Totaal van beperkingsprogram blijft onveranderd ONTRU MING VAN GAZA GERARD HOEK: 'tegenwoordige radiobestel IS nationaal' Werkgevers teleurgesteld over de voorgenomen belastingverhoging wordt voortgezet PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. W. Drees: „Een ogenblik de pas inhouden Wordt ene onderdeel verlaagd, dan gaat een ander omhoog Debat deze week niet voltooid Mi". Biesheuvel bedankte niet om politieke reden Moties van wantrouwen in parlement verworpen Eerste V.N.-militairen reeds gearriveerd N.C.R.V., V.A.R.A. EN VPRO in dispuut over zuilen-omroep onze Drie broers uit Arnemuiden nog steeds spoorloos Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; VUssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad c Jeugd en knutselaars zet ten hun beste beentje voor (Zie pag. 2) 12e Jaargang No. 3646 Hoofdredacteur: r. HAGOORT Directeur: jACQ. de Smit Donderdag 7 maart 1957 Q(p- en ondergang van Zon en Maan! Vrijdag: Zon op 7.11 u., onder 18.32 u. Maan op 9.57 u., onder 1.13 u. Hoogwater vr\jilag 8 maart. Vlissingen: 5.46 u. 1.80 m., 18.13 u. 1.59 m. Terneuzen: 6.13 u. 1.97 m., 18.41 u. 1.77 m Wemeldinge: 7.25 u. 1.51 m., 19.51 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.06 u. 1.28 m., 19.41 u. 1.28 m. (Van onze parlementaire redacteur). „WIJ MOETEN NU EEN OGENBLIK de pas inhouden. In het ver trouwen, dat we weer spoedig snel voorwaarts kunnen gaan. Wat wij nu doen, is schijnbaar negatief, maar het is het voorbereiden van nieu we positieve mogelijkheden, zodat onze woningnood ongestoord voort gezet kan worden en onze produktie en export kan worden opgevoerd" zo zei gistermiddag minister-president Drees, die verder duidelijk deed uitkomen, dat aan het totaal van dit beperkingsprogram niet te tornen valt. Dit program is dus een minimumprogram. Wil men b.v. meer gelden voor de landbouw uittrekken, dan zal dit door het niet-agrarisch deel van de be volking gefinancierd moeten worden. Dr. Drees was de laatste spreker van achter de regeringstafel. Na zijn woorden gingen de meeste fracties ogen blikkelijk in vergadering, om de antwoorden op te stellen, die heden zullen worden gegeven. Het staat nu bijna wel vast, dat het plan van voorzitter Kortenhorst, om dit debat deze week te beëindigen, niet verwezenlijkt kan worden. kinderbijslag kan dus geen sprake zijn. De uitkeringen voor de ouden van da gen gaan automatisch omhoog, als het loonindexpeil met 3 pCt is gestegen. Het is niet verstandig, zei de minis ter van sociale zaken, om de voorbe reiding van de algemene kinderbij slagwet, de weduwen- en wezenwet en de invaliditeitswet te vertragen. Het duurt minstens twee a drie jaar, voor- DE MINISTER-PRESIDENT is uit voerig ingegaan op het betoog, dat prof. Oud verleden week heeft gehou den. Aan de hand van de ervaringen van vóór de oorlog, toonde dr. Drees aan, wat nu het kabinet Drees onder vindt. Dat de heer Biesheuvel (a. r.) be dankt heeft voor het staatssecretariaat schap heeft niets met politiek te ma ken. Hij heeft heus niet gedacht: aan dit gezelschap verbind ik mij niet. Dit had de heer Oud gesuggereerd. Los van elke politieke overweging, heeft de heer Biesheuvel geen vrijheid ge vonden, zijn huidige werkzaamheden los te laten. Minister Helders Dr. Drees verdedigde de nieuwe mi nister Helders als volgt: De heer Hel ders wist beter, wat hij deed, dan de heer Oud, toen hij behoorde tot de op richters van de P.v.d.A. Het is nu een maal zo, dat er in ons land geen ka binet te vormen is, dat in beginsel ho mogeen is. Daarom moet er gestreefd worden naar een verantwoord beleid. Een kabinet, waarin geen