Vijf eeuwen oude Broedergemeente in feesttooi Nieuws uit de Provincie Twee Hervormde gemeenten in Nijkerk? Bezwaren van G.S. tegen aankoop van instrumenten Onda te Ritthem Nog geen beslissingen in zaalhandbalcompetitie Vervolging en druk volharding en zegen Prins Bernhard was sneller dan geluid De raad in vergadering bijeen Hondenbelasting wordt verlaagd Hoe de junioren speelden Verkiezingsspeech van Nehroe Marathon III bleef ongeslagen DE KERK VANDAAG PETTEN KRIJGT WEER EEN KERK Nog geen volleybal kampioen in Zuid-Beveland Toneel- en (eestavond „S.C.HI.M." ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Ingezonden Mededeling (adv.) Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-Iijk met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed ls geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdatRennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt fe ze altijd makkelijk bij U steken, en prettig middel en smakelijk bo vendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot- in-nood uit de '.Tand te helpen. 0 Nu lid van snelvliegers PRINS BERNHARD heeft vrijdag in de Amerikaanse staat Californië bij Los Angeles de geluidsgrens doorbroken met een oefentoestel van het type Convair F102 A. De Prins werd als lid opgenomen in de vereniging „Sneller dan het geluid", waarvan in hoofdzaak testpiloten lid zijn. Omdat het op 1 maart 500 jaar geleden was, dat in Bohemen de Broeder-Uniteit werd ge sticht, heeft de Evang. Broederge meente in Zeist (Hernhutters) in deze dagen enige feestelijke bij eenkomsten gehouden. Men kan de Broedergemeente namelijk be schouwen als de voortzetting van de in 1451 in het leven geroepen gemeenschap. Belangrijk is deze herdenking on getwijfeld. De oude Boheemse en Mo ravische Broedergemeente was immers een vóórreformatorische „protestantse' gemeenschap. Naar de geest is de Broedergemeem te nóg ouder. Want Johannes Hus, die in 1415 zijn leven op de brandstapel eindigde, was haar geestelijke vader. Naderhand hebben vervolging en druk deze gemeente ten zeerste ge schaad. In de 30-jarige oorlog hield zij bijna op te bestaan. Haar laatste bisschop, Johan Amos Comenius, week naar Nederland uit, waar hij in 1670 stierf. Uit de kleine overgebleven ge meenten ontstond naderhand de door de arbeid van Nicolaas Ludwig, graaf von Zinzendorf geactiveerde Hernhut tergemeente; hun activiteit betrof de zending. Zo zijn ze ook in Zeist terecht gekomen, waar vandaag nog (naast Haarlem en Amsterdam) hun mooiste stichting gevonden wordt. Vanuit Zeist gaan er draden naar Suriname, waar hun zendingsmensen werken. De Broeder-Uniteit leeft onder ver schillende namen ook in andere lan den en drijft zending in nagenoeg elk werelddeel. Maar bij de viering van het 500-jarig feest was in Nederland uiteraard de aandacht op Zeist ge richt. Liefdesmaal Nadat zij in eigen kring op 1 maart de jubileumviering waren begonnen, hebben de Zeister Hernhutters zondag 3 maart aan een liefdesmaal veel broe ders en vrienden der gemeente geno digd. De kerk der gemeente was in feest tooi gestoken. Tegen de witte muren stak het groen fraai af en indrukwek kend was de aanblik van de prachtige grote koperen kroon, midden in de DE RAAD van Ritthem heeft in de vorige vergadering een bedrag van 10.000,— beschikbaar gesteld voor aankoop van nieuwe instru menten voor de muziekvereniging „Onda". Ged. Staten hebben echter bezwaren geopperd. Zij stellen dat deze aankoop in de eerste plaats consequenties meebrengt voor de andere, soortgelijke verenigingen in de gemeente en in de tweede plaats ontbreken er voldoende waarbor gen voor het onderhoud der instrumenten. Bovendien dienen derge lijke bestedingen zoveel mogelijk beperkt te worden. G.S. geven in overweging de muziekvereniging op andere wijze tegemoet te komen; bijv. door het geven van garantie voor de tijdige betaling van rente en aflossing van een door de vereniging