Strengere selectie nodig bij toelating tot middelbare scholen Openbaarheid van kerkegelden Veel kinderen moeten doubleren Zachtste winter sinds 1935 vandaag Pagina 4 Cijfers tonen noodzaak van verandering aan Is onderwijsstelsel wel in orde? MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. In combinatie met CAMPING 1957 Secretaris-generaal verkeer en waterstaat VITTANGI"NAAR DOK IN ROTTERDAM mm Koninklijke geschenken voor de West DE KERK VANDAAG Evangeliezender voor IJzeren Gordijn ZENUWRUST Neptunus nog steeds lantaarndrager Vluchtende soldaat door kogel getroffen De Zeeuwse iafeltennis- com petitie Zaterdag 2 maart 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD DE CIJFERS VAN DE CURSUS 1955-1956 bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, hebben aangetoond, dat er hier iets moet veranderen. Als we de cijfers eens nagaan van het aan tal leerlingen, dat het in dat cursusjaar niet van de eerste tot de tweede klas bracht, dan komt men tot een gemiddelde van 25 pet. Er waren middelbare scholen waar dat percentage van de zitten- blijvers in de eerste klas 49 pet en in een school zelfs 60 procent was. Een veel voorkomend percentage was in dat jaar 35 procent. het onderwijsstelsel niet In orde is. Men moet er rekening mee houden, dat er veel nieuwe scholen werden ge opend; voorts was er de afschaffing van het schoolgeld voor de eerste twee jaar, er was een stijging van de wel vaart, welke veel ouders deed beslui ten hun kinderen naar een middelbare school te zenden. Dat ales heeft in vloed gehad en zal een strengere se lectie bij de toelating zeer zeker nood zakelijk maken. Er zijn scholen, die veel leerlingen afwezen. Er zijn andere scholenover meer ruimte beschik kend, die in veel mindere mate tot af wijzing overgingen. Er is van de zijde van leraren aan gevoerd, dat te veel leerlingen tot een der scholen van het V.H.M.O. worden toegelaten. Men wil bevorderen, dat alleen kinderen tot die scholen wor den toegelaten, die daartoe geschikt zijn. De vraag is thans welke concrete maatregelen de raad van leraren op het oog heeft en aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Wil voorstellen. Men kan, die hiervoor genoemde cij fers beziende, zeggen, dat ofwel de se lectie niet deugt, ofwel, dat het met Ingezonden mededeling ladv Amsterdam 28 februari t/m 10 maart Geopend jyop werkdagen van 10-17 uui^ en 19.30-22.30 uur M ^^zon dagen 10-18 uur Militairen niet gratis „naar de stad" Minister Staf heeft aan de Eeeste Kamer medegedeeld, niet bereid te zijn ten behoeve van soldaten, onderge bracht in afgelegen legerplaatsen, mili tair vervoer ter beschikking te stel len, opdat deze militairen des avonds de dichtstbijgelegen stad zullen kun nen bezoeken. ARTSENDIENST Middelburg: M. Reyerse, Seisweg 29, tel. 3456. Vlissingen: C. C. Sluyter, Bad huisstraat 70, tel. 2225. Goes J. B. Weiten, Oostsingel 132, tel. 2550. Hans- weert, Krabbendjjke, Kruiningen en BlUand-Bath: J. A. Kamps, Rilland, tel. K 1135—343. Hoedekenskerke en Kwa- dendamme: S. Wöstmann, Kwadendam- me, tel. K 1194337. Borssele, Drie- Wegen, 's Heerenhoek, Lesvedorp en Nleuwdorp: M. Kievit, Borssele, tel. K 1105203 en A. Folmer, Driewegen, tel. K 1195275. Kapelle-Blezelinge, Kloe- tlnge en Wemeldinge: A. J. Eckhart, Wemeldlnge, tel. K 1192—260. Heln- kenszand, 's Heer Arendskerko en Hein- kenszand: H. P. van Maanen, Helnkens- zand, tel. K 1198231. Tholen, Poort vliet, Oud- en Nleuw-Vossemeer en St. Phllipsland: Dr. Duinker, Tholen, tel. 40 en Dr. Menger, St. Phllipsland, tel. 20. Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande L. Sloos, Koudekerke, tel. K 1185231. Kapelle-Blezelinge: H. W. ter Haar, Kapelle, tel. K 1102—500. OostkapeUe, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Oost kapeUe, tel. K 1188276. Ziekenauto Goes: tel. 2428. Apotheken In de week van 2 tot 9 maart zijn de volgende apotheken voor nacht- en avondrecepten geopendMiddelburg Hummelen, Vlissingen: Van de Kleine mulder, Goes: La Porte. Zondagsdienst dierenartsen De zondagsdienst dierenartsen In Z.- Beveland wordt waargenomen door M. Gaakeer, Ovezande, tel. K 1195283 er A. A. Elzerman, Goes, tel. K 1100-2233. Niet eenvoudig Nu is de kwestie van een strengere selectie niet eenvoudig. Men heeft re kening te houden met de realiteit. Die selectie ligt in handen van de leiders van de school. Er zijn omstandigheden, zoals plaatselijke in kleinere gemeen schappen, waar een strenge selectie niet altijd door de leiders kan worden doorgevoerd. We denken aan de moei lijkheden met de ouders in die plaat selijke gemeenschappen. Leraren Hoe is de figuur met de leraren? De cijfers welke het Centraal Bureau voor de Statistiek van de leraren V.H.M.O. 1955-1956 geeft, vertonen een nogal on gunstig beeld. Het percentage der on bevoegde leraren is volgens die statis tiek 21 procent. Maar hieronder zijn onder meer opgenomen de leraren met geen bevoegdheid gevende M.O.-akte, dus de akte B., wie men een grote er varing in het algemeen niet kan Ont zeggen. Daaronder vallen ook niet de leraren wier akademische opleiding niet is voltooid en dus alleen het kan didaat hebben. De vraag doet zich dan voor of het nodig is, dat men aan de sterke eisen vasthoudt. Aan de ene kant heeft men te maken met een tekort aan absoluut bevoegde leraren in wette lijke zin, aan de andere kant ver wacht men bü de leraren een be paalde devaluatie als men ook de bezitters van akte M.O.-B. bevoegd verklaart. Meer vakken Men is bij de bevoegde autoriteiten wel van mening, dat men bepaald zo- voegd worden voor meer vakken. Ze ker zal moeten komen dat leraren be ker voor de lagere klassen zal men tot dubbelvakken moeten komen. Geleidelijk wil men de M.O.-oplei- ding ook naar de universiteiten bren gen. De toekomstige leraren zullen hun opleiding in een universitair milieu moeten hebben. Ook met de notaris sen hoopt men daarmee nog dit jaar te beginnen. Salarissen Een der regelingen, die thans wor den voorbereid, betreft het hebben van een gedeeltelijke dagtaak voor M.O.- A. leraren, teneinde de mogelijkhéid te geven, dat deze verder studeren. Een andere kwestie is die van de salarissen voor wettelijk bevoegden en onbevoegden. De organisaties van le raren hebben zich nog niet over het verschil In die salarissen uitgesproken, de Orde van Oranje Nassau Mr. A. H. C. Gieben benoemd Het ingang van 1 mei 195? is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat mr. A. H. C. Gieben, geboren 8 juni 1898 te Medemblik. Mr. Gieben bezocht bet gymnasium te MIDDELBURG en studeerde aan de rijksuniversiteit te Lelden in de rechts wetenschappen. In het voormalige Nederlandseh Indië heeft hij van 1923 tot 1941 verschillende rechterlijke functies vervuld. Na verblijf in Japanse kampen werd mr. Gieben be noemd tot directeur van justitie, welke functie hij in 1948 verwisselde voor die van