legering moet zelf per jaar f 110 miljoen meer bezuinigen Aanpassing Hongaarse vluchtelingen in ons land verloopt voorspoedig Kabinet zal dit wel niet slikken Uno-leger heeft Gaza bezet, Akaba-gebied volgt zaterdag Tachtig boten in ommezien door brand verwoest Koningin en Prins brengen officieel bezoek aan Zweden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEEDE KAMER VERLANGT IN VIER MOTIES: Geen belastingverhoging gewenst En geen agrarische blokkering Oppositie dringt aan op aftreden van Ben Goerion Welke middelen om dit te dekken Van 21—24 mei a.s. Ruim 1800 nieuwe landgenoten vonden een thuis" Maar er zijn vele moeilijkheden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzem Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3647 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Vrijdag 8 maart 1957 r VREUGDE IN ARNEMUIDEN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.09 u., onder 18.34 u. Maan op 10.47 u., onder 2.15 u. Hoogwater zaterdag 9 maart. Vlissingen: 6.36 u. 1.61 m., 19.09 u. 1.37 m. Terneuzen: 7.00 u. 1.79 m., 19.38 u. 1.55 m. Wemeldinge: 8.09 u. 1.45 m., 20.41 u. 1.36 m. Zierikzee: 7.50 u. 1.24 m., 20.21 u. 1.16 m. (Van onze parlementaire redacteur) De kaarten liggen op tafel. In de Tweede Kamer zijn gisteren vier moties ingediend: twee van de K.V.P., één van de P.v.d.A. en één van de A.R. Moties, die het kabinet-Drees voor grote proble men kan stellen. De ministers zijn hedenochtend in vergadering bijeengekomen om hun standpunt te bepalen. Het is bijna uitgesloten, dat 't kabinet deze vier moties zonder meer zal slikken. In dat geval komt de Kamer voor een zeer moeilijke be slissing te staan. De grote spanning was merkbaar in de Tweede Kamer. Over het eindresultaat zijn nog geen voorspellingen te maken. Suezkanaal open voor schepen tot 500 ton Donderdag is te Cairo bekendgemaakt dat Egypte het Suezkanaal van vrijdag af zal openstellen voor schepen tot 500 ton. De bekendmaking werd gedaan in een rondschrijven van het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal aan alle scheepvaartmaatschappijen. Het kanaal zal alleen overdag open zijn. Drie schepen wachten in de haven van Port Said om vrijdag door het kanaal te varen. De vier moties zijn: Een motie van de heer Janssen (K.V.P.): Daarin wordt akkoord gegaan met de melkprijsverlaging, maar de 60 miljoen (voc de gedeeltelijke handhaving van de consnmentensubsidies) moeten gevonden worden door bezuiniging van de overheid en niet door een verhoging van de inkomsten- of omzetbelasting. Een motie van de heer Roemers (P.v.d.A.): De schoolmelkprijs moet niet verhoogd worden uit oogpunt van de volks gezondheid. Daarmee is een bedrag van 1,5 miljoen gemoeid. Een motie van de heer Biewenga (A.R.): De blokkering van de bedragen, die gemoeid zijn met de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen behoort niet te geschieden. De motie is mede ondertekend door agrarische specialisten uit de K.V.P.-, C.H.- en V.V.D.-fractie. Een motie van de heer Droesen (K.V.P.): Het is voorbarig en onjuist om nu reeds t.a.v. de grondrente te bepalen. Ook deze motie is ondertekend door de fracties van de A.R., C.H. en V.V.D. Woensdagmiddag laat is de terug tocht van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en het ge bied rondom de Golf van Akaba begonnen. Deze foto toont Israëlische solda ten met gevechtswagens tijdens de Generaal Burns meldI Hammarskjoeld DE BEVELHEBBER VAN DE V.N.-TROEPEN, generaal Burns, heeft donderdag aan secretaris-generaal Hammarskjoeld gemeld, dat; het V.V.