l ir valt met onze regering wel te praten over bestedingsnota Premier Ben Goerion verdedigt zijn besluit in parlement Engels vliegtuig raakte boom en stortte neer 2. protestants-christelijk dagblad voor zeeland s ministers hofstra, zijlstra en mansholt aan het woord iccu iccas 1. Prijzenpeil wordt afgeremd Zal Soekarno zijn plannen ingrijpend wijzigen? Nieuwe commissaris in Gelderland Turner KLAAS BOOT „Sportman 1957" DOOR DE WERELD Melkprijs kan met 'slechts' 6 cent worden verhoogd, maar... BLOKKERING GAAT NIET DOOR Prof. Oud (VVD) als „Prins Carnaval" Hatta uitgenodigd voor ontmoeting 21 doden Vóór zaterdag gebied ontruimd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Gom Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289, Kt toren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3645 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 6 maart 1957 Hofstra-wind en de Kerk (Zie pag. 5) Ojp- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.13 u., onder 18.30 u. Maan op 9.15 u., onder 0.07 u. Hoogwater donderdag 7 maart. Vlissingen: 5.07 u. 1.96 m., 17.31 u. 1.79 m. Terneuzen: 5.36 u. 2.12 m., 17.59 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.50 u. 1.56 m., 19.13 u. 1.57 m. Zieriltzee: 6.32 u. 1.31 m., 18.54 u. 1.34 m. MINISTER HOFSTRA .vooruit met de geït(emelk). Bij K.B. is m.i.v. 1 april 1957 be noemd tot commissaris van de konin gin in Gelderland mr. H. W. Bloemers, thans burgemeester van Deventer. Mr. Bloemers is 48 jaar oud, Ned. Herv. en thans niet bij een politieke partij aan gesloten. Nadat hij circa anderhalf jaar ad vocaat en procureur te Amsterdam was geweest werd hij in 1934 benoemd tot burgemeester van Roden (Drente). Vervolgens werd hij in 1941 benoemd tot burgemeester van de gemeente As sen. In deze functie werd hij in 1942 Na de bevrijding vervulde mr. Bloe door de Duitse bezetter ontslagen, burgemeester van de gemeente Roden, mers opnieuw korte tijd het ambt van waarna hij m.i.v. 20 juni 1946 werd benoemd tot burgemeester der ge meente Deventer. De heer Bloemers, die niet is aangesloten bij een politieke partij, belijdt de Nederlands Herv. godsdienst. De nieuw benoemde com missaris is officier in de orde van Oranje Nassau. DE NEDERLANDSE TURN- KAMPIOEN Klaas Boot is geko zen tot sportsman van het jaar 1956. Er namen ditmaal 52.379 luisteraars deel aan de enquête, die de Avro jaarlijks organiseert. Boot werd met een ruime meer derheid als de beste sportman aan gewezen (10.872 stemmen). De rangschikking was voorts: 2. De wielrenner Frans Mahn (9.763 stemmen) 3. de judoër Anton Geesink (6.972); 4. de zwemster Ada den Haan; 5. de voetballer Abe Lenstra; 6. de zwemster Cockey Gastelaars; 7. de atleet Henk Visser; 8. de turnster Lenie LensGerritsen; 9. de bokser Pedro Klijsen; 10. de wielrenner Gerrit Schulte. 0 Een 34-jarige stewardess van het Sowjetrussische passagiersschip Gru- zia, Nina Paranjoek, die aan de voor avond van de Olympische Spelen te Melbourne verdween, is deze dagen te Melbourne in het huwelijk getreden met een 36-jarige Oekrainse emigrant. Dinsdagmorgen is een begin ge maakt met het inzaaien van haver en gerst op 1500 ha. dropggevallen grond in de nieuwe polder Oostelijk Flevo land. O Ben Mhidi Larbi, een van de twee topleiders van het Algerijnse verzet, die vorige week zijn gearresteerd, heeft in de gevangenis zelfmoord ge pleegd. Twee ton brandschade in een half uur tijds. Dat gebeurde in de textiel fabriek van Jannink te Enschede. In Offenbach is een karnavals- partijtje wel erg krakerig verlopen. Midden onder de feestelijkheden be gon het huis plotseling te kraken. Nauwelijks waren de pretmakers bui ten, of het hele pand stortte in. De treinenloop via Utrecht, die enige stagnatie ondervindt door revi sie aan een blok bij seinhuis A, func tioneerde vandaag aanmerkelijk beter dan gisteren. De vertragingen duurden niet langer dan tien minuten. DE BILT ZEGT: Zuidoostelijke wind Overdrijvende wolken en overwe gend droog weer. In de zuidelijke pro vincies aanvankelijk nog hier en daar mist. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Van onze parlementaire redacteur) DRIE MINISTERS heb ben dinsdag in de Twee de Kamer het woord ge voerd om de „bestedings nota" tegen de aanvallen van de Kamerleden te verdedigen. Vandaag zullen nog een aantal bewinslieden het woord voeren. Voorzitter Kortenhorst heeft de hoop uitgesproken, dat dit grote debat nog deze week beëindigd kan worden. Uit de redevoe ringen van de ministers Hofstra, Mansholt en Zijlstra is wel gebleken, dat er met de regering over verschillende strijd punten te praten valt. Maar zoals de zaken thans staan valt nog niet aan te nemen, dat de moeilijkheden zijn opge lost. Vier punten hebben in de redevoeringen van deze ministers de aan dacht getrokken: DE REGERING IS BEREID de melkprijs niet met tien, doch met zes cent per liter te verhogen. Voor de resterende vier cent wordt de consumentensubsidie op melk gehandhaafd. Dit kost de schatkist 60 miljoen per jaar. Dit bedrag zal, aldus min. Hofstra, gevonden moeten worden in een verhoging van de in komstenbelasting (voor inkomens van 8000,en hoger) of in een verhoging van de omzetbelasting met V* °/o tot een percen tage van 5V4. De Kamer mag hieruit kiezen. De regering geeft echter de voorkeur aan de inkomstenbelasting, daar een ver hoging van de omzetbelasting het prijsindexpeil doet stijgen. Het is nu maar de vraag of de Kamer zich voor deze keus gesteld wil zien. Tijdens het debat van verleden week is reeds duidelijk ge bleken, dat de niet-socialistische fracties deze 60 miljoen willen vinden in de bezuiniging op de overheidsuitgaven. DE TOTALE VERHOGING van de vennootschapsbelasting ad 100 mil joen zal een tijdelijk karakter dragen. De regering heeft het denkbeeld van de hand gewezen om deze belasting via belastingcertificaten te innen. MINISTER MANSHOLT wil de blokkerings gedachte laten vallen. Naar zijn opvatting wordt dan de 50 miljoen niet uitgekeerd. Het bedrag kan bestemd worden voor het verlenen van subsidie voor de verbetering van bedrijfsgebouwen. Ook voor grondver betering wordt subsidie gegeven, zo zeide de bewindsman. Het principiële bezwaar kan dan vervallen. De normen voor het verlenen van deze subsidie zouden door Het landbouw schap en de grondkamers kunnen worden opgesteld. Dan is er van „staatssocialisme" geen sprake, aldus minister Mansholt. MINISTER ZIJLSTRA probeert de prijzen heneden het prijsindexpeil van 114.5 te houden Dit vindt hij een hachelijke onderneming, want de prijsstijging van 6.8 als gevolg van de bestedingsbeperking en de nieuwe landbouw politiek is aan de krappe kant gehouden. Er is echter geen reden om aan te nemen dat de werkgevers het prijsstabilisatiebeleid zullen opzeggen, ook al gaat de bestedingsnota verder in onaangename zin dan het S.E.R.