Nationale Reserve wordt van haar huidige taak ontheven Bereidverklaring van Israël troepen uit Gaza en Akaba terug te trekken Twee straaljagers bij Woensdrechtverongelukt Minister Staf antwoordt Eerste Kamer: Aantal vrijwilligers bleef ver onder vereiste minimum Waardering voor de getrouwen Verwerping bestedingsnota afhankelijk van de K.V.P. Onderhandelingscommissie Nieuw-Guinea weggestemd PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen bewapend volksverzet Regeringscrisis in Finland door strijd boter-margarine Omdat ze zo qoedkooo zijn V.V.D. schaart zich achter A.R. en C.H. Na botsing in de lucht Een der vliegers omgekomen Nog een straaljager neergestort (Volkel) Algemene vergadering V.N. besliste Met 40-25 stemmen (12 blanco) Rebellenleiders in Algiers gearresteerd Vandaag v/ordt te Washington verwacht: V.N.-troepen gereed om plaats in te nemen Hoofdkantoor: L. Vorititraat 80, Ooaa Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 cd 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwsch Dagblad TWAALF DAGEN VOOR LANDLOPER (Zie pag. 4) 12c Jaargang No. 3641 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 1 maart 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.24 u., onder 18.21 u. Maan op 7.13 u., onder 19.39 u. Hoogwater zaterdag 2 maart: Vlissingen: 2.28 u. 2.10 m., 14.53 u 2.20 m. Terneuzen. 2.59 u. 2.24 m., 15.17 u. 2.34 m. Wemeldinge: 4.19 u. 1.57 m., 16.39 u. 1.77 m. Zierikzee 4.04 u. 1.30 m., 16.30 u. 1.48 m. (Van onze militaire medewerker) MINISTER STAF IS tot de overtuiging gekomen, dat de Natio nale Reserve onvoldoende in het Nederlandse volk „leeft", als gevolg waarvan de aanmelding tot dit instituut onvoldoende is gebleven, evenals de bereidheid om de noodzakelijke geoefendheid te bereiken om de Nationale Reserve tot een volwaardig onderdeel van de territoriale verdediging te doen zijn. De minister verklaart in zijn antwoord aan de Eerste Kamer, dat hij steeds de grootste waardering heeft gehad voor de prestaties en offervaardigheid van de duizenden vrijwilligers, die zich WEL van hun verplichtingen hebben gekweten. Hun aantal is echter ver be deden het vereiste minimum gebleven, dat nog aan het doel zou kunnen beantwoorden. Daarom Is de minister voornemens de Nationale Reserve in haar huidige vorm binnen enige tijd van haar huidige taak te ontheffen, nadat t.a.v. de territoriale verdediging noodzakelijke voorzieningen zijn getroffen. Minister Staf zal met zijn meest betrokken ambtgenoten overleg plegen, in hoeverre de weerbaarheidsgedachte van het Nederlandse volk levendig kan worden gehouden. De bewindsman voelt echter weinig voor een bewapend volksverzet, zo heeft hij tevens laten weten. Zonder Iets te willen afdoen aan de grote moed van het Hongaarse volk, waarvoor hij zelf de grootste bewon dering heeft, meent hij toch er op te moeten wijzen dat tenslotte het volks verzet, ondanks de grootst mogelijke persoonlijke opofferingsgezindheid, niet in staat is gebleken reële weer stand te bieden aan massaal ingezette militaire macht. Het is de tragiek van de huidige si tuatie in Hongarije, dat de zo heldhaf tig door het Hongaarse volk onderno men poging om zijn vrijheid en zelf beschikking te herkrijgen in een ver schrikkelijk bloedvergieten gesmoord Is en geresulteerd heeft in 'n ondrage- ïyke verscherping van de communisti sche onderdrukking. Meer persvrijheid De belangrijkste punten uit het ant woord van minister Staf aan de Eerste Kamer zpn voorts: m Om het Nederlandse volk gunsti ger te kunnen instellen jegens het leger d.m.v. voorlichting, stelt de mi nister zich principieel op het stand punt dat deze in hoofdzaak dient te geschieden door de organen van de vrije pers en dat de rechtstreekse mi litaire voorlichting tot het minimum beperkt moet blijven. Er zullen ook meer faciliteiten voor de Nederlandse dagbladen worden verleend, wanneer deze op militair gebied eigen onder zoek of reportage wensen. Voor een waarschuwingsscherm in West-Europa voelt de minister niets. Dit heeft slechts zin, wanneer ook de verdediging aan alle eisen voldoet. Daarbij is ook de voltooiing van de Duitse bijdrage van groot