menings verschillen zouden zijn, zou momenteel geen knip voor de neus waard zijn. Elders evenzo MINISTER-PRESIDENT DREES wilde niet zeggen, dat er in het verle den geen fouten zijn gemaakt. Maar een feit is, dat men in het buitenland voor precies dezelfde moeilijkheden staat als Nederland. Alle landen moe ten de gevolgen van de hoogconjunc tuur bestrijden, tot Amerika toe. Is deze nota nu een stuk van een re gering, die de zaken niet durft aan te pakken? Dat kan de heer Oud nu wel zeggen, maar volgens de buitenlandse reacties is dit een moedig stuk. Men kan nu ook wel zeggen, dat wij te op timistisch zijn geweest, maar het is nog altijd zo, aldus dr. Drees, dat het kabinet steeds minder optimistisch is geweest dan de Kamer, die steeds maar op hogere overheidsuitgaven heeft aangedrongen. Woningbouw MINISTER WITTE heeft, ondanks dit beperkingsprogram, nog eens dui delijk gesteld, dat de woningbouw pri oriteit blijft genieten. Wordt het bouw- tempo vertraagt door het feit, dat er te veel woningen in aanbouw zijn? De minister geloofde dit niet. Ieder jaar komen er meer woningen gereed en het aantal arbeiders is evenredig. Hij voelde niets voor een fysieke controle op de investeringen in de bouwnijverheid. De wet laat niet toe, deze investeringen te beperken om andere redenen dan welke aan de bouwnijverheid zelf worden ont leend. Bovendien is de investering in be drijfsgebouwen reeds met f 74 min. te ruggelopen. De totale investeringen (door het afschaffen van machines e,d mag men echter viermaal zo hoog schatten. Als deze cijfers juist zijn (minister Witte gaf ze onder het groot ste voorbehoud) kan men spreken van een „angstwekkende daling" van de investeringen. Grote gezinnen MINISTER SUURHOFF zag geen aanleiding, om de binderbijslag van het derde kind af te verhogen. Hij gaf toe, dat de grote gezinnen getroffen worden door de verhoging van de gas- en elektriciteitstarieven en door de stijging van de melk- en suikerprijs. Daar staat echter tegenover, dat de grote gezinnen minder belasting beta len, terwijl ook is uitgemaakt, dat zij niet duurder wonen dan de kleine ge zinnen. Als de lonen met 2 pCt worden ver hoogd (om de huurverhoging te com penseren) worden ook de kinderbij slaguitkeringen hoger, omdat deze nu eenmaal afhankelijk zijn van het loon peil. Van een extra verhoging van de dat deze wetten in het staatsblad kun nen verschijnen. Dat kan altijd nog worden bekeken, of de financiële toe stand de invoering van deze wetten toestaat. Lonen De regering wil zich niet bij voor baat binden, dat de lonen omhoog gaan als het prijsindexpeil boven 114.5 punt gaat. Min. Suurhoff begreep, dat de vakbeweging zich dan ontslagen acht van haar morele verbintenis om geen looneisen te stellen, maar als de prijs verhoging het gevolg is van een ruil voetverslechtering dan zou loonsver hoging een averechts middel zijn. Daarom zal de regering alles in het werk stellen, om de prijzen binnen de perken te houden. Dat vergt een uiter ste krachtsinspanning. En als deze in spanning onvehoopt niet tot resultaat zal leiden, zal er weer overleg gevoerd moeten worden met de vertegenwoor digers van de werkgevers en de werk nemers. Ook de minister van sociale zaken heeft een felle aanval op de heer Oud gedaan. De heer Oud heeft niet de pri vileges van een hofnar, die ongestraft grapjes kan maken. Classificatie in de landbouw Minister Suurhoff bleek niet afkerig te zijn van de invoering van een werk- classificatie in de landbouw. Hij wilde de verantwoordelijkheid voor de over- besteding niet ontgaan. Reeds bij de invoering van de nieuwe loonpolitiek heeft hij voor