-ad- vies. Prijsdalingen op de internationale markt kunnen echter belangrijk zijn. Prof. Zijlstra wil niet meer de prijzencommissie instellen. Deze com missies zijn uit de tijd. Met nadruk zeide hij dat het in beweging komen van de lonen de stabiliteit van de prijzen zal aantasten. En dat wil hij juist voorkomen. Mansholt MINISTER MANSHOLT was al evenmin enthousiast over de redevoe ring van de heer Oud. Weer dezelfde DIT IS DAN de voorlopige oogst van één middag. Nadat aile ministers hebben gesproken, zal pas beoordeeld kunnen worden, hoe fel de strijd zal worden. Over de overheidsuitgaven zal nog wel het nodige gezegd worden! Mikpunt DE LIBERALE fractievoorzitter, prof. Oud, was het mikpunt in de redevoeringen van de ministers Mansholt en Zijlstra. Zij hebben behoorlijk afgestraft voor de be- nedenmaatse redevoering van de oppositieleider. "Dat prof. Oud zoveel aandacht aan mij besteedt is een onder scheiding", aldus minister Zijlstra, die daarop liet volgen dat het za kelijk betoog van de heer Oud geen aanleiding tot opmerkingen gaf. Daarvoor was het niet belang rijk genoeg. De lust bekroop de bewindsman van economische za ken om op dezelfde wijze te gaan debatteren. Maar op dat pad wilde hij hij zich niet begeven. Naar mijn vas- Sv te overtuiging is de heer Oud een groot staatsman en een groot po liticus, aldus min. Zijlstra. „Ik be treur het echter, dat in de redevoe ring van prof. Oud van vorige week noch de staatsman, noch de politicus Oud tan het woord is geweest, maar dat hij is opgetreden als conferancier in een politiek cabaret, waarbij ik mij afvraag of dit thuis hoort in 's lands vergaderzaal". Dat was volkomen duidelijk. klacht ais van minister Zijlstra: zake lijk had deze rede niets om het lijf. Of de heer Oud begrijpt niets van de landbouw, of hij heeft de Memorie van Antwoord niet gelezen, of hij begrijpt niet wat ik wil. Tot deze drie moge lijkheden kwam de minister van Landbouw. Prof. Oud zegt, dat de kleine bedrij ven vanzelf wel verdwijnen. De heer Mansholt wil van deze „koude sane ring" niets weten. Hij ziet de waarde van het kleine bedrijf, als het maar welvarend gemaakt kan worden". De heer Oud zegt nu wel dat de boeren een stuk volkskracht opleveren, maar dat is uitgesloten op de bedrijven, die niet levensvatbaar zijn. Daarom wil minister Mansholt geen koude, maar een warme sanering. Hij prees zich gelukkig dat de liberalen ook nog mannen als de her Louwes bezitten, die wel weten hoe het er met de landbouw voorstaat. Prijsstabilisatie IN EEN BELEID dat de conjunctuur en de structuur tot zijn recht wil laten komen passen loon- en prijspolitiek en bestedingsbeperking. Er moet voorkomen worden dat we in de loon- en prijsspiraal terecht komen. Het Suez-conflict deed echter de grond stoffenprijzen stijgen. Dit heeft na tuurlijk gevolgen voor het prijsbeleid. Toch voelt prof. Zijlstra er niets voor het prijsbeheersingsapparaat van na de oorlog weer van stal te halen. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta van welinge lichte politieke kringen vernam, zal president Soekarno genoopt zijn heel wat water in de wijn te doen, wat betreft zijn plannen om de communisten in zijn „alle- partijen-kabinet" op te nemen, als bij wil voorkomen, dat de repu bliek naar een volkomen chaos af drijft. Drastisch Volgens genoemde kringen heeft de president een brief gezonden aan Hatta, waarin hfi deze uitnodigt voor een ontmoeting ter bespreking van het „herstel van hun samenwer king". Dit wijst er naar hun mening op, dat het staatshoofd drastische ver anderingen in zijn plannen overweegt. Nederlandse week in Spanje (18 april) Te Cordoba zal van 1 tot 8 april een Nederlandse week gehouden worden. Dit is de eeerste keer dat een derge lijke sympathie betoging voor Neder land in Andalusie plaats vindt. De Spaans-Nederlandse kamer van koophandel en de Nederlandse ambas sade te Madrid verlenen hun mede werking bij de organisatie. Er staan veel feestelijkheden op het program. De