BEURS MARKT VEILING HieuivtfeA man alle. Eilanden In de toekomst studiebeurzen voor middenstanders? Waar zijn onze schepen? Brandweer krijgt nieuwe garage Indonesische fondsen zeer vast Burgemeester van Brouwershaven bereid om navraag te doen bij Zeeuws Studiefonds SANOSTOL Smash ging roemloos (en onder Swift verspeelde kostbaar puntfe Dinsdag 5 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 ANNA JACOBAPOLDER van Strien Is in de Geref. kerk de ouder avond gehouden van de vereniging tot stichting en instandhouding van een Schooi met de Bijbel. De heer van der Kooy uit Voorburg liet aan de hand van lichtbeelden het werk in de inrichting „Effatha" zien; een collecte voor de in richting bracht 80,op en 47 contribu anten hadden zich opgegeven. De voor- titter deelde ook nog mede, dat de Unie collecte en de woningbouw 5100,heeft opgeleverd. Het hoofd der school, de heer d". P. van Dijk sprak vervolgens over Kin derstreken. Juffrouw van Dijk droeg een gedicht voor. In zijn slotwoord sprak ds. Van Dieren, herv. predikant te St. Phi- llpsland er zijn blijdschap over uit, dat er een chr. school is. BRESKENS Wereldnieuws. Op de werf van de febr. Maas zijn twee zeiljachten ge- ouwd voor Californië. Zij zijn ver trokken naar Rotterdam, waar de Holland-Amerikalijn voor verder ver- Voer zal zorgen. De voetbalvereniging Breskens zal In de Pinkstervakantie wedstrijden spelen in Frankrijk. Een vrachtauto van de fa du B. slipte op de grote autoweg tussen Bremen en Hamburg. De wagen reed van de berm en kantelde. De chauf feur kwam met de schrik vrij, maar de wagen werd flink beschadigd. BORSSELE Filmavond. Door de stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom is de film „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" ver toond. Er bestond goede belangstelling. Ongeluk. Vorige week trof het doch tertje van de heer W. het ongeluk, dat haar een vingertje werd afgeklemd. De vader ging er onmiddellijk mee naar de plaatselijke geneesheer, die adviseerde haar direct over te brengen naar het zie kenhuis. CO: RINSPLAAT Vlam in vetpan. Doordat de vlam in ♦en pan met vet sloeg, brak zaterdagmid dag brand uit in de woning van de heer Joh. Lamse, aan de Oost Havenstraat. Brandweer en buren snelden spoe dig te hulp om het vuur dat om zich heen greep te bestrijden. Toch kon niet ver- inderd worden dat de keuken geheel Uitbrandde. De schade was aanzienlijk. N.C.L.B. Zaterdagavond kwam de afd. Colijnsplaat van de N.C.L.B. in de con sistorie der Geref. kerk in jaarvergade ring bijeen onder voorzitterschap van de neer J. van Gilst. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de afdeling thans 77 leden telt. Bij de bestuursverkiezing wer den Jac. Fortuin en J. van Gilst Pz. resp. als secretaris en penningmeester herko men. Op deze avond was aanwezig het hoofdbestuurslid, dhr M. D. den Hol lander. die sprak over „lonen en prij- *en". N.C.V.B. De plaatselijke afdeling der N-C.V-B. hield haar maandelijkse verga dering onder leiding van de vice presi dente mevr. V. d. Heide. De heer Boom, hoofd der Chr. school te Nieuw en St. joosland, behandelde het onderwerp; „Het Israël van vroeger en nu," dat met trote aandacht werd gevolgd. Op zeer uidelijke wijze vertelde hij uit het leven van het oude Bondsvolk naar aanleiding van het O. en N. Testament en in 't ver- Joop der eeuwen tot de dag van vandaag. Hun zwerven, hun lijden in de oorlog, de terugkeer van hen die gespaard bleven In het voor hen Heilige land, waar ont bering en armoede hen wachtte. Hierna liet de heer Boom dit zien in