ZITPLAATSEN-WEE CREGHEL DE GROTE MODE VOORJAAR '57 MANTELPAKJES zuiver wollen kamgaren DOET UW VOORDEEL Maandag 4 maart 1957 Pagina 4 Wij bieden U een zeer grote keuze 110- Ons grote succes Mantelpakje met 2 rokken 117.50 125.- tot 155.- Mantelpakjes RECLAME-AAKBIEDING I 72.50 78.50 87.50 97.50 GOES LANGE VORSTSTRAAT 80-82 PROFESSOR Auto gemaakt in slaapkamer DE KERK VANDAAG oft kei Uulidifhe erf De hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, emeritus-predi kant van de gereformeerde kerk te Semarang, heeft een dienst geleid in de remonstrantse kerk te 's-Gravenhage. Hij leidt trou wens bij de huwelijksinzegeningen van marinemensen, diensten in allerlei protestantse kerken. ZEEirWSCH DAGBT.AD Mantelpakjes IN MODETINTEN 95,- ..ïEPfO I Zeeuwscb Dagblad geeft kt laatste nieuws I In het Maandblad van de Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk lazen wij 't volgende ver haal. Hoewel het in eerste in stantie bedoeld schijnt ter be moediging van kerkvoogdijen, die niet tot afschaffing van de plaatsenverhuur kunnen ko men, is het aardig genoeg voor bredere bekendheid. TOEN de heer G. Trouw, zeer be langstellend gemeentelid en kerk ganger, zich uit X. te Y. vestigde, kwam hij al spoedig te weten, dat de morgendiensten in de Z.-kerk zeer druk bezocht werden en dat men als nieuw-ingekomene vroeg aanwezig moest zijn en na het aansteken van het rode lampje naar een onbezette plaats moest snellen, want de zit plaatsen waren sinds mensenheuge nis aan de eerstkomenden tot hun laatste kerksnik verhuurd. De goede man had dit droeve liedje elders ook al eens moeten zingen, waarbg hij moest constateren, dat-ie vals zong en niet in de maat bleef. Heel listig bedacht hij een planne tje: „Ik ga naar een avonddienst, kruip op de achterste rtj in een vei lig hoekje en er is geen kip die me pikt". Een kwartier voor de aanvang van de dienst stapte meneer Trouw het portaal van het stemmige bede huis binnen en betrad door het mid denpad het ruim der kerk. Hij werd al dlrekt getroffen door het wonde re licht, dat gezeefd door de hoge gekleurde vensters over de kansel en de banken viel. Rechts van zich zag hij een lokkende, gezellige bank. Zij geleek op een flinke divan, waar van de achter- en zijkant hoog en steil waren opgetrokken met een houten betimmering, reikend tot de kleine, gekleurde ruitjes op mans hoogte. Hjj nestelde zich in het dichtst bijzijnde hoekje en bevond, dat hij prinsheerlijk gezeten was. DE KERK begon zich in snel tem po te vullen. Dit had een oor zaak. Die avond zou een gevierd re denaar de dienst leiden. Ds. Verkade 1) Op een mooie lentemorgen was pro fessor Créghel vroeg opgestaan om zijn tuintje een goede beurt te geven. De goe de man harkte, schoffelde en spitte dat het een lust was en zag tot zijn grote vol doening, dat alles weer een keurige aan blik bood. Sniffel vond het helemaal niet leuk, dat hij zo vroeg uit zijn mand had moeten komen en lag luid te snorken in zijn hok. „Jonge, jonge," mompelde Cré ghel na een uurtje, „ik begin moe te wor den van dat werken, mijn rug doet pijn van al dat bukken." Stijfjes richtte hij zich op en voelde met een pijnlijk gezicht zijn rug. Plotseling scheen hij echter iets gezien te hebben, want hij lette niet meer op zijn zere rug, maar liep vlug naar het tuinmuurtje, dat aan de wegkant lag „Hé," mompelde de professor, „daar gaat een lakei van hertog Jan, en wat heeft hij allemaal bij zich? Een emmer, bezem en grote rollen papier, waar is dat nou voor? Wachtmisschien wordt er iets bekend gemaakt. Daar moet ik het mijne van hebben." Een inwoner uit Hasselt, de heer J. Wijchman, werkzaam bij een groot Nederlands bedrijf, heeft in zijn vrije tijd en uit liefhebberij zijn oude mo torfiets omgebouwd tot een miniatuur automobiel. De werkzaamheden, die hij hiervoor moest verrichten, deed hij in de besloten en kleine ruimte van zijn slaapkamer. Met het produkt, dat uiteindelijk uit zijn handen kwam en dat hij „rug-aan-rug" doopte, heeft de ontwerper met zijn gezin in to taal vier personen een tocht naar de Waddeneilanden gemaakt, die goed is gelukt. De auto kan niet achteruit rijden. 