Over een (iets, het zitten naast een vrouw en het inrichten van een huis Morgen krijgt de wereld er een nieuwe staat bij Verbruik van benzine wordt waarschijnlijk niet weer beperkt Kerk koopt café Twee arrestanten ontsnapt en een uur later weer gegrepen Vrouw te Gefdrop vermoord Raket naar de maan? Dinsdag 5 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Vrijwillige beperking is groter dan werd verwacht MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. In combinatie met CAMPING 1957 ock 'n ro l -brokken Kapitale boerderij te Alteveer verbrand Opgenomen in het Britse Gemenebest Moordaanslag in Tel Aviv Film voor Johannastichling Het is niet waarschijnlijk dat het benzineverbruik in Nederland opnieuw aan beperkende bepalingen zal worden onderworpen, zo deelt de K.N.A.C. mee. Althans niet, wanneer de vrijma king van het Suezkanaal zonder al te groot oponthoud voortgang vindt en wanneer Egypte aan een vrije vaart door het kanaal geen nieuwe moeilijk heden in de weg legt. Nog steeds wordt de aanvoer naar de benzinepompen in Nederland met een bepaald percentage van de normale aanvoer verminderd. Er is echter prak tisch nog geen pomp zonder benzine gekomen. Ten eerste doordat de recen te prijsverhoging van de benzine het verbruik heeft doen dalen. Ten tweede doordat vrij velen, met name ook vele grotere instellingen, met het oog op de situatie, vrijwillig minder benzine ge bruiken. De K.N.A.C. heeft van be voegde zijde vernomen, dat de vrijwil lige beperking beduidend groter is dan men gemeend had te mogen verwach ten. De K.N.AC. heeft zich er steeds van overtuigd gehouden, dat een be roep op de automobilisten, om vrijwil lig mee te werken aan bezuininging, succes zou kunnen hebben. In een adres aan de regering werd enige tijd geleden dan ook een proef met een dergelijke oplossing aanbevolen. De komende weken zal, zoals steeds bij nadering van het voorjaar, het ben zineverbruik oplopen. De verwachting is, dat behoudens bijzondere moei lijkheden de Nederlandse benzine voorraden voorlopig voldoende op peil kunnen worden gehouden om dit op te vangen. Minister Zijlstra zal de benzinesitua tie opnieuw in studie nemen. Volgens Ingezonden mededeling (adv.) Amsterdam 28 februari tlm 10 maart Geopend fop werkdagen van 10-17 uui^ O en 19.30-22.30 uur M a. zondagen 10-18 uui II Bij de voorbereiding voor het nationale ,rock 'n roll" kam pioenschap in Zweden zijn twee slachtoffers gevallen. Eén der favorieten moest met een gebro ken been en een andere met een hersenschudding in een zie kenhuis worden opgenomen. De organisatoren beginnen zich on gerust te maken en vrezen, dat het kampioenschap niet zal kun nen doorgaan door het grote aan tal ongelukken. Onveiligheid in West-Java Een delegatie van de provinciale raad van West-Java heeft aan premier Ali Sastroamidjojo een nota overhan digd over de veiligheidssituatie in West-Java. Verschillende delen van deze provincie worden reeds jaren lang geterroriseerd door benden van de Darul-Islam. In het afgelopen jaar werden hon derden dessabewoners, twaalf leden van de politie, 57 militairen en 56 des- sawachters door de benden gedood. toezegging zal daarbij het bedrijfsleven worden gehoord. Omstreeks half maart is dan een beslissing te verwachten over het al dan niet wederinvoeren van beperkingen. Het is intussen dui delijk, dat deze beslissing hoofdzakelijk zal afhangen van de gang van zaken met het Suezkanaal. Een zo groot mogelijke vrijwillige beperking van het benzineverbruik blijft vooralsnog echter noodzakelijk, aldus de K.N.A.C. De kerkeraad van de Christe lijk Gereformeerde Kerk van Lis- se heef voor evangelisatiedoel einden een café in de Haarlem mermeer gekocht. Al geruime tijd waren er plannen om een eigen gebouwtje te zetten. De eerste stoot daartoe werd gegeven met een gift van tienduizend gulden. Door allerlei omstandigheden stagneerden echter de