adviseur-generaal van justitie. Na de souvereiniteitsoverdracht werd hij plv. Hoge Commissaris te Djakarta. Mr. Gieben trad o.a. op als chef van de afdeling politie van het directoraat-gene raal van openbare orde en veiligheid bij het ministerie van binnenlandse zaken. Mr. Gieben is ridder ln de Orde van de Nu de drie wintermaanden ach ter de rug zijn, is het moge lijk een korte terugblik te wer pen over het weer van dat tijd vak dat gemiddeld genomen zach ter was dan in de laatste 22 jaar, is voorgekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt 4.7 graden Celsius tegen 4.8 in de winter 1934-35 en tegen 2.2 gra den normaal. Van de negentig dagen, die de drie maanden tel len, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig dagen kwam vorst voor tegen op 42 dagen normaal. Tegenover een normale hoe veelheid zonneschijn van 175 uren stonden er in De Bilt ditmaal 125 waardoor de afgelopen winter op twee na de somberste is van de laatste vijftig jaar. De hoeveel heid neerslag was ln Limburg vrij veel boven normaal, elders is over het algemeen maar weinig meer gevallen dan de normale hoeveelheid bedraagt. De Egyptische minister voor het eco nomische plan, heeft medegedeeld, dat Egypte een tienjarenplan voor zijn eco nomische ontwikkeling voorbereidt, dat het nationale inkomen moet doen stijgen van 900 miljoen tot 1.540 miljoen Egyp tische ponden per jaar. o Bij K.B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nederlandse Leeuw en commandeur in i Nassau, in goud, aan J. de Visser te ln f\r-Aa iron nrnnlo Mooeon Rltthfilïl wè fe.: De Zweedse ertstanker „Vittang waarom de bergers met succes een verwoede strijd hebben gestreden, na dat het schip bij Vlissingen aan de grond was gelopen, is donderdag uit de Vlissingse buitenhaven, waar de lading u>erd gelost, voor herstelwerk zaamheden naar Rotterdam gesleept, waar het schip in het dok zal gaan. De foto laat zien hoe de vleugellamme boot door de sleepboten „Witte Zee", „Gele Zee" en „Scaldis" bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg werd opgesleept. Ned. Voetbalbond heeft met ingang van vandaag, 1 maart, de bij de KNVB aangesloten clubs verboden activitei ten te ontplooien t.a.v. een eigen voet balpool. Zoals bekend zijn de geschenken, die H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden bij hun be zoek aan Suriname en de Nederland se Antillen in 1955 ontvingen, in ver schillende plaatsen in Nederland ten toongesteld. Gisteren heeft H. M. de Koningin mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigde minister van Suriname en mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, ontvan gen en hen het batig saldo van de ten toonstelling in de vorm van cheque's overhandigd. ER HING VROEGER in de lutherse gemeenten 'n waas van geheimzinnigheid over de kerkelijke geldmiddelen. Dit constateert Ds. G. Fafié van Amsterdam in het Evang. Lu thers Weekblad. De kerkeraden, wellicht bezorgd dat openhar tigheid in geldzaken de offer vaardigheid der gemeente zou doen afnemen, hielden de finan ciële toestarld voor de leden verborgen en lieten alleen iets horen wanneer de nood aan de man kwam. Deze situatie was niet juist. Het geld der kerk behoort niet toe aan de beherende instantie, doch aan de belijdende leden tezamen. Zij heb ben er recht op te weten hoe het geld wordt beheerd en hoeveel er is. Daarom prijst Ds. Fafié de ker keraden van Apeldoorn en Bode- grav, die in