-leger nu de gehele strook van Gaza bezet heeft en de ver antwoordelijkheid voor het burgerlijk bestuur overneemt. Zaterdag a.s. zal, volgens het thans aanvaarde tijdschema, de ont ruiming door de Israëlische troepen van het gebied langs de Golf van Akaba geheel voltooid zijn. Generaal Bums, heeft de bevolking van de strook van Gaza verzocht er voor te zorgen dat zq geen wapens en ontplofbare stoffen bq zich heeft. In een proklamatie heeft hij voorts de be volking gevraagd, de politietroepen van de V.N. behulpzaam te zijn bij de handhaving van rust en orde. Het uitgaansverbod dat woensdag door de Israëliërs was ingesteld naar aanleiding van ongeregeldheden, zal van b-arM h'iiven In het debat hebben de heren Van Eysden (A.R.), V. d. Wetering (C.H.) en Van Leeuwen (V.V.D.) zich voor de motie van de heer Janssen uitge sproken. Samenvattend kan men zeggen dat de meerderheid van de Kamer al thans op dit moment van de re gering verlangt dat zij per jaar 110 miljoen meer bezuinigt. Het verval len van het blokkeringsplan zal 50 miljoen per jaar kosten, terwijl voor de geringere melkprijsverhoging 60 miljoen zal worden uitgetrokken. Dit bedrag zal uiteraard voor het jaar 1957 minder zijn. Niet ongenegen Het is zeer de vraag of de regering aan deze verlangens zal kunnen vol doen. Uit de redevoeringen van de mi nisters is duidelijk gebleken dat zij niet ongenegen zijn aan de wensen van de Kamer tegemoet te komen, echter onder het voorbehoud dat de Kamer bereid is een behoorlijke dekking voor de benodigde middelen aan te geven. Het zonder meer zeggen: „Overheid, gij moet bezuinigen!" zonder daaraan toe te voegen op welke manier dat moet gebeuren, zal voor het kabinet niet overtuigend zijn. Zo heeft zich dus eindelijk de spanning ontladen. De socialisten hebben bij monde van de heer Roemers reeds ver klaard dat het niet reeel van de Ka mer is om wel met de verlaging van de melkprijsverhoging akkoord te gaan, maar niet met een verhoging van de belastingen. Colijn-Hofstra De A.R.-afgevaardigde, de heer Ha- zenbosch, heeft zich krachtig ver weerd tegen de socialistische aantij gingen op de periode Colijn. Als de heer Hofstra het Colijn kwalijk neemt dat hij een budgetpolitiek heeft ge voerd in een periode van laagconjunc tuur, dan moet hij daaruit de les trek ken door nu in deze tijd van hoog conjunctuur op de overheidsuitga ven te bezuinigen, aldus de heer Ha- zenbosch. Naar zijn mening heeft minister Hofstra volkomen het verschil in situ atie buiten beschouwing gelaten. Nu is er hoogconjunctuur. Toen een totale ineenstorting van onze export, omdat de grenzen werden gesloten. Het was niet de bezuinigingswoede van Colijn, die de onaangename situatie ten ge volge had, maar het feit dat er sprake was van een wereldcrisis. En boven dien weet West-Europa zich nu ge steund door de Ver. Staten. Voor de oorlog was dat juist andersom. Juist de moderne economische theorieën hebben ons geleerd dat wij met onze kleine volkshuishouding niet zelfstan dig een depressie kunnen bestrijden V erkiezingspamf let Hij was ook niet erg te spreken over het feit dat van de P.v.d.A.-zijde wordt gezegd, dat de overbesteding mede DE BILT ZEGT: Zacht weer Aanvankelijk hier en daar mist en enkele verspreide opklaringen, overi gens zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. veroorzaakt is door de belastingverla ging van 1955. Maar de heer Hazen- bosch las een verkiezingspamflet van de P.v.d.A. voor, waarin wordt gezegd dat de belastingverlaging tot stand is gekomen door de initiatieven van de socialistische ministers. De heer Vondeling (soc.) zeide in de loop van het debat de uitlating in het socialistische verkiezingspamflet te betreuren, daar deze strijdig was met de feiten. OP DE JACHTWERF van de heer C. Dubbeld te Oost-Knollendam (gem. Wormer) is vanochtend in een grote houten loods aan de Zaan, waar veie jachten en motorboten zijn onderge bracht, brand uitgebroken. In deze loods bevindt zich ook de woongele genheid van de jachtwerfeigenaar. Naar voorlopige schatting zijn in het uit twee verdiepingen bestaande ge bouw ruim 80 vaartuigen kano's, zeiljachten, motorboten en een draak- jacht in vlammen opgegaan. Te ongeveer half vier vanmiddag was van de loods nog slechts een ro kende ruine overgebleven De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men neemt aan, dat de brand vermoedelijk op de hoogste verdieping, in het ge deelte waar plasticbootjes worden ver vaardigd, is ontstaan tijdens de mid dagpauze. Naar verluidt zou het (houten) pand slechts laag verzekerd zijn. o Vroegere R.M.S.