dit gevaar gewaar schuwd. De regering heeft dus inderdaad kunnen remmen. Gemiddeld zijn de lonen met 2,5 a 3 pCt te veel verhoogd. Het bedrijfsleven heeft dus een te overdadig gebruik gemaakt van de mogelijkheden tot loonsverhoging. De vier Nederlandse bonden van werkgevers hebben met grote teleur stelling kennis genomen van het door de regering ingenomen standpunt om door verhoging van inkomsten- of om zetbelasting de middelen te verwer ven voor de handhaving van de sub sidie op melk. Genoemde verbonden achten het in het kader van het beleid der stabilisa tie van lonen en prijzen van het groot ste belang, dat geen verdere lasten, noch op de ondernemingen noch op de consumenten worden afgewenteld, al dus het communiqué. Zij zijn daarom de mening toege daan, dat de regering evenals bij het ten aanzien van de bestedingsbe perking te voeren beleid op zijn minst een evenredig deel van de te gemoetkoming aan de landbouw zelf dient te financieren door verdergaan de daadwerkelijke bezuiniging op de overheidsuitgaven. Dit is mr. W. H. Bloemers, die met ingang van 1 april is benoemd tot Commissaris der Koningin in Gelderland. De Canacsse stad Quebec lijkt ons een heerlijke stad voor jongens en meisjes die in het bezit zijn van 'n slee. Op het Duffer in Terrage in deze stad nl. is een prachtige steile baan aangelegd, waarvan de jeugd zoals de foto toont, naar hartelust profiteert. De jongeren zullen niet beseffen, dat zij hun sport bedrij ven in een historische omgeving en toch is dat zo; op de achtergrond verrijst nl. het zeer bekende hotel „Chateau Frontenac", waarin Churchill en Roosevelt tijdens de tweede wereldoorlog een belang rijke conferentie hielden. Ghana lid van V.N.? Vandaag komt de Veiligheidsraad bijeen om de aanvraag van Ghana om het lidmaatschap van de V.N. te be spreken. Engeland en Australië heb ben om een bijeenkomst van de raad verzocht. o De Egyptische minister voor reli gieuze zaken, Sjeik Jassan el Bakoeri, heeft de bouw van een moskee voor vrouwen voorgesteld. Met het Amerikaanse vliegdek- schip Tripolis zijn woensdag in Bre merhaven 43 Amerikaanse jachtbom menwerpers met straalaandrijving van het type F 84 Thunderstreak aan gekomen voor de Westduitse lucht macht. Twaalf personen zijn omgekomen en achttien hebben brandwonden op gelopen, doordat dinsdagavond nabij een groentewinkel te Asanol bij Cal cutta een vrachtauto met benzine over de kop sloeg en in brand geraakte. Premier Ben Goer ion beveelt: PREMIER BEN GOERION van Israël heeft het Israëlische leger opgedragen voort te gaan met de ontruiming van Gaza. De ontruiming was tijdelijk stopgezet, toen vernomen was dat Egyptische bestuurs-* ambtenaren, achter de troepen der Ver. Naties, het gebied van Gaza zouden binnenkomen. Inmiddels heeft Ben Goerion in het parlement gezegevierd, want de volksvertegenwoordiging heeft de moties van wantrouwen, die teg de regering waren ingediend, verworpen (resp. met 8125, met 104- en met 8525 stemmen. De troepen van de Ver. Naties zijn woensdagavond om 7 uur plaatselijke tijd het gebied van Gaza, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische rege ring in Tel Aviv bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat de overdracht van het bestuur over het gebied aan het V.N.-leger in 24 uur voltooid zal zijn. Vrijdag zal het gebied van Sjarm el Sjeik aan de V.N.