Soekarno bereid deelneming van commu nisten in nieuw kabinet uit te stellen West-Europa weer in de olie E. Vermeer laakie felle aanvallen op doorbraakkarakter van P.v.d.A. Hij wil hen wel opnemen in Nationale Raad Reden tot klacht Gehele familie in gevangenis PUZZLE In verband mei krachtige oppositie Legerleiding wensf Hatta op belangrijke post J^cht op telefonerend meisje in Enschede Tweejaarlijks congres is begonnen Oppositie aan winnende hand in Ierland Russen in West-Duits land mogen terug Sterke groei wereld- tankv I sot Een dode en een gewonde bij botsing in mijnstreek Uitgebreide stakingen in Japan Mooie order voor Nederlandse industrie Binnenkort geen olie meer nodig „van de overkant* Geen ongerustheid over Nederlanders in Indonesië YliemuA ui 'tfooAt VANDAAG EENS Vrijdag 8 maart 1957 ZEFTIWSCH DAGBLAD pagina 1 NAAR DE CORRESPONDENT van het A.N.P. in Djakarta van ge woonlijk welingelichte kringen vernam, zou president Soekarno be reid zijn de deelneming van de communisten in een nieuw kabinet „uit te stellen", in verband met de krachtige oppositie daartegen van de religieuze partijen en van de bevolking in de buitengewesten, en in het bijzonder die van Sumatra en Oost-Indonesië. Hij zou echter volgens het Islamietische dagblad „Abadi" willen vasthouden aan zijn plan om de communisten op te nemen in de nationale raad, die onder zijn leiding zou moeten staan en het recht zou hebben het kabinet ad viezen te geven, „of daarom gevraagd wordt of niet". partijen en de buitengewesten, z0Rs door de gebeurtenissen in oost-Indo- nesië is bewezen. De legerleiding zou de vorming van een presidentieel kabinet wensen, zon der communisten en met oude-vice- „Abadi" meldde verder, dat de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasution, aan de president heeft medegedeeld, dat „hoofd-officieren" gekant zijn tegen de invoering van zijn ontwerp tot „redding van de natie" in zij oorsprokelijke vorm, met het oog op de heftige reacties bij de religieuze Zij vonden het zo leuk DE ENSCHEDESE politie is er in geslaagd twee meisjes te snappen, die in de afgelopen maanden de politie en brandweer verscheidene malen hebben opge beld met mededelingen, dat er brand was uitgebroken, of een ernstig ongeluk was gebeurd. Toen dezer dagen een agent van politie weer de stem aan de te lefoon kreeg, die hem bekend voorkwam, slaagde hij er in zijn collega's duidelijk te maken, dat de mysterieuze vrouw weer aan de telefoon was. De agenten ruk ten uit naar alle telefooncellen, want men vermoedde dat het meisje zich daarin zou bevin den. De agenten keerden echter onverrichterzake terug. Toen de eersten weer op het bureau kwamen, merkten zij, dat de agent nog steeds met het meisje praatte. Plotseling bedachten zij, dat zy een cel bij de haven had den vergeten. Het meisje vertelde de agent inmiddels, dat zij moest afbre ken, omdat er werklieden van de reinigingsdienst in de buurt wa ren, die de telefoon moesten schoonmaken. Daarom heeft de agent het meisje bewogen nog maals op te bellen, om het ge sprek voort te zetten, bijvoor beeld bij de telefooncel in het Kozakkenpark. Wat de agent hoopte, doch niet geloofde dat zou gebeuren, geschiedde wel: het meisje belde even later weer op en toen waren de agenten ook gauw ter plaatse om tegen haar proces-verbaal op te maken we gens het maken van loos alarm. De oorzaak van deze vreemdsoor tige liefhebberijen zou zijn dat de dames het zo leuk vonden om de politie en de brandweer te zien uitrukken. een belangrijke president