lichtbeelden, die dit alles zeer duidelijk weergaven, avond. GRUPSKERKE School met de Bijbel. Onder leiding van de heer L. Marinussen hield de vereni ging School met de Bijbel de 63ste jaar- Vergadering. In zijn openingswoord her dacht hij het overlijden van de voorzit ter, de heer W. de Wolf. De heer J. A. Boogaard bracht als secretaris zijn jaar verslag uit en de penningmeester, de heer J. G. Rotte leverde zijn financieel verslag. Nog steeds is er een schuldenlast op de onderwijzerswoning. Het hoofd der school Vertelde, dat er momenteel 86 leerlingen zijn. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Francke en J. G. Rotte werden herkozen. 's-HEER ARENDSKERKE N.C.L.B. Onder leiding van de heer J. van Sabben hebben de chr. bouw vakarbeiders en landarbeiders geza menlijk de jaarvergadering gehouden. De opkomst was prima, waarover de voorzitter zijn blijdschap dan ook uit sprak. Op verdienstelijke wijze werd het C.N.V.-stuk „Vuur op de aarde" voor het voetlicht gebracht. Tevoren hadden de heren Zuidema van de N.C.B. en P. Slager van de N.C.L.B, een propagandawoord gesproken. Een verloting voor D.E.L. ontbrak ook deze avond niet. HOOFDPLAAT Benoeming. De heer J. C. Spoor, onderwijzer aan de chr. school, is in gelijke functie benoemd te Vlissingen KAPELLE Wereldgebedsdag. Vrijdagavond om 8 uur zal in de Geref. kerk een interker kelijke samenkomst worden gehouden voor alle vrouwen uit Kapelle, Biezelinge en Eversdijk. Deze samenkomst vindt plaats in het kader van de Wereldgebeds dag voor vrouwen. Bond van oudstrijders. In tegenwoor digheid van vele genodigden heeft in ho tel „De Zwaan" de plaatselijke afdeling van de bond van oudstrijders haar eerste lustrum gevierd. De leiding berustte bij de heer B. Spuy. In een toespraak wees burgemeester H. G. van Suylekom op het vele goede dat deze afdeling reeds in de gemeente heeft gedaan. Mej. v. d. Maas deed verschillende mededelingen over de pakkettenaktie voor Hongarije, waarme de de bond zich heeft belast. Zij deed dit namens haar moeder, die als tolk werk zaam is in een kamp in Limburg. Na de pauze werd opgevoerd het toneelstuk Mr. King. CJMV. Vrijdag- en zaterdagavond heeft de CJMV haar jaarvergadering gehouden beide avonden was de belangstelling bij zonder groot. De leiding berustte bij de heer H. Eversdijk. Er werd gedeclameerd door de leden Joh. Leendertse en L. Eversdijk. Een gezelschapsspel oJ.v. de voorzitter werd gewonnen door mevr. Joosse-Oele. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer P. Ruissen bleek dat er 36 leden zijn en dat er een zeer goede opkomst op de vergaderingen is. Er ko men geregeld 2025 leden. Na de pauze werd op zeer verdienste lijke wijze opgevoerd het toneelstuk „De zon tegemoet", waarna de voorzitter een dagsluiting hield. ^n/rpvRLAND Uitvoering. Zaterdagavond hield de Chr. muziekclub „Musica" en „Jong Mu- sica" voor talrijke aanwezigen een uit voering in Renata. Na een openings woord door dhr L. de Schipper, werd onder leiding van muj. G. de Mol door „Musica" een aantal nummers ten gehore gebracht, daarna gaf „Jong Musica", on der leiding van J. Mijnsbergen om beur ten een aantal nummertjes ten beste. Verder werd de avond afgewisseld met samenspraken, zang en voordracht. KRIIININGF.N Schaakwedstrijd. De Kruiningse schaakvereniging „De Zwarte Dame" speelde tegen de „Burcht" te Nieuwdorp, Laatstgenoemde club behaalde een 91 zege. De uitslagen waren: B. CokA. J. de Jager 01; J. W. Hasman—J. de Ja ger 01; C. GoedegebuureW. de Jager 01; M. Schrijver-Jac. Blankenburgh 01; J. WaverijnJ. Boonman "A*A\ A. J. Dek—C. de Koeyer A—'A; J. Quakke- laarJ. Goedegebuure 01; W. A. Ver beek— G. den Boer 0—1; C. J. de Visser -D. Louwerse 01; M. J. KoleP. Boon man 0—1. MEI 'SKERKE Vrederust. De afdeling Vrederust kwam in jaarvergadering bijeen. De leiding be rustte bij de heer P. Sturm. De penning meester kon melding maken van een ba tig saldo. Tot bestuurslid werd herkozen W. de Buck en burgemeester Adelaar in de vacatures ds. Van Nes en P, Murre. De heer J. Brouwer leverde een verslag van de correspondentendag. Tot afgevaar digden uit het bestuur werden gekozen burgem. Adelaar en de heer W. de Buck en uit de leden J. Poppe en M. Mathijsse. GROTE VAART AMERSKERK: 8 zzo. Monrovia. AAEDIJK: te New York verw. BANKA: pass. 3 Mauritius nr Belawan pELFSHAVEN: 3 no. Mauritius. ENA: 4 te Rotterdam. HELICON 3 zw. Fayal. HOOGKERK: 3 zw. Abidjan. JOH. v. OLDENBARNEVELT: 8 Kaapstad nr Fremantle. KERTOSONO: 3 zo. Bermudas. KINDERDIJK: 2 te Antwerpen. NIEUW AMSTERDAM: 3 Havanna nr New York. NESTOR 3 zw. Dover. ORANJE: 3 n. Finisterre nr Kaapstad. PR. ALEXANDER: 3 te St. John verw. RIJNKERK: 3 verw. te Genua. RIDDERKERK: 3 zzo. Monrovia. RIDDERKERK: 2 no. St. Helena. RIJNDAM: 3 z. Kp. Race nr Cobn. SCHIE: 3 van Le Havre nr Santa Martha. SOESTDIJK: 3 nw. Finisterre. SOLON 4 te Willemstad van Philadelphia. TJIBODAS: 2 Osaka nr Moji. WATERMAN: 3 Finisterre nr Southampton. WILLEM RUYS: 4 te Kaapstad verw. ZUIDERKRUIS 3 z. Kp Race. BINNENVAART Hans weert gepasseerd 4 maart 1957: Elbe, Abatros, Leen, Maria, Gouwe, Trijntje, Neska 1, Hegensteyn, Adri- aantje, Gendel 131, Arne, Rhenus 63, Telegraaf 21, Neska 20, Lerobert, Jo hannes, Spes Salutis, Prosan 2, Feyo, allen Rotterdam; Amstel 15, Gerard Kremer, Amstel 8, Stad Amsterdam 6, Stad Amsterdam 8, Adjo, Bastogne, allen Amsterdam; Rio, Chrisima, Louis Dranaco XI, Jacoba, allen Kerkdriel; Antaras, Alhena, beiden Geertruiden- berg; Rijn Schelde 2, Eysden; Anny, Dordrecht; Stad Amsterdam I, Gorin- chem;Euphrate, Velsen; Jaco, Almelo, 3 Gebroeders, Dordrecht; Gerja, Goor; Emjo, Dordrecht; Diekirch, Roermond; Spes, Haarlem; Piet, Heerewaarden; Head, Dordrecht; Pieternella Maria, Delft; Vredenburg, Renkum; Rude, Dordrecht; Suzy, Helle voetsluis; Ci- terna 51, Straatsburg; Diamant, Ma- loya, Mars, Nacre, Monica, Emanuel, Salf 15, Onderneming, Damco 46, Elba, Inga Vogelensang, Klaluitje 1, Antver- pia 2, Diana M, allen Duitsland; Ta- dorna, Eglisau, Edelweiss 35, Rotondo, Rhenus 20, St. Alban, Sahara, allen Basek; Coöperatieve 2, idem 1, Elfra, Pierre, Vorden, Henny, Breskens, Ver wen, Hoop op Zegen, Ambulant, Ger- maine, Campania, Irene, Oberalp, Ster- na, Vistulia, Aurelia, Stad Amsterdam 10, Meppelerdiep, Peanfra, Rijn Schel de 10, Stad Amsterdam 12, Time is Money, Colibri, Frari, Onderneming, Butania 2, Leendert Pieter, Liane, Ci- terna 35, idem 30, Butania 3, Dordrecht 8, Clemence, Antonie, Atalante, Debus sy, Fraternite 6, Res Nova, Nivoma, Anthemael, Edelweiss 17, Amstel 4, Ascona, Brazzaville, Copiosa, Wylhia, Peko, Nijmegen, Express 33, Morgana Mitropa 6, Stanleystad, Amstel 6, Rhe nus 29, Benda, Corjo, Fram, Albert Willem, Amstel 17, Telegraaf 14, idem 20, Elwi, Deus Rector, Amote, Vera Cruz, Fortuna, Niedersachsen 6, Loire, Comptoir 66, Rhenus 40, Disponibel, Alida 2, Anjo, Anna Alida, Afhanke lijk, Carl Geldner, Weser 21, Marinus Tarde, Vertrouwen, Sophie, Petronel- la, Piz Roseg, Arolla, Maaskade, Ceci lia, Roeli, Bahia, Ariena, Energie, Vor- warts, allen België. NIEUWDORP AJt. kiesvereniging. Onder voorzitter schap van de heer A. Sandee vergaderde de