-troepen overgedra gen worden. Uit gewoonlijk betronwbare bron is vernomen, dat de Israëliërs begonnen zijn met het wegvoeren van uitrnstig uit Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba. Men verwacht, dat de ontrui ming van dit gebied meer tijd zal ver gen dan het terugtrekken uit Gaza. De Israëliërs beschikken in Sjarm el Sjeik over veel uitrusting, waaronder artillerie. „RADIO EN TELEVISIE NA TIONAAL OF LEVENSBE SCHOUWELIJK?" Dat was het onderwerp, waarover de heren Gerard Hoek (N.C.R.V.), J. B. Broeksz (V.A.R.A.) en ds. J. A. v. Nieuwenhuijzen (V.P.R.O.) gister avond te Den Haag, op een dispuut bijeenkomst hun meningen lieten horen. En deze meningen bleken nogal verdeeld. De heer Hoek, die als eerste het woord voerde, kantte zich onmiddellijk tegen een nationale omroep, in die zin dat alle partijen, godsdienstige richtin gen en andere verscheidenheden in één omroeplichaam zouden worden gebun deld. Hij meende, dat het onderwerp van deze avond een tegenstelling po neerde, die er niet is. „Immers", zo zei hij, „omroep naar levensovertuiging i s nationale omroep". Praktische gronden De heer Broeksz achtte het vooral op praktische gronden onmogelijk, dat een nationale omroep zou kunnen be staan. „Wanneer zoveel stromingen moeten delen in één omroep, wordt er altijd één of meerdere van die stro mingen, geweld aangedaan", zo stelde hij. Ds. Van Nieuwenhuijzen daarente gen was van mening dat een nationaal besef zeer goed mogelijk is. „Radio en televisie zijn machtige instrumenten", zo maakte hij duidelijk, „die het volk cultureel moeten opvoeden. Dit is al leen in een gemeenschappelijk bestel mogelijk". Belediging Scherp ageerde de heer Hoek in zijn betoog tegen de term „verzuiling", die na de tweede wereldoorlog is ontstaan. „Dit is een belediging van het Neder landse volk", zo zei hij, „want het de nigreert wat het hoogste is in de mens: Het gedreven zijn door een levenside aal, voorkomende uit een levensbe schouwing, die ofwel de verhouding van de mens tot God, ofwel die van de mens tot zijn medemens, of beide ten grondslag heeft". Verder vroeg de heer Hoek zich af, waar ter wereld de omroep vrijer is dan in Nederland. In het buitenland geen kans hun verantwoordelijkheid betreffende de volksopvoeding te to nen, in een democratie kan dit wel, aldus ds. Van Nieuwenhuijzen en hij vervolgde„De huidige programma's van gezamenlijke aard ochtend gymnastiek, waterstanden, weerbe richten vooi land- en tuinbouw zijn voor de Nederlandse cultuur weinig representatief". De wereldomroep en de regionale omroepen noemde hij als voorbeel den van omroep met een gezamen- worden we door velen benijd. Dit was hem o.m. in Scandinavië en Zwitser land gebleken, waar hij vertelde over zijn bekende rubriek „Vragen aan voorbijgangers", waarbij iedereen op straat ongedwongen zijn mening kop geven over politieke vraagstukken. Nationale omroep Ds. Van Nieuwenhuijzen, die voorop stelde, dat het bestaande bestel zeker grote verdiensten heeft en allerminst waardeloos genoemd mag worden, bleef de hele avond de pleiter voor een nationale omroep. Volgens ds. Van Nieuwenhuijzen moeten alle overtuigingen, in hun meest bonte verscheidenheid, voortdu rend contact met elkaar hebben. En dit contact zal heus niet tot een on derling gesprek beperkt blijven, maar een hecht contact betekent ook: onder linge strijd en kritiek. „In een dictatuur met een natio nale omroep krijgen de burgers lijk gedragen verantwoordelijkheid. „In het klein zien we dat het kan", zo merkte hij o.m. op. De heer Broeksz meende: „De een heid van ons volk manifesteert zich maar bij gelegenheden en ons volk heeft geen behoefte aan een voortdu rende weergave van een nationale om roep. Wanneer het nodig is, zijn de Nederlanders met elkaar één, maar zo dra de mogelijkheid er weer ligt, wor den we weer de groeperingen, vormen we weer de