bouwplan nen. Nu het café met bijbeho rende woningen te koop kwam heeft de kerkeraad deze kans aangegrepen. Het mes snijdt hier voor de Chr. Geref. gemeente aan twee kanten, want met de aan koop van het café wordt dit deel van de Haarlemmermeer, de zg. Lisserhoek, -oor de tweede maal „drooggelegd". De overdracht is op 11 maart, waarna het gebouw nog dezelfde week in gebruik wordt genomen. Bewakers neerges'agen TWEE ARRESTANTEN zijn, na twee bewakers te hebben neergeslagen, ont snapt uit het Huis van Bewaring te Maastricht. Een uur later werden de mannen reeds gearresteerd in de wo ning van een kennis. Uit een van de cellen werd naar de bewaker gebeld. Toen deze verscheen, werd hij neer geslagen en van zijn sleutels beroofd. Twee van de mannen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cellen geopend en ee ntweede bewaker die op het gerucht naar boven kwam, eveneens neergeslagen. Een poging om de directeur van het Huis van Bewa ring telefonisch te waarschuwen, on dernomen door een medegevangene die door de beide mannen was bevrijd, mislukte. De twéé ontsnapten wisten uit het hoofdgebouw te komen en maakten zich uit de voeten via het aangrenzen de terrein van een ziekenhuis in de Gistermiddag is een kapitale boer derij te Alteveer door een hevige uit slaande brand verwoest. Een kwar tier na het uitbreken van de brand was de gehele boerderij een laaiende fakkel. Het vee kon bijtijds uit de stallen worden - gehaald. Verder zijn slechts enige meubels gered. Veel geld is eveneens verbrand. Consumptie-aardappelen naar fabriek De Nederlandse aardappelmeelin- dustrie zal zeer binnenkort beginnen met de aankoop van klei- en zand- aardappelen. Gezond veldgewas en gesorteerde aardappelen boven 35 mm, praktisch vrij van grond, rot, vuil en spruiten mogen een tarrapercentage van hoog stens 5 percent bij uitwassing op de fabriek hebben. Partijen uitschot ko men niet voor levering in aanmerking. De marge voor de handel zal door de fabrieken worden betaald. De fabrieken kunnen desgewenst ook rechtstreeks van telers kopen, aldus is vastgesteld door het produktschap voor aardappelen. Zaterdagavond omstreeks negen uur is te Geldrop de 31-jarige C. H. van de R.-N., moeder van vier kinderen, op raadselachtige en afschuwelijke wijze vermoord. Omtrent de oorzaak en juis te toedracht tast de politie tot nu toe nog in het duister. De moordenaar, J. van H. uit Oirschot blijkt ontoereke ningsvatbaar te zijn. De 21-jarige J. v. H. deelde zaterdag avond aan de politie mede dat hij een vrouw had vermoord. In de woonka mer van het huis trof de politie daarna het stoffelijk overschot van de vrouw aan. De echtgenoot, die een orkest leidt, was niet thuis. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen, waarvan de oudste tien jaar en de jongste anderhalf jaar oud is. De dader is na de moord kalm met de bus naar Oirschot gegaan en heeft zich daar bij de politie gemeld. Hij was sedert januari bij Van de R. in pension en werkte te Nuenen op een steenfabriek. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. Ernstig kolentekort in T sjecho-Slowakije Wegens een ernstig kolentekort, ver oorzaakt door een daling van de ko- leninvoer uit Polen, heeft de regering van T.sjecho-Slowakije haar economi sche plannen voor 1957 moeten her zien. richting van het westelijk deel der stad. Dank zij haar bekendheid met de antecedenten der mannen, slaagde de politie er snel in ze te grijpen. De twee bewakers zijn niet ernstig gewond. Zij konden na medische be handeling naar huis keren. De arrestanten, de 19-jarige mijn werkers J. B. uit Schaesberg en H. G. B. uit Maastricht zaten wegens een be trekkelijk onbeduidend delict in voor arrest. Nationale ploegwedstrijd Het ploegcomité Nederland zal de nationale ploegwedstrijd voor trekker- ploegen dit jaar houden te Orvelte bij Westerbork (Dr.) op woensdag 3 april op het bedrijf van de heer