hun gemeenteblad een gedetailleerd overzicht van de ker kelijke geldmiddelen gaven. Ds. Fa fié hoopt dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. Veel kri tiek op het beheer komt voort uit onbekendheid met de stand van za ken. Hij zou echter nog verder wil len gaan. „Zou het zo vreemd zijn in het kerkportaal wekelijks de stand der collecten enhoofdgelden aan te geven op een gekleurde gra fiek, met vergelijkende cijfers en lijnen van het vorig jaar? Zouden de verenigingen in de gemeente niet gemeenschappelijk plannen kunnen maken om ieder een gedeelte .van de benodigde gelden bijeen te bren gen? Iemand vertelde mij, dat in Amerika de vrouwelijke gemeente leden in bepaalde weken koeken e.d. bakten, welke dan door anderen werden verkocht, terwijl ook ge meenschappelijke maaltijden een overschot voor de kerkekas ople verden. Daar zit voor ons ook wei wat in." Arbeid in Berlijn Enige weken geleden is de heer A. Hofman, kandidaat bij de gereformeerde kerken, naar Berlijn vertrokken om er een jaar werk zaam te zijn als hulpprediker in de Nederlandse gemeente. Naar aanleiding daarvan wijdt Ds. D. W. van der Laan in Ons Kerk blad, orgaan van de gereformeerde kerken in de classis Arnhem, een artikel aan de Nederlandse protes tantse gemeente van Berlijn. Zelf heeft Ds. Van der Laan een bezoek aan deze gemeente gebracht en er ook gepreekt. De gemeente wordt gediend door mej. A. E. Ruys, die daar bevestigd is als predikante vanwege de generale synode der hervormde kerk. De Nederlandse gemeente draagt een eigen karakter en kan niet ver geleken worden met de gemeenten in het vaderland. Zij heeft leden uit allerlei groeperingen. Er wonen in Berlijn duizend Nederlanders, die geestelijk onverzorgd en kerkelijk dakloos waren, terwijl er in de Oostzone nog eens duizend Neder landers verspreid wonen. Boven dien zijn er een aantal Nederlandse vrouwen, die door hun huwelijk met een Duitser de Nederlandse na tionaliteit hebben verloren, maar sterk op Nederland georiënteerd blijven. Zodoende is de gemeente ontzag lijk uitgestrekt (een gebied zo groot als de provincie Utrecht, de ver spreid wonenden niet meegerekend) Mej. Ruys trachtte daarom hulppre dikers aan te trekken. Dat zij dit maal een gereformeerde hulppredi ker zocht, laat zich verstaan, want in de kerkeraad van Berlijn zitten naast hervormden ook gereformeer den als ambtsdragers. Het werk in de gemeente is bij zonder gevarieerd. Zo vertelt Ds. v. d. Laan, dat er elke zaterdagmiddag „zondagsschool" wordt gehouden. „Daar komen wel vijftig kinderen van 015 met bijbehorende moe- deres. U begrijpt wat een kunste naarschap het vereist om voor zo'n geezlschap te vertellen. En dat kunststuk moet een Hollandse hulp prediker dan verrichten in de Duit se taal, want de kinderen kennen beter Duits dan Nederlands. Zelf heb ik in deze kring het verhaal van David en Goliath horen vertel len en ik moet zeggen, het was stichtelijk eh humoristisch tegelijk. Ik ben benieuwd hoe kand. Hofman dit er af brengt!" (Zie ook ons ar tikel in „Zeeuwsch Weekend"). Kerken werkten samen MR. A. B. ROOSJEN VERKLAAR DE dezer dagen op een vergadering, dat hij als voorzitter van de n.c. R.V. bezoek had gekregen van Ds. Harold Broekhoven uit Michigan, die zijn medewerking inriep voor de stichting van een evangeliezender speciaal voor de volken achter het IJzeren Gordijn. Financiële hulp was niet nodig, maar wel advies. De heer Roosjen heeft