aan te gane geldlening. De raad, dezer dagen in vergadering bijeen, betreurde deze gang van za ken. Temeer omdat het geld uit de gewone middelen beschikbaar is en nu een rentelast van vele duizenden ln de jaarlijkse subsidie zal dienen te worden verdisconteerd. kerk, geschenk van de vrienden der gemeente. Dr. W. Lutjeharms, predikant te Zeist, mocht na de verwelkoming van de velen, die het bedehuis vulden, het woord geven aan Z. Exc. mr. G. Ph. Helders, minister van overzeese rijks delen. Deze zelde zich te verheugen over de zegen, welke op de arbeid der gemeente zo kennelijk rust, daar zij volhardend is geweest in haar op dracht: het evangelie prediken. In 1735 werd met het zendingswerk in Suriname een begin gemaakt door drie mensen. Vandaag is de Broeder gemeente het grootste protestantse kerkgenootschap in Suriname; het telt 36.000 lidmaten op een bevolking van 220.000. Nadat de slavernij in 1863 was afgeschaft, hebben onderwijs, jeugd werk, sociale en medische zorg de aandacht van de Hernhutters gehad. Met een persoonlijk woord tot de wer kers in Suriname, naar wie de We reldomroep de samenkomst uitzond, eindigde minister Helders zijn «toe spraak. Belijden en beleven Dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouver neur van Suriname, vroeg zich af hoe het toch kwam, dat de christ-nheid in Nederland, die 200 jaar geleden de Hernhutters als ketters uitschold, nu zoveel sympathie heeft voor de Broe dergemeente. Dit komt omdat men de Hernhutters, blijkens één hunner lie deren, steeds zag „wandelen in liefde en enigheid". Belijden en beleven gin gen daar samen. De praeses van de synode der Ned. Herv. Kerk, dr. A. A. Koolhaas, ver klaarde dat het bijzondere van deze dag hierin zit, dat het „de dag des Heren" is. Zo stelt men het jubileum in het juiste licht. De Hernhutters ge tuigen van Christus' opstanding. „Be schaamd gedenken wij, dat de Broe dergemeente ons als kerken heeft voorgeleefd, dat een christelijke kerk zendingskerk moet zijn". Dr. Koolhaas sprak de wens uit, dat het de gemeente niet gegeven zou wor den haar 1000-jarig bestaan te vieren, maar dat dan Jezus Christus gekomen zal zijn om het rijk van God te bren gen. Namens heel de Broeder-Uniteit sprak bisschop Steinberg. Buitenge- woon-minister dr. R. H. Pos voerde het woord als lid der gemeente van Paramaribo. Ds. H. Schutz van Haar lem bracht gelukwensen over van de Broedergemeenten in Engeland, die vrijdagavond in de Westminster Hall te Londen hun feest hadden gevierd. Ds. J. Gillebaard, Geref. predikant en mr. A. P. Korthals Altes, burgemees ter, richtten zich tot de feestvieren den namens kerkelijk en burgerlijk Zeist. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Wilhelmina, zullen deze week een deputatie uit de Broedergemeente ten paleize ontvangen. Zeeland-Brabant zaalhandbal OP ZATERDAG 13 april zullen in de Veilinghal te Middelburg de ver tegenwoordigende Zeeuwse zaalhand- balploegen dames, heren en heren junioren uitkomen tegen de vertegen woordigende teams van Oost-Noord- Brabant. In verband hiermede zullen op zaterdag 6 april selectiewedstrijden worden gespeeld. o s GRAVENPOLDER Benoemd. Tot typiste ter secretarie ls benoemd mej. A. N. Hulshof. Internationaal zevenhandbal- toernooi OP DONDERDAG 30 mei (Hemel vaartsdag) wordt te Breda een groot internationaal zevenhandbaltoernooi gehouden, dat wordt georganiseerd door EBHV. Zeeland zal op dit toer nooi vertegenwoordigd zijn door To- nido uit Goes, dat met een damesploeg en twee herenploegen zal deelnemen. De Junioren-uitslagen van zaterdag luiden als volgt: Groep AI: Middelburg AIZee land Sport AI 13; Middelburg A2 —Meeuwen AI 11—0; R.C.S. AI— Walcheren AI 81; VlissingenAI Serooskerke AI 40. Groep AH: Goes A2Wolfaarts- dijk AI 24; Patrijzen A IRillan- dia AI 12. Groep B I: Vlissingen BIArne- muiden BI 11; Walcheren BIBe velanders B I 2—2; Middelburg B I Zeelandia BI 