0 ARNEMUIDEN Vergadering C.M.B. Gisteravond hield de Chr. Metaalbedrijfsbond een ledenver gadering. De vergadering stond onder lei ding van voorzitter Schuit. Behandeld het onderwerp „Uw Bond en zijn werk". Dit onderwerp ging over het begin van de C.M.B. De tweede zal gaan over „Wat de Bond voor ons doet" en de derde zal gaan over „Wat hebben we aan de Bond". Als spreker trad op de heer Joosse te Mid delburg. Het was een leerzame en gezel lige vergadering. De twee volgende belo ven nog veel meer! HET OUDE-TESTAMENT. Het testament, dat een lezer in 1902 liet maken, mag zeker nog wel eens even door een notaris bekeken wor den. Nadien namelijk is er met het erfrecht wel wat veranderd. Zo kan men niet meer „testamenten" op de langstlevende. Of lievermen kan dat wel doen, doch de kinderen kun nen toch hun wettig erfdeel opeisen. HE VERHUURDE KELDER. Een lezer is verstoord. Hij woont in zo'n modern huis, waarbij een trap in het midden, allen dienen moet. Een trap naar beneden voert naar een kelder „ieder een hoekje". Nu heeft een van de bewonrs zijn kelder-hoekje aan ie mand, die niet in dat huis woont, ver huurd. Die iemand schijnt nog al laat lawaaierig te doen. Onze lezer heeft er last van en vraagt nu, of hij dat maar goed moet vinden. Hij zal er weinig aan kunnen verande ren, vrezen wij. Immers, die kelder- verhurende lieden zijn zelfstandige hoofdbewoners en hebben met een an dere dito niets te maken. Alleen de eigenaar zal er misschien iets aan kunnen doen. Nu kan lezer natuurlijk een procedure proberen „op grond van onrechtmatige daad" of zo, maar of hij daar bar veel succes mee zal oogsten, wagen wij te betwijfelen. En het kost nog al wat. DE VERHUUR. Nee, lezer, u moogt geen extra huur vragen nu uw huurder een zoon met zijn gezin heeft ingenomen. De eige naar mag geen extra huur voor in woning vragen. GEEN SOCIALE LASTEN. Een lezer bezit een klein bedrijf, waarin hij samen met zijn zoon werkt. Nu zal die zoon binnenkort in het huwe lijk treden. De vader zou nu graag van ons willen weten hoe hij kan be reiken, dat de sociale lasten worden omzeild, zoals ziektewet en dergelijke. Uit de toelichting in de brief blijkt ons de ondergrond van deze vraag en dat doet ons het volgende opmerken: Waarom zou u dit doen? Indien uw zoon ziek wordt, zult u een extra hulp moeten nemen. Dat kan het be drijfje niet dragen. Zodat de zoon en zijn vrouw in grote moeilijkheden ko men ofhet bedrijf. Nu de zoon trouwt, heeft hij (en zijn vrouw en eventuele kinderen in do toekomst), toch ook recht op enige sociale ze kerheid. Dit is zowel voor vader als voor de zoon beter, ook zakelijk ge zien. Wij zouden het dan ook fout vinden, om door zekere manipulaties eigenlijk zichzelf in moeilijkheden te brengen. PLASTIC EN PLASTIC. Het is moeilijk de gedachtengang van sommige mensen te volgen. U stuur de uw kleine jongen met een staaltje van een effen plastic naar de winkel. De winkelier gaf een geheel andere soort mee: want de jongen zei, dat hij dat ook wel mooi vond, nu het soort gelijk aan het staaltje er niet was. Thans weigert de winkelier het verkeerde terug te nemen en het geld terug te geven. Met een beroep op wat die kleine jongen zei. Nu is hier persé geen procedure over te voeren. Strikt genomen