Militaire commandant grijpt in Oost-lndonesië naar de macht Veiling Kapelle-Biezelinge betaalt haar leden totaal t 78.000 terug Echtpaar met twee zoons in Dommel verdronken Verschil van mening in Israëlisch kabinel over terugtrekking prot estants-christjlijk dagblad voor zeeland Ontevreden over centralisme, corruptie en opbouwplannen 'ndonesische journalist volgde de Boumans op de hielen opnieuw een record omzet mm Plan Sukarno tot mislukken gedoemd met communisten Eoka-leider gedood nabij Nicosia „Waarom niet meer propaganda?" Belangrijke ro! in strijd om West-Nw-Guinea „Generaal van de Sahara" ontsnap! Grote uitbreiding van gebouwen met 1800 m2 en nieuwe cantine Engelse baby van twee jaar gestolen Auto pas na zes uren geborgen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3643 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Maandag 4 maart 1957 BELANGSTELLINO VOOR EMIGRATIE STIJGT (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 7.17 u., onder 18.26 u. Maan op 8.16 u., onder 23.00 u. Hoogwater dinsdag 5 maart. Vlissingen: 4.02 u. 2.19 m., 16.22 ua 2.08 m. Terneuzen: 4.28 u. 2.34 m., 16.48 u. 2.23 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.60 m., 18.07 u. 1.70 m. Zieriltzee: 5.32 u. 1.34 m., 17.54 u. 1.44 m. „Staat van oorlog" door Ventje Sumual afgekondigd Ex-vice-premier Hatta: De voormalige vice-president Mo hammed Hatta heeft zaterdag ver klaard, dat het plan van president Soe- karno voor herstel van de nationale vrede in Indonesië tot mislukking is gedoemd, „als hij de communistische partij met de religieuze en nationale partijen in één kabinet wil verenigen". In een artikel in het socialistische blad „Pedomar." zegt Hatta, dat het c* mkbeeld van de president alleen in oraktijk zou kunnen worden gebracht, als alle in het parlement vertegen- w-ordigde partijen hetzelfde doel zou den nastreven. Er bestaat echter een principieel verschil tussen de doelstel lingen van de religieuze en nationalis tische partijen. Droomwereld „Soekarno zal altijd oproepen tot eenheid, maar zijn droomwereld botst met de werkelijkheid. Wat in het ver leden is gebeurd, geschiedt nu weer". Hatta oefent ook kritiek op het plan voor de vorming van een nationale raad onder leiding van Soekarno zelf, welke gevraagd of ongevraagd het ka binet van advies zou kunnen dienen. Hij is van oordeel, dat er een een voudiger weg bestaat om tot de vor ming van een regering met gezag te komen en tevens aan het verlangen van Soekarno om zich actief met de regeringsaangelegenheden bezig te honden, tegemoet te komen: 1) een presidentieel kabinet onder leiding van Soekarno, 2) Soekarno moet alle ka binetsvergaderingen bijwonen en de ministerraad van advies dienen. DE MILITAIRE COMMANDANT van Oost-lndonesië, luitenant kolonel Ventje Samual, heeft zaterdag eigenmachtig een militair bestuur ingesteld over het oostelijk deel van de Indonesische ar chipel. Dit nieuwe bestuur heeft verzocht volledige autonome rechten te verlenen aan de vier Oost-Indonesische provinciesCelebes, de kleine Soenda-eilanden, de Molukken en Westelijk Nieuw-Guinea. Alle verbindingen zijn onder militair toezicht geplaatst. Deze „coup" houdt echter niet in, dat Oost-lndonesië zich van de republiek af scheidt. Overste Ventje Sumual legde er de nadruk op, dat de maat regelen van tijdelijke aard waren. Sumual heeft ia een proclamatie gezegd, dat het oostelijk deel van de ar chipel in de strijd van Indonesië om West-Irian een belangrijke rol speelt. De instelling van een militair bestuur was van dwingend belang „om het land te bewaren voor een grote ramp als gevolg van de