-premier Wairisal in vrijheid De oud-premier van de zgn. „repu bliek der Zuid-Molukken, Wairisal, die wegens deelneming aan de door de R.M.S. tegen de Indonesische republiek georganiseerde opstand tot gevange nisstraf was veroordeeld, is heden in vrijheid gesteld. Naar werd vernomen, zou Wairisal zich bereid hebben verklaard mede te werken aan de wederopbouw van het land. De Veiligheidsraad heeft zich donderdag eenstemmig uitgesproken voor toelating van Ghana, dat deze week een onafhankelijk lid van het Britse Gemenebest is geworden, als 81e lid van de Ver. Naties. Abdnlgani bemiddelaar tussen Soekarno en Hatta De Indonesische minister van bui tenlandse zaken-op-non-activiteit, Ab- dulgani, tegen wie een rechtsvervol ging is ingesteld wegens overtreding der deviezenbepalingen, heeft donder dag een bezoek gebracht aan dr. Mo hammad Hatta, naar wordt aange nomen in verband met de uitnodiging van president Soekarno aan Hatta voor een samenspraak. Op maandag jongstleden had Abdulgani een on derhoud met de president gehad. Politieke waarnemers menen, dat Ruslan Abdulgani optrad als tussen persoon tussen de beide staatsleiders, op wier hereniging door de religieuze partijen, de legerleiding en de buiten gewesten wordt aangedrongen. Zij ge loven, dat thans wordt gewerkt aan een compromis met betrekking tot de plannen van de president. o Sowjet-onderzeeërs in de Stille Oceaan? Admiraal Stump, Amerikaans afge vaardigde bij de conferentie van de Z.O.A.V.O., heeft te Canberra ver klaard dat hij over betrouwbare be richten beschikt volgens welke een groot aantal Sowj et-onderzeeërs in de Stille Oceaan vaart. o Een groeiende plaag van beren en vossen, die aan hondsdolheid lijden heeft de Oostduitse overheid genoopt de strenge bepalingen op het houden van vuurwapens voor burgers wat te verzachten. Voor het eerst sedert 1945 hebben enkele houtvesters vergunnin gen gekregen voor jachtgeweren. BIJ TERAI IN NEPAL hebben drie tamme circusberen twee dieven gedood en de veertien overige leden van 'n bende, die 't huis van 'n rijke grondbezitter had overvallen, in be dwang gehouden tot de politie op daagde. De bewoner had de circus mensen te hulp geroepen, die dit een geschikt klusje voor hun beren vonden. De mannen kregen als belo ning een stuk grond en een levens lang pensioen. o Oud-premier Eden van Engeland heeft weer een koortsaanval gehad. De leider van de Israëlische heroeth (oppositie-)partij, Chen Beigin, heeft donderdag op een massabijeenkomst te Tel Aviv aangedrongen op het af treden van premier Ben Goerion, om dat deze de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba heeft laten ontruimen. Onder gejuich van zijn tienduizend toehoorder* noemde Beigin de premier een „kleine gebroken man". Nog nooit had een bij eenkomst van de Heroeth-partij zo veel belangstelling getrokken. „Weer bevrijden" Beigin, die indertijd de ondergrondse verzetsbeweging ,Irgoen Zwai Leoemi' tegen de Britten heeft geleid, was juist van een bezoek aan de V.S. terugge keerd. Tot de militairen, die zich onder zijn gehoor bevonden zei hij, dat „een regering onder leiding van de Heroeth Gaza weer zal bevrijden". Hij voegde hieraan toe er van overtuigd te zijn, dat bij nieuwe ver kiezingen duizenden leden van de gematigde socialistische partij Ma- pai van premier Ben Goerion voor de Heroeth zullen stemmen. In de menigte zag men spandoeken met de woorden „Muenchen leidt niet tot vrede, maar tot oorlog en lijden". o Adenauer eind mei naar de Verenigde Staten De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal de Verenigde Staten tegen heteinde van mei a.s. be zoeken, voor het voeren van bespre kingen met president Eisenhower over 'zaken van wederzijds belang', aldus is donderdag door het Witte Huis be kendgemaakt. Gedurende een onderhoud had Eisenhower de hoop uitgesproken, dat de Westduitse bondskanselier de Ver. Staten zou kunnen bezoeken voor het voeren van besprekingen met hemzelf en minister Dulles over aangelegen heden van wederzijds belang. De Westduitse minister heeft mede gedeeld dat de bondskanselier de uit nodiging van de president zal aan vaarden. Het secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, hebben een uitnodiging aanvaard tot een