A. Enting, E 86. Deze wedstrijd zal gaan om het kam pioenschap voor trekkerploegen in Ne derland en er wordt door meer dan twintig ploegers aan deelgenomen. De kampioen en tweede prijswinnaar zul len deel kunnen nemen aan de we reldkampioenschappen 1957 in het ploegen, die in de Verenigde Staten zullen worden gehouden. Vertraging in het treinverkeer door revisiewerkzaamheden Zondagavond is op het spoorweg emplacement in Utrecht de revisie begonnen van het blok bij seinhuis A. De werkzaamheden, die van zeer uit gebreide aard zijn en waarmee nog wel circa tien dagen zullen gemoeid zijn, zullen gedurende deze tijd van ongunstige invloed zijn op de loop der treinen, die dit aan de noordzijde van Utrecht drukke baanvak moeten pas seren. De laatste treinen van zondagavond kregen 30 tot 40 minuten vertraging. Ook bij de aanvang van de dienst gisterochtend was er weer vertraging. Hoewel minder dan zondagavond, be liep zij toch nog 20 tot 30 minuten. Er moesten bovendien enkele treinen worden opgeheven. Met vertegenwoordigers van de diver se Indonesische partijen heeft presi dent Soekarno in zijn Paleis te Dja karta besprekingen gevoerd naar aan leiding van de door hem voorgestelde hervormingen in de regering. Op de bovenste foto de president in gesprek met de secretaris-generaal van de communistische partij Owipa Noesan- tara Aidit en op de onderste foto spreekt de president met Mohammed Natsir, voorzitter van de machtige Moslem-partij „De Masjoemi". Het hoofd van de dienst voor we tenschappelijk speurwerk van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington verklaard, dat de Amerikaanse luchtmacht mis schien binnen vijf jaar een raket rondom de maan zal zenden. Er bestaan verschillende plannen voor een raket naar de maan te sturen en Amerika acht het nood zakelijk de plannen uit te voeren om de Russen voor te blijven. Nieuwe Britse straalmotor DE HAVILLAND vliegtuigmotoren- fabriek, onderdeel van de vliegtuigen- fabriek van de Havilland te Londen, heeft bekend gemaakt, dat zij een nieuwe straalmotor heeft gebouwd, die naar zij meent, de krachtigste ter we reld is. De nieuwe motor, kan een stuwkracht ontwikkelen van negen- duizd kg. Tot dusverre was de Bristol „Olympus" straalmotor met zevendui zend kg. stuwkracht de sterkste mo tor, althans van de motoren die van de geheime lijst zijn afgevoerd. De motor zou kunnen dienen als krachtbron voor supersone bommen werpers of zeer snelle straaljagers. Het s.s. Waterman van de Hol- land-Afrika Lijn zal, niet zoals ver wacht donderdag maar reeds woens dag a.s. (6 maart) van zijn reis naar Kaapstad in Zuid-Afrika in ons land terugkeren. Het zal in de loop van de dag aan de Lloydkade te Rotter dam voor anker gaan. West-Duitsland zal Engeland on geveer 500 milj. gulden betalen als bij drage tot de legeringskosten der Britse troepen in de bondsrepubliek. Goudkust wordt zelfstandig Morgen zal de Goudkust, omgedoopt tot Ghana (naar een oud Afrikaans rijk, waar, volgens sommige historici, de volken van de Goudkust van afstammen), de negende onafhankelijke staat binnen het Gemenebest worden met koningin Elisabeth II van Engeland als souvereine vorst, een kabinet en een parlement als dat van andere onafhankelijke Gemenebestlanden. Morgen zal de hertogin van Kent als speciale vertegenwoordigster van de Britse koningin, de eerste bijeenkomst van het parlement van Ghana officieel openen. In de nieuwe natie zullen de volken van de goudkustkolonie, Asganti en de noordelijke ge bieden, die sinds het begin van deze eeuw politieke vooruitgang hebben gemaakt, onder een be stuur zijn gevoegd. Zij zal even eens Brits Togoland omvatten. Ghana is gelegen aan de Golf van Guinee, heeft een oppervlak te van 235,000 vierkante kilome ter (zeven en een half maal zo groot als Nederland) maar telt slechts 4,5 miljoen inwoners. Het is een echt tropisch land, met een klimaat, dat voor