grote meningsverschillen onder ons". De Eoka-leider Gregorius Afxen- tious is zondag bij een vuurgevecht van tien uur met Britse veiligheids troepen nabij het klooster van Kahe- ras, ten zuiden van Nicosia, gesneu veld. Afxentious was de leider van de operaties der Grieks-Cyprische ver zetsbeweging. Hij stond direct onder kolonel Grivas, de opperbevelhebber van de Eoka. TOT HET EINDE Afxentious was Cyprioot van ge boorte. Hij heeft in de tweede wereld oorlog in het Griekse leger gediend. Er stond een prijs van 50.000 gulden op zijn hoofd. Vier verzetslieden die bij hem wa ren, werden door de Britten gevangen genomen, doch Afxentious vocht alleen tot het einde toe door. Hij was 28 jaar. Op het hoofd van twee van de vier gevangenen stond eveneens een prijs van 50.000 gulden. Mevrouw Mieke Bouman terug uit Amerika NA EEN REIS VAN TWEE MAANDEN door de Ver. Staten is me* vrouw Mieke Bouwman, de verdedigster van Jungschlaeger en Schmid, vanochtend tegen half elf met haar echtgenoot, mr. Bouman, per vliegtuig in ons land teruggekeerd. sprak zij, zoals bekend, over de fei ten van de processen, die in Indone sië tegen Jungschlaeger en Schmidt gevoerd zijn. De balans van haar reis, die door het Jungschlaegercomité is gefinan cierd, vermeldt elf openbare lezin gen, negen in besloten kring (zoals voor groepen, hoogeleraren en stu denten), dertien persconferenties voor bladen met een totale oplage van enkele miljoenen, drie maal voor de radio en vier maal voor de televisie. In al haar redevoeringen De proclamatie ging niet dieper op de zaak in, maar het is een publiek ge heim, dat men in de Oostindonesische archipel ontevreden is over de cen trale regering. Er is herhaaldelijk ge klaagd over het „centralisme" van Dja karta, het falen van de centrale rege ring in de strijd tegen de corruptie en bij de uitvoering van haar opbouw- plan. Waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat ook de bezorgdheid over een mogelijke communistische deelne ming aan de regering, zoals door Su karno voorgesteld, van invloed kan zijn geweest in het overheersend Isla mitische gebied. In Djakarta is nog geen officiële commentaar op de stap van Sumual geleverd. President Sukarno heeft za- Twee vergaderingen in weekeinde Na de kabinetsvergadering van zondag, die vier uur duurde, heeft de Israëlische regering bekendge maakt, dat zij vandaag bijeen zal komen, om een besluit te nemen over de terugtrekking der Israëli sche troepen uit Gaza en Sjarm el Sjeik. Na die vergadering zal de regering een verklaring afleggen in het parlement. Op de vergadering van zondag zijn de verslagen van de jongste besprekingen van Israëlische ver tegenwoordigers met de Ameri kaanse en Franse regering en de jongste boodschap van president Eisenhower aan premier Ben Goe- rion besproken, aldus het commu niqué. De regering heeft zondag beslo ten de speciale belasting die de kosten van de Israëlische actie te gen Egypte moet dekken, in het komende belastingjaar te hand haven. De kabinetsvergadering van zondag was de tweede binnen 24 uur waarop men niet tot een besluit over de terug trekking van de Israëlische troepen kon komen. V eelbetekenend Waarnemers maken uit de bewoor dingen van het communiqué van. zon dag op, dat de moeilijkheden die ont staan zijn na de verklaring van Cabot Lodge in de algemene vergadering nog niet opgelost zijn. De Israëliërs vinden de verklaring onvoldoende. De verwijzing naar besprekingen met de Franse regering in het commu niqué acht men in Jeruzalem veelbete kenend, ho wel men niet weet of Frankrijk bereid is zelf garanties aan Israël te geven. In het regeringscommuniqué wordt niet gesproken over instructies aan de Israëlische opperbevelhebber van de V N.