de predi kant duidelijk gemaakt, dat hij, hoe zeer ook sympathiserende met de bedoeling van de oprichters, slechts kon adviseren om van deze oprich ting in Nederland althans af te zien. De Nederlandse radiostati ons hebben twee golflengten ter be schikking gekregen; dit is interna tionaal vastgesteld. Een derde kan er onmogelijk bij, of hij „blaast" de andere weg, want de zender zou 150 kilowatt sterk zijn. Zelfs met Ame rikaanse dollars kan men daaraan niets veranderen. Niet alleen de Amerikanen had den het plan voor een evangelie zender. Ook de Zweedse baptisten koesterden zulke voornemens. Zij dachten een dergelijke installatie aan te brengen op een schip in de oceaan. Op het ogenblik verzorgen zjj echter uitzendingen vanuit het noorden van Afrika. WELBEKEND ZIJN IN Neder land de christelijke militaire tehui zen. In het buitenland komen deze instellingen minder vaak voor. Nu Duitsland weer een leger heeft, be sloten de r.k. en de protestantse kerken in Hamburg om te Hese- dorf, waar veel militairen zijn gele gerd, een „Christliches Clubheim" te stichten. Het gebouw houdt het midden tussen een tehuis en een in stelling als „Beukbergen" te Huis ter Heide, want er zal ook gelegen heid zijn om conferenties te houden. Voorts denkt men aan lezingen en discussies voor een gemend publiek van militairen en burgers. Ds. J. Mulder 55 jaar predikant Vandaag herdenkt ds. J. Mulder te Heemstede, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerken, de dag waar op hij voor 55 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Mulder diende de kerken van Broek op Langendijk, Gorinchem, Schiedam en Leeuwarden, waar hem 26 juli 1942 eervol ontslag werd ver leend. Ingezonden Mededeling (adv.) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het lelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Volleybal: Woensdagavond is in de afdeling Zuid- Beveland van de Nevobo een wedstrijd gespeeld tussen de twee laagstgeplaatste herenteams, OKK en Neptunes. De wed strijd eindigde in een gelijk spel, zodat de Yersekenaren de onderste plaats blij ven behouden. Het is daar trouwens een heel gedrang, want ook Astra II heeft drie punten en is eenmaal niet opgeko men. De wedstrijd zelf had een enigszins verrassend verloop. De twee eerste games werden op het nippertje door OKK ge wonnen (1714 en 1513). De derde game bracht een eclatant succes voor Neptunes: 154. In de toen nog te spelen vierde game ging OKK ook ten onder: 15—7. De negentienjarige dienstplich tige soldaat A. H. Ruiter, is toen hij als arrestant in de legerplaat! „De Wittenberg" een ontvluch tingspoging ondernam, door een kogel uit het geweer van de hem begeleidende schildwacht getrof fen. Hij is overgebracht naar het Juliana ziekenhuis te Apeldoorn. De toestand van soldaat R., die on gehuwd is, en woonachtig te Am sterdam, is ernstig. Soldaat R., die zich wegens dienst weigering ln de legerplaats „De Wit tenberg" in voorarrest bevond, zei op een gegeven ogenblik op het kazerne terrein tegen de hem vergezellende schildwacht, dat hij een ontvluchtings poging zou wagen, waarop deze hem erop wees, dat hij dan zijn consignes zou opvolgen en schieten. Soldaat R. voegde echter toch da daad bij het woord. De schildwacht sommeerde hem tot driemaal toe, te blijven staan, waar aan hij echter geen gevolg gaf. Hier op loste de schildwacht twee schoten, waarvan er een de soldaat trof. Baptisten kopen landgoed