oficieel bezoek aan Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden te Stockholm van dinsdag 21 mei tot vrijdag 24 mei a.s. haven van Stockholm voor anker gaan waarop het officiële bezoek een aan vang neemt. o H.M. en Z.K.H. zullen de reis naar Stockholm deels per vliegtuig, deels aan boord van hr ms „De zeven Pro vinciën" maken. De kruiser, vergezeld van de onderzeebootjagers hr. ms. „Friesland" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tussen 11.00 en 11.30 uur in de DE AANPASSING VAN DE RUIM 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maatschappij verloopt voorspoedig. Het „Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk" en de „Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp", hebben alle reden tot tevredenheid. Op een vandaag te Amsterdam gehouden pers conferentie is meegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zonder werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben, alleen staand of in gezinsverband, woon- en werkgelegenheid gevonden. door zorgwekkende brieven daartoe gedreven, willen repatriëren. Een en kele wordt vlak voor zijn vertrek van uit Hongarije opgebeld door verwan ten, die hem zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voor vallen veroorzaken een begrijpelijke onrust onder de Hongaren. Teleurgesteld In de afgelopen maanden zijn er 92 naar hun vaderland teruggekeerd. Niet altijd zijn het familieomstandig heden die hen daartoe nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurgesteld over de loonsituatie Uier te lande. In Hongarije krijgt men nl, loon naar De alleenstaande vluchtelingen (1815) zijn verreweg in de meerderheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrou wen en kinderen in Hongarije moeten achterlaten. Zij worden geplaagd door heimwee, schuldgevoelens en angst. Brieven Sommigen krijgen brieven uit hun vaderland, waarin familieleden schrij ven, dat zij sinds het vertrek van de vluchtelingen met ernstige moeilijkhe den te kampen hebben gehad. Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelingen onder dwang worden gedaan. Het komt voor, dat vluchtelingen, prestatie en is men onbekend met het jeugdloon-systeem. Studenten Van de 157 studenten, die hier sinds november van het vorig jaar zijn aan gekomen, studeren er 114, het grootste aantal van hen bezoekt de colleges aan de technische hogeschool te Delft. Een bijzondere, doch niet onoverkomelijk geachte moeilijkheid, levert het ge brek aan kennis der moderne talen in deze gevallen op. Het nationaal comité heeft onlangs bemiddeld in de stichting van een Hongaarse middelbare school te Isel- berg (Oostenrijk), die geheel met Ne derlands kapitaal is ingericht. 15 maart: vlaggen uit! Op 15 maart a.s. vieren de Honga ren hun nationale vrijheidsdag in ver band daarmee worden overal in Ne derland, waar Hongaarse vluchtelin gen wonen, speciale bijeenkomsten gehouden. De Nederlandse federatie vluchtelingenhulp acht het een goed denkbeeld, om op die dag ook de Ne derlandse vlag uit te steken, als teken van solidariteit met de nieuwe land genoten. Russisch bericht over „Zweedse spionnen" Volgens een officieel bericht, dat van daag in de Moskouse kranten is ver schenen, zou een Sowjet-Russische luitenant gedood zqn bq een schiet partij, die ontstond toen de Zweedse inlichtingendienst vier spionnen aan land zette op de kust van Estland. Een van de Zweedse agenten, Richard Saa- liste, zou een gewapende bende ge vormd hebben, die roverij had bedre ven en twee Estlandse ambtenaren had gedood. In het bericht wordt niet gerept van de door de Sowjet-Unie bij Zweden ingediende protestnota, waarin ge klaagd wordt over Zweedse spionnage. Wel vermeldt het de aanklachten, die ook in deze nota staan. Beweerd wordt dat Zweden jarenlang in samenwer king met de Amerikanen agenten naar de Sowjet-Unie heeft gestuurd. o ST. ANN ALAND Weerzien. Met enige vertraging landde woensdag op Schiphol het K.L.M.-vliegtuig uit de U.S.A., met aan boord het echtpaar H. Kort-Van Luijk. Ruim zes jaar geleden waren zij naar dit land vertrokken. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1