Hatta op post. Herstel van samenwerking Zowel de legerleiding, als de re ligieuze partijen en de opstandige groepen in Sumatra en oost-Indone- sië hebben op herstel van de samen werking tussen Soekarno en Hatta aangedrongen, doch tot dusver heb ben deze beide leiders elkaar nog niet weer ontmoet. De secretaris van Hatta verklaarde, dat een ontmoeting tussen beiden, die oorspronkelijk op dinsdag jongstleden was vastgesteld, op verzoek van Soe karno werd uitgesteld. Het onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" voorspelde, dat Hatta geen enkele functie zal aanvaarden, indien dit met opoffering erop blijft staan dat de communisten zitting zul len hebben in een van de door hem beoogde lichamen, zal het gevolg daarvan zijn dat „Hatta de wildernis prefereert boven deelneming in de regering", aldus het blad. DE REDE, WAARMEE de heer E. Vermeer gisteren het congres van de P.v.d.A. opende, kan men be zwaarlijk zien als een stuk politiek werk in grote stijl. Bij het lezen van het uitvoerig verslag, dat het A.N.P. ervan bracht, krijgt men een sterke indruk van mat heid. De heer Vermeer, die indertijd bij zijn commentaren op het nieuws alles door een rood-gekleurde bril zag, liet klacht op klacht horen over de mis kenning, waaraan de P.v.d.A., ondanks al haar politieke fortuin, ten prooi schijnt te zijn. „Het doorbraakkarakter der partij" wordt aangevallen, klaagde hij. Men zou zeggen: dat is toch van zelfsprekend. Intussen droeg hij nieuw materiaal voor deze aanvallen bij, toen hü het over de zuilen in de P.v.d.A., de „werkgemeenschappen" had. „De levensbeschouwelijke achtergrond spreekt vrijwel altijd een rol", ver klaarde hij bij de verdediging van deze werkgroepen. Maar dat is nu juist het argument, waarmee wij de partijvorming op levens beschouwelijke grondslag verdedi gen En wij weigeren, deze le vensbeschouwelijke grondslagen te laten degraderen tot iets, dat alleen in een achterkamer van een socialistische party mag meespreken. Wonderlijk staat daar tegenover, dat de heer Vermeer zich beklaagde over het terugdringen van de vooruitstre vende elementen in de confessionele partijen. Wy dachten, dat hij zou jui chen: dan komen die wel naar ons toe. Maar integendeel betreurde hy het, dat de (levensbeschouwelijke) verschillen zich toespitsen. Wy menen, dat de P.v.d.A. daar zelf de schuld van is. Maar men kan het socialisten near het schynt alleen naar de zin maken, als men achter hen aanloopt. Al is het in zuil of werkgemeenschap. wy gevoelen daar niets voorl In zijn gisteren bij de aanvang van het tweejaarlijkse congres van de P.v.d.A. gehouden openingsrede, beklaagde de huidige voorzitter van de partij, de heer E. Vermeer, er zich over, dat er felle aanvallen gedaan worden op het doorbraakkarakter van zijn partij en dat z.i. de vooruitstrevende krachten in de andere politieke partijen hoe langer hoe meer worden teruggedrongen. In verband met het eerste punt wijdde hij uit over de werkgemeenschappen in de P.v.d.A., die gezien moeten worden, zo zei hij, als een bindend element, dat tot stand komt (werkt? red. Z.D.) als in een concrete politieke situatie beslissingen genomen moeten worden, waarbij de levensbeschouwelijke achter gronden van ons denken en handelen in het geding is. Wy vinden, vervolgde hij, een ge sprek over de levensbeschouwelyke achtergronden geen belemmering voor de vooruitgang van het urgente han delen. Integendeel, wy ervaren dit als een stimulans. In ons land, dat gees- teiyk en politiek zozeer verdeeld is, kan men