Spaanse autoriteiten en de bevol king van Cordoba hebben beloofd de Nederlandse toeristen die gedurende die week hun stad bezoeken op een zeer bijzondere manier te ontvangen en te verzorgen. Soekarno zou zijn brief aan Hatta hebben geschreven, nadat hij een on derhoud had gehad met premier Ali Sastroamidjojo en met de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution, die beiden de wens zouden hebben te kennen gegeven, dat de „twee-eenheid" SoekarnoHatta zal worden hersteld. In Rusland zijn op 3 maart ver kiezingen gehouden voor de „plaatselijke Sovjets" in de Russi sche republieken. Deze foto laat zien hoe de eerste minister Nikolai Boelganin in Moskou zijn stem uitbracht. Van 2 t.e.m. 11 april a.s. zal in hat RAI-gebouw te Amsterdam een inter nationale slagersvakwedstrijd en sla- gersvaktentoonstelling worden gehou den. De tentoonstelling staat onder auspiciën van de vereniging tot bevor dering van slagersvakonderwijs (S.V. O.). DINSDAGMORGEN is bij het vliegveld Abingdon in Zuid-Enge- land een Beverley (een van de Baggermolen in Suezkanaal gelicht Vaartuigen van de Verenigde Naties hebben de 2200 ton metende bagger molen „Louis Perrier", die in een evenwijdig aan het Suezkanaal lopend bij kanaal bij El Ballah tot zinken was gebracht, is gelicht. Ten zuiden van Port Said liggen nu nog twee wrakken in het kanaal. Komkommers van twee kwartjes Aan de Coöperatieve groenteveiling te Pijnacker werden de eerste kaskom- kommers van het seizoen aangevoerd door een kweker uit Pijnacker. Zij brachten vijftig cent per stuk op. Rede van anderhalf uur met vele interrupties DE ISRAËLISCHE PREMIER David Ben Goerion heeft dinsdag in het parlement in Jeruzalem zijn besluiten om de Israëlische troepen uit het gebied van Gaza en Sjarm el Sjeik terug te trekken, verdedigd. De premier verklaarde, dat de campagne in de Sinai juist en de moeite waard was geweest. Hij zei, dat de verklaring over de Israëlische te rugtrekking die minister Meir vrijdag in de algemene vergadering van de Ver. Naties aflegde, door de regering goedgekeurd was. Daarna gaf Ben Goerion een overzicht van de Israëlische campagne. De plannen voor de operatie in de Sinai werden pas een dag voor de aan val begon aan de regering voorgelegd, zo verklaarde hij. Het was geen ver- overings- maar een verlossingscam pagne. Niet gemakkelijk Het besluit van de regering om de troepen terug te trekken is niet ge makkelijk geweest en niet eenstem mig genomen, Maar alle ministers van de regeringscoalitie zullen zich moe ten houden aan de collectieve verant woordelijkheid. Op dit punt riep een lid van de He- roethpartij: „Waarom vraagt u niet de mening van het volk". Toen Ben Goerion zijn rede, die an derhalf uur duurde, besloot maakten de Heroethafgevaardigden een gewel dig lawaai. „Er bestaat geen absolute zekerheid, dat de Egyptenaren niet naar de strook van Gaza zullen terugkeren", zo zei de premier. Hij voegde hier ech ter aan toe, dat het gebied zelfs onder Israëlisch bewind een gevaar voor de Israëlische grens betekende, zolang de daar wonende vluchtelingen niet naar elders zouden zijn overgebracht. Ben Goerion gaf een optimistisch beeld van de kwestie betreffende de golf van Akaba. Naar hij zei, hebben de grote mogendheden, die niet aan de grillen van de Egyptische dictator willen zijn overgeleverd, verklaard, dat zij de vrijheid van scheepvaert in dit zeegebied zullen handhaven. Pijpleiding De premier deelde mee, dat er een vooruitzicht is op de aanleg van een grote pijpleiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee, waar Israël voordeel nit kan