AKKOORD OYER TERUGTOCHT ISRAËLISCHE TROEPEN Middelburgse elektriciteitstarieven gaan nu toch omhoog Cairo en Damascus: zijn sterkste sowjet-bruggehoofden in M-0osten Niet zoeken naar de schuldvraag maar herhaling voorkomen P.Z.E.M.-prijzen moeten ook hoger PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na vijf kwartier onderhandelen Generaals Burns (V.N.) en Dajan (Israël) regelden tijdschema Ben Goerion ging af op „verduidelijkingen" Twee kustvaarders in botsing Beieren wil meer onderscheidingen Vrije landen moeten „pan-arabisme keren" Ontvoerde baby werd ongedeerd gevonden Straat van Tiran moet vrij blijven A.R.- en S.G -fracties stemden tegen, maar „De kleine man wordt gespaard' Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3644 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 5 maart 1957 JT k Gunstige ontwikkeling voor scheepsbouw (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.15 u., onder 18.28 u. Maan op 8.43 u., onder u. Hoogwater woensdag 6 maart. Vlissingen: 4.33 u. 2.14 m., 16.51 u. 1.94 m. Terneuzen: 5.00 u. 2.29 u. 17.19 u. 2.10 m Wemeldinge: 619 u. 1.58 m., 18.36 u. 1.66 m. Zierikzee: 6.02 u. 1.32 m., 18.20 u. 1.41 m. De BEVELHEBBER VAN DE INTERNATIONALE politiemacht van de V.N., generaal-majoor Burns, heeft maandag bekendge maakt, dat hij met de stafchef van het Israëlische leger, generaal- majoor Mosje Dajan, overeenstemming heeft bereikt over de methode en het tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba. Het akkoord werd bereikt gedurende een onderhoud op het vliegveld van Ydda, dat een uur en een kwartier duurde. Toen Dajans uitnodiging voor de besprekingen te Cairo, waar het hoofd kwartier van het internationale leger is gevestigd, werd ontvangen, was Burns per auto op weg van El Arisj naar de zone van het Suezkanaal. Een verken ningsvliegtuig van de V.N. werd uitgezonden om hem op te vangen. Dit toestel slaagde er in met Burns contact te krijgen, waarop deze naar El Arisj terug keerde en zich vandaag per vliegtuig naar Lydda begaf. Premier Ben Goerion had gene raal Dajan opdracht gegeven, de kwestie van de terugtrekking te re gelen, zonder de goedkeuring van het kabinet af te wachten. Volgens een woordvoerder is de premier af gegaan op de „verduidelijkingen", die de Amerikaanse regering ten aanzien van haar bedoelingen be treffende Gaza heeft gegeven. Deze verduidelijking had Ben Goerion te vreden gesteld. Na het onderhoud met generaal Da jan begaf generaal Burns zich naar z'n voormalige hoofdkwartier in het „nie mandsland" van Jeruzalem. Dinsdag keert hij terug naar het Gebied van Sinaï. Algemene kwesties Generaal Burns verklaarde, tegen over de pers, dat generaal Dajan en hij gesproken hebben over „algemene kwesties met betrekking tot de (Israë litische) terugtocht uit het gebied van Gaza en Sjarm el Sjeik." „Wij kwamen tot een overeenkomst over de kwestie. Ik kan verder niets zeggen over het tijdschema en de wij ze van terugtrekking", zo voegde hij hieraan toe. Generaal Burns zal aan secretaris generaal Hammarskjoeld verslag over zijn bespreking met generaal Dajan uitbrengen. Hij wilde niet zeggen, of Egyptische bestuursambtenaren in het spoor van de V.N.-troepen naar Gaza zullen terugkeren. Bestuursvacuum? Waarnemers geloven, dat de grootste moeilijkheid het voorkomen van een bestuursvacuum in de dichtbevolkte Gisteravond, omstreeks 23 uur zijn de kustvaarders „Wulp" en „Dom burg' 'ter hoogte van Poortershaven op de Nieuwe Waterweg met elkaar in aanvaring gekomen. De „Wulp" kon kort na de botsing waardoor de sche pen met de ankerkettingen in elkaar raakten, doorvaren. De Domburg, welke ter hoogte van de stuurhut werd getroffen, liep aan de grond. De„Wulp" van P. A. van Es te Rot terdam, komende van Manchester werd licht beschadigd. De uitvarende „Domburg" yan Mul ler en Co te Rotterdam, liep eveneens lichte averij boven de waterlijn op en kwam als gevolg van de aanvaring aan de grond te zitten. Met sleepboothulp zal getracht worden het vaartuig weer vlot te