elkaar niet vinden uitsluitend en geheel op zakelijke overwegingen. De levensbeschouwelyke achtergrond speelt altijd een rol en het is vanuit die overweging, dat de werkgemeen schappen essentiële elementen van een doorbraakparty zyn. Wat het tweede punt aangaat, meende hij, dat in de laatste maan den in de vaderlandse politiek een hernieuwd streven openbaart, om de verschillen in de maatschappeiyke verhoudingen zover uit te rekken, dat zü in plaats van verschillen scherpe tegenstellingen worden. Laten wy en het leek, alsof hy over het hoofd van het congres zich richtte tot de socialistische ministers en staatssecretarissen, die alle aanwe zig waren als socialistische party toch vooral goed in het oog houden, dat wy geroepen zijn, de belangen van de grote massa des volks te verdedi gen. Het verzet van de P.v.d.A.-frae- tie tegen het regeringsvoorstel, om de salarissen der hogere ambtenaren te verhogen, is, zo verklaarde hij, geen verzet, dat zich richt tegen een be paalde groep in de maatschappij, maar wij kunnen ons niet vinden in een po litiek, die met vele procenten werkt, als het gaat om topsalarissen en die millimetert, als het gaat om de laagste lonen. EEN BEZITSVORMING Eenzelfde geluid liet de heer Ver meer horen, toen hij sprak over bezits vorming. De regeringspolitiek, zei hij, dient gericht te zijn op hervorming van de bestaande bezitsverhoudingen. Het gaat de P.v.d.A. hierbij zowel om e n betere verdeling van het bestaan de als om de aanspraken op nieuw gevormd vermogen. Daarbij stelt de P.v.d.A. de uitbouw van sociaal bezit tenminste even belangrijk als de indi viduele bezitsvorming. Hij onder streepte deze afwijzing van bezits vorming voor de arbeiders nog door er aan toe te voegen: medezeggen schap in het beheer is belangryker dan het bezit van het aandeel. De ontwikkeling na de oorlog stelt de P.v.d.A. voor grote vragen, stel de hij: wat doen wy met nieuw-ge- wonnen welvaart? Weten wy eigen lijk raad met heden en toekomst? Wy, socialisten, aldus de heer Ver meer, moeten durven stellen, dat het niet alleen gaat om meer, maar ook en bovenal om verrijking van het leven, om het scheppen van moge- ïykheden voor de opbloei van de menseiyke persoonlijkheid. Sprekende over de internationale toestanden, herinnerde de voorzitter van de P.v.d.A. eraan, dat er in de kring van deze partij geen eenheid bestaat over het Suez-conflict, doch dat zij wel staat achter het Israëlische volk. De Europese eenheid mag men niet kritiekloos tegemoet treden. Er is hier een spanning tussen ideaal en werke- ïykheid. Wanneer het gaat om de toe komst van West-Europa als geheel, zullen wy de moed hebben, tydeiyk offers te brengen. DE 71-JARIGE leider van de partij „Fianna Fail" schijnt, gezien de stand van de verkiezingen voor de Dail (het Lagerhuis van de Ierse republiek), ver zeker te zijn van zijn terugkeer, als premier na drie jaar in de oppositie te zijn geweest. Politieke waarnemers in Dublin had den niet verwacht dat de Sinn Fein de politieke tak van de beweging die de vereniging van Noord-Ierland met de Ierse republiek met alle mogelijke mid delen tracht te bereiken en met de re cente gewapende overvallen ln Noord- Ierland door het illegale Ierse repu blikeinse leger sympathiseert ook maar een zetel zou krijgen. Zelf beslissen ALLE SOWJET-burgers in West- Duitsland zulle i opnieuw mogen be slissen of zij al dan niet naar hun moe derland zullen terugkeren, aldus een uitlating van dr. Weitz, voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, bij