V.N.-troepen nemen bezetting van Israel iers over r Zaadproeven van Zeeuwse mosselkwekers op de Wadden beloven betere toekomst „Volledig en onmiddellijk terugtrekken" Vrije vaart door Golf v. Akaba en Tiranstraat moet verzekerd D Ministers zetten streep onder het (Duitse) verleden Minister Heidens verdedigde zijn nieuwe Zaken Overzee PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen belofte of concessies van V.S. Nationale Resetve Spellingschaos MÈÊÊÊËÊÊ Minister Luns confereert in Bonn Om onderhandelingen te kunnen beginnen VOOR ZEEUWSE CULTURES OP DE BRES Nederlander door lawine omgekomen VARKEN CADEAU BIJ BESTUURSFUNCTIE Tweede Kamer begon aan begroting Waar blijft de gouverneur? Experiment van dr. P. Korringa bad succes Kunstmatig kweken van mosselzaad Verwachtingen zijn hoog gespannen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Djjkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 eent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad INTERVIEW MET DE GROTE BAAS (Zie pag. 3) 12e Jaargang No. 3642 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. DE SMIT Zaterdag 2 maart 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.22 u., onder 18.23 u. Maan op 7.33 u., onder 20.45 u. Hoogwater zondag 4 maart. Vlissingen: 2.59 u. 2.15 m„ 15.20 u. 2.22 m. Terneuzen: 3.28 u. 2.29m., 15.47 u. 2.36 m. Wemeldinge: 4.52 u. 1.61 m,, 17.09 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.35 u. 1.32 m., 16.59 u. 1.46 m. DAG HAMMARSKJOELD, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft aan generaal Burns, de opperbevelhebber der VN- troepen bevel gegeven nog gedurende dit weekeinde een be spreking te voeren met de Israëlische opperbevelhebber over de overdracht van het gebied van Gaza en de kuststrook langs de Golf van Akaba. Vrijdagmiddag heeft mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken in de algemene vergadering der Verenigde Naties zoals verwacht werd meegedeeld, dat haar regering be reid is de Israëlische troepen „volledig en onmiddellijk" terug te trekken. Zoals bekend, zullen de V.N.-troepen de bezetting van de betwiste gebieden voorlopig overnemen. Mevrouw Meir heeft daarbij ook nadrukkelijk verklaard, dat Israël erop vertrouwt, dat de vrije vaart in de Golf van Akaba en door de straat van Tiran verzekerd zal zijn, ook voor Israëlische schepen. Israël behoudt zich evenwel de vrijheid voor om zijn rechten te verdedi gen als de toestand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij vóór de Israëlische bezetting was. Ook acht Israël zich gerechtigd gebruik te maken van zijn recht op zelfverdediging, volgens het V.N.-handvest, als de vaart van haar schepen in genoemde wateren belemmerd wordt, aldus mevr. Meir. maatregelen overgaan. Egypte advi seerde hij geduld te blijven oefenen, zoals voorheen. Zowel Frankrijk als de Ver. Staten hebben zich bereid verklaard gebruik te maken van het recht van vrije vaart door de Golf van Akaba, zolang het internationale gerechtshof nog niet an ders heeft beschikt. Nieuwe verkiezingen De leider van de Israëlische opposi tiepartij Heroet, heeft vrydag te New York verklaard, dat premier Ben Goe- rion nieuwe verkiezingen dient te hou den, indien Israël zich terugtrekt uit het gebied van Gaza en de strook langs de Golf van Akaba. Het Israëlische volk is in de afge lopen weken eensgezind geweest in zijn bereidheid alle mogelijke lasten te dragen. De Amerikaanse afgevaardigde in de Ver. Naties, Cambot Lodge, verklaar de dat geen enkel land het recht heeft de vreedzame vaart door de Golf van Akaba te belemmeren. Hü sprak de wens uit dat zowel Egypte als Israël zich aan de bestandsovereenkomst zullen houden. Indien dat niet zou ge beuren, zal Amerika, samen met an dere landen van de Ver. Naties, tot mededeling (adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN E NATIONALE RESERVE zal ver dwijnen. Zij „leeft" niet onder ons volk. Aldus heeft minister Staf aan de Eerste Kamer meegedeeld. Men zou kunnen zeggen: het is wel heel laat, dat de regering tot deze ont dekking komt. Ieder, die in ons land rondkijkt, had al vijf jaar geleden tot deze ontdekking kunnen komen en fei telijk al direct bij de stichting. Vóór de oorlog kenden we de Vrij willige Landstorm en de Burgerwacht. Die „leefden" wel. Ouderen, die de grote landdagen in alle provincies heb ben meegemaakt, zullen dat bevestigen. Zelfs in de bezettingstijd hebben deze hun waarde bewezen als basis voor de ondergrondse. Ze waren geboren uit de socialisti sche revolutiepoging van 1918. Daarom mochten ze, in de geest van „vernieu wing" na de oorlog niet terug komen. Men zou wat beters brengen! Men ziet het resultaat. SINDS ENKELE JAREN kennen we nu de nieuwe, officiële spel ling. Niemand heeft er zich ooit aan ge houden. Het was ook onmogelijk. Omdat men bij de opzet er van maar één kleinig heid was vergeten. Deze n.l. dat een spelling een leven de zaak is. Zoiets zet men maar niet bij oekase om, van vandaag op morgen. Dat voor de spelling grondregels ge geven worden, is juist. Dat die grondregels op school onder wezen worden, spreekt dan vanzelf. Maar brief en boek en krant en tijd schrift zullen altijd iets eigens houden, moeten kunnen houden, zonder dat 't officieel afgekeurd wordt. Omdat zelfs in de spelling nog iets individueels ligt. En men late het individu zo veel mogelijk de vrijheid van zelfexpressie. De laatste van de vruchten van de Israëlische overwinnig staat op het punt verloren te gaan, zo zei hij. Daarom is de regering verplicht zich tot het volk te wenden en het te vra gen of het nog achter haar staat. Geen concessies De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft tot Arabische vertegenwoordigers ver klaard, dat de Ver. Staten „in het ge heel geen beloften of concessies" heb ben gedaan om de Israëliërs tot te rugtrekking te bewegen. Dulles had voorts gezegd, dat er volgens communistische propaganda een geheime afspraak tussen de V.S. en Israël bestaat. De V.S. hadden in werkelijkheid in overeenstemming met de beginselen en pogingen van de Ver. Naties gestreefd naar de volledige en onvoorwaardelijke terugtrekking der Israëliërs uit Egypte. Toch sancties? „Zoals de zaken er nu voorstaan, zul len wij aandringen in de Ver. Naties op sancties tegen Israël", zo heeft de Syrische ambassadeur in Washington vrijdag verklaard na een bespreking van de diplomatieke vertegenwoordi gers van negen Arabische landen met minister Foster Dulles. Dulles had deze vertegenwoordigers ontboden en hen op de hoogte gebracht van de Israëlische plannen. De Syrische ambassadeur trad op als woordvoerder voor de negen Arabische diplomaten. „Wij weten niet of het een onmiddellijke, algehele en onvoor waardelijke terugtrekking zal zijn, zo als wij eisen," zo zei hij. Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vis en vispro- dukten, herdacht vandaag de dag dat hij een kwart eeuw zijn beste krach ten geeft aan het visserijbedrijf. Vele honderden vrienden en beken den kwamen drs. Van Dijk, diens echtgenote en zoons feliciteren. ismms SM til (Van een ANP-correspondent) De Nederlandse en Duitse ministers van buitenlandse zaken zijn vrijdag In Bonn hnn conferentie over de tus sen beide landen bestaande proble men begonnen met een algemene ge- dachtenwisseling, die zaterdagochtend zal worden voortgezet. Nadat de ministers met een kleine staf van naaste medewerkers bun eerste gedachtenwisseiing over de bi laterale geschillen hadden gehad, heeft minister Luns in een verklaring voor de pers gezegd, dat de besprekingen niet slechts beogen een zakelijke