blan ken in de regenperioden moei- Hei gesprek van de dag lijk te verdragen is wegens de hoge vochtigheidsgraad. In uit gestrekte gebieden valt in de twee regenseizoenen drie tot vier maal zoveel regen als in een heel jaar in Nederland. Tot voor enige tientallen jaren droeg Afrika's Westkust daar door de afschrikwekkende naam van „the white man's grave". Door de verbeterde omstandig heden is er echter geen sprake meer van dat de blanke hier zijn graf moet vinden. Ondanks eeuwenlang contakt met Europa in de zeventiende eeuw bijv. had onze West-Indi sche Compagnie er een handels monopolie is Ghana een echt Afrikaans land gebleven. Blanken blijven er wel enige jaren werken, maar het klimaat schrikt hen toch van permanente vestiging af. Bovendien was het tot nog toe aan nietinheemsen verboden, landbouwgrond te ko pen. Godsdienst Enkele der negerstammen han gen de mohammedaanse gods dienst aan, maar het overgrote deel der bevolking (80 pet) leeft nog in een geheimzinnige goden wereld. Ghana heeft elf steden met meer dan 10.000 inwoners; Acera, de hoofdstad, telt er bijna 140 duizend. Zij liggen alle aan de kust; in het binnenland leeft de bevol king in zeer kleine tot grotere dorpen, op de aan de stam beho rende gronden. Ruzies Een kadaster bestaat er niet, zodat ruzies over grondbezit tus sen stamhoofden aan de orde van de dag zijn. Het voeren van processen is in Ghana een populaire sport en een groot deel van de intellectu elen van het land bestaat daarom uit juristen, in plaats van artsen, technici en landbouwdeskundi gen, die het land zozeer nodig heeft. Er zijn ongeveer 4000 lagere scholen met 500.000 leerlingen, middelbaar onderwijs beschikt over dertig scholen. Verder zijn er een universiteit (in Achimo- ta) en een technische hogeschool (in Koemasi). Honderden jongemensen met aanleg studeren echter, met beurzen van de regering, in het buitenland. Zo ontstaat langzamerhand 'n kader, dat de toekomst van de jonge staat Ghana in handen kan nemen. Het Britse Gemenebest zal na morgen dus negen staten tellen: t.w. Ghana, Australië, Canada, Ceylon, India, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Zuid-Afrika en het Verenigd Koninkrijk. GOUDKUST WORDT GHANA Onderzoek onmogelijk De verleden jaar door de partijbe sturen van k.v.p. en p.v.d.a. ingestelde commissie, die een onderzoek zou in stellen naar wanordelijkheden bij de verkiezingspropaganda, o.a. te Venlo en te Roermond, heeft aan de partij besturen medegedeeld dat een onder zoek naar de vraag of de besturen der partij ook verantwoordelijkheid terza ke dragen, niet is uit te voeren. De besturen der partij hebben vorig jaar reeds bericht part noch deel aan het kabaal te hebben. Hiermede is deze zaak weer van de baan. Het fietsje MOT JE NOG....?, zei een caféhouder in Den Haag gistermorgen tegen een van zijn klanten. „Wattevroeg de klant, nadat ie zijn druppie in het keelgat had gewipt. „La' m'n eigen eerst uit spreken", zei toen de her bergier, „ik wilde je vra gen of je nog een fiets mot kopen? Zo goed as nieuw en voor een heel zacht prijssie." De koop is doorgegaan en het fietsje kreeg een nieu we eigenaar. Neen, toch niet, want het bleek dat het karretje, dat de caféklant in zijn bezit kreeg, zijn eigen wettelijk eigendom was, dat hem en kele maanden geleden af handig was gemaakt door een dief. Die vertegenwoordiger van het langevingersgilde is gis termiddag nog tegen de lamp gelopen. Daar is een heel lang verhaal aan ver bonden, dat om kort te zijn hierop neer komt. Nadat de fietskoper het café had verlaten, ging hij een brordjeswinkel binnen en kocht drie krentebollen. De bakkersvrouw was om een praatje verlegen en daarom vertelde hij het verhaal van de gestolen fiets. Laat nu een paar dagen geleden de bakker ook een tweede hands fiets hebben gekocht! De verkoper was bekend en de politie voelde hem even later aan de spreekwoorde lijke