krijgen, waarna het schip naar Rotterdam zal terugkeren. Nederlandse bergers bij Suez naderen einde Een Nederlands bergingsvaar tuig is maandag begonnen met het lichten van de baggermolen „Louis Perrier", die in het Suezkanaal tot zin ken was gebracht. Generaal Wheeler, die namens de V.N. het bergingswerk leidt, sloeg het begin van de operatie gade. Als de baggermolen uit de vaar geul zal zijn verwijderd - men hoopt dat dit woensdag het geval zal zijn - moet alleen nog het wrak van de sleepboot „Edgar Bonnet" worden geborgen. Nijlpaardje geboren Voor de 25ste maal is in Artis een nijlpaardje geboren. Moeder Mieke maakt het goed, evenals haar baby van 40 kilo. Dit is het derde jong, dat Mie ke sedert haar komst in Artis (1951) ter wereld heeft gebracht. DE BILT ZEGT: Vrij koud Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, en van het noorden uit bre kende bewolking. Matige wind tussen noord en oost. Vrij koud. kuststrook van Gaza is. Gezien de korte duur van de be spreking van maandag gelooft men, dat het plan voor de Israëlische terug tocht slechts in grote trekken bespro ken is. Betogingen in Israël In Jeruzalem hebben maandag honderden geprotesteerd tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen. Er ontstonden vechtpartijen met de politie, toen 400 studenten in op tocht naar het parlementsgebouw wilden trekken. Tien studenten wer den gewond. Een vijftigtal betogers is aangehouden. Panamees zit vast Het Panamese „Captain John C" op weg naar Rotterdam is gisteravond bij de steiger van de veerboot Maassluis- Rozenburg op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg aan de grond geraakt. Gedwongen door de mist was het schip er voor anker gegaan, waar na het op de zuidelijke oever verdaag de. Hedennacht te 03.00 uur zou men trachten de „Captain John C" met be hulp van de sleepboten „Argus", „Wit te Zee" en „Kinderdijk" weer vlot te krijgen. Appels vrij naar Zweden Met ingang van 1 maart 1957 heeft Zweden de invoerrechten op geïmpor teerde appels opgeheven. Op Neder landse appels, welke naar Zweden werden gezonden bedroeg dit invoer recht f 18.38 per 100 kg. Deze hoge in voerrechten zijn er de oorzaak van dat tot dusver weinig appels uit Neder land naar Zweden werden gezonden. Thans wordt verwacht dat de Neder landse fruithandel ook de aandacht op Zweden zal richten. Kool naar België België en Luxemburg hebben beslo ten met ingang van maart 1937 de in voer van rode en witte kool uit ons land weer toe te staan. In ons land zijn nog grote voorraden van deze koolsoorten aanwezig. en een tegenvaller Tenslotte een minder glorieus be richt. Frankrijk heeft namelijk beslo ten de liberalisatie van de witlof-im port, o.a. uit Nederland tot nader or der in te trekken. Met ingang van he den zal daarom de invoer van witlof in Frankrijk slechts kunnen geschie den op speciale invoervergunningen. „Het verlangen naar orden en on derscheidingen is zo groot, dat het kruis van verdienste van de Bondsre publiek alleen niet meer voldoende is. Dit zei maandag de minister-president van Beieren, dr. Hoegner, in een com missie van de landdag in Muenchen. Het liefst zou hij de titel „Rat" (raad) weer invoeren, „op gevaar af dat alle raden op een goede dag weer gearresteerd worden". Bovendien bracht het verlenen van titels geld in de staatskas. De landdag behandelt een wetsont- wepr van de regering, dat voor bij zondere verdiensten een Beiers kruis met blauw-wit lint wil instellen. Franse premier Hollet waarschuwt De Franse eerste-minister, Guy Mollet, heeft maandag op een gemeen schappelijke vergadering van het Canadese lagerhuis en de senaat in Ottawa verklaard, dat alle vrije landen verplicht zijn zich te verzetten tegen de onder mijnende actie van het „pan-Arabisme", dat een werktuig voor communistische infiltratie in het Midden-Oosten is. Mollet, die na besprekingen met president Eisenhower in Washington een bezoek aan Canada brengt, zei, dat „Cairo en Damascus, de bronnen van het pan-Arabisme", de sterkste bruggehoofden van de