deed de winkelier verkeerd en zou hij dat plastic terug moeten nemen, want dat beroep op de kleine boodschapper gaat niet op. Meer verbazen wij ons over de hou ding van zo'n winkelier, die terwille van enkele guldens een klant wil ver was de kei der kelen en de crack der cracks. Zelfs uit de naburige wrjkgemeenten waren velen, belust op gouden appelen op zilveren scha len, opgekomen. Even later zag Trouw links van zich het glunderende kopje van een dametje: „Wil u een eindje opsehik- ke, meneer? Dit is mijn plasie, zlet- u". De klandestien-zittende schoof voor de veiligheid maar meteen twee plaatsen op. „Weet u, meneer, ik zit hier al wel zowat twintig jaar en dan valt het niet mee, om op een andere plaats te zitten. Je raakt er zo aan gewend". „Inderdaad", dacht Trouw, „er is dan een tientonsblok nodig, om je ook maar één plaatsje te verkassen". Nauwelijks had hij dit achter de rug of er verscheen, weer van links, een dame. Deze was van mid delbare leeftijd en maakte en min of meer nerveuze indruk. Ze schoof be drijvig de bank in, als was ze be vreesd die avond de heerlijke school met bovengenoemde gouden appelen te moeten missen. Lichtelijk geïrri teerd zag ze op de vreemdeling neer, knikte in de richting van Trouws rechterflank en siste op halve kracht: „Ken u een endje op zij gaan? Ik ken niet goed luisteren, als ik niet precies op m'n eigen plekkie zit. Ik betaal ook niet voor niks ieder jaar trouw m'n plasegeld. Voor wat hoort wat". „Inderdaad", dacht hij. „Het recht moet zijn loop hebben". Al weer voor de veiligheid schoof hij nogmaals twee plaatsen op en kwam nu juist In de andere hoek van de houten sofa terecht, vlak bij een zijpad en niet ver van de uit gang. Om verder commentaar te vermijden, keek hij met enigszins afgewend hoofd het zijpad in. En uitgerekend van die kant spelen. Zaken doen is een kunst, die niet iedere zakenman gegeven is! EVEN INFORMEREN. Alvorens uw dochtertje naar die onbe kende familie in Engeland te laten gaan, moet u even informeren bij het M.A.I. bureau aan het station. Daar informeert men naar dat adres, zodat u minder in het duister tast en uw dochter geruster kunt laten gaan. SCHOONMOEDER. De brief die u ons schrijft, plaatst ons voor een moeilijk probleem. Uw schoonmoeder bemoeit zich met al lesomdat u inwoont. Gevolg: on aangenaamheden. De fout is hier bg de schoonmoeder, dié van de om standigheden misbruik maakt en haar juiste plaats niet ziet. Nu is u nl. bij haar dochter en dat moet zo zijn. Natuurlijk heeft u het recht op privéleven, recht om u terug te trek ken, recht om uit te gaan zonder re kening of verantwoording enz. Maar wat u nu moet doen? Positief en flink zijn, maar toch met de nodige tact. En verder uitermate actief zijn in het vinden van een andere woon gelegenheid. Alles beter dan de situ atie van nudie uw huwelijksge luk persé bedreigt. EIGEN HUIS. Een ongehuwde lezeres kocht een huls en wilde daar zelf ook in wonen, in een gedeelte wel te verstaan. Huurder weigert. De zaak kwam voor de kan tonrechter, die uitsprak, dat „na af weging van de economische belangen van huurder EN zijn inwoners, hij geen termen aanwezig heeft geacht, om onze lezeres haar zin te geven". En wat nu? Ja, nu niets. Het enige is later nog maar eens een poging te wagen, op andere of meerdere gron den. Uw kans van slagen is evenwel niet erg groot. Het zal er wel op neer komen, dat u dit huis slechts als belegging zult kunnen beschouwen. VOLDOET NIET. Het niet voldoen van iets, wat u kocht (in dit geval een stofzuiger) is geen motief voor de verkoper om dit voor werp terug te nemen, want ten slotte mankeert er ook nog niets aan. U zult er dus in moeten berusten, want gekocht is