13; R.C.S. BIZee land Sport B I 23. Groep B n: R.C.S. B 2Domburg BI 14; Oostkapelle BIMiddelburg B 2 45; Zeeland Sport B 2Vlissin gen B 2 04. GROEDE Afscheid. De heer J. Scheerens alhier, die gedurende een groot aantal jaren de belangen der P.Z.E.M. hier heeft gediend als meter-opnemer-incasseerder, tevens agent, heeft in verband met zijn leeftijd zijn werk als zodanig neergelegd. Vrij dagmorgen werd de scheidende te zijnen huize dank gebracht voor de gedurende zovele jaren aan het bedrijf bewezen diensten, namens de directie door de hoofdboekhouder, de heer P. Hoefkens en namens de technische dienst door de be- drijfsingenieur in Zeeuws-Vlaanderen, de heer R. Vis. Groep B Hl: Middelburg B 3—V.C.K. B 2 04; Middelburg B 4R.C.S. B 3 30; Vlissingen B 3Zeelandia B 2 1—6. Groep BIV: Kloetinge BIGoes BI afg.; Kapelle BIKruiningen BI 0—3. Groep BV: Goes B2Rillandia B 03; Hansw. Boys B IYerseke BI 30; Wemeldinge BIKrabbendijke BI 3—1. Groep B VI: Kwadendamme BI Patrijzen BI afg.; Lewed. Boys BI Nieuwdorp B I 03; S.V.D. B ILuc- tor BI afg. De Indiase eerste minister Nehroe, die I leider is van de Indiase regeringspartij, in een karakteristieke houding tijdens een verkiezingstoespraak te Gurgoan bij New Delhi. OOK VORIGE WEEK ZIJN de be slissende wedstrijden om het Zeeuw se zaalhandbalkampioenschap nog niet gespeeld. In de tweede klasse heren bezorgde Marathon 2 koploper Tonido 2 de eerste nederlaag, want de Goes- senaren moesten met een 53 neder laag naar huis. Volharding profiteerde daarvan dankbaar, want het kwam door een stevige 124 overwinning op E.M.M. 2 op gelijke hoogte met Tonido 2. Aan het bestuur van de bijz. school werd een voorschot verleend van 3276.De rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1956 werd vast gesteld, waarbij een gemeentelijke sub sidie van ƒ2653,— werd verleend. De begroting voor 1958 werd aangeboden, waarbij een subsidie van 4.000, wordt geraamd. HONDENBELASTING B. en w. merkten op, dat de hon denbelasting is vastgesteld op 2,50 voor een bedrijfshond en 10,voor een luxe hond. Hierbij komt het veelvuldig voor, dat de landbouwers ƒ2,50 en arbeiders 10,voor hun hond betalen. Het college vindt deze verhouding onbillijk en wenst het tarief te verlagen tot 5,Met de stemmen van de heren W. J. Cevaal en Jac. Osté, werd aldus besloten. De raad besloot voorts het uitbrei dingsplan verder te realiseren en daar toe grond aan te kopen. Buiten de kom zal nu een nieuw uitbreidingsplan opgesteld moeten worden met nieuwe straten; dit zal moeten gebeuren ten noorden of ten westen van het dorp. Toch is binnen de kom nog plaats voor de bouw van 15 tot 20 woningen in de Lambrechtsenstraat, waaraan spoedig uitvoering zal worden gegeven. Aan de heer J. de Visser, gemeente ontvanger werd op hartelijke wijze af scheid genomen (zie ook ons blad van zaterdag). Zijn plaats zal ingenomen worden door zijn dochter, mej. C. F. de Visser, die reeds elf jaar ter secretarie werkzaam is. Aan de heer S. de Visser zal een bij drage van 372,worden verleend, in de kosten van aanleg van een elek trische kabel naar zijn hofstede. Twee schooljongens van elf en der*i»n jaar te Arlington in de Ameri kaanse staat Virginia hebben tegen over de politie bekend hun vader te hebben neergeschoten en zijn lijk in een schuur te hebben verborgen, nadat zij op de televisie hadden geleerd „hoe men mensen moet doden en wat men moet doen met het iyk". Zij hadden hun vader zes weken geleden met re volverschoten gedood, toen deze naar een televisie-uitzending keek. NADAT KORT GELEDEN de hervormde evangelisatie te Ede door de generale synode dezer kerk als officiële gemeente was erkend naast de bestaande her vormde gemeente aldaar, heeft zich thans te Nijkerk een ont wikkeling voorgedaan, die in dezelfde richting wijst. De situatie is deze, dat zowel te Nijkerk als te Ede (en op tal van een minderheidsgroep over te gaan, indien de mogelijkheid