Sowjet-Unie In het Midden- Oosten zijn geworden. Wat de economische eenwording van Europa betreft zei Mollet, dat die een wording meer handel met Noord- Amerika tot gevolg zou hebben en dat zij een garantie voor het atlantisch pact zou zijn. Het verzekeren van de Europese eenwording is een van de hoofddoelen van de Franse politiek, aldus Mollet. „Ik heb me ingespannen om die een wording te vestigen op een vaste Frans-Duitse ententie en ik heb wat dit aangaat op alle punten een zelfde Zouuagocntend heeft een ïormatie van acht Sikorsky S-58 helikopters de helikopterlijn van de Sabena tussen Brussel en Parijs geopend en de af stand in iets meer dan twee uur afge legd. De reis werd bij mooi weer en op een hoogte van 300 meter gemaakt. Vanaf vandaag zal tweemaal daags op dit traject worden gevlogen en van 14 april af vijfmaar. De foto geeft een beeld van het ver trek voor de opningsvlucht uit Brus sel. Echtpaar in hechtenis Jane Harcastle, de baby van twee weken die zaterdag uit een kinderwa gen voor een warenhuis te Halifax (Yorkshire) was weggenomen, is on gedeerd teruggevonden. Het blijkt, dat het kind was meege nomen door een echtpaar, dat de hoop om zelf een kind te hebben had opge geven. Deze mensen, de dertigjarige John Harris en zijn 23-jarige vrouw Doreen, waren er zaterdagmiddag op uitgetrokken om „een dochtertje te zoeken". Bij de ingang van een warenhuis vonden zij Jane Harcastle, die daar in een kinderwagen was achtergelaten door de ouders die inkopen deden. Het echtpaar nam de baby mee naar huis, waar zij er uitstekend voor zorgden. Zondagavond kwamen twee agenten die op grond van talrijke ondervra gingen het spoor hadden gevonden het kind terughalen. Het echtpaar is in hechtenis genomen. Mensen als proefkonijn In het oerwoud van Frans Kameroen worden maandag tien menselijke 'proefkonijnen' neergelaten, die zullen proberen 25 dagen in de wildernis te leven. De proef is bedoeld om na te vliegtuigongeluk het in het oerwoud kunnen uithouden. Een van de proef- mensen is een meisje van 23 jaar, Ga- thie Nunes, die speciaal gekozen is om dat zij tenger is. De tweede vrouw van de groep is een verpleegster, die inder tijd in Indo-China dienst heeft gedaan. Ruim tienduizend personen heb ben dinsdag een bezoek gebracht aan de 38ste R.A.I.-tentoonstelling te Am sterdam. Het totaal aantal bedraag thans 53.321. vastbeslotenheid aangetroffen bij bondskanselier Adenauer en de Duitse regeringEr bestaat geen Frans- Duitse rivaliteit meer, maar eerder 'n vertrouwelijke samenwerking die nog nauwere banden mogelijk maakt", zo voegde hij hieraan toe. Deze foto toont de kleine perso- nenwagen, die zondagmiddag in Den Bosch in de riviertje de Dom mel reed en waarin, zoals wij gis teren reeds schreven, vijf perso nen, o.w. een echtpaar met twee zoons, de dood vonden. Deze opname werd gemaakt, toen de wagen juist op de oever was getrokken door de in Den Bosch gelegerde Genie-soldaten, die hiervoor de hulp van een duiker moesten inroepen en die extra zwaar materiaal moesten laten aanrukken. Badawi overleden De president-directeur van de Egyp tische Suezkanaalmaatschappij, Bada wi, is gisteren aan een hartaandoening op 56-jarige leeftijd overleden. Nederlandse mening over Gaza DE NEDERLANDSE delegatie bij de Ver. Naties heeft ten aan zien van het Midden-Oosten steeds op het standpunt gestaan, dat men niet zozeer naar de schuldvraag van de kwestie-Gaza moet zoeken, maar regelingen moet treffen om herhaling te voorkomen. Aldus de Nederlandse afgevaardigde de heer C. W. A. Schurman in de Al gemene Vergadering. MET DE STEMMEN van de A.R.- en S.G.