-troepen, generaal Bums, ter re geling van de overdracht van Gaza en Sjarm el Sjeik. verschil binnen de regeringscoalitie niet vreemd is aan het uitstellen van een beslissing. Van zeker twee par tijen der regeringscoalitie is bekend, dat z<j tegen de terugtrekking zijn. yoorts leeft ook in een derde coali tiepartner, de verenigde religieuze partij, verzet hiertegen. Men vermoedt, dat premier Ben Goerion het nieuwe uitstel wil gebrui ken voor aanvullend contact met de Ver. Staten. De premier zou de coali tiepartijen gewaarschuwd hebben, dat een partij die in het parlement tegen de regering stemt, zich uit de coalitie moet terugtrekken. De bjeroet- en de algemene Zionistenpartij, die in de op positie zijn, hebben besloten een' motie van afkeuring in te dienen. terdagavond op een massavergadering in Surabaia zijn plan „tot redding van de natie" verdedigd, maar over de ge beurtenissen in Makassar repte hij niet. 0 Si Abderramane Behadi, bijgenaamd de „generaal van de Sahara", een Al gerijnse rebellenleider, die verleden maand in de Sahara gevangen werd genomen, heeft weten te ontsnappen. Hij werd door twee soldaten naar een herschroefvliegtuig begeleid, waar mede hij naar het meest nabijzijnde Franse militaire hoofdkwartier zou worden overgebracht. Behadi wist echter een van zijn bewakers te over mannen, sprong in een ravijn en ont kwam. Wereldreis van minister Von Brentano begonnen De minister van buitenlandse zaken van de Duitse bondsrepubliek, dr. Von Brentano, is zaterdagavond naar New York vertrokken voor een wereldreis van 45.000 kilometer, waarop hij de Ver. Staten, Australië en India zal be zoeken. Deze reis zal tot l april duren. Minister Von Brentano is vergezeld van twaalf ambtenaren van zijn de partement. In de haven van de Engelse stad Portsmouth is men bezig met het inkapselen van het Engelse slag schip „Vanguard" om het in de „Mottenballenvloot" op te nemen. Op de foto ziet men mannen bezig met het bespuiten van de geschuts toren van het slagschip DANK ZIJ DE GUNSTIGE resultaten in het afgelopen jaar is het veilingbestuur te Kapelle in staat de leden voor te stellen 't 1 procent van de bruto-opbrengst der geveilde produkten terug te betalen, door middel van bijschrijving op de ledenrekening. Be dragen beneden 20,zullen in contanten worden uitbetaald". Dit deelde de heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de veiling Kapëlle- Biezelinge e.o. mede op de zaterdagmiddag gehouden algemene ver gadering van deze veiling, waarvoor een zeer grote belangstelling be stond. In dank werd dit bestuursvoorstel aangenomen en het betekent, dat de telers van de veiling Kapelle gezamenlijk 78.000,terug zul len ontvangen. Zij hebben hierdoor het afgelopen jaar op de kleine veiling geveild voor 4 procent en op de grote veiling voor slechts 2 pet. Terecht merkte de voorzitter dan ook op er trots op te zijn dat voor stel te kunnen doen. In meer opzichten was het een be langrijke vergadering want men ging ook akkoord met het bestuursvoorstel om over te gaan tot uitbreiding van het bestaande sorteer- en pakstation en tot nieuwbouw van een cantine voor kopers en personeel. Het sorteer- en pakstation zal worden uitgebreid met een oppervlakte van 1800 vierkante meter. Een gedeelte van 1000 vierkante me ter zal bestemd worden voor afvoer- ruimte en dit zal aansluiten aan de bestaande veilinghal, waardoor deze dus ook belangrijk wordt uitgebreid. De nieuwe cantine zal worden ge- veilinggebouw en hiermede zal wor den bereikt