gekocht. GEEN GELD GEVEN. Al heeft u een machtiging, wij zouden toch geen geld aan betrokkene geven. (Lezer heeft een zoon in het buiten land, waarvoor hij het overgemaakte geld spaart. Een vriend van de zoon kwam met een „bewijs", dat lezer 1000 als lening moest afgeven. Le zer vertrouwt dit niet). Als u weigert kan men u niets maken, misschien zal uw zoon een beetje boos zijn. Maar de machtiging is niet voldoende dui delijk, terwijl u denkt, dat er in ge knoeid is. Vooral om dat laatste ver moeden: geen geld geven zonder dui delijker machtiging. DE TEGENVALLER. Oom stierf en liet alles per testament aan zijn huishoudster na. En nu is de familie erg boos op die notaris, omdat deze „het testament niet, zoals zijn plicht was, aan de erven heeft voorgelezen. Dat is wel gebeurd. Maar nu de hulshoudster alles erfde, is zij de enige erfgenaam en heeft de familie met de inhoud van het testa ment verder niets te maken. VOORUITBETALING. Indien een tandarts een vooruitbetaling kwam het gevaar In de vorm van een waakzame koster. De ramp was spoedig geschied. Pijlsnel spoedde de brave dorpel wachter zich naar de plaats, waar 't spelletje van lk-schuif-zij-schuift juist beëindigd was. Hij zocht de ogen van meneer Trouw en op een paar pas afstand van de zondaar streekte htj de wijsvinger in diens richting: „Meneerdat gaat niethet spijt meu zit op mevrouw van de meester Kwasie verschrikt schoot Trouw omhoog, deed een stapje naar voren, draaide zich half om en keek met één oog naar het plekje, waarop htj tot voor kort gezeten had. Hij deed aan een vogel denken, die z(jn broed Inspecteert. Hij zag een slap, ver flenst, groenachtig kussen, waarin zijn vormen summier waren afge drukt. Bedaard schoof hij naar het zijpad en zich meesterlijk bedwin gend fluisterde htj de koster in het oor: „De meester had wel wat be ters kunnen uitzoeken om het leven met hem te delen". De populaire Ds. Verkade heeft h(j die avond niet beluisterd. Even later liep hij op straat en wie hem pas seerden hoorden hem iets mompelen, waarvan ze de betekenis niet begre pen. HET INCIDENT kwam de kerk voogdij ter ore. Het versnelde de afwikkeling van de plannen van dit college betreffende de opheffing van de plaatsenverhuurderij. Toen deze „vrijmaking" een feit werd, schreef Trouw een hartelijk briefje aan de kerkvoogden, waar in o.a. dit zinnetje voorkwam: „Met ingang van dan en dan verhoog ik mijn vrijwillige bijdrage met f 10. per jaar. Mogen vele dankbaren mijn voorbeeld volgen". Het gerucht gaat, dat er enkele kerkgangers zijn, die extra vroeg ter kerke tijgen, om toch vooral het oude bekende plekje op te zoeken, waarop je zo goed kunt luisteren, al loop je het gevaar, dat de bekende gezichten links en rechts van je ont breken en de mogelijkheid bestaat, dat een vreemde snoeshaan een uur lang je buurman is. vraagt ,is hij niet in overtreding. Waarom? Vanaf het eerste ogenblik doet hij werk voor u, zodat hjj recht op betaling heeft. Indien hij nu meent dat enige betaling direct bij de eer ste behandeling nodig is, zult u daar aan ook moeten voldoen. TESTAMENT EN SCHULD. Er bestaat bij u een misverstand. Uw tante „vermaakte per testament haar bezit aan u. En nu komt de gemeente en „verbreekt", schrijft u, dat testa ment, omdat uw tante steun heeft ontvangen. Maar wat is dan de na latenschap, die ter uwer beschikking komt? Hetgeen ze bezit, nadat hier van de schulden zijn afgedaan. Zoudt u de nalatenschap zonder meer aan vaarden, terwijl de schulden groter zijn dan het bezit, dan zou men u zelfs kunnen aanspreken. De gemeen te heeft gewoon een „vordering", want die ontvangen steun moet zo mogelijk worden terug betaald. Wij zouden u dan ook aanraden om