljoen gulden kosten. Het Deltaplan vergt steeds grotere bedragen. Dan is er het wegenplan en het tunnelplan. De regering verwacht daarom niet, dat in 1958 wel de 50 miljoen extra voor de landbouw kan worden uitge geven. Dat waren de motiveringen, waarom de moties van de heer Janssen (KVP) en Biewenga (A.R.) niet te aanvaar den waren. Minister Hofstra vond de melkprijsmotie van de heer Janssen eigenlijk een verwerping van de be groting. De vorm van het voorstel is zodanig, dat er geen mogelijkheid is, om zich te bezinnen over eventuele andere dekkingsmogelijkheden voor de 60 miljoen. Want van achter de regeringstafel is duidelijk gezegd, dat dit regerings plan niet in zijn geheel behoeft te wor den genomen, of te worden verwor pen, maar dat de ministers voor over leg vatbaar zijn. Wisselingen in het plan zijn mogelijk, als de Kamer maar bereid is, voor extra uitgaven offers te brengen. Goed gezelschap MINISTER ZIJLSTRA constateerde dat de heer Van Leeuwen (V. V. D.) hem een dirigist vond, terwijl zijn par tijgenoot Oud zeide, dat de minister van economische zaken bijna liberaal is. „Deze twee fouten neutraliseren el kaar", zo zeide prof. Zijlstra. De heer Oud vindt het zonde, dat ik in dit ge zelschap zit. Het gezelschap valt wel wat mee, aldus de minister. Het is zó goed, dat het de grootste moeite heeft gekost, om de heer Korthals er buiten te houden Overigens begreep hij niet, hoe de heer Van Leeuwen een prijsstijging van 6 a 7 procent kan verlangen, zon der loonsverhoging. Dat is een onmo gelijke zaak, zeide minister Zijlstra. Ook minister Suurhoff kwam nog in debat met de liberalen. op „c IU.C1 ..c ociaware in Ame rika is de olie-tanker „Mission San- francisco" van de Amerikaanse marine door een hevige explosie in twee stuk ken gebroken en brandend gezonken na een aanvaring met het vrachtschip „Elna n". Er zouden elf opvarenden worden verwist. Berichten spreken van 58 overlevenden. De bovenste foto toont de beide helften, waarvan het achterschip nog brandt, zinkend in de rivier. De onderste foto toont het aan land brengen van een overlevende. Burgemeester van Gaza verklaart: DE DOOR DE ISRAËLIËRS benoemde burgemeester van Gaza, Rosjdi Sjawa, heeft vrijdag tegenover journalisten verklaard, dat da Ver. Staten twee dagen voor de Israëlische aanval aangeboden hadden, de strook van Gaza te bezetten, aldus berichten die in Cairo ontvangen zijn. Sjawa zei volgens deze berichten, dat Amerikaanse oorlogsschepen die toen in de kustwateren van Gaza kruisten, een boodschap ge zonden hadden, waarin dit aanbod werd gedaan. Er was niet op deze boodschap geantwoord, omdat contact met de Egyptische regering on mogelijk was, doch de boodschap was doorgezonden aan het Egyp tische lid van de bestandscommissie, majoor Abbas Idki. Sjawa zou voorts tegenover de jour nalisten, die uit Cairo kwamen, ver klaard hebben, dat hij vrijdag aan de V.N.-bevelhebber voor Gaza, kolonel Engholm, zijn ontslag heeft aangebo den, doch deze had hem gevraagd nog 24 uur in functie te blijven. Ook deelde Sjawa mede, dat als gevolg van de Israëlische bezetting in de strook van Gaza 3500 mensen om het leven zijn gekomen. Bajonet op! In Gaza wordt door de V.N.-militai- ren met de bajonet op het geweer ge patrouilleerd. Er trokken vrijdag groepen Arabische vluchtelingen door de straten die riepen: „Leve Nasser", „De V.N.-troepen zijn welkome gas ten, geen bezetters", en „geen interna tionalisatie van Gaza". Bij de gebeden l> Verband tussen roken en longkanker Een op verzoek van de directeur-generaal van de Volksgezondheid door de voorzitter van de Gezondheidsraad ingestelde commissie van onderzoek omtrent een mogelijk verband tussen roken (in het bijzonder het roken van sigaretten) en longkanker, stelt in haar rap port vast dat zij op statistische gronden tot de overtuiging is gekomen '->piri« bestaat. De vraag of hier sprake is van een causaal verband, en zo ja in hoeverre, kan de statistiek uiteraard niet beant woorden, zo heeft de commissie verder in haar rapport opgemerkt, doch ande re mogelijke, eveneens uitvoerig be studeerde factoren, bleken in dit ver band alle minder in aanmerking te ko men dan het roken. De commissie heeft, naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ons mede deelt, kortgeleden haar rapport uitge bracht. Mede op grond van deze overweging is de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid van oordeel, dat stap pen dienen te worden ondernomen om de jeugd van vroegtijdig en sterk ro ken te weerhouden. De minister hoopt daarmede te be reiken dat bij een volgende generatie van volwassenen de nu reeds veront rustende stijging in de frequentie van longkanker zich niet zal voortzetten. De gezondheidsraad heeft thans een nieuwe commissie in het leven geroepen, die tot taak heeft na te gaan op welke wijze de jeugd het beste kan worden benaderd en voorgelicht omtrent de aan het roken als gewoonte verbonden gevaren. Mil IS''i S'UUKHOE'J) Jeugd moet niet roken in de moskee zwoeren de vluchtelin gen: „Wij zullen alleen Nasser als pre sident aanvaarden". Tegenspraak Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van defensie heeft het bericht, dat zijn regering zou hebben aangeboden Gaza te bezetten om de Israëlische invasie te voorko men, „belachelijk en geheel onwaar genoemd. o Leiders „geïsoleerd" DE HONGAARSE POLITIE heeft vijf vooraanstaande predikanten van de protestants-calvinistische kerk in Boedapest gevangen genomen, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. De regering heeft hen van tegen- revolutionaire activiteit beschuldigd. Bisschop Ravasz en dr. Pap, de lei ders van een „verjongingsbeweging", waarvan ook de vijf predikanten aan hangers waren, zouden onlangs van hun kerkelijke functies zijn „geïso leerd", de bisschop is uit Boedapest naar een dorpje in de buurt van de hoofdstad vertrokken en dr. Pap is „om gezondheidsredenen" met verlof gegaan. I DE PTT-MANNEN kunnen ge rust zijn. Hun directeur heeft mede gedeeld, dat de investeringsbeperking voor hen niet voelbaar zal worden. Ieder blijft op z'n post bij hetzelfde dienstonderdeel. TWINTIG MILJOEN jaar oud zijn de tientallen fossiele vissen, die bij Messina op Sicilië zijn gevonden. De vissen zijn 535 cm. lang. ZO OUD is de W.C. in Bahrein niet, die door Deense archeologen werd opgegraven. Maar toch een be jaard geval: 3.000 jaar 'oud en.... compleet met waterspoeling. NOG DEZE MAAND zal in Bel gië de maximum-snelheid en alle an dere beperkende maatregelen op het benzineverbruik worden opgeheven. DE BILT ZEGT: Zacht weer Enkele opklaringen, maar ook hier en daar wat regen. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1