en bij AH betaalt! ...hoeveel minder u voor u zelf... Ned. jeugdorkest in oprichting IN DE NATUUR PRIJSVERLAGING ANDERE BLADEN WIN ZO'NPRACHTIGE NÊSCAFE kjjl! j Ontdekking*** tn Mwe**Ustn in Maak deze limerick afl Met de „Th 13" op de kreeftenvangst V KOOPJES VAN DEZE WEEK 150 gram schouderiiam 250 gram biscuits (daisy) 100 gram thee tig kwaliteit) 100 gram cacao (bruinnetkl 500 gr. witte boneniimporq 1 Geld. rookworst pso or.y 1 pak maizena 8 butterscotch choc, repen 250 gram droptoffees 2 gr. rollen pepermunt 2 pakjes pudding c/2 liter) 1 pak AH-lucifers 1 pot pindakaas (igMttiq 1 pakje smeerkaas t grote ontbijtkoek 1 grote bus zachte zeep 1 groot blik knakworst 1 fles bessesap Kortingen Netto 69 25 84 45 39 109 19 100 49 25 25 21 79 29 41 40 115 55 969 969 119 Kwart Edammer, jong Volvette Goudse, Dik vet spek, gerookt Zuiver rundvet Ham 150 gram 69 Geid. ham 100 gram 55 Spliterwten Kapucijners Grauwe Erwten Erwten met wortelen Amerik. corned beef blik 540 169 IOSEPH A. BRUSSE Donderdag 28 februari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Voorjaar '58 eerste optreden GOES Zeer binnenkort is de oprichting te verwachten van een Neder lands Nationaal Jeugdorkest met als doel de vorming en instandhouding van een zo volledig mogelijk ensemble van jeugdige amateurmusici. Reeds hebben instellingen als het British National Youth Orchestra en het orkest van de Oostenrijkse Jeunesses Musicales hun levensvatbaarheid be wezen. In het voorjaar van 1958 zal de Nederlandse Jeunesses Musicales „Jeugd en Muziek" baar tienjarig bestaan vieren. Hierbij is gedacht aan een eerste openbaar optreden van het komende jeugdorkest In de zomer van 1958 zal, in het ka der van de Wereldtentoonstelling te Brussel, het 13de jaarlijks internatio naal congres van de F.I.J.M. (Fédéra- tion Internationale des Jeunesses Mu sicales) worden gehouden. De stichter van de Federatie, de Belg Marcel Cu- velier, heeft het aantrekkelijke plan opgevat om hieraan een ontmoeting te verbinden tussen nationale jeugd orkesten uit een tiental landen. De Nederlandse afdeling van de F. I. J. M. (Jeugd en Muziek) heeft het Gelezen Investeringen Het Metaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, ves tigt deze week aandacht op de wijze, waarop een van de grootste bedrij ven in Nederland van 1947 tot 1955 zijn investeringen financierde. In deze acht jaar werd f939 miljoen geïnvesteerd, waarvan f785 miljoen (83.6 pet.) uit ingehouden winst. Het personeel van dit bedrijf heeft in het eigendom van deze enorme uit breidingen slechts in beperkte mate aandeel gehad. Het Metaalbedrijf schrijft: „Dat een groot deel van de winsten in het be drijf wordt gehouden om daarmede nieuwe uitbreidingen te financieren, is op zichzelf zeker niiït ongezond. Om aan onze snel groeiende bevolking voldoende werk en welvaart te kun nen verschaffen, zijn op het terrein der investeringen zeer bijzondere in spanning nodig. Maar het is ons niet onverschillig in welke handen de eigendom van deze steeds grotere ka pitalen komt. Voorzover de financiering uit inge houden winsten geschiedt (dit blijkt niet alleen bij het onderhavige bedrijf, maar ook bij andere bedrijven voor 80 tot 90 pet. het geval te zijn) is het duidelijk, dat de eigendom der nieuw gevormde kapitalen eenzijdig in han den komt van een betrekkelijk kleine groep aandeelhouders. Het is zeer de vraag of deze toestand wel geheel juist mag worden geacht en of er geen middelen moeten wor den gevonden om de eigendom van het extra gevormde kapitaal, dat toch alleen tot stand kan komen door een samenwerking van kapitaal, leiding en rbeid, aan