A.R. kiesvereniging. In zijn openings woord bracht hij in herinnering het feit, dat de heer J. Hommes onlangs 25 jaar wethouder en raadslid is geweest. In zijn causerie over het gemeentebeleid trok de heer Hommes een parallel tussen de begroting van 1932 en die van 1957. Hij memoreerde ook de verschillende objec ten die aan de orde dienen te komen. Een geanimeerde bespreking volgde. OOSTBURG Onderwijzers. De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ned. Onderwijzersvereniging kwam in jaarvergadering bijeen. Tot bestuurs lid werd gekozen de heer L. J. van Boven te Groede, die in de plaats komt van de heer M. van de Heuvel, die een benoeming aanvaardde te Sou burg. De heren Van Oorschot en Hennekij brachten verslag uit van het congres te Scheveningen. OOST- EN WEST-SOUBURG N.C.V.B. De afdeling Souburg van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar maan delijkse vergadering. Na het openings woord was, het de heer Van Noppen uit Middelburg, die een lezing hield over de kerkvader Augustinus. Aan het eind van de vergadering konden de leden zich opgeven voor een reis naar het Milva- kamp. Filmavond Rode Kruis. Vrijdagavond organiseerde de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis een filmavond in zaal Rehoboth. De avond werd geopend door mevrouw Leenhouts, die een over zicht gaf van het doei van de avond. Voorafgegaan door enkele korte strips werd de hoofdfilm „De laatste brug" ver toond. die het Rode Kruis-werk in oor logstijd liet zien. In de pauze werd een verloting gehouden, die de som van 72,35 opbracht. Deze opbrengst zal besteed worden voor de deelname van plaatselij ke invaliden aan de boottocht van het Rode Kruis. Deze avond werd voorafgegaan door een jeugdvoorstelling. ARJOS. Vrijdagavond hield de Arjos afdeling Souburg haar ledenvergadering in de jeugdgebouwen der Geref. kerk. Na de openingsrede van voorzitter A. Arendse kwamen de huishoudelijke za ken aan de orde. Hierna hield de heer D. Kaljouw een inleiding over „Communis tische Partij Nederland", waarop een goe de bespreking volgde. Na de pauze verzorgde de heer A. Wis se het politiek overzicht. Tot penningmeester werd gekozen de heer M. A. Vos Mzn. Vier nieuwe leden konden deze avond worden ingeschreven. RrLLAND-BATH Aan ongeluk overleden. Vorige week kawm de 75jarige G. van de Griek, die zich met zijn brommer op het kruis punt AntwerpsewegRijksweg Zee land bevond in aanraking met een lu xe auto met het gevolg dat hij een been brak en in het Burgergasthuis te Bergen op Zoom opgenomen moest worden. De familie kreeg thans bericht dat hij aan de verwondingen is over leden. Kinderuitvoering. In het Wapen van Rilland is een kinderuitvoering gege ven door de leerlingen van de open bare school. De belangstelling was groot. De heer D. Vonder, hoofd der school, sprak een welkomstwoord. Ver schillende toneelstukjes werden opge voerd. De voorzitter van de oudercom missie, ir. W. Kakebeeke sprak een slotwoord. C.J.M.V. en C.J.V.F. In het Wapen van Rilland hebben de C.J.V.F. en C.J.M.V. hun gecombineerde jaarvergadering ge houden. Er was veel belangstelling. Ds C. den Engelse sprak het openingswoord. Op beknopte wijze werden de jaarversla gen uitgebracht. Verder was er hersen gymnastiek en na de pauze volgde de op voering van het stuk „Stormeiland"; een en ander afgewisseld door schetsjes en zang. De jeugdouderling, de heer M van de Marei sprak het slotwoord. SCHERPENISSE Kijkavond. Voor de ouders was het een kijkavond van de gemaakte goederen en tekeningen van de leerlingen der chr. school. Hiervoor