zijn terugkeer van een bezoek aan Mos kou. De Sowjet-overheid had aan West-Duitsland ïy'sten met de namen van 15.000 Sow jet-burgers doen toe komen, die in de bondsrepubliek zou den verblyven. VOLGENS de commissie voor de tan kerbehoeften van de Nationale Petro- leumraad zal de wereldtankvloot medio 1965 82 pet. groter zijn dan op 1 jan. j.l. De omvang van de tankscheepsruim- te, zo maakt de commissie verder be kend, die in aanbouw of bestelling is of waarvoor reders definitieve bouwplan nen hebben, is sedert 14 december j.l. toegenomen van een draagvermogen van 28.922.600 ton tot 37.988.720 ton. De wereldvloot van tankschepen telde op 1 Januari J.l. 2353 schepen met een gezamenlijk draagvermogen van 41.070. 323 ton. Hierin is niet begrepen de vloot van tankschepen der Amerikaanse re gering, die 180 vaartuigen met een ge zamenlijk draagvermogen van 2.773.495 ton. Ook zijn hierin niet begrepen de tankschepen met een draagvermogen van minder dan 6000 ton en de tank schepen van de Sowjet-Unie en haar sa tellieten. De wereldeapaciteit voor het bouwen van tankschepen is thans tot einde 1961 volledig bezet. Dit betekent, dat er thans meer tankscheepsruimte in be stelling of aanbouw is dan ooit tevo ren. Indien er geen enkele order inge trokken wordt, zijn de scheepswerven zelfs tot einde 1964 en in 1965 volledig van werk voorzien. De Hongaarse journalist Tamas Nagy is op beschuldiging van oprui ing tot twee jaar veroordeeld. OP DE NIEUWE weg tussen Simpel- veld en Nyswiller is gisternacht de 26- Jarige W. H. uit Sittard gedood, toen hy langs de weg bezig was met de repa ratie van een defect geraakte kleine personen auto. Hy werd gegrepen door een uit de richting Nywilier komende vrachtauto. Deze had, naar hy ver klaarde de stilstaande volkswagen niet gezien, en werd tevens verblind door Prolongatie 3% pCt. de koplampen van een tegenligger. De personenauto werd door de botsing van de weg geslingerd, waarbij een dame, die in de auto zat, ernstig werd ge wond en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. MEER DAN 160.000 Japanse arbei ders in de steenkolenmynen zyn gisteren een staking begonnen van 48 uur, nadat onderhandelingen tussen vertegenwoor digers van de mijnindustrie en vak bondsleiders waren mislukt. De mynwerkers eisen een maandeiyks minimumloon van 80 gulden en een on middellijke loonsverlaging van 20 gul den per maand. De leiding van de myn- industrie wil niet verder gaan dan gulden per maand en een premie van tien gulden. De mynwerkers zuilen opnieuw een algemene staking beginnen als de eisen niet worden ingewilligd. De staking heeft een onmiddeliyke weerslag ln geheel Japan. Arbeiders van 24 kolendepots der staatsspoorwe gen zyn een reeks korte stakingen be gonnen. Elektrlciteitsbedryven ln Tokio verminderden de stroomlevering, waar door de normale treinenloop verstoord werd. De Japanse onderwyzersbond heeft eveneens een staking aangekondigd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van arbeid zullen voor het einde van de week 1.250.000 arbeiders staken, als werkgevers en vakbondslei ders niet tot overeenstemming komen, NAAR WIJ VERNEMEN heeft de Zuid-Afrikaanse regering ten behoe ve van drie in aanbouw zynde onder zeebootjagers voor haar marine, in Nederland een grote order geplaatst voor de benodigde Asdic-apparatuur. Met Asdic wordt bedoelde een elek tronische installatoe, waarmee door middel van geluidsgolven onderzee boten kunnen worden opgespoord. De opdracht is aan een Nederlandse fir ma gegeven, omdat