voorshands ontbreekt, dat de gevestigde ge meente de minderheid loyaal er kent. Zolang deze erkenning er niet is, zijn de leden van de minder heidsgroep voor de bediening van de sacramenten aangewezen op geestverwante zustergemeenten, hetgeen een ongewenste toestand is. Zodoende kwam de synode ertoe de evangelisatie in Ede als ge meente te erkennen; de voorganger In de Hervormde Kerkbode van de classis Harderwijk schrijft thans de kerkeraad van Nijkerk hoezeer hij deze gang van zaken betreurt. Men had aan de visitatoren bericht, dat men geen enkele verantwoorde lijkheid kon nemen voor de predi king van de voorganger der evan gelisatie, maar dat men wel bereid was mee te werken aan de vesti ging van een buitengewone predi kantsplaats, waarbij de verantwoor delijkheid door de provinciale kerk vergadering van Gelderland zou andere plaatsen op de Veluwe) de worden gedragen, mits de predi- Hervormde gemeente in grote meerderheid tot de modaliteit van de Geref. Bond behoort, tot welke groepering ook de plaatselijke pre dikanten zijn te rekenen. In beide plaatsen meent de kerkeraad, dat hij geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor de midden- orthodoxe prediking in de evan gelisatie, dat is de kerkhoudende groep Hervormden, die de Geref. Bondsprediking niet begeert. De overgangsbepalingen van de nieuwe kerkorde laten een moge lijkheid open om tot erkenning van der evangelisatie is als predikant bevestigd met alle bevoegdheden. De visitatoren-generaal hebben nu aan de synode voorgesteld om met Nijkerks minderheidsgroep evenzo te handelen. kant der evangelisatie geen gebruik zou maken van zijn recht om de kerkeraadsvergaderingen e.d. bij te wonen. Op dit sehrjjven van de kerke raad, dat thans aan de synode ver zocht is tot erkenning van de evan gelisatie over te gaan. Daardoor ontstaat dan in Nijkerk een tweede Hervormde gemeente. In geval het voorstel inzake de buitengewone predikantsplaats was aanvaard, zou de gemeente formeel althans, één gebleven zijn. Hoe wordt men minister? Hervormd-Luiherse dienst IN HERVORMD AMSTERDAM wordt de vraag gesteld: hoe wordt men minister? Het antwoord luidt: door ouderling van de Hervormde gemeente te Amsterdam te wor den. „Tot twee keer toe is iemand, die ouderling van onze gemeente geweest is (in beide gevallen ook voorzitter van de vergadering van ouderlingen) tot minister benoemd: mr. H. Hulderije en nu mr. G. Ph. Helders". We kunnen er aan toevoegen, dat ook het domineesschap in de Hoofdstad enige kansen op een mi nisterszetel schijnt te bieden. Dr. A. Kuyper en dr. J. Th. de Visser, beide oud-predikant van de her vormde gemeente in Amsterdam, hebben zitting gehad als minister, de eerste zelfs als minister-presi dent. NA HET AANVAARDEN VAN de consensus over het avondmaal tussen de Hervormde en de Luther se kerk, hebben in enkele plaatsen (o.a. Den Haag en Purmerend) de lutheranen en hervormden geza menlijk avondmaalsdiensten gehou den. Thans is dit ook te Amster dam gebeurd. In de Hervormde Koepelkerk ging zondagavond 3 maart de Lutherse predikant ds. J. H. Smit Duyztkunst voor, in welke dienst hij tevens het avondmaal be diende. HET DORP PETTEN in Noord- Holland zag in de oorlogsjaren zijn kerk met de grond gelijk maken; het hele dorp werd trouwens afge broken door de Duitsers. Terwijl spoedig na de bevrijding de her bouw van het dorp begon, bleef kerkbouw achterwege. Vele jaren heeft als laatste restant van het bedehuis de kerkvloer met graf zerken open en bloot even bulten de nieuwe dorpskom gelegen. De mensen van Petten hebben overwogen of kerkbouw nog wel zin had. In dit deel van Noord- Holland gaat praktisch niemand meer naar de kerk. Tenslotte werd tóch tot kerkbouw besloten. Zater dag 2 maart heeft de predikant van Zijpe de eerste steen voor het nieu we kerkgebouw gelegd. Er was enige feestelijke luister bij dit ge beuren, want de bouwcommissie heeft tien