belang. De reorganisatie van het Neder landse leger zal de huidige bestedin gen niet in de weg staan. De tot 1 februari 1959 durende reorganisatie zal nog slechts de aanpassing aan de „atoomoorlogvoering" omvatten en in het algemeen gebruik maken van het bestaande materiaal. Onderwyzers krijgen geen ver vroegd groot verlof. Wel worden in cidentele maatregelen getroffen, wan neer dit noodzakelijk is en de mili taire dienst dit kan toelaten. De Finse regering, een coalitie van agrariërs en sociaal-democraten, is donderdag gevallen, doordat de agra riërs zich terugtrokken wegens een meningsverschil met de sociaal-demo craten over de prijzen voor boter en melk. De zes ministers van de boerenpartij in de Finse regering zijn donderdag afgetreden, om een geschil met de an dere ministers over de boter- en mar- garineprijzen. De zes afgetreden ministers hadden er op aangedrongen de kleinhandels prijs voor boter te verlagen en de margarineprijs te verhogen. Zij dach ten hiermee te kunnen bereiken dat de Finnen meer boter gaan gebruiken. De zes sociaal-democratische minis ters, gesteund door de twee ministers van de Finse volksparty en de enige minister van de Zweedse volkspartij, besloten de boterprijs te verlagen en de margarineprijs onveranderd te la ten. Vliegongevallen Over het grote aantal lucht vaart-ongevallen zei minister Staf, dat er geen voor de hand liggende maatregelen zijn, die de ongevallen kunnen verminderen. Indien ze er waren, zouden ze reeds zijn toege past. Als jongste maatregel is per 1 februari j.l. een trainingscentrum voor vliegers opgericht, waar alle operationele vliegers eens per jaar een cursus moeten doorlopen. (Nog geen uur, nadat de ministeriële be kendmaking was vrijgegeven, stortten er weer drie straaljagers neer. Zie elders op de pagina, red.) Geen fraude bij levering aan Kon. Landmacht Het door de Kon. Marechaussee in gestelde onderzoek naar de wyze, waarop door de Haagse N.V. „Europa op wielen" leveringscontracten voor onderdelen van militaire voertuigen voor de Kon. Landmacht zijn uitge voerd, is thans zover gevorderd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen oplichtingszaak betreft. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is bij het onderzoek geenszins gebleken, dat de vroegere directeur van de ge noemde N.V. zich aan fraude zou heb ben schuldig gemaakt, zoals de leger- voorlichtingsdienst voor enkele weken mededeelde. Zesjarig meisje in de Maas verdronken Te Maastricht is vanmiddag de zes jarige Maria Brouns in de Maas ver dronken. Zij ging vanmiddag met eni ge zusjes en vriendinnetjes van huis op weg naar school. Het stel kinderen bleef onderweg echter by de Maas spelen, waarbij Maria te water raakte. De andere meisjes zijn daarop huilend naar school gerend en hebben niets verteld. Toen de kleine meid op school vermist werd, kwam het echter uit. De politie heeft gedregd totdat de duister nis viel, doch heeft het stoffelü'k over schot niet kunnen vinden. Kerftabak wordt vijf tot tien cent duurder Naar het A.N.P. verneemt, heeft de minister van economische zaken thans medegedeeld, geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de prijzen van kerftabak, met ten hoogste tien ct per pakje van 50 gram, ingaande 1 maart 1957. Als gevolg van deze be slissing zullen de goedkopere soorten kerftabak in het algemeen met vyf ct per pakje van vyftig gram in prys sty- gen, terwyi de middelsoorten met tien cent per pakje omhoog zullen gaan. H.M. Koningin Juliana hoopt op dinsdag 14 mei a.s. een werkbezoek te brengen aan Voorne. Hierby zullen onder meer Hellevoetsluis, Roekan je en Brielle worden bezocht. Het staat noe te betwijfelen, of de landbouwnota wel verworpen zal worden. De V.V.D. heeft zich, bij monde van prof. Oud, die een Donderdagochtend is in Rotterdam de onderzeebootjager „Rotterdam" of ficieel overgedragen en in dienstge- steld. Op deze foto, die tijdens de indienst- stelling werd gemaakt, zien we op de achtergrond in het midden de com mandant van de boot, kapitein luite nant ter zee W. F. Jansen tijdens het driewerf „hoera". Rechts van hem de stafofficier materieel, schout hij nacht W. J. Kruys met naast deze de com mandant zeemacht Nederland, schout b(j nacht B. B. Fortuyn. felle kritiek liet horen, vandaag achter de A.R. en de C.H. ge schaard met zijn bezwaren, ter wijl daarentegen de heer Vonde ling (P.v.d.A.) de regering wilde steunen in haar beleid. Het hangt er echter van af, wat de K.V.P. gaat doen. Daaromtrent heeft men vandaag tijdens de behandeling van de be stedingsnota in de Tweede Kamer nog maar weinig kunnen voorspel len. De R.K.