Nederland thans een toonaangevende plaats in de we reld inneemt op het gebied der elek- tronika. De bestelde apparatuur is de modernste ter wereld. Ze wordt met de grootst mogelijke geheimhouding omgeven. Uit bevoeg de kring verluidt dat het hier gaat om een Asdic-installatie, die niet al leen op buitengewoon snelle wijze de plaats aangeeft van opererende onder zeeboten, maar op het moment van de plaatsbepaling tevens volautoma tisch de werpinrichting voor diepte bommen richt en in werking stelt. Bij de tot dusver toegepaste systemen gaat juist veel tijd verloren tussen het waarnemen van vijandelijke onder zeeboten en het afwerpen der diepte bommen. De Zuid-Afrikaanse ambassade in Den Haag heeft verklaard, dat de onderzeeboot] agers worden gebouwd op een Engelse werf. Drie staan er thans op stapel. Later in het jaar zal hoogstwaarschijnlijk nog een aanvul lende order voor vijf of zes jagers worden gegeven, Ook die zullen wor den uitgerust met de Nederlandse Asdic-apparatuur. De naam Asdic is afkomstig van Allied Submarine Investigation Com mittee, een geallieerde commissie die tijdens de tweede wereld-oorlog tot taak had, na te gaan, .n hoeverre men zich beter tegen het duikbootgevaar kon weren. Specialisten in de elktro- nika zijn er toen ln geslaagd, een toe stel te maken, dat met onder water uitgezonden ultra-sonore trillingen af stand, peiling en beweging van een zich onder water bevindend doel be paalt. Het systeem had niettemin nog veel gebreken, zoals foutieve plaats bepalingen en tijdverlies voo. het aan vallen. Nederlandse experts zijn er ten slotte in geslaagd de Asdic zo te ver volmaken, dat vijandelijke duikboten afdoende kunnen worden bestreden. 160.000 Japanse mijnwerkers zyn donderdagmorgen in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eisen om loonsverhoging. Hierdoor komen 52 mijnen stil te liggen. ER ZIJN, IN VERBAND met de jongste berichten uit het Midden-Oosten goede verwachtingen te koesteren met be trekking tot een spoedig herstel van "de olie- en dus ook de benzinevoorziening in West-Europa en dus ook in ons land. Zelfs is gebleken, dat de voorraden, welke er thans zijn, groter waren, dan men verwacht had. Britse oliedeskundigen verklaarden, dat mogelijk binnen enkele weken enkele van de olieleveranties, die door Vene zuela en de Verenigde Staten gedaan worden tot aanvulling van het olietekort in West-Europa, verminderd zullen moeten worden, om plaats te maken voor olie uit het Midden-Oosten, waarvan de aanvoer hersteld werd. Zij deden deze uitspraak nadat de Internationale Iraq Petroleum Company, die ge zamenlijk eigendom is van Nederlandse, Britse, Franse en Amerikaanse maatschappijen bekend had gemaakt, dat Syrië toestemming had verleend voor het opnieuw pompen van Dlie door buisleidingen uit Irak naar de Middellandse-zee- havens Tripoli (in de Libanon) en Banias (in Syrië). De financiële redacteur van Reuter schrijft, dat de door Sy rië verleende toestemming tot herstel van de olieleidingen vrij wel zeker betekent, dat het Eu ropese olietekort voorbij is. Dit tekort is nooit zo groot geweest, als men had gevreesd, zo merkt hij op, en zal vermoedelijk na ongeveer een week, voor uitvoe ring van de eerste herstelwerk zaamheden, geheel verdwenen zijn. Zelf zou het eerste stadium van heropening van het Suez- kanaal, aldus Reuters redacteur, dan een overschot doen ontstaan. Een deel van de Venezolaanse en Amerikaanse olie, waarmede het Europese tekort werd ge dekt, zal dan vermoedeiyk het Het gesprek van de dag