bestond grote belang stelling. Vooral de handwerken en pit- rietwerkjes trok de aandacht. Ontslag. Met de meeste muziekvereni gingen op het eiland Tholen is het maar slecht gesteld Ook ter plaatse wordt se dert enige tijd niet meer geoefend. De directeur van de muziekvereniging, de heer G. van Popering heeft nu zijn ont slag Ingediend. Een nieuwe directeur is er nog niet. VROUWENPOLDER A.R. kiesvereniging. De A.R. kies vereniging kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer W. Maas. Na de gebruikelijke opening brachten de secretaris en penning meester de jaarverslagen uit. Het bleek, dat er een goed slot was van f25,Verder werden enige belang rijke staatkundige vraagstukken be handeld. Ook de gemeentelijke aan gelegenheden hadden de aandacht. J.V. en M.V. De meisjes- en jonge lingsvereniging op G.G. (art. 31) hielden de tiende jaarvergadering on der leiding van de heer C. Geerse. Op aardige wijze werden de jaar verslagen uitgebracht. De avond werd gevuld met een inleiding, voordrach ten en schetsjes. Een tableau werd met aandacht beluisterd. Rode Kruis. De Rode-Kruisspelers hebben het mooie toneelstuk „Het witte legioen" opgevoerd. Mr. W. H. Vermaas sprak het openingswoord. Het stuk kwam prima voor het voet licht. Wethouder S. de Visser sprak Raad Arnemuiden Maandagmiddag kwam onder voor zitterschap van burgemeester W. H. v. d. Heide de raad van Arnemuiden bij een. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer C. Dekker werden in orde bevonden, zodat de be noemde ais lid werd toegelaten. Medegedeeld werd dat de aankoop van de schuur op het Schorretje goed gekeurd wordt, zodat deze als brand weergarage kan worden ingericht. Vastgesteld werd een wijziging van de bezoidigingsverordening. Aan de heer K. A. Stoel werd een strook grond ver huurd. Aangeboden werd de rekening 1953. In de commissie van onderzoek wer den benoemd de heren J. L. Joosse, C. van Hemert en J. Allaart. Besloten werd aan de centrale dienst het maken van een plan op te dragen voor het bouwen van een openbare school. De datum van toelating werd van de openbare school verschoven va'n 1 april naar 1 sept. De heer J. de Klerk werd aangewe zen als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Allaart stelde enkele vra gen over het kleedlokaal van de korf balvereniging. De voorzitter ant woordde, dat hiervoor een plan kan worden gemaakt door de opzichter. De heer Joosse inforipeerde naar het sluitstuk van de riolering. De voorzitter antwoordde, dat dit waarschijnlijk nog op moeilijkheden zal stuiten in verband met de investe ringsbeperking. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSC'HE EFFECTENBEURS Dr. Metselaar kreeg onderscheiding Tijdens een vergadering voor de tro pische geneeskunde is Dr. Metselaar, vroeger arts te Kamperland en thans met verlof in Nederland, onderschei den met de Eykmanmedalje voor bij zondere verdiensten op het gebied van de tropische geneeskunde. Vooral werd hem de onderscheiding uitgereikt op grond van zijn belangrijke bijdragen ter bestrijding van de malaria op Ned. Nieuw Guinea. De onderscheiding werd verleend door de Stichting Het Eykmanfonds. Paasveetentoonstelling te Goes De Paasveetentoonstelling en -markt met de daaraan verbonden keuring zal op dinsdag 2 april worden gehouden op de Beestenmarkt en zo nodig ook op de Vlasmarkt te Goes. Ned. 1953 Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 Ned. 1962-'64 Grootb. 