tand, waarna de fiet senhandelaar door een spreekwoordelijke mand viel. Hij gooide toen alle kaarten maar op tafel: ik heb vier fietsen gestolen, zei de man. Stemdag-wee IN ASSAM ZIJN plaatse lijke verkiezingen gehou den. Een oude vrouw kwam daar met haar stembriefje zo erg in moeilijkheden dat zij teneinde raad het biljet ln twee stukken scheurde en in elk van de twee stembussen een snip per deponeerde. Er stonden twee kandidaten op het briefje. Ik weet werkelijk niet, welke man de beste is, klaagde de vrouw. Snik kend verliet zij het stem lokaal. Stemmen moeilijk karwei. is een De bomen van Napoleon IN BEIEREN ZULLEN duizenden bomen, die kei zer Napoleon in zijn glorie tijd langs grote wegen in Beieren heeft laten planten om zijn oprukkende troe pen tegen de felle zon te beschermen, worden ge rooid. De bomen worden te oud en bovendien zijn veel automobilisten al ge slipt op de gevallen blade ren. Die zit IN DE AMERIKAANSE staat South Carolina zal binnenkort een wetsont werp worden ingediend, op grond waarvan een man in deze staat in een tram, trein of bus niet „zo-maar" naast een vrouw mag gaan zitten. De man, die een plaatsje zoekt, moet dan eerst be leefd aan de vrouw, naast wier zitplaats ruimte is, verzoeken zich naast haar te mogen nederzetten. Goed wonen... EEN GROTE AMERI KAANSE maatschappij voor voorlichting bij woningin richting schreef een opstel wedstrijd uit over het on derwerp: „Hoe richt ik mijn huis in?" Uit heel de wereld kwamen inzendin gen binnen. Wij laten hier enkele titels volgen: Open haard is goud waard (van een Engelsman), Doe het zelf (door een Amerikaan), Samenwonen met de Rus sen (door een inwoner van een satellietland van Rus land), Rustig wonen (een Israëliër), Het franco-in richten van getraliede wo ningen (een Spanjaard), Eens(van een ontheem de), Het woonprobleem in het licht van de economiseh- technische en sociaal-cultu rele verhoudingen van het verscheurde Duitsland in de tweede helft van de 20e eeuw (in drie delen) door een Duitser, Het wo nen in geoliede tenten (een Arabier). Ook een Nederlander stuurde in. De titel luidde hier: Inrichtingskosten als aftrekpost van de belas ting Uit: „Tussen de Rails" DR. ISRAEL KASTNER, tijdens de oorlog leider van de Joodse ge meenschap in Hongarije, is giste ren te Tel Aviv bij een aanslag op zijn leven ernstig gewond. Zijn aanvallers vuurden drie maal op hem toen hij het gebouw verliet van het in het Hongaars verschijnende blad waaraan hij is verbonden. Van de zijde van het ziekenhuis waar in Dr. Kastner is opgenomen, is ver klaard, dat een van de kogels hem in de borst getroffen heeft. De anderen misten hun doel. Volgens een ooggetuige zijn er twee aanvallers geweest, die met een jeep ervan door gingen. De politie zegt vier verdachten te hebben aangehouden. Dr. Kastner werd een omstreden fi guur in Israël als gevolg van de ver volging wegens smaad tegen een ze kere Malkiel Greenwald, die Dr. Kast ner beschuldigde van samenwerking met de nazi's in Hongarije en mede werking bij de uitroeiing van de Hon gaarse Joodse gemeenschap. Greenwald werd vrijgesproken door de rechtbank van Jeruzalem. De Johannastichting te Arnhem is van plan, een 16 mm geluidsfilm te la ten maken, waarin doel en streven van deze inrichting voor gehandicapte kin deren in beeld zullen worden gebracht. De nieuwbouw van de Johannastich ting vordert intussen gestadig. In totaal zullen er acht dubbelpavil- joens verrijzen, waardoor de opname capaciteit der Johannastichting stijgt tot 240 kinderen. Nu zijn er 138 kinde ren. 0 Robert Morris, juridisch adviseur van de subcommissie voor binnen landse veiligheid van de Amerikaanse senaat, heeft te Washington in een vraaggesprek voor de televisie mee gedeeld, dat hij van mening is, dat er nog steeds communistische elemen ten in Amerikaanse regeringskringen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3