veld moeten ruimen voor de weer beschikbare olie der Iraq Petroleum Company en de door het Suezkanaal aangevoerde olie. Deze olie is goedkoper dan die van het westelyke halfrond en kost minder dollars. Europa heeft geen ruimte voor of behoefte aan alle vervan gingsolie van het Westelyke halfrond naast het normale aan bod uit het Midden-Oosten. Wanneer er op het ogenblik, zo als gitseren in een rapport van de O.E.E.S. werd medegedeeld, een tekort van 6 procent in de Europese olievoorziening bestaat, dan wordt dit gedekt door de ko mende 11 miljoen ton olie, die per jaar door de buisleidingen van de Iraq Petroleum Company zal vloeien. Het eerste stadium van her opening van het Suezkanaal, waarbij dit alleen gebruikt zou worden voor in ballast in zuide- ïyke richting varende grote tankschepen, die de olie via de lange route rond de Kaap aan voeren, zou een verbetering van ongeveer 1 ^miljoen ton per jaar betekenen. Zoals de zaken thans staan, zou al deze extra olie uit de Perzische Golf een overschot boven de volle normale Europe se behoeften zyn. Een klein deel van een eventueel overschot kan gebruikt worden voor aanvulling van de Europese voorraden, maar daaraan kan slechts een paar miljoen ton worden toege voegd. Ondanks al het gepraat over tekorten, zyn de opslag plaatsen voor benzine in de meeste landen overvol. De voor raden stookolie zyn sterk ver minderd, doch niet ernstig. Ver der zal niet ieder land iedere taak boordevol willen maken, wan neer verwacht wordt, dat de vrachtprijzen der tankschepen en de olieprijzen, die thans sterk opgevoerd zyn, zullen dalen, wat met grote stelligheid verwacht mag worden. HERSTEL BUISLEIDINGEN Dat het herstel der buisleidin gen nu hervat kan worden, is een gevolg van het feit, dat de Gaza- strip nu door de Israëliërs is vrijgegeven. Het herstel schynt in korte tyd te kunnen geschie den, want men verwacht, dat reeds een week na de aanvang der werkzaamheden een hoeveel heid, die correspondeert op een produktie van 11 miljoen ton per jaar, naar de Middellandse zeehavens gepompt kan worden. Ook de Iraakse, Syrische en Libaneese regeringen hebben daar alle belang by. Sinds het opblazen van de drie pompstati ons in Syrië begin november vo rig jaar, heeft Irak byv. een da gelijks verlies van naar schatting 2 miljoen gulden per dag gele den. VOOR DE Groningse politierechter diende wederom de zaak tegen de familie D. bestaande uit een moeder, drie dochters, een zoon en aanstaande schoon zoon. De familie had zich te verantwoorden wegens mishandeling van de moeder van M. Veertien dagen geleden gelastte de politierechter directe inhechtenisneming van alle verdachten, omdat zij pertinent ontkenden en een brutale houding aannamen. Vier getuigen hadden de mishandeling gezien. Sjoukje, een der dochters bleek tot andere gedachten gekomen te zyn. Zy bekende grif en vond, dat zij laag gehandeld had. Ook de zoon gaf toe een klap te hebben gegeven. De andere verdachten volhardden in hun ontkenning. De politierechter veroordeelde Sjoukje tot een voorwaardelijke straf van 30 dagen (eis 3 weken voorwaardelyk). De andere twee dochtertjes hoorden 33 dagen gevangenisstraf tegen zich uitspreken, waarvan 30 voorwaardelijk (eis 3 weken). De zoon werd veroordeeld tot 60 dagen hechtenis, waarvan 50 voorwaardelijk (eis 6 weken). De schoonzoon, die zijn moeder had mishandeld werd veroordeeld tot 60 dagen onvoorwaardelijk (eis 8 weken) en de moeder werd bestraft met 60 dagen gevangenisstraf, waarvan 40 dagen voorwaardelijk (eis 5 