rege ling van de nog open gebleven kwes ties te vinden, doch daarenboven een streep onder het verleden zetten. Delicaat Minister Luns wees erop, dat vele der op te lossen problemen van zeer delicate aard zijn en dat er zeer uit eenlopende belangen bij in het spel zijn, terwijl technische problemen door deskundigen zouden moeten wor den aangepakt. Hij voorspelde dan ook, dat de onderhandelingen, die met deze ministeriële samenkomst worden ingeleid, „een gecompliceerd werk" zullen worden dat enkele maanden in beslag zal nemen. Schadevergoeding Minister Luns heeft erop gewezen, dat ook het vraagstuk van de schade vergoeding aan slachtoffers van het nazi-regiem in Nederland, de zg. „Wie- dergutmachung" tot de agendapunten zal behoren. Hij heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat Nederland zich niet kan neerleggen bij het afwijzende ant woord, dat de Bondsregering onlangs heeft gegeven. Wat het vraagstuk der grenscorrec ties betreft heeft minister Luns er voor de Duitse pers op gewezen, dat dit vraagstuk in Nederland gecompliceer der ligt dan in andere landen. 0 Te Lech am Arlberg (Oostenrijk) zijn vrijdag vier personen door een lawine om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich de Nederlander S. Leemhuis uit Haarlem. Hij verbleef met zjjn echtgenote in Lech. De drie andere doden zijn Duitsers. In totaal waren elf skiërs onder de la wine bedolven. Men kon zeven per sonen bevrijden, van wie sommige zware verwondingen hadden' opgelo pen. Door een andere lawine, in Monta- fon, werden twee skiërs bedolven, van wie een de dood vond. Vrijdagmorgen is op Schiphol bij de tentoonstellingshal, in aanbouw van „Het Atoom" tijdens een korte plechtigheid het symbool van da tentoonstelling onthuld. We zien op deze foto, die onmid dellijk na de onthulling werd ge maakt, de wand van het tentoon stellingsgebouw met de beide sym bool-figuren. o Nog geen liefhebbers In Nijkerkerveen (onder de gemeente Nijkerk) is een be stuursfunctie te vervullen en dan I krijgt men nog een varken ten geschenke. Tijdens een vergade ring van de plaatselijke afdeling van de Gelderse Maatschappij van Landbouw Is de heer E. van der Pol, die niet herkiesbaar was, toch weer als bestuurslid be- j noemd. Hij aanvaardt de benoe- ming echter niet en stelt voor degene die hem wil opvolgen, I een varken beschikbaar. Er heeft zich tot nu toe niemand aange- I boden. luiiiiiiHinniiJiiiiBiifflBHiiiiiijiiioiiiiiiininiiiDtiiiiiiiii VANMIDDAG HEEFT DE TWEE DE KAMER de begroting van Zaken Overzee in behandeling genomen. Na dat de overleden minister Kernkamp was herdacht, verklaarde de heer Van Hier zit dr. P. Korringa, „de vader van de Zeeuwse schelpdiercultures", over zijn werk gebogen. Tot voor kort als bioloog in Zeeland, thans als directeur van het Visserijlabora torium te Umuiden. Dat bij nog steeds waakt voor de Zeeuwse be langen, blfjkt uit nevenstaand arti kel, waarin melding wordt gemaakt van zijn jongste successen op het experimentele terrein van de kunst matige teelt van mosselzaad. Nieuwe methode om aan zak geld te komen „Waar blijven toch al die eieren?" dacht een winkelier in Rotterdam-z., die er sinds augustus j.l. honderden gemist had. De politie zette een val letje uit en kon op een goede morgen een 65-jarige man in de kraag grij pen. Iedere ochtend al heel vroeg, als de winkelier nog doende was zijn zaak op orde te brengen, kwam de man de winkel binnen. Hij stopte dan 6 of 7 eieren onbetaald in zijn zakken, liet zijn vrouw de volle prijs betalen en kwam op die manier aan een extra zakcentje. 