De Unie van Paptistengemeenten in Nederland heeft in samenwerking met de Nederlandse Baptistenjeugdbewe ging en de Nederlandse Baptistenvrou wenbeweging zusterhulp aangekocht het buitengoed „De Vinkenhof', onder de gemeente Zeist. Op dit landgoed zal het Nederland se Baptistencentrum gevestigd worden, dat enerzijds het nieuwe seminarium voor de opleiding van predikanten zal omvatten en dat anderzijds vorniings- en conferentieoord zal worden voor de gezamenlijke Baptistenorganisaties. Voor de Zeeuwse tafeltenniscompe- titie werden in de afgelopen week slechts enkele wedstrijden gespeeld. Zo kwamen in de eerste klasse alleen Sorry H en Be Fair tegen elkaar uit. Deze wedstrijd leverde Be Fair het eerste puntje op, want het zag kans de Vlissingers een 55 gelijk spel af te dwingen. De stand is nu: Sorry 9 18; Spirit 915; Will van Zoelen II 810; Sla Raak 65; Sorry II 85; Luctor 72; Be Fair 91. In de tweede klasse was hekkeslui- ter Be Fair II kansloos tegen VSV, dat door een 010 overwinning ongesla gen aan de kop bleef. De leiders lie pen bovendien nog een puntje uit op de naaste concurrenten. MTTC, dat weliswaar in Rilland-Bath wist te winnen van RTC, zij het op het nip pertje met 4—6, moest tegen PZEM met een 55 gelijk spel genoegen ne men. Ook Wilno II raakte nog een puntje op de leiders achter, want het kwam in eigen - zaal tegen Sorry III niet verder dan een puntendeling (9 5). De stand is hier: VSV 1223; M TTC 12—18; Wilno II 10—15; Will van Zoelen III 11—14; Spirit II 11—10; P ZEM 10—8; Sorry III 10—4; RTC 12 —2; Be Fair II 10—2. Verder werd alleen in de derde klas se nog een wedstrijd gespeeld. Wilno III kreeg van Spirit IV een stevige l9 nederlaag te slikken, waardoor de stand als volgt werd: PZEM II 10 20; Rodelaja 8—14; Spirit III 9—11; Luctor II 8—10; Wilno III 10—7; Spirit IV 10—5; Will van Zoelen IV 8—2; Sorry IV 71. SPORTPROGRAMMA VOOR VOETBAL le klasse: VCKI—AZW I3 Krabbend. ICol. Boys I 8 Tern. Boys INieuwdorp I 2 Zaamslag IRillandia I 3 2e klasse A: Rillandia IICol. Boys II 2 Seroosk. H's H. H.kinderen I 2 Kloetinge II—Kapelle II2 Wemeldinge IIWissekerke II 3 2e klasse B: Meeuwen IArnemuiden II2 OostkapeUe IMiddelburg IV 2 Nieuwland INieuwdorp II2 RCS IV—VCK II 1 Zeel. Sport VISerooskerke I 2 2e klasse C: Wolfaartsd. IBevelanders I 1 Goes IV—Yerseke III 2 SVD IHeinkenszand I 1 KapeUe IKloetinge I1 Wissekerke IKats I 2 2e klasse O: Bruse Boys IMevo II 3 Mevo III—Burgh III 2 Zierikzee IVDuiveland I2 2e klasse E: Driewegen IZaamslag II I Hoek I—Tem. Boys II2 Je klasse F: AZW III—Beren I 2 Spui n—Hoek II 1 JUNIOREN Groep A I: Middelburg A IZeel. Sport A I; Middelburg A II—Meeuwen A I; RCS A I—Walcheren A I; Vlissingen A ISerooskerke A 1. Groep A H: Goes A IIWolfaartsdijk A I; Patrijzen A IRillandia A I. Groep B I: Vlissingen B IArnemuiden B I; Walcheren B IBevelanders B I; Middelburg B IZeelandia B I; RCS B I—Zeeland Sport B I. Groep B II: RCS B IIDomburg B I; OostkapeUe B IMiddelburg B II; Zeeland Sport B II—Vlissingen B 2. Groep B III: Middelburg B IIIVCK B II; Middelburg B TV—RCS B III; Vlissingen B IIIZeelandia B II. Groep B IV: Kloetinge B IGoes B I; Robur B IWolfaartsdijk B I; KapeUe B IKruiningen B I. Groep B V: Goes B IIRillandia B I; Hansw. Boys B IYerseke B I; Wemeldinge B IKrabbend. B I; Groep B VI: Kwadend. B I—Patrijzen B I; Lewed. Boys B INieuwdorp B I; SVD B I—Luctor B I.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4