de nalatenschap slechts te aanvaarden onder voorrecht, van boedelbeschrij ving. Dat wil zeggen: ik beslis pas, wanneer ik weet, dat ik er geen strop aan heb. Maakt u die zaak even met de notaris verder in orde. ONTSLAG. Een werkgever vraagt, of hij in die lange ontslagtermijn (er wordt be doeld: zoveel weken als de arbeider jaren in dienst was, tot maximum 13 weken) ook moet doorbetalen als die werknemer helemaal geen moeite doet voor een andere betrekking. Zeker. Want het is de zaak van die werk nemer, OP hfl wel een andere betrek king WIL zoeken. Hij zal alleen geen W.W. uitkering krijgen, als hg zich niet laat inschrijven. PREMIE A.O.W. Wg hebben steeds een bedrijfje gehad, maar nu wij ouder worden hebben wij dit verkocht, want het eiste teveel van ons. De betaling zal plaats vin den in termijnen van 200,per maand. Van dit bedrag moeten wij nu leven, totdat wg 65 jaar zijn. Moeten wg hiervan nu premie voor de AOW betalen Volgens ons niet. Hier is Immers geen sprake van „inkomen". Wanneer wtt een piano verkopen „op termgn" neemt het geld de plaats van de pi ano in en werd mijn bezit dus niets vermeerderd. In uw geval neemt het geld de plaats in van de zaak, zodat u bezig Is uw bezit „op te eten" en dat is geen inkomen, doch verminde ring van bezitomdat u geen in komen heeft. MIDDEL TEGEN REUMA. Medische vragen vallen natuurlek bui ten de rubriek. Ook als een lezer, zoals nu, van ons weten wil wat dat „beroemde" Franse middel tegen reuma is en waar het te koop is. Daar willen wij de waarschuwing aan vast knopen, welk middel ook, nooit zonder voorschrift van de arts te gebruiken. Reuma is een verza melnaam van een zeer grote ver scheidenheid reumatische aandoe ningen. Er bestaat geen universeel middel hiertegen. De arts zal eerst een onderzoek moeten instellen. Bui tendien: niet ieder gestel verdraagt zo maar een willekeurig geneesmid del. Wij meenden goed te doen deze schuwing door te geven. ALIMENTATIE. Nu uw gewezen echtgenote in onder trouw is, nadert de dag waarop u uw alimentatie kunt stoppen. Maar tot die datum moet u doorgaan, tenzij u zoudt kunnen aantonen, dat ze over voldoende inkomen beschikt. Maar dan toch moet u dit aan de rechter vragen, zodat wg zoude zeggen: het kan nu niet lang meer duren. DE KRAKENDE TRAP. Tegen het kraken van de traptreden is bg ons weten niets te doen. Hoog stens het hout vochtig maken, zodat het gaat uitzetten, maar deze raad is in de pr act ijk niet op te volgen. Ds. P. H. Pellicaan, vroeger gereformeerd predikant te Maassluis, maar nu verbonden aan de reformed churches in Australië, heeft tijdens zijn verlof hier te lande, in de chr. gereformeerde kerken ge preekt en wel omdat de chr. geref. kerken in contact staat met de reformed churches. Dit noemt ds. J. D. Boerkoel van IJsselmonde in De Bazuin, orgaan van de Theol. Hogeschool der geref. kerken, een noodsituatie. Ds. Sillevis Smitt kon bg de remonstranten preken wat een gereformeerd predikant niet geoorloofd is omdat hg in een bgzondere situatie verkeert: zijn kerkeraad zit in Semarang en daarmee kan hg over de urgentie van het preken in de remonstrantse kerk geen contact opnemen. Ds. Pellicaan kon als gereformeerd predikant geen voet zetten op chr. gereformeerde kansels. Maar nu hg tot een buitenlandse kerkformatie hoort, wordt plotseling de preekstoel in de chr. gereformeerde kerken voor hem ontsloten. Deze vreemde verhoudingen zijn een bewijs van de noodsituatie, ontstaan door de droeve verscheurdheid der kerk .Ds. Boerkoel zegt open hartig: „Ik ben wel eens jaloers op zulke collega's. Misschien nog niet genoeg; en dat is dan mgn persoonlijke noodsituatie".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4