jaar lang geijverd voor de verwezenlijking der plannen. Marathon 3 bleef ongeslagen aan de kop van de derde klasse. Ditmaal werd Walcheren met 143 verplet terd. E.M.M. 3 veroverde het eerste puntje, want het zag kans om Tonido 3 een 44 gelijk spel af te dwingen. Bij de heren-junioren kwam E.M.M. samen met Hellas op de eerste plaats, dank zij een 52 zege op Tonido. Bij de adspiranten werd de laatste wedstrijd gespeeld. Kampioen Olym pus had met E.M.M. 2 weinig moeite en won met 313. DAMES. Bij de dames zijn alleen maar wed strijden in de tweede klasse gespeeld. Walcheren veroverde door een ma gere 32 zege op Marathon 2 de tweede plaats. Hontenisse zorgde voor een verrassing, want het haalde door een 32 overwinning op Olympus de eerste puntjes binnen, al blijft het nog lantarendrager. Ook hier werd bij de adspiranten de laatste wedstrijd gespeeld en Zee land Sport zorgde er voor, dat kam pioen Marathon de competitie niet helemaal zonder verliespunten besloot, want het wist een 33 gelijk spel te behalen. 0 DE STRIJD OM de eerste plaats in de afdeling Zuid-Beveland van de Nevobo is nog steeds niet beslist. Koploper E.G.V.C. wist het tegen Astra I niet verder dan een gelijk spel te brengen, terwijl AV' 56 door een verdiende overwinning op Bazo thans de tweede plaats bezet. Toch houdt E.G.V.C. de beste papieren in handen: een overwinning is al vol doende voor een kampioenstitel. De volgende wedstrijden werden zaterdag gespeeld: E.G.V.C.Astra I (22). De eerste game een gemakkelijke overwinning voor E.G.V.C. (151), terwijl dit team ook de tweede wist te winnen, nu met 1510. De derde en vierde game leverden echter door zenuw achtig spel van de koplopers een be nauwd gelijk spel op (1015 en 14—16). Bazo—O.K.K. (2—2). Een verras sende uitslag, met wisselende kansen, wat de gamestanden ook wel uitwij zen: 15—1, 15—8, 5—15 en 4—15. O.K.K. is hiermede een plaats ge stegen. Bazo—AV '56 (1—3). Prima spel van Zwartepoorte (keurige smashes) en verbluffende reddingen van ex- keeper Doekes. Gamestanden waren hier: 159, 415, 715 en 1015. DAMES. O.K.K.Bazo (22). Ook het dames team van O.K.K. is danig uit haar slof geschoten. De tussenstanden: 8 15, 15—7, 15—10 en 14—16. NeptunusAstra (13). Een onaan trekkelijke wedstrijd met aan beide kanten grove fouten. Astra trok hier aan het langste eind: 157, 1315, 8—15 en 5—15. HOEDEKENSKERKE N.C.V.B. De N.C.V.B. hield haar maan delijkse vergadering in het ver. gebouw. Presidente mevr. Verhoole. Mevr. Don- ner uit Goes sprak over „De Christen vrouw en nu". Bijbelgenootschap. De afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap gaf een propa- gandaavond in het ver.gebouw. Ds. J. Ka- relse uit Goes opende en Ds. Beneder ts Baarland verzorgde de sluiting van deze avond. Er werden 2 films vertoond: „Pio niers" en „Het Boek voor de wereld van morgen". De adjunct-secr. van het Ned. Bijbelgenootschap, de heer W. R. Scheu- ing hield een toespraak. Coöp. Boerenleenbank. Bij de spaar bank werd ingelegd tot 1 maart 195T 251.717,43, terugbetaald werd in dezelfde periode 162.795,85. Het saldo bedroeg op 1 maart 1957 3.096.079,79. Er kwamen tot 1 maart 26 nieuwe spaarders bij. ST. LAURENS Feestavond Geref. Jeugdclubs. Ondeï leiding van de heer G. Mandemaker hiel den de Geref. Jongens- en Meisjesclub» in het vergaderlokaal hun jaarlijkse feest avond. Er werd een uitgebreid program ma afgewerkt. Jannie Janse verzorgds een Bijbelinleiding en Louw Walraven hield een inleiding over „Napoleons tocht naar Rusland". Verder was er een Panto- mine, een tableau over de twaalf maan den en een verkeerswedstrijd. Afgevaar digden boden gelukwensen aan. Een mooi toneelstuk „Voor vrijheid en recht", had veel bewondering. De geslaagde avond werd door Ds. C. Boon gesloten. OOSTKAPELLE „Vrederust". De afdeling Oostkapella van de ver. „Vrederust" te Bergen op Zoom, kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van