dat het vooraanzicht ook belangrijk wordt verfraaid. Gunstig jaar In zijn openingsrede sprak de heer Dekker over het afgelopen jaar, dat gunstig genoemd kan worden voor de Zeeuwse fruitteelt. Tot december wa ren de prijzen van alle fruitsoorten steeds goed te noemen. Daarna is een prijsdaling ingetreden, welke nog voortduurt. Mede onder invloed van de grote concurrentie van fruit uit bouwd op het voorste deel van het Italië verloopt de afzet van het Ne derlandse bewaarfruit minder vlot. Verder vroeg de heer Dekker de kwekers o mde ontwikkeling op het gebied van de Europese markt, nauw lettend te volgen en zich als het nood zakelijk mocht blijken aan te passen aan gewijzigde omstandigheden. Ook sprak de heer Dekker over het veertig jarig besta, n van de veiling dat het afgelopen jaar in alle stilte werd herdacht. Er is een groot ver schil tussen de eerste dertig jaar en de laatste tien jaar van het bestaan der veiling. De eerste dertig jaren gaven steeds weer moeilijkheden. De laatste tien jaar was er een fbrse groei. Plaats waardig Met de zusterveiling is er steeds een zeer goede samenwerking. Ook mocht de veiling meewerken aan de tot standkoming van het Proefstation te Wilhelminadorp en de proeftuin voor de kleinfruitteelt te Kapelle. „De afge lopen veertig jaren hebben getoond dat dat veiling Kapelle haar plaats op Zd- Beveland waardig is", zo besloot de heer Dekker zijn overzicht. Door hem werd daarna meegedeeld dat langs het veilinggebouw een ver laagde rijweg is tot stand gekomen waarvan de kosten f 40.000,hebben bedragen. Voor de aan- en afvoer van het fruit betekent dit een grote ver betering. Verder besloot het bestuur om over te gaan tot de aanschaf van 20.000 kersenbakjes. (Zie verder pagina 2) In Halifax (Engeland) is zaterdag een baby van twee weken gestolen uit een kinderwagen, die de ouders voor een warenhuis hadden laten staan toen zij inkopen deden. De politie is nu op zoek naar een „armoedig gekleed" echtpaar, dat bij de kinderwagen gezien is. Dit echt paar zou met het kind de stad verlaten hebben. De baby, een meisje dat Jane Hard- castle heet, moet om de twee uur door de moeder gevoed worden. De wan hopige ouders hebben de gehele nacht, geholpen door vrienden de stad afge zocht. Prinses Caroline Louise Marguer- tie, de dochter van Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, die vijf weken geleden geboren werd, is zon dag in de kathedraal van Monaco ge doopt. Het prinsesje droeg de doopjurk waarin 34 jaar geleden ook haar vader gedoopt is. Verontwaardigd, maar Die feiten zijn nimmer in twijfel ga trokken, vertelde zij, en men was er over unaniem verontwaardigd. Ander zijds had het echtpaar Bouman, vooral in intellectuele kringen, bijvoorbeeld in universiteiten, waar zeer veel Indo< nesische studenten hun opleiding ge noten dikwijls een pro-Indonesischa gezindheid geconstateerd. „De Indonesische regering is veel en veel actiever bij het voeren van pro paganda in de Ver. Staten dan Neder land", ging mevrouw Bouman voort, doch zij voegde er terstond aan toe, da» zij geen verwijt wilde maken aan het Staten, die de beperkte middelen, wei adres van de leden van de Nederland se voorlichtingsdiensten in de Vei\ ke tot hun beschikking staan, zo goed mogelijk benutten. Gedurende de gehele reis van twee maanden heeft een Indonisesche jour nalist van het persbureau Antara, ge naamd Surjono, onze landgenoten ge volgd. Na iedere lezing was het deze journalist, die bij het gebruikelijke de bat na afloop vragen op mevr. Bouman afvuurde. Zo wilde hij onder andere weten wie haar reis betaalde en waar om zy „propaganda tegen Indonesië" probeerde te maken. Het laatste ontkende zij steeds en op de eerste vraag gaf zij ten antwoord, dat de gelden uit particuliere bronnen door het Jungschlaegerfonds bijeen vergaard waren. De vragensteller zelf werd het vuur soms na aan de schenen gelegd. Er waren Amerikaanse juristen, die hem van repliek dienden en hem vroegen, wie zijn reis betaalde en die hem uit lachten, als hij zei, dat de zaak Schmidt nog sub judice was, zodat er niet over mocht worden gesproken. Voorlichting „De Nederlandse regering stelt zich waarschijnlijk bij de vraag, of wij meer voorlichting dienen te geven op het standpunt, dat goede wijn geen krans behoeft", aldus mevrouw Bouw man, „maar dat is ten aanzien van Amerika natuurlijk geheel verkeerd." In brede kring maakt men zich op het ogenblik in Amerika ongerust, dat Indonesië communistisch zal worden. „Men is er doodsbenauwd voor", vulde mr. Bouman zijn vrouw aan. „De kran ten vermelden de recente moeilijkhe den op de voorpagina en in commenta ren vraagt men zich af wat voor nut het heeft gehad president Sukarno destijds met brede lopers in Amerika in te halen." En wat nu? En wat nu? Kan er nog iets voor Schmidt gedaan worden? „Ik zou graag zien", aldus mr. Bou man, „dat men in de toekomst dit pro ces, net zoals dat indertijd in Parijs ge daan Is met het proces over de ryks- dagbrand in Duitsland, opnieuw onder de loep neemt. Een groep vooraan staande internationale juristen zou nu ook bij elkaar kunnen komen en al het materiaal nog eens doornemen, de ge tuigen nog eens horen, (velen zyn nu toch in Nederland) en dan een oordeel uitspreken". Personenauto geraakte te water VIJF PERSONEN, van wie een echtpaar met twee zoons, zijn gis teren te 's-Hertogenbosch door verdrinking om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij reden in het riviertje de Dommel geraakte. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over vijf, terwijl men er 's avonds na elven pas in slaagde, met behulp van twee kraanwagens, de personenauto op de kant te brengen. Naar de politie meedeelde waren het echtpaar en de zoons afkom stig uit Eindhoven en was de vijfde inzittende een jongeman uit Alk maar. Over de juiste toedracht van het on geluk valt niets met zekerheid te zeg gen. Komend vanuit een zijstraatje reed de auto de Westwal op en daarna schuin het water van de Dommel in. Hij dreef tot bijna aan de overzijde en zonk daar geheel onder water. Twintig minuten Terstond nadat het ongeluk gebeurd was, sprong een automobilist uit Den Bosch, die juist passeerde, gekleed te water. Twintig minuten lang trachtte hij de aut te bereiken. Door de vrij sterke stroming en de troebelheid van het water gelukte hem dit echter niet. De onmiddellijk gewaarschuwde Bos sche brandweer en politie, wendden hierna eveneens reddingspogingen aan. Echter alle zonder resultaat. Na urenlang vergeefs te hebben gedregd en gepoogd de auto te ber gen, werd de hulp ingeroepen van de te 's-Hertogenbosch gelegerde Genietroepen. Ook dezen bleken evenwel 'niet in staat met hun ma terieel de auto te kunnen bergen. Later in de avond werden pogingen aangewend met een zware takelwa gen en begaf zich tevens een duiker te water. Toen het tenslotte gelukte de wa gen op de kant te krijgen, bleken de vijf inzittenden reeds te zijn over leden. DE BILTZEGT: In het zuidoosten van ons land droog en overwegend zonnig weer met wei nig verandering in temperatuur. Elders uit zee binnendrijvende bewolking en bijna overal droog weer. Vooral in het noorden van ons land lagere middag- temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1