1946 Cultuurb. N. Handelsb. N. Handel Mij AKU Berkels Pat. Calvé Delft Gelder Zonen K. Hoogov. Ned. Ford N. Kabelfabr. Philips Gloeil. id. 6 net. pref. Unilever Wilton-Fijen. Biliton II rubr. Dordtse Petr. id. 7 pet. pref. Kon. Olie 166.80 168. id. (ƒ1000,—) 167.05 168.10 Moeara Enim 1405 1401 Amst. Rubber 75'f 77)4 Bandar Rubber 125"4 125VS 92 91H 88)4 9344 9244 105 167 20244 16944 303 19244 300 295 267 24744 149 363)4 21744 21344 82844 82844 924* 92 8944 9344 9254 4144 106 167 202M 170 302 191 300 290 270 25154 15054 36454 21344 832"4 83245 H. Amer. Lijn 166 Serbadjadi 37 De Oostkust 106 K.Jav.Ch.Pktv. 185 Kon. Boot 16654 K. Paketv. 15854 K. Rott. Lloyd 18054 N. Schpv. Unie 17154 Omm. Scheepv. 281 St. Mij Ned. 204 HVA 87 Jav. Cultuur 5454 NISU 77 Vorstenl. 2444 Ver. Deli Mij 88 Senembah 65 Müller Co. 311 Amst. Bank 209 Esc. Bank Rott. Bank 173 Twentse Bank 179 Telev. Electr. 12'4 K. Zwanenb. 295 De Schelde 213 R.S. Stokvis 16054 V. Machinef. 166 Aniem 55 Overz. Gas 145 16454 39 10454 185 15554 160 17854 17044 282 20354 88)4 78 2644 8944 67 312 208 172 177 12 295 217 160 167 5654 150 Borneo-Sum. Internatio Albert Heijn Wilson Baltimore Ches. Chio M. Kans. Texas N. Y. Central Pennsylv. Can. Pacific Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anac. Copper Bethl. Steel Curt. Wright Gen. Motors Int. Nickel Jones Steel Kenn. Copper Rep. Steel Stand. Brands U. S. Steel Cities Serv. Cont. Oil Phillins Oil Shell Oil Sunray Oil 90 1344 9244 23154 1344 6244 62H 285i 3644 2054 32 544 1654 5154 6154 17114 4454 10144 48's 108'4 5054 41'4 5914 61 54M 94*4 8054 25J4 3254 554 1654 5254 6244 175 4554 3954 10254 48W 110 51 4254 6054 6254 5654 81 2554 Door de politieke situatie in Indo nesië waren vrijwel alle Indonesische fondsen vandaag zeer vast. Er bestond van publieke zijde een behoorlijke vraag en mede dat deze sector de laat ste tijd nogal onder druk gestaan heeft trokken de koersen vanmiddag snel aan. Amsterdam rubber opening 7514 monteerde 3% punt en sloot rondom de 79 pet. HVA's van 90 op 94 pet. Deli Mij. 6 punten hoger op 94 procent (88). Slotkoersen in deze sec tor bleven vrijwel op de hoogste prijs van de dag. In internationale waarden ging van daag niet zo heel veel om behalve dan voor aandelen Philips die vlot door arbitrage op een koers van 25114 wer den afgenomen voor buitenlandse re kening speciaal Londen. Kon. Olies die in de niet-officiele zaterdagmorgen- beurs een hoge prijs haalden van f70 moesten vanmiddag bij opening met een lagere prijs tevreden zijn nl. f 68.40. Alles hangt af van de politieke siuatie in het Verre Oosten t.a.v. het Suezkanaal. Men neemt ter beurze dan ook een gereserveerde houding aan t. o. v. de handel in Kon. olie. Scheepvaartfondsen lagen aanvan kelijk wat aangeboden. Holland-Ame rikalijn noteerde 6062 hoofdzakelijk door aanbod van de stockdividenden. Ook de overige scheepvaartfondsen noteerden begin beurs lagere koersen In het verdere verloop van de beurs werd de stemming voor de scheep vaartwaarden wat vriendelijker en slo ten Holland-Amerika lijn ongeveer op 63 procent. Voor de stocken werd een a) Eén dezer dagen sprak de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes voor de middenstandsvereniging in Brouwershaven. De vergadering, die onder leiding stond van de heer P. de Moor, werd in de naadszaal gehouden en het college van burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris woonden deze samenkomst bij. Bijna alle zakenlieden van Brouwershaven woonden deze samenkomst bij. De heer Korstanje begon met een historisch overzicht te geven van het regeringsbeleid en zag het aannemen door de volksvertegenwoordiging van de vestigingswet in 1937 als een begin, hetwelk