de 2e voorz. Ds. Ri chard. De afdeling telt nu 240 leden. Ds penningmeester sloot het kasboek met een saldo van ƒ28, De heer P. de Kam Sr., ontving de har telijke dank der vergadering voor het 25- jarig beheer van de financiën beneven» een boekenbon als blijk van waardering. De aftredende bestuursleden Ds. O. Ri chard en dhr. M. Kwekkeboom werden herkozen en in de vacature van voorz. door het vertrek van Ds. Dercksen werd gekozen Ds. Th. Sj. de Groot. Hierna sprak zr. A. Vooren te Middelburg; dis trictsverpleegster Geestelijke Volksge zondheid over deze dienst. „Onder Ons" jubileert. Op 9 maart a s. hoopt de toneelclub „Onder Ons" te Oost kapelle met de opvoering van „Je hebt of je heb't niet" haar 10-jarig bestaan ts herdenken. WOLPHAARTSDIJK Zang. De zangvereniging „Looft den Heer" alhier, vierde in Tavenu haar 35- jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. J. v. d. Velde gaf een overzicht van deze pe riode. 4 nummers werden op verdienste lijke wijze onder leiding van de dirigenta mej. Schipper gezongen. Opgevoerd werd het stuk „Erik en Irene". ST. ANNALAND Onder de kap. De in opdracht van het Wezen-Armbestuur van Sint-Annaland gebouwde nieuwe woningen in het zoge naamde „Weeshuisdreefje" aan de Bie- rensstraat kwamen donderdag onder da kap. Het ligt in de bedoeling, dat deze nieuwe huizen in juli opgeleverd zullen worden. Voor alle vijf woningen zijn reeds gegadigden. HlGGEKERKE Raad vergadert. Op vrijdag a.s. des na middags om vier uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. De raads leden zullen o.m. moeten beslissen over voorstellen tot benoeming van een amb tenaar van de burgerlijke stand; tot da bouw van zes woningwetwoningen en tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling voor de muziekschool. (vervolg op pag. 5) ,S.C.H.I.M.", de schoolclub van de Chr, H.B.S. in Middelburg, kan nog niet bogen op een lang en rijk verleden, maar de jaarlijkse feestavonden staan op niveau! Vrijdagavond, in de grote Schutters hofzaal, die voor dit doel nog te klein bleek, hebben de „S.C.H.I.M."-leden 'n welverzorgd programma afgedraaid. In „De Beer en de Pasja", dat in een Nederlandse bewerking van een vau deville van Eugène Sribe werd opge voerd, lijkt alle dwaasheid vergaart, die er in een klucht te vergaren is! Het pleit bovenal voor de tonelisten van „S.C.H.I.M.", dat zij dit volledig hebben weten uit te buiten. Een be- renminnende Sultan draagt dan als onderwerp ook alles in zich voor een kostelijke „clute", doortinteld met pa rodistische elementen. Het ging de S. C.H.I.M.-tonelisten goed af. Zwaarder was de opgave na de pauze, de opvoe ring van „Floris en Blancefloer" naar de bekende middeleeuwse roman, die Diederic van Ossenede zo goed was reeds in de dertiende eeuw uit het Frans voor ons te vertalen. Het is het verhaal van de zuivere liefde tussen een slavin en een koningszoon. Sterk spreekt hieruit de kracht van een rei ne liefde, die boven het zwaard gaat; hoe de versie ook moge wezen zij blijft begrijpelijk, zowel voor de der tiende als voor de twintigste eeuwers, omdat het onderwerp niet aan tijd of omgeving gebonden is. Blancefloer werd vertolkt door Sarie Rothuizen, die het bekoorlijke slavinnetje keurig gestalte gaf. Haar tegenspeler, Jan Lievense (Floris) had een zeer zware rol, maar hij kweet zich goed van zijn taak. De regie van het spel was in handen van de heer W. de Haan; mej. E. A. Binkhorst verzorgde de décors. Voor de pauze bekampten vier da mes en vier heren elkaar in het spel „Kent U hem niet", dat door Wim Munters werd geleid. De heren dolven grandioos het onderspit Arie Kuyvenhoven (piano) speelde, voordat „De Beer en de Pasjewerd opgevoerd „Deuxième arabesque" van Cl. Debussy en „Villageoises", een werkje van Fr. Poulenc. De avond was geopend door de voorzitter van „S C. H.I.M.", Kees Krietemeyer.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4