0 DE BILT ZEGT: Weinig verandering Droog en vrij zonnig weer. Tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vrijdag of iets hogere. (Van onze speciale verslaggever) IER OP VIJF GROEPEN MOSSELKWEKERS, voor het meren deel Zeeuwen, zullen dit jaar op de Waddenzee op uitgebreide schaal proeven nemen met het kunstmatig kweken van mossel zaad. Dit op advies van dr. P. Korringa, de directeur van het Bedrijfslaboratorium voor Visserijonderzoek te IJmuiden, die vorig jaar in zijn funktie van bioloog voor de Zeeuwse stromen met de inspecteur van de Visserijen de eerste proeven hiervoor heeft gedaan langs dé Westerschelde. Deze proefnemingen hebben uitge wezen, dat het zeer wel mogelijk is mosselzaad op kunstmatige wijze te verkrijgen door verzwaarde visnetten op een ondergrond van stro aan te brengen op de zandbanken, waar normaliter het zaad pleegt te vallen. Thans zullen de proeven op gro tere schaal op de Wadden worden voortgezet. Wanneer de resultaten van dien aard zijn, dat in de ko mende jaren deze kunstmatige zaad vangst kan worden uitgebreid, dan betekent dit, dat de huidige visserij van mosselzaad die momenteel nog grotendeels in het wild ge schiedt een meer gecultiveerde toekomst (zoals bij de oesters) te gemoet gaat. Dit zou tevens beteke nen, dat het risico van een zaadarm seizoen aanmerkelijk wordt ver kleind. V erwachtingen De Zeeuwse vissers, hebben goede verwachtingen van da nieuw ingesla gen weg. Ter oriëntatie drene, dat ruim 90 pet. der Nederlandse mosselvissers uit Zeeland komen: Yerseke (75 pet.), Bruinisse, Zierikzee, Tholen en Phi lippine. Naai dc 55 miljoen Instussen staan de zaken er wat de mosselexport betreft, uitstekend voor. In 1956 werd 45 miljoen kg geëxporteerd (waarde ruim f 10 miljoen) tegen 44 miljoen kg (waar de f9 miljoen) in 1955. Dit jaar staan de papieren voor de export nog gunstiger. Men denkt zelfs het exportcijfer van vorig jaar met 10 miljoen kg te kunnen overschrijden. Momenteel zijn de 50 miljoen kg reeds gepasseerd. In totaal werd in het gehele jaar 1956 aangevoerd: 152.000 ton van de Zeeuwse stromen en ruim 350.000 ton van de Wadden. de Wetering (C.H.) het onjuist te vin den, dat de benoeming van een gou verneur van de Nederlandse Antillen zo lang uitblijft. De heer Bruins Slot (A.R.) zei er bezwaar tegen te hebben, dat de za ken van Nieuw-Guinea en van de West in één departement zijn onder gebracht. Met het voortbestaan van het departement in deze vorm is hij het niet eens. De heer Seholten (A.R.) sprak een gelukwens ter gelegenheid van het feit, dat 500 jaar geleden de Evange lische broedergemeente in Neder land bekend als de Hernhutters tot stand kwam. Zij heeft belangrijk werk in de West gedaan, ook ter versterking van de band met het moederland. Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.) betoogde, dat Suriname een flinke stoot omhoog moet krijgen. Ze meende dat de Kamer op verscheidene punten beter en vlugger ingelicht behoort te worden. De voorlichting in Nederland over de rijksdelen over zee zou naar haar inzicht intensiever kunnen zijn, waarbij men vooral ook aan de jeugd moet denken. Minister Heidens sloot zich aan bij leden, die zijn ambtsvoorganger heb ben herdacht. Hij dankte voorts voor de woorden van welkom en vertrou wen. Wat de vraag van handhaving van het departement betreft zegt hij, dat deze ook bij hem is gerezen bij het eerste contact dat aan zijn benoeming is voorafgegaan. Wat hij in antwoord daarop heeft vernomen heeft hij weergegeven in een nota naar aanlei ding van bet verslag. Zijn werk op 't departement heeft hem bevestigd in de overtuiging, dat het besluit juist was. Tot opheffing var het departe ment binnenkort zal het niet komen, met de kwestie van benoeming van een gouverneur van de Antillen is hij bezig. Er is geen voorschrift, dat deze tot een bepaalde politieke partij be hoort. Er moet voor gezorgd worden, dat die persoon wordt benoemd, die op deze plaats behoort.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1