alle bedrijfsgenoten ten goe de te komen." Speuren per televisie Textilia, orgaan van Nederlandse Bond van Christelijke Detailhande laren in Textiel en Mode-artikelen, komt met een aantal interessante nieuwtjes. In enige warenhuizen te Londen is sinds kort een kleine te levisie-studie ingericht, van waar uit via een gesloten kabelcircuit programma's voor de bezoekers wor den uitgezonden. De programma's bestaan uit modeshows en demon straties van nieuwe artikelen. Het Parijse warenhuis „Au Prin- temps" heeft ook een televisie-instal latie aangeschaft, maar voor andere doeleinden. Men wil hier namelijk door middel van de televisie controle uit oefenen op afdelingen, die het meest aan diefstal bloot staan, zoals afdelin gen voor handschoenen, dassen en zak doeken. De beeldschermen worden in een afgesloten vertrek op de eerste verdieping opgesteld en een aantal televisiecamera's worden in draperieën boven de toonbanken verborgen. Wan neer een diefstal op het scherm wordt geconstateerd, worden met een kleine walkie-talkie uitgeruste inspecteurs radiotelefonisch op die dief losgelaten. Op een omzet van 25 miljard francs boekte „Au Printemps" in 1956 een goederenverlies van een half miljard francs (twee procent) tengevolge van diefstal Vijfduizend diefstallen kon den ontdekt worden voordat de dieven met de buit het warenhuis hadden verlaten. Volgens de directie is dit maar een tiende van alle bedreven diefstallen Rijscholen „De Rotterdammer" wijdt een ar tikel aan het onderwijs en schrijft: „Het geven van hoger onderwijs, het geven van onderwijs in een vak (b.v. ïchilderen) of tot het bijbrengen van een bepaalde vaardigheid (b.v. scher men) staat volgens de Grondwet een ieder vrij. De gewone wetgever mag hiei geen eisen stellen. Waarom brengen wij dit naar voren? Omdat uit de kringen van de rij schoolhouders voor automobielen en motorrijtuigen aangedrongen wordt op het stellen van eisen van vakbe kwaamheid, handelskennis en krediet waardigheid. Wij nemer aan, dat de ministers vai. economische zaken en van ver keer en waterstaat zich niet zullen la ten verleiden tot een maatregel, die naar onze stellige overtuiging in strijd met de Grondwet ware. Wij vertrouwen, dat de minister van waterstaat ook niet clandestien de Grondwet zal schenden door onder 't motto van bescl erming van de veilig heid van het verkeer een apart rij bewijs te gaan eisen voor hen, die een ander autorijden willen leren. Duizenden vaders leren hun kinde ren autorijden, duizenden jonge man nen leren hun zusters en vrienden autorijden. Bij dit lesgeven in de dor pen of de buitenwegen gebeuren hele maal geen bijzondere ongelukken, die tot ingrijpe n nopen." aangedurfd zich als deelnemer hier voor op te gevent Plaatselijke J.M.-orkesten bestaan al in o.a. Amsterdam, Leeuwarden, Rotterdam en Zeist. Aan de muzikale ontwikkeling en technische vaardigheid zullen uiter aard zekere eisen worden gësteld. De leeftijdsgrens is bepaald behou dens bijzondere gevallen op 13 tot 23 jaar. 0 Israëliërs en Eyptenaren slaags te Rotterdam Zeven Egyptenaren en dertien Is raëliërs, allen opvarenden van in de haven van Rotterdam liggende sche pen, zjjn vannacht voor een dancing slaags geraakt, waarbij de 27-j. mess- bediende S. een steek in de borst op liep, zodat hij naar het ziekenhuis Coolsingel moest worden gebracht. De oorzaak is waarschijnlijk de recente ontwikkeling in het Midden-Oosten. Ingezonden Mededeling (adv.) NIrsonnfA nooft IJ WPPT PP11 1(3119 Ar» 7ft'n clarlülzo kxn/lliT> Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handig# Nescafé kan!* De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kan#! Doe als volgt'. Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkoffie maken zegt: ttZe wordt altijd goed ah je 't met Nescafé doet, Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in biok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver* melden; PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957. Alléén prij#- winnaars krijgen vóór 21 maart a.a. bericht Junior bus f L43 Normaal 2.55 Familie boa f 9.20 CoSelnavxg Normaal f 2.90 Familie bue f 10.43 Nescafé ia bet gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan Ie ontworpen. Gaaf t;v.p. dt naam va# Uw wlnkallar op. Het was met een zeker gevoel van afgrijzen, dat wij Willem en ik op een vroe ge morgen aan boord gingen van de „Th 13", waar schipper Boogerd ons, landrotten, met een glimlach stond op te wachten. Nu, wat dit glimlachen betreft, daaraan deden we ijverig mee, al ging het niet van harte. Want zie jedie kreeften! Spoedig na onze aankomst werden de touwen losgemaakt en puften we lang zaam de nauwe havenmond uit. Maar een- maal op open water zat de gang er al spoedig in. We maakten een praatje, we rookten een sigaretje en we keken naar de langzaam voortschuivende dijkglooiïn- gen, waartussen het woelige water van de Eendracht bekneld lag. Na een uurtje varen bereikten we de visgronden op de Oosterschelde. Hier werd overgestapt in een kleine roeiboot en.de vangst kon een aanvang nemen. De korf Op een bepaalde plaats, n.l. daar, waar wij op dat ogenblik waren, dreef een soort In ieder huishoudboekje is de kruidenier ver-uit de grootste post. D4d.rop flink besparen... ja, dat zet zoden aan de dijk - in een tijd dat wij allen moeten helpen de kosten van het levensonderhoud omlaag te houden. Hoe? Zó: u hoeft niet minder te kopen; u kunt minder uitgeven! Waar? Hier: pak pen of| potlood en zie voor u zelf J Vul in de blanco kolom achter elk der nevenstaande Albert Heijn prijzen /TV* het bedrag in, dat n elders voor I hetzelfde artikel betaalt. Tel dan op en vergelijk de beide sommen.... in de pen Dubbele sperziebonen qq literblik van 105 voor 77 Erwtensoep met worst of q p m.kluifliterblikvanlOOvoor 7 J Zaanse beschuit g grote rol 25, rollen 17 Ananassap Sunpeari q»> pet blik 49,1 blikken J Geldig t.m. zaterdag 2 maart Dit zjjn Albert Heijn', normale prijzen, géén reclame-prijzen. BOODSCHAPPEN VAN DE WEEK PRIJS 8IJ AH ■U ANDERE KRUIDENIERS KWALITEITSGARANTIE Neem de proef - voor ónze rekening. Immers, ieder artikel dat u niet voor lOO'J/o bevalt, vergoeden wij u direct voor het volle bedrag. ca. 450 gram van 124 voot 100 gram van 31 voor 500 gram van 119 voor 500 gram van 65 voor 500 gram van 45 voor 500 gram van 58 voor 500 gram van 59 voor literblik van 65 voor gram van 175 Thee-prijzen verlaagd per 100 gram M|| 59-67-74 WW 78-84-98 Albert Heijn boei in het water. Aan die boei was een touw bevestigd en aan dat touw zaten op regelmatige afstanden van elkaar korven vastgemaakt. En om die korven ging het. Want daarin zat de kreeft (of niet!). Zo'n korf is een metalen mand, waarin op zo danige wijze een opening is aangebracht, dat een kreeft er wel door naar binnen kan, maar omgekeerd niet meer naar buiten. Wat nu de kreeft beweegt om deze ver nuftig opgestelde val binnen te zwem men? Wel, dat is gauw verteld. In de korf bevindt zich het lokaas: een paar dode vissen (bot b.v.). Wat wij nu te doen hadden was dit; onder het touw door varen, zo, dat we, van het begin af gere kend, iedere keer een nieuw stuk met de er aan vastzittende korf in handen kre gen. De afgewerkte korven verdwenen aan de andere zijde van de boot weer in het water. De