tot een doelbewuste midden- standspolitiek heeft geleid. In het bijzonder werd de nadruk ge legd op de omstandigheid, dat de ves tigingswet op initiatief van de midden stand zelf tot stand is gekomen. Meer malen moet de consulent klachten ver nemen over de geringe souplesse, waarmede deze wet wordt gehanteerd, maar zodra er een voorstel komt om de touwtjes een weinig minder strak te houden, loopt de gevestigde midden stand te hoop. GEEN VERWIJTEN Als voorbeeld haalde de heer Kor stanje aan, dat, toen enige tijd geleden bekend werd, dat de vestigingseisen ten opzichte van het schildersbedrijf mogelijk zouden worden gewijzigd in dier voege, dat kleine karweitjes ook door aannemers mogen worden uitge voerd, de schilders in getale van drie duizend man naar Utrecht opgetrok ken om hiertegen te protesteren. Of de schilders juist gehandeld hadden, liet de consulent in het midden; het voor beeld diende slechts als illustratie. De eisen, die de vestigingswet mo menteel aan de toekomstige midden standers stelt, zijn in vele gevallen door de organisaties zelf als zodanig voorgesteld. Men zal dus in deze aangelegenheid het Departement van Economische Zaken nooit een ver wijt kunnen doen. LEGE WINKELPANDEN Vervolgens wees de heer Korstanje de aanwezigen op het huidige latente gebrek aan middenstanders. Het is in sommige plaatsen moeilijk in nieuwe woonwijken voor bedrijfspanden gega digden te vinden, terwijl de perspec tieven daar zeker niet slecht zijn te noemen. In Oostburg staan reeds maanden nieuw gebouwde winkelpan den op een bestemming te wachten. Het gevolg van dit alles is een „ver- kaling" oftewel een veroudering van de middenstand met alle nadelen van dien, terwijl er vele goede vakoplei- dingsinstituten zijn. Eén der aanwezigen meende, dat het volgen van deze opleidingen, die ta melijk ver van Zeeland zijn verwij derd, te hoge kosten met zich mee brengt. STUDIEBEURZEN? De burgemeester mengde zich In de ze discussie en deelde mede, dat het gemeentebestuur zeker bereid is na te gaan of beurzen kunnen worden aangevraagd bij 't Zeeuw Studiefonds voor diegenen, die een studie willen volgen aan een vakopleindingsinsti- tuut. De heer Korstanje loofde dit initia tief en hoopte, dat meer gemeentebe sturen een dergelijk gebaar zullen ma ken. Het gevolg zal zijn, dat de Zeeuw se middenstand een gezonde basis krijgt, hetgeen op de eerste plaats de consument ten goede zal komen. koers van f 32.30 geadviseerd. De af faire in de scheepvaarthoek was be langrijk minder. Staatsfondsen weer aan de vaste kant speciaal voor de staffellening, waar de gebruikelijke f200.000 vraag van regeringszijde plaats vond in een dunne markt. De koers varieerde van 89%tegenover 88% van vrijdag. Ook de overige staatsfondsen lagen goed in de markt. Prolongatie 3% pet. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mechelen (België), en te 's Heer Abtskerke (toez.), Th. F. Warffemius, vic. te Eindhoven, welk laatste beroep hij heeft aangenomen. Aangenomen de benoeming tot vica ris te Alphen aan de Rijn, J. Zageman, kand. te Hallum. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-zuid (3e pred.- plaats), J. van Reven te Hardenberg, te Amersfoort (gevangenispredikant), W. van der Zwaan te Emmercompas- cum. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loos- duinen (5e pred.plaats), W. A. Krijger te Schiedam, voor Workum, J. Banga te Vleuten-De Meern. Chr. Geref. kerken Tweetal te Benthuizen, H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet, van wie eerstgenoemde is beroepen. Ingezonden Mededeling (adv.) csatt, Sept&H&eb Mee Ook deze maand elke dag - Geef Uw kind méér weerstand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers VEILINGBERICHTEN GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen, ochtendbeurs officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: Rode op vochtconditie f 27,75f 28,voeder- granen zeer kalm. Zomergerst naar kwaliteit f22,25f23,25, extra daar boven. Haver naar kleur, droogte en kwaliteit f 20,75f 22,75, extra blanke f23,50. Rogge doorsnee kwaliteit f22,25, gedroogde f23, Bakrogge geschoon f24,Peulvruch ten: bruine bonen kalm in de puike soorten f 50,tot f 52,groe ne erwten en schokkers aanvankelijk beter, later aflopende markt. Groene erwten f 30,tot f 42,schokkers f 40,tot f 67,alles boerenschoon. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Kleiaardappelen 35 mm. opwaarts: Eigenheimers f 10,tot f 15,bin tjes f7,tot f7,50, Bevelanders f3, tot f 13,50, Meerlanders f 10,tot f 11,—, Furore f 10,— tot f 11,—. Klei aardappelen 40 mm. opwaarts: Alpha's f7,tot f7,50. Bintjes geen export. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts: Libertas f 9,Noorderling f 8, Voeraardappelen f4,50. Prijzen be rekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Aanvoer in totaal 2057. Vette koeien en ossen 1284. Varkens 773. Prijzen: Vette koeien 3,083,20, 2,84 3,2,722,82. Varkens (lev. gew.) 1,79, 1,77, 1,74. BERGEN OP ZOOM, 4 maart. sav. kool 25, witte kool 68, spruiten 25—1.06, Boerekool 27—30, Witlof 29 51, Raapstelen 46, Appelen: Jona thans 2636, peren St. Remy 2335. Volleybal: Gisteravond is in de Zuid-Beveland- se volleybalcompetitie Smash roem loos tegen Astra I ten onder gegaan. De tussenstanden waren: 153, 151 en 15—6. Astra I is hiermede in de competitie uitgespeeld. Elders in ons blad meld den wij dat AV'56 de tweede plaats be zet. Door deze wedstrijd heeft zij deze plaats weer moeten afstaan, doch in de praktijk zal het er wel op neerko men, dat zij hem met nog twee te spe len wedstrijden zullen behalen. EGVC 12 10 1 1 21 ASTRA I 14 9 3 2 21 AV'56 12 8 3 1 19 BAZO 13 7 3 3 17 SMASH 13 2 4 7 8 OKK 12 0 4 8 4 ASTRA II 10 2 1 7 3x NEPTUNUS 12 0 3 9 3 KORFBAL In de derde klasse A van de lande lijke korfbalcompetitie heeft het Mid delburgse Swift opnieuw een kostbaar puntje verspeeld, want het moest in Dordrecht bij ODO met een 44 gelijk spel genoegen nemen. Merwede be hield de leiding door een 74 over winning op TOV, dat dus lantarendra ger bleef, samen met Overkanters, dat op eigen veld niet opgewassen bleek tegen Succes (12). Unicum ging bij Charlois om de bei de punten (47) en behield dus de tweede plaats op de ranglijst, die er nu als volgt uit ziet: Merwede 1323, Unicum 1118; OnsHuis 1317; Swift 10—15; ODO 13—15; Charlois 11—10; Succes 106; Zwaluwen 92; Over kanters 102; TOV 102. ODOSwift (44). Een door inval lers verzwakt Swift heeft in Dordrecht een puntje moeten achterlaten bij ODO. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Middelburgers dit puntje zouden verspelen, want zij na men door Piet Eiff en Anneke Steyn een 03 voorsprong. De thuisclub kwam echter terug en liep nog voor de rust de achterstand in tot 23. Na de hervatting vergrootte Brugge- man de voorsprong tot 2—4 en deze stand bleef, ondanks het lusteloze spel van Swift, tot vijfminuten voor het einde gehandhaafd. Toen leverden twee verre schoten van de Dordtena- ren even zo veel doelpunten op, zodat het nog 44 werd. De thuisclub ver diende dit gelijke spel om haar grote enthousiasme.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5