weken). NAAR AANLEIDING van berich ten uit -Nederland, waaruit ongerust heid spreekt over de welstand van de Nederlanders in Indonesië, heeft de correspondent van het A.N.P. in Dja karta zich gewend tct het hoofd van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Indonesië, de heer H. Hagenaar. De heer Hagenaar antwoordde des gevraagd, dat voorzover zulks naar de uiterlijke verschijnselen kan wor den beoordeeld, er voor deze ongerust heid geen onmiddellijke aanleiding bestaat. De spanning, welke de vorige week bestond en onder meer haar oorzaak vond in een aantal anti- Nederlandse leuzen op muren in Dja karta, is zeker niet toegenomen. Mij hebben tot dusver ook van elders uit Indonesië geen berichten bereikt van bedreiging of ernstige overlast van Nederlanders, aldus de heer Hagenaar. Van de Nederlandse consulaire ver tegenwoordiger in Makassar werd be richt ontvangen, dat de Nederlandse gemeenschap aldaar van de gebeur tenissen, die daar de laatste dagen hebben plaats gehad, geen nadelige gevolgen of overlast heeft onder vonden. Botsingen in Johannesburg BIJ DE verspreiding van een grote menigte Afrikaners in de inboorlin- genwijk bij Johannesburg, heeft de politie van vuurwapens gebruik ge maakt. De onlusten begonnen toen el kaar beconcurrerende partijen Afrika ners het aan de stok kregen op een vergadering, die bijeen was geroepen om de boycot van de busdiensten door de Afrikaners te bespreken. Volgens de politie werden 12 Afri kaners gewond. Volgens de Amerikaanse Eleanor Macdonald is uit onderzoekingen ge bleken, dat besmetting met het virus van kinderverlamming het ontstaan van kanker wel eens kan voorkomen. Het aantal onderzochte gevallen zou echter te klein zyn geweest om deze bewering afdoende te kunnen staven. Een groepje anonieme vrienden van president Eisenhower heeft op 'n legerverkoping in Duitsland de uit het jaar 1942 daterende auto gekocht, die Eisenhower in de oorlog gebruikte en hem aan de president ten geschenke gegeven. 0 Een Marokkaanse rechtbank heeft drie Mohammedanen ter dood veroor deeld voor de moord op vier Europe anen, gepleegd in oktober van hel vorig jaar tijdens de anti-Franse rel letjes in Meknes. De gemeenteraad van Kleinblit- tersdorf, een plaatsje van 4000 inwo ners in de buurt van Saarbrücken, heeft besloten, geen belasting meer te heffen, de scholen te sluiten en da algemene verkiezingen, die in da herfst in West-Duitsland worden go- houden, te boycotten. Dit alles, om dat er volgens hen niets wordt ga- daan tegen het kolenstof en de as, afkomstig van een Franse elektrischa centrale, vlak over de grens. HORIZONTAAL: 1 Chin, vaartuig, 4 natie, 8 tijdperk, 9 eenvoudig, ld landbouwgereedschap, 11 naaldteke ning, 12 zangnoot, 13 meisjesnaam, 16 vormend bestanddeel, 19 dwaas, 21 voorzetsel, 23 huiverig, koud, 24 Noord- Oost, 25 buigzaam, 27 vaas, 28 kist van latwerk, 29 bandiet. VERTICAAL, 1 vervoermiddel, 2 zwelgpartij, 3 achter, 4 dier, 5 rivier in opzichtig, 14 drank, 15 bekrompen, 17 Rusland, 6 moed, 7 hechtnagel, 9 niet uniform, 18 maalstroom, 20 slaghout, 22 voorzetsel, 23 kolenemmer, 26 dicht bij, 27 rivier in Italië. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 doom, 4 harp, 8 rem, 10 sar, 11 af, 12 git, 14 si, 15 ze gen, 17 ibis, 18 kepi, 19 nevel, 21 as, 23 lijn, 24 li, 25 nop, 27 toe, 28 klam, 29 werf. VERTICAAL: 1 draaibank, 2 oef, 3 om, 5 as, 7 primitief, 9 big, 12 gesel, 13 teken, 15 zin, 16 nel, 20 vyg, 22 sol, 24 lor, 26 pa, 27 te.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3