trek ken. Voorts verklaarde hij, dat de ver klaring, die de leider van de Ameri kaanse delegatie naar de V.N., Cabot Lodge, vrijdag in de algemene verga dering heeft argelegd, ongerustheid had veroorzaakt, welke niet geheel is weggenomen door een brief, die presi dent Eisenhower de volgende dag aan hem (Ben Goerion) had gezonden. Ben Goerion deed een beroep op het parlement, zijn politiek op basis van de verklaring van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir. in de algemene ver gadering, goed te keuren. Bescherming Hij zei, dat Israël zijn scheepvaart in de Golf van Akaba zal beschermen en elke belemmering hiervan zal be schouwen als een vijandige daad, waartegen het zich krachtens het handvest der V.N. kan verdedigen. „De regeling, die eind vorige week is bereikt, is naar de mening van onze vrienden in het buitenland de enig mogelijke. Het vraagstuk van Israëls veiligheid is een gewetenskwestie voor zeer vele staten geworden en er werd bij ons op aangedrongen om de familie der volkeren de gelegenheid tot deze morele proef te geven, nl. het voorkomen van een nieuwe Egypti sche aanval op Israël", aldus Ben Goe rion. Lang en moeilijk Hij besloot zijn rede als volgt: „Wij hebben gestreden tegen de dubbele maatstaf, die door de V.N. is aange nomen en de strijd was niet vergeefs. De president van de Verenigde Staten heeft een morele verantwoordelijk heid jegens Israël op zich genomen. Vele andere staten hebben verkla- grootste transportvliegtuigen van de R.A.F.) bij het landen ver ongelukt. Volgens de jongste gegevens van het Britse ministerie van luchtvaart hebben hierbij 21 per sonen het leven verloren; zeven tien inzittende bemanningsleden en passagiers en vier burgers van het huis, dat bij het neerstorten werd vernield. Een derde burger werd gewond. Ook zes honden kwamen om. Hek toestel, dat van Malta terug keert, raakte hij het landen met een vleugel een boomtop, vernielde in zijn val twee huizen, en vloog tenslotte in brand. Door de hitte kon men de in zittenden niet meer tijdig bereiken. Vier passagiers waren uit het toestel geslingerd. Zij werden naar een zie kenhuis overgebracht. Eerste radijs op veiling Aan de Pijnackerse groenteveiling werd dinsdag de eerste radjjs van dit seizoen aangevoerd. Het was een par tij van 640 bossen welke f 0,39 per bos opbracht. Kweker was de heer J. C, Ruigrok, die ook vorig jaar deze pri meur bracht. Toen was het op 9 maart en kreeg hij 49 cent per bos. o Partij Botwinnik-Smyslov na 40 zetten afgebroken De eerste partij om het Wereldkam pioenschap-schaken tussen de titel houder Botwinnik en Smyslov is dins dagavond na veertig zetten afgebro ken. Botwinnik speelde met wit. De partij zal vandaag worden voortgezet. ringen afgelegd, die morele verplich tingen inhouden. Wij moeten een der gelijke verbintenis op de juiste waar de schatten. Wij hebben nog geen vre de en rust bereikt en wij zullen dat ook niet gemakkelijk bereiken. De weg, die voor ons ligt, is nog lang en moeilijk", aldus de Israëlische pre mier. Nog deze week Van gezaghebbende zijde te Je ruzalem is dinsdagavond medege deeld, dat er zich tegen het einde van de week geen enkele Israë lische militair meer in de kust strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zal be vinden, als de huidige Israëlische plannen voor de terugtrekking ten uitvoer worden gelegd. Te El Ballah is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen, dat troe pen van de Verenigde Naties naar verwachting de strook van Gaza over ongeveer 24 uur zullen binnenrukken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1