eerste korf, die we op haalden, bevatte geen kreeft. Maar toch was het aas opgevreten. Krabben „Hoe is dat nu mogelijk?" vroegen wij de schipper. „De kreeft kan er immers niet meer uit, als hij zijn prooi verslon den heeft?" „Nee, maar dit is het werk van krab ben," antwoordde Boogerd. „Die lusten namelijk ook wel een botje. Schadelijke beesten, heren, die krabben." Onder het praten door pakte de schip per een paar nieuwe visjes, stopte die in de korf en smeet toen het hele geval (korf plus vis) aan de andere zijde van de boot weer in 't water. Op hoop van zegenToen kwam korf no. 2 aan de beurt. Eneen lichte rilling liep ons over de rugdit keer was het raak. Zaadkreeft Raak? Was het maar waar! Het bleek een zaadkreeft te zijn. Dat is een wijfje met eieren. Een kreeftenwijfje heeft de gewoonte haar eieren (dikwijls een veer tigduizend stuks) onder haar achterlijf te bewaren, tot het ogenblik, dat de larven uitkomen. Dit is dus een geval van broed- zorg bij lagere dieren. Zolang de eieren bij moeder zijn, lopen ze geen gevaar. Daarna, wanneer de larfjes de eieren heben verlaten en de zorg van moeder is opgehouden, is het uit met de rust. Bij honderden en duizenden vallen de prille wezentjes ten prooi aan andere zeedieren. Men schat, dat van een half millioen eieren er tenslotte maar twee overblijven, die tot een volwassen kreeft uitgroeien. De rest sneuvelt op de levensreis. Hoe dit ook zij, de vissers zorgen er in ieder geval voor (het is trouwens ver plicht gesteld)dat zo'n zaadkree'ft weer de vrijheid krijgt, om de kreeftenstand niet onnodig in gevaar te brengen. Ook schipper Boogerd deed zulks. Maar niet dan nadat hij de kreeft voorzichtig bij het borststuk had beetgepakt met biote handen, brrrr om ons de eieren te laten zien, die als een gelei-achtige massa onder het achterlijf hingen. Ondermaats Korf no. 3. Hoera! Beet! Maar ach, ook dit keer vergisten we ons. Het bleek een ondermaats beestje te zijn. Voor alle ze kerheid en ook om het ons te tonen, hield de schipper even de meetlat langs het borststuk van de kreeft. „Zie je wel? Kleiner dan elf centime ter. Dit diertje krijgt ook de vrijheid weer. Die moet nog een beetje groeien, begrijp je. Kreeften beneden de elf centimeter mogen niet gevangen worden". Enfin, zo ging het nog een poosje door. Lege korven, zaadkreeften, ondermaatse kreeften. En toen we tenslotte alle kor ven aan een onderzoek hadden onderwor pen, bleek de vangst te bestaan uit zegge en schrijve negen kreeften, waaronder er nog verschillende waren, die maar net de elf centimeter haalden. Duur Het werd ons nu duidelijk, waarom een kreeft zo duur is. Slechte vangsten, grote slijtage van het materiaal, een hoge pacht. „Nee, het is heus geen vetpot bij ons"' verzekerde schipper Boogerd. En 't is, dat we er nog op andere wijze wat bij verdienen, want anders, als we het alleen van de kreeften moesten heb ben Wat later waren we weer terug op de „Th 13". De zon scheen, de hemel was blauw en in de verte wachtte ons de veilige haven. Dr. Emmen vertrokken naar Zuid-Afrika In opdracht van de generale synode is vandaag dr. E. Erumen, secretaris generaal der Ned. Herv. Kerl;, naar Zuid-Afrika vertrokken voor een be zoek aan en besprekingen met de ver schalende protestantse (gereformeer de) kerken aldaar en met de Bantoe- kerk. Hij hoopt voorts een aantal le zingen te kunnen houden in universi tair verband. 0 Ambtenaren van de Britse .eeerino en plaatselijke autoriteiten bestudé ren thans plannen voor de exaeimtil van 12 miljoen mensen in Groot-BriÜ tannie ingeval van een oorlog.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9