-fractie heeft haar houding nog in nevelen gehuld, van de landbouw. De heer Van Eijsden (A.R.) was van oordeel, dat de overheid zelf maar heel weinig bezuinigde. Hij deed een dringend beroep op de regering om een verdere bespreking van de over heidsuitgaven tot stand te brengen. De heer Oud (WD) vroeg zich met de heer Hazenbosch (A.R.) af, waarom men het woord „bestedings beperking" in de plaats van „be zuiniging" heeft geschoven. Wekte dit misschien associaties aan de tijd van Colijn? Prof. Oud had nogal wat kritiek, als leider van de oppositie. De so cialisten kregen er van langs, toen hij even een blik terugwierp naar de afgelopen verkiezingsmaanden met fraaie leuzen. Ook minister Zijlstra kreeg, de nodige vegen uit de pan. „Er is geen homogeniteit in het kabinet", zo luidde het professo rale verwijt, die wees op het spreek woord van zachte heelmeesters en stinkende wonden. Vanmiddag omstreeks kwart vóór drie zijn twee Gloster 'Meteor IV' straaljagers van de jachtvliegschool der Koninklijke Luchtmacht bij hun basis Woensdrecht met elkaar in aanraking gekomen en tenge volge daarvan verongelukt. Een der jachtvliegtuigen, bestuurd door de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger H. M. M. Bruggink uit Tubbergen, is bij de Wouwse plantage neergekomen en zwaar beschadigd. De piloot kwam om het leven. Het andere vliegtuig, dat werd be stuurd door de 24-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger J. H. Stoor vogel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in een noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht het er levend af. Vliegbrevet Het ongeluk is, zo deelt men ons van de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst mede, als volgt ge beurd: Twee Gloster „Meteor IV" vliegtui gen naderden, met z'n beiden in for matie vliegend, de vliegbasis Woens drecht om er te landen. Op een gege ven ogenblik heeft de leider van deza formatie van twee toestellen, zoals ge bruikelijk is, het teken gegeven da formatievlucht te beëindigen. De lei der laat zyn toestel daarop naar links gaan en drie seconden later buigt da tweede man ook naar links af. By het verbreken van deze formatievlucht hebben de toestellen elkaar geraakt met het vermelde noodlottige gevolg. Beide vliegers waren in het bezit van het militaire vliegbrevet. Ze wa ren in opleiding op de jachtvliegschool om jachtvlieger te worden. Vlieger behouden Vanmiddag is de vlieger van een Lockheed T-33A „Shooting Star" straallesvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht boven de vliegbasis Volke] in moeilijkheden gekomen en neerge stort, omdat de motor van zijn vlieg tuig afsloeg. Aangezien het toestel zich op twee duizend meter hoogte bevond, had de vlieger geen mogelijkheid meer een duikvlucht te maken, en daardoor de motor weer in werking te stellen. Daar om zette de bestuurder, de 21-jarige sergeant-vlieger B. A. M. Lenssen, de schietstoel in werking. Hy kwam be houden op de basis Volkel aan de grond. Het vliegtuig stortte eveneens op de basis neer. Nu vandaag de sigaretten duurder worden, kan de Franse komiek Robert Clary beter niet naar Ne derland komen. Hij vond n.l. op een tentoonstelling te Chicago, waar ter waarde van een klein miljoen gulden aan antiqke pijpen te zien was, een sigarettenpijpje, waarmee hij een pakje van twintig stuks in één keer kan oproken. Het wel wat kostbare ideaal van de zware rokers. Op het ogenblik bevinden zich 938 Getuigen van Jehova in Oostduitse gevangenissen. De resolutie, waarin wordt aan gedrongen op de vorming van een commissie van goede diensten voor het bevorderen van onderhande lingen tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea, heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet de vereiste meerderheid van twee derde ge kregen. Veertig landen stemden voor de resolutie, vijfentwintig tegen en twaalf onthielden zich van stem ming. Ambtenaren te Algiers hebben don derdagavond de arrestatie van de Algerijnse opstandelingenleider Ben Mhidi Larbi bevestigd. Zij deelden mee, dat ook de opstandelingenleider Aissat Idir in hechtenis is genomen. Beide leiders maakten deel uit van de vüf leden tellende „commissie voor samenbundeling en actie" van de na tionale raad van de Algerijnse revo lutie, aldus de ambtenaren. DE BILT ZEGT: - Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets la gere temperaturen. In politieke kringen wordt alge meen verwacht, dat Israël vandaag (vrijdag) in de algemene vergade ring der Verenigde Naties zich be reid zal verklaren de Israëliërs uit de kuststrook van Gaza en het ge bied van de Golf van Akaba terug te trekken. Hierover zou overeen stemming zijn bereikt tussen Israël Frankrijk en de Ver. Staten. De bereidverklaring van Israël zou geschieden op basis van de ver zekeringen die Amerika en een aantal andere staten hebben ge daan, dat zij het beginsel van vrije vaart door de Golf van Akaba zul len steunen. Voorts zou via de Ver. Naties worden verzekerd, dat Is raël niet meer bloot zal staan aan aanvallen uit Gaza door Egypti sche „zelfmoordbrigades". De Israëlische troepen zouden door militairen der Verenigde Naties wor den vervangen. Deze zouden biyven, totdat de verhouding tussen Israël en Egypte minder gespannen is gewor den. Israël heeft er op gestaan, dat de strook van Gaza niet aan Egypte zal worden teruggegeven. Het schijnt, dat de Israëlische autoriteiten thans ervan overtuigd zijn, dat dit niet zal geschie den. Spoedzitting De linkse partij, welke twee minis ters in het kabinet van premier Ben Goerion telt, heeft donderdag een spoedzitting van het Parlement geëist ter bespreking van het verloop der onderhandelingen, welke een Israëli sche terugtrekking nit Egypte beogen. De nationale raad van de Party zal zondag a.s. te Jeruzalem bijeenkomen. Partyfunctionarissen verklaarden, dat de kwestie van 'n eventueel uittreden uit de coalitie zal worden besproken. De partij heeft tien afgevaardigden in het Parlement, dat in totaal 120 zetels telt. De partij spreekt over „ernstige ont wikkelingen in de onderhandelingen met de V. S. en de V. N. „over de Israëlische ontruiming van Egyptisch grondgebied. Zy heeft zich onlangs verzet tegen iedere Israëlische con cessie ten aanzien van de nog door Israël bezet gehouden Egytische ge bieden. Politieke commissie was vóór De politieke commissie had tevoren wel aanbevolen de commissie-van- goeae-diensten te benoemen, maar de stemmenverhouding (39 voor, 25 tegen, 9 blanco) wees er reeds op, dat de aanbeveling niet zou slagen de uiteindelijke goedkeuring te ver kregen van de assemblee, waar een tweederde meerderheid wordt ver eist. Compromis? Beuter meldt nog, dat volgens inge lichte kringen Chili en Thailand wer ken aan een mogelijk compromis-ont werp, dat zal worden ingediend, als de kwestie in de plenaire zitting behan deld wordt. Volgens deze kringen zou dit ont werp dat bedoeld is om te voorko men, dat in het geheel geen actie wordt ondernomen, nu de 13-landen- resolutie niet de vereiste tweederde meerderheid heeft gekregen, onge veer neerkomen op de formule, die ge bruikt is in de kwestie Cyprus en Al- gerije. Daarin werd voorgesteld, dat da betrokken partijen bijeen zouden ko men om een oplossing tot stand ta brengen. Tegen stemden: Nederland, Austra lië, Oostenrijk, België, Brazilië, Cana da, China, Cuba, Denemarken, San Domingo, Frankrijk, Honduras, IJs land, Ierland, Israël, Italië, Luxem burg, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Peru Noorwegen, Portugal, Zweden, Zuid- Afrika en Engeland. Bij de 40 voorstemmers waren o.a. Indonesië, Egypte, India, communisti sche landen en landen uit het Midden- Oosten. Bij de blanco-stemmen waren o.a. Finland, Spanje, de Ver. Staten. Niet aanwezig waren: Columbia en Honga- rye. Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1