-fracties tegen heeft de gemeenteraad van Middelburg maandagmiddag zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van B. en W. tot verhoging van de elektriciteits tarieven. De wethouders jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en L. J. van 't Westende verdedigden het voorstel. Eerstgenoemde wethouder zei o.m. dat de tarieven van de P.Z.E.M. dit jaar ook naar boven zullen moeten. Landelijk gezien zijn de Middelburgse tarieven niet zo gunstig; ten opzichte van die van de P.Z.E.M. wel. Ook wethouder Van 't Westende vond, dat Middelburg gunstig uit de bus komt. De „kleine man" wordt met de wijzigingen gespaard, zo zei hij; die kleine man zal gemiddeld een twaalf cent per week moeten gaan betalen. Combinatie De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) had bezwaren tegen de combinatie verhoging van de kostprijs-verande ring van voltage, waarmee b. en w. de wijziging argumenteerden. In feite gaan de gebruikers de voltage-wijzi ging (van 120 naar 220 volt) toch met deze verhoging etalen, aldus de heer Hesselink. Als men niet tot de om bouw overgaat, zal men ook niet be hoeven te verhogen, zo vervolgde het V.V.D.-raadslid, daarom zal er eerst vastgesteld moeten worden, of er wer kelijk omgebouwd wordt. Niet enthousiast Met dezelfde gedachten was de heer Meliefste (A.R.) vervuld. In de Com missie Gemeentebedrijven was men niet enthousiast over de ombouw. Hij wilde een en ander graag zien in het licht van de bestedingsbeperkingen. Het A.R.-raadslid kon het niet met el kaar laten stroken, dat thans het volk gedwongen wordt hogere uitgaven te doen. Zolang de ombouw nog niet ze ker is, moet men de tarieven niet ver hogen, vond de heer Meliefste. Ook de heer M. Wattel achtte het niet juist, dat deze verhoging thans aan de orde wordt gesteld. Reeds beslist Toen de heer L. J. Breel ,(P.v.d.A.) zei, dat er door twee dingen tegelijk te behandelen er kanten aan deze zaak zitten, die niet helemaal zuiver zijn. wees burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein er op, dat de ombouw reeds be slist is. Er bestaat reeds zoiets als een voltageombouwfonds. „Dan bestaat er nog de kans, dat we verbruikers laten betalen, die er niet van gaan profi teren", vond de heer Breel. „We moeten de realiteit onder ogen zien" sprak de heer A. J. Kalland (C.H.) met vaste stem niet wachten met de ombouw tot de periode van da lende conjunctuur. Het voorstel werd tenslotte met 14— 4 stemmen aangenomen. De Israëlische verklaringen van maandag schijnen de grondslag te ver schaffen waarop men kan trachten een vreedzame regeling voor de geschillen in het Midden-Oosten op te bouwen, aldus de Nederlandse afgevaardigde. Tenzij De Israëlische terugtrekking zal op zichzelf niet bijdragen aan het welzijn van de volken van het Midden-Oosten, tenzij aangenomen kan worden dat het vacuum, ontstaan door het vertrek der Israëliërs, onmiddellijk door de V.N.- troepen wordt opgevuld, de vrije vaart door de Straat van Tiran gehandhaafd wordt en vreedzame omstandigheden in het gebied van Gaza verzekerd zijn. Open zee Volgens de Nederlandse regering moet de Golf van Akaba volgens het internationale recht een deel van de open zee beschouwd worden, omdat er vier landen aan grenzen en omdat hij breder is dan de drie-mijlszone van deze landen. Bijgevolg is de Straat van Tiran een zeestraat, die twee open zeeën verbindt, welke normaal door de internationale scheepvaart gebruikt worden. Dergelijke zeestraten mogen door alle schepen gebruikt worden, ook al vallen zij binnen de territoriale wateren van een of meer landen. Deze regel heeft het internationaal gerechts hof in het geval van het kanaal van Korfoe erkend. Aangezien de Straat van Tiran voorts twee delen van de open zee verbindt, hebben de kuststaten niet het recht om de scheepvaart door de straat waar deze binnen hun ter ritoriale wateren valt, te condole ren. Eisenhowers steun Mr. Schurmann verklaarde nog, dat bij gebrek aan een resolutie die de Is raëlische opvatting dekt, Nederland het van groot belang acht, dat presi dent Eisenhower zijn steun voor het Israëlische standpunt heeft beloofd door zaterdag in zijn boodschap aan premier Ben Goerion te verklaren, dat de Ver. Staten als vriend van alle landen in het betrokken gebied en als loyaal lid van de Ver. Naties zouden trachten te bereiken dat de Israëlische hoop niet vergeefs zou zjjn.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1