tegenstellingen". Een eenheid op technisch gebied, wat apparatuur en discotheek betreft, was volgens de heer Broeksz de enige éénheid die volkomen uitvoerbaar is". „Het naar buiten manifesteren van onze eenheid", zo sloot hij zich bij de heer Hoek aan, „doen we ook met het (Ned. Radio Unie) Omroepkoor van 80 man en de vier orkesten, met samen 300 musici". In tweede instantie wees de heer Hoek erop dat de Wereldomroep een omroep is voor Nederlanders in het buitenland. Een echt nationaal pro gramma, waarin ieders wens verwe zenlijkt wordt, biedt de wereldom roep niet. Dat is ook niet mogelijk. Het voorbeeld van ds. Van Nieu- wenhuyzen, de regionale omroep, vond hij niet opgaan. Deze werken in een zo klein bestek, dat moeilijkheden, zoals die bij de landelijke omroep zouden optreden, er volkomen onbekend zijn. Bovendien zijn de regionale omroepen uiteraard sterk politiek of godsdiens tig getint, naar gelang het noord of zuid is. Geen beginseloffer Het grootste bezwaar acht de heer Hoek echte, dat hij een nationale om roep, net als bij een nationaal pro gramma, altijd een beginseloffer ge bracht moet worden. Dit is onaan vaardbaar. De programmacommissie heeft van daag een bespreking betreffende de zondagsviering van de nationale feest dag 5 mei", zo deelde de heer Hoek ten slotte nog mee. Hier botsen onge twijfeld vele meningen en een uitein delijk samengaan in één nationaal pro gramma zal hier erg moeilijk blijken. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui. Aanvankelijk nog plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Toespraak Ben Goerion „Israël beschouwt de wapenstil standsovereenkomst met Egypte als opgeheven, daar zij door dit land zelf is vernietigd. Het bestuur over Gaza zal niet zijn gegrondvest op de dode bestandsovereenkomst", aldus heeft Ben Goerion woensdag bij de hervat ting van het debat in de Knesseth- (parlement) verklaard. Omtrent de vrijheid van vaart door de Golf van Akaba verklaarde Ben Goerion: „Wij zullen ons niet laten af schrikken door de dreigende woorden van de Egyptische dictator, die heeft verklaard dat de straat van Tiran on der de Egyptische territoriale wateren valt". Beloften Ben Goerion zei ook: „De pogin gen, om de vrede fe bewaren, znllen veigeefs zijn, indien zelfs nlet-offi- ciële beloften niet worden nageko men". (Gemeend wordt, dat Ben Goerion hier doelde op de bespre kingen, die Israëlische en Ameri kaanse vertegenwoordigers voor de bekendmaking van Israël omtrent de terugtrekking zijner troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba hebben gevoerd). Onrechtvaardig 'Bovendien moeten de grote mo gendheden toegeven, dat de Ver. Na ties acht jaar lang onrechtvaardig te genover Israël zijn geweest. Laten zij dat eerst recht zetten.' En Ben Goerion waarschuwde, dat, 'als er iets op grond van de bestands overeenkomst in Gaza wordt gedaan dat de toestand van vier maanden ge leden herstellen zal, Israël zijn recht op vrijheid van actie en het gebruik van zijn strijdkrachten zal uitoefenen'. o (Van onze speciale verslaggever) ARNEMUIDEN, donderdagmorgen. Nog steeds is er geen levensteken ontvangen van de drie broers uit Arnemuiden: Jo, Klaas en Jan van Belzen, die sinds maandag j.l. toen zij met hun viskotter IJ 23 de Noordzee opvoeren, worden ver mist. (Lees hierover ons verslag op. pagina 2) Woensdagavond hebben de redding boot „Neeltje Jacoba" en een vlieg tuig hun speurtocht langs de kust gestaakt wegens de opkomende mist. Vanmorgen, zodra het licht is, zal het onderzoek worden voortgezet. Men vreest echter het ergste.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1